Propaganda met oude ambachten Montreux is een prestigekwestie EXPOSITIE IN BULBHOME Akkoord Perzische olie is op komst WOENSDAG 28 FEBRUARI 1973 HILLEGOM/LISSE „We gaan dit jaar met de Holland Handicraft Market een gelegenheid waar men het echte Nederlandse handwerk kan zien vervaardigen en kopen een groter publiek bestrijken dan vorig jaar toen we deze expo sitie voor het eerst hielden. In 1972 hebben we de nodige erva ring op gedaan en daarbij gezien, dat we niet uitsluitend moe ten mikken op de buitenlandse bussen, die bezoekers aan Keukenhof en de bloeiende bollenvelden naar ons land bren gen". Dat zegt de Hillegommer William Kemkes (30 en van beroep exportmanager)Hij heeft de leiding van deze expositie. Zij zal weer worden ondergebracht in de nieuwe en ruime bloembollen-exporthal van "Bulbhome" aan de Veenenburger- laan op de grens van Hillegom en Lisse. Midden tussen de bol lenvelden en enkele kilometers van de Keukenhof verwijderd. Deze Oudhollandse markt werd vorig Jaar opgericht door "Bulbho- me"-directeur C. M. van Trigt. Hij neemt een belangrijke plaats in de Stichting "Het Oudhollandse am bacht" in. In een week of acht mocht men toen ruim 25.000 belang stellenden begroeten. Over het alge- Door Cees Combee meen Duitsers, maar ook Engelsen, Zweden, Fransen, Zwitsers, Belgen, Denen en Noren. Over dat resultaat was men niet ontevreden. Het Na tionaal Bureau voor Toerisme en in het bijzonder NBT't Paul War- naar hielp bij de opzet en het con tracteren van de hand werkers. Andere opzet Kenkes: "Dit jaar doen we het zelf. Wel natuurlijk met medewer king van de Stichting "Het Oudhol lands ambacht". We maken een ge heel andere opzet en zullen ook de bolbloem een belangrijke rol laten spelen door het aanleggen van tuintjes tussen de verschillende stands. Daardoor belooft het geheel, nog aantrekkelijker te worden. Men zal er een klompenmaker, een koekplanksnijder, een plateelschil der, die Delftsblauwe borden maakt, een nettenboetster en een LONDEN Het consortium westerse oliemaatschappijen en de National Iranian Oil Company heb ben besloten in de loop van de week in Londen deskundigen van beide partijen de bijzonderheden te laten uitwerken voor onderhandelingen over de nieuwe status van de olie industrie in Iran. Dat besluit is ge vallen na besprekingen die de Sjah en vertegenwoordigers van de olie maatschappij in St. Moritz hebben gehouden. Het ziet ernaar uit dat de olie-ondernemingen ingaan op de eis van de Sjah inzake onmiddellijke overneming van de activiteiten der westerse oliebedrijven in Iran in ruil voor een contract voor de verkoop van olie tegen gunstige prijzen gedu rende twintig of vijfentwintig jaar. Een woordvoerder van de groep in Londen heeft de besprekingen tot dusverre als bevredigend bestempeld. Tot het consortium behoren Bri tish Petroleum (40 procent), Shell (1 procent), Gulf, Mobil, Socal, Exxon en Texaco (elk 7 procent), Compag nie Francaise des Petroles (6 procent en Iricon (onafhankelijken, 5 pro cent). De voorzitter van de commissie voor Dianne de Leeuw op zesde plaats BRATISLAWA Dianne de Leeuw die Nederland vertegenwoordigt bij de strijd om de wereldkampioen schappen kunstrJjden in Bratislawa, staat bij de dames na de drie ver plichte figuren als zesde geklasseerd. Europees kampioene Christine Er- rath 'DDR) is slechts vijfde. De stand na de drie verplichte fi guren is: 1. Karen Magnussen (Can.) plaatscijfer 10 punten: 120.10; 2. Ja- net Lynn (VS) 19 116.50; 3. Karin Iten (Zwi.) 29 114.30; 4. Jean Scott (Eng.) 38 112.00; 5. Christine Errath (DDR) 49.5 109.40.. 6. Dianne de Leeuw (Ned.) 65.0 105.10. binnenlandse zaken van de Ameri kaanse senaat, de democratische se nator Henry Jackson uit de staat Washington, heeft voorgesteld een topconferentie van olieverbruikende landen te beleggen over de oliesi tuatie in het Midden-Oosten. Hij zei in een bijeenkomst van de Ameri kaanse National Petroleum Council dat de Verenigde Staten en andere landen die veel olie verbruiken drin gend aandacht moeten geven aan hun toenemende afhankelijkheid van olie uit het Midden-Oosten. Chauffeur en vier miljoen nog spoorloos BONN De Westduitse politie heeft nog geen spoor gevonden van de 29-jarige Günther Heinemann, die eergisteren zorgde voor de diefstal van de eeuw: hij verdween met bij na vier miljoen mark, die hij voor de transportfirma waarbij hij werk zaam was, naar een bank in Düssel- dorf moest vervoeren. De Justitie heeft intussen voor hulp bij de opsporing een bedrag van 3000 mark uitgeloofd. De verzekerings maatschappij is zelfs bereid daar voor 100.000 mark neer te tellen. Het is volgens de politie waarschijn lijk, dat Heinemann bij zijn lang van tevoren beraamde greep naar de mil Joenen een medeplichtige heeft ge had. Men vermoedt dat het tweetal er nog niet in is geslaagd het land te verlaten. Buren hebben meegedeeld dat Hei nemann, die in 1970 in dienst trad bij de maatschappij die de geldtrans porten verzorgt, een rustige, nette man was. De privézaken van Hei nemann waren in orde, aldus de po litie. poppenmaker aan het werk kunnen zien of de produkten van de beoefe naars van deze handvaardigheid kunnen bewonderen. We verwach ten er wel wat van". Vorig jaar kwam het plan zo snel op, dat de stichters van de "Holland Handicraft Market" nauwelijks ge legenheid hadden de reisbureaus en toeroperators in het buitenland te benaderen. Dat is ditmaal anders geweest. Men is erin geslaagd een groot aantal adressen te verzame len van reisbureaus, die in de bol- lentijd geregeld met bussen vol gasten naar de Bollenstreek komen. Deze hebben allemaal tijdig folder materiaal ontvangen voor de expo sitie, die van 6 april tot en met 4 juni geopend zal zijn. Verder wer den Nederlandse reisbureaus bena derd en hoopt men in de bollentijd de aandacht te vestigen op dit unie ke gebeuren bij "bolbloemen kij kers" die op eigen gelegenheid naar ons land komen en in hotels of bij particulieren in de kustplaatsen Katwijk en Noordwijk en in de Bol lenstreekgemeenten logeren. Initiatiefnemer C. M. van Trigt: "We hebben ons vorig jaar hele maal ingesteld op de busonderne mingen. Dat was bleek achteraf, niet juist. Voor eigen streek- en landgenoten deden we helemaal niets. Uit gesprekken na afloop is ons gebleken, dat ook de bollen streekbewoners zeker wel interesse hadden voor deze expositie, maar dat ze niet zijn gekomen omdat ze in de veronderstelling verkeerden, dat de show alleen voor buitenlan ders bestemd was. We richten ons nu zeer speciaal op de binnen- en buitenlandse toerist en op de bewo ners van de streek. De meesten wis ten niet, dat we bestonden. We wil len graag een nog grotere bezoe kerskring vormen en niet wachten op de bussen, die toevallig een s de laan op komen rijden". Bloementuintjes Kemkes ontvouwt op een grote ta fel een tekening, die de indeling van de hal weergeeft. Daaruit blijkt de indeling van vorig jaar ligt er ook bij dat er thans meer expositie mogelijkheid is en dat de ver koopruimte kleiner is gemaakt ten gerieve van het "restaurantgedeel te" waar men onder het genot van een verfrissing of een klein hapje, wat kan uitrusten van de vermoeie nissen. Tussen de stands heeft men met spoorbielzen afgezette tuintjes gecreeërd, waarin van de honder den soorten tuinen die er zijn, tel kens tien bloemen zullen worden ge ëxposeerd in een entourage van groen. Deze tulpen zullen in eigen bedrijf precies op tijd in bloei wor den getrokken, zodat de tuintjes, steeds verse bloemen te zien zullen geven. "Bulbhome"-directeur Van Trigt lachend: "Er zullen niet alleen fraaie produkten van Nederlandse handenarbeid te zien zijn. Ook cu riosa, zoals oud koperwerk uit de Balkan met onder andere oude handstrijkijzers, antieke koffiemo lens uit Egypte en koperen weeg schalen uit Turkije, 'k Geloof, dat ook het bloemensdhilderen veel be kijks zal hebben. De bedoeling is aandacht te vragen voor het oude ambacht. Wie er belangstelling voor heeft kan iets kopen. Bij de Duitsers genoten vorig Jaar de klompen veel aftrek, evenals het Delftsblauw aar dewerk. Trouwens, daar waren de Engelse bezoekers ook weg van. Men kan dus kopen, maar het is be slist niet verplicht". Exportmanager William Kemke die zeven jaar in Engeland en twee Jaar in Amerika bloembollen ver kocht, heeft graag het aanbod van Van Trigt aanvaard om tijdens de bloembollentijd de leiding over de "Holland Handicraft Market" op Omdat tioee weken geleden een leerling -met zijn haar tussen een boor terecht kwam, besloot de leiding van de LTS aan de Hillegomse Garbialaan bij 50 leerlingen het haar in model te laten knippen. Dat gebeurde door kapper Kunne en zijn assistentes. (Foto Jan Holvast) Een koekplanksnijder bezig met het maken van een SSI ZLNl TV-REGISSEUR RALPH INBAR: bomschuit. OFFICIEREN ZORG WEKKEND (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Het gebrek aan be langstelling voor een functie in de rechterlijke macht is verontrustend. Voor twee vacatures in de Haagse rechtbank is slechts één sollicitant gekomen, die buitendien al hier werkzaam was op verzoek van de rechtbank als reohter-plaatsver- vanger. Dit zei gisteren de Haagse hoofd officier van Justitie, mr. A. W. Ro- skngh, tijdens de plechtige zitting ter gelegenheid vain de installatie van de voormalige Delftse advocaat, mr. J. A. Rigters, als rechter in de Haagse rechtbank. Ook het openbaar ministerie kampt met een groot tekort aan mankracht. Mr. Rosingh noemde die situatie zorgwekkend, „omdat het voor een goede rechtsbedeling nodig is dat het justitiële apparaat kwalitatief én kwantitatief voldoende is bemand". CONTRIBUTIE LEIDEN De jaarcontributie voor donateurs van UVS bedraagt niet f 20,zoals wij gisteren meldden, maar f 17,50 zonder blauwwitter en f 25,met dat clubblad. Stiptheidsactie De Belgische vlieg- verkeersleiders begonnen vanoch tend een stiptheidsactie om de aan dacht van de nieuwe minister van Verkeer, Anseele, te vestigen op hun eisen voor salarisverhoging en posi tieverbetering. Als de minister niet op de wenk reageert, zal tot directe actie worden overgegaan, dat wil zeggen staking, zo is gisteravond op een vergadering in Brussel besloten. Men verwacht dat de stiptheidsactie verdere verstoring van het luchtver keer op de nationale luchthaven van Brussel ten gevolge zal hebben. Het luchtverkeer is al ontregeld door de acties van de Franse en Britse vlieg- verkeersleiders. -ft- Vermaarde jazz-musici komen zondag naar Arnhem om een non stop herdenkingsconcert te geven ten bate van de nabestaanden van de onlangs overleden jazzz-pianist Ton Wijkamp. De Amerikaanse musici Ben Webster en Dexter Gordon heb ben him medewerking toegezegd, ook de Belgische jazz-gibarist Rene Tho mas komt waarschijnlijk naar Arn hem. Nederlandse Jazz-musici die meewerken zijn om. Louis van Dijk, Wim Overgauw, Rudy Brink, Jaap Dekker, de Diamond Five, Associa tion en het trio Rein van der Gaag. Het concert heeft plaats in de Stok vishal in Arnhem en duurt van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. Een extra „Music all in" is het pro gramma dat „au concours" wordt ingezonden naar het grootste Euro pese tv-festival in het Zwitserse Montreux. Vrijdag zendt de TROS het programma om 21.35 uur uit via Nederland II. Het officiële Nederlandse Mon- treux-programma wordt een afleve ring van de' VARA-serie „Wij en de wereld" van regisseur Frans Boelen. De serie heet „Wij en de vrije tijd". Inbar ervaart zijn uitverkiezing als een eer dat is zeker. Tijdens de vooqrvertoning van zijn programma verduidelijkt hij de bedoelingen van zjin produkt. Een „Music all in"- programma zoals de kijker het tot nu toe niet heeft gekend. Met pre sentator Pim Jacobs ongetwijfeld tot veler genoegen meer als pianist, dan als een man die van het pre senteren het beste tracht te maken. Ralph Inbar: „Ik werk al enige tijd met Pim en ik zeg altijd: Pim Ja cobs is de beste pianist onder de presentatoren en de beste presenta tor onder de pianisten". In het half uur durende program ma vloeien de onderwerpen in el kaar over. Korte muzikale kolderhe den of rariteiten wisselen serieuze muzikale bijdragen af. Belangrijk aandeel heeft Annemarie Oster (zij en haar man John Vis liggen, na een ernstig auto-ongeluk nog steeds in het ziekenhuis). De lijst medewerkenden is aanzien lijk. In het serieuze vlak zijn dat Labi Siffre, Marie Laforet en Jazz pianist Jean-Luc Ponti. In het mu zikaal komische vlak; Johnny Le- cocq, Linda Grent, Dannis Palmer, Letty de Jong en Jacques Ary (een ex-candidcamera-vedet), Big Ben (uit de Parijse Grazy Horse-show) en de Sissies. Het programma is behalve een fes tival-inzending een proefprogramma voor het volgend seizoen. De TROS wil „Music all in" vol gend seizoen tot een zelfstandig programma maken. Een tv-gebeuren waarin Pim Jacobs tussen de zin gende zaag en Herman Krebbers in zal staan. Deze speciale aflevering kan niet als maatstaf worden ge hanteerd. Het humor-op-niveau montagewerk zal achterwege moeten blijven. „Daarvoor heb je eenvoudig geen tijd bij een serie-programma. Geen studio-faciliteiten, dat is het eigenlijk. Dit programma hebben we in drie weken moeten maken. Krankzinnig gewoon". Op de vraag of hij het een goed festivalprogramma vindt blijft hij lang het antwoord schuldig. Hij verklaart, dat tegen Engelse inzen dingen als Marty Feldman en de Goodies voor de Nederlandse tv toch niet op te boksen valt. Beeld- grappen zijn uit. Averty heeft dat vorig jaar in Montreux ervaren. Averty kun je toch wel de koning van de beeldgrappen noemen, maar hij ging grandioos de mist in. Ik ben er ook helemaal van teruggeko men. Ik geloof in recht-voor-zijn- raap tv". Is zijn programma representatief voor het niveau van het Nederland se tv-amusement? Ralph Inbar: „Dat weet ik niet. Ik Ralph Inbar: recht-voor-zijn- denk het wel anders zou de werk groep amusement van de NOS het programma niet uitgekozen heb ben." Inbar gelooft in de verbale verkon diging van de humor. Zo stevent in zijn show Pim Jacobs met zijn pia no een glanzend sportautomobiel voorbij en voert humorist Dennis Palmer een pas de trois uit. Linda Grent (haalt muziek uit huis- tuin en keukenattributen en Annemarie Oster is gewoon aanwezig. „Ik heb het idee, dat dit program ma er qua formule uit springt in Montreux", zegt hij. Het festival begint op 26 april. Verzoek om vrijlating De „Inter nationale commissie van juristen" in Genève heeft gisteren de Griekse regering gevraagd twee aangehouden juristen Kostas Alvanos en V. Gonti- cas onmiddellijk vrij te laten. Deze twee advocaten hebben studenten verdedigd die van het tegen het ko lonelsbewind gerichte acties waren beschuldigd. Volgens genoemde commissie zouden zij zonder arresta tiebevel door de Griekse veiligheids politie opgepakt en naar een onbe kende plaajts overgebracht zijn. Alcoholvergiftiging In de Indiase stad Soerriapet, die 1300 kilometer ten zuiden van de hoofdstad New Delhi ligt, zijn dezer dagen 72 men sen aan de gevolgen van het drinken van illegaal gestookte whisky over leden. De drank was gebruikt door 516 personen. Toen de autoriteiten kwamen aangesneld waren er al 33 doden. Van de 104 mensen die in ernstige toestand naar ziekenhuizen werden gebracht stierven er nog 39. Slachtpartij - Radio-Boeroenda heeft de autoriteiten van het aangrenzen de Rwanda beschuldigd van slacht partijen onder leden van de Toetsi- stam. Met name zouden Hoetoe-stu denten vorige week op instigatie van de overheid in talrijke onderwijsin stellingen, waaronder de universiteit in Boetare, Toetsi-studenten met dol ken en kapmessen te lijf zijn ge gaan. Volgens het genoemde radio station hebben de bedrijven in Rwan da van de overheid de opdracht ge kregen de Toetsi-werknemers te ont slaan, met het dreigement dat anders de ondernemingen zullen worden ge sloten. ■raap tv. Nieuwe cao bloemkwekerijen DEN HAAG In de sociale com missie bloemkwekerijen van 't land bouwschap is overeenstemming be reikt over de nieuwe cao 1973—1974 voor de bloemkwekerijen, die op 1 maart a.s. ingaat. Met ingang van deze datum zullen de lonen worden verhoogd met 3 pet. De vakantietoe slag wordt gebracht van 7 pot. op 7,5 pet. met dien verstande, dat voor werknemers van 22 jaar en ouder eenu minimum-vakantietoeslag van f 1000 bruto zal gelden. De koninginnedag wordt een vrije dag met behoud van loon, onder voorbehoud, dat indien het bedrijfs belang zich hiertegen verzet, deze dag op een andere datum genoten zal kunnen worden. De arbeidstijd wordt met 42 uur per Jaar verkort, De CAO bevat voorts wederom een indexeringsclausule. Bij deze CAO zijn omstreeks 2500 werknemers betrokken. Nieuwe cao tuinbouw DEN HAAG (ANP) Binnen het Landbouwschap is overeenstem ming bereikt over de nieuwe CAO voor de tuinbouw voor het con tract Jaar 1973/1974, ingaande 1 maart a.s. Overeenkomstig de reeds vorig Jaar gemaakte afspra ken zal deze CAO thans voor het gehele land gelden. De lonen zijn met 3 pet verhoogd, waarbij het tot dusver voor het grootste rayon geldende loonpeil als uitgangspunt is genomen. De lonen lagen het hoogst in dit rayon. De vakantietoeslag wordt gebracht van 7 pet op 7.5 pet, met dien verstande dat voor werkne mers van 22 Jaar en ouder een minimum vakantietoeslag van f 1000 bruto zal gelden. Teneinde geleidelijk een 40-urige werkweek in 1975 te bereiken, werd de ar beidstijd voorts enigermate verkort. Voorts wordt een aantal toesla gen aangepast. De CAO bevat ten slotte wederom een indexerings clausule. zich te nemen. Hij is al enige tijd met de voorbereidingen bezig. Hon derdduizenden folders in het Duits, Engels, Frans en Zweeds zijn de deur uitgegaan. De Nederlandse toer operators zijn eveneens benaderd. Er zijn al heel wat reacties op bin nengekomen, zodat Kemkes en Van Trigt de verwachting hebben, dat 't bezoek het komende seizoen aanmer kelijk groter zal zijn dan in het be ginjaar 1972. Tijdens de gehele duur van de show zullen er constant twee ambachtslieden aan het werk zijn. Dat verhoogt eveneens de aan trekkelijkheid. GEBREK AAN RECHTERS EN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4