Katwijkse School Zeevisvaart voor is m de opmars 'Leuke reacties' voor Y. Ommen Directeur Harry Aschmoneit (60) tevreden T ele visie-uitzending Inbraak bij de veiling Flora Auteur De Rennende Hollande TRIMMEN ES DE DUINEN iViscollege HSV DIE VEN WEB RIJNSTROOM GEZAKT VAN 300 NAAR 160 BEDDEN PAGINA 4 STREEK DINSDAG 13 FEBRUARI KATWIJK AAN ZEE 't Is maandagmorgen even na elf uur. Uit de School voor de Zeevisvaart vroeger dood gewoon visserij school komen enige mannen van zo tussen de 22 en 25 jaar. Directeur Harry Aschmoneit (60, gepensioneerd gezagvoerder van Shell Tankers en nu al weer zeven jaar directeur van de Katwijkse school) zegt: ,,Dat zijn ook leerlingen van ons. Er zijn klassen met jon gens van zo'n dertien, veertien jaar je weet wel van die knapen die nog geen ,,nee" zeggen tegen een lolly en daar tussen zitten ook enige mannen van 25, 27 jaar. Ze hebben er al heel wat jaartjes visserij opzitten, doch willen om een goede positie te verwerven hun kennis vermeerde ren. Daarom gaan ze naar school". Aschmoneit vindt dat eigenlijk een ongezonde situatie. Liever had hij deze mannen, die een opleiding ont vangen voor het motordrijvers- of stuurmansdiploma, bij elkaar onder gebracht. Dat lukt door het geringe aantal echter niet. 't Is nu eenmaal niet prettig als oudere in één lokaal met jongeren te zitten. Bovendien bezitten ze door het jarenlange varen op de kotter of de treiler een praktische kennis, waar Je "u" te gen moet zeggen. Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn nen zijn de plaatsingsmoeilijkheden op de vloot, doch eveneens de on derbreking van de zeemansloopbaan gezien in het licht van de proauktiviteit en het rende ment van zijn beroep, een belang rijk en actueel vraagstuk geworden. Jonge kradhten, die in de toekomst de vloot zullen bemannen dienen geschoold en volwaardig te zijn. Dit brengt met zich mede, dat. kennis eD algemene ontwikkeling dienen te worden uitgebreid. De verlangens gaan uit naar praktische kennis, ge baseerd op een ruim aangepaste op leiding. Het volgen van zeevisserij- onderwijs mag niet worden onder schat, omdat anders de mogelijk heid zou kunnen ontstaan, dat men voor de waardering van het beroep verkeerde maatstaven zou gaan aanleggen. Jongens, die hun toekomst bij de visserij zoeken die nen zich bewust te zijn, dat de al gehele opleiding allereerst is geba seerd op voldoende kennis i bepaalde studietijd. Deze stof, die bij het basisonderwijs onderbreking brengt, ondanks het wordt onderwezen. Wetenschap bestaan ruime studiebeurzen techniek hebben ook bij de visserij toch nog te grote financiële offers het functioneel zwaartepunt met zich. Uit gesprekken met ders en bemanningsleden is onder andere komen vast te staan, dat er bezwaren zijn tegen de jaarcursus. Over het algemeen gaat de voor keur uit naar de twee vijfmaande lij kse cursussen voor stuurman en motordrijver die ln Januari begin nen. Het is opmerkelijk, dat er een grotere belangstelling bestaat voor de opleiding tot motordrijver dan voor die tot stuurman, omdat de eerste scholen te verlengen. Het kennelijk wat meer perspectieven lijkt te bieden voor de toekomst. Dat is echter niet in alle gevallen Juist". Harry Aschmoneit is eigenlijk voor het eerst in de zeven Jaar. dat hij als directeur aan de Katwijkse School voor de Zeevisvaart verbon den is, een min of meer gelukkig Het leerlingenaantal Die „vissers van boven de twin tig" gaan heus niet naar school, voor de lol. Het is bittere noodzaak. Ze hebben wel ingezien, dat ze zon der een papiertje een diploma dus niet zo heel erg ver meer ko- gende. In de voorgaande Jaren heeft praktische opleiding Overdreven men en ze verwachten, dat die se- school een zeer moeilijke tijd lectie voor de hogere posten aan moeten doormaken Het aantal leer- boord verschoven. Daardoor zal het elektronisch gedeelte van het onder wijs worden uitgebreid, zodat in de ze sector de eisen ongetwijfeld ho ger zullen worden gesteld. De schooi beschikt thans over een Simula tie - apparaat voor de vries- en koel techniek, die aan boord steeds meer wordt toegepast". In visserijkringen gaan stemmen op de studieduur aan de visserij- dan moeten gaan ln de richting van twee jaar naar school, een jaar als leer ling tegen een bepaald loon varen en dan weer enige tijd naar school om de opleiding af te maken. Asch moneit meent, dat dit probleem zeer voorzichtig moet worden benaderd, omdat de visserman zeer sterk is ge bonden aan zijn leefklimaat. Groot belang moet worden gehecht ALPHEN AAN DEN RIJN Ad van Ommen's prestatie, het lopen van de klassieke mara thon in Griekenland, is mor genavond om tien voor half ne gen vijfentwintig minuten lang te bewonderen. De NCRV-tele- visie zendt direct na het nieuws (in kleur) de belevenissen op Nederland II uit. (Van Ommen is overigens de tweede man in de wereld, die de „echte" mara- t-hn- <t gelopen. Zijn voor ganger liep hem wel uit maar overleed direct daarna). Ook de radio zal aandacht aan dit gebeuren besteden. Dat gebeurt vanmiddag van vijf tot zes uur in het AVRO-program- ma "Mobiel" waarin Van Om men een gesprek (live) zal heb ben met de sportjournalist Eef Brouwers. Minder prettige ervaringen heeft Van Ommen of met de VPRO of de VARA (wie van de twee wilde hy niet zeggen) "Een van de mensen van één van deze omroepen wilde me dingen in de mond leggen, die ik pertinent niet wilde zeggen en ook heb tegengesproken. Tijdens het lopen vroeg de ma: of ik "iets" (lees drugs) bij me had. Want om twintig kilome ter achter elkaar te rennen was toch wel wat". Vandaar dat Van Ommen nu heeft besloten alleen maar in "live-uitzendingen wat te zeg gen. "Ik heb overwogen deze zaak aanhangig te maken. Maar ik ben er vanaf gestapt". De film duurt dus vijfen twintig minuten. Een halve dag zijn er opnamen op Schip hol gemaakt: twee dagen is men mee geweest naar New York en bovendien zijn er vier mensen meegereisd naar Grie kenland. Van de halve dag op Schiphol is niets in de film op genomen en van New York hoogstens vijftien seconden Twee mensen beantwoorden aan het begin de vraag "Wie is Ad van Ommen", dat zijn z'n vrouw en de directeur van Martin Air. De KLM-gezag- voerder schat de kosten van de film op zo'n vijftienduizend gulden. De Griekse atletiekunie heeft een kopie van de film opge vraagd. Daarnaast is Van Ommen reeds door de televisie in New York benaderd. Ad van Ommen: bestseller? boord in de toekomst nog veel stren- Ungen bereikt nu weer het ger zal worden. Dispensaties zullen waarschijnlijk zelfs wel tot het verle den gaan behoren. Wanneer Je met deze vissermannen spreekt, dan ge ven ze onomwonden toe spijt te heb ben, dat ze vroeger inplaats van naar de visserij school direct aan boord van een schip zijn gestapt. Stuurman Katwijks School voor de Zeevis- vaart-directeur Aschmoneit heeft z'n Jaarverslag over 1972 weer geschre ven en daarin ook even dit probleem aangetipt. Hij zegt: "De animo, voor de stuurmansdiploma's is door moeilijk aanwijsbare factoren nog steeds zeer matig. Van invloed kun- 1968. Toen volgden 46 jon geren de primaire opleiding, 20 die voor stuurlieden, 17 de cursus voor motordrijvers en 37 die voor de uit- wijkbepalingen. In 1969 waren deze cijfers respectievelijk 36, 11, 8 en 31. in 1970 30, 9, 7 en 18 in 1971 34, 0, 14 en 27 en in 1972 44, 4, 8 en 31. Van de leerlingen is negentig pro cent afkomstig uit Katwijk en tien procent uit Leiden, Noordwijik, Rijns burg, Den Helder en Scheveningen. Het gaat dus gelukkig weer crescen do, al is men nog lang niet op het punt, dat men wil bereiken. Actueel vraagstuk Zegt Aschmoneit met klem: "Door de technische en technologische evolutie is de opleiding van de jon- diep uitgewerkte leerprogramma's moeten worden vermeden orn dr minder begaafde leerlingen met iets mindere kennis toch nog de gelegenheid te bieden zich te ont wikkelen tot bijvoorbeeld goede ma trozen, die eveneens hard nodig zijn bij de zeevisserij en in aantal zelfs overwegend. Activiteiten Directeur Harry Aschmoneit staat op de bres voor „zijn" school en „zijn" leerlingen. Hij organiseert met zijn staf van leraren allerlei activi teiten: excursies, lezingen en oefen tochten met het opleidingsschip „De Zeearend". Hoogtepunt in 't school leven is de jaarlijke reis naar Lo westoft. Dit Jaar bezocht de tweede klas van de primaire opleiding voor het eerst de „Outward Bound School" in Ulvenhout bij Breda om daar een vijfdaagse cursus te volgen. Het nut daarvan is in dit eerste jaar reeds bewezen. Met de leerlingen van alle stuur mansklassen werd deelgenomen aan het simulatie-experiment zeevisserij. Opvallend was, dat zelfs de niet-be- varenen tot zeer goede resultaten kwamen en zich tevens ruimschoots konden verdiepen in het vak kaart- passen. Gehoopt wordt, dat het thans nog in gebruik zijnde opleidingsschip „De Zeearend," spoedig vervangen zal worden door een nieuw modern uitgerust schip. Met al de goede ei genschappen biedt „De Zeearend," die in Scheveningen is gestationeerd en waarvan gebruik wordt gemaakt door leerlingen van meerdere vlsse- rijscholen, te weinig mogelijkheden om de motordrijvers wat meer prac- tische kennis mee te geven, wat juist voor deze categorie zo belang rijk is. ALPHEN AAN DEN RIJN ,,Post ik weet geen straatnaam. Weet u het misschien) marathonloper is het". Trots toont Ad van Ommen de envelop waarop zijn naam e plaatsnaam voorkomen. „Dat is één van die leuke reacties", zegt hij, „als hij enkele sages uit de brief voorleest. „Overwegend heb ik positieve geluiden gehoord er wa enkele negatieve reactie, maar die heb ik naast me neergelegd". 99- RIJNSBURG Ongewenste be zoekers hebben in de nachtelijke uren hun slag geslagen bij de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora". Ze zijn waarschijnlijk door een raampje het gebouw binnengekomen. Er wordt geen geld vermist. Wel werden uit het kantoor vier kantoor- machines meegenomen en werd in de veilinghal de sigarettenautomaat geplunderd. De rijkspolitie in Rijns- burg heeft de zaak in onderzoek. De schade bedraagt enige duizenden gul den. s LEIDEN/ DEN HAAG De Haagse atletiekvereniging Olympia '48 organiseert a.s. zaterdag de ook in Leiden en omgeving bekende prestatieloop door de duiner over 2, 5 en 12 km. De start is om half twee op de sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag. LEIDEN In de Zaandamse wa teren hield het viscollege HSV een onderlinge wedstrijd, waarvan de uit slag als volgt luidt: 1. A. Doesburg 4675 gr., 35 St., 2. H. Montanus 2800 24, 3. K. Laterveer 2410 20, 4. I. Arnoldus I 2100 16, 5. J. Leuering 1860 14, 6. P. Wondergem 1600 13, 7 Nieuwenburg Sr. 1575 8, 8. I. v. d. Linden 1450 9, 9. G. C. Bontje 1150 7,10. B. Laterveer 1030 8. De School voor de Zeevisvaart is weer in opmars. Het aantal leerlingen steeg in 1972 aanzien lijk. Alleen de opleiding voor stuurman heeft een geringe belangstelling. „De Rennende Hollander," het boek dat de ex-zeskampleider enige weken geleden in een oplaag van zevenduizend stuks ten doop hield, heeft in Alphen en omgeving niet dat resultaat bereikt wat er van werd verwacht. „Er wordt wel wat verkocht" vertelt van Ommen, „maar het is matig. Waaraan dat ligt zou ik niet kunnen zeggen. Mis schien is het de koopgewoonte van de Alphenaar want de prijs (nog geen 10 gulden) is beslist niet hoog Mijn verwachting is dat het vroeg of laat wel zal komen. Er moeten hier toch met gemak tussen de vijf honderd en duizend paperbacks aan de man te brengen zijn?". Het „vreemde" doet zich nu voor, dat. landelijk gezien, de verkoop- stunt tot nu toe wel goed loopt. Mensen uit alle delen van het land bellen Van Ommen op om te vra gen waarom het boek by hen niet te koop is. „Tegen de distributie heb ik wel enkele bedenkingen," geeft de KLM-gezagvoerder toe. „Metter tijd zal dat ook wel beter worden". ZES WEKEN Ruim twee weken geleden kwam „De Rennende Hollander" in de pu bliciteit. „Maar pas na een week of zes 'kunnen we zeggen of het boek een succes wordt of misschien zelfs wel een best-seller. In ieder geval houden we daar rekening mee. Eind deze week ga ik met de uitgever pra ten over een eventuele herdruk waarin mijn boodschap dan tevens meer naar voren wordt gehaald". En wat die boodschap betreft, daar tilt Van Ommen toch wel zwaar aan. „Het is goedkoper om fittebüj- ven dan weer fit te worden," stelt hij. „Op hogere leeftijd kun je best nog wat bereiken. Men denkt al gauw als men naar de vijftig loopt dat het is gedaan of dat men geen prestaties meer kan leveren. Wan neer er regelmatig wordt getraind kan men best wat presteren". De conditie van het merendeel der mensen laat heel wat te wensen over. „We hebben hier het KNGV, de KNAU en de NSF. Alle willen ze het trimmen stimuleren. Er worden wel kreten gegeven dat het zo goed is voor je hart maar waarom hard lopen, zwemmen of fietsen een gun stige werking hebben op het lichaam wordt er niet bij verteld. De coördi natie op dit gebied is zeer slecht" LANDELIJK Van Ommen vindt dan ook dat er landelijk een standaardsysteem moet komen. Dit moet bestaan uit een pakket van sporten, zodat hij, die aan een bepaald onderdeel wil gaan doen, hieruit kan kiezen. Bo vendien moet de trimmer de garan tie hebben dat, als hij aan één van de sporten doet, een goede krijgt. "Voor mij is het or dat er van bovenaf niet mei goede voorlichting wordt CRM doet wel wat maar er zo weinig", vindt Van Ommi zijn mensen die gaan trimmen twee of drie maanden volledl knappen, omdat ze niet weten om ze aan het hardlopen i artsen zijn op de hoogte maa hebben we in wezen niet aan. 't KNGV, de NSF en d moeten de handen ineen sli gezamenlijk deze zaak een aanpakken". LEIDEN Inbrekers zijn ii gelopen dagen weer actief Uit het kantoor van de Leidse banik aan de Koollaan verdwi aan de Kooilaan verdwee schrijfmachine ter waarde 850,-, uit een school aa; fonteinstra&t een bandrecord waarde van 500,-. Een sig» automaat aan de Kooilaan raa herstelbaar vernield, toen oi den probeerden het apparaa te breken. De gedupeerde vl meldde een schade van 2500,- ALPHEN AAN DEN RIJN— „Wanneer we de feiten, die we onvermijdelijk hadden te aan vaarden, onder ogen zien, dan is het kriterium dit: van de ruim driehonderd bedden op .Rijn stroom," behorende tot een gro tendeels vernieuwde, dan wel hernieuwde accommodatie, zyn we gezakt tot ongeveer honderd zestig bedden". „Dat betekent, dat de pupillen- bevolking van ons Jeugddorp, 'n aantal van ongeveer honderd zestig aangeeft. Dat is in de ge schiedenis van onze inrichting een ongedachte ontwikkeling ge weest, die vooral intern tot veel overleg, reorganisatie en wat dies meer zij heeft geleid. Ener zijds een teleurstellende gang van zaken, anderzijds moet men nuchter zijn en de realiteit nit uit het oog verliezen". Mr. Vogel, directeur van .Rijnstroom" zegt dit in een in terview in het maandblad „Onze Jongens en meisjes" van de ver eniging Zespeka: „zes protestant se kinderbeschermingsintstellin gen" „De daling van het aanbod is een algemene teneur in de kin derbescherming," vervolgt mr. Vogel. „Vooral na de zomerva kantie valt dit waar te nemen. Dat wil allerminst zeggen, dat er in onze huidige maatschappij minder kinderen zouden rond lopen, die extra zorg en begelei ding behoeven. Men probeert de hulpverlening thuis te bieden De preventie is als het ware te ruggedraaid, naar het gezin toe". Aversies Mr. Vogel stelt voorts, dat er aversies bestaan tegen uithuis plaatsing. „Dat heeft mede te maken met gewijzigde opvattin gen ten aanzien van het rechts bewustzijn. Het proces van in spraak, vrijheid van beslissing, afwijzing van dwang enz. is ge noegzaam bekend. Bij dit alles moet rekening worden gehouden met de „mondiger cliënt (e)". Eén en ander heeft ertoe ge leid, dat er een wanverhouding is ontstaan tussen de caoaciteit der inrichtingen en de behoef te. In vakkringen wordt gespro ken van de zogenaamde "kou de sanering". "Rijnstroom" is thans een ïr richting met 'n gemengd ka rak ter, met tieners, maar )0k i verhouding veel kleiner*- 1 - ren. "Ook het aanboc' ileintjes is de 'aat- duidend terugg-Mopp misverstand te volgt mr. Voge' "b deren, maar met een duur ver zorgingspakket nooit te duur gezien het doel maar wel van 1ien aard. dat het invloed had >p toeneming van het aantal erplpegdagen" Ontwikkeling de stijging van salariskosten van voedselprijzen en materiaalprij- -en. dan wordt het duidelijk dat van regeringszijde sanerings- maatregelen voor de hand la gen. De tragiek Is natuurlijk wel dat wat men heeft opgebouwd, wat men van overheidswege teeft gefinancierd nu duidelijk onJt aangHast" Wat de mogelijkheden van "•°ande panden op het de ruim neg°n- -f,>hting nog

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4