wintin arrestaties bij monstratie in Suriname Academiegebouw Utrecht bezet Geleidelijke vervanging Starfighters Biesheuvel wil niet meer praten met formateur Minister wil financiële regeling hartchirurgie vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne oerpolitie op straat in Paramaribo j ORM -LT IE MEN Bezetting VU Amsterdam opgeheven 13 FEBRUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 Ó^RIBO Duizenden demonstranten waren gis- in Het centrum van Paramaribo op de been om n tegen de regering-Sedney. De oproerpolitie niddellijk in. De groep werd verspreid en twintig werden gearresteerd op verdenking van brand- n baldadigheden. Tegen de avond werd het weer wel de toestand gespannen bleef en de politie pa- door de stad. ïonstratie in de middag- ooral deelgenomen door q middelbare scholen en ersoneel. Voor het mi- Tlgemene Zaken hieven ft >en aan als: „Weg met dney". Voor het hoofd- politie werd geroepen me". De betogers waren a overgrote deel creolen. t Surinaamse bedrijfsle- i( staking geen succes. Bij aken werd een opkomst- van 70 tot 100 procent Bruynzeel, waar vrijdag- werk werd neergelegd, of i ge- suikeronderneming Ma- ■rd het zwaarst door de troffen: hier werken an de 1300 arbeiders. het persbureau Reuter >ni [gelopen dagen meer dan i vakbondsleden gearres- n zijn opgesloten in een omgeving van Parama- p-correspondent ontkenit rolgens hem zijn de vakbondsleden in sta bijeen, en zou een der- tatie op grote schaal ze- vakbonden bekend ge ld „De West" meldde gis- in het afgelopen week- delingspogingen zijn ge- aan is meegewerkt door tegenwoordigers, topfigu- vakbonden en vertegen- an de verschillende ker- name. In een pamflet [gelijk gesprek later door va n ontkend. i vakbeweging over- erhandeling, zal de rege- TN allereerst een aantal on- tón moeten inwilligen", mflet. De eisen zijn: op- n tuchtstraffen voor 0 -naren (de staking in itstond door een actie bij red.), belofte van de re let de vakbonden nooit voor sullen worden gesleept, an de vakbonden als ge- prekspartner en het het harde optreden volking door de politie. ïr ook nog een tweede geven door de vakbon den nieuw basis-pro- de regering wordt ge il onder meer dat de gi- ind-, mijn- en bosbouw - het justitieel apparaat „un buitenlandse machts- dt gehaald. Verder dringt in op contacten met an- uit de derde wereld, lamse- minister-president eft gisteravond in een elevisie-toespraak gezegd waarneembare communistische invloed is bij de ac ties van de afgelopen dagen. Dr. Sedney deed een beroep op de bevolking de onwettige staking te be ëindigen. „Ik strijd tegen schending van het recht. Ik strijd niet tegen de vakbeweging", aldus de premier. Het Christelijk Nationaal Vakver bond (CW) in Nederland heeft de leden van de aangesloten organisa ties opgeroepen de staker® in Suri name financieel te steunen. De leden is gevraagd geld te storten op de girorekening van de stichting „Steun eigen initiatief Suriname". Voorzitter van deze stichting is ds. P. Jansen uit Sassenheim, die in opdracht van de kerken werkt onder Surinaamse studerenden in Nederland. De stich ting zal er voor zorgen dat het geld bü de vakbonden in Suriname komt. Ongehuwde- moederzorg uitzichtloos DEN HAAG AR-fractieleider Biesheuvel heeft gisteravond beves tigd, dat de christen-demacratische fractieleiders geen gesprek meer met de formateur willen hebben. De drie fracties zijn het niet eens geworden over de vraag of zij de formateur desondanks al of niet hun hoofdpunten voor een regeringsprogramma zullen geven. Formateur Burger zelf liet maandagavond weten, dat hy diep gaand met de fractieleiders van PvdA. PPR en D'66 hun geactuali seerde regeerakkoord heeft doorge sproken. Hij heeft daarvoor "vol doende Inzicht om zijn conclusies te kunnen trekken". Biesheuvel zei na de schorsing van het AR-fractieberaad (dat vanmor gen is hervat)„We vragen geen gesprek meer met de formateur". Vrijdagmiddag had hij samen met zijn collega's Andriessen (KVP) en Tilanus (CHU) schriftelijk wel om een onderhoud gevraagd. "De drie" wilden daarin uitdrukkelijk vastge steld zien, dat zij van de formateur een behandeling krijgen "gelijk waardig" aan die van de progressie ve drie PvdA, PPR en D'66. Burger deelde enkele uren later in een bitse brief mee, dat hij zo'n ge sprek niet nodig vond. Hij wilde "per omgaande" de programmagege vens van de christendemocraten, zo dat hij in het weekeinde "eindelijk aan het werk" kon gaan. Verontwaardigd staken Biesheuvel, Andriessen en Tilanus zaterdag de koppen bij elkaar. Zij besloten Bur ger de gegevens niet te verstrekken. Eerst wilden zij maandag beraad met hun fracties. Biesheuvel noem de Burgers brief maandagavond "de tweede onverstandige brief". De eer ste was die waarmee Burger vrijdag 2 februari zijn formatiewerk begon. Telefonisch hebben Biesheuvel en Andriessen aan Burger meegedeeld, dat zij pas vandaag bekend zullen maken of ze de gegevens, die vrij dagavond al gereed waren, wel of niet overhandigen. CHU-fractieleider Tilanus liet offi cieel niets van zich horen by Bur ger. Na afloop van het CH-fractie- beraad had hy verteld, dat hy er geen behoefte aan had om de for mateur van de programmapunten te voorzien. De KVP-fractie was, naar verluidt; tot de suotsom gekomen dat Burger de gegevens wel moest krijgen. In een brief zouden de voorwaarden worden beschreven, waaronder de KVP-fractie aan de formatie-Bur ger zou blijven meedoen. Maar na dat bekend was geworden, dat de ARP nog twijfelde en Biesheuvel een gesprek met Andriessen had ge had, besloot de KVP-er zijn brief achter de hand te houden. De Koster (Defensie) )Uh' DEN HAAG (ANP) De dienst verlening ten behoeve van de onge- huwde-moederzorg is met ingang van 1 Januari van dit Jaar in een uitzichtloze situatie gekomen. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiy k Werk heeft na een uitbreidingsstop in 1971 en een va- katurestop in 1972 per 1 Januari 1973 het aantal gesubsidieerde maat- sohappeiyke werkers voor de onge- huwde-moedersorg gefixeerd op 83. Daardoor is het aantal vakante plaatsen in deze werksoort gestegen tot 12 procent. De iandelyke organisaties voor hulp verlening aan niet gehuwde moeders en haar kinderen hebben dit ge schreven aan de tweede-kamerleden en de bewindslieden van CRM. Ze spreken van een teleurstellende gang van zaken. In 1971 en 1972 hadden ze begrip getoond voor beperkende maatregelen van tydeiyke aard. De nu getroffen bevriezingsmaatregel wordt fnuikend genoemd voor de in stellingen. In ons land bieden thans 37 bureaus met 34 nevenvestigingen per Jaar hulp aan meer dan 5.000 (aan staande) moeders en aan haar kin deren. De 19 tehuizen tellen Jaarhjks de opname van ongeveer 750 moe ders en 1.100 kinderen. De bureaus, nevenvestigingen en de tehuizen be schikken thans over 83 maatschap pelijk werkers. In 1971 waren er nog 98 subsidiabel. Oproerpolitie, gewapend met stok en schild, joegen demonstrerende jongeren uit het centrum van Paramaribo. DEN HAAG (ANP) „Ik heb mij afgevraagd of voor een spoedige tot standkoming van de gewenste uit bouw het niet dienstig zou zijn voor hartchirurgische verrichtingen in academische ziekenhuizen een afzon derlijke financiële regeling te tref fen". Dit zegt de minister van Volksge zondheid en milieuhygiëne L. B. J. Stuyt in een nota aan de Tweede Kamer waarin hij verslag doet van de stand van zaken bij de cardio-chi- rurgle in Nederland. Minister Stuyt is voorstander van een snelle en gerichte prijsbepaling. Hij heeft zich tot de voorzitter en de algemeen secretaris van de Zie kenfondsraad en tot de staatssecreta ris van Sociale Zaken gewend met de vraag of zij het met hem eens zijn, Ook heeft hij het gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsorgani saties verzocht het gesprek met de academische ziekenhuizen te openen om zo spoedig mogelijk te komen tot overeenkomsten over afzonderlijke tarifiering voor open-hartchirurgi- sche verrichtingen. De minister is van plan artikel 18 in de wet ziekenhuisvoorzieningen een zwaarder accent te geven. Dit houdt in dat het in de toekomst niet meer mogelijk zal zijn zonder ver gunning van minister Stuyt over te gaan tot het uitvoeren van open- en gesloten hartchirurgie. „Deze maat regel van bestuur voorkomt dat in algemene ziekenhuizen zonder ver gunning dergelijke medische ingrepen kunnen worden uitgevoerd", aldus de minister in zijn nota. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties heeft gisteren met de academische ziekenhuizen al een eerste bespreking gehad over een afzonderlijk tarief voor open hart operaties in deze ziekenhuizen. Er is nog geen regeling uit de bus geko men. „De tariefstructuur is een zeer gecompliceerde zaak", zo zei mr. L, Andriessen, secretaris van de Unie van Ziekenfondsen, na afloop van het gesprek. De voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, de heer H. S. Fievet uit Breda staat gereserveerd tegenover de nota van de minister. Het is verheugend dat de minister zoekt naar een afzonderlijke finan ciële regeling voor deze operaties, maar teleurstellend dat hij blijft bij zijn besluit in de eerste instantie de hairtohirurglsche centra van de aca demische ziekenhuizen uit te breiden, aldus de heer Fievet. Hierdoor blijft heel zuid-Nederland de eerste Jaren verstoken van een be handelingsmogelijkheid voor hartpa tiënten die moeten worden geopereerd en blijft het problematisch wat er gaat gebeuren met de teams die met name In Eindhoven, maar ook in Tilburg deze operaties hebben ver richt. DEN HAAG (ANP) Volstrekt in stryd met de feiten noemt minis ter H. J. de Koster van Defensie, be richten als zou worden overwogen bijna tweehonderd verouderde Ne derlandse Starfighters voor drie mil jard gulden te vervangen. De lucht macht is zelfs nimmer in het bezit geweest van bijna tweehonderd stuks van dit type. In totaal heeft z« er 138 gehad. Dit heeft de minister meegedeeld ia antwoord op schriftelijke vragen var. de heer K. A. Keuning die voor DS'70 zitting heeft ln de Tweede Ka mer. De heer Keuning had de minis ter vragen gesteld naar aanleiding van berichten, dat volgens de heer J. J. van Eisen, voor de KVP lid van de Tweede Kamer, de Noorse lucht macht in het geheim zou hebben besloten tweedehands aCnadese CF- 104 Starfighters aan te kopen De minister deelt mee dat de ge dachte bestaat de Nederlandse Star fighters geleideiyk te vanvangen, door in totaal honderdtwaalf nieuwe vliegtuigen. Tweeënzeventig- daar van te bestellen in 1973, telkens twin tig in 1977 en ln 1978. Door een bestelling in drie series is z.i. een flexibel beleid voor de vervanging van de Starfighter gewaarborgd. ADVERTENTIE DAM (ANP) De hevi- gisteren, die gepaard meeuw, hagel en regen, binnenkomend scheep- in Hoek van Holland Grote schepen moesten blijven, omdat de loods- erden gestaakt, velde een 300 Jaar oude kasteel De Cannenburch A) I Oo1' elders op de Veluwe vele bomen. Enkele we- i tijdelijk versperd, eik op het dak lis, zonder overigens grote te richten. eer heeft vooral in het veel hinder onder- felle rukwinden en Op Tbolen werd een van de dijk gedrukt, bij V kwam een vrachtwagen inger dwars op de weg to zover bekend hebben Jpersoonlijke ongelukken II» de storm sloeg het Pana- es ihtschip Margita in de Maashaven van de tros- Schip raakte op drift en ii d' '^ngs de kade afge- 'eedse vrachtboot Indus, I4.#en liepen lichte schade Unicura N.V. Amsterdam Twee miljoen schade bij brand op Urk URK (ANP) Een brand in een diepvries- en fileerbedrijf op Urk, heeft gisteravond een schade van ruim 2 miljoen gulden aangericht, 't Bedrijf dat aan 130 mensen werk verschaft, is totaal uitgebrand. De onderneming is ca. acht jaar geleden opgericht door een Urker vis ser en zijn zoon en ontwikkelde zich snel door de grote vraag naar gefi leerde vis, om. schol en tong. Er werken honderd meisjes en dertig mannen. De brand is vermoedelijk begonnen in het pakgedeelte, zo heeft de brandweer verklaard. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Barneveld wil SCHILDERIJEN vrachtwagen weren uit de woonwijken BARNEVELD (ANPi De ge meente Barneveld wil om milieu hygiënische redenen af van gepar keerde vrachtwagens in de woon wijken. Vrachtwagens veroorzaken ernstige stank en geluidshinder in de nacht, late avond en vroege och tend, aldus B. en W. in een pre-ad- vies aan de raad, die zich er op 20 februari over gaat beraden. B. en W. stellen voor de politie verordening zo te wijzigen, dat het verkeer voor vrachtwagens in alle bebouwde kommen van de gemeen te van maandag tot en met vrijdag tussen zeven uur 's avonds en acht uur 's morgens wordt verboden. Het college vindt, dat de ondernemers zelf maar voor stallingsruim ten voor hun vrachtwagens moeten zorgen GESTOLEN IN DEN HAAG DEN HAAG (ANP) Onbeken den hebben in het afgelopen week einde ingebroken in de NV Haagse Handelsmaatschappij aan het Spul in Den Haag. Uit het kantoor van de directeur ontvreemdde ze 21 schilderijen, die een waarde verte genwoordigen van ruim f 145.000. De Haagse politie is gisteren op de hoogte gesteld van de inbraak. Het recherche-onderzoek is nog in volle gang. Volgens de politie had de directeur van de handelsmaatschappij, de heer N. H. Blonk uit Den Haag, de kostbaarheden drie maanden gele den in Amsterdam gekocht. De in brekers konden zich door verbreking van een glasruit in de voordeur toe gang tot het pand en vervolgens ook tot het kantoor van de heer Blonk verschaffen. Onder de schil derijen bevonden zich onder meer werken van Schelfhout Mauve (winterlandschappen) en Van Os. VVD'ers tegen stichting voor discriminatie UTRECHT (ANP) Ongeveer 200 studenten hebben gisteravond het academiegebouw van de Ryksuniver- slteit in Utrecht aan het Domplein bezet. Dat gebeurde onder leiding van het actiecomité "1000 gulden nee" van de Utrechtse studentenvak bond USF. De bezetters willen op deze manier protesteren tegen de houding van het college van bestuur, de universiteits raad en minister Van Veen inzake de boycot van de 1000 gulden college geld. De eisen die de bezetters hebben gesteld zyn: -fr Geen registratie van de boycotters van de 1000 gulden-wet, ft geen verstrekking van gegevens van de faculteitsadministraties aan de centrale administratie, ft stopzetting van alle overige po gingen om de Collegeld-wet uit te voeren (teneinde de voortgang van onderwüs en onderzoek te verzekeren) en ft intrekking van de collegegeldwet. De studenten hebben meegedeeld, dat ze niet van plan zyn het gebouw te verlaten, voordat deze eisen zyn ingewilligd. Morgenavond gaan de bezetters vergaderen over 'nader te nemen stappen'. Het college van bestuur van de universiteit had gisteravond nog geen commentaar op de bezetting. Het vergadert vandaag en het zal daarna een verklaring uitgeven. Het bestuur heeft geen byzondere maatregelen genomen, ook de politie is niet ge waarschuwd. In het academiegebouw blijft één man van de normale be wakingsdienst, zoals gebruikelyk, op zyn post. De colleges die aan de gang waren toen de bezetting begon, gingen ge woon door De studenten hadden daarna de keuze tussen mee-bezetten of naar huis gaan. De bezetting van het hoofdgebouw van de vrye universiteit in Amster dam is gistermiddag opgeheven. De bezetters verklaarden dat zy in het bezit waren van een uitdrukkeiyke verklaring van het college van be stuur dat de college-geld-boycotters niet zullen worden aangepakt. Het college van bestuur ontkende dat het de bezetters concessie heeft gedaan. Het college van bestuur zegt het te betreuren, dat een kleine groep stu denten naar het middel van bezet ting heeft gegrepen en er vervolgens zo lang over heeft gedaan om ln te zien dat de bezetting behalve onjuist ook zinloos was. De bezetters hebben de belangen van en de goede vernou- dingen in de universiteit door hun optreden ernstig geschaad, vindt het bestuur. DEN HAAG (ANP) De WD- tweede kamerleden Geurtsen en Ko ning willen dat minister Van Agt (Justitie) de oprichting tegenhoudt van een stichting, die zich onder meer ten doel stelt gekleurd publiek te weren uit het Rotterdamse café Pam Pam. Volgens hen zou de goed keuring van zo'n stichting in stryd zyn met het Wetboek van Straf recht. De WD-ers willen dat de mi nister meehelpt een oplossing te vin den voor de problemen die rond het café zyn gerezen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7