EIDSCH DAGBLAD )OLLAR 10 PROCENT OMLAAG Spannende uren voor personeel bij „Grof' harde tocht verwacht elissen: „Devaluatie is basis voor herstel vandaag liegtuigen t de VS otseling ledkoper ESTESZIEKE )UDT19MAN GIJZELING LEIDSCH m DAGBLAD Drie vee stapels in Hoogmade besmet VANDAAG MEDEDELING O VER TOEKOMST Schoonmoeder Spaanse tv-man werd vermoord Radio tesa moil SDAG 13 FEBRUARI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 33940 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HAAG De devaluatie van ■fllar haalt een streep door de iningen van de Nederlandse nacht over de prijs van de op- de Starfighters. Nieuwe ikaanse straaljagers zijn piot- wellicht 200 miljoen gulden deliger" geworden dan de dse en Franse concurrenten, ninisterie van Defensie zal pro snel mogelijk het effect de dollar-devaluatie vast te lister De Koster (Defensie) wil enkele weken weten aan type straaljager de luchtmacht lorkeur geeft: de Franse Mira- Zweedse Saab-Viggen of de ikaanse Northrop-Cobra. LLAS (Texas) (AP) Twee mannen houden in een Dallas 19 mensen in gijzeling. sn auto en een vliegtuig kunnen vluchten. Een van de 18-jarige die is ontvlucht Bn gesticht voor geesteszieken, is bekend. Die van de niet. Wel weet de politie iet tweetal besclijkt over een A inepistool, een pistool en een f geweer. inspecteur heeft hen aange- zich maar over te geven. Hij enig succes want kort daarna drie vrouwen die zich in de ïadden bevonden, vrij gelaten. chte vorst Bilt verwacht van vanavond norgenavondwisselend be- met sneeuw of hagelbuien, num-temperaturen omstreeks axima van 1 tot 4 graden, itige tot harde aan de kust nu stormachtige wind tussen en noordwest, maar van- in het binnenland zwakke tot wind. (Opgemaakt om 12.40 uur), 14 FEBRUARI WASHINGTON/AMSTERDAM (AP, ANP, Reuter) De Verenigde Staten hebben vannacht de devaluatie van de dollar met tien procent bekend gemaakt om daarmee te pogen, de internationale monetaire crisis te bezweren. De Japanse yen gaat zweven, en dit blijft ook het geval met het Engelse pond, de Canadese dollar en de Zwitserse frank. Voorts is bekend gemaakt, dat het Israëlische pond de dollar is gevolgd met een devaluatie van tien procent. De Duitse mark en en de Franse frank zullen hun waarde ongewijzigd handhaven. Het was de tweede devaluatie van de dollar in veertien maanden. Op 18 december 1971 devalueerde de dollar 8,57 procent als onderdeel van de wereldvaluta-overeen komst, die de afgelopen veertien dagen in het slop is geraakt. De devaluatie kan er toe leiden, dat de grote verschillen in de Ameri kaanse handelsbalans (te grote in voer ten opzichte van de export) ver minderen. Buitenlandse produkten zullen in Amerika duurder worden, maar Amerikaanse produkten, die nu eenmaal een bepaalde dollarwaarde hebben, worden in het buitenland goedkoper. Bovendien wordt de waarde van het dollarkapitaal buiten Amerika, dat zeer hoog was opgelo pen, door de devaluatie tien procent minder, waardoor de ruimte voor va luta-speculaties die zioh aan de in vloed van Amerika zelf onttrekken, geringer wordt. Voor de meeste Amerikanen bete kent deze devaluatie althans voorlo pig vrijwel niets. Alleen voor hen, die West-Europa bereizen (voor zaken of vakantie) is de nieuwe koers van de dollar nadelig: voor de aankoop van de benodigde vreemde valuta zullen zü meer dollars op tafel moeten leg gen. Op den duur zullen zekere prijs stijgingen wel optreden doordat voor buitenlandse grondstoffen meer dol lars moeten worden betaald, maar gehoopt wordt, dat deze onvermijde lijke prijsstijgingen in de hand kun nen worden gehouden. Zorgen maakt men zich wel over De Amerikaanse minister Shultz maakte in Washing ton het nieuws van cie dol lardevaluatie officieel be kend. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 februari '73 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Lelden. een te verwachten nog grotere on rust op de olie-markt. De Olie uit de Arabische landen wordt betaald, in absolute bedragen, meestal in dol lars. De olielanden zouden door de devaluatie gedwongen worden, een vermindering van hun inkomsten te accepteren. Men verwacht dan ook dat er forse compensaties voor deze verliezen gevraagd zullen worden, hetgeen op den duur ook die olieprij zen in de rest van de wereld ongun stig zou beïnvloeden. Minister Nelissen van Financiën toonde zich vanochtend voldaan over het Amerikaanse besluit, dat de ba sis heeft gelegd voor een herstel van gezonde internationale monetaire verhoudingen. Met name achtte hij van belang, dat de dreiging van om zich heen grijpende beperkingen in handels- en kapitaalverkeer Is afge wend. De Nederlandse regering zal zich in nauw overleg met de Bene- luxpartners onverwijld beraden over de consequenties van de devaluatie voor Nederland. De Nederlandse wis selmarkt blijft, evenals de meeste andere Europese, vandaag nog geslo ten. De Londense wisselmarkt is wel weer geopend. Ook ln andere landen is voldoening over het Amerikaanse besluit uitgesproken. Overigens hebben de regeringen van de Benelux geprotesteerd tegen het feit, dat zij buiten het Parijse be raad van zondag zijn gehouden, waar de grondslag is gelegd voor het Ame rikaanse devaluatie-besluit. Zij me nen, dat het hier om een zo belang rijke zaak ging, die heel Europa be trof, en waarin ook de kleinere lan den hun stem hadden moeten laten horen. De Amerikaanse minister van Fi nanciën George Schuit® heeft er in tussen op aangedrongen, thans spoed te betrachten met heraienüig van het geheel monetaire wereldstelsel, om voortaan crises van deze omvang te kunnen vermijden. De Amerikaanse dollar is tien -procent in waarde verminderd. Dat betekent sinds vanochtend een aanmerkelijk lagere prijs voor deze munt. Een reiziger bekijkt hier geïnteresseerd de nieuwe koers op het Amsterdamse Centraal Station. HOOGMADE Drie boeren in Hoogmade zijn zwaar gedupeerd. Van de drie veehouders moeten alle koeien worden afgemaakt (in totaal zo'n tweehonderd), omdat de dieren zijn aangetast door abortus Bang, een ziekte die te vergelijken ls met een miskraam. Abortus Bang ls ech ter zeer besmettelijk en hoewel lang niet alle dieren zijn aangetast, moet de totale veestapel worden afge maakt. De abortus Bang ls begonnen op liet bedrijf van Jac van der Geest, die vorig jaar waarschijnlijk 'n be smette koe heeft gekocht Een ander 16 PAGINA'S LEIDEN Vandaag krijgt het personeel van de Grofsmederij te ho ren welke maatregelen de directie denkt te nemen op grond van een bedryfsonderzoek. dat is ingesteld door het bureau Berenschot. In het bedrijf is beroering ontstaan door de mededeling, dat de directie het personeel aan het eind van de middag zou inlichten. Directeur Bou- man van de Grofsmederij kon ons geen enkele mededeling doen over de inhoud van de mededeling. .Herenschot heeft ons verslag uit gebracht waarheen het met het be drijf moet. Daaraan zijn consequen ties verbonden, die in de komende weken besproken moeten worden in de kring van directie en commissaris sen en in de ledenraad van het per soneel", aldus de directeur. De vakbonden hielden in aanslui ting op de werkdag een bijeenkomst met de leden onder het personeel, waarin het rapport-Berenschot in bespreking kwam. Districtsbestuurder Kats van de Industriebond NVV kon ons over hetgeen besproken zou wor den in deze besloten bijeenkomst niets mededelen. De Grofsmederij is al enige ijtd „in het nieuws" met berichten over inkrimping van het bedrijf, afvloei ing van personeel en op handen zijnde ontslagen. Gevangenis- oproer in Walpole MADRID (AFP) De schoon moeder van een bekende Spaanse televisiepresentator (Kiko Lerd- gard), de 69-Jarige Manuel a Freundt Rossel, is door een onbe- kendé ontvoerd en gedood. Dit heeft de Spaanse politie bekendgemaakt. De vrouw was op 7 februari ont voerd door een man die onmiddel lijk van de echtgenoot een losgeld van 200.000 dollar eiste. Er werd geen losgeld betaald. Vrijdag werd het lijk van de ontvoerde vrouw ge vonden in een verlaten huis bij het dorp Torres de la Alameda (provin cie Madrid). Het verkoolde lichaam kon gisteren pas worden geïdenti ficeerd. De politie heeft iemand uit de omgeving van de familie aangehou den tegen wie zij ernstige verden kingen koestert. De betrokkene werd herkend door de taxichauffeur waaraan de envelop met de eis in zake een losgeld was overhandigd. WALPOLE (RTR) Gevangenen hebben vandaag vuurtjes gestookt in een streng bewaakte afdeling van een gevangenis in Walpole, in de Amerikaanse staat Massachusetts, waar gisteren een gevangenisoproer uitbrak. In deze gevangenis zijn het afgelopen jaar zeven personen ver moord en er waren talloze rellen. De autoriteiten willen voorlopig geen meldingen doen over de toestand in de gevangenis. Een woordvoerder voor een vereni ging die de belangen van de gevan genen behartigt, heeft geprotesteerd tegen de „wrede behandeling" van de 575 gedetineerden in Walpole. Tij dens het uitkammen van de gevan genis naar verborgen drugs en wa pens zijn de gevangenen vijf weken lang opgesloten gebleven in hun cel len. Toen het onderzoek vorige week werd beëindigd, ontstonden de moei lijkheden. Wrevel Er is hier begrijpelijke wrevel dat de Benelux-landen ongeveer ge heel buiten het monetaire be raad van dit weekeinde zijn gehouden. Het was een onder onsje van de grote Europese landen en mogelijkerwijs werd de Nederlandse minister van Financiën hoogstens van tijd tot tijd met een telefoontje be diend. Nu de dollar inderdaad is gedevalueerd en een aantal andere afspraken van landen onderling openbaar is gewor den, is veelbetekenend wat de Amerikaanse minister van Fi nanciën vanmorgen zei: andere landen zouden nu ook wel met voorstellen komen over eigen valuta en pariteit. Ja, dat lijkt nogal wiedes. Maar wat blijft er voor Nederland over, wanneer West-Duitsland voor zijn valuta al tot pariteitsafspraken met de VS is gekomen? De gebeurtenissen van de afge lopen dagen hebben nog eens bevestigd dat alle Europee^ denken en praten ten spijt als er werkelijk moet worden gehandeld, de grote broers om de tafel zitten en de kleintjes zoals Nederland over de rand mogen kijken. Het voortbestaan van radio-Vero nica lijkt nu inderdaad in ge vaar, want binnenkort zullen de internationale verdragen tegen piratenzenders geratificeerd worden, Sommigen, waaronder de VVD-fractie in de Tweede Kamer, willen zich nu inzetten om Veronica als Nederlands cultuurgoed te behouden De vraag is, of dat nodig is, maar daaraan moet onmiddellijk worden toegevoegd dat degenen die zich over dergelijke initia tieven vreselijk boos maken, ook wat lijken te overdrijven. Niemand kan immers beweren dat de "officiële omroepen" in Hil versum wél een totaal-program ma brengen, zoals de Omroep wet voorschrijft. In feite ma ken alle vijf zenders (de drie op de Gooische hei en de twee op de zilte Noordzee) een reeks breiïge, schreeuwerige top-tien treiter-schijf-programma's die onderling zonder moeite inwis selbaar zijn. Pas als de meer derheid van het Nederlandse volk voor het magische scherm zit uit te puffen of in te dutten, wil een Hilversumse omroep nog wel eens iets klassiekerlgs of cultuurachtigs brengen, maar dan is het intussen wel avond geworden. Voor de rest van de dag doet het vijftal voorname lijk dienst als enigszins ver kleurde geluidscoulissen. Alleen wie een lange antenne heeft kan storingsvrij naar de BBC vluchten. De Nederlandse badgoedimpor- teurs zien het wel zitten in de Israëlische mode. Israël heeft een hoop pikante folklore in de bad kostuums gestopt en dat doet het beter dan pas geleden in Rome en Parijs werd gepresenteerd PAGINA 11 De brandweerkazerne blüft voor Leiden een „brandende" kwestie PAGINA LEIDEN „Mannelijke Willeke van Ammel- rooy" Hugo Metsers vindt zijn vel zijn beste kostuum PAGINA 5 Twintig demonstranten werden in Paramaribo gearresteerd bij een betoging tegen de regering-Sedney PAGINA 7 Nog geen sprankje democratie in Paraquay en Haiti PAGINA 9 9 Pas aangetrokken handbalcoach zou oplichter zijn PAGINA 13 Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01718—2866 0171033861 Haal tesa moll zelfklevend tochtstrip. Snel en gemakkelijk aan te brengen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1