Is oud worden feest of drama Wat- Waar Ook 65-plusser moet zich organi seren J-ERDAG 17 FEBRUARI 1973 LEIDEN weken geleden vroegen we onze lezers, die de 65-Jarige leeftijd na- of die hem nog maar net voorbij waren, ons op te bellen of te schrij ve wilden een pagina gaan wijden aan het onderwerp „oud worden". het ook „Jong blijven" noemen, want we kregen de meest uiteenlo- reacties. Van mensen die het heerlijk vonden om nou eindelijk eens m gemak van het leven te genieten, tot mensen die met enige wee achterom keken en ouderen die hopeloos in de put zaten. We nodig- al deze mensen uit om een een middag te komen praeen over him Ideeën over het oud worden. Een groot aantal van hen gaf aan de Uging gehoor. euw-Minerva kwam een vijftiental ouderen bij elkaar en ln de geani- je discussie die daar plaats had werden veel zinnige dingen naar voren gebracht. Het is vrijwel onmogelijk om de hele discussie hier op papier te zetten, daarom moeten we ons beperken tot een aantal uitlatingen die we zoveel mogelijk naar onderwerp hebben geschikt. Hoewel niemand daarom vroeg leek het ons duidelijker om de hele discussie naamloos te houden. De citaten zijn dus van verschillende mensen afkom stig. Uit de discussie bleek, dat het grootste knelpunt de financiën was. Over dit onderwerp werd maar liefst een uur gepraat. Andere onderwerpen die ter sprake kwamen waren: overgangsfase tussen wel werken en niet werken, het vrij-zijn, bejaairdenverenigingen, hobby's, voorzieningen die er voor be jaarden in Leiden zijn en het probleem: de man houdt op met werken, hoe vindt zijn vrouw dat. De mensen die reageerden op het verzoek in de krant zijn uiteraard wel de mensen geweest die durfden opbellen of schrijven. De deelnemers aan de discussie moeten dus niet representatief voor de bevolking van boven de 65 worden geacht Of, zoals een van de discussievoerders opmerkte: „Er zijn 1.300.000 bejaarden in Nederland en de enige overeenkomst die ze ver tonen is hun leeftijd". Bij twee van hen zijn we later nog eens apart op bezoek gegaan om u ook een persoonlijk verhaal te kunnen laten horen. Verder hebben we voor deze pagina nog een zeer onvolledige lijst aangelegd van adressen waar bejaar den voor allerlei zaken kunnen aankloppen. Voor verdere adressen verwijzen we naar de sociale gids van Leiden, die voor f 4,50 op bureau Voorlichting van het Leidse Stadhuis te koop is. woensdag 24 januari scharen de mensen die samen wil- n praten over oud-worden" zich om de tafel. In het he men wat voorzichtig in zijn uitlatingen. Een beetje t eemd en onwennig wordt er naar de dreigende micro- gekeken die alles opneemt wat je zegt en dat dan al- Ski de krant komt". Maar als iemand begint te pra- n enkele problemen van 65-plussers aansnijdt is het «broken. Het lijkt dan alsof iedereen beseft hoe belang- Jhet is dat er gepraat wordt over de vele addertjes in het die bij het ouder-worden hun koppen opsteken. Want een ding is men het eens: bejaarden komen veel te incien je 65 wordt, krijg Je geestelijk pdonder. Iedereen heeft name- '*-n waardegevoel. En als Je 65 krijg Je het gevoel afgedankt tden. Al heb Je veertig of vijftig gewerkt, dan wordt Je flnan- - gestraft". moet Je voorbereiden op het •worden", zegt een ander. „Een zoeken bijvoorbeeld zodat Je (55 wordt niet in een hoekje Bitten voet verzet. Wat financiële nadeel betreft: het ls irUjk minder dan Je salaris, moet tevreden zijn", zijn mensen die him hele leven irkt hebben en als zij nu AOW at ngen of bijstand, hoeven zy )ni schuldgevoelens te hebben. Ik a het een normale zaak dat het een feest is. Hij moet niet min- hebben, maar eerder meer, als liWnzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte KING ziektekosten om zéker te zijn1. N" Overdevest beloning wat hij voor de gemeen schap heeft gedaan". „Het belangrijkste dat de bejaarden treft is de inflatie", meent iemand die zich echt heeft verdiept in het probleem. „De prijzen gaan omhoog, de lonen gaan omhoog. Nou hoor ik u zeggen, maar de aow gaat toch ook omhoog. Ik zal een voorbeeldi geven: Ik woonde vroeger naast een wet houder van Lelden. Mijn inkomen was f. 5.500,- en de wethouder had f. 32.000,-. Op een gegeven moment werd de aow opgetrokken met 6,5%. De wethouder kreeg er f. 2.000,- bij en ik f300,-". Een verbolgen spaarder: „We hebben ons leven hard ge werkt, en gedaan wat de staat ons voorhield. Leg wat opzij, voor Je oude dag, verstandig en handig. De zilve ren guldiens die we met hard werken hebben verdiend, zijn blikken gewor den .Weet Je wat er in me omgaat als ik hoor dat ze voor een voetbal ler een miljoen betalen of op oude- leven voor die mensen de laatste paar Jaarenacht voor 20 miljoen de lucht inschieten?" De bejaarde die tevredenheid pre dikte kreeg daarop heel wat reacties: „Meneer hier heeft het gehad over tevredenheid. Dat is nou Juist waar het om gaat. Door tevredenheid is Juist elke vooruitgang ln het sociale leven geremd". Zijn antwoord): „Te vredenheid betekent niet dat Je niet mag 6treven naar meer. Maar wat wordt Je er wijzer van als we met een nijdig gezicht rondlopen. Er zijn een heleboel onrechtvaardige dingen. Maar ik heb kinderen en het is toch veel fijner als die blij zijn dat ik een dagje kom, dan dat ze zeggen daar heb Je die zuurpruim weer". Lang niet voor alle bejaarden moet iets wordien georganiseerd, iemand zei: „We zijn toch geen har lekijns omdat we 65 zyn. Ze denken maar dat ze aan de touwtjes kunnen trekken. Je moet Je zelfstandigheid zo lang mogelijk bewaren. Ik vind het ellendig als bejaarden als pa tiënten worden behandeld; ze denken zeker dat we niet goed in het hoofd zyn. Ik ben tegen dat gediwongen ka rakter bij veel verenigingen: „voor uit, Jij moet gaan sjoelbakken of kaarten". Laten ze die mensen vrij laten. Ze denken dat we een pro bleem zijn". Wat is nu het fynste, of het naarste van bejaard-worden? „Het fijnste is dat Je vrij bent, dat Je een vrije keuze hebt om Je dag in te delen. Voor mij was het niet moeilijk, die overgang naar niet meer werken. Ik kan al mijn vrije tijd nu besteden aan algemeen werk; so ciaal werk. verenigingswerk. Heerlijk, Je bent niet meer verplicht om om zeven uur op te staan en om acht uur in de trein". „Het fijnste is dat je uit Je raam kijkit en kunt zeggen: „laat de boeren maar dorsen, ik hoef niét meer". Ik heb wel behoefte om halve dagen te werken. Er is zoveel dat Je kunt doen, in Jeugdwerk of voetbalvereniging". Be j aarde npaspoort Het bejaardenpaspoort was een vurige wens van alle bejaarden. „Er is in veel steeden een bejaar denpaspoort. In Groningen, Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. Maar niet in Leiden. Daarmee kunnen de men sen naar musea, naar culturele ma nifestaties tegen een verlaagd tarief. En buiten de spitsuren tegen de halve prijs in de bus stappen. Ik vind het een discriminatie en een schande voor Leiden dat dit hier nog niet ADVERTENTIE verzekeringsmaatschappij "iHM« féam-i tri. 010-30084^/ de televisie en op de schoor- staan drie vrijwel identieke etten van zijn overleden vrouw. i erg mooie vrouw", zegt hij bij- er" tón het eind van het gesprek. Mj na verschillende kopjes thee en sigaretten begint te vertellen over haar dood. Voor deze veel te vroeg oude man, hij is nog geen 65 Jaar, is het oud worden begonnen bij haar dood, nu een Jaar geleden. "Ik had het me zo anders voorgesteld", zegt hij teneergeslagen. "We zouden uit dit grote huis trekken en in een klein huisje samen onze oude dag doorbrengen. We waren er eigenlijk al zo'n beetje aan begonnen. Ik ben longpatiënt en was al vrijwel opge houden met werken. We maakten samen reizen, ik fotografeerde veel, dat was m'n grote hobby. Ik ben blij dat we het toen al hebben ge daan. Die dingen zijn nu definitief voorbij voorbij. Ik zit hier thuis, de kinderen komen hier niet meer. Ik zit verschrikkelijk in de put. Ik heb nergens zin in. Niet in m'n hobby's. Ik wil graag in een bejaardencen trum, met een eigen huisje en toch verzorging. Maar ik krijg het niet voor elkaar. 's Morgens blijf ik in bed liggen, daar voel ik me heerlijk. Dan heb ik geen last van m'n longen, de rest van de dag zit ik hier. Ik ga soms langs bij de bejaardencentra om te vragen of ik daar kan wor den geplaatst. Dat is al erg inspan nend voor me. Verder doe ik niets. Ik ben geen zin meer in fotografe ren. Ik heb nog driehonderd dia's uit Israël, een reis die we vorig Jaar maakten. Ik heb geen zin om ze uit te werken. Ik zit maar en er komt nooit iemand". Hard werken "Ik heb altijd een garagebedrijf gehad. Rijschool, verhuur, repare ren. En ik heb m'n leven een beetje te hard gewerkt. Ik heb het altijd met plezier gedaan hoor, maar een Jaar of zeven geleden zegt de dokter: "Jongen, Je moet eens wat rustiger aan doen". Het is allemaal heel ge leidelijk gegaan. Ik heb bepaalde dingen losgelaten. De rijschool heb ik het langste aangehouden omdat dat het gemakkelijkste was. Maar op het laatst gingen de zenuwen een grote rol spelen. Ik ben er tenslot te helemaal mee gestopt en dat gaf een grote verlichting. Daarna heb ik, op het maar een plat te zeggen, op z'n boerefluitjes wat aangekloojd. Dingen gedaan waar ik nooit aan toe was gekomen. In huis dingen opgeknapt. Reizen gemaakt met m'n vrouw. Gefotografeerd. En plotseling wordt ze ziek. Ze overlijdt. Het was een vrouw, die al gauw wat had en toen ik met haar trouwde, vroeg m'n familie waarom ik dat deed. Maar Je houd nou eenmaal van iemand en Je trouwt ermee. Ik heb altijd gedacht, Ik hctd van m'n kinderen meer verwacht op een dag is het wel waar, dan is ze echt ziek. En dat gebeurde ook. Nou Ja, alles met elkaar zit ik nou wel goed ln 't schip. Ik zie mezelf op de puinhopen zit ten. M'n ene zoon, daar kom ik nog wie eens, die andere zie ik bijna nooit meer. M'n dochter, die is met een man getrouwd die ik niet ken, ze komt nooit. Tegen m'n zoon zeg ik vaak, kom jij nou eens bij mij kijken. Steek Je hoofd eens om de deur. Maar ze doen het niet, hoewel ik daar altijd welkom ben. Maar dat is geloof lk een algemene kwaal. Bij moeder ko men ze wel, bij vader niet". Onverantwoordelijk Dat fotograferen is helemaal dichtgeklapt. Ik heb nog foto's ge maakt van het graf van m'n vrouw, maar verder heb lk er geen zin in. Ik zit echt bij de pakken neer. Ik dwing mezelf wel, om de rotzooi op te ruimen, dat moet wel anders ver pauper Je. Ik denk vaak aan een be jaardenflat, maar lk zie me daar al zitten als een Jong broekie tussen al die mensen van tachtig. Ik wil wel in een centrum, maar ik moet m'n vrijheid houden. Die mensen van tachtig voelen zich vaak erg goed. Ik voel me naar en ziek en zelfs de dokter vind het onverantwoordelijk dat ik hier blijf zitten in m'n eentje". "Toch geloof ik, alhoewel het nog allemaal erg donker is, dat er voor uitgang is. Ik heb een hoop meege maakt. Ik heb van m'n leven niet gehuild, dat hoorde bij ons niet thuis. Maar toen m'n vrouw stierf, toen heb ik gehuild. Ik ben 22 kilo afgevallen hier, zie m'n broek maar eens. Ik heb hem zelf ingenomen. Maar ik merk, dat ik er nu met Jou over kan praten. Dat zou ik een paar maanden geleden niet gekund hebben. Het verenigingsleven trekt me niet. Nog niet. Ik ben gisteren voor het eerst naar een sociëteit voor al leenstaanden, weduwen en weduw naars geweest. Maar Ja, lk zat daar als enige man tussen allemaal da mes. En die praten toch over heel andere dingen dan mannen. Voor ik over die sociëteit opbelde naar de secretaris van die vereniging. Nou, ik kan Je wel zeggen dat ik tien keer om de telefoon heb gelopen voor ik durfde. Bejaardenpaspoort. Is in Lei den nog niet ingevoerd. We blij ven hopen. Bestaat'wel ln Den Haag en Amsterdam. Mensen van 65 Jaar en ouder <en in Den Haag ook hun echtgenotes) kunnen het paspoort aaniTagen voor openbaar vervoer. Kunnen ze voor halve prij6 met bus en tram mee. Daarnaast kunnen ze bioscopen, schouwburgen, con certen exi. bezoeken tegen gere duceerde prijzen. In Haarlem al leen op de tijden dat het rustig is, ln Den Haag altyd. Prijs van de paspoorten, drie of vier gul den. Bejaardenzorg: Een blik in de uitmuntende sociale gids van Lelden (verkrijgbaar op bureau Voorlichting, Stadhuis) leert ons, dat Leiden vol zit met in stantdes die zich met alle facet ten van de bejaardenzorg bezig houden. De meeste instanties zijn erop gericht thuiswonende bejaarden zolang mogelijk in staat te stellen zich daar te handhaven. Er wordt (vaak op vrijwillige, gratis basis) hulp ge boden in de huishouding, men kan er terecht voor een praatje, er zijn sociëteiten, er worden maaltijden bezorgd, men kan ook ln een dienstencentrum gaan eten. Informatie over deze dienstencentra: Noordelndsplein 2B, tel. 40483. Een juweeltje van een dienst verleningscentrum heeft Oegst- geest, met vrijwel voor alles een afdeling. Van belastingadviezen tot zwemlessen en conversatie lessen moderne talen. Zorgt ook voor alarmhuistelefoons naar buren, ln geval van ziekte. Voor informatie: tel. 52568. Hulsves- tdng is altijd een moeilijke zaak. Velen weten niet tot wie zij zich moeten u-enden. Er zijn dan ook vele bejaardencentra. Er ls een adviescommissie bejaardentehui zen Leiden van de GG en GD, Roodenburgerstraat IA, tel. 20645, spreekuur van half negen tot tden uur. Een soort ooördi- nerend lichaam. Verder is er de stichting Leidse hofjes, die de hofjes steeds meer voor bejaar den wil reserveren. Secretaris: R. J. Spruit, Schaohtenhof 13 (Middelstegracht). Voor me dische en sociale hulpverlening kan men zich tot de GG en GD wenden, tel. 20645. Wie behoefte heeft aan huishoudelijke hulp kan terecht bij de Stichting Ge zinsverzorging Lelden, Antho- nius Clubhuis, telefoon 49441. Verder is er nog een .actie 65 voor 65". Postbus 38, die tegen gereduoeerde prijzen vakantie huisjes verhuurt aan bejaarden. Alleen in september. We willen u verder nog even de adressen van de bejaarden bonden geven, want, als er te korten of problemen zijn die worden veroorzaakt door de structuur van de maatschappij zullen die op gezamenlijke basis moeten worden aangepakt. De bejaarden moeten voor hun eigen rechten opkomen. Algemene bond van bejaarden, mevrouw E. J. Franke—Van Ga len, S taaiwijkstraat 15; Katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden, secretaris P. Godljn, Montgomerystraat 8, tel. 30324; Nederlandse Bond van Gepen sioneerden, afdeling Leiden, voorzitter D. Voortman, Mel- -blor Treublaan 13, tel. 23995. Ik heb op het ogenblik zo het gevoel dat ik alleen wordt gelaten. Ik krijg eten van tafeltje dek jè en die mensen zijn vreselijk aardig. Maar ik had van m'n kinderen meer verwacht. Dat ze me zouden helpen. Maar zelfs bij het overlijden van m'n vrouw ben ik erg ln ze teleur gesteld. Het schijnt de hedendaag se tijd te zijn. Ik weet het niet, maar zoals het nu gaat heb ik het helemaal niet naar m'n zin". RONNY VINK bejaardentehuis ls voor veel ren een afschrikwekkend oord, plaats waar ze de afdankertjes de maatschappij opbergen tot tijd fis"Laat mij maar n'n eigen huisje hoor, ik red me- ffel." Zo'n bejaardentehuis valt oe, alleen al als ik het woord ,w or. Voor mij heeft het de zelfde 'penis als rijwielstalling, wat Je nriette winder hoeven meer nodig hebt berg Je op." reacties van mensen, die zo >d de 65 zijn en bij wie de familie voorzichtig polst of ze zioh niet een bejaardenflatje of verzor- ïtehuis zouden laten inschrijven, betekent niet dat ze nu maar 'eer naar dat verzorgingstehuis tot llatje toe moeten maar dat ze lijst komen te staan. Sommi- :n hebben zes Jaar op een ïnflatje moeten wachten en *®s Jaar kan er heel wat gebeu- Maar zelfs met die wetenschap willen velen er niet van horen. Een bezorgde huisarts, die met een 76- Jarige patient eens heel voorzichtig sprak over Inschrijven, kreeg te ho ren dat hij "daarvoor maar een ouwe vent moest zoeken". Plezier Toch woont mevrouw De Cler-De Bruin (81) al tien Jaar met veel ple zier in het Leidse bejaardentehuis "Rijn en Vliet". Ze heeft op de vijf de verdieping een gezellige kamer - met keukentje en douche - die uit kijkt op de kinderspeelplaats, een stukje van Leiden en zover de steeds groeiende huizenzee het toelaat de Katwijkse duinen. "Ik zou het altijd iemand aanraden," zegt de vrouw, die tien Jaar lang deel uitmaakte van de PvdA-fractie in de Leidse raad. "Je bent hier helemaal vrij. Nie mand komt Je vertellen hoe laat Je op moet staan of hoe laat het licht uit moet. Ik hou bijvoorbeeld erg veel van lezen in bed, dan wordt het wel eens erg laat en dan slaap ik 's mojgens ook lang uit. Omdat we voor ons eigen ontbijt en onze avondboterham zorgen kan dat heel goed. Hier ln huis is alleen de warme maaltijd gezamenlijk en dat vind ik dan ook gezellig. Voor mij is bejaard worden helemaal geen probleem geweest en ook het omschakelen van bejaarden woning naar bejaardentehuis niet. Het is ge woon vanzelf gegaan." Bond Ze is dan ook een heel actief vrouw tje. Toen ze 65 werd heeft ze niet ge zegd, zo nu ben ik bejaard, ik mag me nergens meer mee bemoeien, nee, ze is lid gebleven van „de par tij" zoals ze zelf steeds zegt. Ze be zoekt regelmatig vergaderingen en doet daar haar woordje. Ze zorgt dat ze -„bij blijft" op politiek en so ciaal gebied en volgt alle actualitei ten rubrieken die op het tv-scherm verschijnen. "Kijk dan doen de mees ten hier nu niet, ze kijken alleen maar naar Peyton Place en derge lijke dingen." Kortom ze is dezelfde activiste gebleven als in haar Jonge Jaren toen zij met de "Proletarische Vrouw" op stap ging en dingen als "Lelijke rooie, ga Je kousen stop pen" naar haar hoofd kreeg. Ze pro beert haar huisgenoten op te wekken lid te worden van een bejaarden- bond, deel te nemen aan activitei ten. „Er zijn mensen die maar steeds klagen, de ene klacht over de ande re Daar schiet Je toch niets mee op. Doe er iets aan als het Je niet be valt. Wordt lid van een bejaarden- bond, organiseer Je. Alleen doe Je ln deze maatschappij zo weinig, als Je het samen probeert lukt het mis schien, dat geldt voor de Jongeren maar ook voor de bejaarden". Funest Misschien zijn er mensen die nu zeggen Ja, die merouw heeft ge makkelijk praten. Die heeft natuur lijk een goede gezondheid en ze zal ook wel een goed pensioen hebben. „Over mijn gezondheid heb ik ge lukkig niet te klagen", vindt me vrouw de Cler". Daar doe ik ook wat asn. Ik snoep niet. eet heel matig, ik hou me slank. Veel vrouwen zit ten en snoepen veel te veel. Ze wor den te dik en vallen. Op onze leef tijd is dat funest". Wat het pensioen betreft, ze heeft geen royaal inkomen. Haar man was bij de Nederlandse Spoorwegen en werd voor zijn 65ste afgekeurd, liet pensioen wat ze toen kregen was te klein om van rond te komen, zo dat zij er bij moest gaan werken. Als weduwe van een N.S. beambte heeft ze nu een klein pensioen. Haar kamer in „Rijn en Vliet" alleen al f 780,- per maand kost. Ook bij haar moet de „bijstand" er aan te pas komen. Dat betreurt ze: „Ik vind het een schandaal dat mensen, ik niet alleen hoor, die hun hele leven hard hebben gewerkt nu niet voldoende pensioen of A.O.W. krijgen om daar van te kunnen rondkomen. Daarom ga ik ook gemakkelijk mar Sociale Zaken. Het is geen gunst dat ze Je helpen, het is een recht". Mevrouw De Cler heeft zelf nog ii:aar weinig financiële beslommerin gen. Ze krijgt f109,- zakgeld in de maand, de rest regelt Sociale Zaken. ,lk heb een girorekening genomen, zegt ze, omdat ik niet zoals de men sen hier in de rij wil staan bij de directie aan het eind van de maand. Je moet weten, als het geld binnen ls, roept iemand op de gang „De Zil vervloot is aan," dan moet iedereen zün geld gaan afhalen. Dat vind ik wet vernederend. Zelfs toen ik nog geen girorekening had wachtte ik tot ze het kwamen brengen". Vakantie Een bedrag van f 109,- is nu niet bepaald een kapitaal om bokkespron- gen van te maken. Toch speelt ze het klaar om daarvan te sparen om met vakantie te gaan, want reizen ls haar grote liefde. „Ik vind het heerlijk, ik ga liever met vakantie dan dat ik een nieuwe lurk koop". De mensen hier in huis zeggen vaak „meid hoe durf Je". Wat is er nu voor durven aan. Een ongeluk kun Je overal krijgen. Veel mensen z.en het plezier van een uitstapje niet meer. Daarom moet de bejaar de ncommissie die we hier hebben op gericht ook zo trekken om ledereen mee te krijgen. Vaak zeggen ze, lk blijf wel thuis hoor, voor mij hoeft het niet Nou mij mogen ze Iedere dag komen halen, bij wijze van spre ken dan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3