lans van Helden kan et vuur aanwakkeren Overleg begin belangen clubs tijdperk? nieuw Pfrommer: 'meer kans APPIE HAPPIE Veronique v. d. Laan en vd. Helm als eerste geplaatst pAG 16 FEBRUARI 1973 SPORT jtDANKBARE TAAK VOOR ORANJE-KOPMAN gfDAL Hoeveel Nederlan- Hiden weieens van Hans van hebben gehoord? Twintig dui- londerdduizend? Een half mil- Bn hoeveel van Ard Schenk? ijhijnilijk iedereen boven de [et is niet verwonderlijk. Ard is een super-kampioen. Ver- ijk de grootste schaatser aller Een vedette zonder zwakke in de sport en daarbuiten, ara hij op het publiek over. toedoen van voornamelijk en Verkerk beleefde Neder - een schaatsrage, die met de van het roemruchte duo beroepsrijders lijkt te zijn uwd. van Helden, de nieuwe aan- van de amateurtop, kan het eer aanwakkeren. Een ondank- ak. Het is moeilijker opvolger mpioen te zijn. Ook Ruska is eesink geworden, van Helden heeft eigenlijk egen. Hij is een anti-vedette, lopig alleen met schaatsen al- bereiken. Wereldkampioen bijvoorbeeld. Of dat het ko- weekeinde in Deventer lukt niet zeker. Qua klasserin- de titeltoernooien moet de Frie lander het vrijwel zeker nog Heggen tegen Schenk. Maar (komst in het internationale zeker zo opzienbarend. Ham ilden eindigde bij zijn eerste kampioenschap als tweede >rde indien Stensen niet was ralificeerd) en heeft al tijden et, waar Schenk in zijn begin- liet aan toekwam. Natuurlijk, acht jaar verder, maar een van 16.20 naar 15.45 (onder condities! op de tien kilome- reertien dagen is niet alledaags. ch van Helden is kritisch op estaties. Hij weet ook dat hij de prijzen zou zijn gevallen acht profs er nog bij geweest Hoewel, Schenk, Bols en GTön >u hij wellicht moeten laten naar de rest? Leen Pfrommer 'an overtuigd dat de huidige irtop, Claeson en Stensen even sterk is. in Claeson, de Europese kam de naar revanche hunkeren- in Stensen en, uit eigen gele- Piet Kleine en Harm Kuipers, n de mannen met wie Van Hel- Deventer moet afrekenen. Van „Ik ga nog steeds harder, enoble was ik ondanks alles ivreden. Eigenlijk reed ik daar Pfrommer moest maar blijven uwen: „Schaatsen, schaatsen", nog te vaak vechten en dan ik de techniek. Als ik mijn maar bij houd, steeds maar ie beweging denk, dan word ik et moe". at geen kwestie van Jaren? Van .Misschien wel, maar ik weet et moet. En tooh maak ik die PAPENDAL —„De mogelijk heden van de Nederlandse ploeg zijn iets groter geworden. Daar mee bedoel ik dat we meer kans hebben op de eerste plaats dan bij het Europees kampioenschap in Grenoble". Schaatscoach Leen Pfrommer, doorgaans de voorzichtigheid zelve, uitte deze prognose gisteravond kort na aankomst uit Gol (Noorwegen), waar de kernploeg de laatste hand aan de voorbereiding voor het wereldkampioenschap in De venter had gelegd. „In Grenoble waren het nog Claeson en dan Stensen en dan wij .Maar als ik naar de ver richtingen in het trainingskamp kijk, dan zeg ik: Hans van Hel den en ook Harm Kuipers zijn een grote bedreiging. Neem Van Helden ten opzichte van Sten sen. Bij de nieuwjaarswedstrij den reden ze de 5.000 meter in 8.06 en 7.49, in Grenoble was het 7.45 en 7.40 en bij de landen- wedstrijd Nederland-Noorwegen 7.37.5 en 7.38. Dat verschil wordt steeds kleiner. En dan is er nog Piet Kleine die altijd een goed klassement rijdt". Göran Claeson blijft evenwel favoriet. Pfrommer: „De Zwe den zeggen dat hij zich bij de sprintkampioenschappen heeft geforceerd en een liesblessure heeft opgelopen. Dat kan na tuurlijk een spelletje zijn. Als dat zo is. dan zullen wij niet zeggen: Arme Göran, maar er nog harder tegenaan gaan" Verrassingen ziet Pfrommer niet: „Of het zou Lavroesjkiii moeten zijn. Die deed in Gre noble niet mee, omdat hij pas griep had gehad. Hij heeft be wezen ook op andere banen dan Alma Ata goed te gaan. Ameri kanen of Chinezen? Daar ver wacht ik niets van. Het moet mogelijk zjjn weer met vijf man bij de eerste zestien te komen Zelfs met vijf man bij de eerste twaalf. Maar drie tot en met ze ven, want je moet Stensen na tuurlijk wel meetellen, zoals in Grenoble verwacht ik om de een of andere reden toch niet". Voor titelstrijd tafeltennis Hans van Helden: opvolger van Schenk? DEN HAAG Voor de Neder landse kampioenschappen tafelten nis. die op 24 en 25 februari a.s. in Utrecht worden gehouden, zijn de kampioenen van vorig jaar in alle nummers eerst geplaatst. Bij de plaatsing is gebruik gemaakt van de reglementen van de interna tionale federatie. De nummers vijf tot acht zijn niet volgens sterkte in gedeeld, maar na loting gezet tussen het sterkst geachte viertal. De plaatsing voor de nationale kampioenschappen is: Dames enkelspel: 1. Veronique van der Laan, 2. Sonja Heltzel, 3. El len Klatt, 4. Ellen van der Helm, 5. Annemiek van Moorst, 6. Nora Bak- Bert Schoofs, 3. Carel internationale toernooien Gé Bakker, 5. Nico van Heren enkelspel: 1. Bert van der Helm, Deken, Slobbe, 6. Herman Hopman, 7. Hans Lingen, 8. René Hijne. Dames dubbelspel: 1. Heltzel/An nemiek van Moorst, 2. Klatt/Van der Helm, 3. Mary Thuis/Van der In Zuid-Afrika toch 'gemengd' voetbaltoernooi KAAPSTAD Hoewel de buiten landse teams zich hebben terugge trokken zal het voetbaltoernooi van de Zuidafrikaanse Spelen in Preto ria toch doorgaan. „En", zo heeft sportminlster Piet Koornhof bekend gemaakt, „het wordt een gemengd toernooi, in die zin dat elftallen van alle raciale groeperingen tegen elkaar uit zullen komen". Nadat de FIFA zijn leden had verboden naar Zuid-Afrika te gaan, was de algemene verwachting, dat er niet „gemengd" zou worden gespeeld. Multiraciale sportwedstrijden zijn in Zuid-Afrika alleen toegestaan in .Maar aangezien Zuidafrikaanse spelen, waar voetbal bij hoort, een interna tionaal evenement is, gaat het pro gramma door zoals vastgesteld", aldus Koornhof. De beslissing van Koornhof maakt het toernooi in Pretoria tot een soort Laan, 4. Connie van Moorst/Juul Ni- kampioenschap van Zuid-Afrika. Voor voetbalgebeuren-achter-groene-tafels in Leiden tisusanta. Heren dubbelspel: 1. Van der Helm/Van Slobbe, 2. Deken/Schoofs 3. Hans van der Broek/Lingen, 4. Bakker/Bert Onnes, 5. Hijne/Bert van den Ham, 6. Hopman/Frans Ha- bes 7. Ed van den Berg/Mauri Col- tof. 8. Leo Lucas/Robbie Meyer. Gemengd dubbelspel: 1. Schoofs/ Sonja Heltzel, 2. Bert en Ellen van der Helm, 3. Deken/Annemiek van Moorst, 4. Hopman/Ellen Klatt, Transol moet wedstrijd overspelen AMSTERDAM De wedstrijd uit de Van Slobbe/Connie van Moorst. 6. eredivisie (heren) basketbal tussen Hijne/Renée Fierlier, kens/Nora Bakker, i Nitisusanta. SPORTTOTO Den Haag De eerste prijs in tot 29 winnaars, waardoor zij niet meer ontvangen dan 2004.40 per goed ingevulde kolom. LEIDEN/SASSENHEIM De eerste praatavond van de ver- J.usdunum- lfc en docos-asci. tegenwoordigers van de drie belangenverenigingen die resor- teren onder de afdeling Ledden van de KNVB kan voor het f^oob, Ja dacW dat we] toekomstige voetbalgebeuren-achter-de-groene-tafels in L.eiaen Het niet de bedoeling, dat het begin van een nieuw tijdperk vormen. Want hoewel de Jappie van Dijk: „Het kost afgevaardigden van de Bollen-Duinstreek (de initiatiefneem- ts jaar om de techniek er goed ster tot dit overleg), Leiden en Rijn-Veens treek niet tot beslui ten kwamen ('daarvoor was deze eerste bijeenkomst ook nog niet bedoeld') bleek tijdens de algemene uitwisseling van ge- Ran mm ecn yoorsi dachten en denkbeelden, dat een geregeld en gestructureerd „fdeiingsversadering komen, overleg tussen de drie belangenverenigingen in de toekomst Pcrsoon. Dat een punt. Men zeker gewenst is. kan dit doen, maar het is de vraag of zo'n voorstel duidelijk overwogen "Samenwerking is tussen de drie gen gebruik kunnen gaan maken. ZJ. er mogelijkheden ge- Dat is ook wat we als beleangenver- wfest hierover van tevoren met el- krjjgen". Het is duidelijk dat lelden, die jarenlang geen kans odat de Nederlandse top toeval - de wereldtop was, dat ge niet wil opbrengen. Hij is eer- „Mag ik?" vraagt rt-time tuinman en part-time jk heb hier nu zin in. Schaat- nd ik geweldig, daarom ben ik :;J van plan zijn een competitie of iets dergelijks te organiseren. We willen duidelijk de beleidszaken op elkaar afstemmen". belangenverenigingen beslist moge- rabant naar Friesland gekomen, lijk", zegt de heer J. L. Persoon, de enigingen deze^week ^k^hebben ge- kaar te discussiëren. Is het tot nog met de natuur". 1 oa^a wp - als het schaatsen afgelopen is? zien we wel verder. Als ik de- energie waarmee ik nu schaats ets anders besteed, zal dat ook ukken. Een manege of zo. Het met dieren, met de natuur te komst voor de komende maand af- ti hebben". secretaris/penningmeester van belangenvereniging Bollen-Duin- streek en notulist tijdens de eerste enigingen tot deze uitwisseling ko- bijeenkomst onder leiding van men". Roodenburg gastheer H. Uiterdijk. "Er is ook al een tweede bijeen- waarop we gaan kijken wat we eventueel samen kunnen ken zullen concretiseren". De eventuele toekomstige bunde ls van Helden voelt niets voor tseu als beroep: „Nee, zover I het niet gaan. Ik hoef er niet an te worden". Geen prof dus. want ik wil het liefst nog een lln9 en/of^ samenwerking de Olympische Spelen meema- redeneert hij idealistisch. S ik?" zegt hij weer. Zeker, at mag. Er mag nog veel meer: en Stensen verslaan. Van daan tijdens ons eerste gesprek. We niet zo dat zo'n voorstel beperkt willen gewoon binnen de drie ver- jS de verenigingen die het raakt. En op het ogenblik zegt, of tot voor kort zei iedere vereniging: wat kan Er bestaat een landelijke bond van mij het eigenlijk schelen. Of. Ihet is amateurverenigingen. Functioneert mijn zaak en mijn zaak zegt nee. die al niet als intermediair tussen de Maar het kan zijn, dat anderen ar- bond en de clubs? gumenten inbrengen, die best zinnig zijn. Maar als er eenmaal een ver- Persoon: "We vragen ons name- gpaering is dan heb Je Ja of nee te Tweede prijs 150.335, naars per kolom 92,60; derde prijs 150.335,-, 13.873 winnaars, per ko- li m 10.80. De premie van 150.335 gulden zal :ip het sluiten van de reclameter mijn op 7 maart door loting worden toegewezen aan een van de winnaars van de eerste prijs. Transol RZ en Fiat Stars zal moeten worden overgespeeld. TRZ had be roep aangetekend tegen deze beslis sing van de protestcommissie. De commissie van beroep van de NBB heeft het appèl van TRZ verworpen. In de wedstrijd, gespeeld op 22 december 1972. werd Tom Chestnut van Fiat Stars door scheidsrechter A. Renout voor het resterende ge deelte van de eerste helft uit het 1622 win- veld gestuurd. Fiat Stars protesteer- m de tegen deze beslissing nadat de wedstrijd door Transol met 85-82 was gewonnen. Het protest werd toegewezen en de wedstrijd diende opnieuw te worden vastgesteld. De commissie van beroep bekrachtigde donderdag de uitspraak van de pro testcommissie. ADVERTENTIE KAAS IN DE RING Henk Uiterdijk gastheer gaan doen. Waarop welbepaalde za- Hjk af of er wel jetg funktioneert in zeggen. We willen ook voorkomen dat die KNVB. Want waar wij bijvoor- we in een hoek gemanoeuvreerd wor- beeld wel graag wat meer over wil- den. Dat klinkt negatief. Dat zeg ik geveer op hetzelfde neer. De Rijn- de len weten is zonder overigens met liever niet. Beter is misschien: we Veenstreek is nog een beetje een drie "Leidse" belangenverenigingen kritiek vooraf te komen de struk- willen voorkomen dat we zonder in- is in feite een vooruitlopen op een tuur van de KNVB (dit onderwerp: z^ge, zonder voldoende achtergrond- Huidige en toekomstige struktuur kennis op iets ja of nee zeggen. Zon der ook dat anderen daar eventueel nog niet bestaande situatie. Tot nog toe opereren de verenigingen ieder van de KNVB" vormde met "Orga- op hun eigen manier, waarbij de nisatie belangenverenigingen". vaste toestand. Ik dacht echter dat df.ze mensen deze week (woensdag avond werd de bijeenkomst gehou den, red.) wel het een en ander heb- schade door lijden. Gewoon dus het ben geleerd of gehoord. Ik weet niet Als het niet beroerd gaat, hoef H veel te verliezen". Een me- die coach Pfrommer ook is toe- Als Hans regelmatig rijdt, niet veel minder. Met een beet- uk komt hij heel ver". huis" van Roodenburg, red) In Leiden is het voorgekomen, dat Het streven is naar het laten ho ren van één stem. Persoon: De Duin-Bollenstreek op een zondag drie plaatselijke duels de hechtst georganiseerde belangen- over principiële zaken al een stem organisatievorm in de Bollen-Duin- menwerking der drie" en hi*JïïrLiS streek verreweg het steitet aajiwe- informaties" de agenda.voor de zigis. In de Bollen-Duinstreek eerste bijeenkomst, in het Praat- wordt met een bestuur en reglemen ten e.d. gewerkt. In Leiden en de Rijn-Veenstreek is men nog niet zo ver, hoewel ook de Leidse situatie al Waren vastgesteld (Roodenburg-UVS vereniging van de drie. De Leidse hebben laten horen' een heel eind im de richting van de Duin-en Bollenstreek gaat. Persoon: "Voor het toekomstige overleg tus sen de drie belangenverenigingen denken we aan een duidelijker ver gader vorm. Met bijvoorbeeld een vaste voorzitter, een zekere regel maat (op den duur enkele keren per jaar, red). Waarom de eventuele bundelingen van de belangenverenigingen? Persoon: "Het is, dat moeten we HAAG Minister Langman duidelijk vooropstellen, niet de be niet op zijn terrein liggen doelingen dat dit een vereniging binnen een vereniging (de afdeling, red) wordt. Maar we hebben wel het gevoel, dat de afstand tussen of het leren is, maar zij hebben in ieder geval informatie gekregen over hoe wij het doen. Men is ons (Lei- d' li en Bollen-Duinstreek, red.) ten s'ct te ook tegengekomen op de ver gaderingen van de afdeling, waar we Tussen de zesde en zevende ronde - waarin hij op punten zou winnen van zijn Turkse tegenstander - wordt half zwaar gewicht Dinky Bremers gesoigneerd met een stukje kaas uit het vuistje. Zijn verzorger Ome Hein Swiegers zweert daarbij: Met zo'n smakelijk hapje tussendoor heb ik al heel wat jongens naar een overwinning gejaagd (NZB-foto). ?eii oordeel er de ppelverkoop oordeel te geven over de kop- rkoop van voetbalkaartjes, zo- gebeurd voor de wedstrijd A.Z. op 7 Januari. Voor deze afdeling en de verenigingen te 'rijd werden de prijzen verdub- groot ds. Dit is één aspect. Een an der is dat in iedere groepering of VVD-kamerleden Keja en Ploeg dat nu het bedrijfsleven is of iets hem gevraagd of de KNVB anders getracht wordt zoveel hierover niet een oordeel moet mogelijk tot uitwisseling van gege- te komen. We willen de com- Economische Zaken. J len- waarna er eventueel maat- kunnen worden getroffen municatiestroom hierdoor ook opti maliseren, zodat we van de ervarin-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15