?raël: nieuwe wilde westen9 'Nederlandse speelfilm moet 1,5 miljoen extra hebben'' Sleeping Partners, geen film om het warm van te krijgen.... KUNSTSCHILDER ZOEKT KLEUREN Liefdestechniek: lesje Bioscoopbond in nota: Filmers tegen regering Italië Depeifekte pasvorm vanPantyP merkt upas goed als u ze aanheeft! panty Pas tegen het einde gaat verhaal echt boeien )AG 16 FEBRUARI 1973 PAGINA i. /an onze correspondent) ZALEM De heldenverha- Amerika's wilde westen wor- ialve iD Spanje en Italië, nu Israël verfilmd. Het "ty- Amerikaanse" landschap aangetroffen in de omgeving hkelon, Elath en niet te ver- de kersvers uit de grond ge- 5 Sarco Western Street in Tikwa, even buiten Tel Aviv. regory Peck: iraël kan •ii ideaal Imland zijn' iry Peck, die zijn filmroem ln de vijftiger Jaren ver- Is de hoofdfiguur in "Billy een simpel verhaal dat irige eeuw in het zuiden van ïnigde Staten speelt en dat Israël wordt opgenomen. Het ap hier is nauwelijks te heiden van dat van Arizo- t Gregory Peck, in zijn lu- caravan in Elath "Vreemd lijkt het hier meer op het pesten dan in Amerika op Dblik". iraëlische regering wil graag Imindustrie bevorderen en ian buitenlandse filmmaat- Jen gunstige faciliteiten der een voordelige dollar- Hoewel het filmen in Spanje ler is en de technische voor daar vooralsnog beter Israël ook vanwege het con- looie weer een ideaal film- buitenopnamen voor "Billy ts" vinden plaats even bui- ith, Israëls Rode-zeehaven Golf van Akaba in de zg. Heeft Israëls oorlogs- I enige invloed op het ma- een film? "Nee", zegt Gre- ick, "absoluut niet. Het eni- akel is dat de luchtmacht in de buurt heeft en soms nogal hinderlijk. We gevraagd of ze niet er- iders konden oefenen, en rs a blijkt in het bezit van een onverslijtbare films, heeft zo'n product gevon- "Dr. No", één van de eerste Bondfilms met Sean Conne- Q de hoofdrol. Het is bekend, eerste Bondfilms ook wel de waren. "Dr. No" is geen ering: spanning die nog niet erg kunstmatig wordt ge- als in latere Bondfilms maar ninste zo groot is als in de la ns. Het wachten is nu op de f Bondfilm, met, zoals be- Saint" Roger Moore in de L o gaat voor de negende week aanstra's „Bij de beesten af" de in de pers nogal matig deerde, maar toch wel op- film, in elk geval goed voor een Oscar-nominatie in i, en dat zegt toch wel wat 0 Nederlandse film frianon "VD" zou prolongeren, natuurlijk dik in. Hoewel het of deze film Haanstra's intal "Leidse" weken zal over- Want tussen deze twee films enorm kwaliteitsverschil aan- "VD" moet het alleen hebben t spel van Kees Brusse in de '1 en van vrilwel alle Neder- acteurs van enig formaat ,die Plichtsgetrouw opdraven. Het 1 over de rijke vlees- en voor- smiddelenfabrikant die er 'gewikkelde familierelaties op ndt is zo mager en chaotisch, spelprestaties niet meer mo tten. Veel bloederige en vol- overbodige scènes in een mis maken de ellende nog gro- Ingrid Thulin is te zien in "Wilde aardbeien" van AMSTERDAM (ANP) Het hoofdbestuur van de Nederland se bioscoopbond is tot de slotsom gekomen dat er minstens zes Ne derlandse hoofdfilms per Jaar geproduceerd moeten worden om tot een continue, ondernemings gewijze speelfi'lmproduktie te ge raken. Hiervoor zou een extra Jaarlijkse overheidssubsidie van 1,5 miljoen gulden nodig zijn. De Nederlandse bioscoopbond meent dat met het oog op het geen in andere landen van de Europese Gemeenschap gebrui kelijk is, een dergelijke extra subsidiëring als een redelijk verlangen beschouwd moet wor den. "De film is niet weg te den ken element in het hedendaagse cultuurpatroon en het zou een wezenlijke verarming zijn van onze nationale cultuur, als de Nederlandse film daarin we gens financieel-economische oor zaken geen plaats zou kunnen krijgen. In wezen, aldus het hoofdbestuur van de bioscoop bond, "ligt de situatie bij de film niet anders dan bij gesub sidieerde media als toneel, ope ra, concert of beeldende kun sten. Het produktiefonds van 't film en bioscoopwezen heeft binnen 't sader van de financiële midde len het maximaal mogelijke be reikt: een beperkte continue pro- duktie van drie vier hoofdfilms per jaar en een basis voor ver dere uitbouw van de hoofdfilm- produktie. Hoewel de overheids subsidies ten behoeve van het produktiefonds sinds de oprioh- ting ervan in 1956 zijn toegeno men, is die toeneming slechts toereikend geweest om bij een gelijkblijvend aantal geprodu ceerde hoofdfilms, de sterke stij ging van de produktiekosten op te vangen", aldus het hoofdbe stuur in een nota. waarin de ge wenste ontwikkeling van de Ne derlandse soeelfilmproduktie ge schetst wordt. Het hoofdbestuur merkt in zijn nota nog op dat er meer daa nmoet worden om de ex port van films te bevorderen. Met name door propaganda In het buitenland. Titel: „Seks contacten gezocht" (The Love Box); Hoofdrollen: Chris Williams, Flanagan en Maggie Wright; Regie: Billy en Teddy Whi te; Theater: Luxor. Het grote verschil tussen de Duitse en de Engelse seksprodukties is dat onze oosterburen kennelijk de zaak altijd wetenschappelijk moeten aan pakken. Stelt u zich maar eens voor, hoe de Duitse filmindustrie een on derwerp als seksadvertenties zou aan pakken en u ziet waarschuwende vin gers, allerlei artsen en dergelijke fi guren, die de zaak eens zullen uit leggen. Engeland pakt het daarentegen volkomen anders aan: luchtig, speels en vaak erg aardig. Love Box is het verhaal van een jonge uitgever, die van een failliete boedel, weer een bloeiend bedrijf heeft gemaakt. De successen vinden hun oorsprong in het opnemen van seksadvertenties. Deze zijn niet altijd even rechts- streeks gesteld en daardoor misschien wel zo aardig. Neem bijvoorbeeld dat geval van die Jonge schilder, die nieuwe kleuren zoekt. Wel hij krijgt ze: zwart, geel en twee kleuren bruin. Ergo: nog allemaal tegelijk ook. Of die vier vriendinnen, die er om loten, wie mag schrijven, maar zo nieuwsgie rig zijn, dat ze toch maar alle vier gaan Het slot is bijzonder aardig de jonge uitgever wil nog meer suc ces en laat zijn gedachten de vrije loop over tv-reclame. Modeshows van hoeden en schoenen, van dure auto's met een mooie Juffrouw erbij. Over een pretpark, waar diploma's voor de liefdeskunst worden uitgedeeld enz. Er kleeft echter één nadeel aan de film en dat is dat er te veel korte stukjes aan elkaar zijn geplakt. JAN VAN DER NAT ADVERTENTIE Gregory Peck als "Billy two hats": Jsraël lijlct meer op het wilde westen dan het huidige Amerika daarin zijn ze bijzonder bereidwil- breeuws-pratende Indianen rond. lig geweest". Heeft Israël als filmland moge- Voor de belangrijkste rollen zijn lijkheden? "Zeker", gelooft Gregory Amerikanen en Engelsen overgeko- Peck' "als het technisch niveau wat men. Enige bijrollen worden door wordt opgevoerd en de prijzen laag Israëli's vervuld. Zo lopen er in worden gehouden, dan is Israël een Elath tussen de dode neppaarden en ideaal filmland, zeker voor wes- een verongelukte huifkar He- terns". bioscopen ROME (AFP) Alle werkers in de filmwereld zijn voortaan gemobi liseerd om zich te verzetten tegen de regering-Andreotti, haar negatie ve politiek en haar neiging tot onder drukking", aldus een motie die is aanvaard op een vergadering die or- anisaties van auteurs, spelers en technisch personeel in Rome hadden belegd. Volgens de vergadering is voor 'n oplossing van de crisis in de Ita liaanse filmindustrie vooral een her ziening van het investeringsbeleid noodzakelijk. Men sprak zich uit voor een nieuwe wet inzake de film herziening van de opzet van het filmfestival van Venetië en tegen de censuur en de bureaucratie. Er is circa 100 miljoen gulden ter beschik king van de filmindustrie gesteld. Hevig noodweer Hevig noodweer aan de Atlantische kust van Spanje en Portugal heeft sinds woensdag avond aan zeker zeven personen het leven gekost. Onder hen zijn vijf Spaanse vissers, wier schepen in de 16 meter hoge golven zijn gekapseisd. In veel Spaanse en Portugese steden werden haveninstallaties beschadigd. Tal van schepen zijn gezonken en de verbindingen zijn een tijd lang ver broken geweest. Panty P, de panty die zich volmaakt vormt om 't been van elke vrouw in de rode verpakking Wetenschap aan voeteneinde Titel: „Liefdestechniek in de per fectie". In de hoofdrollen: blote on bekenden. Theater: Rex. Wat het nu precies is bij onze oosterburen, ik weet het niet, maar bij het maken van seksfilms durven zij zelden te werk te gaan zonder steun van (pseudo) artsen, psycholo gen, pyschiaters, pedagogen en statis tieken. Bloot en geslachtelijke frivoliteiten in filmwerk zijn alleen goed als aan het voeteneinde maar een psycholoog staat die ernstig verklaart dat het al lemaal wetenschappelijk verant woord is. Tenminste die indruk wekken de filmers uit de Bondsre publiek vaak. De voorbeelden van de ze wat vermoeiend (soms huichelach tig) aandoende werkwijze liggen voor het oprapen: Oswald Kolle, al die schoolmeisjes-„rapporten". En nu dan .Liefdes techniek in de perfec tie". Hier komt een artsenechtpaar en een niet geheel uit de verf komende pastoor bij allerlei stoei partijen in bed en gras vertellen wat er komt kijken om het optimale uit het seksuele leven te halen. Ze doen dat met een bijna encvclopedie-ach- tige aanpak. O, heel nuttig hoor, want de onwetendheid op dit terrein is nog altijd schrikbarend groot, alle openheid en progressiviteit ten spijt. Maar de smaak tot eten verlaat je toch wel als Je alles minitieus tot op de millimeter hoort en ziet verkla ren aan de hand van tekeningetjes en opnamen in het „wild", die snel wazig worden gedraaid (hetgeen nog al pyn doet aan de ogen). Wat er dan nog aan aardigheid over is. wordt doodgepraat door het artsenechtpaar, dat zijn tekst voorleest alsof het be zig is met het politieblad. RUUD PAAUW TiteL Sleeping Partners, McCabe en Mrs. Miller. Hoofdrollen Warren Beaty en Julie Christie. Theater: Camera. Regisseur Robert Altman heeft vooral naam gemaakt met de wran ge rolprent MASH. Dat was een IJ zersterke film, met een flitsend ver haal, onder knappe regie. Met die regie zit het ook in Sleeping Part ners wel weer goed, over de acteer prestaties van Warren Beaty en Ju lie Christie is ook al niets dan goeds te melden zodat alleen het verhaal overblijft. En daarop is .van alles aan te merken; het gegeven is zo zwak dat zelfs al die positieve pun ten de Sleeping Partners niet om hoog kunnen krijgen. Pas tegen het einde van de 3306 meter lange film gaat het verhaal echt boeien. Daar voor echter heb Je Je dan wel door een nogal duister gebied moeten be geven. Een gebied aan de grens van Canada, waar de beroepskaarter John McCabe een gokhuis en een bordeel heeft neergezet van zijn - kennelijk - forse speelwinst. De voortdurend boerende McCabe is in de ruige mannengemeenschap (het dorpje Presbyterian waar zich alles afspeelt bestaat uit een aantal hou ten huizen, aftandse zinkmijnen, een Chinees arbeider-ghetto en een sa loon) in het klein begonnen met drie lichte vrouwen, van wie er één zo onfatsoenlijk dik is dat ze de bij naam "twee halen, een betalen Lil ly" best verdient. McCabe is het echter allemaal wat groter (en mis schien vooral wat slanker) gaan zien nadat een 'verse' lichte vrouw is ko men opdraven. Constance Miller (Julie Christie) stelt McCabe voor zijn zaken uit te breiden. Sterk Die zaken gaan vervolgens best, totdat een mijnmaatschappij een tweetal vertegenwoordigers stuurt om McCabe uit te kopen. De man weigert echter, waarna - zoals ken nelijk de gewoonte was in die dagen rond de eeuwwisseling als Je de zaak niet wilde verkopen - drie be roepsmoordenaars in het dorp opdui ken. Daarmee begint het sterke ge deelte van de film. De Jacht van de professionele drie op de man die zo goed gegokt heeft, voltrekt zich in forse sneeuwjachten belicht door de brand in de kerk. McCabe rekent af met twee van zijn achtervolgers, neemt dan ook de derde laconiek beet en sleept zich dan. gewond als hij is, voort naar een plek'waar hij nooit aankomt. In de metershoge sneeuw blijft hij achter. Je zou het er koud van krijgen; Sleeping Partners is dan ook be paald geen film om warm voor te lopen.... P.d.T. ADVERTENTIE tfilms voor de nacht-sex een 'diept, die nog niet zo lang al in Leiden draaide: "Het even van Bunny and Clod", verbekende werk, dat er vrij buitend op gericht is om het 'bloot op het doek te brengen, p'",n aan een verhaaltje dat 'zonder is. i D nd ir- heeft een interessante llm- zij het een wat oude: aardbeien" van de grote Bergman, met in de hoofdrol- Wieden als Ingrid Thulin en ""'""sson. Deze f'1— ~famt uit tijd dat Bergman nog ge- Stoeiende films maakte. fermatinee draait voor de Jeugd de- "Nieuwe avonturen van Pi- Alle kinderen kennen de |houtev> man natuurlijk wel en W oi zijn belevenissen. Zijn )rookl' -chtige wereld 1e wordt kfilm verder uitgediept. Apollo: „De duivel kent geen genade", 18 jr., dag. 12.15, 2.30, 7.00 9.15 uur; zat. en zo. ook 4.45 uur. Asta: „Felllni Roma", 18 Jr., dag. 2 30, 7.00, 9.30 u; zo. 1.30, 4.00, 7.00, 9.30 uur. B.'Jou: „Gunshoe", 18 Jr., dag. 2.00, 7.30, 9.30 uur; zo. ook 4.15 uur. Camera: „What's up doc?", a.l. dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; zo. ook 4.30 uur. Cineac: „The aristocats", a.l. dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30 uur; zo. vanaf 11.30 Flke avond: „Deliverance". 18 Jr. 5.30, 7.30, 9.30 uur. Corso: „De Deetvader" 14 Jr., dag. 2.00, 8.00 uur. Du Midi: „Butch Cassldy and the sundance kind", 14 Jr., dag. 8.15 uur; zat. en zo. 7.00, 9.30 uur. Euro- Cinema- „BeD Hur", a.l. dag. 1.30, 7.45 uur; zat. zo. en woe. 3.45 7.45 uur. F'ora: „Het geheime sexleven van Ro meo en Julia", 18 jr., dag. 2.00, 7.00, 9.15 uur; zo. ook 4.30 uur. Kriterion: „Cabaret", 18 1r„ dag. 3.00, 7.00, 9.30 uur. Metropole- Tuschinski: „Bij de bees ten af", a.l. dag. 2.00, 7.00, 9.30 uur; zo. ook 4.15 uur. Odeon: „John Wayne and the cow boys", 14 Jr., dag. 2.0i, 8.00 uur. Olympia: „Midnight cowboy', 18 Jr., dag. 2.00, 8.00 uur. Passage: „The mecjanlc", 18 Jr., dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zat en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. Rex: „Ben", 14 Jr.. dag 9.30, 11.30, 1.30. 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 uur; zo. vanaf 1.30 uur. Studio c.' Luxe: „The poseidon adven ture", 14 Jr. dag 2.15, 7.00 9.30 uur; zo. 1.30 4.00 7.00, 9.30 uur. Studio 2000: „The birds" 18 Jr., dag. 7.15, 9.45 uur; dl. av. besloten voor stelling. De Uitkijk: „X. Y and Zee", 18 Jr., da gelijks 2.30. 7.15, 9.30 uur; zo. 1.45, 4.00, 7.15, 9.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11