ationale eenheidsregering Laos in ieen grote veranderingen n Belgische abortuswet Hedex, een nieuw middel tegen hoofdpijn. HEDEX* Het Rode Leger moet laakzaam blijven vgen wapenstilstand in het gehele land 9? ?SISCHE GENERAAL SOKOLOW: Moskou slaat oude Frans Volksfront gaat achteruit wapens op voor propagandastunt Rivaal vergiftigd per post Hedexveroorzaakt geen maagklachten. )AG 21 FEBRUARI 1973 VIENTIANE (AP, ANP) De regering van Laos en de com- munistisch-gezinde Pathtet Lao hebben vandaag onder het ge knal van champagnekurken en bravogeroep van de verzamelde diplomaten een vredes-akkoord getekend. "Dit is een historische dag voor Laos", verklaarde prins Soevanna Phoema, die, naar verwacht wordt, als premier zal aanblijven. De ondertekening van het verdrag geschiedde in de villa van Soevanna Phoema aan de oever van de Mekongrivier. is het gebouw van het hoge commissariaat (ambassad-e) van India in Londenwaar gisteren Aziaten ambassadepersoneel wilden gijzelen om vrijlating van Pakistaanse krijgsgevange- af te dwingen. De Britse minister van Binnenlandse Zaken deelde in het Lagerhuis mee het drietal, onder wie een jongen van 15 jaar, namaak-vuurwapens bij zich had, naar later gebleken, plus drie dolken en een zwaard. De politie schoot twee man neer en kon de jongen k trmeesteren. organisatie die zich noemt de "Zwarte December" heeft verklaard verantwoordelijk te zijn de overval. Dat heeft de Times vandaaag bericht die een telefoontje van een vertegenwoor- er van deze organisatie had gekregen. Hij vertelde dat Zwarte December op deze wijze de idacht wilde richten op het lot van de 90.000 Pakistaanse krijgsgevangenen in India. Het vedrag houdt vier belangrijke stappen op weg naar de vrede in; Morgen om 06.00 uur (Ned. tijd) wordit in geheel Laos een wapen stilstand van kracht; de vorming van de voorlopige re gering van nationale eenheid, waarin de verschillende partijen gelijkelijk zullen zijn vertegen woordigd, binnen 30 dagen; De vorming van een politieke coa- litieraad voor het organiseren van verkiezingen; de uitwisseling van alle gevange nen en de terugtrekking van alle vreemde troepen binnen 90 dagen. Beide partijen zijn het, naar de minister van Binnenlandse Zaken, Pheng Phongsavan, meedeelde, alleen 'in grote lijnen' over de politieke op lossing eens. De besprekingen over de details en de nog hangende kwes ties zullen worden voortgezet. Ze zul len ongetwijfeld nog veel moeilijker verlopen dan die, welke tot deze 'al gemene' overeenkomst hebben geleid. De onderhandelingen over een wa penstilstand tussen de naturalistische regering van premier Soevanna Phoema en de communistische) Pa th et Lao van Prins Soephanoevong begonnen vorig jaar oktober. Steeds weer stonden oude meningsverschil len de ondertekening van een be standsakkoord op het laatste moment in de weg. Het ging daarbij vooral op de vorming van een door de Neo Lao Haksat de politieke vleugel van de Path et Lao voorgestelde "poli tieke coalitieraad", die los zou moe ten fungeren van regering en parle ment. Premier Prins Soevanna Phoema was steeds tegen een dergelijke raad als deze geen voorloopster zou zijn van een voorlopige regering van na tionale eenheid. Voorte was men het nog steeds niet eens over het begrip .neutralisten", op welke betiteling beide partijen aanspraak maken. Laos is een land met een opper vlakte van 236.800 vierkante kilome ter en een bevolking van naar vaststelling in 1971 3.100.000 zie len. Het is een constitutionele monar chie sinds 1947. De uitvoerende macht berust sinds 1962 bij Soevanna Phoe ma en een wetgevende vergadering van zestig leden. Het leger van de regering in Vien tiane heeft de voornaamste steden en een kwart van het platteland in Laos in handen. De rest is in han den van de opstandige Pathet Lao- beweging. Het nieuwste speelgoed in de Verenigde Staten: een Charly Chaplin pop, die ais je op zijn zij drukt in de befaamde toaggelgang van de grote maestro zich voorwaarts rept. ;0U (Reuter) Ter gelegenheid van de 55ste verjaardag e oprichting van het Rode Leger, heeft de Russische ial Sokolow op een persconferentie in Moskou verklaard idanks de betekenis van het Amerikaans-Russische ver- iver beperking van strategische bewapening, het Rode zijn waakzaamheid niet mag verslappen. low zei dat de "strategie van ssiviteit van het imperialisme" vooral gericht is tegen de stische" landen. "Dit dwingt toe maatregelen te nemen verdere uitbouw van de rachten", zei hij. generaal met het imperialis westen bedoelde of een po- bedreiging uit Azië, lichtte toe. Wel riep hij in herinne rt het Russische leger het mese volk had voorzien van i en vliegtuigen. Door de tot- oming van het bestand in Viet- ïei hij, "heeft de buitenlandse van de Sow jet-Unie haar iet opruimen van het oorlogs- est in Indo-China, bereikt", raagd of de Sowjet-Unie bereid In opkomende Afrikaanse lan- helpen bij het vormen van trijdkrachten, antwoordde So- "De Sowjet-Unie is altijd be- iaar militaire kennis te delen 'nden die er him voordeel mee doen". Oogst De generaal bevestigde dat solda ten vorig jaar geholpen hadden bij 't binnenhalen van de oogst, zoals ook in 1971, "aangezien economische ver richtingen een zaak van het hele volk de -+"iidkrachten inbegrepen, zijn". Naar aanleiding van in het westen circulerende berichten dat de militai re macht van de Sowjet-Unie gesta dig toeneemt, zei Sokolow dat dit niets nieuws was en een poging om de aandacht van eigen interne moei lijkheden af te leiden. "Wij hebben niet de bedoeling wie ook angst aan te jagen", zei hij. Een andere woordvoerder van het Rode Leger maakte bekend dat bin nenkort een Russische geschiedenis van de tweede wereldooriog in twaalf delen zal verschijnen. Hierin worden volgens hem "de ware oorzaken van het uitbreken van de oorlog,, de bij drage eraan van aJlle betrokken vol keren en een analyse vanuit marxis tisch stand van het naoorlogse tijd perk", uit de doeken gedaan. Voorts Verwoest Een hevige ontploffing heeft de villa verwoest van een in de buurt van Eibar, in de Baskische provincie Giupuzcoa, wonende Spaanse fabrieksdirecteur. Op het moment van de explosie was de directeur, in wiens bedrijf zich de laatste tijd arbeidsconflicten voordoen, niet aanwezig. Arrestatie De Rhodesische auto riteiten hebben de Journalist Peter Niesewand, die werkt voor Reuter, de BBC en andere buitenlandse nieuwsmedia, laten arresteren op grond van de bepalingen van de wet op de uitzonderingstoestand. Vertraging Vluchten van en naar Parijse vliegvelden ondervinden se dert dinsdag grote vertraging of moeten worden afgelast als gevolg van een staking van 800 vliegver- keersleiders. Staking Vierhonderd werknemers van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al hebben het bevel ge kregen met gedwongen vakantie te gaan, om de weerslag te verminde ren van een wilde staking van on derhoudspersoneel die de diensten van de maatschappij verlamd heeft. BONN (AP) Westerse militaire deskundigen vrezen, dat Moskou op de MBFR-conferentie in Wenen (waar oost- en west gaan praten over vermindering van in Europa gestationeerde troepen) bij de on derhandelingen wel eens gebruik zou kunnen maken van voorraden oude wapens, om uit de „inzet" daarvan bij het overleg voordeel te kunnen putten. In Westduitse NAVO kringen was gasteren namelijk het bericht beves tigd dat de Sowjet-Unie recentelijk haar troepen in Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Polen en Honga rije van nieuw materieel zoals de modernste tanks, artillerie en pant servoertuigen had voorzien. In plaats van het oude materieel terug te nemen hadden de Russen dit op geheime plaatsen in de vier landen opgeslagen, aldus is verno men. Volgens een theorie zou Moskou voornemens zijn op de vooravond van het MBRF-overleg aan te kondi gen op grote schaal wapentuig uit de vier landen te gaan terugtrekken en dit dan te doen met het oude en reeds vervangen materieel. „En dan konden de Russen hieruit een forse propagandawinst slaan zonder er aan materieel of man schappen maar iets bij te zijn inge schoten", aldus verklaarde een NAVO-functionaris in Bonn. De vier genoemde landen waar zich de geheime wapenvoorraden bevinden zijn dezelfde die door het westen zijn uitgenodigd om aan het MBRF-overleg met de Sowjet-Unie en de voornaamste NAVO-landen deel te nemen. De thans opgeslagen wapens zou den bestaan uit 3.000 tanks, ongeveer 1.000 pantservoertuigen en 1.000 stukken geschut. In geval van nood zou dit materieel weer snel voor ge bruik gereed kunnen worden ge maakt. Westerse deskundigen menen dat er in de vier genoemde landen 500.000 Russische militairen en 80.000 vliegers zijn gestationeerd. Die strijdkrachten zouden be schikken over 12.100 tanks en over 1400 Jagers en Jachtbommenwer pers. De Amerikaanse troepen in Eu ropa tellen ongeveer 200.000 man in West-Duitsland en 100.000 elders. PARIJS lAFP) Volgens het Jongste opinie-onderzoek, 12 dagen voor de parlementsverkiezingen in Frankrijk, verliest het volksfront van communisten en socialisten stemmen. De winst gaat naar de centrum partijen en voor een klein deel naar de regeringspartijen die achter pre sident Pompidou staan. Volgens een onderzoek van het bureau Sofres voor het dagblad Le Figaro is op het ogenblik 43 procent van de Fransen van plan op het link se blok te stemmen. Een week gele den was dat nog 46 procent, en nog eerder haalde links in de opinie-on derzoeken 47 procent, 38 procent zal (Gaullisten, onafhankelijke republi keinen en centrum) stemmen, dat is een procent meer dan vorige week. Drie procent winst gaat naar de „hervormings-gezinde centrumpartij en" van Lecanuet en Servan Schrei- ber, die nu 16 procent van de stem men halen. Binnen het volksfront blijven de communisten stabiel op 20 procent. De socialisten zakken van 22 naar 20 procent en de kleine links-socia listische partij verliest ook een pro cent. LEUVEN (AFP) De 24-jarige Leuvense student in de farmacolo gie Pierre Brouard heeft zich van zijn kennis bediend om de man te vergiftigen die zijn vriendin van hem afgenomen had. Brouard stuurde zijn rivaal een als fabrieksmonster verpakt mengsel van vitaminepoeder en vergif. Het slachtoffer "probeerde" het nieuwe middel en raakte in een coma. Het stervensgevaar is intussen geweken. Brouard is wegens poging tot moord opgesloten. ADVERTENTIE Heen socialisten en communisten voor lÜSSEL Een volledige libe- van de abortuswetgeving is aet kabinet-Leburton, bespan- socialisten, katholieken en li- niet te verwachten. Dat gboermiddag duidelijk in de ^che Tweede Kamer, tijdens Interpellatie van de communisti- tfgevaardigde mevrouw Dinant. interpellatiedebat vond plaats l^lfde dag waarop de Namen- ouwenarts dr. William Peers, die 16 januari in voorarrest zat, dc rechter-commissaris in Na- voorlopige vrijheid werd ge- Hij zou meer dan 320 gevallen abortus hebben uitgevoerd. Aan deze vrijlating, die plaatsvond met instemming van het parket te Na men werden geen voorwaarden ver bonden en zy kon zonder enige na dere motivering geschieden. Peers had al eerder op vrije voeten kun nen komen als hij op erewoord had willen beloven dat hij geen abortus meer zou uitvoeren zolang huidi ge wetgeving ongewijzigd blijft. Tijdens het interpellatiedebat kreeg mevrouw Dinant alleen de volledige steun van de socialisten De liberalen bepleiten eveneens het toestaan van abortus om medische en ethische re denen, maar anders dan de socialis ten lieten zij de sociale motieven achterwege. Wél legden zij sterk de nadruk op de vrijheid van voorlich ting op sexueel gebied, met inbegrip van de voorlichting over voorbehoed middelen. De katholieken gaven te kennen dat de oorzaken van abor tus-allereerst dienen te worden weg genomen en pas daarna kan er even tueel over vruchtafdrijving worden gesproken, waarbij dan de „eerbied voor het ongeboren leven" voorop moet blijven staan. De taaipartijen, zowel van Vlaamse als van Franse kant, achtten versoepeling van de huidige wetgeving wenselijk, maar hielden zich verder op de vlakte. De liberale minister van Justitie, Van- derpoorten, beloofde wel een „aanpas sing van de abortuswetgeving, maar liet in het midden hoever die zou moeten gaan. Uit die woorden bleek verder opnieuw dat de Belgen bin nen afzienbare tijd kennis zullen mo gen nemen van andere middelen ter voorkoming van zwangerschap dan uitsluitend het onderbreken van de geslachtsdaad en de periodieke ont houding. Voor zover er sprake zal zijn van een minder strenge abortus wetgeving, zal die gepaard moeten gaan met maatregelen om ongehuwde moeders beter op te vangen, met ver ruiming van de adoptiemogelijkheden en dergelijke. Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver-« draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Sterling Health Products -New York- London. Voor Nederland: Bergerac N.V.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9