IN KERK GAAT MEN VAAK HARD TEGEN ELKAAR IN «jmiiiiiiium» Eenheid is veelal ver te zoeken OPDRINGERIG Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 10 FEBRUARI Twee dagen nadat er op het Pastoraal Overleg van de R.K. Kerk te Noordwijkerhout het incident met de pauselijke nuntius plaats vond, waren we in de Dominicus-kerk in Amsterdam getuige van een ander incident. Daar zou spreken de Zwitserse r.k. theoloog dr. Hans Küng, hoogleraar in Tubingen over de vraag: wat is het blijvende in de kerk? Wie iets van zijn boeken over de kerk en over de Paus (die laatste verscheen onder de titel: Onfeilbaar, met een groot vraagteken daarachter) gelezen heeft, wist wel wat bij hem ongeveer te verwachten was toen hij zou spreken voor de r.k. theologische faculteit te Amsterdam. Woord van bezinning Er was aan deze lezing nog al wat bekendheid gegeven en de kerk was dan ook bijna geheel vol. Nadat Küng was ingeleid, waarbij een okrt overzicht van zijn leven en publicaties werd gegeven en hij hij zelf zou gaan spreken, begon ach ter in de kerk een gedeelte van het Michaël-legioen hardop te bid den de gebeden van de rozenkrans, die we vroeger meer hoorden dan tegenwoordig. Dit was een protest tegen het optreden van deze hoog leraar, aan wie door het Michaël- legioen (en ook andere instanties in de RK-kerk) een verderfelijke in vloed wordt toegeschreven. Pas meer dan een half uur later kon Küng zijn pas begonnen lezing hervatten. Voor zover ze niet zelf weggingen waren deze "protestanten" uit de kerk gedrongen. Toen hij weer opnieuw begon, haalde Küng de bijbeltekst aan dat Mijn huis zal zijn een huis van ge bed. Maar het kwalijke in deze tijd is zo ging hij verder dat men sen tegen elkaar in gaan bidden. Men gaat het bidden gebruiken aks een strijdmethode om elkaar te hin deren. Men houdt geen rekening met het andere evangeliewoord waarin sprake is van de binnenka mer. Verder merkte hij op dat Je aan dit incident kunt zien hoe groot de tegenstellingen zijn die er in zijn kerk liggen, tegenstellingen die Je niet zomaar kunt overbruggen. Het is zover gekomen dat men het als de beste methode ziet zo hard mogelijk tegen elkaar in te gaan. Een gesprek wordt niet meer mogelijk geacht. Dit zou ook geen zin hebben omdat men met elkaar eigenlijk niet eens meer wil spreken. Wanneer dit on der christenen die tot één kerk be horen al zo is, wat heeft de kerk dan nog te zeggen in deze wereld waar zoveel tegenstellingen zijn en waar het hard tegen hard gaat. Dit laatste heeft Küng er niet bij gezegd, maar weer terugdenkend aan zijn woorden, hebben we er een beetje over "nagepreekt". De oude psalm over het samen wonen als broeders en over het liefdevuur dat niet wordt gedoofd, is misschien wel voldoende gezongen, maar nog niet voldoende tot de harten door gedrongen. nu is het echter niet zo dat we kunnen wijzen naar de RK Kerk in het bijzonder: daar zitten de schul digen die het bidden misbruiken. Dit is altijd al gebeurd. We kunnen denken aan tijden van oorlog waar in de contacten tussen kerken en christenen van de oorlogvoerende landen nihil of te verwaarlozen wa ren, maar men heeft aan weerszij den van het front wel tegen elkaar ingebeden om de overwinning van het eigen leger. Dat is op zich zelf altijd een kwalijke zaak, want men bidt dan voor zich zelf alleen, ter wijl Christus zijn discipelen in het Onze Vader in het meervoud heeft leren bidden. Zoals wij ons dagelijks brood no dig hebben, zo heeft men dat ook nodig in landen waar tekort aan voedsel is, door welke oorzaken dan ook. Aan het rechte bidden zit bo vendien ook een daad vast. Kwalijke zaak We kunnen ook denken bij dat tegen elkaar in bidden aan protes tantse kerken. Daar doet men het niet met de rozenkrans en de gebe den die daarbij behoren, maar wan neer er hier tegenstellingen open baar worden, doet men het op een veel verfijnder manier. Men gaat bidden voor de bekering van de an der. Men doet dat alsof men zelf niet altijd weer opnieuw bekering nodig heeft. Aan een gesprek denkt men ook hier al niet meer, want de tegenstellingen worden zo groot ge acht dat van te voren reeds vast staat dat een gesprek niet mogelijk is. Alleen is nog mogelijk dat de ene groep bekeerd wordt tot de me ning van de andere groep. Dit is, evengoed als het incident in de Do- minucuskerk, een kwalijke zaak, want de goede trouw van de ander wordt reeds vóór enig gesprek in twijfel getrokken. Hiermee Is dit nog zeer zacht gezegd. Zich zelf ziet men als de ware, de beste christen. Het is niet te zeggen hoeveel schade de kerk lijdt door mensen die in alle ge- moede menen tegen elkaar in te moeten gaan bidden. Door deze houding wordt praktisch alle werk van de kerk is dat haar werk toch niet stil, want het merkwaardige van de ker is dat haar werk toch doorgaat. Het ds voor ons haast een bewijs dat, niettegenstaande tegen stellingen die tot polarisatie kun nen leiden, de H. Geest toch door het evangelie werkt in de kerk. Maar het rechte elan is er dikwijls uit. Ziel van kerk Dat bidden in die Dominicuskerk en de lezing van prof. Küng laten in ieder geval zien. zoals deze hoog leraar opmerkte, hoe er in zijn kerk tegenwoordig op verschillende wijze wordt gedacht en dat het daarom zeer nodig is oms ons te gaan bezin nen op datgenen wat er in de kerk blijven moet. Er is veel franje, zo merkte hij op, en daartoe rekende hij ook de rozenkransgebeden, hoe wel hij op zich zelf niets daartegen heeft. Hij rekende hier ook toe de dogma's over de pauselijke onfeil baarheid en de twee over Maria. Wat is nu de werkelijke ziel van de kerk? Wat Is haar levens-principe? Wat heeft haar negentien eeuwen lang bijeen gehouden en samenge- gebonden? Zijn uitgangspunt was: zoals er geen marxisme denkbaar is zonder Karl Marx, zo is er geen christendom denkbaar zonder Je zus Christus? Zo wordt er in de kerk dan nog al eens gevraagd en dan begint het geredetwist opnieuw. Küng heeft verder zeer indringend gesproken. Het gaat hem in geen geval om een Christus zoals men sen hem In iedere eeuw hebben ge maakt naar het beeld dat zij be- geval om een Christus zoals men sen hem in iedere eeuw hebben ge maakt naar het beeld dat zij be den. Hij was geen revolutionair, hoewel hij als een rebel is veroor deeld. Hij was geen priester, geen professionele theoloog, geen filiso- soof, geen monnik, geen moralist, geen sabbathist, geen man van hei lige tradities. Hij had meer oog voor het éne afgedwaalde schaap dan voor de negen en negentig recht vaardigen die de bekering niet no dig hebben. Deze gedachten heeft hij uitvoerig weergegeven hl een ar tikel: Wie was Jezus Christus? De band met Jezus Christus is voor ieder christen, of hij nu con servatief dan wel progressief is, het belangrijkste. Hiervan zal de kerk altijd weer opnieuw moeten getui gen. Wanneer dit getuigenis achter wege blijft, zal het misgaan met de kerk. Twee groepen Op het Pastoraal Overleg van de R. K. Kerk In ons land ging het o.a. ook over de vraag of een plurifor me kerk, een kerk waar over ver schillende dingen niet gelijk wordt gedacht, mogelijk is. Bij monde van kardinaal Alfrink hebben de bis schoppen toegezegd dat zij zich daarover zullen bezinnen en zo mo gelijk een schrijven zullen laten uitgaan. We geloven- dat dit schrij ven er niet spoedig zal komen, zo het er ooit komt .want iedereen weet dat er ook in het bisschoppencollege niet gelijk wordt gedacht en zeker niet over de „grenzen van de pluriformi teit," zoals één van de leden van het Pastoraal Overleg het formuleerde. In de N.H. Kerk heeft men het in de novemberzlttlng gehad over een getuigenis dat er van de synode zou uitgaan nadat het getuigenis van Van Niftrik en de zijnen niet was aanvaard. Het was toen ail voor de tweede keer dat de synode er een zitting aan wijdde. Het werd een be nauwde en benauwende zaak. Men is wel niet tegen elkaar in gaan bidden, maar de nodige eenheid was toch ver te zoeken. Ook hier stonden twee groepen tegenover elkaar zon der elkaar te kunnen vinden. Maar, misschien is er in een bisschoppen college meer mogelijkheid de tegen stellingen te overbruggen dan dn 'n Oproep prof. Küng In de Geref. Kerken ligt het al evenzo. Op hun laatste synode was het een strijd om de eenheid of om de waarheid. Er is een zeker com promis gevonden, maar dit houdt al tijd in dat het een hele kwestie wordt hoe men zo'n compromis moet lezen. Reeds spoedig bleek dat de een er heel wat anders in las dan de ander. In de vrijgemaakte Geref. Kerken weet men ook mee te praten van de verdeeldheid van de geesten in de kerk. Ook hier liggen tegenstellin gen die zo maar niet te overbruggen bleken te zyn. Men heeft weken en wékenlang vergaderd, ook al geen teken dat het zo vlot loopt. In de Het kerkgebouw van de Hervormde dorpskerk in Rijnsaterwoude. (Archieffoto Jan Holvast) Chr. Geref. Kerk weet men er ook al van. Hier is het trouwens van het begin af aan zo geweest dat de ene gemeente geheel anders geaard was dan de andere. De Geref. Gemeenten zijn ook al niet zonder tegenstellin gen en al mag men dan zeggen dat het geen zaak van belijdenis is, ze zijn er toch. Zo zouden we kunnen voorgaan. Wat de innerlijke tegen stellingen betreft, heeft de pot de ketel niets te verwijten. Zo ligt het in de tegenwoordige tijd. Daarom is de oproep van prof. Küng waard om gehoord te wor den in alle kerk, nl. om zich te be zinnen op datgene wat in de kerk het werkelijk blijvende is de ziel van de kerk, haar levensprincipe. En dan komen we onherroepelijk terecht bij Hem, zonder wie een christen, het christendom en de kerk niet denk baar is. S. J.. M. HULSBERGEN Met een beetje deskundige eclame, zou Je tegenwoordig elkaar wijs kunnen maken, dat het voor je geluk hoogst nood zakelijk is een soort plastic schoorsteen op je neus te laten bouwen om frisse lucht uit hoger sferen binnen te halen. (Net zoals we niet, buiten ver leidelijke geuren uit mond en oksels, meer hoeven te hopen op een enigszins beschaafde le- venspaiTner!) Ik bedoel maar, de reclame heeft ons al aardig in de macht. Zelfs de klein tjes kunne je haarfijn de ge- geluks-noodzakelijke kwaliteiten van wasmiddelen, en vele ma len gebakken- of in groeikracht alles belovende broden, uit de doeken doen. Er gaan nogal wat bedragen om in deze tak van "sport" ,(de reclame), en dus zal het effect ervan kennelijk dik die kosten vergoeden. En dus zijn wij er met met zijn allen behoorlijk in gevlogen. En dat in een tijd, waarin opdringerigheid als als een ernstig vergrijp tegen de beschaving wordt gebrand merkt! Alstublieft. Dit alles om een eigenaardi ge tegenstelling in ons doen en laten wat aan het licht te la ten komen. We moeten niets hebben van opdringerigheid. Zo kwalijk vinden we dat. dat zelfs een heel stijve en afgeme ten houding ten opzichte van je omgeving het gevolg is. Ik weet van mensen in eenzelfde flatgebouw, die elkaar niet eens gedag zeggen. Er kunnen mid den tussen allerlei buren, oude mensen tijdenlang dood in huls liggen, omdat niemand "op dringerig" wilde wezen! Men sen vereenzamen of tobben met narigheden, terwijl de oplossing vaak binnen handbereik ligt: maar: "Je wilt toch niet op dringerig zijn" Het komt niet vaak in de krant, behalve als het heefl erg is Maar als je wat vaker tussen allerlei mensen komt, dan rij zen je de haren te berge, de vervreemding van elkaar, het wegsterven van de laatste beet jes gemeenschapszin, het ego isme en het ieder-voor-zichzelf. vormen een angstig grote be dreiging voor ons aller bestaan. En intussen laten we ons aller lei vaak volstrekt overbodige "hebbe-dingen" aó opdringen, dat we zo langzamerhad echt zijn gaan geloven, dat een ge lukkig leven niet meer kan, zon der perfecte machinerieën in huis, een luxiere auto, weten schappelijk uitgekiende etens waren. wasmiddelen schoon heidsspul en geuren van boven naar beneden. De opdringerigheid van de geest die "het materialisme" heet is zo enorm en gaat al zo ver, dat we het niet meer mj ken en dat we klakkeloos leven er naar inrichten. En i het dan mis loopt in je levi dan sta je letterlijk in de ko want daar is nu net nog machientje of smeerseltje luchtje voor uitgevonden. Het wordt wel tijd eens na denken over die "opdringeri heid". Die van de reclai mocht wel wat minder vaard worden en die ande: die van wat contact zoeken i je omgeving en wat aandos geven en aanvaarden van and ren, mocht wel eens wat i keuriger belangstelling bij o: ontvangen. Wat dat betreft is het Om Testament uit de bijbel nog v weer eens een heel moden aandacht waard. Daar wordt een wereld en een samenlevii - heel pract/isch - getoond, wai welvaart en materiële voond gang én zelfs luxe, helema niet worden veracht. Eerder met vuur en ven gezocht. Maar waar tegelt het besef van de aandacht va de naaste en voor het lat< meedoen van de anderen enorme waarde van een geestelijk leven, slag op slag wordt duidelijk gemaakt. V zijn vaak met al onze goeie i wendige omstadigheden doo< arm, radeloos en in ieder gev heel erg kwetsbaar. Van weersomstuit gaat dan v jeugd zeggen, dat het zit in d luxe en die z.g. "vreetmaa schappij" en begint het te zo ken in verachting avn "al d luxe gedoe". Het helpt allema heel weinig, als je je niet heel andere kant, namelijk d van het zeer wijze inzicht vj dat oude testament laat opdo wen. Het is een heleboel bezii ning en bespreking waard o: ons het juiste evenwicht tus 5en welvaart en welzijn en tu sen opdringerigheid en naasta liefde te laten vinden. Ik zou erg graag en heel hard op wi len aandringen, omdat In alle lei kringen ter hand te neme anders gaan we te gronde a« de opdringerigheid van de "ri clame" (om al dat materie] onder samen te vatten enei zijds en het sterven van naastenliefde (uit angst v< opdringerigheid) aan de andei kant. 't Is nog al dringend, keer! J. BOVENBER( Geref. predikan Leiden ZJ NED. HERV. KERK Aangenomen naar Velsen-N., J. G. Bouwman, kandidaat hulpprediker te Ee; naar Rijswijk (Z.-H.) C. Dijkmees- ter te Vreeland. GEREF. KERKEN Beroepen te Brussel K. Zijlstra te Muiden-Muiderberg te Gees, J. L. Zijlstra, kandidaat te Amsteraam; te Akkrum, G. Baerends, kan te Amsterdam, die dit beroep aangenomen. GEREF. KERK (vrijgemaakt buiten verbat Beroepen te Zaandam, J. D. man te Heerenveen. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Lisse, D. kenberg te Dordrecht. Bedankt voor Scherpenisse, der Poel te Yerseke. Leiden Hervormde gemeente Hooglandse Kerk 10 u. Ds. C. H. B1J: (jeugddienst ond. ..Eert uw va der en moeder, m.m.v. Petra Jeugdkoor 11.45 u, Oecumenische studentend lenst 5 u. ds. S. W. Verploeg, Oudshoorn. Marekerk 10.30 u. ds. G. C. Post Maranathakerk 10 u. ds. J. A. Eek hof Konlngskerk 10 u. dhr. J. Henzen, Leiderdorp Eethlehemkerk 10 u. ds. A. J. <le Jong Bevrijdingskerk 10.30 u. ds. Joh. Poort Vredeskerk 10 u. ds. A. J. Lamping Ver. Vrljz. Hervormden (aula Asser straat) 10.30 u. ds. A. de Vos, Berken- woude. Egllse Wallone 10.30 u. Pasteur D. P.lbs Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J D van Malssen Dlaconessenhuls 10.30 u. ds. H. W. Hemmes Oecumenische Werkplaats (Rapen burg 10) 11.15 u. Samenkomst Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. dhr. H Noordegraaf, Schiedam. Jeugdkapel ,,De Goed u. dhr. M. H. K. v. d. Ze< Marekerk (Radio gemeente Bloe- mendaal) 7.30 u. ds. G. Toornvliet (onderwerp „Blauwdruk van God or kladboek van de duivel") Gemeenschap van Kerken Meren - wijk) 10 u. oecumenische dienst Pas toor Van Well. Geref. Kerk Zulderkerk (Lammen- echansweg 15): 10 en 5 u. ds. Krone- meljer. Petrakerk (Surlnamestr.)10 en 5 u. ds. Hortenslus. Oude Vestkerk (Oude Vest 133): 10 en 5 u. ds. Post. Beloftekerk (Robijnstr.)10 en 5 u. dr. Wind. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr.): 9 en 5 tl. ds. Bovenberg. Huize „Groenhoven" 10 u. ds. Maas kant. In alle diensten viering Heilig Avondmaal; n.m. bovendien dankzeg- glGezlnsdlemsten „Jeugdhaven": 10 u. „De Mirt": MeJ. Owèl, 10 u: „Het Mie rennest": De heer Kromhout. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds J. v. d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. Bo- 8ÖChr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. ^Bnptlstengem. (Oude Rijn 3) 10 u. morgendienst 7 u. lntroductledlenst. Evang. Luth. Gem 10.15 u. ds. J. ^em. Doopsgezinde Gem. 10.15 u. pi of. dr. Hoenderdaal. Leger des Hells 10 u. helilgingsdlenst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 Holl. dienst. ,w, Evang. Chr. Gemeenschap (Middel ste gracht) 10 u. dhr. Dlkkes. Nieuw apostolische Kerk (H. Rljn- dllk 24) 9.30 en 4 u. (don. 8 u.) Geref. Gem. In Nederland (Konlngs kerk) 11.30 en 5.30 u. leesdlenst. Zendingswerk Mlddernachtsgroep. Zoeterwoudseslngel 21 6 u. dhr. Kra mer (donderdag 7.30 u. bandrecorder- dienst). Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der laatste dagen (Steensch. 6) 10 30 u. en 5 u. Jehovas Getuigen (Hogewoerd 175) 2.30 u. Vestestr. 39, 10 u. voormiddag en 3 u. Plnkstergem. (Oude Rijn 3) 3 u. dhr. J Eikerbout. Evangellecentrum (Zijlsingel 2) 10 u. J Zijlstra (dinsdag 8 u. J. Zijlstra) RK Kerk H. Antonlus (zat. av. 7 u.) 9.30, 11 en 7 u. Hartebrug (zat. av. 7 u.) 8, 9, 10, 11. 12 en 7 uur. Stud. Parochie (zat. av. 7 u.) 11.45, u. in de Hooglandsekerk. Leonardus (zat. av. 7) 9, 10.45, 12 en 7 u. Petruskerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30, 12 en 6 u. Lodewljkskerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30, 11 en 6.30 u. Jozefkerk (zat. av. 7 u. thema „Het geluld van Stilte" m.m.v. The Lords Folks) 8.30. 9.30, 11 en 6.30 u. Oud Kath. Kerk (Zoeterwoudsesln gel) 10 u. Hoogmis. Na afloop kennis making nieuwe pastoor. Vrij. Kath. Kerk Vreewljkstr. 19) 10.30 u. H. Mis. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. en 7 u. ds. G. v. hoegee. Geref. Kerk 10 u. ds. Fr. de Jong te Alphen a. d. Rijn, 6.30 u. ds. A. C. Langedljk te Waarder. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. en 4 u. Prof. dr. J. P. Versteeg te Apel doorn. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30 u. en 10.30 u. Ter Aar Dorpshuls Aardam 9 en 12 u. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Aoventskerk Jullanastr. 10 u. ds. M. Hunemaaljer, 6.30 u ds. P. A. Lefe- ber. Kruiskerk Gouwsluls 10 u. ds. A. v. d. Most te Rotterdam m.m.v. Herv. kerkkoor. Opstandingskerk Prinses Marijkestr. 10 u. ds. P. A. Lefeber, 6.30 u. ds M. Hanemaaljer Gebouw Na bij Van Lennepstr. 10 u. Jeugdkapel rr.ej. Burggraaf. Zaal Opstandingskerk Prinses Marijkestr. 10 u. Jeugdkapel de heer Pont. Martha-Stlchtlng „Rijn stroom" 10.30 u. ds. I. J. Walpot, mjn.v. Simon Stelling orgel en Aad Vermaak Trompet. Oudshoornseweg 10 u. Pas toor F. J. Wüst. Herv. Sionskerk Hooft- str. 9.30 u. ds. S. W. Verploeg H. Avond maal en Dankzegging. 6.30 u. ds. S. W. Verploeg H. Avondmaal. De Goede Herderkerk Ten Harmsenstr. 10.30 u. ds N. J. M. Hoogendijk. Rldderveld ,,De Bron" Troubadourweg Beneden kerk 9 u. ds. Hoogendijk, 5 u. ds. R. Oort. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhulsstr 10 u. ds. A. Borman, 6.30 u. ds J. Vos. Salvatorlkerk W. de Zwlj- ferlaan 10 u. ds. v. Harmeien. 6.30 u. s. A. Borman. „De Goede Herderkerk" 9 u. ds. J. Vos, 6.30 u. ds. C. de Ruiter. Oeref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 en 6.30 u. ds. H. J. J. Feenstra. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grljpenstelnstr. 9.30 u. en 4.30 u. ds. P. Sneep. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstr. 240 9.30 u. en 4 u. Leesdlenst (dinsdag 7.15 u. ds. De Waard) Rem. Geref. Gem. Van Mandersloosstr. 10 u. ds E. L. H. Bon- gartz. Baptisten Gem. Triomfatorkerk Molenwerfstr. 10 en 6.30 u. ds. Koek koek. Leger des Heils Corn, de Vla- mlngstr. 10 u. en 7.30 u. R. K. St. Bo- nifaciuskerk (zat. 7 u.) 8.30, 10 en 11.30 u. pred. R. Oort. R. K. St. Pius X kerk (zat. 7 u.) 9. 10.30, 11.45 en 5.30 u. R. K. H. Geestkerk Rldderveld De Bron (zat. 6.30 u.) 9 en 11 u. pred. J. Sijsener. Volle Evangelle-gem. (Kin dervreugd) 10 u. dienst. Benthuizen Herv. Gem. 9.30 u. ds. Den Dikken 6 u. kand. R. v. Kooten te Delft. Bodegraven Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. ds. W. Balke, 6.30 u. ds. G. J. v. Embden, Salvatorkerk 10 u. ds. J. H. Cirkel, 6.30 u. ds. W. Balke, Bethle- hemkerk 9.30 u. ds. H. O. Molenaar v. Schevenlngen, 6.30 u. ds. J. H. Cirkel. Geref. Kerk 10 u. ds. L. Buitenhuis, 6.30 u. ds. B. J. F. Schoep, Nieuwer- brug, 10 u. ds. B. J. F. Schoep, 6.30 u. ds. L. Buitenhuls, Geref. Kerk, vrijgem. 9.30 u. Leesdlenst, 4.15 u. ds. H. J. J. Feenstra. Geref. gem. 10 en 6.30 u. Leesdlenst. Evang. Luth. Kerk, 10.30 u. ds D. Pobuda. Evangelisatiekring: 10 u Eredienst. 6.45 u. Het Victory Duo, Hilversum. Vergadering van gelovigen. 10 u. Eredienst. 6.30 u. Woordverkon diging. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. L. Heljmans, 6.30 u. ds. Klootwijk, Ede, (gecombineerde dienst Her. en Geref.); Geref. Kerk. 9.30 u. ds. H Dijkstra, 6.30 u. (zie onder Herv. kerk) Maranatha-school 11 u. ds. W. L. Helj- irans: Chr. Geref. kerk. 9.30 en 4.30 u. prof. J. v. Genderen, Apeldoorn; Ge ref. Gem. 9.30 en 6. u. ds. A. Bac; Vrijz. Prot. 10 u. In Rem. kerk de heel P v. d. Laarse; Plnkstergem. 9.30 u. samenkomst in Concordia; Verg. v. ge lovigen. 9.30 en 5 u. samenkomst ln lokaal Nleusstr. 27; Bethel. 9.30 en 6 u de heer J. Modderkolk; R K kerk (dorp) zaterd.avond 7 8.45 en 11.30 u.: Ontmoetingscentrum (zat.mlddag) 5.30) 10.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u drs F. G. M. Broeyer te De Bilt, 6.30 u ds. R. Oort te Oudshoorn. Geref. Kerk 10 u. ds. Brink. 5 u. ds. Van Hall. R. K. St. Bernarduskerk Rijndijk (zat 7 u.) 9.30 en 11 u. R K. St. Michael- kerk Rijndijk (zat 7 u.) 9 u. en 11.30 u. R. K. Kerk der Engelbewaarders Dorp (zat. 7 u.) 8. 10 en 11.30 u HiHegom Herv. Gem. 10 u. ds Boonstra 7 u. Jeugddienst ln Geref. kerk. Geref. Kerk 10 u. kand. Stokei uit Amstelveen. 7 u. Gem. Jeugddienst Herv./Geref. Jeugdraaden. Ds. J. Heu- seveld uit Haarlem-SchaJwiJk met me dewerking van Rob v. Dijk with hls „Trumpets of the Lord". Chr. Geref Kerk 10 en 5 u. drs. G. C. v. d. Kamp. Hoogmade Herv. Gem. 10 u. ds. P Schoonenboom. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 9 Raag Herv. Gem. 10 en 7 u. ds. H. B. v. 't Hof. R K. Kerk (zat. av 7 u.) 8 en 10 u. Katwijk aan de Rijn Herv- Ge"1- Dorpskerk 10 u. ds. A. v. Buuren (Wassenaar) 6 u. dsA. Makkenze (Ont- moetingkerk) 10 u. de. A. Makken ze 6 30 u. ds. C. H. Bijl (Lelden) Geref. Kerk 10 u. ds. G. v. Halsema 5 u. ds R de Vries. R. K. Jan de Doper (zat 7 u.) 9.30 en 11.15 u. en om 6 u. ln de Mgr. Bekkersschool (Hoornes) Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieu we Kerk 10 u. ds. C. v. d. Bergh, 6 u. ds. D. W. Koelman, Oude Kerk 10 u. ds A. Vink, 6 u. ds. C. Treure. Ichtuskerk 10 u. ds. Jac. de vos, 5 u. ds. J. Vroegindewey. Pnlëlkerk 9.30 u. ds. C Treure, 6 u. ds. W. Kool. Groen v. Prins tere rschool 10 u. ds. L. Boer. Zee - hospitium: 8.45 u. ds. L. Boer. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 u. ds. F. Pijlman, 5 u. ds. G. v. Halsema. Triumfator- kfr 10 u. ds. R. de Vries, 5 u. ds. F. Pijlman. Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. H v d. Ent, 5 u. ds. H v. d. Ent. Geref Vrijgem. 8.30 u ds Th. Hoff. 3 u. ds. Th. Hoff. Geref. Kerk (vrijgem. bulten verband) 9.30 u. J. J. Verleur, 7 u. ds. A. J. Moggré. Geref. Gem. (Remlse- str.) 10 u. enö u. leesdlenst. (donder dag 7.30 u. ds. Baayens van Geldermal- sum), „Volle Evangel legem. Katwijk.' Vooretr. 100, 9.45 u. Soefl-beweging U- nlversel (kerk voor allen), Sportman, 3 u. bijeenkomst voor belangstellenden 4 u. Universele eredienst. Koudekerk Herv. Gem. 10 u. ds. v. d Linden, 7 u. de Heer C. Stroo. Geref. Kerk 10 u. en 5 u. ds. Swierts. Leiderdorp Herv./Geref. Kerk Dorpskerk 10 u. ds. A. Geense, Hoofd- str.kerk 10 u. mevr. A. Geense-Rave- steln. 6.30 u. ds. J. A. v. Netten. Schep- pingskerk 9.30 en 11 u. ds. J. P. Hon- nef 5 u. ds. J. A. v. Netten R. K. kerk (zat. av. 7.30 u.) 9, 10.30 en 12 u. Lelmuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. H. de Vree voor nieuw en oud Lel muiden m.m.v. het meisjeskoor „Jong Excelsior", 7 u. ds. Jos G. Los Gez. Jeugddienst ln Oosterkerk. Geref. Kerk 9.30 u. ds. Jos. G. Los, 7 u. ds. Jos. G Los Gez. Jeugddienst. R. K Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9.30 en 11.15 u. Llsse Herv. Gem. Grote Kerk 10 u ds. H. G. Oostinga. gezlnsdienst. 7 u ds. Alma jr. Vijfhuizen, Jeugddienst Pauluskerk 10 u. ds. J v. d. Velden. Geref. Kerk 9.30 u. ds. J. Bosman, van Noordwijk, 7 u. ds. Elgersma Noords- wijk. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D H. Blesma. Geref. Gem. 10 en 4 u. d=? J. Baaijens, van Geldermalsen. (woensdag ds. Harlnck, van Den Haag -Zuid. 7.30 u.) Geref. Kerk (vrijgem.) 10 u. Eredienst. 3 u. ds. S. S. Cnossen. van Spakenburg. Geref. Kerk (vrijgem. buiten verband) 9.30 u. ds. A. J. Mog gré. van Rijswijk, 5 u. ds. J. J. Ver leur. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. leesdlensten (dond. 7.30 u. ds. A. v. d. Meer, van Oosterland). Ned. Port. bond (zaal Groene Krulsgebouw) 10.15 u. Prof. dr. Oosterbaan, van Haarlem. Aktie Kruistochten Nederland Maan dag Gastenhuis Welkom ds. J. Graven deel 8 u. 4.30 u. Jeugdsamenkomst. R.K Kerk St. Agatha Parochie, (zat. avond 7 u.) 10. 11.30 en 7 u. Dependance Poelpolder (zat.avond 7 u.) 10 u. 11.30 en7 u. Maria Parochie (zat. avond 7 u) 8.30 u. 10.30 12 en 5.30 u. H. H. Engel bewaarders Parochie (zat. avond 7 u.) 7.30 u. 9.30 .11 u. 5.45 en 7 u. ref. Gem. u. dis. A. B. Pool-Bast. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 2.15 u. ds. H. C. v. d. Ent. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9, 1045 en 7 u. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. Kaai H. AVondmaal, 6.30 u. ds. Vink te Katwijk a. Zee. Geref. Kerk 9.30 u. en 7 u. dir. J. Schelhaas te Amsterdam R. K. Kerk (zat. 7 u.) 9, 10.45 en 5 u. Nieuw Vennep Herv. Gem.9.30 u. en 7 u. ds. S. G. J. Goverts. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. ds. G. den Heeten, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 u. ds. W. de Graaf. R. K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 11 en 7.30 u. Noordwijk Binnen Herv. gem. (in geref. kerk) 10.30 u. ds. W. Kool te Katwijk, 7 u. dr. J. G. B. Jansen Ge ref. Kerk 9 u. ds. R. S. Elgersma (H. A.) 5 u. ds. C. Warner (H.A.) (v. d. Berghstlchtlng) 11 u. ds. Elgersma R. K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 12 u. Noordwijk aan Zee Herv. Gem. 10 u. ds. Vroegindewey en ds. D. Keu- nlng (De Rank) 3.30 u. ds. Vroeginde wey, 7 u. ds. Kenning. Geref. Kerk 10 u. ds. Wanner, 5 u. as. Elgersma (Sole Mlo) 9.30 u. ds. Bouma. R. K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30 en 11 u. Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 u. ds. J. G. v. Ieperen uit katwijk, 10 u. in De Zllk aula r. k. meisjesschool ds. J. Streef land uit Noordwijkerhout. R. K. Kerk St. Jozef (zat. av, 7 u.) 8, 10. 11. 30 en 7 u.St. Viktor (zat. av. 7 u.) 9.30, 11 en 6 u. H. Hart van Jezus in De Zllk (zat. av. 7 u.) 8.30, 10 en 11.30 Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 u. ds. P. Sierat (Paulus kerk) 10. U. DS. J. Irik (H.A.) Ge meentecentrum) 10.30 u. ds. M. J. Wa genvoorde (H.D.) 7 u. ds. K. Vegter. Geref. Kerk 10 u. ds. Heemskerk, 7 u. zie Gemeentecentrum. Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 u. ds. J. v. d. Haar, 3 u. dienst Geref. Kerk (vrijgem. bulten verband) Gemeentecentrum 8.45 u. ds. G. Roukema, 3 u. ds. M. R. v. d. Berg. Gem. oorspronkelijk christendom Rijn landslyceum 7.30 u. evang. N. v. d. Brugge R. K. Kerk (zat. av. 7 u.) 9. 11.30, 12 en 6.30 u. Bonaventurakapel (zat. av. 6.30 u.) 8, 10 en 11 u. Haagse Schouw (zat. av. 7 u.) 9.30 en 11.30 en 6.30 u. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. Lalleman. Geref. Kerk 9.30 u. en 5 u. ds. C. Cziria. Rem. Geref. Gem. 7 u. ds. E. J. Kuiper te Haarlem. R. K. Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 8.15. 9.45. 11.30 en 7 u. ref. Kerk 9.30 u. en 2.15 u. Dienst des Woords. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 u. Rijnsburg Herv. gemeente (grote Kerk) 9.30 ds. H v. Niel, 5 u. ds. Van Roon te Zeist (Bethelkerk) 9.30 u. ds. Peters te Den Haag, 5 u. ds. Van Niel, Gerei. Kerk Petrakerk; 9.30 u. ds. Baayen, 5 u. ds. v. d. Linde, linma- nuéikerk: 9.30 u. ds. H. Derkly uit Tasmanlë. 5 u. ds. Hulsman. Mara nathakerk 10 u. ds. Hulsman, 5 u. ds Baayen. Gerei'. Kerk (vrijgem.) 10 en 5.15 u. ds. K. Deddens. Chr Geref. kerk 10 en 5 u. ds. M. Geleljnse. Evang. Chr. Gemeente (mavo-school) 10 u. ds. A. H. Agtereek m.m.v. zanggroep R. K. Kerk Tuinbouwschool 11.15 u. RijpweterlngR. K. Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30, 0 en 10.30 u. Sassenheim Herv. em. 10.30 u. (ln Geref. Kerk) ds. J. Hogenkamp, 6.30 u. (ln Ontmoeting) ds. A. Westra. Geref. Kerk 9 u. ds. D. W. Geslnk, 5 u. ds. J. D te Winkel. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. mevr. M. W. Nleuwenhuysen-Herder te Haarlem. R. K. Kerk (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30, 11 en 5.30 u. Voorhout Herv. Gem. 10 u. ds. J. D. te Winkel. Geref. Herv. dienst. R. K. Kerk (zat. 8 7 u.) 9. 10.30, 11.45 en 5.30 u. Voorschoten Herv. Gom. Dorps- ker 10 u. ds. Meijering, 7 u. ds. v. d. Schoot,Rijndijk 10 u. ds. v. d. Schoot, Hulp en Heil: 10 u. ds. v. d. Geest. De Werf 10.15 u. Jongerendlenst. Ge ref. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Reedijk, 5 u. ds. Couve uit Den Haag. Aula Noord Hofland 9.45 u. ds. De Zeeuw. Geref. Kerk (Vrijgem.) om 8.30 en 3.15 u. ds. Deddens uit Rijnsburg. Remon strants Doopsgezinde Kring (Cultu reel Centrum): 10.30 u. MeJ. Dr. Klink uit Haarlem. R. K. Laurentlus zat. av. 7 u. 8.30, 10.30 en 12 u Moeder Gods (zat. 7 u.) 8. 10 11.30 en 6 u. Waddinxveen Herv. gem. Brugkerk 9.30 u. ds. J. v. d. Heuvel. 6.30 u. ds. D. v. Vliet. De Hoeksteen 9.30 u. ds. L. A. Klootwijk te Ede. 6.30 u. ds. J v. d. Heuvel. Bethelkerk 9.30 u. ds. D. van Vliet, 5 u. Prof. Dr. C. Graafland te De Bilt. Immanuelkerk 10 u. ds. N. J. Flink, 7 u. ds. H. M. Cnossen. Geref. Kerk Kruiskerk 10 u. ds. B. Koekkoek, 5 u. ds. W. Griffioen te Den Haag. Ontmoetlngskerk 10 u. ds. W. Grif fioen, 5 u. ds. B. Koekkoek. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 u. en 5 u. ds. A. P. Verloop. Rem. Ger. Gem. 10 u. ds. G. A. Hooykaas Oud Ger. Gem. In Ned.. Zuidkade 158: 10 u. en 6.30 u. lees dlenst. R. K. Ontmoetlngskerk (zat. av.v. 7 u.) 8.30. 11.45 u. en 6.30 u. St. Vlctorkerk (zat. av. 7 u.) 10 u. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. dr. Th. C. Frederlkse, 4.30 u. ds. D. v. Vliet, Waddinxveen. 7 u. ds. A. v. Buuren. Klevltkerk 9 u. Jeugdkapel (12 t/m 13 Jaar), 9 u. Jeugdkerk, 10 u. ds. T. Wlersma. Messlaskerk 10 u. ds. J. A. G. v. Zanten. Dornscentrum 9.30 u. ds. H. C. Bultman, Schoonhoven Ge bouw Shalom 10 u. Jeugdkapel (12 14 jaar). Deylerhuls 10 u. Jeugdkerk Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Van der Meulen (Zuid) 10 en 5 u. ds. H Ned. Prot. Bond (Lange Kei 10.30 u. ds. D. A. Werner. R. K H. Joseph (zat. av. 7 u.) 9.30, 11 u. Goede Herderkerk (zat. av. 8.30, 10 en 11.30. Woubrugge Herv. Gem. 9 ds. Balke, Bodegraven, 6.30 u. ds ken. Geref. Kerk: 9.30 en Huizebosch. Zevenhoven Herv .Gem. 9.30 Llndenburg te Ter Aar. geref. 9.30 u. en 7 u. drs. W. Bakker t stelveen. R. K. Kerk (zat. 7 u. 9 en 10.45 u. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 Van der Waals te Groningen (H K. Kerk St. Jan Zuldbuurtsewef 7.30 u.) 7.30, 10 en 11 u. R. K. Cl Dienaar Kerk (zat. 7 u.) 8.3 11.30 en 6 u. R K. Kerk Me (zat. 7 u.) 8.45, 10.30, 12 en Zwammerdam Herv. Gem. ds. M. Fokkema te Alphen a. H. Avondmaal.6.30 u. ds. J. Ieperen te Katwijk a. Zee Voortï Heilig Avondmaal en Dankzeggln ref. Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. J. veld te Rijnsburg H. Avondmaal, Geref. Gem. 10 u. s. G. A. Hoe R. K. Kerk (zat. 7 u.) en 5.30 u. Kansel in de Geref. K l te Noordivijk aan Zee. (Foto Jan Holvs

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4