orp trekt ten rijde tegen planologen ■IOOGLAND Gouverneur Reagan maakt 't bont in Calif ornie van Huurders enWoningsoekenden: geen rotsooi af Eorzitter Van Zomeren wil werken voor mensen P h. ex Han den van Hoog land pAG 10 FEBRUARI 1973 Leiden valt geregeld de n de Bond van Huurders gzoekenden, die actief is in men niet tevreden is woonsituatie. Behalve in »nt de bond afdelingen in Hengelo, Groningen Arn- phen, Nijmegen, Wagenin- hoven, Venlo, Heerlen, Rot- Amsterdam, Den Haag, <uwarden en Emmen. van deze bond, gevreesd huiseigenaren, is Nijmege- s van Zomeren. Hij werd ^geleden geboren als zoon "^onderofficier en werd zes Arnhemmer. Daar be- iet Christelijk Lyceum en ixamen HBS-B. Hij trad landen kantoorwerk bij de ichappij in dienst van 't Vrije Volk. Een jaar hij naar Nijmegen over- bij de sanering van het dat oudere collega's wor den ontslagen en 'goedkope) jonge collega's werden gehandhaafd, noem de hij dit verraad aan de socialisti sche beginselen van de Arbeiders pers. Hij nam zelf ontslag en liet zich bij de Rijkswerkplaats omscho len tot draaier, waardoor zijn sa laris halveerde. Hij doet nu op free lance-basis weer Journalistiek werk, maar vindt het niet nodig om meer te verdienen dan een fabrieksarbei der. Het betekent dat hij halve dagen werkt voor het gezinsinkomen en de resterende tijd onbetaalde arbeid verricht voor de BHW, de Bond van Huurders en Woningzoekenden. Twee jaar geleden gaven in krot ten ondergebrachte Rotterdammers die tot dat moment even gedwee, als vruchteloos hun dagelijkse be deltocht langs het bureau huisvesting en woningverenigingen hadden ge maakt, er de brui aan. In het "ou de westen", een ernstig verkrotten de buurt, kwamen de bewoners mas saal in verzet en begonnen een har de actie voor wat zij zagen als re delijke eisen. Het gemeentebestuur ging overstag en reserveerde enkele miljoenen guldens voor voorzienin gen aan de wijk. Hiermee was een vaste en inspire rende basis verkregen voor alle slecht gehuisvesten in het land en was de weg geopend voor de oprich ting van de Bond van Huurders en Woningzoekenden, die nu 15.000 le den telt en zijn hoofdzetel heeft in Nijmegen in een gratds afgestaan en door vrijwilligers bemand lo kaaltje van een stichting. Landelijk voorzitter Koos van Zomeren zegt: "Het is goed dat de mensen weten hoe de bond werkt, want de politie begrijpt er nog steeds niets van. Wij zijn geen mensen, die op zoek zijn om rotzooi te ma ken. Wij wachten af tot eigens in een wijk zoveel onbehagen ontstaat, dat de mensen naar ons toe komen. Onze aotie is dus gericht op de massaliteit en de eenheid van de wijk en de bereidheid om er zelf iets aan te doen. Dan sprin gen wij bij en geven advies op elk terrein. Wij hebben ook geen vaste actieleiding. Wie aotief is, heeft toe gang tot de vergaderingen en krijgt de leiding". Van Zomeren ziet het principieel Hij vraagt zich af, op welke gron den mensen gedwongen kunnen worden om voor een slecht huis meer huur te gaan betalen als de lonen niet op gelijke wijze stijgen Hij vindt, dat de huren gekoppeld moeten worden aan de salarissen, of het levenspeil. "Het gaat om twee vraagpunten: óf de huren zijn te hoog en dan springen wij op de ketting óf de lonen zijn te laag en dan behoort de vakbond naar voren te komen", zegt hij. Realiseert hij zioh, dat zijn bond een nachtmerrie is geworden voor kleine huiseigenaren, die vaak een leven lang zuinig zijn geweest, om bij wijze van appeltje voor de dorst een huis te kunnen kopen? Van Zomeren: "Natuurlijk reali seren wij ons dat. Ons doel is niet om de kleine huiseigenaar het le ven zuur te maken. Wij vechten te gen de grote jongens omdat wij menen dat als 27 jaar na de oorlog de woningnood nog niet is opgelost, er iets fundamenteels moet ver anderen. Wij willen dus iets aan de maatschappij doen. Wij zijn geen sociale werkers die aandacht hebben voor een enkele krepeergeval. Maar het gaat ons in wezen om de grote lijn. Om de overtuiging, dat de volkshuisvesting geen object van particuliere geldmakerij mag zijn Het kraken is bijzaak". Wie is deze in rode trui gehulde, met weerbarstige snor getooide en van energie bruisende Koos van Zomeren? Toen hij bij Het Vrije Volk in Nijmegen werkte, bezocht hij tot ergernis van de burgemees ter de raadsvergaderingen in Mao- kostuum en prikte hij voor zijn da gelijkse gang naar de politiepers- conferenties Mao-speldjes op zijn revers. Wie is deze man, die met een hbs-B-diploma in de zak vrijwillig een baan in de Journalistiek op zegde om zich te laten omscholen tot fabrieksarbeider en met minder dan de helft van het salaris genoe gen te nemen? Is hij een revolutio nair? Van Zomeren: "Wij worden altijd uitgemaakt voor Marxisten-Le ninisten. De werkelijkheid is, dat niemand van ons tegenover de bui tenwacht ooit over partijpolitiek praat. Die tijd van dat Mao-pak en dat Mao-speldje heb ik achter de rug. Toen stond ik als toeschouwer langs de lijn. Ik noteerde wat anderen zei den en had behoefte om me te ma nifesteren. Dat heb ik niet meer, nu ik middenin de praktijk zit en kan werken voor de mensen die dat no dig hebben". Volgende week illen ze het nog één keer [ken, de Hooglanders. Dat pomaar om 7500 mensen t en dat de wereld er op tuurlijk wel anders uitziet i buitenlucht. Mc benoorden Amersfoort is gezin als het gaat om die |de annexatie, waarover de ïsdag moet beslissen. Vijf ?n zijn de indelers nu al fcend en wegend; Hoog- Amersfoort Ja of nee. De het dorp hopen, dat de „£kers van het Binnenhof van groen en rust niet rscheuren. De uitslag is te voorspellen, een aan- re partijen heeft te ken nen gegeven Hoogland in haar af wijzing te steunen. Hoe de lijn van het denken door de overige fracties loopt zal eerst op de dag blijken dat tenminste 3000 Hooglanders naar het hart van Den Haag rei zen. Om te laten zien dat ze van vlees en bloed zijn. En zeer vastbe raden. En eensgezind. „Je kunt met mensen niet zorgvuldig genoeg omspringen". Maatschappelijk werker Brugman is zeer beslist. ..Daar in Den Haag zeggen ze; oké jongens. Jullie be doelen het wel goed allemaal en jullie zijn ook wel aardig, maar laat het plannenmaken en beslissen nou maar aan ons over hè. Daar zitten wij toevallig voor". Opwinding De rappe redenaar uit Hoogland windt zich enigszins op. „Alsof wij een probleem zijn dat Je met potlood en vlakgom op kunt los sen Wij willen niet geannexeerd worden, wij zijn 7500 mensen! Deze technocratische wereld; planologen genoeg, maar vraagt ooit iemand in dit soort inlijvingszaken de raad van een socioloog of psycholoog. Welnee, dat zijn luchtfietsers, beste mensen, die warrig praten en nooit met een tastbaar resultaat komen. Planologen tekenen, doen wat, ma ken van goed groen eerst een maanlandschap en gaan dan weer boompjes intekenen". Mocht het voor Hoogland zo ramp zalige ja toch over het Binnenhof klinken, dan zal de hechte gemeen schap zichzelf weinig verwijten kunnen maken. Sedert de eerste plannen in '67 eerst „een soort verbazing en daar na ergernis" wekten hebben de mensen uit Hoogland zich zo slag vaardig mogelijk getoond. Op alle manleren trok men aandacht, vrijde men met de media teneinde steun en begrip te vinden voor hun wei- Niet karig En de gemeente Hoogland, in op pervlakte anderhalf keer zo groot als de grote broer, toonde zich toch be paald niet van de karige kant. Bood grond voor woningen en indu strieterrein aan Amersfoort aan, maar wilde dat er grenzen werden gesteld en dat de onafhankelijkheid van Hoogland veilig werd gesteld. En net als bij de Zeskampwedstrij den, waaraan het meedeed, net als toen, sloegen de dorpelingen hun handen in elkaar. „Ze zeggen altijd dat Je die annexaties niet zo zwaar moet opnemen, dat er toch niks veranderd. Nou dat heeft een me neer uit Zwammerdam hier voor een bomvol dorpshuis eens goed uit de doeken gedaan .Hij vertelde dat zijn dorp volledig vergrijsde en dat het verenigingsleven al snel ineen gestort was!" „Ik begrijp wel dat voor Amersfoort (waar ik overigens zelf als hoofd ambtenaar werkzaam ben) deze an nexatie zeer aantrekkelijke kanten heeft. Er komen meer hectares voor de bouw, die bovendien exitra geld in het laatje brengen omdat koppen en oppervlakte bepalend .zijn voor rijksuitkering", zegt annexatie-be strijder Brugman. Onrecht Vele keren in de afgelopen vijf Jaar trok Hoogland er op uit om de we reld te vertellen van het onrecht dat voor de deur stond. Acties in Den Haag wekten genoeg verbazing om het stille dorp uit het duister van de vergetelheid te rukken. Men vloog met vliegtuigen teksten rond dobberde met boten in de Hofvijver, creëerde een Hooglands paspoort en overgoot overige activiteiten met speelse wijsheid. „We hebben van het begin af ge zegd, acties zijn goed, maar we wil len positief staan, niet alleen op marcheren en schreeuwen. Nee, veel zelf doen. De Vereniging Vrienden van Hoogland bloeit omdat iedereen de nood voelt. Wanneer er iets moet gebeuren, is er ook het geld voor". Raadslid Brugman, die eeuwen eer der geleefd had kunnen hebben, is voorzitter van die vereniging en heeft alles dat Hoogland moet in casseren èn ludiek, maar vastbeslo ten uitdeelde aan klappen, bijge houden in dikke boeken. „Ook de Jeugd hier is vastbesloten Het Handen af van Hoogland klinkt uit hun rijen hard en vast besloten. Wij besturen daar niets aan, zij zelf ontwikkelen initiatie ven". HOS actief De HOS, de Hooglandse Onder grondse Strijdkrachten, zijn actief. Voor de bijeenkomst op 13 februari hebben ze een speciaal pakje aan. „Geen uniform of zo, want dat wil len ze bepaald niet. Ze zijn herken baar en zorgen voor de goeie gang van zaken als de drieduizend Hoog landers naar Den Haag gaan. De hoogste klassen van de scholen krijgen vrij omdat de onderwijzers en de gemeente beseffen, dat dit een zaak van veel belang is voor de toekomst". Het raadslid met op de achtergrond zijn geliefde dorp Hoogland. „Open en eerlijke actievoering, daarom gaat het". Als straks het rustige dorp benoor den Amersfoort, waar niemand zich een bal interesseert voor die annexatie, leegloopt en de rijkspoli tie met hulp van steunploegen de verlaten panden zal bewaken, an zal het oordeel binnenskamers wor den geveld. En wat doet Hoogland als het Ja valt en Amersfoort z'n klauwen mag strekken? Wat dan? „Het klinkt een beetje struisvogelig, ik geef het toe, maar daar hebben we het nog niet over gehad. Alle aandacht, moeite, geld en inspan ning zijn gericht op die ene dag dat de beslissing valt. Verdwijnt het lieflijke Hoogland, dan zal dat voorlopig op papier zijn, want ik geloof niet dat de 7500 mensen, waar ze dan zo maar over heen ge daverd zijn, dat die mensen snel berusten in hun lot". Het „Handen af van Hoogland" zal ook dan nog wel klinken. van Californië, die gouverneur in een vliegtuig terecht kosten, meer dan drie keer de oor- Bkr drie miljoen dollar kwam dat werd gekaapt. Zijn aan- spronkelijke raming, nog afgezien miljoen gulden) sala- Hp onkosten voor haar ■pgenwoordigers moest begint zich af te vragen m a waar voor haar geld nu voor de tijd van twee jaar tegen t minder dan 168 wets- een bedrag en zijn gesneuveld door b gouverneur Reagan. wezigheid zou de losprijs enorm van de kosten van het terrein, verhogen en hij zou daardoor een Gouverneur Reagan zal zelf geen extra gevaar tornen vormen voor meM. TOn de woni maken andere reizigers. Daarom heeft men want Mj 2l)tl ambtsterm)Jn heb. [ht '/Observer ben uitgediend als het hiuds klaar za(1 ziJ'13- Maar veel mensen vinden het maar vreemd, dat de kosten ruim driemaal zo hoog zullen wor- Ook is er no g het probleem van den, terwijl die niet meer door pra- een nieuwe ambtswoning voor de tlculieren, maar door de belasting- gouverneur. Zijn vrouw, Nancy betalers zullen moeten worden op- Reagan, weigerde in de oude te gebracht, gaan wonen, die al in 1878 gebouwd was. Het gevaar van brand is er Wachtwoord zeer groot, omdat het een houten 1973 moeten de Vurgers betelen, aangezien de woning is. De buurt waarin deze re- iwoordigers op een van sidentie ligt, was vroeger deftig, maar is nu bedorven door benzine stations, motels en een autoweg. Aanvankelijk hoopte men de nieuwe ittingen het besluit ch 20.000 dollar (f 64.000) neer te laten uitkeren. En len er nog enkele onver- ekeningen zijn, zoals die huur van een particulier Bezuiniging is overigens het wacht woord van Reagan. Vorig Jaar sprak hij "n veto uit over 258.000.000 dollar (f 825.600.000) uit de staatsbe groting van in totaal 8 miljard dol- ambtswoning voor 550.000 dollar lar Cf 25,6 miljard). De voornaamste (f 1.760,000) te bouwen uit particu liere giften, maar men heeft nog voor gouverneur Rea- niet de helft van dit i man die anders erg het hou<3t °P bezuiniging en sdaf Verieden altijd gebruik ipiw Sewone vliegverbindin- kunnen brengen. Het project is stil zwijgend ten laste van de staat ge- besnoeiingen betroffen openbaar on derwijs, salarisverhogingen voor staatsemployees, en Medi-Cal, het programma van voor de armen. komen. Reagan koos architect Wil- Een van zijn laatste daden op wet- liam Stephenson uit Los Angeles uit gevend terrein in 1972 was een veto om het huis te ontwerpen en die is over een wetsontwerp betreffende en zijn medewerkers hem met een ontwerp op de proppen ge it het dom zou zijn als de komen in Californisch-Soaanse stijl, lornië de kans liep dat de waarvan de bouw 1.300.000 dollar zal len, die niet zelf de leerlingen war me maaltijden verstrekken, federale fondsen voor levensmiddelen had den kunnen aanvragen De gouverneur achtte zich echter niet in staat zijn veto uit te spre ken over een salarisverhoging van tien procent voor de volksvertegen woordigers. Dit besluit werd er aan het eind van de zitting snel doorge drukt waarbij men het niet te nauw nam met de reglementen. Behalve hun verhoogde salarissen krijgen de Californische senatoren en leden van de Assemblee van de staat ook nog dagelijks dertig dollar onkostenvergoeding een genereuze pensioenregeling, de beschikking over een gehuurde auto en krediet kaarten zoveel ze willen voor benzi ne en telefoongebruik. Ook krijgen zij vergoeding voor praktisch onbe perkt reizen per eerste klasse. Hun kantoren met zwaar gestof feerde meubelen, uitgebreide staf en telefoons worden allemaal betaald door de belastingplichtigen. Zij krijgen vrijkaartjes voor bioscopen en theaters en voor voetbalwedstrij den. Jess Unruh, de vroegere voor zitter van de Assemblee, zei „Als een particuliere burger op dezelfde voet wil leven als een Californische volksvertegenwoordigers, zou 't hem maandelijks zéker 15.000 dollar (f48.000) kosten. Iedereen tenminste haast ieder een in de hoofdstad Sacramento zegt, dat de zaken ten goede zijn gekeerd sinds de kwalijke dagen van de Jaren veertig en vijftig, toen kopstukken als Artie Samish een grote dikke lobbyist, die gemanipu leerd werden door brouwers en spe ciale belangengroepen, aan de volksvertegenwoordigers vertelden wat ze moesten doen of laten. Met drank, voedsel, vrouwen en geld probeerden zij hun gunsten te ver werven. Zij maakten en braken de carrières van politici. Maar Samish zelf, die tenslotte in de gevangenis belandde wegens belastingontdui king, is nog actief en onlangs ver telde hij voor de televisie, dat de corruptie nog even erg is als vroe ger. Een Jonge, pas gekozen vollksverte genwoordig er kreeg een eigenaardige verrassing toen hij onlangs zijn ze tel innam in de Assemblee van Ca lifornië. De betrokkene, Raymond Gonzales, professor in Latijns-Ame rikaanse aangelegenheden, zegt dat hij voor zeshonderd dollar aan che ques toegezonden kreeg van lobbyis ten, om zo schreef men erbij, „de tekorten op te heffen .ontstaan bij uw succesrijke verkiezingscampag ne". Gonzales had helemaal geen tekorten en zond de chèques terug. Maar de geschenken bleven stro men: „een ijskast de ene dag en de volgende dag een kist met drank". Ook dat alles stuurde hij terug, on danks het advies van meer ervaren politici: .Als je dat niet kunt op eten of drinken, houd het dan toch Tenslotte probeede Gonzalez ia een onderwijscommissie te komen omdat onderwijs zijn specialiteit is Maar hij kreeg te horen dat zijn kansen klein waren. Want het ging hier om een Juice committee", waarvan de leden allerlei giften van lobbyisten plegen te krijgen naast „Julce" (vruchtesap, een fraai woord voor geld). Ethisch Het meeste ontvangen geld heet te zijn voor verkiezingscampagnes; zo krijgt het een „ethisch aspect". Maar zeker niet alles wordt daar voor gebruikt. Relaties en kruiwa gens zijn in Sacramento erg be langrijk. Met instemming van gouverneur Reagan zijn steeds wetten voor mi lieubescherming van de kuststrook verworpen door een van De Huizen van het Parlement. Pas dankzij f»en referendum is vorig jaar november een apparaat tot stand gekomen te gen d vervuiling van de kust Hiermee passeerden de kiezers een parlement dat veel te sterk onder invloed stond van grote zakenlieden, grondspeculanten en „olieboeren". Bij een ander referendum gaven de kiezers aan hun vertegenwoordigers het recht om bij tweederde meer derheid de veto's ongedaan te ma ken die de gouverneur traditioneel tegen het eind van het JaaT placht af te kondigen. Maar op een nieuw jaarsvergadering, die slechts 17 mi nuten duurde en maar door 26 van de 120 volksvertegenwoordigers werd bijgewoond, kon er niets gedaan worden. Men ging zo gauw weer uiteen om nog de Rose Bowl 'ame, de wedstrijd om het kam «schap Amerikaans voetbal tussen ooileges, voor de televisie te kunnen alen Observer-Dienst

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7