ouden willen niet onder meer'overleg voor jonge erkeersslachtoffers Kabinet is toch akkoord met Euratom-programma VV gaat op zoek naar n maatschappijvisie ertsema nog niet klaar met ambtenaren BLOEDSPOREN Kuyper boos op bezetters waren van protest tegen ontslag redacteur „Ad Valvas OPSTANDIGE PATIENT nv Vredestein tot overleg bereid HAANSTRA OP NOMINATIE VOOR OSCAR tuyt acht schatting nalhout „zeer grof )AQ 10 FEBRUARI 1973 BINNENLAND PAOINA t DEN HAAG De ambtenaren bonden zijn niet bereid zonder meer het overleg met minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) over de omstreden verhoging van de pen sioenpremie voor ambtenaren te hervatten. De bonden vinden dat "werkelijk open overleg" pas mogelijk is als het effect van de reeds ingevoerde ver kabinet is slechts bereid gebleken AMSTERDAM (ANP) De raad sels rond de bloedsporen en het sleep- spoor van anderhalve kilometer op een pad in het Amsterdamse bos, zijn opgelost. Een Amstelveense arts deel de politie gisteravond als reac tie op een bericht daarover in de kranten mee, dat de persoon, die maandagochtend door drie mannen over het bospad werd gesleept, een patiënt van hem is. De man, die als therapie met familieleden wandelt, was volgens de arts de bewuste och tend in een opstandige bui en wilde niet verder mee. Om hem in een verderop geparkeerde auto te krijgen, zagen zijn begeleiders geen andere mogelijkheid dan de man te slepen. Zij brachten hem daarna onmiddel lijk naar de arts. De patiënt had zich AMSTERDAM Zeven redacteu ren van bladen van universiteiten en hogescholen hebben protest aan getekend tegen het ontslag van eind- Iredacteur P. W. Btickmann van „Ad Valvas", het orgaan van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Zij hebben bovendien besloten de samen werking met het Amsterdamse blad hangende de schorsing van him col lega te staken. Bückmann werd gistermorgen door het college van bestuur van de uni versiteit geschorst, omdat hij ondanks door ondervinden, een verbod van de afdeling pers en voorlichting een verslag in Ad Val vas had opgenomen over het verloop van de bezetting van de VU. geschort om het artikel op de voor pagina van Bückmann over de be zetting van de VU te verwijderen. De voorzitter van de universiteits raad dr. P. Kuijper, heeft in een gis teren uitgegeven verklaring aan de universitaire gemeenschap de ver antwoordelijkheid voor de thans aan wezige belemmering van onderwijs en on^rzoek gelegd bij de bezetters. Hij stelt hen bovendien verantwoor delijk voor de schade die leden van de universitaire gemeenschap hier- Wel stemmen de bonden in met een informeel gesprek, waarvoor ze inmiddels door minister Geertsema De man verloor ook zijn handschoe- zijn uitgenodigd. De heer J. F. M. nen en bovengebit, maar die wer- Dellaert, voorzitter van de rk cen trale van overheidspersoneel: "Wij willen bij een overleg werkelijk met een schone tafel beginnen en zover mogelijk tegemoet komen aan wat de 40.000 demonstranten dinsdag in Den Haag als hun wensen kenbaar hebben gemaakt "Hij acht het mo gelijk dat donderdag 15 februari, gereserveerd voor een vergadering van het georganiseerd overleg, het informele gesprek kan plaats vin den. den teruggevonden door één van de familieleden, die naderhand was gaan zoeken. Dit verklaart, waarom de handschoenen en het gebit, die een inwoonster van Uithoorn op het pad had zien liggen, verdwenen waren toen de politie later op de dag een onderzoek instelde. kkr ltoc nsterdam De Koninklijke 1 rlandse Automobiel Club 76l£ ter gelegenheid van haar bestaan een fonds ge il dat ten doel heeft hulp erlenen aan Jeugdige ver- Blachtoffers met schedel- &rsenletsel. de inkomsten, de KNAC te zelf tienduizend gulden pende een gironummer, wil echter hoofdzakelijk re- htiéti laten bedrijven en zeker n direkte financiële hulp ver- aan de slachtoffertjes en dragen voor hun begeleiding evalidatie. (AC-voorzitter Jhr. W. van Andinga de Kempenaer stelde dat het doel bereikt zal zijn als men twee of drie Jaar een of meer professoren vrij zal kun nen maken om die research te doen, a raison van een half mil joen gulden per Jaar. Waarbij werd opgemerkt, dat uit principe geen verschil be staat tussen niet volwassen slachtoffers van het verkeer en slachtoffers van bedrijfsonge vallen, waarna de kolen en staalgemeenschap uitgebreid on derzoek heeft verricht. In 1970-'71 liepen naar schat ting driehonderd kinderen ern stig schedel- of hersenletsel in het verkeer op. In zevenhonderd gevallen waren de gevolgen min der ernstig. Ter vergelijking: negenhonderd kinderen tot veertien Jaar kwamen op straat om en zeventienduizend werden gewond. Het "KNAC-fonds voor Jeug dige verkeersslachtoffers" werd gisteren in de RAI geïntrodu ceerd in aanwezigheid van prin ses Beatrix en de ministers Stuyt en Udink met de slogan "help mij weer op weg". Op de foto v.ln.r. de KNAC- bestuursleden Roscam-Abbing, voorzitter Van Andinga de Kempenaer en vice-voorzitter Broedelet in gesprek met de prinses. UTRECHT De raad van bestuur van het Vredestein-concern is bereid het overleg met de vakbonden over dt omstreden beloningsregeling voor de beambten te hervatten. Tijdens een vergadering van de vak bonden om de gekozen leden van de ondernemingsraden van het Vrede stein-concern, eind vorige week in Utrecht, werd Vredestein een „laat- DEN HAAG Verpakt vlees wordt ste kans" geboden om aan de onder zo veel gestolen in de supermarkten, handelingstafel tot een oplossing van dat Vroom en Dreesmann stopt met het conflict rond de nieuwe regeling de verkoop ervan. Het gaat de „sla- voor de beambten te komen. Als vóór weer invoeren. 10 februari geen antwoord zou zijn „Teveel diefstal" V D stopt met de verkoop van verpakt vlees De verklaring berust op een uit spraak van de universiteitsraad eer der deze week. dat de bezetting een niet toelaatbare vorm van protest is. Dr. Kuijper wijst erop dat studen ten die door de 1000-guldenwet in fi nanciële moeilijkheden komen een beroep kunnen doen op beschikbare fondsen. Dit is overigens een al eer der gepubliceerde mogelijkheid waar van tot nu toe geen gebruik is ge maakt. De voorzitter van de raad doet een dringend beroep op alle le den van de universitaire gemeen schap zich uit te spreken tegen de bezetting. HOLLYWOOD (UPI) De acadc- overweegt hij een proces tegen het n le van fllmkunaten en wetenschap- bestuur te beginnen. pen in Hollywood heeft Bert Haan- Ad Valvas is deze week niet ver- stra.s fflm besten af" voorge- schenen. Het blad kon met gedrukt dragen voor een Oscar in de afdeling worden omdat de matrijzen voor de feature documentaires. van Ad Valvas voorlopig op te dra gen aan het bureau pers en voorlich ting. In de zittende redactie waren namelijk onenigheden gerezen die drie medewerkers tot uittreden be wogen. Een aantal medewerkers aan het blad had hiertegen geprotesteerd omdat volgens hen het blad daar door gebonden dreigde te worden aan het uitvoerende bestuur van de uni versiteit, "hetgeen bij de samenstel ling van Ad Valvas een verminde ring van de openheid voor de diverse stromingen en meningen binnen de universitaire gemeenschap ten ge volge kan hebben". Eindredacteur Bückman heeft naar aanleiding van zijn schorsing con tact opgenomen met de Nederland se Vereniging van Journalisten. Ook pagina's gisteren niet zoals gewoon- In dezelfde categorie zijn voorts- lijk door de zetterij in Aalsmeer voorgedragen: Malcolm x een Mar- naar de drukkerij, de perscombina- vin Worth- productie voor Warner tie in Amsterdam, zijn verstuurd. De Bros, Manson van Merrick Interna- uitgetreden redactieleden nemen aan dat de uitgave van dit nummer is op tional Pictures en Marjoe een Cine ma x prod ilk tie Een tweede reden daardoor is dat ontvangen, zou tot acties worden onderzoeken hebben uitgewezen dat overgegaan. de klanten het meer op prijs stel len op „ambachtelijke wijze" te wor den bediend, dan een stuk vlees in een koelvitrine uit te zoeken. De vakbonden zullen nu het overleg hervatten, hoewel zij daar sceptisch tegenover staan. Districtsbestuurder F. Westenbrink van de Industriebond NW in Enschede neemt de bereid- Voorlopig zullen alleen de zogehe- heid van de raad van bestuur om het ten Vendet-fialen weer een slagers- overleg te hervatten voorlopig met Vleesmeesters, een combinatie van gewezen als zijnde „een dictaat van grootslagers. de raad van bestuur". TOP-TTEN-TOP-TIEN-TOP- Amsterdam: London: 1. (1) Blockbuster: Sweet 2. (4) Long haired lover from Liverpool: Jimmy Osmond 3. (2) Donna: 10 cc 4. (10) Go like Elijah: Chi Coltrane 5. (3) Crazy horses: Osmonds 6. (5) Clap your hand and stamp your feet: Bonnie St. Clair 7. (8) Love story: Nino Tempo and April Stevens 8. (-) School's out: Alice Cooper 9. (-) You're so vain; Carly Simons 10. (9) Me and mrs. Jones Billy Paul rede van prof. dr. B. Smalhout „De dood op tafel" over fouten van anesthesisten. De door prof. Smal hout gebruikte gegevens die hem brachten tot een verondersteld sterfterisico van 1 op 3000 operaties, larcose, kan minister Stuyt zijn volgens minister Stuyt afkom- •ndheid bevestigen noch stig uit publikaties uit 1968 en 1969 en hebben betrekking op in Neder- us$é bewindsman in antwoord land verzameld materiaal uit de pe riode 1964-1967 en op een aantal buitenlandse publikaties van de ja ren 1954 en 1969. „Het door prof. Smalhout genoem de aantal slachtoffers berust op een bewering dat er jaar- 200 patiënten sterven en entferen letsel wordt toege- l. s gevolg van veelal ver- fouten bij het toebrengen van de eerste-kaimerleden ,0t Zoutendijk (beiden WD), üden de minister op 28 no- chriftelijke vragen gesteld aoileiding van de inaugurale zeer grove schatting die bovendien aan dermate uiteenlopende en ver ouderde cijfers is ontleend dat hier aan geen reële betekenis mag worden toegekend'", aldus de minister. Deze is evenwel van mening, dat het operatierisico ten gevolge van nar cose tot een minimum dient te wor den beperkt en dat ai het mogelijke moet worden gedaan om dat doel te bereiken. Minister Stuyt acht het echter niet mogelijk van overheids wege een onderzoek te laten instellen naar de juistheid van de beschou wingen van prof. Smalhout. Een dergelijk onderzoek zou betekenen dat de ziektegeschiedenissen van alle in Nederlandse ziekenhuizen geope reerde patiënten, die tijdens een ope ratie zijn overleden en van die pa tiënten, die enigerlei letsel onder vonden als gevolg van operaties, mi nutieus zouden moeten worden be studeerd. DEN HAAG (ANP) Het ka binet is gisteren akkoord gegaan met het programma voor gemeenschap pelijk onderzoek in de Europese Ge meenschap voor atoomenergie, dat staatssecretaris Westerterp, in de Indien staatssecretaris Westerterp, die later sprak over „welhaast on weerstaanbare druk" waaraan een klein land kan woren blootgesteld, op zijn standpunt was blijven staan, zou dit hebben betekend dat Ned er- nacht van maandag op dinsdag in land verantwoordelijk zou worden Brussel, slechts voorwaardelijk had willen goedkeuren omdat het aan zienlijk afweek van hetgeen Neder land voorstond. De Nederlandse regering meende, op grond van de ervaring van de af gelopen Jaren, datin vier onderzoeks centra Petten, Karlsruhe, Geel (België) en Ispra (Italië) slechts werk voor 1.300 onderzoekers was. De overige acht landen van de ge meenschap steunden echter het voorstel van de Europese Commissie, dat voorziet in een personeelsbestand van voorlopig 1.650 man.. gesteld voor het opheffen van de on derzoekscentra. Het programma voor gemeenschappelijk onderzoek moet namelijk eenstemmig worden goed gekeurd en reeds eerder had de com missie laten weten dat zij geen an der programma zou voorstellen. Het kabinet, aldus een officiële mededeling, is met het besluit van de EEG-ministerraad akkoord ge gaan „ondanks enkele zakelijke be zwaren die tegen dit programma blijven bestaan". Positieve aspecten zijn dat thans, voor het eerst sinds 1967, een vier jarig onderzoekprogramma tot stand is gekomen (de afgelopen zeven Jaar konden de zes landen van de toen malige gemeenschap slechts over- eensteming bereiken over voorlopige programma's van een Jaar). Naast de gemeenschappelijke programma's zijn enkele aanvullende programma's goedgekeurd waaraan niet alle negen landen deelnemen waaron der voortzetting van de exploitatie van de hoge flux reactor in Petten. De hoge flux reactor, waarbij 95 van de into taal 150 medewerkers van Petten werkzaam zijn, wordt ge financierd door Nederland, België en Duitsland. Deze reactor is van groot belang voor materiaal-onderzoek, en Petten als geheel kan wellicht in de toekomst een rol spelen bij onderzoek op het gebied van milieuhygiëne en modenre technologie. 1. (1) Blockbuster: Sweet 2. (3) Do you wanna touch me: „Gary Glitter 3. (2) You're so vain: Carly Simons 4 (-) Part of the union: Strawba 5. (9) Daniel: Elton John 6. (4) Long haired lover from Liverpool; Little Jimmy Osmond 7. (-) Paper plane: Status Quo 8. (6) Wishing well: Frea 9. (5) The Jean genie: David Bowie 10. (10). If you do'nt know me by now: Harold Melvtne and the Bluenotes New York: 1. (1) Crocodile rock: Elton John 2. (3) Why can't we live together: Timmy Thomas 3. (4) You're so vain; Carly Simon 4. (5) Oh babe what would you say: Hurricane Smith 5. (2) Superstition: Stevie Wonder 6. (-) Could it be I'm fallin' in love: Spinners 7. (-) Don't expect me to be your friend: Lobo 8. (8) Trouble man: Marvin Gaye 9. (9) The world is a ghetto: War io. (-) Do it again: Steely Dan Bonn: 1. (5) Crocodile rock: Elton John 2. (6) Delta queen: Ricky Shayne 3. (3) Crazy horses: Osmonds 4. (1) Wig warn bam: Sweet i 5. (4) Solid gold easy action: T. Rex i 6. (2) Elected: Alice Cooper 7. (7) Gudbuy t'Jane: Slade i 8. (8) Mexico: Les Humphles Singers 9. (9) Clair: Gilbert O'Sulllvan 10. (-) Mein schatz, du bist: Chris Roberts krijgt in Breda tiöV tische botsing tussen twee n uit de Nederlandse vak- de vorige NVV-voorzit- tarry ter Heide en voorzit- it Groenevelt van de Indu- ■vVV een belangwek- volg. Dan bespreekt name- erbondsvergadering van het het hoogste gezagsorgaan n Of machtige vakcentrale de ven ta de komende jaren moet fwolgd. aar 'olg- Burgers grauwe herfstmiddag 17e oktober vorig Jaar kwam aren onder de oppervlakte I 'e tegenstelling tussen twee ten in het NVV met een grote heftigheid naar 1 de vergadering van het •bestuur verlangde Ter Hei- definitieve uitspraak over 1-91 »D nie aanvaarden van het akkoord. Groenevelt vond het akkoord nogal mager en bleef vasthouden aan zijn eis om eerst zijn langzamerhand befaamd gewor den achterban te raadplegen. Voor Ter Heide kwam toen een, naar in siders weten, al enige tijd begeerd moment. Hij haalde een volledig uitgetikte verklaring uit zijn zak, las die. onder doodse stilte voor en trok even later de deur van de NVV-veste in Slotermeer voorgoed achter zich dicht. Uiterlijk onaan gedaan en zelfs met een zekere op luchting. Enkele Jaren eerder was hij immers met nogal wat tegenzin de opvolger van de populaire André Kloos geworden. Wat waren de belangrijkste tegen stelling tussen Ter Heide en Groe nevelt. beiden duidelijk exponenten van stromingen binnen het NW en trouwens de gehele Nederlandse vakbeweging? In zijn verklaring van de 27e oktober noemt Ter Hel de drie tegenstellingen, die de kern raken: 1. het streven naar eenheid binnen de vakbeweging contra het accen tueren van de eigen opvattingen; 2. het voorop stellen van deonaf- hankelijkheid van de vakbeweging contra het politieke engagement; 3. het streven naar maatschappij hervorming, waarbij de belangenbe hartiging als bijprodukt wordt be schouwd contra de opvatting dat de directe belangenbehartiging voorop moet staan terwijl maatschappij hervorming daaruit bewust voort vloeit. Waar Ter Heide koos voor de een heid, de onafhankelijkheid en de belangenbehartiging met daaruit voortvloeiende maatschappijhervor ming, gaf Groenevelt duidelijk voorrang aan de min of meer te gengestelde opvattingen. Ter Heide is van het toneel verdwenen, Groe nevelt heeft moeten inbinden ter- wille van de eenheid binnen het NVV. Maar natuurlijk is daarmee de algemene tegenstelling niet op eens verdwenen. Het directe conflict binnen het NW is gedempt, maandag zal de verbondsvergadering beginnen met orde op zaken te stellen. Daarbij gaat het vooral om twee punten: een nieuwe regeling voor de beleids voorbereiding en de besluitvorming en verder het opstellen van een maatschappij - visie. Wat dat eerste punt betreft; het is de bedoeling dat de bij het NW aangesloten vakbonden (vijftien in aantal, in ledental variërend van ruim 180.000, de Industriebond-NW, tot 1000, De Organisatie van voetbal profs) eenzelfde procedure gaan volgen bij het raadplegen van de leden. Het mag niet meer voorko men dat bij belangrijke beleidsbe slissingen de ene bond ledenverga deringen in het gehele land houdt, terwijl de andere organisatie vol staat met een discussie in het bondsbestuur. Ook moeten de bondsvoorzitters niet zo sterk aan de opvattingen van de eigen leden worden gebonden dat binnen het NW een vergelijk met andere bon den niet of nauwelijks mogelijk is. Een zorgvuldig beleid moet dus voorkomen dat op dit vlak opnieuw tegenstellingen ontstaan, niet alleen tussen de vakbonden onderling maar ook ten opzichte van de vak centrale, het overkoepelend orgaan. Met het conflict van oktober vorig Jaar nog vers in het geheugen lijkt het wel zeker dat de bonden elkaar op dit punt zullen vinden. Verder meent het verbondsbestuur dat er over enkele jaren een volle dig uitgewerkt stuk op tafel ligt, waarin de maatschappij-visie van het NVV is neergelegd. In een nota hierover zegt het verbondsbestuur dat „een vakbeweging die haar be leid overwegend laat bepalen door de omstandigheden van het ogen blik of geconfronteerd wordt met botsende maatschappelijke opvattin gen in eigen kring voortdurend het gevaar loopt haar geloofwaardigheid te verliezen of uiteen te vallen". Daarom moet er een gezamenlijke visie op de gewenste ontwikkeling van de samenleving en de rol van de vakbeweging daarin tot stand komen. Het zal de verbondsvergadering niet zoveel moeite kosten om maandag opdracht te geven zo'n blauwdruk voor de samenleving in de toekomst samen te stellen. Pas daarna komen echter de moeilijkheden, kunnen ook de bestaande tegenstellingen opnieuw gestalte krijgen. In het algemeen, zo zegt het ver bondsbestuur, heeft aan het bestaan van de vakbeweging steeds ten grondslag gelegen het wegnemen van een bestaande, maar niet te rechtvaardigen ongelijkheid in de maatschappij. Dit algemene doel moet in vele richtingen nader uit gewerkt worden. Daarbij zullen vele, uiterst princi piële vragen van een antwoord moeten worden voorzien. Is het uit eindelijk doel van de vakbeweging en met name van het NW een anti-kapitalistische maatschap pij of een verbeterde versie van de samenleving van nu, gebaseerd op de ondernemingsgewijze produktie en het winstprincipe? Moet werkne merszelfbestuur worden verwezen lijkt? Moet het NW terugkeren tot een duidelijk politiek engagement? Dat zijn nog maar enkele van de vele vragen, die bij de opstelling van een visieprogram aan de orde zullen moeten komen. De tegenstel ling Ter HeideGroenevelt blijft uiterst actueel, dat staat wel vast. Daarnaast zijn er de technische moeilijkheden. Het verbondsbestuur van het NW wil, als het even kan, over twee Jaar een ontwerp voor een visieprogram op tafel hebben. Er is al een tijdschema ontworpen voor een lange reeks van te behan delen onderwerpen, zoals medezeg genschap (nog dit Jaar), inkomens- en vermogensproblematiek, collectieve en particuliere sector, internationale arbeids- en welvaartsverdeling, stra tegie en taktiek van de vakbewe ging. Om maar een greep te doen in een veelheid van rijk gescha keerde zaken. Het is zeer de vraag of in zo'n be trekkelijk korte tijd een visiepro gram kan worden geproduceerd. Het verbondsbestuur van het NVV heeft daar ook twijfel over. „Het is de vraag of 'n dergelijk ambitieus plan kan worden uitgevoerd met de be staande mankracht". Wanneer dat niet lukt zal daarvoor een andere oplossing moeten worden gezocht. De plannen van het NVV, gepresen teerd onder het motto „Om de een heid en de kracht van het NW", vergen en resulteren in een enor me inzet en inspanning Vrijwel ze ker zullen zij resulteren in een bot sing van meningen binnen de vak centrale. Deze krachtproef kan ech ter resulteren in méér eensgezind heid en méér tHoofwaardlgheld. En dat zou pure winst betekenen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9