„Pikant" Kookboek oor mensen die eens iets anders willen eten dan spruitjes uit de ^Keuken geklap Yohanni Johns: Indonesisch eten DE BESTE GERECHTEN VAN DE WERELD... Zoutarm, toch lekker eten WSlft Feest- etentjes 250 GOEDE WIJNEN Paté recepten J ftPAG 10 FEBRUARI 1973 VROUW -lees, uitgeverij C. A. J. loeck, f 4,90. lees is nooit erg „in" ge- Nederland. Het was voor kort die men kende uit verhalen en misschien igelse reizen, maar het zelf thuis klaarmaken, nee - In de meeste kookboeken er daarom weinig over. Nu in veel winkels is ver- vaak diepgevroren uit Zeeland heeft Van Dis- jeen receptenboekje op de >bracht. Wie de recepten of bij elkaar zocht is niet maar wel is het zo dat redelijk boekje werd. Op (nou ja, niet alle na- maar wel behoorlijk wat) verteld hoe Je lamsvlees relden. Ook de pies zijn niet evenmin als slaatjes en jruiken van restjes. bakken zelf H [otgering- Hillebrand, Wij lelf, uitgeverij Hollandia, nude en grotere „Zij bakken zelf" werd door kookspecialiste mevrouw Lotgering- Hillebrand opnieuw bewerkt en kwam in een kleiner en moderner formaat te rug. De grondrecepten en hun af leidingen bleven gelijk, ook de kleine aanwijzingen. Maar omdat er sinds het boek werd geïntro duceerd veel halffabrikaten kwa men die het werk van de huis vrouw kunnen vergemakkelijken kon er veel worden weggelaten. En zo kwam er een handzaam boekje, dat een aantal eenvoudige recep ten geeft van gebak en koek, die de vrouw zonder al te veel moei te kan toepassen. Lekkerbekken Lilo Aureden, Mannen zijn lek kerbekken, Prisma boek (uitgeverij Het Spectrum). Een culinaire wereldreis in 500 recepten is de ondertitel van dit boekje. De derde druk van een boekje vol lekkernijen van over de waarin naar afwisseling is ge streefd. Want, zegt Aureden, onze generatie van huisvrouwen wil breken met de sleur, zij wil an- H. Braun en William Adams, Fanny Hill's kookboek, urtgeverü lokboek zal beslist ook veel aftrek vinden bij mannen, die en of andere merkwaardige speling van de natuur meestal weinig voelen voor de kookkunst. Terwijl het toch altijd (der geval vrijwel altijd) mannen zijn, die scepter in in verfijnde restaurantkeukens. Maar ja, het schijnt imaal niet mannelijk te staan om te zeggen dat je graag Hill's kookboek is echter iugend geschreven en ondeu- kookboek, dat f sterke geslacht zal interesse- jp t werd opgedragen an alle I an Adam die vreemd zijn ge- li 1 alle dochters van Evan die P dwaallicht hebben gediend. I m die de jaren van het ver- ïebben bereikt en datgenen l oorgronden waarbij het ver- ^pi staat. En voor hen die de lebben bereikt van de in- ljkheid en die daar verrukt i. Voor alle mensen die erig zijn geworden een voor- 'an een recept, terwijl ook Btratie uit dit kookboek op [ina is te vinden. irzakmiddel ch doorzakmiddel: De mees- -uk wen komen vroeg of laat tot 501 ekking, dat eieren ongeveer uitwerking op zekere orga- iben als de stem van Napo- het moreel van zijn troepen: ouden tot het laatste. Het ene van de fraaie tekeningen uit het pikante kookhoek KIP UIT HET VUISTJE ders zijn, anders doen, anders ko ken. Daarbij komt dan nog dat de Jonge trouwlustige mannen" een heel stuk van de wereld heb ben gezien en er achter zijn ge komen dat er ook nog wel anders bestaat dan moeders stamppot. Natuurlijk kan je hele lekkere dingen klaarmaken als Je de por temonnee maar ver genoeg open trekt. In dit boekwerkje is gepro beerd dat juist te voorkomen. Is er getracht aan te tonen dat ook met vrij beperkte middelen lekke re resultaten zijn te bereiken. Een kunst die de moderne huisvrouw machtig moet zijn. De liefde van de man gaat nog steeds door de maag. Maar in alle vormen van het liefde bedrijven zijn nieuwe variaties gekomen en daarom ook in het koken. Een lezenswaardig boekje is het zo geworden. En de meeste van de vijfhonderd re cepten zfjn op vrij eenvoudige wijze klaar te maken en boven dien nog lekker ook. Grootmoeder Ria Holleman, Uit grootmoeders keuken, uitgeverij C. A. J. van Dishoeck, f 9,90. Vele malen kan Je in je eigen omgeving opmerkingen horen in de trant van: Weet je nog hoe dat smaakte, of En dat maakte mijn (groot) moeder zo lekker klaar. De kookboeken die worden geschreven voor de huisvrouw van vandaag reppen meestal niet over die gerechten. Ria Holleman was dat een doom in het oog en zij ging aan het verzamelen. Via ou de kookboeken, maar ook door met de hand geschreven recepten- schriften kon zij heel wat oude (re recepten verzamelen. De meeste zijn uit de vorige eeuw of uit het begin van deze eeuw. Vermakelijk is de inleiding, waarin wordt verteld hoe om te gaan met het kolenfornuis en de petroleumstelletjes, hoe te koken in de hooikist en meer van der gelijke aanwijzingen. We citeren voor u één recept, dat van „He melse modder". U heeft daarvoor 100 gram bittere of pure choco lade nodig, 2 eetlepels melk, 2 eieren. 2 eetlepels basterdsuiker, slagroom en biscuits. Breek de chocolade in stukjes in een kom, doe er twee eetlepels melk bij. Zet dit in 'n waterbad tot de chocola de gsmolten is, klop 't glad. Roer de eierdooiers, die eerst met de sui ker zijn gemengd, door de choco lade. Klop de eiwitten stijf en meng daar voorzichtig het cho colademengsel door. Doe de hemel se modder in éénpersoons schaal tjes. Presenteer er slagroom en droge biscuits of lange vingers bij. Zoals u wel al zult hebben begre pen is dit een nagerecht. Chefkoks Uit de keuken geklapt, recep ten van Nederlandse chef-koks, uitgeverij C. A. J. van Dishoeck, f 9,90. Dertig koks van bekende Neder landse restaurants klappen in dit boekje uit de school, of beter ge zegd uit de keuken. Dat leverde 'n groot aantal heerlijke recepten op. Ik heb er zelf wat van geprobeerd en moet bekennen dat de resul taten verrukkelijk zijn. Je moet er wel wat tijd voor willen nemen en ook niet bepaald kijken op een paar kostbare ingrediënten. De Nederlandse vereniging van chef koks heeft door het vrijgeven van deze recepten de huisvrouw ge holpen die een aantal gasten (of alleen haar eigen gezin) wil verras sen met erg lekkere dingen. En voor alle gangen kan men dan in dit boekje terecht: vanaf de cock tail tot en met het nagerecht. Dan is het natuurlijk ook het leukste om er een menukaartje bij te ma ken en daar de originele namen op te zetten. Want zo'n naam maakt toch wel een wezenlijk on derdeel uit van het gerecht vind ik Want het klinkt toch veel uitno digender om te zeggen Potage lié la joie de vivre dan gebonden soep van konijn, niet waar? Bij de me dewerkende restaurants (aangeslo ten bij de Alliance Gastronomique Néerlandaise) komen we er ook enkele tegen uit onze directe om geving: Oudt Leyden (Leiden), De Beukenhof (Oegstgeest) en De Kieviet in Wassenaar. Als ik een oordeel zou moeten ge ven in één zin: een smakelijk boekje voor een bescheiden prijs. Cocktails Jouke Eekma, Cocktail-boekje, uitgeverij C. A. J. Dishoeck, f 4,90. De drinkgewoonten zijn de laat ste tijd aan nogal wat veranderin gen onderhevig. Vakantiereisjes naar het buitenland hebben aan getoond dat er ook wel wat anders is te drinken dan de drankjes die we al Jarenlang kennen. En dat die drankjes ook best door elkaar hee kunnen. Hoe je dat moet doen en wat je erbij nodig hebt, vertelt Eekma in zijn boekje. Een voor beeldje: de New-Yorker. U hebt er een borrelglas Amerikaanse whiskey voor nodig, li borrelglas grenadine, 1 borrelglas citroensap en een stukje sinaasappelschil. Doe de whiskey, de grenadine en het citroensap in een shaker met ijs en schud goed. Schenk de drank via de strainer uit. Knijp de sinaasappelschil eerst uit boven 't glas en doe hem dan in de cock tail. Een geinig boekje om te heb ben en dan eens te gaan experi menteren. Natuurlijk niet als er nog moet worden gereden ei is beter in staat om het best uit de man te halen dan 't andere. Maar het ei dat er altijd in slaagt dat bes te uit zijn tent te lokken, is het ei van een gezond, fris kippetje. Daar kunt u de pil op innemen. Zorg dat het naar binnenglijden van de eie ren vergemakkelijkt wordt door een mooi wit sausje. Neem twee eetlepels boter en twee eetlepels bloem, een halve theelepel, zout, en paar gemalen peperkorrels en ongeveer 2 dl melk. Vermeng de boter met de bloem, het zout en de peper au bain Marie tot een gladde pasta. Voeg dan wat melk toe en neem Marie uit haar bad, zodra u moeite krijgt uw klopper rond te krijgen. Kook uw eieren halfhard in zeven minuten. Pel ze en maak er inspirerende ballen van door ze aan de 'kopse' kanten af te ronden. Leg de eieren op een schaal en overgiet ze met de saus .Strooi er wat par mezaanse kaas over en laat het ge heel in de oven bruinen. Witheet toe dienen en dan de kussens opschud den, want daar komt het de rest van de nacht niet meer van. "Chinezen" is een zeer gewone handeling geworden in ons land. We hebben dan wel de fout om over "Chinezen" te spre ken als we Indisch gaan eten, maar de gerechten zelf smaken er niet minder door. En wat doen we als we buitenlandse gasten hebben? Juist, dan geven we ons over aan de echt Ne derlandse traditie en gaan "chinezen". Dat gebeurt meestal buitenshuis. Eten we thuis Indisch, dan wordt het in het res taurant gehaald, bij de kruidenier in diepvries of bij de sla ger. Terwijl het juist zo leuk en gezellig is om het zelf klaar te maken. Yohanni Johns komt zelf uit In donesië: ze werd geboren in Pad am g Pandjamg op West-Sumatra. lm 1965 trouwde ze met een Engelsmam, maar daarvoor was ze al een buiten beentje geworden door maar een Ne derlandse school te gaan en later ook nog te gaam studeren. Ze ging daar na op reis met haar echtgenoot en bezocht Europa en andere delen van Azië, terwijl ze n ual weer Jaren in Australië woont. Haar kookkunst leerde ze vooral van haar grootmoe der en door het feit dat ze Engel se les ging geven op een school voor leerkrachten bij het hoger huishoud- onderwijs. Al die kennis over het Indonesische voedsel werd gerubriceerd en een groot deel ervan kwam in het fraai uitgevoerde boekwerk „De moderne Indonesische keuken" terecht. Men vindt er een keur van recepten in van allerhande gerechten, ingedeeld naar soort, zodat de rijstgerechten allemaal te vinden im de afdeling rijst enz. Erg leuk is het ook om te le zen over de achtergronden van de Indonesische keuken. Daarbij wordt verteld over manieren en middelen die van belang zijn bij het bereiden van de gerechten (en de ingrediën- te), wat een rijsttafel nu eigenlijk is, hoe Je een menu samenstelt, waaruit de kunst van het serveren Robert Carrier, De beste gerechten van de wereld, uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, f 19,90. Carrier is een internationaal be faamd kok, die o.m. in Amerika, Ita lië, Duitsland, Frankrijk en Enge land heeft gewerkt. In al die landen verzamelde hij recepten en probeer de ze zelf uit. De beste ervan past nu nu toe in zijn eigen restaurant. Hen- riëtte Holthausen reisde ernaar toe, proefde wat van de specialiteiten, sprak met Carrier en vertaalde en bewerkte zijn boek. Natuurlijk is de titel „De beste gerechten van de we reld" wat overtrokken .De keus is zo persoonlijk, terwijl je nooit de gele genheid zult hebben om alle gerech ten uit de proberen die er zijn, dat de toevoeging „beste" wat al te pre tentieus is. Maar, er staan lekkere dingen in, dat is zeker. Fout Hoe het boek is, wordt al duidelijk uit de eerste zin van afdeling één: „Vele kooklustige mensen maken te genwoordig de fout om te gaan bezui nigen op de basisingrediënten die zo nodig zijn voor goed koken. Gebruik altijd de beste roomboter, verder Ita liaanse olijfolie, vet spek, wijn van goede kwaliteit alias Jaargang er zelfgemaakt geurige bouillon, zo no dig voor 't afmaken en/of aanmen gen van diverse spijzen en sausen. Goed keukenzout evenals 'n goede soort peper, liefst zwarte. Kersverse, harde uien, sjalotten en 't bolletje knoflook zijn onmisbaar. Geurige azijn en zeer verse, welriekende tuinkruiden! Hierop bezuinigen is beslist een ver keerde economie. Alleen met eerste klas ingrediënten kan men topge- rechten op tafel brengen". Er staan dan ook verukkelijke recepten in het boek, dat ook nog veel tips geeft om een goede kok te worden. Zoals het aangeven van de .smaakmakers" (die niets te maken hebben met de oliefabriek uit Delft)het toepassen van tuinkruiden. Er is verder ook nog een overzicht wat allerlei keuken termen betekenen. Voor de vrouw die haar gezin (en zichzelf natuurlijk!) eens wil verrassen met een 'exquis gerecht een erg fijn boek. Marianne Stuit, Zoutarme menu's, uitgeverij C. A. J. van Dishoeck, f 9,90. Marianne Stuit is de vrouw van een arts en weet dus uit de praktijk hoeveel mensen zoutarm moeten eten. Denk maar aan de mensen die lij den aan hart-, nier-, vaatziekten en verhoogde bloeddrukken. Terwijl er ook vrouwen zijn die in een bepaal de periode van hun zwangerschap, de gezonde ziekte, aangewezen zijn op zoutarme menu's. En dat kan ontzettend zijn. Zout is onderdeel van het voedsel, maar het geeft smaak aan bepaalde din gen. En als je die smaakmaker mist dan wel geen onontbeerlijk onderdeel, is het bepaald niet lekker meer. Om de mensen te helpen die zout arm moeten eten heeft Marianne Suit dit' boekje samengesteld waarin menu's zijn gegeven, aangepast aan 't Jaargetijde. En 't zijn best lekkere recepten, dat kan ik u verzekeren. Hoewél ik bepaald niet aangewe zen ben op zoutarm eten heb ik er toch wat uit klaargemaakt en het was best lekker. Waarmee wordt aange toond dat zout echt niet zo hard no dig is als we denken Grill en barbecue Ulrich Klever, Grill en barbecue boek, uitgeverij C.A. J. van Dishoeck, f9,90. Grilleren en barbecue zijn in, dus verschinen er ook met de regelmaat van een klok kookboeken speciaal hieraan gewijd. Dat men het dan niet altijd even nauw met een goede gang van zaken neemt wordt (helaas) in dit boekje bewezen. Er staan leu ke dingen in, dat is zeker. Maar ook heel rare. Waarschijnlijk ligt dat aan de wat haastige vertaling van Henny Fransen, maar het is wel jam mer natuurlijk. Maai' als Je over zulke dingen heenkijkt en altijd al les krtische benadert is het best een bruikbaar boekje. Het is opgebouwd rond tips en aanwijzingen, die wat breedvoerig zijn uitgevallen zodat er maar weinig ruimte is overgebleven. Wie uit dit verhaaltje concludeerd: hij is er niet enhousiast over, heeft wel gelijk. Zoals gezgd: het is bruik baar, maar wel alles heel goed be kijken en nadenken voor de aanwij zingen worden opgevolgd. Wina Bom, 40 paté-recepten, uit geverij Gebr. Zomer en Keunings, f 3,25. Paté is de laatste Jaren een zeer geliefd gerecht geworden. Vaak wordt gedacht, dat het maken van paté be staat uit een aantal culinaire hoog standjes. Voor sommige kan dat dan wel, maar er zijn er heel wat die op vrij eenvoudige wijze kunnen wor den toebereid. In het boekje van Wi na Born vindt men vele sooorten. Veel Franse (natuurlijk), maar ook uit België, Engeland en ons eigen land. We vinden recepten voor paté van vlees, vis en wild, paté met of zonder kostdeeg, elegante of landelijke. Ei genlijk is er wel een paté te vinden die past bij iedere gelegenheid. Mét het geven van de recepten alleen heeft de schrijfster zich niet tevre den gesteld. Er staan in het boekje ook tips hoe een paté kan worden gebakken en hoe Je het kan bewaren, welke wijn erbij past en hoe Je een paté-partij kan organiseren. en het eten bestaat en werd er ook een verklarende woordenlijst opge nomen van de ingrediënten. Een erg fijn boek, dat de vrouw die een lekkere Indonesische maaltijd wil klaarmaken erg goed te pas kan ko men. R. Lotgering- Hillebrand, Feest- etentjes, uitgeverij Hollandia, f 4,90. Wie het woord „feest-etentjes" hoort denkt misschien direct aan al lerhande uitgebreide toestanden, du re spullen en uren in de keuken staan. Dat dat niet altijd zo hoeft te zijn bewijst mevrouw Lotgering-Hille- brand in dit boekje. Ook met een voudige middelen kan er een aardig resultaat worden bereikt. In dit boek je werden twintig menu's opgeno men. Daarbij zoals gezegd wat een voudige, die bijvoorbeeld kunnen wor den bereid door mensen die op een kamer wonen of slechts de beschik king hebben over een kleine eenvou dige keuken. Maar de wat duurdere zijn er ook in opgenomen, al heeft men het niet in de uitgebreide diners gezocht. Die zijn uit de mode geraakt, weet de uitgever op de achterflap te melden. Dat wil ik nog wel aan vechten, maar dat er leuke, smake lijke, niet al te moeilijk te bereiden recepten in het boekje staan Is zeker wel waar. advertentie DAMESMODE ia exclusief jonge stijl... v BREESTP AATI08Q-IT2 LEIOEN Wina Bom, 250 goede wijnen, uitgeverij Gebr. Zomer en Keunings, f 3.25. Wijn loordt meer en meer gewoon in Nederland. Nog niet zo lamg 'geleden was het alleen aan de "gegoede stand" een glaasje wijn bij het eten te gebruiken, maar dat is iets wat nu in heel wait meer gezinnen gebruikelijk wordt. Ook een lekkere wijn om gewoon te te drinken raakt meer ingeburgerd. Maar welke wijn moet je nu hébben? Wina Bom schreef er een klein handzaam boekje over, waarin allerlei wijnen zijn opgenomen. Grote Franse wijnen voor bijzondere gelegenhedenmaar ook de eenvoudiger voor alle dag vonden een plaatsje. Van de wijnen wordt verteld hoe oud ze kun nen worden en wanneer ze op het lekkerst zijn, hoe ze moeten wor den bewaard, hoe en ivaarbij te schenken, wat al die namen en uit drukkingen op de etiketten betekenen en in welke prijsklassen ze vallen. Een schat van gegevens, voor een heel handzaam prijsje. Trouwe lezeressen van de- ;ze krant zullen weten, dat ik een liefhebber ben van lekker eten. Niet alleen het smullen van de resultaten het werk ln de keuken be treft dat, maar ook dat werk in de keuken zelf. Al moet ik zeggen, dat mijn liefhebberij eigenlijk wel stopt, als er da gelijks maaltijden moeten wordlen klaargemaalkJt. Het leukst vind ik de wat bijzon dere dingen. Alle andere gerechten heb ben echter ook wel mijn be langstelling. al was het alleen maar om de verschillen in de diverse recepten op te spo ren. Want ook in de kookkunst is het gezegde geldig van zo veel hoofden zoveel zinnen. Met die achtergrond was het voor mij een plezier een dikke stapel kookboeken door te werken. Vooral omdat de meeste ervan een speciaal ge bied van de culinaire kunst behandelen. Met uitzondering dan van het Fanny Hills Kook boek, maar dat is dan ook een bijzonder geval PIETER TAFFIJN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15