HOOGOVENS GEDOOFD Veede Kamer tegen acties van bezetters 49 aan het staken of aan het achterlijk doen?" DAGVERS 85 Niet naar Z.-Afrika sprek vastgelopen, nieuwe acties dreigen op Rotterdamse universiteit )ntslag 'ie ter iuckman SALARISSEN PREDIKANTEN GAANOMHOOG OTJjJi I VARKENSFILET van de lende snn H^48 ,500 gram ff GEKOOKTE GELDERSE WORST 11ANANEN 1 kilo IMPORT ANDIJVIE 500 gram gpAG 21 FEBRUARI 1973 BINNENLAND 1rkhouwer ndidacit BURG (DPA) De libera- ie in het Europese parlement isteren in Luxemburg een- Nederlander C. Berk- at, De verkiezing van de vindt 13 maart plaats in burg. VELZEN Het is kort na tien uur dinsdagavond als vak bondsbestuurder Jan de Jong in een Hoogovenkantine op een stoel klimt en aan de mannen in de overvolle en tro pische warme zaal vr?agt: „Dus mannen, besluiten jullie om te gaan staken?" Het antwoord is kort: ja. Waarna een man van de ordedienst begint te klappen en de rest hem volgt. Hoogovens is nu getroffen in zijn vitaalste onderdeel: het rail- bedrijf. Op het van tientallen tine ong eens. Hij noemt het cen traal akkoord, heeft het over de „werkingssfeer" van de CAO. Hij spoorwegen doortrokken gigantische hoont de Hoogovensleiding, industriecomplex, is het nu voor koopkracht baseert op het beste- vrijwel alle diensten onmogelijk ge worden om te werken: geen aan voer geen afvoer. Hoogovens zal op auto van dertig mille rijden, die een laag pitje worden Voor de overgrote meerderheid van de 27.000 werknemers is het niet De staking moet een ordelijk ver- nodig, dat ze woensdag verschijnen. Een voorlichtingsman van Hoog ovens verklaart: „Zonder het railb?- loop hebben, benadrukt de vak bondsbestuurder. En vooraJl: er moet op de veiligheid gelet worden. drijf is produktie niet mogelijk. De Daarom nu het woord aan Theo. ovens zullen wel blijven branden, mogelijk." Theo, de baas van de Ordedienst hier bij de afdeling rail vervoer, In de kantine gaat men echter nog klimt op de stoel en zegt dat niet lang niet naar huis. „Reken er iedereen nu gelijk naar huis kan. maar op dat ze hier tot vannacht „Er moet a la minute een paar locs drie uur of later nog blijven door- ingezet worden, anders loopt alles ouwehoeren", bitst een man met in het honderd. De afbouw kan niet een maohinistenpet op. Zijn gezicht gelijk gebeuren. Luister even goed verraadt dat hij het met deze king niet eens is. Wellicht is hij één van die 1200 Hoogovenmensen, naar de baas!" De ploegchef van het railvervoer is een geïrriteerde hogere employé". die de brief ondertekend hebben Hij voelt zich in een leeuwenkuil; waarin het verwijt stond dat „2000 de sfeer in de kantine heeft inder- man hun wil oplegden aan 25.000 daad iets vijandigs als hij op de anderen". Jan de Jong van de Industriebond NVV en H. Bode van de Industrie bond NKV hadden eerder' op de avond tijdens een perconferentie uitgelegd dat er aan een staking niet meer te ontkomen was. stoel klimt. „Naar post 3 moeten zeven locs, leest rij van een briefje op. „6 AB's en één conventionele. Voor de mengers heb ik direct drie locs nodig en tien voor de tiet/trei nen." De kersverse stakers beginnen te De Jong vertelt het hier in de kan- joelen. Theo roept: „Hou nou alle' maal even je mond mannen. *t Is hen is goed, maar je kam er natuurlijk niet aan beginnen vuile handen LEIDEN Vijftien organisaties hebben zich solidair verklaard met de bezetting van het bureau in schrijving van de Leidse universi teit. Zij keuren, wat zij de "bestor ming" van het bureau noemen, af. De organisaties zijn Release-leiden, plaatselijke kamer van verenigin gen, Augustinus, stichting Polemolo- gie-bibliotheek, de Leidse Studen- benoemd tot haar kandidaat tenfederatie, de Leidse Studenten voorzitterschap van het bond, Dolle Mina, de Studentenpas tores, het dagelijks bestuur van de disputorenraad, de staf van het vor- UTRECHT (ANP) De Raad van Kerken heeft in Utrecht besloten er bij de kerken op aan te dringen hun leden af te raden naar Zuid-Afrika te emigreren met het doel daar functies in het arbeidsproces in te te maken!" roept iemand van ach- woord vraagt („Nu heb ik daar een nemen. Dit is bedoeld als protest te- teren. „Zijn we nou aan het staken keer recht op, ik heb naar Jullie Veel werknemers van de Hoogovens zagen geen kans meer om naar huis te komen, nadat er was besloten te gaan staken: de bussen reden niet meer. De nachtelijk uren werden daarom door gebracht met een kaartspelletje. écht nodig, dat die locs gaan rij den!" De ploegchef moet zijn stem ver heffen: „Naar zuidwest gaan drie locs en voor post 4 heb ik er ook i. J- ,JWil &.UOU OJC ICggCll VI lilCil UCgCCll 11XJ n.xja.b oiuMtuu. r.» zich naar de Buitenhof, het gebouw Op het Hoogovencomplex is het uit- bussen niet meer rijden. Men gaat baas geluisterd hebben. Jan de Jong een kaartje leggen of men begeeft wel: hij kijkt smalend. De ploegchef moet zijn stem ver heffen: „Naar zuidwest gaan drie locs en voor post 4 heb ik er ook twee nodig." laten registreren In de kantine klimt nog één keer een man op de stoel. Het is de hoogste baas van railvervoer. Een „Hallo, jij staat er een geintje van man, die op schoolmeestertoon het De NOS-radio zendt zaterdag 24 februari van 17.15 tot 17.55 uur via Hilversum I in samenwerking met van de ondernemingsraad buiten de gestorven en stil. Een locomotief zet de NVSH een tweede discussiepro- poort. Daar moeten de stakers zich zich in beweging; de vuren doven. Als Uw machtige arm 't wil. Geintje gen de ideologie en de praktijk van of staan we achterlijk te doen!" ook geluisterd"). Hij zegt: „Ik heb Kissinger terug De speciale advi- gramma uit over sterilisatie bü mannen. De discussie gaat ditmaal tussen drie deskundigen, t.w. de arts/ psycholoog C. Th. van Schaik, mr. Geen betrekkinsen O.-Duitsland f hppft latpn wetpn dat het eeen diDlo- stichting directe hulp\erlening van heeft laten weten dat net geen mpio de NVSH en B witte van het matieke betrekkmgen wil aanknopen Nederlands Instituut voor Sociaal_ met Israel, Zuid-Afrika en Rhodesie. SexUoiogisch Onderzoek. In dit tweede discussieprogramma de apartheid. Tevens wil de raad Theo bezweert: „Jongens, je weet géén luxe auto van dertig mille, ik seur van president Nixon, Henry zuuen met name de problemen van hiermee zijn afkeer uiten van de dat ik geen slijmerd ben. Werk nou heb ook geen jacht. Ik ben alleen wrassisbische immigratiepolitiek" mee. Ik hem 32 man nodig en mor- maar Jullie chef. En ik wil jullie van dat land. Het besluit werd geno- gen zijn er minder, heus!" zeggen dat Je met dit staken góed men met geen enkele stem tegen. De machinisten en stokers van moet weten wat je doet. Ken je Kissinger, is in Washington terugge keerd van zijn bezoeken aan Noord- Vietnam, China, Laos, Thailand en ethische en psychologische aard aan de orde komen, zoals de toelaatbaar heid van de ingreep, spijtgevoelens, l-jarige mr Berkhouwer is mingswerkcentium, een veitegen men me^. geen enkele stem tegen. De machinisten en stokers van moet weten wat je doet. Ken Je Japan. Na zijn aankomst vertrok anti-conceptiepatroon. man-vrouw? 66 lid van het Europese par- woordiger van de grondraad van de Wel onthielden de vertegenwoordi- Hoogovens berusten mokkend. Er verantwoordelijkheid! Dat is alles Kissinger meteen naar het Witte verhouding, de vrijwilligheid van de Van 1966 tot 1969 was hij er TH-Delft en de politieke partijen gers Van de Geref. Kerken zich van zijn er bij hen, die tóch al niet wat ik te zeggen heb." irzitter van. PvdA. CPN, D'66 en de PSP. stemming. meer naar huis konden, omdat de Er zijn er niet veel, die naar de brengen. Huis om de president verslag uit te ingreep en de garanties bij de be- N Het onderwijs stond gis- opnieuw sterk in de belang- In de Tweede Kamer sprak rderheid van de leden zich uit bezettingen van universiteiten, sas zelfs van mening dat de atie in gedrang dreigde te ko- ln Rotterdam lijken de acties Erasmusuniversiteit slechts tot een eind te zijn gekomen studenten niet al hun eisen za- STERDAM (ANP) Het llege van bestuur van de Universiteit heeft giste- bij het Gewestelijk Arbeids- Ju in Amsterdam het out- aangevraagd van eindre- eur Pieter Bückman uit enheim van het universi- 'eekblad Ad Vadvas. Oud- Journalist Bückman, die lederlandse Vereniging van realisten heeft ingescha- werd op 9 februari ge- fst wegens het niet opvol van een dienstbevel. Dat ®d uit het geen gehoor ge- Jan een door het hoofd van afdeling pers en voorlich- tijdelijk belast met de lei- "Ad Valvas", hem telefoon uitdrukkelijk opge- plaatsingsverbod van een tel over de bezetting van de in het nummer van dat winde, Jlgens Bückman moest het tel een gedateerd stuk ver- waarin gemeld werd de SRVU niet van plan was hoofdgebouw van de VU te tten. Hij had wel toestem- gekregen om de eisen van bezetters te publiceren met fbij het antwoord van het $e van bestuur. gen ingewilligd. Ook in Amsterdam en Utrecht "rommelt" het nog op de universiteiten. "Bezetting is onwettig" stelde het Leidse liberale kamerlid mej. A. Kappeijne van de Coppello gisteren, terwijl namens de confessionele frac ties door Vermaat werd gezegd dat ook bij deze kamerleden weinig waardering voor de bezetters bestaat. Mevrouw Van Veenendaal-Van Meg- geren (DS'70) zag de democratie in gewaar komen als het college van be stuur van een universiteit oproept tot college-staking tegen een op demo cratische wijze tot stand gekomen "duizend gulden collegegeld-wet". DRIEBERGEN (ANP) De her vormde generale synode heeft giste ren in zijn eerste zitting met grote meerderheid een pakket regelingen aanvaard over de rechtspositie van de predikanten. Het pakket dat per 1 Juni van kracht wordt houdt o.m. een dusdanige verbetering van de predikantentraktementen in, dat in vijf Jaar ongeveer de helft van de afstand ten opzichte van de salaris sen van leraren bij het voorberei dend en wetenschappelijk onderwijs ingelopen wordt. De verbetering omvat ook een rege ling voor de verrekening van in komsten uit nevenwerkzaamheden. Hierbij zal een landelijke schaal ge hanteerd worden met een vrije voet van 3840,- per Jaar of 320,- per maand. Tijdens de avondmaaldienst aan het eind van de eerste vergaderdag werd dr A. H. van den Heuvel beves tigd tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden. Dr. van den Heuvel volgt per 1 maart dominee F. H. Landsman op als scriba van de synode en als secretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk. Ds J. C. H. Jörg uit Apeldoorn werd herkozen als praeses. De VVD had verder geen goed woord voor de aarzeling in het optreden van de bestuurscolleges. "Die aarzeling leidde tot het eigen rechter spelen van andere studenten" werd gesteld. De collegegeldwet en de bezettingen kregen van de linkerzijde van de Kamer nauwelijks enige aandacht. Nieuwe acties Op de Erasmusuniversiteit in Rot terdam dreigt nieuwe onrust. Na de opheffüig van de bezetting en een open gesprek met het college van bestuur gistermiddag, kondigden de bezettingsleiders nieuwe acties aan. Reden daarvoor was de herhaal de weigering van het college de eisen van de boycottende studenten in te willigen. De voornaamste van de drie eisen is intrekking van de brief, waarin het bestuurscollege maant tot het betalen van de "duizend gulden collegewet". De actie van de boycot tende studenten (die gezien hun uit rusting bereid waren lange tijd te bezetten) ondervond overigens wei nig steun van de bijna 7.000 studen ten. De colleges gingen gisteren ge woon door, een actievergadering werd slechts door 200 studenten bezocht. Op de vergadering met het college van bestuur, die plaatsvond nadat om één uur de bezetting was afgelopen, waren er zeker niet meer aanwezig. Tijdens dit open gesprek met het college onderstreepten de boycotters opnieuw hun bezwaren tegen de aan maningsbrief en de "duizend gulden- wet". Van zijn kant herhaalde voor zitter mr. De Boer van het bestuurs college dat dit college niet van plan is op hun eisen in te gaan. De ver scherping van de standpunten bleek duidelijk, toen mr. De Boer tijdens het gesprek plotseling kwaad op stond en de zaal verliet. Onmiddellijk na dit incident riep de studenten- bond op tot nieuwe acties. Aanmaning Het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam zal de studenten die nog geen collegegeld hebben betaald toch een schriftelijke aanmaning sturen. In een vergade ring heeft de universiteitsraad er gis teravond in een motie bij het college op aangedrongen de brief voor dit cursusjaar niet te laten volgen door sancties, zo daarvoor door de minis ter van Onderwijs nog richtlijnen zul len worden gegeven. Het colleg van bestuur verklaarde zich hiertoe be reid. Volgens bestuurslid J. Harmsen zal een negatief antwoord van boy cotters op de aanmaning ook geen consequenties van administratieve, of andere aard voor hen hebben. Omdat ASVA-voorzitster Cilia Ga- leslogt aankondigde, dat verder ver gaderen van de raad door de hon derden toehorende studenten onmoge lijk zou worden gemaakt, indien de aangenomen motie niet bij de brief aan de boycotters wordt gevoegd sloot de voorzitter de vergadering. Eerder hadden de meeste raadsleden te ken nen gegeven ondanks het rumoer in de vergaderruimte, de hal van het Maagdenhuis, de vergadering te wil len voortzetten. Niet 's nachts Het college van bestuur van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft gis termiddag meegedeeld, dat de aula en andere ruimten in het academie gebouw, die niet voor onderwijs nodig zijn, deze week door leden van de studentenvakbond USF mogen wor den gebruikt. De USF had daarom gevraagd. De studenten willen er van - af gisteravond tot en met zaterdag morgen verblijven om te discussië ren, maar kregen daarvoor geen toe stemming. Om elke schijn van bezetting te ver mijden moeten de ruimten in 't academiegebouw na de avondverga deringen worden verlaten. Verder, moet men zich houden aan door de beheerder van het gebouw gestelde condities en mag onder geen voor waarde de normale gang van zaken in het gebouw worden verstoord. Voorzitter mr. De Boer van het bestuurscollege (rechts) zegt de bezetters van de Erasmusuni versiteit het gebouw te verlaten. Naast mr. De Boer commissaris Reeder. ADVERTENTIE cUwCyiller~alJer'cBeSte keuze geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad I

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7