URINAME BESLIST NIET actie-centrum NREGEERBAAR GERAAKT eroep op artkwaal Krakers komen net te laat Aula ivordt n in Z.-Beveland Doe., verstandig. lies Sedney in interview: in CLO Jongen (13) doodgereden, automobilist rijdt verder Eiseres moet betalen in discriminatieproces Paniek in Huizen scheuren Borsele otterdammers zijn aar voor Haifong Sex-bioscoop gesloten )AG 20 FEBRUARI 1973 UIARIBO (ANP) Op de en in Paramaribo gehou- vergadering van het Suri- i vakverbond CLO heeft iiter Harold Rusland on- ueer gezegd dat de zoge de commissie van goede ten binnen 24 uur met con- voorstellen moet komen. Ie stakers werd een beroep m rekening te houden met eit dat de strijd lang zou en duren en dat men nu al mogelijkheiden moest zoe- om financieel te kunnen men. jens de maandag bekend ge te gegevens van de CLO er ongeveer 5.000 ambtena- m leerkrachten in staking, totale ambtenarenkorps 12.740 personen (van wie werkzaam bij het open en buitengewoon onder- (Van onze speciale verslaggever Henk Leffelaar) PARAMARIBO De Surinaamse minister-president Jules Sedney, heeft gezegd dat zijn regering niet zal aftreden naar aanleiding van de door de nationale partij Suriname bij de gouverneur J. Ferrier ingediende motie, waarin om ontbinding van het parlement wordt gevraagd. "Ik verwerp hun stelling dat de regering moet aftreden op grond van de situatie in het land. Ik verwerp ook hun stelling dat er niet meer geregeerd kan worden", zei premier Sedney. "Er zijn onlusten geweest, maar het is nog altijd zo, dat 90 procent van de ambtenarij en meer dan 90 procent in de particuliere sector geen gehoor heb ben gegeven aan de stakingsoproep". De premier zei verder van mening te zijn, dat de motie geen nieuw ele ment in de huidige situatie had ge ïntroduceerd, hoewel hij toegaf dat het een ruggesteun was voor de vak bonden. Minister-president Sedney gaf in een vraaggesprek van twee- en-een-half uur onder meer de vol gende visies en commentaren op de afgelopen gebeurtenissen in Surina me: „Er is gestaakt. Ex* heeft ontwrich ting plaatsgevonden van het maat schappelijk leven, geen totale ont wrichting, maai' er zijn grote klap pen toegebracht, materieel en ideëel. De produktie is gestagneerd, er is straatterreur geweest, het onderwijs heeft een gevoelige klap gekregen. Het zal wel een hele tijd duren, voor dat de kinderen de achterstand in het leerprogramma hebben inge- TERDAM (ANP) Rekening d met een medische verkla- die het beroep op een hart- iteunde, heeft de procureur- il bij het gerechtshof in Am- gistermiddag slechts een ardelijke gevangenisstraf van tken naast een boete en ont- de rijbevoegdheid geëist Je 55-jarige toneelspeler J. M. lel uit Amsterdam, die onbe- om zijn auto te besturen in april van het vorig jaar Haarlemmermeer tegen een de rijksweg 44 staande boom botst. ets te instantie had de politie- te Haarlem, die eveneens ng wilde houden met verdach- artkwaal, hem in september de drie weken voorwaardelijk Idboete opgelegd van 1000 gul- tzegging van de rijbe- ieid voor de tijd van 2 jaar. icier van justitie, die een on- ardelijke straf had geëist, te- echter hoger beroep aan. Bij vroeg de procureur-generaal n echter bevestiging van het „Het heeft geen zin om een onvoorwaardelijke straf op te leg gen", zo zei hij, „aangezien verwacht mag worden, dat bij executie van de straf dezelfde argumenten zullen worden aangedragen voor gratiever lening. Als een arts zegt dat gevan genisstraf nadelig kan zijn voor zijn gezondheid moet ik daaraan niet twijfelen". De verdachte had bij de behande ling voor het hof zelf verstek laten gaan. Volgens mededeling van de president had hij op de bewuste avond in april zowel drank als va lium gébruikt. Bestuurders van auto's die achter hem reden zagen hem en kele kilometers lang van links naar rechts over de weg zwaaien en durf den hem niet te passeren. Tenslotte botste hij tegen de boom, zij het met beperkte snelheid. Verdachte was zo volledig versuft, dat men aanvanke lijk daoht dat hij was overleden. Uitspraak volgt 1 maart. haald. Je zou kunnen overgaan tot een tijdelijke normverlaging voor Suriname, maar dan zitten de leer lingen straks met toelatingsproble men, zoals voor de Nederlandse uni versiteiten. Als het een lokaal pro bleem was, zou Je kunnen zeggen: goed, we gaan op een lager peil zit ten, en dat zullen we dan in de loop der jaren wel weer Inhalen, maar ik zie niet hoe dat dit jaar nog inge haald kan worden". Geen dialoog „Er is op het ogenblik nog geen rechtstreekse dialoog tussen de rege ring en de vakbonden. Ei- is een commissie van goede diensten die overigens zeer gewaardeerde pogin gen doet het gesprek op gang te brengen, en wij staan ook zeer posi tief tegenover een dialoog. Ik heb afgelopen dinsdag met de commissie gesproken, waarbij zij een generaal pardon voorstelden van de tucht- Straffen Ik heb het standpunt Ingenomen dat er geen enkele aanleiding is voor een generaal pardon. Onder het door commissie voorgestelde pardon viel ook de uitbetaling van stakingsdagen. Dat heb ik verworpen: men mag staken, maar ik kan geen staking gaan financieren. Wie wil staken moet dat zelf betalen. Dat is niets nieuws". „Wat de straffen betreft, blijf ik van mening dat ze op hun plaats zijn. Men kan te zijner tijd over de strafmaat gaan praten (de regering is er niet om wraak te nemen), maar niet als voorwaarde vooraf om het werk te hervatten. Het werk moet hervat worden, zonder meer, omdat de staking ongerechtvaardigd is". Amerika .Nee, ik heb geen spijt van mijn opmerking dat Amerika nooit een links bewind in Suriname zal tolere ren, maar nu word ik ook gedwongen om te zeggen hoe ik die opmerking heb gemaakt. Ik heb twee Neder landse journalisten hier gehad. Ik UTRECHT (ANP) Met toestem ming van het Utrechtse college van bestuur heeft de Utrechtse Studen tenfederatie (USF), de plaatselijke studentenvakbond, besloten de aula van de rijksuniversiteit in Utrecht, voorlopig in te richten als permanent aktiecentrum. Het ligt in de bedoe ling vandaar uit de akties op facul teitsniveau tegen de duizend-gulden collegegeld centraal te leiden. Daar voor zullen ook de ruimten in het academiegebouw, die niet gebruikt worden voor de colleges, worden be nut. Volgens USF-voorzitter Kees Korvi nus, zullen de twee hoogleraren A. G. Peters en G. Th. Kempe, beiden verbonden aan het Criminologisch In stituut van de universiteit, door het Utrechtse college van bestuur offi cieel ter verantwoording worden ge roepen. Dit naar aanleiding van de teach-inn die zij vorige week dinsdag in het nog bezette academiegebouw bielden over de bezetting als demo cratisch pressiemiddel. Daarvoor heb ben zij twee colleges die zij hadden moeten geven, niet door laten gaan. Gisteravond is een eind gekomen, aan de bezetting van het Instituut vcor Pedagogische en Andragogi sche wetenschappen in Utrecht. De bezetting, vanaf donderdagavond, was bedoeld om kracht bij te zetten aan de eis van de studenten, dat de subfaculteit geen enkel onderscheid maakt tussen studenten die wel en studenten die niet de f 1000.- college geld hebben betaald. Ongeveer 100 studenten hebben hedenochtend even voor acht uur 't gebouw van de studentenadministra tie van de Erasmusuniversiteit in Rot terdam bezet. ADVERTENTIE EMMEN ANP) De 13-jarige Herman van Boven uit Klazienaveen is dood aangetroffen in de berm van een weg op de grens van zijn woon plaats in Erica. Politie-onderzoek wees uit, dat de jongen die op een fiets reed, van achteren moet zijn aangereden door een automobilist in een rode Fiat 850 of 124. De fiets werd enkele meters verderop in een sloot gewonden. Volgens de politie zijn een koplamp en de voorruit van de auto vernield Wie iets van het ongeluk dat zich zondag heeft voorgedaan, heeft ge zien, wordt verzocht zich by de poli tie van Emmen te melden. Neem Davitamon 10. Davitamon 10 bevat 10 vitamines. Precies die vitamines die u juist nu broodnodig hebt Davitamon 10. Het meest gebruikt achtte het op dat ogenblik niet ge wenst om een interview af te geven, omdat men in de hitte van de strijd mijn woorden gaat analyseren en elk woord gaat aangrijpen om te zeggen dat ik de zaak escaleer en prikkel. Maar ik heb ze ontvangen omdat ze hier waren, ik beloafde hun 'n inter view zodra de zaak wat rustiger zou zijn. We dronken een kopje koffie. Daai' is de uitlating gevallen3'. IfIk heb het dus wel gezegd, maar niet in een interview met een jour nalist. Of ik het werkelijk geloof dat Amerika dat niet zal tolereren? Het woord tolereren is in dit verband een beetje zwaar. Als ik een officieel interview had afgegeven, dan zou ik mijm woorden natuurlijk beter gewo gen hebben. Maar als u mij dat nu vraagt, dan denk ik niet dat het Amerika welgevallig zal zijn, en dat geldt ook voor Brazilië". Uit de hand „De gebeurtenissen van de afgelo pen weken zijn niet uitsluitend een poging tot een communistische coup geweest. Het was een poging om een vakbondsregering te vormen en de communisten hebben van de situatie gebruik gemaakt en namen, in feite, de straatrebellie over. De zaak werd daardoor ook voor de vakbonden, volkomen onduidelijk. Op een goed moment is bepaalde vakbondsleiders, die ik ken door contacten in het verleden en die zich nog nooit met politiek hadden ingelaten, de zaak uit handen geslagen. Zo isde zaak gaandeweg een communistische aan gelegenheid geworden". (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Mevr. drs. Dore- lies Yrizarry-Kraakman uit Utrecht moet zelf de kosten betalen van het proces in kort geding dat zij had aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, omdat zij zich als vrouw gediscrimineerd voelde door een personeelsadvertentie van de overheid. In deze advertentie werd een man nelijke medewerker gevraagd voor de afdeling verdragen van het Minis terie van Buitenlandse Zaken. Om dat de functie even goed door een vrouw vervuld kan warden, meende eiseres hier een geval van onrecht matige discriminatie te signaleren. De president van de Haagse recht bank oordeelde dat eiseres zich on voldoende heeft vergewist of proce deren nodig was en dat zij daarom zelf moet opdraaien voor de kosten van het proces, die van de zijde van de staat worden begroot op 100 gut- den. ECHT (ANP) De leden van hebben grote behoefte aan ïnschap van de werknemers Irijf en maatschappij. Ze willen eivorming van de samenleving, zonder revolutie. een eerste conclusie uit de iten van het zogenaamde ,,in- projekt" dat het NKV in het van 1972 heeft opgezet. NTKV-ers denken genuanceerd het Joegoslavische model van Zelfbestuur, maar een zeer meerderheid van hen beoor- het systeem als zodanig positief, meerderheid zou willen, dat ook lederiandse vakbeweging zich Een systeem van zelfbestuur uiit- t. relatief geringe groep leden een fundamentele bezwaren te- óe huidige maatschappij heeft, lieert verlangens met betrek- tot hervormingen. Ze hebben veel kritiek op de verhouding kapitaal en arbeid en op lomsverhoudingen eindrapport over het inspraak- :t zal waarschijnlijk in maart n aangeboden aan het ver- bestuur van het NKV. VLISSINGEN (ANP) De com missie Borsele ad-hoc, een actie groep die zich sterk verzet tegen de inwerkingstelling van de kerncentra le bij Borsele in dit voorjaar, heeft enige paniek gezaaid bij de bewoners en in de dorpen in de omgeving van de kerncentrale. De actiegroep stuur de "een uittreksel" rond van een "ka- tastrophen Einsatz Plan", een soort evacuatieplan bij geval van een atoomontploffing. Het plan is vorig Jaar opgesteld door het onderzoekcentrum voor kern energie in Karlsruhe (Duitsland). Een van de actieleiders van de com missie Borsele ad-hoc, de heer H. Hofman uit Vrouwenpolder, zei dat het uittreksel in het Duits is verzon den, opdat de autoriteiten niet kun nen zeggen dat bepaalde punten uit het rapport foutief zijn vertaald. De commissie Borsele ad-hoc heeft bo vendien geldgebrek. Men wilde be woners en de gemeentebesturen deze "zeer belangrijke maar ook lugube re Duitse informatie" niet onthouden. VLAKE (ANP) De bewoners van de plaatsen Schore en Vlake op Zuid-Beveland bekijken elke mor gen opnieuw met enige bezorgdheid de scheuren in hun huizen. Deze lig gen in de onmiddellijke nabijheid van de bouwputten, gegraven ten be hoeve van de bouw van de "Vlake- tunnel" onder het kanaal van Zuid- Beveland. Tot dusver zijn bij rijks waterstaat 93 klachten over gescheur de huizen binnengekomen. De klach ten variëren van lichte scheuren tot een algehele verzakking. In Vlake, staat een café gestut in verband met verzakkingsverschijnselen. N De bouwputten liggen ongeveer veertien meter beneden NAP. Per uur wordt er duizend kubieke me ter water aan de bodem onttrokken. Dit heeft tot gevolg dat de bodem op sommige plaatsen dertig centime ter is verzakt. Deze situatie is mede het gevolg van het feit, dat in de omgeving van de Vlaketunnel diver se grondsoorten aanwezig zijn. Rijkswaterstaat heeft zich volgens ing. C. Purmer, die bij de bouwwerk- zaakheden betrokken is, van tevo ren op de hoogte gesteld van de mo gelijke gevolgen van de wateronttrek king. De gemeenten hebben twee jaar geleden op verzoek van rijks waterstaat rapporten opgemaakt van ieder huis in de omgeving van de bouwputten. Het scheuren en verzakken van de huizen is dan ook geen onverwachte strop. De scheuren in de huizen wor den voorlopig gedicht. Tot uitbetaling van schadevergoeding kan het pas komen als de werkzaamheden zijn beëindigd. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft procesverbaal opge maakt tegen twee mannen die zon der vergunning van burgemeester en wethouders van Den Haag openbare bioscoopvoorstellingen hielden. Zij hadden in de Boekhorststraat in Den Haag een sex-bioscoop. Er wer den 2 filmprojectoren met geluids apparatuur en zes films in beslag genomen. Politiemannen van de afde ling bijzondere wetten hebben gis termiddag de actie ondernomen, in overleg met de officier van Justitie. Binnen een uur is gistermiddag in Enschede een tentenbedrijf in vlammen opgegaan. De brand brak door onbekende oorzaak uit in de zeilmakerij van het becbrijj. De schade wordt op meer dan één min. gulden geraamd. De brandweer beperkte zich hoofdzakelijk tot de beveiliging van een dicht naast de tentenfabriek gelegen munitiedepot. De munitie explodeerde niet, maar wel onploften tientallen gasflessen. Niemand werd gewond. Op de -foto brengen omwonenden hun auto's uit de tegen de fabriek gebouwde garages. 1TERDAM (ANP) De ge- te Rotterdam houdt twee jonge -eui's gereed die op ieder ge- moment naar de Noordvietna- 1 havenstad Haifong kunnen ver en om daar een begin te maken een door de Maasstad aangebo- htf standsprogr am maDe ge- ö|e Rotterdam is bereid om Hai- wanneer de sad daarom vraagt, hgrijke steun te verlenen bij de w van de grotendeels in de vernielde liaven. Rotterdam de steun aangeboden in een aan de autoriteiten in Haifong komst van de Nederlandse «adeur in Peking, dr. J. Vixe- fcemeester Thomassen deelde dat er uit Noord-Vietnam nog reactie is ontvangen op de brief, maar dat bij het havenbedrijf en bij de dienst gemeentewerken in Rotterdam al een ingenieur is aange wezen om de reis naar Haifong te maken. In de Noordvietnamese ha venstad zullen zij namens het ge meentebestuur van Rotterdam drie of vijf Noordvietnamese technici uit nodigen voor een reis naai' de Maas stad. Daar kan dan verder met des kundigen worden gesproken over het her bouwprogramma voor de haiven. Het gemeentebestuur van Rotterdam hoopt, aldus burgemeester Thomas sen, dat de eventuele komst van de Noordvietnamese technici bekostigd kan worden uit de opbrengst van de actie .Havenherstel Vietnam", die woensdag in Rotterdam begint en waarvoor de gemeente een speciaal gironummer (9020) beschikbaar heeft gesteld. ROTTERDAM (ANP) Twee Rotterdamse actiegroepen zijn woe dend over de sloop van een blok van veertien „goed bewoonbare" huizen in Rotterdam. De huizen moeten plaats maken voor een kantoorge bouw met een parkeergarage. Een poging van de actiegroepen van de wijken het Oude Westen en Mid delland één van de woningen te kra ken mislukte, omdat de politie —die van tevoren door de eigenaar was in gelicht zich voor het huis pos teerde. Het blok huizen, op de hoek van de Rochussen en Saftlevenstraat is eigendom van de huizenbeheer maatschappij Kok Beheer NV. Het merendeel stond al bijna een Jaar leeg. Leden van de actiegroepen stonden gisteren gereed om het pand binnen te dringen, zodra de voorlaatste be woners daaruit zouden vertrekken. Voor het zover was, hadden zich echter al twee politie-agenten aan de overkant van de straat geposteerd. Toen de bewoners het huis verlieten, arriveerden de slopers en schoten de politiemannen toe om hen te be schermen. De actiegroepen moesten met lede ogen toezien hoe de sloopploeg vrij wel onmiddellijk begon met het uit breken van de vloeren. Het was de bedoeling van de actievoerders een gezin van 5 personen, dat nu in één kamer huist, in het pand onder te brengen. Een woordvoerder van de actiegroep het oude westen zei: „Het is een schande dat in een stad waar de woningnood zo schreeuwend is. zulke goeie huizen tegen de grond gaan". Aanvankelijk bestond het plan het gehele blok te bezetten, maar toen leden van de actiegroepen vorige week een kijkje gingen nemen, bleek dat van de leegstaande woningen de vloeren al waren uitgebroken. „Kok Beheer heeft dat bewust laten doen om te voorkomen dat er gekraakt werd," aldus een actievoerder. Volgens de Rotterdamse dienst van bouw- en woningtoezicht doet Kok Beheer niets onrechtmatigs. Directeur B. van Wamelen: „De plannen van Kok Beheer zijn niet in strijd met bestemmingsplannen van Rotterdam. B. en W. hebben de sloopaanvraag bevestigd. We kunnen er niets tegen doen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7