Regale drankstokerijen ïaken zeer grote winsten ezetting in Eindhoven en Utrecht opgeheven Categorale bond probeert hoger personeel te winnen roeger boternu jenever Treinverkeer tussen Amersfoort en Zwolle vandaag geblokkeerd Geen fraude op grote schaal bij de sociale wetgeving Gesprek over kabel-t.v. op 1 maart olitie moest in actie komen 5 FEBRUARI 1973 UTRECHT (ANP) Het trein- nielden. Aangekomen bij Putten en ERDAM De mannen van de douane-recherche ïwerkende politie-eenheden maken zichzelf niets het oprollen van de clandestiene jeneverstokerij Brabantse kerkdorp Someren is ,,de zwarte alcohol jt vervlogen. Isten van Roggel (bij Roer en Someren, waar illegaal 0 liter alcohol werd bereid, ,D een sterk vermoeden, pensgebied van onze zuide- irineies huizen nog meer van ichtingen, die vrijwel altijd trgebracht in afgelegen boe- en. verder verleden ontdekte de recherche ketels en gistbak- byvoorbeeld Aardenburg, erde, Middelbeers en Alphen rn. In Someren werd voor keer een bedrijf in vole aangetroffen. De stoker en Olink van de boerenschuur hechtenis genomen en ijd beweerde de boer. dat idee had van hetgeen zich pand afspeelde, e opsporingsdienst van de e douane als ook de Neder- ïstanties, die zich met deze rende ontwikkeling bezig zijn er van overtuigd, dat nisatie, hét brein van deze stokerijen, in België huist. ien [deer gaat let om voormalige kkelaars, die fortuinen verdiend maar door veran- rieven binnen de EEG hun rook zagen opgaan. Jaren wordt er illegaal in lcohol gestookt, maar aan- nstitie bij onze zuiderburen achtige straffen uitdeelde ketels, bakken, chemicaliën, buizen en suikervoorraden ize dreven verhuist. Hier is peler tegen de overtreders, de verhuurder van de be- bedrijfsruimte aanzienlijk de dans te ontspringen, koffie- en botersmokkel le- het illegaal stoken van rdige alcohol zeer grote op. Er is becijferd, dat in dat de stokers hun gang jaan in het Limburgse voor zo'n 4.000.000 gulden ijns is ontdoken. Per liter rdige alcohol ontduikt men dubbeltje na zestien gulden Uns. iter net een capaciteit van 5000 week, Middelbeers in Bra- 'n 3000 en Someren met 7 de hoeveelheid, hebben dus werkelijk gigantische Nederlandse staat be- 7 waar de opsporingsdienst soort gevallen zeer gespe- ■s d is, is het voor de zwarte stokers erg moeilijk geworden bij voorbeeld nog aan de benodigde suiker te komen. Grote partijen suiker, die door par ticulieren worden afgenomen, blijft men volgen. Eventuele leveranciers aan de zwartstokers zijn strafbaar. Blijven er drie mogelijkheden over; verspreid kopen (wat vertraging en extra kosten meebrengt), in Neder land kopen of stelen. De partij sui ker (duizenden kilo's), die in Roggel in de schuur werd gevonden was EG-suiker. Een voorraad, die was bedoeld als geschenk aan ontwikke lingslanden... Diefstallen Aangezien de organisatie achter deze clandestine stokerijen rijk en goed opgezet is, mag men diefstal len op grote schaal niet uitsluiten. Dat de illegale Jeneverstokers op hun hoede zijn, bewijst het feit, dat in Someren voor het eerst een sto kerij in bedrijf werd aangetroffen. In de voorgaande gevallen waren de vogels gevlogen. Verreweg de meeste zwarte Jenever verdwijnt naar Bel gië, waar Jenever in café's niet te koop is. Andere dranken, zoals li keur wel en het is dus zeer de moeite lonend de duizenden liters alcohol in België om te zetten in li keuren, cognac of nog andere soor ten drank. De winst per liter be draagt in België ongeveer vijfen twintig gulden. De zwartgestookte Jenever uit Nederland, die overigens van vele grondstoffen kan worden gemaakt, heeft een bijsmaak, die evenwel verdwijnt na omzetting in likeur of wat dan ook. De gebruikers van zwarte Jenever lopen stevige risico's; de geringste fout tijdens het distillatie-proces en het gebruik van inferieure grond stoffen (de gebruikte suiker uit België is vaak voor consumptie on geschikt gemaakt) leiden dan tot een spirltusdrank, die zeer ongezond is. Ernstig letsel, blindheid, en ver lammingen, bij grof gebruik zelfs de dood, zijn meerdere keren geconsta teerd. Grensverkeer De soepele regelingen voor het grensverkeer binnen de EG-land bemoeilijkt het betrappen van de smokkelaars enorm. Bovendien kan men de mannen een zekere vin dingrijkheid niet ontzeggen als het gaat om methodes van vervoer. Van de eenvoudige fles onder de stoel of de Jerrycan, waar Jenever in plaats van benzine in zit, komt men hele trucs vol met zwarte Jenever, gevul de bonbons tegen. Bij de laatste inval in Someren werd, evenals bij eerdere vondsten, een auto met een voorraad kraaien poten aangetroffen. Bedoeld om eventuele vervolgers af te schudden en duidelijk verwijzend naar de verkeer tussen Amersfoort en Zwolle is sinds vannacht gestremd als gevolg van een gecompliceerd ongeval tus sen Ny kerk en Putten. De stremming zou volgens een NS-woordvoerder wel de hele dag kunnen duren. Tussen Amersfoot en Nijkerk en Harderwijk en Zwolle wordt gepen deld, terwijl tussen Nijkerk en Har derwijk bussen zijn ingezet. Reizigers van en naar het noorden van het land kunnen tussen Zwolle en Amers. foort ook via Deventer en Apeldoorn omreizen. Omstreeks half twee vannacht ont spoorde volgens NS door onbekende oorzaak een goederenwagon uit een posttrein richting Zwolle tussen Nij kerk en Putten. De machinist van de trein merkte hiervan niets, met als gevolg dat de wielen van de wagon de betonnen dwarsliggers van het ooor over drie kilometer lengte ver rijdend over de wissels van het sta tion aldaar wipte de bewuste wagon weer in het spoor. Men had inmidd is iets gemerkt en de trein stopte. Door de beschadiging aan de wissels bij binnenrijden van het station Putton werd het sein op het andere spoor richting Nijkerk op onveilig geblok keerd. De machinist van de goederen trein richting Amersfoort stopte voor dit rode sein. maar kreeg toestem ming voorzichtig door te rijden, ^at gebeurde ook met een volgende g e- derentrein richting Amersfoort, "e eerste trein reed echter zo langzaam, dat de tweede hem voor het volgende sein, vijftienhonderd meter verderop, inhaalde en er achterop botste. Bij deze botsing ontspoorden vier wagons van de voorste trein en het draais-.el van de achteropkomende lokomotief. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Staatssecretaris Rietkerk: Douane en 'politie doorzochten in Someren een vol in bedrijf zijnde clandestiene jeneverstokerij. methodes, waarvan de botersmokke- noden tot een voortdurend opnieuw le installatie graag voor lief. Het laars zich destijds bedienden. proberen. Bovendien zijn de gear- verschil in straf hier en in België i.c In de komende maanden en moge- resteerden bepaald niet leidingge- groot. Het scheelt een slok borrel lijk jaren zullen zeker nog meer vend. De ware organisatoren zijn en dat is een van de weinige zaken van deze clandestiene stokerijen tot op heden buiten schot gebleven waarvoor de illegale stokers gevoelig worden opgerold, de hoge winsten en nemen het veriles van een enke- zijn. De Nederlandse Centrale van Ho ger Personeel (15.000 leden), de bui ten de vakcentrales operende organi satie van hoger personeel, heeft via een advertentie in een aantal dag bladen de aanval ingezet tegen de industriebonden van NW, NKV en CNV. In de „oproep aan het hoger per soneel in het bedrijfsleven" wordt ge zegd dat de positie van het hoger personeel op ontoelaatbare wijze wordt aangevallen door de industrie bonden. „Deze vakbonden, kampioe nen van medezeggenschap en in spraak, willen niet praten met de or ganisaties aangesloten bij de Neder landse Centrale van Hoger Personeel, die algemeen en terecht wordt be schouwd als de representatieve ver tegenwoordigers van het hoger per soneel". Als voorbeeld wordt de gang van zaken bij de onderhandelingen over de Hoogovens-c.a.o. genoemd, waar de industriebonden het alleenrecht opeisen om over de positie van het hoger personeel te praten. „Wij wil len de beste verstandhouding met alle organisaties van werknemers, maar dan dienen zij zich wel te hou den aan de spelregels van de demo cratie", aldus de NCHP in de adver tentie. In aansluiting op deze actie gaat de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel volgende week dinsdag in een tiental gemeenten vergaderingen houden met het hoger personeel. Er ligt al een ontwerp-motie klaar waarin het hoger personeel eist dat het mee kan spreken over eigen zaken. Mr. M. D. Ph. van der Werf van de NCHP: „Onze actie richt zich niet tegen de beambtenorganisatie Unie BLHP en de NBT. In tegenstelling tot de industriebonden menen zij dat het ons goed recht is om mee te praten". Intussen bljjven nieuwe le den naar deze centrale toestromen. Vandaag valt in de Socieaal Eco nomische Raad een belangrijke be slissing voor de NCHP: krijgt de cen trale een zetel in dit belangrijke ad viescollege of niet? Mr. Van der Werf aan de vooravond van het de bat: „Ik heb gegronde verwachtingen dat de meerderheid van de SER zich zal uitspreken voor een vertegen woordiging van onze organisatie in de SER". DEN HAAG Staatssecretari Rietkerk (Sociale Zaken) heeft gis teren in de Tweede Kamer meege deeld dat het misbruik van de so ciale wetgeving gedurende de drie eerste maanden van 1972 tussen de 0.16 en 0.33% hebben geschommeld. Fraude bij het verstrekken van ge gevens over het inkomen kan vol gens hem nooit op grote schaal voorkomen. Sociale Zaken is echter wel met enkele maatregelen bezig om het zogenaamde on-eigenlijke gebruik van de sociale wetten tegen te gaan. Zo wil men de wetwerkloosheids- voorziening wijzigen om te voorko men dat iemand naast die uitkering ook onbekort andere uitkeringen ontvangt. Ook wil de staatssecretaris dat de Geertsema: Geen voorkeur voor mannen DEN HAAG Minister Geertse ma heeft gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld dat de rijkspsycho- logische dienst in de toekomst geen voorkeur voor mannelijk of vrouwe lijk personeel in de advertenties zal laten blijken als daarvoor geen dui delijke noodzaak aanwezig is. De be windsman vindt dat er niet onnodig mag worden afgeweken van het prin cipe dat man en vrouw op gelijke voet benoembaar zijn. Hij zei dit als antwoord op mondelinge wagen van de PvdA-kamerleden Kosto en Ba- rendregt. Geertsema vroeg zich echter an derzijds wel af of het Juist is dat er in de typekamer alleen maar vrou wen zijn te vinden. Hij vindt dat er gezien de snel verdwijnende tradities een bezinning over deze kwestie noodzakelijk is diensten die de wetten uitvoeren ge coördineerd worden, zodat er niet dubbel wordt uitgekeerd. De heer Rietkerk deelde v e: der mee dat twee promille van het to tale premiebedrag van het sociale fonds bouwnijverheid niet kon wor den geïnd. Dit gaat om een bedrag van 4.5 miljoen. Volgens hem komt dit door de teruggang van de conjunctuur en een vlucht in het faillissement van de werkgevers. DEN HAAG (ANP) Op 1 maart a.s. zal de bijzondere tweede-kamer commissie voor de kabelomroep een gesprek hebben met minister Engels van CRM en staatssecretaris Krui- singa van Verkeer en Waterstaat over de te verlenen vergunningen aan vier of vijf organisaties voor het uitzen den van regionale proefprogramma's met kabeltelevisie. Tijdens die bijeenkomst, waartoe de commissie en de bewindslieden giste ren besloten, zullen de leden van de commissie vragen kunnen stellen over om. de voorwaarden die aan het ver lenen van de vergunningen verbon den zullen zijn. Zodra een nieuw kabinet optreedt, zal de commissie de nieuwe bewinds lieden vragen zo spoedig mogelijk een beleidsnota over de kabelomroep uit te brengen. Na verschijning van die nota zal een hoorzitting worden uit geschreven voor alle belanghebbende organisaties en personen. De commissie stelt prijs op een snel gesprek met de regering, voordat al lerlei technische voorzieningen ge troffen worden. CHT/AMSTERDAM/EIND- Aan de bezetting van êitsgebouwen in Utrecht en Is gisteren en vandaag, Leiden een eind gemaakt, moest de politie gister- in actie komen om ruim 170 uit het academiegebouw te Eindhoven werd de bezet iet administratiegebouw van «ochtend om zes uur opge- Mat de politie eerder een had gegeven om 't gebouw Imen. De bezetting van het Dfichrijvingen in Amsterdam steeds voortgezet, volgens zeker tot volgende week ege van bestuur van de 'ersiteit van Utrecht som- glstermiddag de bezetters t gebouw uiterlijk om twee uur te ver laten. Toen de bezetters aan dit ver zoek geen gevolg gaven betraden een uur later ruim honderd politie mensen, het universiteitsgebouw. Ze kregen daarbij de steun van twee pelotons van de mobiele eenheid, een aantal ruiters en een aantal officie ren. Een voor een werden de bezettende studenten naar buiten gebracht. Ver volgens werden in overvalwagens di rect hun persoonsgegevens opgeno men. Wie die niet bij zich heeft werd met behulp van eén „instantoamera" gefotografeerd. Enkele studenten verzetten zich hier hevig tegen. Aan de ontruiming die enkele uren duurde ging nog een gesprek vooraf van de Utrechtse burgemeester, de Utrechtse hoofdcommissaris van po- ADVHRTENTIE lemco weekend-aanbiedingen VAATWASMACHINE: BOSCH Tophit de Luxe 825 (incl. waterontharder) van 1.198,- nu voor DROOGTROMMELS mc bij IEMCO al vanaf NIEUWE RIJN 29—32 litie en een officier van Justitie met de bezettingsraad vooraf. Er werden echter geen resultaten bereikt. De be zettingsraad noemde zich rechtheb bende van het gebouw. Ze weiger den ook 2 medewerkers van de uni versiteit en een politiecommissaris de toegang. Via het aangrenzende uni- bende van het gebouw. Ze weiger- versiteitemuseum drongen de gehelm de agenten het gebouw binnen. Volgens een woordvoerder van de universiteit is besloten tot ontruiming omdat de bezetters het onmogelijk maakten in het academiegebouw on derwijs te geven en examens af te nemen. Ook een promotie moest de ze week worden verplaatst. Nadat proces-verbaal was opge maakt tegen de bezetters keerden de meesten terug naar het Domplein om daar de spreekkoren te verster ken. De studentenvakbond USF pro testeerde fël tegen de ontruiming en belegde 's avonds een protestverga dering waar ruim vijfhonderd sfc?- De Franse zanger Charles Azna- vour heeft in Zwitserland tijdens het stiën met zijn vrouw een been ge broken. HU werd naar het ziekenhuis in Genève gebracht. De Aznavours brengen altUd de wintermaanden door bij Cran Montana waar zU een chalet hebben. De medewerking van Aznavour aan het KRO- tel visiepro gramma „Kurhaus Adieu" volgende week vrydag lijkt nu zeer onwaar schijnlijk. denten aanwezig waren. Een deel van de aanwezigen, ongeveer honderdvijf tig, trok omstreeks tien uur gister avond naar het gemeentehuis, waar zij eisten dat de burgemeester bespre kingen met hen zou voeren. De stu denten drongen de raadzaal binnen waar de raadsvergadering Juist beëin digd was. Na enige tijd verschenen er enkele politiemensen, die meedeelden dat er hardhandig zou worden opge treden wanneer men niet direct ver trok. Dat gebeurde vrijwillig na een half uurtje. De bezetters van het administra tiegebouw van de TH in Eindhoven ■verlieten vanochtend omstreeks zes uur hun posten. De politie had hen een half uur eerder op verzoek van het college van bestuur een eerste sommatie daartoe gegeven. De bezet ters hebben hun eisen gehandhaafd Het college van bestuur heeft geen enkele toezegging gedaan, maar wel begrip voor de eisen van de studen ten getoond. De ASVA heeft gistermiddag besloten de bezetting van het Bureau inschrij vingen in Amsterdam voort te zet ten tot de vergadering van de univer siteitsraad volgende week dinsdag avond. In die vergadering zal het college van bestuur van de univer siteit om aan de „zwartlopers" een aanmanende brief te sturen, dat zij voor 1 maart behoren te betalen. De ASVA zal de bezetting benutten om het komende weekeinde te ver gaderen over de vraag of voor dins dagavond nog een meeting ofwel een demonstratie zal worden gehouden. De politie betreedt het academiegebouw in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7