„Als Ria dood zou zijn, zou 't slijten, maar dit vreet,.." Alphense Ruiters winnen in Warmond Afslanken Leidse meao-school kampioen basketbal LEIDEN AtpAG 12 FEBRUARI 1973 WARMOND De Alphense Rui ters hebben gistermiddag alle drie categorieën gewonnen, waarin werd gesprongen op manege De Leede in Warmond. Zowel op de 90, de 100 centimeter als in de puisseance leg den zil beslag op de eerste priis voor de ruiters en amazones uit Warmond en Noordwijk (Noordwijkse manege en manege Meeuwenoord)Daar naast sleepten zij ook nog diverse andere prijzen uit de door de regen van de laatste daen uitzonderlilk zware open bak. De druk bezochte wedstrijden werden gejureerd door de heer Van de Marei uit Wassenaar. 90 centimeter 1. Dick Hulcher met Margret, 2. Cees Hulcher met Prescott, 3. Simc n Overes met Panka, (allen Alphense Ruiters), 4. Lenneke van den Oord met Pepino, 5. Caroli ne Post met Big Spender (beiden De Leede) 100 centimeter 1. Lieke van Wersch met Casper (Alphense Rui ters), 2. Petra van Leeuwen met Sichard iDe Leede), 3. Willeke Dik- kerboom met Fellow, 4. Cees Hul cher met Prescott, 5. Anneke Overes met Whitenose (allen Alphense Rui ters). Puissance 1. Willeke Dikker- boom met Fellow (Alphense Ruiters- 2. Peter Smits met Casanova iDe Leede) 3. Lieke van Wersch met Casper, 4. Anneke Overes met White nose (beiden Alphense Ruiters), Si mon Star met Harlekijn (Nocri- wijk), 6. Petra van Leeuwen met Si chard (De Leede). Geveilde percelen LEIDEN. Ten overstaan van nota ris W. F. Karstens te Leiden woon huis Duivenvoordestraat 40 te Oegst- voor 77.200,— Koper J. N. Lancel qq. LEIDEN In de Vermeerzaal van de Doopsgezinde Kerk wordt woens dag om acht uur een informatieavond gehouden van „Slimming Internatio nal", een oorspronkelijk Engelse club, die zich via cursussen ten doel 6telt om sterk af te slanken en door een training ervoor te zorgen, dat men op het juiste gewicht blijft. LEIDEN "Niemand hoeft /oor .aij te "hangen". Ik wil al leen weten waar mijn dochter is, of waar ze begraven ligt. Meer vraag ik niet. Want dit vreet aan Je, meer dan wanneer Je weet dat je kind dood is. Ik heb al eens een dochter verlo ren. Dat slijt. Maar door de ver dwijning van Puck heeft mijn vrouw al een hartaanval gehad, en moet ik zelf leven op teveel verdovende medicijnen". Door Bert van Dommelen Foto's Jan Holvast Het zweet staat vader Daanen uit de Leidse Formosastraat op het gezicht als hij deze woorden uitspreekt aan het slot van een lang relaas over de lijdensweg die hij en zijn vrouw gegaan zijn sinds de spoorloze verdwijning van dochter Puck, die als ze nog leeft nu 27 jaar moet zijn. Een relaas vol hele en halve verwij ten aan het adres van zijn ex- schoonzoon, Jan Visseren uit Koudekerk, vol halve en zelfs hele beschuldigingen tegen Vis seren. "Als ik door mijn uitspra ken moeilijkheden krijg, kan me dat niks schelen", roept hij geëmotioneerd uit op de vraag, of hij niet bang is voor een aan klacht wegens laster als zijn krasse beweringen openbaar worden. ,'Ze mogen allle aan klachten tegen me indienen die ze willen. Graag zelfs. Laat het maar eens voor het gerecht ko men, als dat betekent dat de he le zaak nu eens uitgezocht wordt. Want zelf komen we niet verder meer. Elke week horen we dat de politie niets te weten kan komen over wat er met Puck is gebeurd. We hebben al le mogelijke helderzienden in de arm genomen, maar geen van al len konden ze contact met Puck krijgen. We zijn allerlei com munes afgeweest, waar we geld hebben gegeven aan die men sen opdat ze een beetje naar Puck zouden uitkijken. Meer kunnen we niet doen: ik ben maar een arme donder, mijn geld is op. Alleen de duizend gul den die ik op de bank heb staan voor wie een tip geeft die de waarheid over het lot van Puck aan het licht brengt, die laat ik staan". Het is niet eenvoudig om de Dewogen woordenstroom van het echtpaar Dannen tot stil stand te brengen en de feitelijke gang van zaken zoals die volgens de ouders is aan het licht te krij gen. Maar stukje bij beetje lukt dat, mede dankzij de assistente van pater De Ponti, zielzorger van de Kooi, die Puck troetel naam voor Ria Daanen al jaren kent uit zijn Jeugdwerk praktijk, en die een vrij groot aandeel heeft gehad in de le vensloop van Ria tot haar huwe lijk. "Ria was geen makkelijk meis je", is zijn eerste stelling, die na enig aandringen de instem ming verkrijgt van vader en moeder Daanen. "Maar wel doodgoed hoor", zegt moeder Daanen er onmiddellijk bij. "En LEIDEN In de Rijnhal in Arn hem werden de Nederlandse Kam pioenschappen Basketbal voor méao-scholen gehouden. Het damesteam van Leiden werd ondanks een goede inzet door beter spelende teams uitgeschakeld in de poule wedstrijden. De Leidse heren (op foto) deden het een stuk beter want ze kwamen ais poulewinnaar samen met Rotter dam, Heeswijk en Groningen in de halve finale. Rotterdam schakelde Groningen uit en Leiden Heeswyk, waardoor ze in de finale tegenover elkaar stonden. Hoewel de Rotterdammers favo riet waren nam Leiden direct diet initiatief door met 4-0 vóór te ko men. De Rotterdamse meao bleef echter niet bij Leiden achter en kwam in deze enerverende wed strijd in de laatste minuut met 17-18 voor te staan. Het kwam gelijk en de wedstrijd werd in de laatste se conde in het voordeel van Leiden be slecht door een feilloos schot van M. Abrahams, die de eindstand bepaal de op 19-18. heel intelligent", aldus vader Daanen. Misschien ligt daar wel de oorzaak van alles. „Verheven" Ria bezat, zo wordt duidelijk, ?en zeer sterk aanwezige eigen wil. Bovendien was zij intelli genter dan haar omgeving, waardoor ze zich wat "verhe ven voelde boven ouders en buurt. Anderzijds was ze, meldt moeder Daanen, "een meisje dat altijd klaar stond voor iedereen die in nood zat en die verdrukt werd." Ze was 15 Jaar toen ze haar MULO-diploma in haar zak had zitten, en toen ze voorstelde op kamers te gaan wonen. Haar ouders maakten daartegen ech ter uitdrukkelijk bezwaar. Er ontstonden conflicten in het huisje aan de Formosastraat. Gevolg: Ria gaat op eigen ini tiatief naar het meisjesin ternaat "Vogelenzang" in Bloe- mendaal. Ze voelt zich te oud om nog thuis te wonen. Na dè oeriode "Vogelenzang" komt Ria weer thuis. De moeilijkhe den beginnen daar echter op nieuw, en Ria verdwijnt naar een internaat in Rotterdam, dat volgens haar ouders "een zeer slechte invloed op haar heeft". Vader Daanen mompelt wat onverstaanbare zinnen als "Rotterdam" ter sprake komt. Er blijkt in elk geval uit dat hij niet nog eens een dochter aan de zorgen van dezelfde in stelling zou toevertrouwen. Door tussenkomst van pater De Ponti belandt Ria vervolgens in het internaat Sint Agnes in Voorhout. Na haar 18e ver jaardag trekt ze in bij haar broer en gaat ze werken in Valkenburg als steno-typiste. Via haar werk ontmoet ze Jan Visseren. Na een korte ver- keringstijd verbindt pater De Ponti de gelieven in de echt. Het is 8 september 1966. Ria is 20 jaar, haar man 2 jaar ouder. De eerste huwelljkstijd lijkt beschenen door dezelfde ro mantische zon die de meeste prille huwelijken eigen is. Vrij snel verschijnt er ter vervol making van het echtelijk geluk een tweeling, Jaqueline en Ber- nadebte. De kinderen zijn nu zes Jaar oud. Vier Jaar later volgt dochter Marieke. De eerste tekenen dat het hu welijk haar pais en vree heef; verloren verschijnen, zegt moe der Daanen, het laatste half jaar dat 'Ruck" dn Koudekerk bij haar man woonde. Haar verhaal: "Op een dag gingen we in Koudekerk op bezoek. Puck kwam ons tegemoet, he lemaal versuft, en met groto blauwe plekken aan haar sla pen. We werden door Jan Vis seren weggestuurd. Twee da gen later vertelde Puck me in de keuken dat hij haar "van de trap af gelazerd" had. Ik ge loofde haar niet." Het ongeloof verdwijnt een paar weken later, als Ria in aanwezigheid van Jan aan haar ouders vertelt dat hij haar „al le hoeken van de kamer door- schopt." Jan zou toen gezegd hebben dat dat "soms ook weJ nodig was". Op 11 december 1971 is Ria vertrokken. Moeder Daanen „Zaterdag was ze weg, en maandag stond Jan Visseren hier voor de deur om over scheiding te praten." In een interview met het üagblad "De Telegraaf" heeft Jan laten weten dat het ver trek van zijn ex-echtgenote, can wie hij inmiddels inder daad is gescheiden, hem weinig beeft gedaan. "Dat klopt wel", segt het echtpaar Daanen. 'Toen wij eens onverwacht bij bem op bezoek gingen vlak na Ria's vertrek, zat hij in de ka mer met een broer. In vier hoe- ten van de kamer hingen spea ker boxen, waaruit keiharde muziek klonk. Het leek wel kermis. „Het leven gaat door", sei hij. Hij vertelde ook. dat hij inmiddels een vrouw had die bij eens per week bezocht. Nou ja, dat is wel te begrijpen na tuurlijk". Over wat de oorzaken van bert slechte huwelijksleven zijn vijken de lezingen van ouders Daanen en ex-echtgenoot nog al af. Het echtpaar Daanen: "Ze was in haar eigen huis nooit vrij. Er was altijd wel een fa milielid van hem. Ze mocht zelfs niet alleen de kleertjes voor haar kinderen kopen. Bo vendien kreeg ze niet genoeg huishoudgeld, ze had nauwe lijks genoeg te eten". De lezing van Jan Visseren in "De Telegraaf": "Ria was ja loers, omdat mijn familie haar volgens haar zeggen niet accep teerde". De ouders Daanen zeggen hetzelfde. Nog een oorzaak die Visseren noemt voor de echte lijke conflicten: "Ria had een vqorleifde voor negers". goed voor ieder- "Puck was een die aan de deur kwam. Ook voor één of andere boe kenverkoper, een neger, die eens binnen is geweest. Maar sex kwam daar niet aan te pas. Ze was koud in sexueel op zicht, ze vond "al dat gedoe" vermoeiend, vertelde ze wel eens. Die neger is trouwens nooit gevonden, heeft dus ook nooit kunnen bevestigen dat hij "iets" met Ria heeft gehad". Voor Jan Visseren is de zaak. zoals hij ook aan de Telegraaf heeft gezegd, afgedaan. Voor het echtpaar Daanen aller minst. "Nu de scheiding er is, kan Visseren ons niet meer ver bieden om ons ermee te be moeien, zoals hij tot nu toe heeft gedaan. We willen weten Df Ria inderdaad, zoals Visse ren zegt, na een ruzie is ver trokken, of dat ze vermoord is. Dat laatste lijkt ons verreweg het meest waarschijnlijk. Want anders zou Puck een teken van leven hebben gegeven. Ze kon niet buiten haar ouders. Wij willen nu weten waar we aan toe zijn. Want op dagen als vandaag mevrouw Daanen is Jarig, maar er heerst nau welijks een feestelijke stemming is het voor ons bijna ondra gelijk. Puck zou ©p haar moe ders verjaardag toch zeker van zich laten horen LEIDEN Foto's als on derstaande zullen de ko mende vijftien jaar gere geld kunnen worden ge maakt in de Leidse binnen stad. Er is een plan om alle walkanten systematisch te gaan aanpakken, samen met riolering en bestrating binnen de singels. Het gaat in totaal f65 miljoen kos ten. Als het besluit valt dit plan uit te voeren, zal er niet zo incidenteel meer aan de walkanten worden gewerkt als totnogtoe gebeurt. Nu worden alleen walkanten hersteld, die ingestort zijn of op punt staan dat te doen. Het eerste was het geval op de Oude Vestf fo to links) en het tweede op het Rapenburg (foto rechts)). (Foto's Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3