ets opbouwen met artiesten at is een zalige klus... vandaat ...en gisteren 1 CR V-regisseuse Kitty Knappert {.\WÉ\Rï°9f-amma I Blijetijds Gereedschap !5 JG 21 FEBRUARI 1973 RADIO - TV - KUNST it iets in je kriebelen. Ja, en dan komt het" Regisseuse ~y óppert (NCRV) praat over het ontstaan van ideeën. jar is regisseren bepaald niet alleen een technische ge- Ze vindt zich technisoh zelfs "misschien niet zo I roor de nu 43-jarige Kitty betekent het eerder iets op- met artiesten. "En dat is een zalige klus", vertelt zij huis in Hilversum. Eén van die klussen waaraan zij s het programma "Goeie, ouwe koffergrammofoon", rie muzikale shows, waarin populaire liedjes van voor orden neergezet in de originele uitvoeringen van toen. iavond via Nederland II (20.20 uur) is het weer zover; solisten spelen en zingen vijftig minuten lang een knap ugdsentiment aan elkaar. dan geen meerderheids- betekent opstaan telkens „hoi". Vaak Is het zó, dat Ik een dag wel vier keer over zou willen doen Negen Jaar geleden koos Kitty Knappert voor de regie. De voorma lige balletdanseres (ze gaf deze am bitie op, omdat ze zich te fors vond: „als ik al eten ruik, wordt ik vet") en artieste (Residentie Ope- regisseur rette, cabaret, Willy van Hemert, toneelgezelschap Cor Ruys, Rotter dams Toneel en Sleeswijk) ging zich specialiseren achter de scher men. Was en is dat niet moeilijk eist van Je een grote- voor een vrouw? JJleke inbreng". ZOETER „In het begin zeer zeker. Ze hadden echt de idee, die tracht met haar plomp verloren voor een ca- ieu^e koppie lief te doen, dat zal Jeer te zetten. Ze ontwerpt haar niet lukken. Ik heb er twee drie Jaar voor moeten knokken om dat waanidee de wereld uit te hel pen. Toch zou ik in een volgend le ven liever als man in dit vak te rugkeren. Nu heb Je natuurlijk het voordeel, dat Je als vrouw stomme dingen eerder weg kan zoenen. Maar als vrouw ben je toch anders in het benaderen van programma's. ES- zijn programma's die je als vrouw niet maken moet. Je bent romantischer, zeeter en niet progressief genoeg". Welk soort programma's dan? „Die dingen, die Dimitri Frenkel Frank bijvoorbeeld doet. Ook goeie toneelstukken. Daarvoor heb Je een enorme push en een volledige over wicht nodig. Ook, wanneer Je con stant zou moeten werken met man- ma zijn: Kitty is overigens j! e die dat toe zal geven ^och één van die uitzendin- goed is voor een paar mil- "truste kijkers. j geen quiz in en het is ook rnavalsprogramma. Dat we et zoveel miljoen naar kij- latuur lijk voor een «MrWnr uk. Maar eerlijk gezegd wezenlijk weinig in- dergelijke uitzendin- "J'n programma als „Koffer- foon" eist van je een grote- Jeke inbreng". breng staat centraal voor nappert. Zangsolisten wenst plomp verloren voor een ca- te zetten. Ze ontwerpt de mise en scène, is met de|dwerkelijk op de vloer bezig mede hierdoor het publiek niet alleen kunnen maar ook dansen. Ook het aangepaste kleding en de neemt Kitty voor haar reke- ien dergelijke inbreng niet |d? Tenslotte is Kitty ook ismoeder (zoon van tien en in dertien). want eigenlijk heb ik al- nachts nog een paar uren loop om zeven uur 's och- in het bos. Als iemand me zien, schrikt hij zich dood. trainingspak van de NCRV met Nederland op mijn ik dan te springen en de Bmde gezichten te trekken, doe Je natuurlijk ook wel- ijdank heb ik een man, bij de tv werkt. Hij kan neer ik over dit en dat be- mminste wat temperen. Je Tol er toch zó van, laat hij dan die anonimiteit? Als regiseuse werk Je duidelijk ach ter de schermen, ook al sta je zoals Kitty Knappert dagelijks pasjes en loopjes voor artiesten te bedenken in de huiskamer. Heeft ze als ex- danseres en -actrice veel last van En dat is gewoon zó. Hoeveel zijn er niet, die altijd moe adat ze dingen moeten doen, niet achter staan. Bij mij ADVERTENTIE „Ach, Je krijgt natuurlijk meer op Je kop dan dat Je complimenten krijgt. Als Je even optreedt kent ie dereen Je, maar doe Je de regie, dan merkt geen hond daar iets van". „De reacties van die artiesten zijn echter vaak zó machtig, dat je Je daardoor naar buitenuit best kunt wegschakelen". Kitty van „Studio Anno" en .Een maal, andermaal", om enkel recent werk te noemen, zegt bij de NCRV elke vrijheid te hebben, die zij maar wenst. „Dlck van Bommel (chef amuse ment), die in de meeste gevallen de ideetjes bedenkt, geeft me mijn budget en laat me mijn gang gaan. Hij geeft me als het ware het wachtwoord door en in de meeste gevallen is het zó, dat hij op het laatste moment aan „een uurtje voor Knappert" denkt". WENSEN Toch zijn er nog wensen. Kitty zou best weer eens de planken op willen als komisch talent. Het regisseren zou ze er niet voor opgeven. En dan is er nog de musical. Ze zou er dol graag een op tv halen. Voorlopig staan er voor volgend sei zoen filmpjes op het programma. Gefilmde portretten van zangers en zangeressen. Namen wil ze niet noemen, omdat de mensen het zelf nog niet weten. Het wordt wel ta lent van eigen bodem, tenslotte zijn zij Kitty's favorieten. Zelf heeft ze slechts aan één ding de „pest" en dat is haar titel „re gisseuse". Gekscherend: „Weet Je, als dat woord valt moet ik altijd aan een liedje van Lou Bandy denken. Die meid is fijn die meid is reuze ik heb een masseuse NEDERLAND 1 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Uitzending Stichting Socutera 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Uitzending van D'66 (Politieke Partijen) 20.30 Die Rote Kapelle, TV-filmserie, deel 6: De nieuwe man (NOS) 21.40 Stroming: programma over de maatschappij in bewe ging (NOS) Te gast in de studio zijn staatssecretaris Vonhoff van CRM, PvdA-kamerlid W. Meijer en 'n aantal werkers en klanten van centra voor plaatselijk vormingswerk. Het gaat er in dit programma vooral om, duidelijk te maken dat in een gedemocratiseerde samenleving scholing, vorming en ontwikkeling onmogelijk kunnen ophouden bij het sluiten van de schooldeur. 22.05 Studio Sport (NOS) 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.40 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jonge mensen op weg naar het Concertpodium (AVRO) De 19-jarige mezzo-sopraan Dubravka Zubovic uit Za greb vertolkt het „Ach Ich habe Sie verloren" uit „Orpheus" van Von Gluck en een Joegoslavisch volks liedje „Kal se Dogodülo"; Andras Schiff uit Boedapest eveneens 19 jaar, speelt het 3e deel uit het pianocon cert no. 1 opus 15 van Johannes Brahms en de ook al 19 jaar jonge violiste Maria Balint uit Boedapest speelt de introductie en tarantella opus 43 van Paolo de Sa- 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Weet u misschien waar de Rozenlaan ligt? (AVRO) Hoe gevaarlijk het is voor een wetenschappelijk onder zoeker om meer aandacht voor zijn werk te hebben dan voor zijn vrouw, blijkt weer eens uit het tv-spel van Leo Derksen dat vanavond wordt uitgezonden. 21.35 Televizier Supplement (AVRO) 22.10 Leerhuis tweegesprek (IKOR) 22.50 Journaal (NOS) 22.55 Hoe word ik de computer de baas les 23 (TELEAC) ?rins Claus ontvangt kinderen >p Drakestein in het bijzijn van de camera's. Prins Claus telefoneert met „Een van de Acht". Prins Claus was gisteren langdurig in beeld om over de ontwikkelingslanden te pra ten. Je zou bijna vergeten dat we ook nog een Prins Bernhard hebben en als ik een Kremlinoloog was, een man dus die aan de hand van zulke indirecte zaken als: waar staat Mikojan bij het afnemen van de parade, hoe dikwijls spreekt hij een rede uit, hoeveel ruim te krijgt hij de laatste tijd in de Prawda, dan zou ik aan de hand van die gegevens kun nen zeggen hoe hoog Mikojans ster gedaald of gerezen is en wat we in de toekomst van hem mogen verwachten. Helaas, ik ben geen Kremlino loog, ik ben zelfs geen Soest- dijkoloog, ik kan u dus niet seggen of het toeval is dat we Claus de laatste tijd wat vaker dan vroeger, en vooral: vaker dan prins Bernhard op het scherm te zien krijgen, of dat liet gewoon een kwestie is dat ?r (van de zijde van de omroe- )en> een grotere vraag naar Ulaus is dan naar Bernhard, of dat er sprake is van een zekere planning, waarbij Claus wat tneer naar de voorgrond wordt geschoven, omdat hij straks als koningin Juliana opgevolgd wordt door Beatrix, ook als een soort „schaduw-koning" de plaats van prins Bernhard zal gaan innemen. Het kan natuurlijk ook nog zijn, dat al die factoren samen een rol spelen. Bij ,Een van de Acht" was het toeval, daar naast is de vraag groot, omdat Claus het nu eenmaal goed doet op het scherm en in zijn directe omgeving zal niemand hem tegenhouden, omdat het volk daardoor steeds vertrouw der met hem raakt. In het ge sprek dat Claus (met witte po chette uit het borstzakje om de overgang van de witte anjer wat soepeler te doen verlopen) gisteren met Henk Biersteker had, leerden we hem opnieuw kennen als een man die op een heldere manier de problemen van de ontwikkelingslanden (in dit geval Tanzania) uiteen kan ietten. Je zou hem daarnaast een sup porter van die ontwikkelings landen kunnen noemen, zij het minder op emotionele dan op redelijke en verstandelijke gronden, al voelt hij zich ken nelijk met die landen verbon den, Op de vraag van Bierste ker, die zich als een normale jesprekspartner gedroeg, hoe die belangstelling uit de lucht was komen vallen, antwoordde Claus dat dit geleidelijk was gegaan: „Je verandert nu een maal niet plotseling van Saulus In Paulus". Gisteren konden we verder naar Bartje, deel vijf kijken waarin hij de klabatse ver brandde. Het woord „klabatse" staat niet in de Van E>ale (wel „klabots" 'n Zuidnederlands voor „pats, klets"), maar is langzamerhand wel in het taalbewustzijn van het ganse Nederlandse volk opgenomen, denk ik. Kinderen zullen voor taan niet meer bedreigd wor den met de boeman, als zij niet naar bed willen, maar met de klabatse. Ik vond dit niet de beste aflevering, maar ze misstond niet in de reeks. Vermelding verdient verder nog dat Achter het Nieuws veel en goed aandacht besteedde aan de Franse verkiezingen en de daarmee gepaard gaande Fran se retoriek, waarbij me een af fiche opviel waarop de vraag werd gesteld: „Wie van beiden eet de ander op?". Het ging over twee politici. Daarvoor hadden we in een ander pro gramma gehoord dat de zee honden in de Waddenzee over enkele Jaren zullen zijn uitge storven: „De zeehond dreigt door het eten van de vis uit te sterven". Ook hier diezelfde vraag: wie van beiden eet de ander op? De vis of de zee hond? Als we ook onszelf er nog bij betrekken, kunnen we ons zelfs afvragen hoe wij het leven het langste kunnen rek ken? Door vis te eten? Door zeehond te eten? Of door ons te laten eten door de zeehond nadat wij vis hebben gegeten? NICO SCHEEPMAKER ADVERTENTIE Donderdag 22 februari FM-kanalen. 7.00 AVRO. Hilv. I 402 AVRO. 18.30 IKOR. 19.00 NCRV Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S; Voor de kleu ters. 10.10 uur Arbeidsvitaminen (gr.) 11.00 Nieuws, 11.0311.06 Radiojour naal.) 11.30 (S'~ ledereen. met ten. 12.30 (S) Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 298 m en FM kanalen. 7.00 9.00 AVRO. 19.50 NOS. 20.00 Nieuws. 7.41 Programma-overzicht. 8.00 muziek (gr.) 8.24 Evangelisch mentaar. 8.30 Nieuws, 8.36 Gymnas tiek voor de hulsvrouw. 8.45 (S) Klassieke muziek op uw verzoek (gr.Ji. 10.00 Schoolradio. 10.30 Nieuws. (S) maatschappij-Informaties. 11.05 (S) programma 11.40 Poëzieprogramma CITROENBRANDEWIJN puur natuur die verkaufte Braut, opera van leiding. 12.26 Mededelini Instrumentale bege- Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het zilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel LEIDEN Na de succesvolle tournee met de Who, begint de popgroep Golden Earring, com pleet met splinternieuwe licht en geluidsinstallatie aan een se rie concerten door Nederland. Ook Leiden is in de tournee op genomen: de Golden Earring treedt vrijdagavond a.s. op in de Stadsgehoorzaal. Het zijn niet alleen die platen van Galden Earring die in vele landen met toenemend succes worden verkooht. Ook de con certen in tal van hoofdsteden worden met staande ovaties ge honoreerd. De dynamische figuur van fluitist en leadzanger Barry Hay, de virtuositeit van gitarist George Kooymans, de multi- muzikale kwaliteiten van Rinus Gerritsen alsmede de inspire rende drumstijl van Cesar Zui- r een per- derwijk staan borg i fecte show. Want één ding is zeker: de Earring verstaat ook de kunst om contact te maken met het publiek, waardoor een sfeervolle wisselwerking ontstaat tussen groep en publiek. In het voorprogrammma van Earring treedt op de groep Chamberlain uit Oegstgeest. Het evenement wordt georganiseerd door Wim Bosman Promotions. Smetana. 15.00 (S) Voor de 16.00 uur Nieuws. 16.03 Radiojournaal 16.05 (S) Kunstrubriek. 17.00 (S) Mobiel - een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mede delingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radio- Journaal. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volks Partij. 18.30 Kleur - informatie en commentaar over za ken van kerk en samenleving. 19.00 Informatie over moderne ontwikke lingen ln het onderwijs. 19.20 De kerk vandaag - nieuws en commen taar. 19.55 Informatie over aktuele tentoonstellingen. 20.00 (S) Veel ge vraagde gewijde muziek (gr.) 20.35 (S) De laars op de nek, serlehoorspel (21). 21.00 (S) Regio-Rechtstreeks: gevarieerd programma. 22.20 Avond overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Hier ^n Nu. 22.50 ereldpanorama. 23.51 Radiojournaal. 23.55 Nieuws, fltlv. IH. 298 m en 240 m en FM-ka- nalen. 7.00 TROS. 9.00 KRO. 16.00 NOS. 19.00 TROS. 13.20 (S) licht ensemble. 13.45 (S) 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo pauzedlenst. 13.10 (S) Volksliederen J Lichte 1| moderne kamermuziek. 15.15 Gesprek Schriftwoorden. 16.30 Nieuws 13.00 Nieuws Gel- deren Show. (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 Discjockeyshow. (10.00 en 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 KRO's pauze-programma. 15.33 (S) strooiing en Informatie. 16.30 (S) Hier en Nu. 16.32 (S) gevarieerd muzikaal regio- en_ nationaal allerlei. 17.30 22.20 23.00 Steden bouwen ln de toekomst, lezing. 23.20 (S) Promenade-orkest met zangsolisten. 23.55 Nieuws. Nieuws. 17.32 (S) Hier en Nu. 18.0f Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd 18.30 Nieuws. 18.41 Leger des Hells- muziek (gr.) 18.54 boekbespreking 19.00 (S) Jongerenprogramma. 19.30 Aktuele zaken ter discussie. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws 20.05 Radiojournaal. 20.09 (S) klas- happe- klein- 13.03 Raden maar 14.00 Nieuws. 14.03 Discjoc keyshow (15.00 Nieuws.) 10.00 Nieuws. 10.03 De daverende dertig. (17.00 Nieuws.) 18.00 Nieuws. 18 02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. tet. 22.00 Nieuws. 22.02 De Hug. Gelderen Show met o.a. de Neder landstalige Top Tien. 22.35 Medede lingen. 23.00 Nieuws. 23.02 Tros- korte ludieke-, ning. 22.58 (S) Internationale

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5