„Nederland is li eiland van tolerantie" persone auto rai Nixon en Ag new weer fors te aanval tegen publiciteitsmedia Politiek van het Binnenhof bekeken door een Britse bril Als er ooit een eindexamen voor buitenlandse correspon denten komt waarvoor de goden ons behoeden zou een standaardvraag moeten zijn „geef in driehonderd woor den een samenvatting van het Nederlandse politieke systeem Als er andere vragen bijkomen in lieken de trant van "omschrijf in tien alinea' protestanten in één kabi net kunnen zitten zonder elkaar ««kJI de oorsprong en uitvoering lijfelijk geweld aan te doen. Aan van het Nederlandse omroepwezen" deze lezers moeten wij uitleggen dat met nog een paar leuke strikvragen Nederland in de trant van "wat voor invloed Bé heeft de geschreven taal op de he dendaagse zuid-slavische politiek^? "geef een samenvatting "Sm economische oorzaken van de oorlog te opbrengt. eiland van tolerantie is op zijn minst zolang niemand wordt aangetast inz ijn portemon nee. Idealisme wordt hier alleen aanvaard als het acht procent ren in Tsjaad" dan sjezen de leden het keurkorps De lezers die wel begrijpen, of ten- correspondenten onherroepelijk. Daar zijn zij zich dagelijks wust. Om de Nederlandse politiek buitenlandse minste aanvaarden, dat twee gelO' als Je Amsterdam en Den Haag kimt vergelijken behalve dam dat ze allebei een spoorlijnverbinding heb ben naar Utrecht. Ook moeten we vaststellen dat terwijl de katholieken ook ledenverlies lijden op allebei de vleugels zij meer te vrezen hebben van de aantrekkingskracht van links. Binnen de partij zijn meer en meer leden die de heidense ge dachte koesteren dat links is links en rechts is rechts en dat de kerk nergenst by hoort. Gewapend met deze opstelling kunnen we een gemotiveerd verslag lanceren van de nooit geevenaarde oefening op de politieke evenwichts- balk die de Catholic People's Party nu ten toon spreidt. Dan weten de Engelse lezers tenminste dat de ven op één politiek kussen r met of zonder interventie van Hans Wiegel samen mogen snurken begrijpen dan niet waarom zijn de Engelsen uit te leggen krijg ik niet verenigd zijn in een christen het gevoel dat ik beter drie jaar op democratische unie. Het gaat alle- de kweekschool had kunnen zitten maal om de christelijke beginselen dan ettelijke jaren in de jouroa- bi de politiek en er is maar een listiek. Eerst moet je zowat ieder Christus nietwaar? Voordat je deze kluif tussen de kiezen neemt moet Je Je wel goed realiseren dat dn Engeland Kerk en Politiek niets maar dan ook niets ingeburgerd principe reilen en zeilen van h stuur in gedachte afbreken en dan weer opbouwen volgens het Ne derlandse- m dus totaal onbekende met elkaar 'te maken hebben. systeem. Confessionele partijen, alitiekabinetten. het lij stensysteem, drik de Achtste kiesdrempels zijn allemaal vreemde termen waarvoor ee nitie nodig is. Daaraan heeft in de praktijk Hen- eind aan ge wild- maakt toen hij de echtscheiding uit- defi- vond, het kaholicisme van Rome aan de kant schoof en zijn eigen Net als "de Nederlandse kiezer eist nep-katholieke kerk stichtte met de Engelse lezer duidelijkheid. Wij zichzelf als hoofd. Met een paar no- moet.en dus beginnen bij het begin toire uitzonderingen heeft de Brit waar het allemaal om draait. Aan- se regering daarna weinig last ge- gezien zelfs een eenvoudige voetbal- had van kerkelijke invloed_al zitten wedstrijd begint met het geven van de opstelling lijkt het mij altijd nut tig eerst uit te leggen wie meedoet tenlands correspondent uit te leg- nan het politieke pokerspel, en zo gen waarom de confessionele unie jg nooit tot stand gekomen fis Wij beginnen bij de protestanten en maken duidelijkdat zij bang zijn dat hun rechtervleugel afvalt als ze te dicht bij het roomse vuur Sue Masterman is een Engel se journaliste, die al de nodi ge jaren in Nederland het ■politieke bedrijf volgt. Zij is correspondente van een aan tal Londense bladen, waaron der de „Times", één van de meest gezaghebbende kran ten ter wereld („When the Times speaks, the world lis tens"). Het moet zelfs voor het politiek zeer geïnteres seerde lezerspubliek van The Times geen sinecure zijn om achter het subtiel gescha keerde wereldje van het Haagse Binnenhof te komen, zeker niet bij een kabinets crisis. Hoe een correspondent dit probleem tracht op te los sen, is het onderwerp van bij gaand stuk van Sue Master man. De journaliste is getrouwd met Tijd-redacteur Anton Koene. mogelijk wie aan welke kant speelt. Wij stellen u voor de ploeg Bies heuvel, waarin het evenwichtspunt ietwat rechts van het centrum ligt. Die ploeg lijkt binnenkort zijn top- plaats op de ranglijst te gaan verlie- gaan staan. Ze zijn ook bang dat van Biesheuvel is samengesteld uit hun linkervleugel afvalt als ze te leden van vijf clubs. Drie daarvan dicht bij Calvijn en Luther blijven, zijn van confessionele huize. "Ho vleugellam dus. Zij hebben een maar! Op dit punt schreeuwt de aantal veren moeten laten aan al- Engelse lezer om verduidelijking lebei de kanten. In zo'n conflict-si- van het woord confessioneel. tuatie is het doorgaans het conser- Wij leggen dan als buitenlands vatieve element dat wint. dat be- correspondent tot in den treure uit grijpen de Engelsen maar al te goed. Christian Historie Union en een An- buitenlandse correspondent alle ti-Revolutionairy Party. Hierop val- registers uittrekken. Ten eerste moet len onze lezers in twee partijen uit duidelijk worden gesteld dat het elkaar. De ene helft begrijpt niet en Nederlandse katholicisme nauwe- zal ook nooit begrijpen hoe katho- lyks te vergelijken is met de katho lieke kerk In Engeland, net zomin katholieken doodsbenauwd zijn dat als ze van de evenwichtsbanlk af- kieperen zij terecht zullen komen in het vagevuur van politieke ver getelheid. In die omstandigheden kunnen zij het erg lang volhouden. Na deze schets van het midden veld van onze politieke ploeg rich ten we ons even op de vleugelspelers. De richting waarin men speelt is bepalend voor de benoeming van de vleugels. Omdat de politieke rich ting zo onduidelijk blijft moeten we het in het midden laten of wij het over de linker- of de rechtervleugel hebben, hoewel het zware vermoe den bestaat dat de ploeg-Biesheuvel twee rechter-vleugels in het veld gebracht heeft, die al enige tijd op de transferlijst staan. Voor de Engelsen is de term libe raal synoniem met progressief en en vrij-denkend, zo niet maatschap pelijk geengareerd. Daarom moet men uitleggen dat een Nederlandse liberaal ook vrijdenkend is voorzo ver het zijn eigen belangen betreft maar dat voor de rest een Neder landse liberaal tegenwoordig alleen te vergelijken is met de rechtervleu gel van de Britse conservatieven. Maar hoe moet men een DS'70-er omschrijven? Democratisch zal hij wel wezen, maar socialistisch naar Britse normen is hij zeker niet. Of hij dat is naar Nederlandse maat staven laten wij in het midden. Ie mand die zijn politieke hand in het vuur steekt om het openbaar vervoer te bevorderen lijkt op de goede weg te zijn, maar een minister die de heilige auto aanvalt dient naar Brit se parlementaire normen snel en vei lig opgesloten te worden om een be handeling te ondergaan teneinde verdere politieke zelfmoordpogingen te voorkomen. Vergeleken met de ploeg Biesheu vel is de ploeg Den Uyl de eenvoud zelve. Toch valt het moeilijk te ver klaren omdat de Engelsen ook weten dat eendracht macht maakt hoe drie partijen met hetzelfde pro gressieve regeringsprogramma en verwisselbare schaduwministers niet een en dezelfde partij zijn. Dan gaan we alweer terug naar de oorsprong. Het makkelijkst om het verschil tus sen D '66 en de PPR te verklaren is om het begrip confessioneel weer op te rakelen. Allebei zijn ontmoe tingspunten tussen de rechtervleugel van links en de linkervleugel van rechts. Met het verschil dat de ene zich nog steeds vastklampt aan de christelijke beginselen en de ander ze heeft losgelaten. Rest de moei lijkheid dat de partjj met de christe lijke beginslen daar niet hardop over praat en de partij zonder af en toe in kerkelijke richtingen lonkt. Ik neem aan dat dat niet alleen een probleem voor buitenlandse corres pondenten is. De meerderheid van Engelse lezers is allang blij wanneer het een kern begrip heeft van het Nederlandse politieke schaakspel (om eens een andere analogie te gebruiken) met acht stukken op het bord. Een bui tenlands correspondent moet toch rekening houden dat er onder de le zers een aantal grootmeesters zijn, die een analyse willen zien met alle veertien stukken op het bord. Het is era moeilijk voor een Britse kiezer te begrijpen wat het is om een was lijst van achttien of meer partijen, elk met dertig of minder kandidaten in de hand gedrukt te krijgen bij het stembureau. In het Britse districten stelsel gaat de strijd man tegen man of af en toe vrouw en krijgt de kiezer een eenvoudig briefkaartje met daarop twee tot vijf namen. De partijen worden niet met name ge noemd. omdat de Britten het stand punt huldigen dat als iemand niet voldoende belangstelling heeft om te weten wie bij welke partij hoort hij zijn stem net zo goed blindelings naar de andere partij kan brengen. Het districtenstelsel heeft de uitwer king dat meer kandidaten met sterke persoonlijkheid worden voorgedra gen met het resultaat dat er toch op de man wordt gestemd en niet op de partij. Dat een mooi uiterlijk niet altijd een diepgaande kennis en hoge intelligentie verbergt doet in dit ver band niet ter zake. Als in Nederland een districtensel- sel zou worden ingevoerd zouden al onze kleurrijke partijtjes in een klap van het bord worden geveegd. De Britten denken er niet aan een kies stelsel naar Nederlands model te gaan invoeren. Niettemin willen ze weten wat er op dit terrein in het buitenland en merkwaardig genoeg met name in Nederland politiek te koop is. Het is makkelijk om uit te leggen wat de CPN is en ook niet erg moei lijk om de PSP te omschrijven. Wij zijn tenminste tijdelijk van de mad- denstandspartijen af ofschoon de Brit ten toen zij er nog waren wel be grip hadden voor politiek bewuste winkeliers. Zij waren ook niet ver baasd over het schisma in het mid denstandskamp aangezien concurren tie een tweede natuur is in het mid den- en kleinbedrijf. De Boerenpartij ofschoon Farmersparty is in Enge land nog steeds goed voor een ko misch nummer omdat de Britten in hun verbeelding eerbiedwaardige ka merleden van de Boerenpartij zien voortschrijden op klompen en met een strootje in de mond. In vroegere dagen heb ik het gewaagd om een vergelijking te trekken tussen de Boe renpartij en de West-Duitse neo-fas- cisten met als resultaat dat mijn hoofdredacteur lastig werd geval len met ellenlange brieven van vroe gere medewerkers van een groot Ne derlands nationaal dagblad. De Boe renpartij is inmiddels geslonken en de brievenstroom ook. En dan blijven wij tenslotte zitten met de kleine confessionele partijen, de SGP de GPV en de RKPN of zo als de Engelsen dat zo duidelijk for muleren de Political Reformist Party, the Reformed Political Asso- oation .and the Roman Catholic Par ty (Netherlands). Het verschil tus sen de SGP en de GPV wordt zo vaak en zo deskundig uitgelegd door leden van beide partijen en op twee totaal verschillende manieren dat ik het niet in mijn hoofd haal om de Engelsen daarmee lastig te vallen. Voor mij zijn ze protestant en prin cipieel. En daarmee moeten de En gelse lezers het doen. De RKPN is katholiek en principieel en reflec- teerd enigszins aan de gevoelens van de meestal uit Ierland afkomstige ka tholieken in Engeland. Op hun tenen probeer ik zo weinig mogelijk te trappen, maar ze zijn ontzettend lang. Er is altijd één lezer met een bui ten natuurlijk IQ die terugkomt met de vraag wat het verschil is tussen de laatstgenoemde groep en de con fessionele partijen in de ploeg Bies heuvel. Als SGP en GPV protestant en prinoipieel zijn, vraagt hij dan, zijn de ARP en de CHU protestant en niet-prinoipieel? En wanneer is een rooms-katholiek een niet-rooms De Nederlandse con dente voor de Engel mes op het Haagse B hof. katholiek? Wie is di christen onder ons? Daa woord ik steevast dat de i aan het geschreven woord de andere meer aan het gesp Wij hebben nu zoveel ki lommen gevuld met aan de ene kant te ingewitó andere kant wemelt van a heid. En wij zijn nog niet gonnen om uit te leggen Engelsen die nog wakker de Nederlanders met dit v tende politieke apparaat i zijn te doen. Laat staan 1 van een spits verslag van netsformatie tot nu toe of redelijke analyse van de i uitslag. De trieste waar hei leven van een buitenlands pondent is dat Je je dagen herhaaldelijk uitleggen en van iets dat niet uit te leg En dat aan lezers, die artii gen te lezen op een staan de bus of in de ondergrond volgende dag toch de inhou kattebak er in verpakken niets zo ouds als de krant teren of de Nederlandse van afgelopen week. ADVERTENTIE Amsterdam Morgen laatste geopend 10-17 en 19-22 zaterdag en zondag 10-1 i toegang f 4.— ij; TT biljetten aan N.S. stal WASHINGTON President Nixon heeft aan het begin van zijn twee de vierjarige ambtstermijn plan nen bekendgemaakt voor een wets voorstel waarmee hij zijn ergste cri tici bij de publiciteitsmedia kan muil korven als het Congres zijn voor stellen althans aanvaardt. Copyright LD AD Observer Er zouden als Nixon zijn zin krijgt, op economisch gebied stevige, moge lijk dodelijke klappen uitgedeeld kunnen worden aan een afdeling van de publiciteitsmedia die bijzon der openhartige kritiek pleegt te ui ten op Nixons regime, de televisie. Het wapen dat Nixon graag ter be schikking wil hebben, is eenvoudig en doeltreffend: als een plaatselijke zender programma's uitzendt die „onverantwoord" worden geoordeeld door de federale commissie voor de verbindingen (waarvan de president de leden benoemt, behoudens con- gressionele goedkeuring) zou dat een grond kunnen zijn om de zend vergunning van het televisiestation niet te verlengen. Zo'n wapen vormt een zeer directe bedreiging voor de 589 plaatselijke televisiestations die aangesloten zijn bij de drie grote Amerikaanse tv- zendernetten en daarvan de nieuws- en actualiteitenprogramma's overne men. En indirect vormt Nixons voorstel natuurlijk ook een machtig politiek-economisch wapen tegen die drie zendernetten, want de plaatse lijke zenders zouden bepaalde pro gramma's niet meer durven kopen om hun zendvergunning niet in ge vaar te laten komen. Het oude trucje van „vrijwillige" zelfcensuur. De grote zendernetten zijn het wer kelijke doelwit van Nixons campag ne; hij laat ze nu al verscheidene jaren door vice-president Spiro Ag- new beschuldigen van „politiek ge kleurde" standpunten. Het nieuws van het wetsvoorstel is afkomstig van Clay Whitehead, Nixons medewerker voor telecom- municatie-beleid. Hij vindt dat de plaatselijke zenders niet klakkeloos mogen overnemen wat de grote zen dernetten bieden, of dat ze op z'n minst ideologisch tegengif moeten toevoegen. W aarschu wing Hij heeft de officiële waarschuwing geuit dat ..autoriteiten van netwerk en plaatselijke zenders die geen maatregelen nemen om onevenwich tigheid of constant vooroordeel in de programma's van het netwerk te corrigeren, of door hun stilzwijgen daarmee instemmen, niet anders beschouwd kunnen worden dan als bewuste deelhebbers en daarvoor volledig verantwoordelijk gesteld zullen worden als hun zendmachti ging aan vernieuwing toe is". Waartoe een en ander kan leiden, is vrij goed te voorspellen aan de hand van de problemen waarmee de Washington Post maatschappij al geruime tijd worstelt. Deze onder neming bezit het dagblad Washing ton Post, het bekende weekblad Newsweek en verscheidene radio- en tv-stations. Het gaat financieel goed met de krant en het weekblad, maar het hartebloed van zo'n com binatie en de garantie voor blijven de groei komen toch van de adver tentie-inkomsten die radio- en tv- stations opleveren. Al voor het wetsontwerp ingediend is, heeft de Washington Post maat schappij een voorproefje van wat er komen kan. Vrienden en politieke geestverwanten van president Nixon hebben in Florida nieuwe zend- maatschappijen opgericht die pro beren de twee zendmachtigingen in handen te krijgen die de Washing ton Post maatschappij er al twintig jaar bezit. De kans op succes van deze op hét oog alleen maar zakelijke concur rentie poging is duidelijk toegeno men door een recent besluit van de federale communicatiecommissie: vergunningen kunnen aan nieuwe aanvragers toegewezen worden als die er de commissie van weten te overtuigen dat zij het werk „beter" zullen doen dan de huidige vergun ninghouder. De Washinton Post maatschappij botst al jaren met het Witte Huis. De Washington Post, de invloedrijk ste krant in de Amerikaanse hoofd stad, gaat er onomwonden vanuit, dat machthebbers met argusogen in de gaten gehouden moeten worden, welke partij er ook aan de regering is. De betrekkingen met president Nixon zijn er in 1970 aanzienlijk op achteruit gegaan toen de Post vi ce-president Agnew de mantel uit veegde omdat hij de onkreukbaar heid van de tv-netwerken in twijfel had getrokken (inzake hun bericht geving over Vietnam, die het Witte Huis zeer onwelgevallig was).). Slechter dan ooit zijn de betrekkin gen tussen de Washington Post en het Witte Huis sinds de Washing ton Post vlak voor de presidentsver kiezingen van november Jl. het schandelijke verhaal bekendmaakte van de „Watergate"-affaire, de spionage- en afluisteractiviteiten die medewerkers van het Comité voor herverkiezing van president Nixon ondernomen hebben in het hoofd kwartier van de Democraten. De Post meldde ook dat leden van Nixons persoonlijke staf opvallend nauwe banden met het Comité on derhielden en het van geld voorza gen. Sindsdien heeft Nixon maatregelen genomen om de Washington Post zoveel mogelijk onkundig van het presidentiële beleid en ander nieuws van het Witte Huis te houden. Kinderspel Maar dat is kinderspel vergeleken bij het streven naar wetten waar mee een dergelijke tegenstander economisch gesmoord kan worden. Maar zou het Congres zo'n wets voorstel dan doorlaten? In beide huizen is de meerderheid toch aan de politieke tegenstanders van de president, de Democraten? De lei dende figuren van de Democrati sche partij zijn niet allemaal ver rukt van het gebruik (soms op an dere gebieden) dat de publiciteits media van hun vrijheid maken en

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 8