brandweerkazerne brandende zaak" Klachtenroest en lawaai )p Churchilllaan 80 km: f.400 Niet- betalende studenten krijgen aan sporing iZERS SCHRIJVEN ommandant ziet toekomst jn kleine blusboten ;DAG 13 FEBRUARI 1973 1 LEIDEN LEIDEN Na een ruim drie uur durende discussie over de pree ese inhoud heeft de universiteitsraad gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een brief die aan alle niet-bsta lende studenten zal worden ge stuurd. In de brief verzoekt het col lege van bestuur alle studenten die zich wel hebben aangemeld maar -'ie nog niet zijn ingeschreven om cat laatste alsnog te doen of cm zich te melden als examenstudent. De groep examenstudenten hoeft ?n inschrijvings of collegegeld te baa ien als hü op een formulier inv 'ft dat hij niet meedoet aan colle es, werkgroepen of practica maar - ch alleen voorbereidt op een examen De concept-brief met begeleidende- nota die het college van bestuur dé raad had voorgelegd leverde noga!" wat weerstand op bij de progtresseive fractie. De Leidse Studentenbon d had al vóór de vergadering een lijst met wijzigingen voorgelegd. De pro gressieve fractie wilde alle punten in de brief die op intimidatie kunnen Lijken eruit halen. Op veel plaatsen lukte dat ook. maar nirt overal. In de brief plus begeleidende nota staat nu dat studenten die zich op 24 februari niet hebben ingeschreven niet meer als student voor het lo pende academische jaar worden be schouwd. Dit in verband met een lijst die moet worden samengesteld voor de verkiezingen, met de begro ting en met de gegevens die aan het ministerie moeten worden doorgege ven. Wie zich na de peildatum laat inschrijven kan dat natuurlijk wel blijven doen. maar hy staat dan niet meer in deze gegevens opgenomen. Vooriztter Cath van het college van bestuur zei in zijn toelichting, dat men. met alle bezwaren tegen de collegegeldwet, niet kan voorbijgaan aan beslissingen die door de volks- vertegenwoordigging zijn genomen. De TAP-fractie beaamde dat gretig en merkte op dat Iedere wet die er is moet worden uitgevoerd, waai-op raadslid Gevers van de Progressieve Partij weer zei dat Je dat op een heel bescheiden wijze kon doen. ..Je hoeft je niet uit te sloven voor din gen waar je je principieel tegen hebt verklaard". De fractie van het we tenschappelijk personeel deelde mee. dat zij haar leden zal adviseren niet aan de uitvoering van de wet mee te werken. De brief zal. samen met de informatie-nota naar huis- en naar vakantie-adressen van de studenten worden gestuurd. Overigens hebben de studenten die zich als examen student hebben aangemeld actief- en passief kiesrecht. LEIDEN Voordat Leiden er eigenlijk goed en loei erg in had, is het hoogste gunt bereikt van het nieuwe kantoorgebouw aan de Vondellaan. Architect Gerssen uit Rotterdam, trots over de snelle bouw: Wij hebben in 80 werkdagen het hoogste punt kunnen berei ken. Dat komt voornamelijk doordat wij een manier van bouwen hebben toegepast die naar mijn idee uniek is. Het komt er in het kort op neer, dat er zeer veel werk van het bouwterrein naar de fabriek wordt verplaatst, dat er pre-fab- delen aankomen die dan zonder dat er een zg. "gegleden" massieve betonnen kern hoefde te worden aangebracht, op elkaar gezet konden worden. In deze constructie krijgen de wanden veel meer dan normaal het geval is een draagfunctie, moeten zij ook meer krachten als wind e.d. opvangen". De trots van de architect wordt nog vergroot door het feit dat wij het hoogste punt zo snel hebben kunnen bereiken zonder dat daarvoor foefjes nodig waren, zoals dikwijls gebeurt, door één klem deel van een gebouw snel "omhoog te werken" terwijl de rest van het gebouw dan nog vrijwel van de grond af aan opgetrokken moet worden. Het is te verwachten dat dit gebomo binnenkort klaar is". (Foto's Jan Holvast) 5* lurende een aantal jaren ver- Tnigt de NV Rijnlandsche Me- ïeschermings Mij, aan de Vijf in Leiden de lucht door het van roest. Klachten gericht de NV worden afgedaan met We doen ons best", zonder dat loosde hoeveelheid roest merk- minder wordt. Het aanbieden leschemiingshoezen aan bezit- van auto's impliceert dat de NV lege bewust is van het be- aan particulier eigendom jn auto's)Aan verfwerk valt istateren hoe erg de situatie is. ,gen roest is met moeite te verwijderen van glas schilderd houtwerk, ezonden stukken in dit dagblad n kort geleden wederom de icht op overlast door verontrei- lawaai gevestigd. Beper- de luchtverontreiniging is steeds niets gebleken. Series ten bij de hinderwet leverden resultaat op. Vandaar het aan de inspecteur van de volks- dheid om zelf ter plaatse ken- van de situatie, mpunt van de verontrusting is schade langdurige roestinade- f,4i ming kan hebben op long weefsel. Tenslotte nog een opmerking over de geluidshinder. In toenemende mate ondervinden bewoners hinder van lawaai, veroorzaakt door de NV Rijnlandsche Metaal Besohermings Mij. en de Nederlandsohe Electro- lasch Mij. aan de Zoeterwoudscheweg in Leiden. Lawaai van samenwer kende fabrieken verstoort rust en slaap. Enkele bewoners zijn reeds verhuisd vanwege luchtverontreini ging en lawaai. Een oplossing zou kunnen zijn Af sluiting door middel van deuren van tot nu toe nog open werkplaatsen. Geen toestemming tot het verrichten van overwerk, na 20.00 uur. Maatre gelen dat geen enkel spoor van roest in de ruimte terecht komt. D. DE GRAAF, Discriminatie men mee eens. Ei- bestaat een discri minatie waar het vooral de huisves ting van de werkende gehuwde jon geren betreft. Waarom weer 65 mil joen uitgeven voor de binnenstad, waai' de mensen toch blijven klagen over slechte huizen, omdat het steeds lapwerk blijft en wat de mensen, die in die huizen wonen, steeds meer geld kost om het een beetje bewoonbaar te houden. Waarom niet op diverse plaatsen in de stad flats bouwen, juist voor die jonge mensen die niet in de vrije sector terecht kunnen, omdat zij met werken niet aan die f 1300 in de maand komen om een mooie flat te kunnen huren, die overal in de omgeving aangeboden worden o.a. in Alphen, Leiderdorp. Zoetermeer enz., maar die voor de gewone mensen onbetaalbaar zijn en blijven. Dan spreken we nog niet over de studentenflats die overal in de stad staan en die nog steeds gebouwd worden, en waar zij meer vrijheid hebben dan welke burger dan ook: bordjes met verboden voor onbevoeg den, dat er maar niet door de mooie groene laantjes gelopen wordt door gewone die toch met Ik ben niet voor mij zelf zo opstan dig, maar ik vind dat ook jonge mensen recht hebben op een start in eigen omgeving, zonder een vader en moeder die een kamertje af willen staan, of andere ouderen, die, de goe den niet te na gesproken, uitgeleefde kamers op laten knappen en die hen. als het ze niet bevalt, ze na een jaar- de kamers afpesten zodat ze op een andere plaats weer opnieuw geld uit kunnen geven tot zij oud genoeg zijn om via huisvesting een te dure flat in de Merenwijk te betrekken waar toch ook geld bijgelegd moet worden. Laat de jongeren daar toch ook tegen in opstand komen en geef hen dan de gelegenheid om al zijn het maar drie kamers met een ruime keuken tegen redelijke huur de eerste 5—10 jaar onderdak te zijn en zo tegen de tijd dat zij hogere huren kunnen betalen ruimte maken voor anderen die dan 20 jaar zijn en een eigen bestaan willen beginnen. Daar moet iets aan gedaan worden! H. C. NIEUWENHUIZEN. Jacques Urlusplantsoen 321. Leiden. EIDEN Een niet ter zitting van de kantonrechter, mr. W. Koning, verschenen 29-jarige barkeeper uit Leiden beging tijds met zijn auto op de Rijnsburger weg te Rijnsburg een [al grove verkeersovertreding. naar voren brengen, dat haar cliënt haar had verzekerd in 't vervolg alle voorzichtigheid op de weg in acht te een met vrü hoge snelheid uit- erde inhaalmanoeuvre begaf hij op het linker weggedeelte laan een snelheid van 80 km/u had ontwikkelden dus niet minder dan km/u te hard had gereden. Toen bij hij de doorgetrokken witte de kantonrechter hem zijn „dossier" erop wees, dat hij al enkel malen eerder was veroor- lereider hiervan en diens in de deeld wegens te haard rijden, kon hij zittend zoontje werden op dit feit evenmin ontkennen. De officier trok in zijn requisitoir vrij scherp van leer tegen verdachtes herhaald negeren van de maximum toegestane snelheid. „Als beroeps chauffeur denkt verdachte, dat hij in „Hü trok zich niets van de een heilig huisje woont en zich zo getrokken streep aan en kon als het een en ander kan permitteren, ixcuus voor zyn wangedrag aan- Reeds eerder verzocht verdachte zyn p, dat hy haast had1", zo be- rijbewijs niet in het geding te bren- de officier zyn requisitoir, dat gen, omdat het anders zün baantje n"l Iteerde in een geldboete van f 200 zou kosten. Daaraan dient verdachte echter te denken als hy op de weg zit en op het punt staat een over treding als de onderhavige te be gaan", aldus mr. Beer. Hü liet het ditmaal nog bü een Het vonnis pakte iets zwaarder uit. Heet luide namelijk: f.400, waarvan f.300 voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en de geëiste voor de haoid waardelüke ontzegging. Vrouw ophalen wegdek gesmakt, doch liepen wonder boven wonder geen vaardige verwondingen op. zijn requisitoir hekelde de offi- R. J. Beer, verdachtes over ft er waarschu- een voorwaardelüke intrekking .de rijbevoegdheid voor de rijd drie maanden met een proeftijd is Wee jaar. kantonrechter mening, dat de barkeeper zich automobilist ernstig had misdra- Hy vonniste hem bü verstek eveneens eis van f100 sub. 10 dagen voorwaardelüke intrekking der rij be voegdheid voor de tüd van drie maanden met een proef tüd van twee geldboete van f. 150 subs. 15 jaar. Tot slot zei hü nog tegen ver dachte: „Als u nog eens terecht moet staan voor een dergelüke overtreding kunt u vast en zeker op de onvoor- u 24-jarige beroepschauffeur uit waardelüke intrekking van uw rü- sendam moest toegeven, dat hü bewüs rekenen", zijn vrachtauto op de Churchill- Verdachtes raadsvrouwe kon slechts :n en de geëiste ontzegging, hard gereden „Hü weigerde terug te gaan en wilde presé doorrijden. Dat kon ik hem slechts beletten door voor zün auto te gaan staan. Hü protesteerde in niet bepaald fraaie woorden en het duurde geruime tüd voor hü uitein- delük toch maar omkeerde". Aldus een resumé van de verklaring van verbalisant, een hoofdagent van de Leidse politie in de zaak, die diende tegen een 35-jarige Leidse automobi list. Deze wilde op 3 oktober J.l. met zün auto vanaf de Kanaalweg de Hoge Ründük oprüden, hetgeen ver balisant hem verbood in verband met de bekende afsluitingen van de bin nenstad tüdens de 3 oktoberfeesten en optochten. „Ik moest op de Utrechtse Veer mün vrouw ophalen en de afstand daarheen bedroeg slechts enkele honderden meters. Ik werd kwaad ómdat die agent mü dit belette en rrujns inziens overdreven handelde", zo luidde ongeveer ver dachtes verweer. „Hü had zün auto even op de ventweg van de Kanaal- weg kunnen parkeren en zün vrouw te voet ophalen", voegde verbalisant hierna nog aan zün verklaring toe. In zün requisitoir legde de officier er de nadruk op, dat de Leidse politie geen gemakkelüke taak heeft. Vooral niet doordat er altüd weer mensen zün, waaronder vele automobilisten, die zich niet aan de maatregelen van de politie wensen te houden en al- doende strubbelingen veroorzaken. Hü eiste tenslotte een geldboete van f 30 subs. 30 dagen. De kantonrechter wees verdachte er nog op, dat ver balisant destüds in opdracht han delde en hü dat toch had moeten begrijpen. Hü zag geen reden van de eis af te wüken en vonniste derhalve conform. Een 20-jarige koopman uit Oegst- lende zün auto aan een vriendin uit. Deze was daar uiteindelük niet zo blü mee. Want te Noordwük werd zü door twee politiemannen aange houden. Reden: de wieldoppen van de auto waren voorzien van drie hoekige vrü ver uitstekende vleugels, hetgeen met het oog op het gevaar hiervan b.v. bü botsingen bij art. 65 van het W.V.R. verbo den is. De koopman vergezeld van een raadsman kreeg gisteren nog niet te horen hoeveel boete hem dit gaat kosten. De kantonrechter besloot na- meüjk tot aanhouding van de zaak teneinde eerst de gewraakte niet ter zitting aanwezige „vleugels" persoonlük aan een onderzoek te onderwerpen. g - 1 DEN Het de vraag of het voorstel van de meer- eid van burgemeester en wethouders om op het indus- ledrijf een nieuwe brandweerkazerne te bouwen het in ,1 aad „haalt". In een gisteravond gehouden vergadering de commissie voor de algemene en bestuurlijke aange- nheden waren vertegenwoordigers van alle raadsfrac- het er weliswaar over eens, dat de brandweer „uit de V moet worden geholpen, maar het financiële aspect !dferigens geen zaak voor deze commissie) zorgt ervoor, vrijwel iedereen zijn stem nog niet heeft bepaald. Een ave van bijna f 10 miljoen is voor Leiden een „bran- I" probleem. D'66 willen de oplossing jiet probleean zoeken in de "om- van de regionale regeling in rechtspersoonlükheid bezittend dat zelfstandig op de kapi- larkt kan opreren en een ka- bouwen. De PSP en de CPN th laar niet vóór, omdat dergebjke "et men volgens hen de democrati- controle bemoeilüken. Bui-ge ler Vis ziet er niets in, omdat en de KVP is het met hem gemeenten in de omgeving voelen voor het meebetalen aan kt irandweer. Alleen voor de echte emeenten is het misschien aan- slyk. De burgemeester wil niet 'dfïten op onderhandelingen, om it een zaak is van ,,nu of De prijs wordt steeds hoger en ïanciële situatie niet rooskleu- bouw van een brandweerkazerne bij na tot nul wordt gereduceerd. Zü hebben daar bezwaar tegen, omdat er tal van andere urgente problemen zün in Leiden. De burgemeester wees erop. dat urgentie van een goede brandweer "die is er, maar moet ook goed gehuisvest zün" niet met andere urgenties is te vergelüken. Bereikbaar Punt van bespreking vormde voorts de bereikbaarheid van De Waard. De burgemeester deelde mee, dat in 1974 dc verbinding met de Sumatrastraat is gepland en dat voor 1975 de ver binding met de Burggravenlaan op papier staat. Nu reeds ondanks de smalle Trompstraat acht brand weercommandant Broeshart de lig ging van de kazerne in De Waard beter dan die van de oude aan de Langebrug in de verkeerstechnisch steeds moeilüker wordende binnen stad. Voor een dependance in het centrum voelt hü niets, evenmin als voor twee of meer kazernes. Leegge komen gebouwen als die van de Ro togravure heeft hy' bekeken en niet geschikt bevonden voor brandweer kazerne. f Broeshart vindt de plaats in De Waard ideaal uit het oogpunt van situering, ook aan het water. Dat wa ter is niet alleen belangrijk voor duik- oefeningen, maar ook om uit te ruk ken met blusboten. De brandweer commandant ziet zich in de toekomst sneller werken met kleine boten dan met auto's. "Ik wil geen grote boot als de Amsterdamse "Jan v. d. Hey- den", maar een kleine, een soort "Jantje van Leyden", zei hy'. In andere commissies zullen nog enkele vragen moeten worden beant woord, o.a. die van de WD of er goedkeuring van hogerhand op deze uitgaaf te verwachten is. De liberale fractie is voor op een minderheid van één of twee leden na. Wat de brand weeraspecten betreft adviseerden de andere leden "ja". Iedereen was er van overtuigd, dat de kazernering van de brandweer uitgseproken slecht De nieuwe kazerne past, volgens de deskundigen, wel in de toekomstige woonbestemming van De Waard. De huidige bewoners hebben volgens de brandweercommandant geen be zwaar, vooral omdat ze blü züoi met een EHBO-post in de buurt door de aanwezigheid van de Eerste Hulp dienst.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3