.EIDSCH DAGBLAD Mlarcrisis op iet kookpunt A van der velde Citroen Amerikanen vri j gelat en vandaag xlerlandse wisselmarkt dicht nen en wind leidsch @2 dagblad ANDERHALF MILJOEN SCHADE BIJ BRAND IN LISSE Uitwisseling van gevangenen vandaag in Vietnam begonnen Scherpe kritiek van priesters op sociale toestand in Spanje Belasting legt beslag op Kipo Carrell gaat weer trouwen „Geen sprake van crisis in energie" NDAG 12 FEBRUARI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 33939 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TERDAM/PARIJS/BONN (ANP, AP, Reuter) De Amsterdamse wisselmarkt ïdaag niet open gegaan. De Nederlandse Bank heeft bekend gemaakt, niet met dollar open op de markt te zullen komen om de Amerikaanse valuta te steunen. Er worden »een noteringen opgemaakt. Nederland volgde hiermee vanochtend het voorbeeld Japan, Engeland, Frankrijk, België, Italië en West-Duitsland. Tot dusver is dit de concrete maatregel om de dollarcrisis, die dit weekeinde op een hoogtepunt kwam, zweren. De Zwitserse wisselmarkt is open gebleven. eravond werd in Parijs geheim (verleg gepleegd tussen de mi- van Financiën van Frankrijk, Duitsland, Engeland en Italië, an gedurende de laatste fase erd deelgenomen door de Ame- se onderminister voor Finan- aul Volcker. vacht wordt, dat morgen of lilt verwacht van vanavond tot navond; veel bewolking met buien, waarvan sommige agel of natte sneeuw. Krachtige irde, aan de kust harde wind >rm uit zuidwest tot west. Tem- iren van 3 tot 6 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 13 FEBRUARI >p: 7.59 uur; onder: 17.50 uur. op: 12.59 uur: onder: 5.28 u. Tater te Katwijk te 11.21 uur; ater te 6.45 en 19.39 uur. woensdag een spoedconferentie be gint van de financiële topfunctiona rissen uit de belangrijkste geïndus trialiseerde landen. In Bazel verga derden de presidenten van de cen trale banken der Westerse landen. Zij bewaarden volstrekt stilzwijgen ZWIJGZAAM De Westduitse minister van Finan ciën Heimud Schmidt, zijn Engelse collega Anthony Barber, de Italiaan Giovanni Malagodi en de Fransman Valery Giscard dTSstaing kwamen gisteravond bijeen in de woning van de Fransman. Later dineerden zij met de Amerikaan Paul Volcker. Het was toen tegen 12 uur vannacht. Pas omstreeks 2 uur vanochtend vroeg was het beraad geëindigd. De bewindslieden weigerden iets mede te delen over het besprokene, of ,over wat er nu verder moet ge beuren. Het lijkt ook niet waar schijnlijk, dat tijdens het gesprek al Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs P Ik word abonnee per 26 februari '73 en ontvang de krant reeds vanaf heden. FJ Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: sdres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. definitieve beslissingen zijn geno men. Er was op de spoedvergadering geen Japanse vertegenwoordiger aan wezig en waarnemers menen, dat er nauwelijks een maatregel kan wor den genomen zonder diepgaand over leg met Japan. Japan is na Duitsland de op een na grootste koper van Amerikaanse dollars geweest om deze valuta tegen speculatie te beschermen. Verschei dene deskundigen hebben als hun mening te kennen gegeven, dat Ja pan de yen dient op te waarderen zelfs 10 tot 30 procent maar de Japanse regering voelt er weinig voor als enige tot een revaluatie over te gaan, omdat de export hiervan ern stige schade zou ondervinden. SAMEN ZWEVEN? De Westduitse regering, die zich verplicht heeft gevoeld ongeveer 6,6 miljard dollar te kopen sinds de cri sis tien dagen geleden uitbrak, heeft gisteren verklaard, niet te willen af wijken van zijn eerdere monetair- politieke koers. Deze verklaring lijkt er op te wijzen, dat Bonn een op waardering van de mark ten opzichte van de dollar uitsluit, althans wan neer een dergelijke revaluatie niet en-bloc gebeurt door alle geïndus trialiseerde landen behalve Amerika. De mogelijkheid bestaat, dat de ge- industrialiseerde landen hun koersen gaan laten zweven ten opzichte van de dollar, dus voorlopig op basis van vraag en aanbod, maar onderling hun koersen binnen de vroeger afge sproken kleine marges handhaven. REACTIES Na tien uur hedenochtend werden op de Amsterdamse wisselmarkt on officieel wel wat zaken gedaan, waar bij voor de dollar 'n koers werd gead viseerd tussen f 3,08 en f 3,12. Het officiële interventie punt is f 3.1720 De handel bleef door de onzekere situatie nog zeer bescheiden, aldus valutahandelaren. De eerste koersen betekende een revaluatie van de gul den van ongeveer 4 pet. De Japanse wisselbanken hebben in verband met de sluiting van de deviezenmarkt in Tokio hun eigen koersen vastgesteld bij de handel met hun afnemers. De Bank of Tokyo bood de dollar aan tegen 302 yen en was bereid deze te kopen tegen 284 yen vergeleken met 308 yen als officiële koers bij de centrale bank, een reva luatie" van de yen van circa 9 pro cent. LISSE Bij een brand zaterdagavond in de kisten fabriek Elkaaan de Greve- lingenweg zijn drie van de vijf bedrijfsloodsen geheel in vlammen opgegaan. Volgens een voorlopige schatting be draagt de schade rond ander half miljoen gulden. Het vi tale gedeelte van het bedrijf bleef gespaard, zodat de pro- duktie vanochtend normaal doorgang kon vinden. De brand xoerd omstreeks elf uur ontdekt. De brand- weer van Lisse kreeg in de loop van de avond assistentie van de brandweerkorpsen uit Sassenheim en Hillecrom. Om één uur was het vuur be dwongen. Van de machines bleken alleen de spijkermn- chines door het vuur te zijn aangetast. Het gebouwtje waarin de administratie is ondergebracht. bleef ge spaard. De drie afgebrande loodsen bevatten de opslaa, de handkistenafdeling en de mechanische montageafde ling. De oorzaak van brand is non niet vastgesteld. Tijdens de brand slaagde een Lissenaar erin een ple zierjacht in de Grevelingen van de vuurhaard weg te sle pen. De man die dit op eigen houtje deed. kreeg brand schade aan zijn jas. Het vaar tuig, ter waarde van onge veer 1100.000 en eigendom van de president-commissa ris van een zusteronderne ming van "Elka". werd niet beschadigd. .(Foto Jan Holvast) Tragische held Ook na het PPR-congres van zater dag heet het „een progressief kabi net. eventueel met confessionelen, maar geen concessies aan het pro gram". Voeg daarbij de weigering van for mateur Burger om nog eens met de christelijke drie te praten over een „gelijkwaardige behandeling" van deze drie en de progressieven, en de politieke hemel mag ala uiterst grijs worden gekenschetst. Den Uyl is door de partij-achterban al zo gepind dat zijn optreden langzamerhand op dat van de tra gische held uit een Grieks drama gaat lijken: het noodlot heeft ge wild dat Juist op het moment dat hij het regermgsvaandel zou kun nen grijpen, de partij hem de han den en de enkels gebonden heeft. Voor de poorten van het Catshuis lijkt hij te sneven, terwijl de ban vloek aan de confessionelen het laatste is dat over zijn lippen komt. LUCHTBASIS CLARK, Philippijnen (AP, ANP) Noord- Vietnam heeft vandaag 116 Amerikaanse krijgsgevangenen vrij gelaten. Het eerste vliegtuig miet terugkerenden werd op de Philippijnse luchtmachtbasis Clark door duizenden militairen en familieleden met gejuich ontvangen. Onder de 116 vrijgelatenen zijn Nirih in Zuid-Vietnam, die in han- tien luitenant-kolonels, 20 majoors den van de communisten is, overge- en 51 kapiteins. Een van de gewezen krijgsgevangenen hield een met de hand beschreven doek omhoog, dragen zouden worden, was om onbe kende redenen vertraagd. Pas na uren werden de 27 in vrijheid ge- waarop stond te lezen: "God zege- steld, waarmee het totaal van de ne Amerika en Nixon" De vrijgelaten Amerikanen zagen er volgens ooggetuigen op de lucht machtbasis goed uit. Zij vertoonden weinig sporen van hun langdurige gevangenschap, hoewel verscheidene van hen negen jaar hebben vastge zeten. Drie man werden op een brancard het vliegtuig uitgedragen. Alle krijgs gevangenen werden met rode-kruis - bussen naar een ziekenhuis gebracht, waar zij uitvoerig onderzocht zullen worden. Aangenomen wordt dat het nog wel drie dagen zal duren eer zij de terugreis naar de Ver. Staten zul len aanvaarden. De eerste groep zou oorspronkelijk uit 115 man bestaan. Op verzoek van de Amerikanen is er nog één krijgs gevangene aan toegevoegd omdat zijn moeder ernstig ziek is. Het is de 40-jarige kapitein Brian Woods, die in september 1968 boven Noord- Vietnam werd neergeschoten. Kermissfeer Het eerste vliegtuig met vrijgela ten Noordvietnamese en Vietcong ge vangenen is intussen in Loc Ninh aangekomen. De gevangenen arri veerden in een kermissfeer. Aan de Zuidvietnamese kant braakten luid sprekers popmuziek uit, terwijl de communisten politieke liederen en marsmuziek ten gehore brachten. Slechts over één kwestie in de ge hele vrijlatingsprocedure ontstonden moeilijkheden. De vrijlating van de 27 Amerikanen, die in de stad Loc Uw Opel dealer Official General Motors dealer B.V. Het Motorhuis Vondellaan 80 Leiden Raketten in zee? Er is tot nu toe geen commentaar gegeven op een bericht in het dag-blad „Yedioth Aharonoth" in Tel Aviv. Volgens het welk een aanzienlijke hoeveelheid anti-tankraketten die aan boord van het Israëlische schip „Galila" op weg naar Israël waren, tijdens een storm ten zuidwesten van Engeland van boord gegleden en in zee terechtge komen zijn. De laatste tijd zijn ra ketten terug aan de oppervlakte ge komen, waar zij zijn vernietigd door Britse marineschepen. door de Vietcong en Haonoi vrijge stelde Amerikanen op 143 kwam. De Zuidvietnamese regering zal in de loop van deze week 7.000 Noord vietnamese krijgsgevangenen, onder wie 900 vrouwen, in vrijheid stellen, zo is in Saigon vernomen. ROTTERDAM De belastingen hebben beslag gelegd op de. in de magazijnen van Kipo aan de Kool haven ln Rotterdam, resterende goe deren ter waarde van ongeveer vier ton. Directeur W. B. Knoops meent, dtat de belastingen hiermee bijna ge heel aan hun trekken komen. De obligatiehouders van Kipo hebben de afgelopen week voor ongeveer een miljoen tegen inwisseling van obliga ties afgehaald Kipo is nu nog onge veer anderhalf miljoen gulden schul dig aan obligatiehouders. De heer Knoops heeft becijferd, dat leveranciers een miljoen hebben te vorderen. Vandaag zou Kipo sur séance van betaling aanvragen. Men heeft nog hoop dat de actie voor fi nanciële steun door de leden deze week het nodige zal opleveren. Vori ge week is slechts voor een paar dui zend gulden overgeschreven op de privé-girorekenlng van de heer Knoops. Als met al ziet het er niet naar uit dat Kipo voor een faillissement kan worden behoed. De heer Knoops beweert in samenwerking met enkele „groten" reeds bezig te zijn met de opzet van een nieuwe organisatie. Het pand aan de Koolhaven is ge huurd zodat schuldeisers zich uit sluitend met het interieur ervan kunnen bezighouden. BONN Rudi Carrell c38). in West-Duitsland nog altijd Neder lands tv-showmaster nummer één, wil weer gaan trouwen. Al vijf jaar woont hij Ln Bremen samen met het Duitse danseresje Anke Bobbert (32). Carrel onthulde, dat hij met Kerst mis al de diamanten ringen met zijn Anke heeft uitgewisseld. Weldra zal nu zijn eerste huwelijk worden ont bonden. Zijn beide dochters, Anne- mieke (14) en Caroline (10) blijven in Nederland. Het echtpaar zal een riante wo ning in Marbella, niet ver van Tor- remolinos, betrekken. Minister Geertsema heeft zich uiterst voorzichtig opgesteld tegenover het eventueel inzetten van Nederlandse troepen in Suriname. Hij noemde gisteren voor de televisie een der gelijke actie het „alleruiterste mid del". De ernstige structurele problemen van Suriname, de schrikbarende toestand waarin een groot deel van de bevolking zich bevindt, onttrek ken zich stellig niet aan een be langrijk stuk mede-verantwoorde lijkheid van Nederland, al mag men er niet aan voorbij gaan, dat economisch gesproken dat rijksdeel ongeveer een kolonie van de Ver enigde Staten is. Nederland moet daarom als he* maar even kan zich van wapen- gebruik onthouden en zich niet in dit geschil compromitteren. De op stelling van mr. Geertsma is de meest verstandige op dit ogenblik. Maar het wordt nu meer dan tijd dat vaart wordt gezet achter wat tot de uiteindelijke bestemming van Suriname moet leiden: vol ledige zelfstandigheid. 18 PAGINA'S PAMPLONA (AFP) In een twaalftal kerken van Pamplona is ernstige kritiek geleverd op de poli tieke en sociale toestand in Spanje. De gouverneur van de provincie Na- vavarro, waarin Pamplona ligt, heeft een klacht ingediend bij de recht bank van Pamplona met het verzoek rn- te gaan of hier sprake is van een strafbaar feit. De gezamenlijke pre dikatie vormt de scherpste kritiek, DEN HAAG (ANP) Er is geen van geweld leggen de priesters uit sprake van, dat er een energiecrisis als een situatie, waarin het meren deel der burgers beroofd is ran zijn essentiële vrijheden en zijn rechten niet integraal uitoefenen. De verklaring zegt onder meer op handen zou zijn .aldus de presi dent-directeur van de Esso-Neder- land. de heer F G van Duivenboo- den. is namelijk een aantal moge lijkheden. waardoor wij het tijdstip van volledige uitputting van de fos- „Het volk kan st)n mond niet open 81616 r6'6fv6s *>Jafds^ften f™' nen uitstellen, totdat alternatieve zij die beweren zijn af ge- die sedert maanden in de Spaanse zelf zijn gekozen". En verder: „De vaardigden te zijn, behoren dat niet vormen van energie tot volwaardige te doen omdat zij niet door het volk energiebronnen zijn ontwikkeld. De Belgische atleet Miel Putte- mans heeft zaterdagavond in de Leidse Groenoordhal het wereld- indoorrecord op de 3000 meter verbeterd en gebracht op 7.45.2. „Een- snelle piste", loofde de Vlaamse hovenier, maar vóór die „piste" was uitgelegd waren er in de Groenoordhal heel wat minder lovende woorden aan het adres van de KNAU gericht. De atle- tiekleiders hadden de opbouw van de baan zó klungelig gearran geerd dat zaterdagmorgen de nationale studenten-indoorkam pioenschappen volledig de mist ingingen. In Gothenburg, waar Ard Schenk natuurlijk wereldkampioen werd, viel ISSL-boss Neely zich letter lijk en figuurlijk een buil. Bij de huldiging van de 5000 meter viel hij krachtig met het hoofd op het ijs en financieel moesten er weer tonnen bij. Ard kreeg van minis ter Engels en staatssecretaris Vonhoff een gelukstelegram en de demissionaire bewindslieden spra ken telegrafisch eveneens hun be wondering uit voor Atje Keulen, die als Europees kampioene (in Brandbu) nog altijd niet „demis sionair" is. En nog veel i i PPR wil geen enkele binding met confessionele partijen PAGINA 5 kerk gehoord is. Wij leven ln een permanente staat van geweld, die de uiterlijke schijn heeft van legaliteit en legitimiteit, zo verklaren de auteurs van de tekst, die zaterdag ls gepubliceerd door het dagblad van Pamplona „El Pensa- miento Navarro". Het blad oefent scherpe kritiek uit op de verklaring die aan een groep priesters van Pam- zwakken moeten niet langer onder de druk van de angst leven Het volkt moet zich kunnen organiseren en moet vrijuit kunnen spreken. De bij zondere rechtbanken, de rechtbank voor de openbare orde en de militaire rechtbanken dienen te verdwijnen. De processen moeten worden herzien en alle politieke gevangenen dienen amnestie te krijgen", aldus de ver- plona wordt toegeschreven. De staat klaring van de priesters. WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 tel 1441 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 tel 33741 LEIDERDORP v. d. Valk Boumanweg 180 tel 34290

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1