uyper lit PAK Teen hulp Vietnam: Universiteitsraad afwijzend tegenover voorstel van LSB OOR B. EN W.: LAAT EENS IETS VAN JE HOREN Burcht' gaat weer open met n moderne keuken Rumoer om plan migrantenhuis MODELFLAT Müiderkring 38 W.J.Zirkieeb.v. nu net de ieters- terk ARCHITECTEN INFORMATIE CENTRUM VERDUIDELIJKING AANMANINGSBRIEF SDAG 20 FEBRUARI 1973 de Leidse raad is gisteravond veel- I gesproken over contact tussen be- i bestuurden. De bestuurders kon- ditmaal het contact met hun gezin ii, want ze stonden om even over tien i het Stadhuisplein met een voldaan een hele agenda afgewerkt. Over root aantal voorstellen was toen ge in, meestal niet lang, soms wel moei- gchwere Wörter" waren in. Een nogal erige bezoeker van de publieke tribune jan het eind iets van „Dag Jantje, jaar dag met je handje". Naar mijn ging het over de veemarkt en was het bedoeld aan het adres van wethouder (Jan) Lijten, maar ik kan me vergissen. Die tribune was gisteravond groot genoeg, maar Kuyper (D'66) lanceerde het idee om de loze ruimte boven de gang te benutten om meer publiek te kunnen herbergen. Hij droeg een voorstel aan om een begin te maken met verbetering van de raadzaal. Het klonk niet vreemd uit de mond van de man, die in elke vergadering zijn privé- lamp opstelt, dat hij met de verlichting wil beginnen. Kuyper trok zijn voorstel in, toen de voorzitter mededeelde, dat gemeente werken bezig is met plannen maken. Even terugkomend op het contact: Ver boom (PvdA) noemde liet onfatsoenlijk, dat burgers niets horen op brieven aan het ge meentebestuur en zelfs aan de burgemees ter. Oosterman (D'66) riep schamper, dat dit heel normaal is, maar Verboom bleef het even onfatsoenlijk vinden. Hij haalde als voorbeeld aan een brief van een be woonster om via éénrichtingsverkeer een eind te maken aan de chaos in de Raam- steeg. Wethouder Ham zegde toe, dat dit in de verkeerscommissie komt. Eerder ge maakte plannen om parkeerhavens aan te leggen konden niet doorgaan, omdat het brede trottoir eigendom is van het rijks museum voor natuurlijke historie en dus van de domeinen. Burgemeester Vis zei brieven wel te be antwoorden of door te geven aan wethou ders, in wier portefeuille een bepaald pro bleem hoort. Wethouder Ham beaamde dit en zei in de regel antwoord te geven, ook als een zaak lang onder handen moet zijn. Wat onduidelijk kwam over. dat er nu een instructie voor de ambtenaren over beant woording van brieven ls. Bureau voorlichting of wie dan ook moe ten volgens mevr. Kerling (PvdA) insprin gen op ingezonden stukken als dat over renovatie in dit blad van 12 februari. „Als dergelijke dingen verkeerd worden begre pen, breekt het het vertrouwen in renovatie af", aldus mevr. Kerling, aan wie wethou der Ham toezegde de zaak te zullen be spreken met de chef voorlichting. Contact met veel raadsleden heeft kenne lijk garagehouder Werkhoven gehad. Hij wil voorlopig twee benzinepompen laten staan aan het tot cityring gepromoveerde stukje Pelikaanstraat en dat mag niet vol gens de regels. De commissie stadsontwik keling zal het nu bespreken. Burgemeester Vis zegde een goede procedure toe. een z.g. witte-pomp-procedure dus Tenslotte nog even dit: burgemeester Vis' voorlezing van vragen van PvdA-er Waal over de Pieterskerk leek een reclamespot voor deze krant. Waal citeerde n.l. in bijna elke vraag dit dagblad. En dat allemaal voor niks't Wordt tijd, dat een arm lastige gemeente als Leiden reclame toelaat in de raadzaal. Er is ruimte, want span doeken zie Je tegenwoordig ook niet meer. Hans Melkert jDEN Een volgens Kuyper (D'66) geschonden be- e van de PvdA-fractie (door fractieleider Van Aken 'Icend) over hulp van de gemeente Leiden aan Vietnam ft gisteravond in de raad een nieuw scheurtje gemaakt iet PAK (Progressief Akkoord). Kuyper verklaarde uit PAK te treden, waardoor nog maar de helft van de frac- van D'66, zijnde leider Oosterman, deel uitmaakt van oppositioneel samenwerkingsverband. Een voorlopige atie, want Kuyper heeft eerder aangekondigd binnen- tuit de raad te gaan. lyper wijzigde zijn eerder inge- I ie motie om Hanoi te a d op ter qp e zin, dat hij f 25.000 wide uit- II ken voor hulp aan Vietnam, ge- elijk bestemd voor het Medisch 1IDEN Nu het rijk niet bereid Pieterskerk van de herv. kerk- rdij over te nemen zal verder den afgetast of op korte termijn ;j Jprchting van een stichting kan ien verwezenlijkt. Daartoe is een H ireking belegd, die vandaag wordt ouden. dus een mededeling van burge ster Vis. Hij beantwoordde aan eind van de raadsvergadering gisteravond vragen van PvdA-er il. Hijzelf en wethouder Kret zijn persoonlijken titel" bij het over- over een stichting betrokken. Of zo ja hoe de gemeente zal zijn I egenwoordógd, staat niet vast. in reis naar de VS door een lid W. is nimmer serieus over- en. De burgemeester heeft wel riftelijke contacten gehad in de >m belangstelling te wekken. Tot teleurstelling bleek tot nu toe bereidheid tot het velenen van lelijke steun nihil, fan de zijde van de universiteit is wel belangstelling voor de kerik in band met plechtigheden. Het is B. W. niet bekend in hoeverre een tueel uitstel van het Witte Sin- "oject voor het bestuur van de versiteit aanleiding zou kunnen een verdergaand gebruik de kerk in overweging te nemen 0 alhoordeverder.dat: Sinds de 1960 door de gemeente rnim f 43.000 is gesubsidieerd in restauratiekosten adviesraad voor de binnenstad 7: 'toog) niet om advies is gevraagd; tl bet een vraag is of de BV Stads- 153 herstel in een eventuele stichting zal worden opgenomen; seen proces-verbaal is opgemaakt terzake van vernieling van de kerk. Burgemeester Vis verklaarde zich dd om na te gaan of de herv. kvoogdij termen kan vinden om Kr bepaalde evenementen alsnog kerkgebouw ter beschikking te Den. Concluderend geldt nog steeds de j: wat nu met de Pieterskerk? Comité Nederland-Vietnam en ge deeltelijk voor technische hulp in samenwerking met Rotterdam. De voorsteller vond niet alleen B. en W. op zijn weg, die de motie ont raadden, „omdat Leiden genoeg eigen noden heeft en als artikel-12- gemeente geen goedkeuring zal krij gen op een dergelijk besluit". Ook Driessen <KVP) en mevr. Geelker ken (prot. chr.) waren deze mening toegedaan. WD-fractieleider Wie- benga onderschreef dit en droeg voorts een aantal staasrechtelijke tegenargumenten aan. Van Aken (PvdA) bewandelde de gulden middenweg met zijn voorstel om B. en W. uit te nodigen met een preadvies te komen, dat meer kans heeft. Het college stemde hiermee in, maar de voorzitter kon geen termijn noemen. Kuyper zei daarom tegen te zijn en beschuldigde de PvdA-fractie van woordbreuk, die volgens hem had toegezegd zyn motie te steunen. Van Aken zei, dat zijn fractie ach ter de afkeuring van de Amerikaanse bombardementen staat, maar streeft naar een doelmatiger oplossing. PSP- kabouter Gerkema droeg er één aan: stuur het geld maar, dat voor de be scherming bevolking wordt uitgetrok ken. Kuypers motie werd met 249 ver worpen. Van de PvdA-fractie stem den tegen Van Baaren, mevr. Van Seters, Van Aken, v. d. Horst, mevr. Kerling, Wepster en Van Dam. Het PvdA-voorstel werd met 294 aan vaard. Tegen wanen de D'66-evs Oos terman en Kuyper, alsmede WD-er Wessels en Houtman (prot. chr.). Benoemingen De raad benoemde tot hoofdleid ster van de openbare kleuterschool „De Pompelmoes" mevr. M. A. v. d. Luit-Brinks en tot ambtenaar van de burgelijke stand C. C. P. van Kem pen. De raad voor milieuhygiëne werd aangevuld door de benoeming van da\ C. la Lau van het Kon. Shell-laboratorium in Amsterdam, en drs. F. Gransch, het vroegere raads lid, dat is verbonden aan de natio nale raad voor landbouwkundig on derzoek. Diploma EHBO LEIDEN Tijdens de Jaarvergade ring van „Peerke Donders" is het EHBO-diploma uitgereikt aan: J. Bentveld, M. A. A. Bouckaert, T. M. Heersma-Haak, J. E. M. Homan, N. Kersbergen, P. N. Klein-Bos, M. B. V. Kuipers, W. J. J. van Leeuwen, M. J. H. Lindeman, M. C. van Maar- Ie, J. Marks-Zandvliet, H. Merts, J. Naber, M. L. C. Nooijens, G. J. van Paridon, E. P. v. d. Post-Nuyen, W. S. M. van Schaik, S. Sieval-v. d. Le lie, D. Singerling, E. van Slinger land, N. van Slingerland-De Bruyn, E. van Velden, J. Verhoog, M. C. Zuurmond. dinsdags 10.00—12.00 uur 13.00—17.00 urn- don der dags 10.00—12.00 uur 13.00—17.00 uur 19.00—21.00 uur zaterdags 10.00—12.00 uur 13.00—17.00 uur INTERIEURVERZORGING ZEEMANLAAN 22 TELEFOON 42627 LEIDEN De nieuwe beheer- eel geopend kunnen worden in een goede beurt gegeven. De der van „Den Burcht", I. Plas- de aanwezigheid van o.m. leden foto's, van Jan Holvast, laten meyer, zal vrijdag "zijn" ge- van het college van B. en W. en zien hoe de situatie was toen bouw in verbeterde staat aan van de raad. Plasmeyer aan de "operatie" de pers laten zien. Op dinsdag 27 De nieuwe beheerder heeft als begon (onder) en hoe het er nu februari zal het gebouw offici- eerste de verouderde keuken allemaal uitziet (boven). LEIDEN De raad heeft gisteravond besloten een verzoek van de werk groep huisvesting buitenlandse werk nemers om aan de stichting Migran tencentra subsidie te verlenen ten behoeve van de verwezenlijking van een plan voor een woongebouw voor migranten te betrekken bij het pre advies, dat burgemeester en wethou ders hierover in voorbereiding heb ben. Na de mededeling van VVD-er Taf fijn in de begrotingsvergadering, dat de stichting het plan heeft een mi grantenhuis onder te brengen in het voormalig magazijn van Vroom Dreesmann aan de Herengracht, is in deze buurt een actiecomité gevormd, dat zich tegen de plannen verzet. De naar voren gebracht argumen ten zijn: Achteruitgang van de buurt. (Er zullen vuilniszakken op straat ge zet worden; er zullen parkeerpro blemen komen door de brommers en de fietsen van de buitenlanders; de buitenlanders zullen op straat zitten en rondhangen; mogelijk zal er gevaar voor brand zijn). Hiermee samenhangend is men bang dat de winkels in de buurt klanten zullen verliezen en ver wacht men dat de rondom het magazijn liggende panden in waarde zullen dalen. De woordvoerders van de buurtbewo ners zijn van mening, dat hier geen sprake is van discriminatie, maar dat men daarentegen uit „humane over wegingen" handelt. De werkgroep buitenlandse arbei ders in Leidien is van mening, dat men uit eigen belang handelt en dit verpakt onder het mom van humane overwegingen. Ter verduidelijking van deze mening twee citaten: Hoewel de woordvoerder uitdruk kelijk verklaart dat de actie niets met discriminatie te maken heeft, meent hij toch dat 150 buiten landse werknemers „zijn klanten zouden afschrikken". 9 Bij een andere winkel hetzelfde geluid: „Geen discriminatie, maar wel bang voor de klanten". „Verkopen" Om dit te kunnen „verkopen" noe men de buurtbewoners enkele stereo tiepe eigenschappen van buitenlandse arbeiders: ze vallen meisjes lastig en ze maken rommel (vuilniszakken). Volgens de werkgroep worden deze, wat zij noemt, vooroordelen niet door de feiten bevestigd. Uit statistieken blijkt, dat de criminaliteit bij buiten landse arbeiders procentueel lager ligt dan by de Nederlanders, ondanks het feit, dat de buitenlanders in een sociaal zeer moeilijke positie ver keren. Dat er wel eens vuilniszakken door buitenlanders buiten de deur worden gezet, komt doordat er in de te kleine, toch al slecht onderhouden pensions te weinig plaarts is. Men neemt het de buitenlanders kwalijk dat ze op de stoep gaan zit ten en men schijnt het hen kwalijk te nemen dat ze hun fietsen tegen de muur zetten. Het lijkt de werkgroep waarschijnlijk, dat men hen deze dingen kwalijk neemt, omdat ze bui tenlanders zijn. Als Nederlanders voor hun huis op de stoep zitten, heet dat „gezellig". Samenvattend meent de werkgroep te kunnen stellen, dat hier wel degelijk sprake is van dis criminatie, n.l. de belangen van een bepaalde etnisch gedefinieerde groep ondergeschikt maken aan het eigen belang van een andere groep.. Overigens voelt de werkgroep zich niet gelukkig met de plannen van de stichting Migrantencentra. Het is volgens haar zowel voor de buitenlan ders als voor de Nederlanders belan- rijk, dat men in staat is om contact met elkaar te hebben. Door 150 bui tenlanders bij elkaar te stoppen be reikt men het tegenovergestelde. Uit contacten met buitenlanders ln Lei den weet de werkgroep dat ook zfj deze plannen niet bepaald ideaal vin den. Naar de mening van de werkgroep kan het geld beter worden besteed aan het opkopen en opknappen van panden, verspreid door de stad. „Hierdoor wordt de toenemende getto-vorming tegengegaan en is de buitenlander minder overgeleverd aan de uitbuitingspraktijken van de particuliere pension-eigenaars. Door de pension-eigenaars te dwingen de schandalig hoge huren te verlagen, kan men het bezit van pensions min der aantrekkelijk maken en zodoende de bereidheid tot verkoop van panden bevorderen", aldus de werkgroep. In tegenstelling tot de pessimisti sche uitspraken van de voorzitter van de stichting Migrantencentra, dat iets dergelijks pas over 10 a 20 Jaar te verwezenlijken is. meent de werk groep dat het veel vlugger kan. Hier voor zijn volgens haar twee dingen vereist: O De overheid en het bedrijfsleven moeten hun verantwoordelijkheid voor de problemen van de buiten landse arbeider daadwerkelijk ac cepteren. Er moet een mentaliteitsverande ring onder buurtbewoners komen, zodat men zijn activiteit wat min der negatief ta.v. buitenlanders aanwendt, maar positief gebruikt tot hulp aan mensen die in dienst van onze welvaart een uitermate ellendig bestaan hebben. LEIDEN Op initiatief van de kring Leiden van de Bond van Ne derlandse architecten BNA is een Ar chitecten Informatie Centrum Rijn land opgericht. Het centrum beoogt het geven van voorlichting en infor matie over alle zaken, vragen en problemen betreffende het bouwen in de ruimste zin des woords. Onder het bouwen wordt verstaan nieuw bouw, renovatie, restauratie alsme de verbouw, onderhoud, woningverbe tering, materiaaltoepassing en kleur keuze. Het centrum zal 8 maart in het Leidse Volkshuis waar ook iedere donderdagavond zitting wordt gehouden worden geopend. ADVERTENTIE GARAGE POOT MORRIS/MG LEIDEN De universiteitsraad is gisteravond niet ingegaan op de sug gestie van de Leide Studenten Bond om het standpunt met betrekking tot de z.g. duizend-gulden-wet in de in middels "aangepaste" aanmanings brieven te verduidelijken. Zelfs de progressieve partij, die bij monde van drs. Gevers een heel eind met de LSB meeging, vond het niet ver standig het eerder geformuleerde standpunt te herzien. - Drs. Gevers verklaarde in zijn ar gumentatie dat de formulering van het standpunt in de aanmaningsbrie ven behoorlijk flexibel is. Aan de op pervlakte zou het de indruk wekken als zou de raad het eens zijn met wat Van Veen wil, terwijl het wat dieper voldoende ruimte laat voor ver schillende interpretaties, zo zei Ge vers. Tot veel meer dan deze conclusie is de universiteitsraad gisteravond in de discussies over de bezetting en ontruiming van het inschrij vingskantoor (onze krant berichtte daar vorige week uitvoerig over) niet gekomen. Unaniem werd de bezetting zowel als de manier van ontruiming afgekeurd. Al vielen ook daarin nuan ceverschillen te bespreuren. Geen plaatsje Op de gang van de vergaderzaal, werden de discussies gevolgd door tientallen studenten, die op de publie ke tribune geen plaatsje hadden kun nen bemachtigen. Het rumoer was. aanvankelijk, zo groot dat de univer siteitsleden Bangert en Roorda (tech nisch administratief personeel) dreigden op te stappen, "omdat ze zich onder die omstandigheden niet konden concentreren". Hun kritiek gold het daverende gezang van de studenten op de gang, dat overigens bij drs. Gevers later een tere sneer bleek te hebben ge raakt. Gevers zei de manier waarop enkle corpsstudenten de bezetters uit het inschrijvingskantoor hadden ver wijderd afkeurenswaardiger te vin den dan de bezetting zelf. Hij noem de de doelstellingen van de bezet ters van een maatschappij-type, dat hem plezieriger voorkwam dan dat waarvan de ontruimers hadden blijk gegeven. Applaus in de gang. „Geen donder" Michaël Kloppers, die als voorzitter van de LSB samen met bezettingslei der August Hans den Boef in de dis cussies mocht meepraten, betoogde, dat de aanmaningsbrief waarin het standpunt van het college van be stuur over de duizend-gulden-kwestie wordt uiteengezet, geen duidelijkheid heeft gebracht. Hij zei dat verschil lende ouders van studenten hadden opgebeld, "omdat ze er geen donder van hebben begrepen". Hij vroeg zich af wat de universiteitsraad tegen een briei kon hebben waar hij in prin cipe achter staat. Desgevraagd ver klaarde hij er geen moeite mee te hebben 'n duidelijker standpunt dan dat van het college van bestuur in Den Haag voor te leggen en de con sequenties daarvan te aanvaarden. Zoals bekend heeft de LSB het col lege van bestuur trachten te bewe gen de formulering van 't standpunt als door de LSB over te nemen. Mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur, benadrukte in een pro loog andermaal dat het bijzonder ge vaarlijk is wanneer bepaalde groe pen het beleid niet overlaten aan 't college van bestuur. Ook sprak hij over ontwrichting van de universi teit als gevolg van drie bezettingen in de laatste zes maanden. Hij zei overigens respect te hebben voor de actie van de studenten. Op papier Het universiteitsraadslid Bonarius (medische faculteit) zat duidelijk in zijn maag met de weigering van het college van bestuur om de LSB ge bruik te laten maken van de univer sitaire post en inzage te laten hpb- ben ln het studentenbestand via de computer, een faciliteit die hijzelf wel had gekregen. Nadat het waarom, van zijn vragen door mr. Cath met "neen" was beantwoord, kwam Bo narius er in de rondvraag op terug. Maar ook hier kreeg hij "neen op request", zodat hij gedwongen werd zijn vragen op papier te zetten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3