Plannen maken met veel mensen is moeilijk BINNENSTAD ONDER DE LOEP Ds Mackaay verlaat Oegstgeest al," JJS IS," irbeque-Resfaurant „DE STAD ROME" Woonruimte alleen voor «mensen met groot salaris Stadsvernieuwing in Noord en Kooi Jan Holvast g:,: ITERDAG 10 FEBRUARI 1973 De ci'tyring blijft een oproken noviteit. Zo te ginnen steeds meer verkeei deelnemers te wennen aan c ze omweg, die veel sneller te r men is dan de route dwa door het centrum. Wel wordt vrees uitgesproken, dat het tei po verloren zal gaan als de tyring "dichtslibt" met verke Naar de mening van sommig zitten er te veel haken en og ln de omleidingsroute. Door Hans Melkert lAillig zijn. want die heeft be- zwaar tegen een recht-toe-recht- rinding, die verkeersweg 5 door het centrum is. Wet- Kret ip pe: dwars door het centrum is. Wei houder Kret van stadsontwil keling en verkeer heeft begri voor dit standpunt en voor c e.' toekom gevond< rcl0 Stedeli; 8 noord-5 LEIDEN Het is een tijd ge leden, dat er een aflevering van rubriek is verschenen. Dat niet zeggen, dat er in de binnenstad niets gebeurt, iwaar naar de mening van be- Ivoor dit stand e. Itoekomst heeft hij een uitwijk .den via het terrein van de slijke Lichtfabrieken om de .-zuidverbinding in de rich ting van de Merenwijk een "kronkel" te geven, ttij Hij vertelde dat gisteren bij de liljoenplan walkantenver- •udjnieuwing in de Leidse binnen- itad. Dat is de basis van de restauratie van de binnenstad i 6f die al jaren verarmt en verpau pert. Men moet zander meer met de grote ver- ie het plan inhoudt leven dn de bin- It het de, komende :n Jaair niet gemaikkelijk. zullen ermee moeten leren en het gemeentebestuur via wethouder Kret nu 1 eeds de helpende hand toegesto on(ken. Hij is er van overtuigd, dat er veel overleg nodig zal zijn am tot een bevredigende gang zaken te komen. We kunnen wethouder aan zijn woord migen verwijten hem, dat it weieens nalaat. In de be- igsvergadering is dat dui- door de oppositie gesteld ook hier heeft de wethou- de hand toegestoken en bij begrotingsbehandeling was goed al goed. Met motto kennelijk: lief zijn voor el- [ret is een man, die niet lijdt ier kritiek en aanvallen. Hij ift de altijd montere bezige Zijn agenda staat voor anden vol met afspraken en gaderingen. In zijn spaarza- uren thuis eigenlijk al leen in het weekeinde doet hij het huiswerk van een wet houder en dat bestaat, zoals hij gisteren liet zien, voor een deel uit het tekenen van kaarten. Geen technische tekeningen, maar duidelijke prenten. "Van de amateur voor de amateur", zegt hijzelf relativerend. Kret heef t volgens mij één na deel. Hij kijkt niet om. Hij stoomt dot resten op te liggen. Hij is bij gent je achteraan rijdt om de boel bij te vegen. Een veelgehoord verwijt aan het adres van Kret: hij doet te veel alleen, dat wil zeggen zon der wezenlijke inspraak van de bevolking. Hij doet het inder daad anders dan zijn Groning se collega Max v. d. Berg, de jonge socialist, die een indruk wekkende bimienstadfilosofie heeft. Die wordt momenteel in Groningen in daden omgezet. Leiden is bezig met het maken van een structuurplan voor de binnenstad. In Groningen is die taak juist deze week in handen gelegd van een projectiegroep die met de nota doelstelling bin nenstad als uitgangspunt op dracht heeft een structuurplan, en een globaal bestemmingsplan te maken. Acht leden uit verschillende disciplines bemannen de los van de gemeente staande werk groep, waarvan de leden min stens twee dagen per week be schikbaar moeten zijn. Het team bestaat uit een Hilversumse or ganisatie-deskundige, een Gro ningse stadsontwikkelaar, een Groningse econoom, een Duitse architect projectleider)een Groningse jurist, een Groningse ruimtelijk econoom en een Gro ningse ingenieur, een Amster damse ruimtelijk econoom en een Groningse vervoersdeskun- dige. Van Groningen waar de binnenstad middelpunt van de ling staat. Een a< een voorlopig plan de culturele functie ven. en het gemeentetw insiders worden de gerechtvaar digde grieven van de binnen stadsbewoners voor een belang- mité.is uit pure wanhoop gebo ren en heeft gehoor gevonden. Terug naar Leiden om nog even te wijzen op de ernstige situa tie, die is ontstaan nu het rijk de Pieterskerk in de kou laat staan. Wat moet daarmee gebeu ren? Waar blijven de initiatie ven? ADVERTENTIE >'o« ere zaterdag en zondag kunt U in luisteren naar folksongs en ballades, terwijl U zelf gezellig zit te barbequen. eringen 0171 I 2309 en 2818 AN 4, WARMOND. Ik vraag mij af hoe mensen ie al Jaren verkering hebben ï/of verloofd zijn ooit aan een of kamers komen die be ar zijn. Bij de huisvesting alsmede bij de woningbouwvereniging >eft men niet aan te komen ant men stuurt je rechtsom- ïert daar Je getrouwd moet jn en kinderen moet hebben. Ik begrijp dat er vele urgen- egevallen zijn maar mensen ers schrijven willen trouwen hel fls op betaalbare u van 0.0. nagaan. We kol 'mot trekken voor 1 'Pifu van 475 per m; 0 Hoe is hel zijn pas nog op een eta- t keuken en douche afge- We konden er direct in- voor het lieve sommetje aand. is het mogelijk dat i prijs mogen vra- helemaal geen con- ers" afgaat voor kame t»w dat bruik wordt gemaakt van de woningnood. De enige kans die .jnen nog heeft is schijnbaar een huis kopen, wat langza merhand ook te duur wordt. Waarom is woonruimte zo duur dat alleen mensen met een groot salaris iets bereiken. MEJ. M. FREEK E, Atjehstraat 28, Ledden. Schattingen Ik zou de directie van de licht fabrieken willen verzoeken de schattingen te doen vervallen. Niet alleen mijn laatste reke ning klopte niet maar ook de voorgaande was niet Juist, en als men de Leidse burgerij hoort, hoor Je iedereen klagen. Er bestaat toch een commis sie ujt de Le'dse gemeenteraad! Kunnen deze heren iets doen en desnoods een avond beleggen waarop de Leidse burgerij met hen daarover kan discussiëren. J. J. WASSENBURG Schutterstraat 21A, Leiden. LEIDEN Groot en bijzonder hartelijk was gistermiddag in het Zendingshuis te Oegstgeest de belangstelling, die zich bij na vier volle uren concentreerde rond de figuur van ds. P. J. Mackaay, de scheidende secretaris binnenland van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk. Na bijna een kwart eeuw "Oegst- Swellengrebel, die sprak namens de geest" op een belangrijke post in secretarissen. had het over de de relatie ketk en zending te heb ben gediend, vertrekt hij dinsdag naar Overijsselse Lemele om daar op zondag 25 februari zijn intrede Hoek zag te doen als hervormd predikant van deze gemeente. Een afscheidsrecep tiemen zou het ook een reünie kunnen noemen waar tal van hoogleraren, predikanten en vele zendingsvrienden bijeen waren om ds. Mackaay te danken voor alle activiteiten, die hij op het terrein van kerk en zending heeft ontwik keld. Daar tussen door "speelde" de waardering, die men had voor het grote aandeel, dat de scheidende predikant als voorzitter van het ac tie-comité „Kom over de brug" aan de dag heeft gelegd. Niet minder dan tien sprekers hebben deze dank onder woorden gebracht. Ds. J. Hoogenkamp, voorzitter van de Raad voor de Zending "Wij vinden het allen jammer, dat Je weggaat" tekende ds. Mackaay als een practicus, een tacticus en een man, die een open hart had voor de kerk, die hij zo bijzonder lief heeft. Ds. Witschi van di zending schilderde hem af zendingsambassadeur, die een "le vende" brug wist te slaan tussen Basel en Oegstgeest. MeJ. J. M. H. zorgzame aandacht, die ds. Mac kaay had voor al wat er in de ge meenten speelt en leeft. Ds. W. v.d. "e scheidende secretaris verbindingsman een noodzakelijke schakel tussen alle zendingsarbeiders. Prof. dr. A. J. Rasker belichtte meer speciaal de wijze, waarop ds Mackaay de a.s. theologen op hun leervicariaat heeft voorbereid en het daarbij zoeken van een Juiste gemeente en een mentor". Het waren niet minder dan 750 leervicarissen, die U in een kerkelijke gemeente heb gedropt". Dr. J. L. Swellengrebel, die namens de Ned. Zendingsraad het woord voerde, had het over de vele initia tieven, die ds. Mackaay heeft ont wikkeld en zijn gevoel voor publici teit. Ds. A. Vos van de Geref. Zen- dingsbond te Baarn: "U was het ge weten van de zending. Je werkt vanuit een grote ben je Jan Filius gooide het weer over een andere boeg en stelde de dyna- aliteiten aan de dag, die aay ontwikkelde bij de :he kwali ;f ds. Mackaa >e actie "Kom over de brug". Ds. n Landsman, die als secretaris-gene raal van de Herv. synode namens het moderamen het woord voerde, schonk aandacht aan het belangrij ke werk, dat ds. Mackaay verricht te als adviseur van de synode. "Dit was zinvol en met een apostolair ac cent. "Tenslotte wezen ook de heer J. Jansen, districtssecretaris en mr. betekenis, die ds. Mackaay voor kerk en zending heeft gehad. In een uitvoerig dankwoord "Ik koester een groot verlangen om straks in Lemele met de bijbel en de gemeen- C. S. graaf van Raudwijck op de te bezig te zijn" dankte ds. Mac kaay mede namens zijn echtgenc te voor de grote vriendelijkheid t deze middag ontvangen. Op de fol (Jan Holvast) neemt de burgemeei ter van Oegstgeest afscheid van h echtpaar Mackaay. LEIDEN Dit wordt voorlopig de laatste aflevering van een serie over stadsvernieuwing in Noard en De Kooi. Voor lopig. want naarmate de plannen vorm gaan aannemen en daarna wellicht in uitvoering komen, zal er nog veel over worden geschreven. Stadsvernieuwing, renovatie en reha bilitatie van twee wijken, is geen sinecure. In vorige artike len is een aantal problemen onder de loep genomen. 97Bedrijfswoningen: Groen- oord 16 23%), Noorderkwartier 74 3%). Plan Noord bevat overwegend 3 - en 4 kamerwoningen (excl. keuken) (Groenoord voor 81% en Noorder kwartier voor 87%). Woningen die dsu te klein zijn voor gezinnen met 2 a 3 kinderen wat in die wijk een gangbare gezinsgrootte is. De klein ste woningen worden aangetroffen in Groenoord. in de Pasteurstraat. Hansenstraat. Fr. van Mierisstraat, Haarlemmerweg en in Noorder kwartier in de Anna Paulownastraat Bronkhorststraat, Irenestraat, Juli- anastraat, Koningstraat, Lusthoflaan, Frederikstraat en Pr. Hendrik straat. De kwaliteit van de woningen is slecht, wat onder meer tot uiting komt in de woondichtheid (dat is het aantal kamers per persoon excl. de keuken). Het stadsgemiddelde ligt op 1,2 en met name in het Noorder kwartier is de woondichtheid hoog (1,0). Het grondoppervlak per ver trek is hierbij buiten beschouwing gelaten maar de leefruimte in de woning ligt in Plan Noord duidelijk lager dan in de stad in het alge meen. Het niet-particuliere bezit <GWS/ Woningbouwverenigingen) is in Noorderkwatier opvallend hoog vergeleken met Leiden (65,6% tegen 39.1%) en in Groenoord erg laag (17.1%). Het partikuliere bezit is als volgt verdeeld: terwijl de verhou ding "eigenaar'bewoner": hulsba zen ("andere eigenaar") in Leiden ongeveer 1 2 is, is deze verhouding in Noorderkwartier 1 3 (7,8:26,6%> en in Groenoord zelfs 1:5. Lage huur In beide delen van Plan Noord ko- maand en het over grote deel van da woning heeft een huur van beneden de 100,- (97,5% in Groenoord en 94. 9% in het Noorderkwartier). Verhoging van de huur leidt in deze wijken vaak tot heftige (re) acties omdat deze maatregelen naar de mening van de bewoners ingrijpend hun bestedingspatroon beïnvloeden en vooral ook omdat deze verhogin gen vaak door hen op geen enkel© wijze in verband gebracht kunnen worden met de plichten van de ei genaar (het onderhoud van de wo ning). Waar huurverhogingen in de ze oude wijken gemotiveerd worden met een opknappen van de woning is nl. in vele gevallen slechts sprake van achterstallig onderhoud, waar door de verstandhouding tussen huur der en verhuurder verslechtert. Mede omdat bij de bewoner in het algemeen een onduidelijk beeld be staat omtrent zijn rechten (en plich ten) en de plichten (en rechten) van de verhuurder, en een systematische voorlichting over een en ander ont breekt, wordt een klimaat van soci ale onrust geschapen, waarbij de huurder vanwege zijn onwetendheid en vaak ook gevoelens van apathie ten gevolge van slechte ervaringer in het verleden, in een zwakkere po sitie is, en ook de mogelijkheden niet kent om zijn situatie te verbete ren (hoe minimaal deze mogelijkhe den soms ook zijn). Een levensgroot probleem is de structuur van de wijken in die zin. dat ze bestaan uit een groot aantal woningen van „kleine" eigenaars. Het vooroorlogse gedeelte van beide wijken bestaat voor een fors gedeelte uit huizen van particulieren. In De Kooi staan duizend huizen van woningbouwcorporaties en 700 van kleine particuliere eigenaars. Daar van wordt 13% door de eigenaars zelf bewoond. In beide wijken moet worden ge werkt met een groot aantal eige naars. Woning-eigenaars met meer dan twee of drie eigendommen zijn zeldzaam. Er zijn maar acht eige naars met gemiddeld twintig huizen. Het zal veel overleg vergen om dit voor elkaar te krijgen. Uitgespit Voor Noord zijn de cijfers dieper uitgespit. Dat gebeurt in het „por tret" van de stichting Welzijnsraad Leiden. Daarin staat een hoofdstuk over het woonmilieu, dat boekdelen spreekt over deze wijk, die in maat schappelijk opzicht is achtergeble ven. In grote lijnen hieronder dat hoofdstuk wonen. De voorraad woningen in Plan Noord bedraagt ruim 3.000 <op een totale woningvoorraad van 30.126 in geheel Leiden). Hiervan neemt Groenoord er 682 woningen voor zijn rekening .en Noorderkwartier 2.461, tezamen: 3.143 woningen. Deze zijn te verdelen in: Gewone woningen; Groenoord 666 97.7%). Noorderkwartier 2.387 Twee beelden van straten in Noord en De Kooi. Bo ven De Oranjestraat in Noord, beneden de Drift straat /Formosastraat in De Kooi.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3