'oreholte n de elf ochters an Bonte RUSLAND EN HET DAMESVOETBAL... ISSL FLIRT MET DE ISU „Het zou erg mooi zijn ais ik Bert Boom zou kunnen nadoen" U.V.S.- Gouda L.F.C..R.K.A.V.V. Blokkeer verliest CYCLECROSS-TROEF COCK VAN DER HULST(30 A.S.C. - SC. LISSE I RPAG 10 FEBRUARI 1973 Een ultra-kort berichtje in de krantdamesvoetbal, yoga kara te en bridge zijn in de Sowjet- Unie tot verboden sporten ver klaard. Wat betekent dit? Om te beginnen, dat alle leden van de damesvoetbalclubs die in ons land als paddestoelen uit de grasmat opschieten, zusterlijk vereend met alle bridgende dames en he ren, met alle yoga- en karate-be- oefenaars de troepenbewegingen van het rode leger voortaan met argusogen zullen volgen. In gezin- Door Nico Scheepmaker oen waarin man en vrouw bei den voetballen, wordt gerepeteerd hoe bij razzia's verklaard zal worden dat er twee paar voetbal schoenen in de kast staan: een paar maat 43 en een paar 38. "Dat zijn mijn schoenen uit mijn juniorentijd", zal de man zeggen "die bewaar ik voor mijn zoon tje". Ondertussen hebben de echtpa ren die verslaafd zijn aan brid gen al door 'n betrouwbare tim merman een schier onzichtbaar geheim vakje in de eikenhouten lambrizering laten maken, waar in alle kaartspullen bij het eer ste blijk van onraad kunnen wor den weggeborgen, terwijl de ka- ratebeoefenaars druk bezig zijn open haarden in huis te instal leren, zodat zij alle sporen van doormidden geslagen planken ogenblikkelijk in het haardvuur (kunnen wegwerken. De yogabe- oefenaars, toch al niet gauw van hun stuk te brengen, vatten het gevaar dat hen bedreigt filoso fisch op. "Als ze komen", zei een yogaleraar laconiek, "dan ga ik wel even gewoon in mijn stoel zitten". Ik heb, toen ik dat berichtje las, voor mezelf proberen te be denken wat de redenen van het verbod van deze sporten, of semi- sporten (wellicht zelfs: quasi - sporten), zouden kunnen zijn. neem bijvoorbeeld damesvoet bal. Is het bezwaar daartegen esthetisch of medisch? Is kogel stoten ethetischer, is zaalhandbal medisch dan wel verantwoord? En bridgen? Ik speel nooit kaart, maar bridgen zal wel moeilijk zijn en een zelfde soort kunde vereisen als schaken en dammen. De laatste twee sporten worden in de Sowjet-Unie enorm gesti muleerd, Je zou dus menen dat bridge nog meer gestimuleerd zou dienen te worden, omdat dat geen individuele sport is (zoals schaken en dammen), maar een "ploegsport". Wat is er precies tegen karate, als je wel judo en sambo propageert? Het begrij- pelijkst leek me nog het verbod van yoga, want dat houdt ver band met Indische mystiek, dat is meer een kwestie van stilzitten dan van handen uit de mouwen steken, dus dat is strijdig met al le marxistisch-lenistische filoso fieën. Inmiddels heb ik het sportdag blad „Sovjetski Sport" van 25 ja nuari 1973 in mijn bezit gekregen. In wat de officiële rubriek" heet staat een lang artikel, getiteld: ..Naar een nieuwe opbloei van de Sowjet-sport", waarin nog even de doeleinden van de Sowjet-sport worden uiteengezet „Met alle mid delen van de fysieke cultuur en de sport actief invloed uitoefenen op de vorming van hoge fysieke en geestelijke eigenschappen in de Sowjet-mensen, en de opvoeding bevorderen van de alzijdig ont wikkelde mens, die de sportbeoefe ning harmonisch combineert met enerzijds deelneming aan het maatschappelijke leven, en an derzijds goed-renderende arbeid". Hieronder geef ik weer wat er in dat artikel staat over de be vindingen van het sportcomité van de USSR inzake bovengenoemde ongewenste sporten: „De laatste tijd zijn verschillen de takken van lichaamsoefeningen en spelen tot ontwikkeling geko men, die niets met het Sowjet- systeem van lichamelijke opvoe ding gemeen hebben en 'n schade lijke sociale richting inslaan". „Zo zijn er in Kiev, Charkov, Dnjepropetrovsk en enkele ande re steden in de Oekraïne voetbal elftallen voor vrouwen opgericht, die vorig jaar verschillende tour nees hebben gemaakt, die vorig jaar verschillende tournees (heb ben gemaakt, zowel in de repu bliek als daarbuiten. Naar de me ning van geleerden en medici is voetbal schadelijk voor het vrou welijk organisme, om maar te zwijgen van de ongezonde sensa tiezucht die het oproept". „Tot geen enkel doel dient de oprichting van 'sport'-secties voor bridge. Desondanks functioneren er bridge-groepen in Moskou, Wil- njoes, Tallin, Leningrad, Kiev Charkov, Lvov, Tbilisi, Riga en andere steden. In Estland en Li touwen bestonden gedurende en kele jaren zelfs federaties die tus sen verschillende steden bridge- wedsürijden organiseerden". „Hier en daar zijn ook groe pen ontstaan die zich met het zo geheten „yoga" bezighouden. Dit yoga is niet dienstbaar aan de veelzijdige ontwikkeling en de ver volmaking van de mens die zich met actieve arbeid bezighoudt, maar baseert zich op idealitische, fisolofische inzichten vol mystiek". "Door het ontbreken van be hoorlijke controle en leiding van de kant van de sportcomités in de sectie atletische gymnastiek, zijn enkele groepen daarvan ont aard in naafctculturisme. De training met gewichten is erop gericht de musculatuur boven matig te vergroten en voorziet in het instuderen van het pose ren, waardoor deze "sport" een zuiver culturistisch karakter krijgt. Egoïstische eigenliefde voor het lichaam, pronken met "lichaamscultuur"), kortom een eenzijdige, ongezonde ontwikke ling van het organisme is het doel waar de culturisten naar streven: een doel dat duidelijk tegenstrijdig is aan de grondsla gen van het Sowjet-systeem voor lichamelijke opvoeding". "In Moskou. Sverdlovsk, Vo- ronezj, Riga, Leningrad en Tal lin zijn vrouwenafdelingen voor sambo opgericht. De training in deze afdelingen houdt geen en kele rekening met de fysiologi sche bijzonderheden van het vrouwelijk organisme, met kracht uitgevoerde. pijnlijke grepen, worpen begeleid door ïlagen en dergelijke worden zon- ler meer toegepast. Dit alles heeft niets gemeen met de heil zame en esthetische doeleinden van de vrouwensport". Wat opvalt, is dat enige ma len als broeinesten van onge wenste sporten Tallin (hoofd stad van Estland), Riga (hoofd stad van Letland), Wilnjoes "het vroegere Wilna, hoofdstad van Litouwen) worden genoemd. Lvov was het vroegere Poolse Lemberg, ook al zo'n on-eigen- lijke" ex-buitenlandse buiten plaats waar de ware geest nog altijd niet is doorgedrongen. De bezwaren doen soms wat onwe zenlijk aan. De USSR zal wel het laatste land moeten zijn, waar bij damesvoetbal gevreesd wordt voor "ongezonde sensatie zucht". Waarom wél bij voetbal en niet bij bijvoorbeeld wielren nen, of zaalhandbal, of bas ketbal? En lijdt het vrouwelijk organisme minder bij een sport als zaalhandbal, dat langzamer hand ontaard is in een soort waterpolo op het droge? Ja maar, als je de bal tegen een borst krijgt kan je kanker krijgen, wordt dan tegengesputterd. Ik ben medisch te weinig ge schoold om dat te kunnen ont kennen, maar als ik zie hoe vol- leybalsters en z?. alhandbalsters zichzelf onvervaard vooroverwer- pen op de zaalvloer, en als ik ook zie hoe bij het zaalhandbal de lieverdjes elkaar bij de doel- wegduwen, etc., dan vraag ik mij toch af wat het medische ver schil met damesvoetbal nu eigen lijk is, tenzij je van mening bent dat vrouwenbenen tot iedere prijs ongerept moeten blijven. Maar dat lijkt me minder een medisch of esthetisch, dan een egoïs tisch mannelijk standpunt. Nog geheel afgezien van de vraag of ook wij mannen niet behept zijn met uiterst kwestbare lichaams delen, die wij toch ook zonder be denken in de waagschaal werpen ten behoeve van de mooie voet balsport (al geef ik toe dat nauw keurige bestudering van foto's van "muurtjes" bij vrije schop pen toch op een zekere beducht heid by de spelers wijst Sambo is een soort, uit de Kau- kasus stammend, vechtjudo. het "culturisme" (mooi woord waard om overgenomen te worden schijnt overgewaaid te zijn uit Polen en wordt in de Sowjet-Unie blijkbaar als decadent gezien dit in tegenstelling tot de "atletische gymnastiek", die nog wel door de beugel kan. Het wonderlijke van de afwijzing van bovenge noemde sporten is natuurlijk dat zij blijkens de opgesomde ste den waar zij beoefend worden ta melijk wijd verbreid zijn. Veel mensen beleven er hun plezier aan en zullen er nu opeens mee moeten stoppen, omdat er van modische insluipsels sprake is, die "vreemd zijn aan onze ge meenschap". Goed, yoga stamt uit India, maar judo stamt uit Japan, en de Rus Koeznetsov was toch ook niet te beroerd om in München van Ruska te verliezen. Een en ander neemt natuurlijk niet weg dat het aantal Sowjet-Russische staatsburgers verdubbeld zou worden als de regeling van kracht werd dat alle niet-Russen die ook van mening zijn dat damesvoet bal verboden moet worden, dat yoga onzin is, bridge niets met sport te maken heeft en de "fys- cultuur" met wortel en tak moet worden uitgeroeid, automatisch de Russische nationaliteit verwier ven. e9ir RHOUT Zeven vette jaren moeten de komende weken handballend Foreholte bekroond worden met promotie de hoofdklasse. Het zou betekenen dat de Voorhoutse ïwjes in zeven jaar de sprong van de derde klas onderafde- *8 naar de nationale top hebben gerealiseerd. De enige clubs, lie zevensprong nog kunnen laten mislukken zijn Sittardia SV. Voorzitter J(an) v. cL Geest: "De kans is zeer groot Foreholte met deze twee clubs gelijk eindigt, waardoor er na-competitie noodzakelijk zou worden. r geleden heeft Sittaria ons Maar uitbreiding van het aantal een beslissingsduel uit de trainingsuren en trainers brengt au- as gehouden. Om die ploeg tomatisch ook meer kosten met zich ed mogelijk te leren kennen zal mee. En al verkeert Foreholte dan lid van Foreholte dit weekeinde ogenschijnlijk in een bevoorrechte een video recorder de wedstrijd positie (Feyenoords clubarts Abar- Bittardia tegen Athene volgen", banel geeft gratis adviezen, mas- erkelijk is het dat maar liefst seur Hagendoorn werkt pro deo, de speelsters alle kampioenschap- gemeente Voorhout verleende het af gelopen jaar een subsidie van 4000, legde voor de vereniging een ver hard veld aan en knapte bovendien de kleedaccommodatie op, terwijl Jan v. d. Geest: GOTHENBURG De ISSL <prof- schaatsliga) is onder bepaalde voor aarden bereid de status van (Ame rikaanse) privé-onderneming op te geven. Deze mogelijkheid heeft presi dent Ned Neeley aan de vooravond van het wereldkampioenschap in Gothenburg geopperd. Hij is bereid de 16 rijders onder te brengen als een profsectie van de ISU (Interna tionale Schaats Unie) onder voor waarde dat het initiatief tot een ge sprek hierover uitgaat van de ama teurs. Neeley realiseert zich wel dat het een en ander enige tijd zal ver gen. „Wij zijn gebonden aan bepaalde afspraken Als we tot overeenstemming zouden geraken, zal het ons zeker enkele maanden kosten om de zaak af te wikkelen55, aldus de Ameri kaan. De deelnemers van communis tisch China aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap schaatsen voor heren zijn vrijdag vertrokken uit Peking, aldus een melding van het Chinese persbureau Hsinhoea. De delegatie bestaat uit zeven le den. Aan de titelstrijd, die op 17 en 18 februari wordt gehouden in het IJs- selstadion van Deventer, mogen twee Chinese schaatsers meedoen. Vo rig seizoen lieten de Chinezen zich, na een afwezigheid van enkele ja ren. weer op de internationale fjspis- tes zien. maar zij zorgden niet voor opvallende resultaten. SOFIA Starlift Blokkeer, de Ne derlandse bekerhouder volleybal, heeft gisteravond in Sofia zijn eerste wed strijd voor 't halve finale toernooi om de Europese beker tegen Zvezda Vo- rosji- Lovgrad (Rus.) met 0-3 verlo ren. De setstanden waren: 15-12, 15-11 en 15-11 Gisteravond is in sporthal Ban- kras in Amstelveen het halve finale toernooi van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen volley bal begonnen. Uitslagen: Cska Mos kou (Rus.)Edizioni Panini (It.) 3- 0 (15-4, 15-8, 15-8) Ruda Hveszda (Tsjech)— Deltalloyd /AMVJ (Ned.) 3-0 (15-13, 15-6, 15-8). hebben meegemaakt: Ans Bak- definitieve vertrek van ia Wang, met haar 29 jaar de speelster, aanvoerster Han- Boskamp, Nora van Niekerk en aan giften nog eens zo'n tweedui- Maar al maken zij al voft jaar deel uit van het team, ligt het gemiddelde leeftijd van holte niet hoger dan 23,2 Jaar. Preenen zend gulden binnenkwam), toch zegt v.d. Geest: "Willen wij al onze plan nen realiseren dan kan alleen spon soring uitkomst bieden. Ons eerste team maakt grote reizen. We moeten dure sporthallen in Wassenaar en Voorschoten huren en daarnaast wil len wij dan nog eens meer trainers aantrekken. Wij hebben daarom een grote sponsor nodig. Niet iemand, die alleen trainingspakken plus duizend gulden schenkt". Andere mogelijkhe den zijn fuseren of samenwerking. Zo werkte Sanocel/HVL-voorzitter Wim Kagie een plan uit, waarin hij voor stelde een topteam te formeren van de beste handballers en handbalsters van de clubs in Leiden en omgeving. De huidige verenigingen zouden dan als toeleveringsbedrijf gaan funge ren. "Mijn bezwaar is dat ik niet de garantie heb dat over vijf Jaar de verenigingen nog zullen bestaan, die voor aanwas van het topteam moe ten zorgen. Welke waarborg heb ik dat de sponsor, die zo'n topteam zou steunen, zich niet plotseling terug trekt, zoals het geval is geweest bij sommige volleybal- en basketbal- ZOETERWOUDE Noem Cock van der Hulst gerust een grote. Blozend, welgedaan, vader van twee zoons, sputtert hij tegen wanneer ik die visie hardop opper. Want hij, Cock van der Hulst, sinds jaar en dag specialist op het gebied van het stief moederlijke wieleronderdeel cycle-cross wenst aan zijn levens wandel die bescheiden tint te geven, die een sportjongen als sympathiek kan doen overkomen. ch gevolg van het feit dat No- Ellie al op hun 17e Jaar tot de Smacht doordrongen. Toekomst opig gegarandeerd, zou je zo en toch heeft voorzitter v.d. twijfels: "Je vraagt Je wel af of de meisjes, die zeven Jaar 248 ontzegd hebben, zich straks, als lun doel eventueel hebben be niet aan hun gezin zullen gaan Zoals je met damesteams het risico loopt een van Je j" sters plotseling door gezinsuit- ling tijdelijk te moeten missen". Se verworven positie te consoli- wordt dan ook in de 150 leden Q, tode Voorhoutse handbalge- ^"hap hard gewerkt aan het clubs, waardoor" het hele bolwerk, dat afgestemd is op een sponsor in eenstort?", bekritiseert v.d. Geest het plan Kagie. "Voor mijn leden komt daar nog eens bij dat zij onder een andere naam zullen moeten gaan spelen en zullen moeten opgaan in het grote geheel. Ik geloof dat dat voor Foreholte onoverkomelijke be- pw, en begeleiden van aanstor- Zj talent. "In Frank Bonte heb- We een geweldige trainer. Ik Y\ durven stellen dat wanneer tod die veel beter zou zijn dan V n°oit die successen zou hebben told. Zo goed weet hij met de les om te gaan. Als zijn het elf ,j j lters van hem. Maar zijn taak is zwaren zijn. Juist hier in Voorhout tomlijk zwaar. Vandaar dat hij waar het handbal een van de weini- y hort in de persoon van Joop ge vormen van ontspanning is. De 1/ a een assistent naast zich heeft, mensen hier zijn het handbal als een rdoor ook hebben wij het aantal togen van het tweede team en 'ren I kunnen uitbreiden. Een veertien dagen traint b.v. een nationaal gebeuren gaan beschou wen. Dat neemt niet weg dat ik een voorstander ben van samenwerking. Ik zou morgen nog met Kagie in zee ban de junioren samen met het willen gaan als het voortbestaan van to team". Foreholte maar verzekerd is." Nu is Cock van der Hulst van nature een vlotte prater. Kijkers van Sport in Beeld ervoeren dat reeds zondagavond toen Van der Hulst zijn vierde nationale titel cycle- cross van commentaar voorzag. Wat de Delbana-coureur toen niet kwijt wilde, was dat hij meer twij fels dan ooit had gehad wat zijn recente zegepraal betrof. Sterker een week voordat hij zichzelf te rugvond, speurde hij nog wanhopig naar de oorzaak van wat hij zelf vermoeide benen noemt. Zulks in tegenstelling tot andere Jaren toen Cook van der Hulst zichzelf als de niet te kloppen man beschouwde. Hij: „Het is een lang verhaal. Maar de waarheid is dat ik nog nooit zo aan mezelf twijfelde als nu. Dat ik die onzekerheid overwon, was een complex van factoren". Ga maar na: Per traditie denkt Van der Hulst, de coureur die altijd laat in vorm komt, half december dat hij er is. Tot dan maar het is niet nieuw voor Van der Hulst heb ben coureurs als Albert en Gerard ADVERTENTIE A.s. zondag 2.30 uur Terrein de Kempenaerstraat. Scheffer, Hans Steekers en Spet- gens hem de loef afgestoken. In Noordwij kerhout wordt hij derde en in Soestduinen grijpt hij een tweede plek. In België, waar de crème de la crème acte de présence geeft bereikt hü tijdens de Jaar- Door Ger Stolk wisseling een tiende klassering, door hem zelf met een winnaar als Vermeire als niet slecht ervaren. Een1 paar dagen later wordt hij weer in België derde, welke plaats hij eveneens in Overloon afdwingt. Van der Hulst: „Maar toen kwam de ellende. In Doetinchem had ik plotseling lood in de benen. Ik werd zesde op drieëneenhalve mi nuut. De gebroeders Scheffer, Wil- deboer, Steekers, Ton van der Valk, iedereen bleef me daar vóór. Toen wist ik dat er iets aan schortte, maar wat precies, daar diende ik naar te gissen. In Geffen, waar ik gehoopt had iedereen wat te laten zien, werd ik negende op vier mi nuten. Het gekke was. dat ik lucht genoeg had. Dat ik tijdens de koers honderduit kon praten. Waarna ik naar dokter Broere in Oegstgeest ben gestapt. Ik dacht zelf dat mijn bloed niet in orde was omdat ik alles precies zoals in andere Jaren had gedaan. Enfin polsslag gecontroleerd, waarna blijkt dat ik een kwaadaardig virus bij me heb. Waartegen de dokter me slechts vitaminetabletten kan geven". Op een midweekse dag, tien dagen voor de nationale titelstrijd blijkt Van der Hulst dan plotseling zijn vermoeide benen kwijt te zijn. In het Limburgse Brunssum acht hij het nochtans te gek om alles te geven. Met hetzelfde rennersveld dat zal aanzetten in het Neder lands kampioenschap gaat hij met de sterksten mee. Moet een paar toeren voor tijd weliswaar lossen, maar hij komt later toch weer ge makkelijk bij. Van der Hulst weet dan dat hij terug is en laat de ooncurrentie van zich wegfladde- ren. Hij wordt uiteindelijk derde op iets meer dan een minuut. Van der Hulst: „Het parcours bij de Beekse Bergen lag me. Ik heb er op getraind een paar dagen voor dat ik er inderdaad zou gaan vlam men. Tijdens de training was ieder een trouwens aanwezig. Zoals de gebroeders Scheffer waarmee ik een jaar eerder nogal in de contra mine heb gelegen. Ze lagen een halve toer voor me toen ik met die training begon. In vijf rondjes had ik ze te pakken. Toen wist ik voor ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur de belangrijke wedstrijd mezelf dat; ik ze kon hebben". Wat geen utopie zou blijven. Want Cock van der Hulst won inderdaad. Hij: „Ik denk dat ik me goed kan concentreren. Dat ik als geen an der naar een koers kan toe leven. Misschien ben ik ook eerzuchtig. Al denk ik vaak dat ik toch niet te eerzuchtig ben geweest want dan zou ik beroepsrenner zijn geworden. Toen ik in dienst was reed ik wed strijden tegen Gerben Karstens en Bart Zoet. We waren allen onge traind, maar ik won. Het gaf me in zoverre te denken dat ik mezelf een kans gaf om als beroepsrenner wanneer we allen evenveel getraind zouden hébben, ook had kunnen winnen. Ik ben, denk ik, te nuch ter geweest. Trouwen, kinderen, het legde me de verplichting op om hele dagen te werken. Om niet om half drie te stoppen bij de baas of een paar dagen per week te trai nen". De toekomst. Cock van der Hulst denkt er met zijn dertig Jaar nog niet aan om te stoppen. „De dokter heeft me gezegd dat ik als 35-Ja- rige niets minder hard hoef te rij den dan dat ik nu doe", zegt hij. Bovendien is eerst Christal Palace aan de orde. De plek waar op 25 februari de wereldkampioenschap pen cycle-cross worden gehouden. Opgemerkt zy dat Van der Hulst in 1968 in Luxemburg de derde plek opleverde achter Roger de Vlaeminck en Peter Fisch- knecht. Van der Hulst: „Ik heb een schema gehad van dat Engelse rondje. Laat ik dit zeggen, dat me dat op papier wel lijkt". En zuchtend: „Bert Boom werd als dertigjarige wereldkampioen. Het zou mooi zijn als ik dat zou kunnen imiteren Cock van der Hulst een grote ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19