-vandalisme neemt in Pieterswijk sterk toe p YA Conflict van zes jaar in tien minuten bijna opgelost uim 63 miljoen voor erbetering walmuren iolering, bestrating «DAGVERS I MALSE 1 BRAADLAPPEN i 500 K98 2 75 M richten actiegroep op KOMENDE RAAD: Deperfekte pasvorm vanPantyP~30den merkt upas goed als u ze aanheeft! u A panty 30deru Postzegelbeurs TJWr d ''l Prof. Szirmai (69) overleden Markthandel 'ler~allercBeSte kguze WOENSDAG 28 FEBRUARI 1973 ADVERTENTIE stellen gelden voor de bouw en de .EIDEN In d:e maandag 12 maart te houden raadsvergade ring zal de raad zich o.a. buigen over een meerjarenplan, inpi°hting van een politiepost waarin werken zijn opgenomen tot een bedrag van ruim 63 mil- Mprpnw,a" joen gulden, dat voorziet in de aanleg en vernieuwing van rioleringen, walmuren en bestratingen in de binnenstad, waar- 's voor de dienst van gemeentewerken een plan heeft uitgewerkt. B Merenwijk; Het in beheer en exploitatie ge ven aan de Stichting Leidse Jeugd Actie van een aantal in eigendom aan de gemeente toebehorende W. achten het noodzakelijk, waarvoor een plan ia voorbereid door acc0?T" te beginnen met dit jaar het College van regenten van „Het H aan ?e SMrtetlohtoa van leeds een bedrag van f. 4.500.000 be- Oudeliedenihuis". Aan dit College zal h® 52Ï2LS5 ihikbaar komt. Het totale plan heeft als de raad daarmee instemt een kre- TT. P encomplex Kikkerpolder en looptijd van vijftien Jaar. Het diet in rekening-courant worden ver- allege stelt zich voor dit jaar de vol- strekt tot een maximum van 3 mil- _ende voorzieningen uit te voeren: joen gulden. aanbrengen van een rioolzinker De agenda vervat verder de vol de Rij nsburgersingelvernieu- gende voorsteUen: ing van walmuur, riolering en be- 9 Benoeming van de leden in de rating langs gedeelten van de Oude algemene raad en in het college van ingel, Nieuwe Rijn, Steenschuur en beheer van het Energiebedrijf Rijn- apenburg. land, idem van drie leden van de Voorzieningen op grond van het Raad van Bestuur usbanenplan zullen o.m. met het oog tot exploitatie van bejaardencentra; de behandeling van in te dienen 9 Voorstel tot het verlenen van eei ubsidie-aanvragen bij de minister Verkeer en Waterstaat in 1973 iet tot uitvoering kunnen komen Een besluit moet in deze zitting ook worden inzake %en regeling de exploitatie van een gem een- ihappelijk energiebedrijf voor elek- iciteits- en gaslevering in de regio ^eiden. W. de Zwijgerlaan Voor het aanbrengen van een ver- eerslichteninstallatie op het kruis- liint Willem de Zwijgerlaan, Suma- •astraat, IJsselmeerlaan willen B. en de Zwijgerlaan 44; een krediet van f 15.0.000 be- 9 Voorstel inzake het beschikbaai chlkbaarstellen. Het college wenst stellen van gelden voor de verbouwing an deze plaatsing de hoogste prio- van een gedeelte van het politie- Iteit te geven Voorts zijn B en W. bureau aan de Zonneveldstraat en «reid om in principe de betaling van perceel Larlgebrug 107 en tot 011- ente en aflossing te garanderen voor derlhandse aanbesteding van de daar- bouw van een verzorgingstehuis aan verbonden bouwkundige werken; oor bejaarden aan de Nieuwe Rijn, 9 Voorstel inzake het beschikbaai 'ol ontslag aan de heer H. Th. Bron- ner uit zijn functie van hoofd van de school „De Valk"; 9 Het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de stichting van drie gymnastieklokalen voor het gewoon lager onderwijs, op terreinen aan de Bachstr., de Oppenheimstr. en de Corantijnstraat; O Het beschikbaar stellen van gel- den voor vervanging van de olieketel van de centrale verwarmingsinstalla tie van de openbare school voor ge- lager onderwijs aan de Willem mingsplan wordt voorbereid een gebied aan de noordzijde 1 Merenwijk. LEIDEN De bars en café's reizen als paddestoelen in de binnenstad omboog. Een gevolg hiervan is dat het voor de om wonenden niet meer zo prettig is te wonen. Niet alleen door lawaaioverlast, maar ook het vandalisme van de bar- en café bezoekers neemt toe. Inwoners van Pieterswijk gaat deze ont luistering van hun woonomgeving ter harte en hebben nu een actiegroep opgericht om een vuist te maken tegen deze voor hen slopende ontwikkeling. Kwaadgras is echter nog niet zo pes simistisch. "We hebben nu 160 hand tekeningen van mensen uit de Pie terswijk. Die sturen we op naar de burgemeester. Er is al een brief de deur uit waarin verzocht wordt geen vergunningen meer te verlenen aan bars en cafés. De gemeente had nooit vergunningen moeten geven. >or het econo- de wijk, dat er uitgaansleven komt. Maar niet op deze manier. Want nu is het zo, dat de hele middenstand verdwijnt en is dat dan in het economisch belang van de wijk?" Panty P 30 denier, de panty waarbij de tint op 't been overal gelijk blijft. Maakt uw benen dus mooier in de lila verpakking. Mevrouw A. Kwaadgras- van Noord uit de Diefsteeg is de oprichtster van deze actiegroep. Zij heeft een dro gisterij en al diverse malen last ge had van late cafébezoekers: "Er is al twee keer een ruit ingegooid. We hebben nu als voorzorgsmaatregel hardboord en spijkers in huis ge haald. Ze plassen door de brieven bus en als Je dan de - gerechtvaar- Ze zeggen dat het dige - brutaliteit hebt om tegen te misch belang sputteren wordt Je nog aangevallen ook." Ook de buurman van me- viouw Kwaadgras, de melkboer A. Kordelaar heeft veel last van de nachtelijke bezoekers die door de steeg komen: "Mijn kinderen, mijn vrouw en ik kunnen niet slapen 's - nachts. En we moeten er elke mor gen weer vroeg uit. Er is diverse ke- bierfles door de ruit naar ,,Gaan hier kapot" in de brief binnen gevlogen. Mijn "Verder vragen wi we niet alleen de raadsleden heb- bijna één op haar hoofd gekregen. We zijn nu overgegaan tot het aan brengen van luiken voor de ramen. Maar het is toch al te gek dat het nodig is." Mevrouw Kwaadgras vult aan: "Als het zo door gaat wordt de- de inwoners ze wijk één bunker. Wij willen Pie- vreden. Een terswijk niet ten gronde zien gaan." Een andere man, die liever niet zijn naam in de krant heeft omdat hij bang is voor wraakacties van bar klanten "Het is een echte onderwe reld die er zit" - kan s'nachts niet slapen. Zijn vrouw en hij slikken al lebei slaappillen. "En ik heb pas ge luiddempers voor mijn oren ge kocht". De man heeft pas zijn zaak gesloten, mede door de overlast die hij had van de bars in zijn buurt en gaat binnenkort verhuizen: "Vroe ger was het een leuk straatje. Maar nu; de hele binnenstad verpapert toch. lik zie overigens ook geen heil in acties. De enigste oplossing is dat verhuizen." Mevrouw heeft ben gestuurd of de sluitingstijden LEIDEN De postzegelverzame laarsvereniging "Philaitelica" houdt zaterdag van 10 tot 5 uur in de kan tine van Clos en Leembruggen (Der de Binnenvestgracht 3) een postze gelbeurs. niet vervroegd kunnen worden. Nu is het dan zo dat om 4 uur nog volop brommers worden gestart. De men sen gaan hier gewoon kapot". Ook het optreden van de politie zijn Pieterswijk niet te- "Ik werd 's- nachts een keertje wakker door la waai. Toen ik uit het raam keek zag ik een dronken man in de paal zit ten met een bijl. Ik belde direct de politie, maar die zei alleen dat ik een beschrijving van de man moest geven. Ook toen ik zei dat hij daar na naar de parkeerplaats ging en daar auto's vernielde, zijn ze niet gekomen". Mevrouw Kwaadgras ge looft dat het doen meer is. "De café's hebben gunningen en daar kan niets meer aan gedaan worden. Vroeger was een café, nog een aanwinst voor een buurt. Maar in die bars van tegen woordig zitten zelfs geen ramen meer. Het zijn donkere lugubere hollen, waarin zoveel mogelijk gedronken moet worden. De politiek om de bars en cafés zo dicht mogelijk bij elkaar te plaatsen is er op gebaseerd om een verloop te krijgen; kroeg in, kroeg uit. Dat is allemaal goed en wel en wij misgunnen niemand zijn plezier, maar heit lis nu eenmaal niet mogelijk in een buurt waar mensen moeten leven. Met ons moet rekening worden gehouden". LEIDEN Binnen tien minuten slaagde de raadscommissie voor de stadsontwikkeling er gisteravond in om een spoedige oplossing van het al zes jaar durende conflict tussen ge meente en de garage Werkhoven in zicht te brengen. De eigenaar van de garage aan de Pelikaanstraat koestert al dertien Jaar plannen om zijn zaak te gaan uitbreiden. Daartoe heeft hij inder tijd vier panden grenzend aan het zijne aangekocht, die hij van de ge meente onbewoond mocht laten. de politie ook geen heer Werkhoven zijn bouwplannen in bij de gemeente. Daaronder valt ook een wijziging van de pompin- stallatie, die hij voor zijn taxi's en voor zijn clientèle heeft. De ge meente reageert afwijzend op de plannen van de garagehouder. Men wist niet hoe de situatie in het ge bied zou gaan worden, kan dus ook ï.l. plannen om van de Van der Werfstraat een brede expeditieweg te maken. Voor een voorstel om zijn pompinstallatie te verbeteren, dat Werkhoven in 1969 indient, krijgt hij pas toestemming via de commis sie voor de beroepsschriften. Wel moet hij de pompen weer sluiten als Het verhuren aan de Onderwijs- stichting St. Bonavèntura van een nabij de Maredijk gelegen perceel grond; Voorstel om te verklaren, dat een dT stichting herziening van het geldende bestem- 1 de LEIDEN Het 25-jarig bestaan van de Agnes scholengemeenschap is gisteren officieel ingeluid. Op de opening waren o.a. aanwezig de wethouder van onderwijs de heer Duyverrnan; rectoren en directeuren van Leidse scholen; vertegenwoor digers van het schoolbestuur en het leerlingenpar lement, docenten en oud-docent en, waaronder de eerste rectrix van de school, zuster Augustinus. De voorzitter van het schoolbestuur, prof. dr. J. B. Schutte huldigde de 3 docenten die gelijk met het Agnes hun 25-jarig jubileum vierden, t.w. mej. J. C. M. Stem en de heren A. J. Duindam en G. H. Oltheken (foto Jan Holvast). De rector van de scholengemeenschap, de heer Trom, noem de in zijn toespraak verschillende moeilijkheden van de school, die voortgekomen zijn uit verande ringen in het onderwijs. Met name noemde hij de groei van het aantal leerlingen en de toename van de kosten van het onderwijs, die niet altijd door de staat gedekt worden. Als oplossing voor deze moeilijkheden zag de heer Trom het samen gaan werken met andere scholen, die in de buurt van het Agnes liggen. Door een intensieve samenwerking tussen deze scholen op 'allerlei ge bied, zullen de kosten gedeeld kunnen worden en er meer ruimte vrij komen voor experimenten, aldus spreker. ■ADVERTENTIE gram ff AllDENNEll BOTERHAM WOKSÏ' 100 gram 9 BOLDEN DELICIOUS een fijne handappel 2 kilo 1 88 HOLLANDSE KASSLA kroppen f H qeldiq t/m zaterdag u Vindt alle andere VIVO-aanbiedingen oppagina2en3vanllwdamesblad de Paauwbrug eenmaal open zal gaan. In een kort geding wijst Werkho ven erop, dat er op dezelfde hoek waar voor hem geen rooilijn kan worden vastgesteld, een grote stu dentenflat in aanbouw is. De ge meente begint Werkhoven onder druk te zetten zijn pómpen te slopen als de Paauwbrug klaar is," zegt zijn advokaat in het geding," ofschoon men weet dat de huidige plaats van de pompen tijdelijk is, en zal veran deren op het moment dat de bouw plannen van de garagehouder ver wezenlijkt kunnen worden. Werkho ven verliest het geding: hij moet d# pompen weghalen. De commissie bereikte gister avond de toezegging van wethouder Ham, die Kret verving, dat het col lege snel de rooilijn zal vaststellen. De commissie verklaarde zich ak koord met een idee van de chef stadsontwikkeling Lochtenberg om die zo te laten lopen dat de Vim Hpp geen rooilijn vaststellen. Men had Werfstraat vrij smal wordt, en dat M het garagebedrijf niet te zeer „ln de knel" komt. Door rullen van el- .gendommen van Werkhoven tegen grond van de gemeente kan de uit breiding tot stand komen. Minder makkelijk had de com missie-het met de plannen voor de nieuwe brandweerkazerne in de Waard. Tegen het voorstel van B en W. waren financiële bezwaren: men vond het wonderlijk dat het rijk 16 pet. BTW zou gaan opstrijken als de ene dienst van de gemeente grond zou overdoen aan de andere. PvdA- er Waal vroeg zich zelfs af of de ge meente de grond niet beter zou kun nen verhuren aan de brandweer, of ln erfpacht geven. PSP-er Amptmeijer wilde weten of de plaats in de Waard de beste was in alle opzichten. Brandweercom mandant Broeshart vond van wel Amptmeijer en Waal merkten op', dat het nogal afhangt van de be stemming van de rest van het ge bied waarin de kazerne komt. Bij woonbestemming is de komst van de Kazerne aanzienlijk minder welkom dan bij bestemming van de grond voor de industrie. Ham beloofde, dat hij er bij B. en W. op aan zou dringen dat er over de bestemming snel een beslissing wordt genomen. LEIDEN in stilte vond giste ren de teraardebestelling plaats van liet stoffelijk overschot van prof. dr. Z. SZirmai, hoogleraar aan de Leidse urüvensitedt in het Oost europese pri vaatrecht, welk abt hij 24 november 1961 aanvaardde. PK>f. Szirmai, die in 1903 te Boe dapest werd geboren, was met een onderbreking van twee Jaar, sedert 1949 aan de universiteit verbon den. In dat Jaar werd hij toegela ten als privaat-docent in het inter nationaal en vergelijkend recht van Oost-Europa. In 1953 werd hij be noemd tot hoofd van het Doe urnen - tatiebureau voor Oost-Europees recht. Prof. Szirmai, die in het be zit was van de Nederlandse natio naliteit, was tevens van 1956 tot 1960 privaat-docent aan de Univer siteit van Amsterdam. Al stragische bijzonderheid valt nog te meiden, dat juist vandaag bij koninklijk besluit aan prof. Szirmai met ingang van 1 september as. eer vol ontslag wordtverleend als hoog leraar aan de Leidse universiteit. LEIDEN De heer B. Zonderop, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ver. voor de markt-, straat- en ri- vierhandel, is gisteren benoemd tot landelijk secretaris van deze vereni ging. De penningmeester van de Leidse afdeling, de heer J. van Dam (65), kreeg van het hoofdbe stuur de gouden speld van verdienste aangeboden. 7309 a

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3