oop van Daele eeft gebroken aet de bril.. as aangenomen coach zou oplichter zijn kost nog géén APPIE HAPPIE NDBAL VERBOND ONDERWERPr HONGAAR HURY LANGDURIG I ERHOOR yenoorder verruimt gezichtsveld met contactlenzen Revanche-duel Bona trekpleister van Leidato-sportavond (AG 13 FEBRUARI 1973 3RDAM Het Nederlands il Verbond onderwerpt, iid in Utrecht, Josef Hury «i langdurig verhoor. De >ken Hongaar was al aan- als bondscoach, maar i ties over hem verweten euze handelingen. Pers- einz Munzert: „Wij zijn in i e rond. Vorige week is het t ter ondertekening naar i gestuurd. Toch zitten wij in de man vast. Als de beschuldigingen waar zijn, allicht niet van hem ge- Dan kunnen wij ook alles en, omdat hij zich onder oorwendselen bij ons heeft üiteerd". Hury (36) zou volgens infor- de in het zuiden ver- ide krant De Limburger een oplichter zijn. In zijn woon- Frankfurt gaan verhalen isselfraude en flessentrekke- zou geld geleend hebben van llers, maar nooit hebben te- ald. De Duitse bond zou hij lark hebben ontfutseld. Een ak moet hij ook al voor dui- marken hebben bedrogen. „Het ligt allemaal op het financiële vlak. Je zou het daarom, zij het moeilijk, kunnen afdoen met: dit valt buiten het handbal- terrein. Maar de aantijgingen zijn Door Lex Muller zó ernstig, dat we de man opnieuw wel degelijk zoveel waarde aan deze moeten doorlichten. Wij hechten berichten, dat we hem zondag heb ben gebeld en hem met de grootste spoed bij ons ontbieden". Lichtvaardig Rijst de vraag: is het NHV nooit voor de Hongaarse Duitser gewaar schuwd? Het blijkt van wel, al werd er nimmer eerder over kwalij ke geldmanipulaties gerept. Noch tans heeft het er de schijn van, dat het Verbond wat te lichtvaardig de „roddels" over Hury ter kennisge ving aanhoorde, om ze vervolgens rustig uit het andere oor te laten ontsnappen. Munzert: „De universiteit in Frank furt, waar hij sportleraar moet zijn, heeft hem ons aanbevolen. We checken of dat soms ergens doorge stoken kaart is. Verder toonde hij ons plakboeken met kranteknipsels, die zijn vakmanschap roemden. Moeten wij dan twijfelen? Deson danks doen wij dat nu wel". Hury stuwde de club Dietzenbach naar de Oberliga. Maar herrie bracht onder tussen alweer een scheiding teweeg. Bovendien geeft hij zich uit voor een docent aan de universiteit, ter wijl hij ln werkelijkheid gym on derricht op een middelbare school. Carel Sommer, voorzitter van de Bondscommissie Wedstrijdwezen (BWW), die het bondsbestuur voor wat betreft de aanstelling van de nieuwe coach adviseerde: „Wij heb ben zijn getuigschriften gezien. We hebben ook wat inlichtingen inge wonnen. Bij verschillende instanties. En die waren goed. Verder wil ik er niet te veel over zeggen. We dach ten, dat we uitvoerig genoeg waren in het verzamelen van informaties. Achteraf blijkt dat toch niet het geval te zijn. Ik ben me rot ge schrokken over de beschuldigingen. Per 1 maart In december meldde Josef Hury zich eigener beweging aan bij het NHV, met het verzoek of er soms een Nederlandse club om een trai ner verlegen zat. Het Verbond, dat sinds het uitwuiven van Mraz puz zelde over de opvolging, noteerde hem prompt als een mogelijke kan didaat. Ook al, omdat hij beant woordde aan de wat overdreven voorkeur voor een buitenlander. Met de Joegoslaaf DJecic Hrvoje haalde Hury de finale, om uiteindelijk ze gevierend over te blijven. Per 1 maart zou/zal hij voor twee Jaar in dienst treden. Op 25 februari al heeft hij vrijaf van de universiteit in Frankfurt om de heren bij te staan tijdens een vijflandentoer- nooi in Frankrijk. Nogmaals de vraag: beschikte nie mand over buitenlandse relaties, die Josef Hury afraadden? De Tsjech Mraz had in ieder geval nog nooit van hem gehoord. Bertus Cras, bondsfcrainer ad inte rim: „Tijdens een toernooi met Raak/Swift in Duitsland polste hij mij of er mogelijkheden voor hem waren in Nederland. Ik heb toen zijn naam doorgegeven. Maar ik heb er bij verteld, dat hij zich vol gens Duitse vrienden van mij als een avonturier gedroeg. Hij had daar ook vaak een slechte pers. Ik heb dat alles overgebracht aan het bondsbestuur. Jullie zoeken het ver der maar zelf uit, liet ik er nog op volgen." Het NHV zocht niets uit. Secreta ris-penningmeester Wim van der Voordt, die de benoeming regelde: „Er wordt zoveel gepraat. Het zal wel meevallen". Mevr. Lidy Heijn, Bondscommissie Westrijdwezen)„Er liepen inder daad verhalen over hem, dat hij een avonturier zou zijn. Maar men zegt zoveel. We bezien hem als trai ner, de rest moeten wij naast ons neerleggen. Bovendien: als alles waar is wat de kranten berichtten, waarom zit die man dan niet ach ter slot en grendel? Die laten ze dan toch nooit naar het buitenland verdwijnen. Als persoon maakte Hury een zeer sympatieke indruk op mij. In tegenstelling tot die Joe- Lachertje In januari draaide Josef Hury proef met de nationale teams. Wat waren de ervaringen? International Hans Beugel (Her mes-Den Haag)„Iedere Nederlan der, die gymnastiekleraar is, kon die oefeningen moeiteloos voordoen. Voorts was hij vrijwel onverstaan baar. De stof, die hij bracht, was ouderwets. Na een kwartier war- ming-up waren we dermate afgepei gerd, dat wij niet meer verder kon den voor de technische zaken". .Robbie Luijendijk (Hellas)„Hij is geen persoonlijkheid. Vóór de trai ning heb ik me aan hem voorge steld en wat met hem gebabbeld. Hij vertelde, dat hij ruzie had ge had in Duitsland. Dat er moeilijk heden waren geweest en dat hij het daarom ergens anders wilde probe- Doelvrouwe Sandra Reinders (Hel las): „De hele training was een la chertje. Jan Alma bij ons doet het drie klassen beter". Jan Alma, ook belast met het Ne derlands dames-Jeugdteam: „Een aantal technici was uitgenodigd om de BWW te adviseren over de twee kandidaten. Wat die Hury liet zien, was erg ouderwets, allang verleden tijd. Hij kwam bij mij over als een heel gladde vogel, die feilloos door had wat het bondsbestuur verlang de. Die Joegoslaaf was een persoon lijkheid, met een eigen programma en die niet met alle winden mee Bertus Cras: „Het bondsbestuur zocht naar iemand, die de heren naar de mond praat. Mraz was een lastige, die zich nergens iets van aantrok. Die Joegoslaaf was net als Mraz. Bij Hury moeten ze in de gaten hebben gehad, dat hij een zacht ei ls. Anders kan ik het niet verklaren, dat hij tegen alle advie zen in is gekozen. Alle technici hielden het op die Joegoslaaf". Vanavond zal het NHV, vrijwel ze ker, zijn blunder moeten erkennen en Hury ontmaskeren als een onge wenste charlatan. Ondanks wat hij ook gisteren weer woedend in de telefoon toeterde: „Het is allemaal laster. Schweinerei. Ik kan alles weerleggen. Vandaag heb ik bij de politie een bewijs van onbesproken levenswandel opgevraagd en meege kregen". TERDAM De contactlenzen van Joop van Daele. Voor wie het nog niet op- oop van Daele heeft gebroken met de bril. Wat Happels tot succesvol voorstopper turnde spits van weleer eerder poogde, maar een vervorming van de iris was tóen irzaak dat Van Daeles gezichtsvermogen binnen veertien dagen tijd met een sterk- ■minderde, reden om de gratis aangeboden contactlenzen terug te sturen. Het aller- e snufje op het gebied van contactlenzen evenwel, is er de oorzaak van dat de le- e ,,het brilletje van Van Daele" als een afgerond verhaal dient te worden be- iwd. gende, die ontstond toen Es- de Van Daele bij te pennen ven. Zegt hij: „Spelen vanuit een schavuitenduo Malbernat op het lijstje voetballers, dat make- gesloten verdediging ligt ons beter, ihame, het kleinood geërgerd laar Bekeffy aan de man lees Thuis heb Je ook de psychische J -I..U druk van het legioen. Juist omdat we nog niet te vaak vreselijk goed lord als pinch-hitter nog wel noch bij het Corsicaanse Bastia in draaiden in de Kuip legt het Je ie- eldcup offreerde. Een legende loondienst trad, behoeft gezien de dere thuisbeurt de verplichting op lie later door troubadour recente ontwikkelingen én Van daar verandering in te brengen. Dat Hoes per grammofoonplaat Daele én Feyenoord niet te spijten, is. dacht ik, ook al gebeurd. Neem werd uitgedragen. Waarbij zij opgemerkt, dat Rinus een wedstrijd als tegen FC Utrecht. Israel toen ook nog niet door een Wanneer we die met 8—0 winnen, luwe contactlezen dan spelen, West-Bromwich Albion-voet was hebben ze niets voor het zeggen. toegetakeld. Groningen bracht ons zelfs vijf doelpunten. Dat het, zoals tegen FC Op zak Utrecht, toch bij iedere kans niet Van Daele over zijn pogingen weg lukt, komt omdat iedereen zich sprake is van een ruimer t0 k0men: Bekeffy had vrij man- L sveld. Hij: „Ik voel me vrij Van Daele, in zoverre een rol itekenis in de prestaties van itseling weer alom erkenning gende Feyenoorder, dat in- vendien speelt het psychisch aten we zeggen dat die bril ot gezicht was." En met liseert dat het publiek waar voor daat, maar ik moest twee ton op- z*Ju 0eld moet hebben. En dan brengen. Bij Hannover '96 was alles krijg je dat jachtige. Ik hoef aUeen in kannen en kruiken. Ik wilde maar op Peter Ressel te wijzen, geen proeftraining afleggen, omdat zoals hij zondag tegen NAC speelde. de tijdens de training met ik niet verzekerd was, maar dat Waarom had hij toen wel dat zelf- blauw oog opgeknapte Lex wa5 geen punt. Het trainingsschema bewuste. imaker grinnikend: „Het oog- jia(j ik op e€n gegeven moment al roon niet. Noem het een bij- on „„k O. 1,1,. rr,o<- r«o 1 De legende 'het brilletje van Van Daele9 moet als een afgerond verhaal worden beschouwd. ik zou het contract in maar ik speelde met die het stadion van Hannover gaan te kenen. Toen ik daar aankwam, wil de die trainer me plotseling wél eerst in actie zien. Toen heb ik de zaak afgekapt Wat Bastia betreft, j— dat was op het eind van de trans- thT oorzaak "zouden "zijn dat ferperiode, had Brox het formulier ADVERTENTIE in nog geen slechte wedstrijd, dreven van Daele, aan het eind van orige seizoen humeurig door lord op de transferlijst ge- plotseling getekend. De vertegenwoordiger van Bastia zou met de voorzitter oiwujuu o_ bellen, de prijs was ook 25.000 gul- glimlachend den gezakt. Door allerlei omstandig- lfverzekerd door het leven heden werd er toen echter weer f als laat gebeld." Joop van Daele heeft daarvan, het zij nogmaals opgemerkt, geen centje spijt. Als autputzer verving hij Ri nus Israel een aantal wedstrijden niet goed gevolg. Dat hij daarna langer dan Feyenoord—Ajax buiten Happels eerste brigade verkeerde, wijt hij zelf aan een te emotionele reactie („ik zou niet hard genoeg zijn. Ik zou geen sliding kunnen maken"). Toen hij op 13 Januari Tenslotte verdient of-voetballer zijn brood en J°0P danig ook was hij zondag te- (AC, toen Feyenoords linies zo flexibel in en uitscho- tijdens het grote Europa jaar, een belangrijke schakel. Van Daele betreft, meer dan elke andere voetballer trou- opvalt is, dat wanneer hij op oede wedstrijd terug mag blik- edereen uitroept van: dat heb Seven-Up, de beste manier om je dorstte lessen, kost 99 cent Üd &ezegd Van Daele heeft tegen NEC dan ook als voorstopper •maar dat diezelfde lieden na door Happel onder de wapenen ndere match stoïcijns beweren werd geroepen handhaafde hij zich ie lange lummel om het als zodanig. Sterker, ontpopte hij houden er geen pepernoot m. Van Daele heftig knik- „Dat weet ik. Ik heb altijd dat je minstens vijf, zes of Vraag wedstrijden op dezelfde plaats spits, een moet spelen om het te Het zaalvoetbalduel is niet minder interessant. Zaalvoetbal geniet in Leiden een grote populariteit, al is bij veel verenigingen aan de selec tiespelers het zaalvoetbal verboden. Niettemin komen wel spelers in het veld van ondermeer ASC en LDWS en verder van diverse bedrijven. Uit welke spelers het Haagse team zal bestaan is op dit moment nog niet bekend. Het lijkt dat de Sportstichting en de Leidato met de keuze van basket bal en zaalvoetbal een zeer goede tw4_ greep hebben gedaan en dat de zes de derde houderd toeschouwers, die naast de LEIDEN De revanche-wedstrijd van Bona Stars tegen het Bossche EBBC is ongetwijfeld de grote trek pleister van de derde Leidato-sport avond, die donderdag in de Vijf Mei hal zal worden gehouden. Daarnaast wordt er een zaalvoetbalwedstrijd gespeeld tussen de officiële teams van Leiden en Den Haag. Voor Lei den komt ondermeer Verhart- en RCL-schutter Leo Hol binnen de lij nen, die wekelijks zijn kwaliteiten in de Noordwijkse Nortgohal toont. Tm de pauze van de basketba/lwed- strijd zal door Jan Wolfslag (voor zitter van de Leidato) maal de wisselprijs, twee gekruiste zilveren sleutels, worden uitgereikt aan de sportvrouw, sportman of sportploeg uit Leiden en naaste om geving, die zich in het afgelopen Jaar bijzonder heeft onderscheiden. Wie het zal worden is nog een groot vraagteken. Donderdag om plusminus kwart voor negen wordt door Recué Vos, chef-sport van onze krant en voorzitter van de Jury aan alle on zekerheid een einde gemaakt. De Jury heeft dit Jaar voor een zeer moeilijke taak gestaan, maar de heer Vos is er samen met Piet Kruit (tweede voorzitter van UVS en ex- ooach van de Danaïden) en Aad Ver snel (ex-raadslid voor de PvdA) dan toch uitgekomen. In voorgaande afleveringen deze prijsuitreiking werden kr sportvereniging De Spartaan (over augustus, is toegewezen 1970) en de Swrft-Combinatie (over Ajax-stadion^ de tweede aan 1971) de gelukkigen. Behalve de wis selprijs neemt de winnaar ook geldprijs S Return tegen IJsland bij G.A. Eagles DEN HAAG De wedstrijden van het Nederlands voetbalelftal te gen IJsland, in de voorronde van het toernooi om het wereldkam- pioenschap, zullen beide in Neder- dcse prijsuitreiking werden kracht- *ordm ggn**1°P het i f. 1000,- mee naar huis, zijn belangrijkste voorronde wed- zaal vol zal zijn en dat betekent een kleine duizend belangstellenden. Ons inziens is de kans groot, dat er zelfs mensen naar huis gestuurd moeten worden, want vooral Bona Stars is voor sportminnend Leiden een grote trekpleister. Dat blijkt wel uit de publieke belangstelling van dit seizoen, die nog niet eenmaal onder de 570 was. Afgelopen zaterdag wa ren er tegen Levi's zelfs ruim der tienhonderd toeschouwers. Dat EBBC de tegenstander is, lijkt een garantie voor een „volle bak", Immers: de Bosschenaren hebben het Bona Stars erg lastig gemaakt in de strijd om de zesde plaats. Bona won in Leiden vrij gemakkelijk, maar kreeg tegen het einde van de com petitie, toen de ploegen zich gingen opmaken voor de kampioens- en de degradatiepoule, die Jongstleden za terdag is gestart, in Den Bosch een fikse nederlaag te slikken (10081). Onderling gaven de beide ploegen elkaar dus weinig toe, zodat Bona Stars kan bewijzen inderdaad in de kampioenspoulè thuis te horen. Bo- na-coach Kallenberg zei desge vraagd: „Ik wil er een fijne wed strijd van maken, maar wil wel win nen gen Spanje op 2 mei. Het Feve- noordstadion in Rotterdam mag dit jaar slechts eenrdaal het Nederlands elftal herbergen, op 11 oktober te gen Polen. Het lijstje van thuis-inter- lands dit Jaar: 2 mei: Nederland—Spanje (Olympisch Stadion). 22/8: Nederland—IJsland (WK) (AJax-stadion). 29/8: IJsland—Nederland (WK) (Go Ahead-Eagles-stadion). 10/10: NederlandPolen (Feye- noordstadion) 18/11: Nederland—België (WK) (Olympisch Stadion) HYS Veronica klopt Trappers TILBURG De Tilburg Trappers hebben gisteren in Tilburg een ver rassende nederlaag geleden in de competitie om de Nationale Neder landen. HYS Veronica 538 won met 5—7 (1-3 1-3 3-1). Er waren 3500 toe schouwers. zich als een zeer sterke schakel. Van Daele: „Maar toen had ik die lenzen ook fn." de omschakeling van vrije verdediger naar de u uiuci. o wv... en veel strakker in het bmiSn.°SCdëstyite"hel>- keurslijf geperste voorstopper niet louter successen meege- moeilijk geweest? Europa Cup wereldcup. Hij: „Nauwelijks. Ik heb natuurlijk maar op Toen ging het ook iu de loop der jaren mijn ogen op met mij persoonlijk, ondanks eit dat ik geen vaste plaats Toen de aftakeling begon, zak- mee. Logisch. Misschien was a ook niet rijp genoeg om me egen te kunnen verzetten. trouwens was mijn bloed goed, waardoor een heel sei- Baar de knoppen ging." Feyenoord dan ook niet eens onrechte reden om na een (terend gesprek, waarbij pecu- tie partijen uit elkaar hielden, bank wél de kost gegeven. Ik heb wat in Utrecht betreft altijd gezien hoe Leo van Veen wegtrekt naar de flank. Dat doet hij alleen maar om Je mee te lokken, waar door de ausputzer geconfronteerd wordt met een of twee opkomende mensen van het middenveld." Verandering Joop van Daele is zich eveneens be wust van het feit, dat Feyenoord uit en Feyenoord thuis dit seizoen vaak een klaseeverschil te zien ga-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13