,ater nieuwbouw voor politie belangrijke taak is nu )psporen besmettingsbron Boeket wereldmelodieen Haarproblemen zijn er om opgelost te worden: 'Waar je het vloeken van de buren leerde...' c iu verbouwing van bureau ctie voor Medisch omité Ned.-Vietnam positie-verbetering Vrienden Vietnam in Leiden Lavona, Lezers schrijven Eend Verkeer Schoon CNSDAG 21 FEBRUARI 1973 Expositie bts Co-assistenten wensen j )EN Het politiebureau aan de Zonneveldstraat (op n Holvast) zal worden verbouwd. Dat is op het hlik de enige oplossing om in alle huisvestingsnood van olitie te voorzien. Burgemeester en wethouders blijven mening, dat nu onmogelijk aan te geven is aan welke ■i'een eventueel nieuw te bouwen bureau zou moeten oen. Er bestaat immers nog geen duidelijk inzicht in de omstige politie-organisatie, met name de regionale as- daarvan. Mede met het oog op toekomstige nieuw- =1 iv beperkt men zich nu tot een vrij summiere verbou- die overigens wel f 375.000,zal gaan kosten. raadscommissie voor algemene Vroeg ntjgtuurlijke aangelegenheden, die in het stadhuis verga- zag de noodzaak van een opknapbeurt overigens wel in. ij,- sl Elstgeest (prot.christ.) kwam 1 |dens de vergadering aanwezige -ezige commissaris van politie rg-noet. Hij stelde voor, het con- raadsvoorstel zodanig te wijzi- dat aanbesteding van de bouw plaatsvinden, ook wanneer de "de ente niet in aanmerking komt extra uitkering op grond artikel 8 van het besluit ver ing politiekosten 1950. n de zijde van Van Aken ,]j( A) werd bezwaar aangetekend i het voorstel van B. en W. om s erk onderhands aan te besteden, orts stelde de commissie zich temmig achter het voorstel, een lepost te vestigen in de Meren- Verdei- kwamen aan de orde voor stellen van Driessen (KVP) om het reglement van orde voor de verga deringen van de raad en de verorde ning op de raadscommissies te wij zigen. Driessen wil het uitlopen van raads- en commissievergaderingen zo veel mogelijk voorkomen. Hij stel de daarom voor, de raadsvergade ringen als regel 's avonds om 11 uur te laten eindigen, tenzij tenminste 26 leden van de raad zich uitspreken voor voortzetting van de vergade ring. Hoewel Van Aken zich fel ver zette tegen dit voorstel, stelde ae meerderheid van de commissie zich aohter Driessen. Tijdens de rondvraag diende Van Aken een voorstel in, waarin hij B. en W. verzoekt om de Leidse bevol- küig voor te lichten over de toekom- Dit wijkbureau zal gevestigd stige gewestvorming. Burgemeester de Milanenhorst. Het is Vis zegde toe, dat B. en W. over deze materie een pre-advies aan de raad te zullen uitbrengen. :end op een bezetting van 2 a3 LEIDEN. In de Bedrijfstechnische School (Medusastraat 24) wordt don derdag en vrijdag een tentoonstel ling gehouden van het werk der leer lingen. Iedere dag kan men er van 3-5 en van 7-9 uur terecht. Speciale nadruk zal worden gelegd op het in dividuele karakter van het onderwijs en de persoonlijke benadering van de leerlingen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Kamperveen: E. J. Bos, kandidaat te Putten, te Ede: E. J. Schimmel te Harderwijk, te Ilpen- dam-Watergang: W. M. M. Moonen, kandidaat te Amsterdam, te Oude Tonge, Wouterswoude, Zalk en Veecaten: C. van Sliedregt, kandi daat te Maartsendijk. Bedankt voor Barneveld: G. Voor dijk te Oldebroek, voor Krimpen aan de IJssel A. van Brummelen te Hierden, voor Utrecht J. Hoekert, te Spijkenisse, voor Bleskensgraaf J. C. Stelwagen te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen B. J. F. Schoep te Bodegraven, te Bellingwol- de J. Sap te Delfzijl die dit beroep heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Terneuzen: A. Hof man te Scheveningen, voor Nijkerk: R. Boogaard te Ledden. LEIDEN Het onlangs opge richte Landelijk Overleg Co-assis tenten (L.O.Co) is van mening, dat de Nederlandse, co-assistent, die tij dens dagen van Wen uur en meer werkzaamheden in het ziekenhuis verridht om de vaardigheid te ver krijgen die voor hem als arts on misbaar is. recht heeft op een bete re materiële ert sociale positie dan nu het geval is. Zeker als men bedenkt dat de co-assistent een academische studie van tenminste vijf Jaar voltooid heeft en men hem vergelijkt met zijn buitenlandse collega's, met de andere werkers in de gezondheids zorg, of met andere academici, is zijn materiële en sociale positie be droevend. Als eerste aanzet tot verbetering van deze positie wil het LO.Co het volgende bereiken: 1. Het instellen van een landelijke reis- en verblijfskostenvergoeding voor co-assistenten die buiten hun universiteitsstad co-assistentsc.iap- pen lopen. 2. Ontheffing voor alle co-assis tenten van de verplichting tot het betalen van de f 1000 collegegeld. 3. Het ontwikkelen van een lande lijk verzekeringssysteem ten be hoeve van co-assistenten, waarbij zij gedekt zijn tegen de geldelijke ge volgen van wettelijke aansprake lijkheid en arbeidsongeschiktheid, opgelopen tijdens activiteiten als co-assistent, ongeacht of hij of zij in of buiten een Academisch zie kenhuis werkzaam is. De premie dient niet ten laste van de co-assis tent te komen. Het L.O.Co. heeft een brochure "Co-assistent, hoe leef je"? uitgege ven, waarin de visie op de materië le en sociale positie van de co-assis tent, uiteengezet wordt. De brochu re is verkrijgbaar op het secretariaat van het L.O.Co. p/a Medische fa culteit van Leidse Studenten. Aca demisch Ziekenhuis. Leiden. LEIDEN In een vergadering van de Leidse afdeling van het co mité "Van mens tot mens" werden de reeds lopende acties, te weten de kaarten- en de sticker-actie, bespro ken en twee nieuwe acties gelan ceerd, nL een ifnanciële actie en de oprichting van de vriendenvereni ging Nederland-Vietnam (WNV). Wat betreft de financiële onder- steuningsaktie werd de organisatie van de aandelenverkoop in Leiden besproken. Met betrekking tot de WNV is besloten, dat deze vereniging in Leiden vele activiteiten zal gaan ontplooien. Het ligt in de bedoeling informatie te gaan verstrekken over Vietnam, waartoe o.a. een krant zal worden uitgegeven. Allen die belangstelling hebben voor de acties en de WNV kunnen zich in verbinding stellen met dr. P. Westbroek. Kagersingel 23 in Sassenheim. LEIDEN Onder de titel „Een boeket wereldmelodieën" presen teerde de Leidse amateurmuziekver eniging Sempre Avantd gisteravond, in de Stadsgehoorzaal voor eigen pu bliek een showprogramma. De uit drukking "eigen publiek" slaat dan op het feit, dat deze 23 Jaar Jonge club veelvuldig alom in den lande voor personeelsverenigingen e.d. op treedt. Gezegd moet worden, dat degenen die Sempre Avanti uitnodigen om een avondje-uit te verzorgen, zich niet be kocht hoeven te voelen. De show, waarmee men de komende weken 't land door hoopt te trekken, telt maar liefst 22 nummers van graag gehoorde melodieën, die op bloemrij ke wijze aan elkaar worden gepraat. Mij werd verzocht, dit gezelschap als amateurs te beoordelen, hetgeen ik nogal moeilijk vind. Want de hele presentatie deed wel zo professio- [j( DEN De Brede Vietnam Be- Leiden zal in de komende n maanden een actie voeren steun aan het Medisch Comité pierland Vietnam. In het gebied, Brede Vietnam Beweging omvat, zullen bijeenkomsten worden, waar, door middel sprekers, films, discussies en ma- lal informatie zal worden ver over de huidige situatie in m en over de werkzaamheden het Medisch Comité Nederland Jtnam. Ook activiteiten die het bo- fstaande tot doel hebben (verkoop kranten etc.) worden gesteund, verkooppunten is voor een ieder dkoop en voor een deel gratis informatiemateriaal ver- igbaar zoals: informatie over het le idisch Comité Nederland Vietnam, clale krant van de Brede Vietnam veging Nederland, affiches, stic- informatiepakketten. Verder worden er vanuit deze pun ten ook genummerde steunlijsten verspreid waarop mensen in hun ei gen omgeving (gezin, werk, vereni ging etc.) bijdragen voor het Me disch Comité Nederland Vietnam kunnen verzamelen. Individueel ge ven is ook mogelijk. Gironummer Medisch Comité: 1090400. De verkooppunten zijn: Boekhandel Oktober, Nieuwsteeg 4, Leiden, Tijd schriften Centrale, Kort Rapenburg 12a, Leiden; Wereldwinkel Leiden, Steenstraat lb, Leiden; Vijfhoven- huis, Hoflaan 169, Leiden; A. Oor schot, De Genestetstraat 53, Leiden; Mevr. W. van Daalen, Van Poel geestlaan 9, Leiderdorp: mej. P. Kel- lenaers, Fred. Hendriklaan 54, Lei derdorp; Jan Lucassen/Rinus Pen- ninks, Hoofdstraat 223, Leiderdorp; Sonja Haverkate, Lange Voort 245, Oegstgeest en Marlies Bisschops Hoofdstraat 40, Valkenburg. ADVERTENTIE Droog en dor haar Slap en fijn haar? Vet haar Dit is de oplossing: een Lavona crèmebehan- deiing. Flakon voor 2 3 behandelingen kost f 2,05 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f5,35 Dit is de oplossing: de Lavona haarhersteller. Flakon voor 2 a 3 behandelingen f2,10 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f6,75 Dit is de oplossing: Lavona tegen vet haar. Flakon voor 2 behandelingen f2,50 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f 6,95 Beschadigd haar? Dit is de oplossing: Lavona snelkuurmet extra verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3a 4 behandelingen f2,45 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f6,95 een belofte voor mooier haar MUA neel aan, dat er van amateurisme ln de gebruikelijke, vaak ten onrechte geringschattende betekens van liet woord niet gesproken kan worden. Er zijn slechts enkele opmerkingen te maken, die ik meer als suggesties dan als kritiek bedoel. Allereerst: maak liever geen gebruik van de geluidsinstallatie: zelfs bij een min der goede akoestiek dan die van de Stadsgehoorzaal zal alles minstens zo goed bij de toehoorders overkomen. Laat voorts het dameskoor tijdens een instrumentaal intermezzo iets aan de kleding veranderen (bv. een som brero, sjaal of hesje) ter afwisse ling. Voor enkele (niet voor alle!) nummers zou enige coördinatie van bewegingen misschien een aardig ef- feot opleveren. Tot zover deze puntjes ter overwe ging. Niet veranderd mogen worden: de kwaliteit van de arrangemen ten (van dirigent Koos Kukler), de enorme musiceervreugde die uit alles spreekt, de discipline waarmee koor en orkest reageren op de dirigent, de vaart waarmee het geheel gepre senteerd wordt en de manier waarop men onmiddellijk stemming in de zaal weet te maken. Deze keer geen aparte vermelding van solisten, ko mieken en causeur: alle leden le verden zeer goede prestaties, hetgeen de ruim duizend aanwezigen kunn.m beamen. R. G. HARMS De aangevoerde cijfers en feiten door de heer Baart genoemde likelen afkomstig van enerzijds col- Af. A. Baas en anderzijds van rgetekenden zijn niet tegen- rijdig, laat staan onjuist weergege- Beide "partijen" gebruiken cij- rs, afkomstig van de hoofdinspec- en verzameld door de georga- seerde tuberculose-bestrijding in ïderland, maar behandelen een ge- sl ander thema. Het is inderdaad 1st, dat nu in Nederland van de hele bevolking onder de dertig sr nog geen 10% besmet zijn met tuberkel-bacterie. Deze groep is or een groot deel bekend bij de be- rijdingsdienst en heeft voor zover dig een behandeling ondergaan, kans, dat bronnen d.w.z. patiën- met open longtubercijlose en frk positief sputum longer dan 30 ar bij het bevolkingsonderzoek irden gevonden is dan ook mini mal. •llega Baas heeft het in haar ar- over tulberculose-explosie in ?rland, die, in de laatste zeven ren zijn '"*orgekomen. In deze pe- ode hebben 47 besmettingsbronnen, open longtuberculose, 1080 srsonen besmet, van wie 948 Jonger «ren dan 30 jaar. Dit een gevolg de don- ons genoemde feiten list omdat een laag percentage van jeugdige bevolking een positieve foerculine-reactie heeft d.w.z. een ifectie van buitenaf, is de kans op fo besmetting door een geval van Pen long-tuberculose verreweg het leotst bij de Jonge mensen. De be uling van het bevolkingsonderzoek zoveel mogelijk de besmettings- tonnen op te sporen. Het grootste Mogen wij van de gemeente Lei den dan ook iets terug ontvangen?. Een schone stad". P. VAN DER MEER deel der besmette personen hebben geen longafwijkingen en kunnen via een röntgenologisch onderzoek alléén niet worden opgespoord. Vooral onder de patiënten die een explosie hadden veroorzaakt bleek, dat hun houding t.o.v. de tuberculo se-bestrijding soms niet erg posi tief was en dat zij laat medische hulp hadden ingeroepen. Eén van de belangrijkste taken van het consultatie-bureau voor tu berculose bestrijding is nu het op sporen van een besmettingsbron, als er Jeugdige besmette personen wor den gevonden en in het geval dat er een besmettingsbron wordt gevon den, het zoeken naar besmette perso nen via de tuberculine-test, zo nodig aangevuld door een röntgenologisch-, bloed- en sputum onderzoek. Dit zo genaamde contractonderzoek gericht naar of van een besmettingsbron is uitermate belangrijk in een land, waar weinig tuberculose wordt gevon den. Een georganiseerde tuberculose bestrijding moet daarom in ons land nog blijven bestaan. Het misver stand bij de heer Baart is ontstaan, omdat hij ten eerste de gehele be volking vergelijkt met een selectieve groep van besmette personen en ten tweede, omdat hij de twee groepen besmettingsbronnen en besmetten, niet van elkaar heeft onderscheiden. Ook namens collega R. Bazuin, directeur GG-GD Leiden, DR. D. RUITER, Districts tuberculose arts, Leiden. Enkele weken geleden is er veel geschreven over een reiger die zich in de Singel ophield. Er is ook een ander soort vogel (eend) die zich ophoudt omgeving K raaierstraatbrug over de singel. Ik kan hem niet thuisbrengen, tot ik zaterdag de natuurfilm zag en zijn r.aam werd bekend gemaakt. Het is n.l. een harlekijn eend. Prachtig van k'.&ur. Iets kleiner dan een gewone eend. Langs zijn kop bevinden zich veertjes. Dus voor de liefhebbers de mceite waard om te gaan kijken. W. BODRIJ Dozijstraat 21 Leiden. Het feit, ondanks dat er in Leiden genoeg werklozen en beroepssteun trekkers rondlopen vraag ik me af, v a ar om de gemeente niet meer men sen in dienst neemt voor reinigings werkzaamheden. Elk weekend liggen winkelstraten, vooral buiten het centrum of straten met veel passage er uitermate sme rig bij. Waarom worden die straten zaterdags niet geveegd? Een paar Jaar geleden, als er dan over straat vervuiling werd geklaagd had het ge meentebestuur telkens weer een ex cuus da ze geen personeel konden krijgen. Willeh de heren dit nu nog bewe ren? Óp dat punt worden we hier ook goed belazerd! We zijn hier al leen goed om ons krom te werken voor de belasting. Er is een ongeluk gebeurt op de Churchilllaan. Na de eerstes chrik, gaan wij over tot de orde van de dag. Eventueel commentaren? Ach Ja, Lef zal wel onvoorzichtigheid ge weest zijn van een oudere man. Een vorige keer? Ach, ja, dat heb je nu met die kinderen. Zij kijken immers niet uit. Wel, wat leeftijden betreft kan het haast niet anders, want de middengroep naar leeftijd, zit im mers in die algemeen veilige auto. De vraag is: moet dat nu zo door gaan? Beginnen we niet nu eerst te zoeken naar de eventueel schuldigen, d.w.z. de schuld bij de gemeente, bij de politie of andere instanties. Maar is dacht wel, laten wij in Z.W. met die instanties nu eens nagaan wat er toch eigenlijk direct moet gebeuren. Want we zijn er niet mee af met: rat zien wij morgen dan wel weer. \ast staat, dat die drukke weg door eer wijk als Z.W. een onding is. Vast slaat, dat dagelijks met snelheden, soms van 80 km gereden wordt. Vast staat, gelet twee-baans dat het le vensgevaarlijk is in te halen, immers men stopt voor voetgangers, maar op de tweede baan stormt een ande re wagen op Je af. Kan er, zo lang er voor ihet oversteken geen behoor lijke maatregelen zijn genomen, op diverse punten een inhaalverbod ko men? C. M. MIDDELKOOP, Jacques Urlusplantsoen 147, Leiden. Mag ik u vertellen dat ik ge boren ben in de Gortestraat, met de Haverstraat, de Binnen vestgracht, de Klikstraat en de Geregracht, de Kraaierstraat en de Rijnstraat één van de verpauperste buurten inge klemd tussen het Plantsoen en ihet Levendaal. Ik spreek van 56 Jaar geleden toen het Leven daal nog gracht was en de be ruchte "schooiersbrug" nog be stond. Het waren de achterbuurten van de stad, met huizen waar van de riolen chronisch verstopt waren en de daken voortdurend lebteD, waar de schimmel zich hardnekkig vastzette als een fluwelen deken en waar de men sen. twaalf in getal veelal, woonden in ruimten niet groter dan vier bij drie meter. Waar de muren van karton waren en Je het vloeken van de buren leerde. Waar een handig man een keukenruimte buiten de plaatsdeur moest improviseren onder een zelfgemaakt afdak, open en bloot, waar moeder de vrouw rijst en snert kookte en reumatiek opdeed omdat zij al les, ook de zware was, moest doen op het kleine miniplaatsje, omringd door de muren van de buren, met af en toe de zon en een klein stukje blauwe hemel. Waar het gezin, en ik zei het u al, normaal waren twaalf personen, vaak midden in de nacht bij wee*- en ontij, gezond of ziek, de gang naar het kleine pleetje moest doen, waarvan de ruwe plankendeur niet diaht te krijgen was als Je er opzat. Waar het een feest was als Je de schaarse zon vanuit de bed stee van vader en moeder naar binnen zag vallen. Die bedstee waar Je overdag in mocht als Je ziek was en koorts had. Nor maal sliep Je op zolder die zich over het huis uitstrekte. Wat had een arm mens moeten doen als hij geen zolder had gehad? Dat was een soort commune waar alle kinderen, Jongens en meisjes sliepen, wel gescheiden volgens een ongeschreven code. Op de ene helft de jongen? en de andere helft de meisjes. Wij waren in het gelukkige bezit van een paar tweeper soonsledikanten, maar het was regel dat op sommige zolders de kinderen sliepen op strozak ken met gordijnen van loden stof, en slopen om de kussens van oude meelzakken die welis waar helder wit waren maar waar toch altijd het rode merk van de meelfabriek ingestem- peld bleef staan. In die Gorte en Haverbuurt werd menselijk leed geleden als nergens anders, en er werd ook om de minste en geringste re den gefeest, gedronken en ge vochten. De Jenever klokte in de magen als het water d*x>r de riolen en soms gedroegen vooral de he ren zich als beesten. De huizen waren te bekrompen en te klein om de primitieve levensexpan-. sie binnen de muren te houden en dus werd alles buiten de wo ning afgedaan. En het waren vooral de bon kige jonge mannen die hun hang naar vrijheid trachtten te uit ten en om te zetten in een soort onbewust afreageren op de ge meenschap. Wat dat betreft is er ook nu niets nieuws onder de zon. Zeker, wat ik schrijf is cliché, al zo vaak beschreven al zo vaak bekritiseerd. Maar de verpaupering, de ver loedering was een feit, mede door de bedroevende woongele genheid. Des te schrijnender is het dat dezelfde hulzen, dezelf de buurt nog steeds een onder werp van wrange discussie blijkt te zijn. Een levensgroot probleem voor een stad die als het moge lijk was geweest het hele zoot je had opgeruimd, de mensen in een behoorlijke woning had den gezet, en dan de ruimte vol gebouwd met riante - woonwijk. Het is niet aan mij, te vra gen waarom dat niet is ge beurd. Er zijn zoveel negatieve dingen gebeurd in de loop der Jaren - waarvan de bedroeven de woningnood het ergste is - dat we even moeten zwijgen eer we tot kritiek over gaan. Wel is het een feit dat we nu, zes en vijftig Jaar later nog ge- :onfronteerd worden met de zelfde gribus. Huizen die nog veel meer lekken, riolen die ratten die vegeteren, straten die verstopt zijn, ongedierte en verzakken onder de zware last van de zoveeltonners die er door en overheen gaan. En kin deren die er de dupe van zijn. Die leven en spelen in huizen getooid met bordjes "Onbewoon- baarverklaarde Woning". Is het dan een wonder dat de die nu de meesten kinderen zijn van de mensen die er toen woonden, wat meer verlangen van hun woning, van hun buurt, en er naar streven deze wat meer levensvatbaar te maken dan ooit het geval is geweest? Dat ze op hun manier de wo ningellende te lijf gaan die als een rot gezwel de gemeenschap doorwoekert en de mensen soli dair maakt of tot wolven degra deert? Daarom is het streven toe te Juichen van deze mensen, om toch maar iets van deze buurt te maken, om toch maar een klein beetje leefbaarheid te ver krijgen tussen de krotten en de ruïnes die het feitelijk altijd geweest zijn. J. G. v.d. WATER. Driftstraat 22 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3