Congres kritisch over steun aan Vietnam Ruziën over kleur van vlaggetjes id-Afrika handhaaft Piuislanden'-politiek Niet op basis van tweezijdig akkoord KTaus Altmann (Gestapo-chef) gedagvaard 'Vaders' der Indianen diep ontgoocheld ig doden lmeda Staking Durban aan het verlopen Conflict leger- regering in Uruguay Knip dit briefje uit in plak't op uw wekker WASHINGTON (ANP) Afgevaardigden in het Ameri kaanse Congres hebben de regering gewaarschuwd voor moeilijkheden bij het beschikbaar stellen van belastinggel den voor de wederopbouw van de beide delen van Vietnam. izerlijke familie van Iran Perziëis met wintersportvakantie in het Zwitserse St. Moritz. vb. prins Ali Reza, prinses Leilakeizerin Farah, prins Reza, prinses Farahnaz en de sjah. II VOLKEREN VAN NAMIBIË tad (Reuter/ANP) De Zuidafrikaanse regering gaat van Namibië is toegewezen aan de ,a t uit een witboek over Zuidwest-Afrika) dat de u oester heeft voorgelegd parlement in Kaapstad, thuislanden zelfbestuur 43fi komt Zuid-Afrika tege- de eis van de Verenigde de volkeren van Nami- ^jschikking krijgen, aldus De Verenigde Naties ter dat Namibië, als een zaat, in zijn geheel onaf- wordt. Namibië is na de lejeldoorlog door de Volken- idaatgebied toegewezen LA PAZ (RTR) De in Duitsland geboren zakenman Klaus Altmann in Bolivia is gedagvaard voor 'n recht- bank te verschijnen voor een onder- van"draè* Bantoestajas rtanse beweltagen dat hij gimen. Een hall Jaar gele- 'elte de gezochte nazi-misdadiger nandaai ifrika. ferleden is al een zekere i zelfbestuur verleend aan ulslanden: Ovambo, Ka- Oost-Caprivi. In totaal irp echter de raad van thuisland in wording, de :n die Zuid-Afrika ver- het vestigen van "thuislanden'^ Bantoestans) in Na- weerwil van het standpunt van de Verenigde Naties. 96.000 blanke bewoners van het land, en eveneens 40 procent aan de half miljoen negers. bindt aan het zelfbestuur voor dit gebied. De hoofdmannen eisten uit breiding van het grondgebied voor hun thuisland. Ruim 40 procent Toen minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, voor de commissie van Buitenlandse Zaken uit het Huis van Afgevaardigden verscheen, werd hem te verstaan gegeven dat het Huis niets voelt voor een be langrijke bijdrage van de V.S op ba sis van tweezijdige akkoorden. Pre sident Nixon heeft een plan ont vouwd voor de wederopbouw van Zuid- en Noord-Vietnam dat 7,5 mil jard dollar zou moeten kosten. Mi nister Rogers haastte zich te ver klaren dat de regering niet van plan is een tweezijdig program op te zet ten, maar veeleer wil streven naar de vorming van een internationale groep met deelneming van alle be langhebbende partijen. Hij noemde in dit verband Japan, terwijl Ame rika ook rekende op de steun van ver scheidene organisaties van de Ver enigde Naties. In antwoord op vragen verklaar de Rogers de vrees van het Con gres te kunnen begrijpen, dat de V.S door hun bijdrage aan de we deropbouw in Indo-China betrokken blijven bij de gang van zaken in dit gebied. Hij verzekerde dat de V.S. geen enkele verplichting op zich hebben genomen en dat de bereid heid tot hulpverlening die Washing ton heeft uitgesproken, afhankelijk is van de wijze waarop de bestands afspraken worden nagekomen. Tegen de achtergrond van de toe nemende impopulariteit van alle pro gramma's voor hulp aan het buiten land verklaarde hij dat de V.S er RIO DE JANEIRO (RTR) - Gedesillusioneerd en ziekelijk na een verblijf van 30 jaar in de Jungle van de amazone trek ken Brazilië's bekendste In dianen-deskundigen Claudio en Orlando Villasboas zich terug uit protest tegen de vernieti ging van de Indiaanse cul tuur door de blanken. "We leg gen dit werk neer in de over tuiging dat we elke keer als we contact maken met een andere stam, bijdragen aan de vernie tiging van wat puur is in deze mensen" vertelde Orlando te gen verslaggevers. Het verrassende besluit van de twee broers, die in 1971 wer den voorgedragen voor de vre desprijs, valt slechts een paar dagen na hun laatste opmerke lijke prestatie in het Amazone- gebied. Ze hadden contact weten te leggen met de legendarische Krenakore-indianen, een ras van reuzen van wie er verschei dene meer dan twee meter lang zijn. Voor duizenden Indianen in de Jungle van de amazone be tekent de terugtrekking van de broers Villaboas, bekend als "Papa Claudio" en "Papa Or lando". een zware slag. Het was al traditie geworden dat de In dianen met hun problemen bij hen aankwamen als zij zich be dreigd gevoelden door de onop houdelijke voortgang van de bouw van wegen en andere projecten. De broers hebben bij voorgaande gelegenheden er kend dat hun werk niet het doodvonnis kan tegenhouden dat voor de Indianenstammen van Brazilië getekend schijnt te zijn. "Als de Indianen zijn ge pacificeerd zijn ze niet meer vrij hun cultuur te bestendi gen", zei een van hen. "Zij ver liezen spoedig hun tradities en geven hun kunst op. Zelfs als zij in hun natuurlijke woon plaats blijven zullen ze te lijden hebben onder de voortdurende druk van de blanke beschaving Het is een schande". In het witboek zegt voor kunnen zorgen dat eventuele (ANP) Volgens de evens zijn bij het ongeluk i atsje Almedo (Californie) brandende straaljager op louw stortte, veertig per- i iet leven gekomen. t6 latgebouw waren op dat a I ssen de 60 en 100 mensen rootste deel marineperso- amilieleden, toen de bran- J,MalJager zich in het dak ing gewonde bewoners zijn in mis opgenomen. De straal- ak te neer toen de piloot 'n wilde maken. Klaus Barbie is, aldus hebben ge rechtelijke kringen in La Paz mee gedeeld. De dagvaarding werd de 56-jarige Altmann woensdag overhandigd toen hij in gezelschap van een lijf wacht een plein in La Paz overstak. J Altmann mort verschijnen voor de ")d vKe.™t. te«e,n XerdeIen van de Zuidafrikaanse regering een "vastberaden en onherroepelijk" be sluit genomen te hebben om de "afzonderlijke naties" in Zuidwest- Afrika naar zelfbestuur en onaf hankelijkheid te leiden. Daartoe worden wetsontwerpen voorgelegd aan het parlement. In 1963 kreeg de regering de bevoegdheid tot het instellen van wetgevende vergade ringen en andere bestuursorganen voor de thuislanden. Nu is de tijd gekomen, aldus het witboek, dat de "inheemse naties" van Zuidwest- Afrika die wetgevende vergaderin gen hebben, vragen om wetgeving die zelfbestuur mogelijk maakt. Zuid-Afrika heeft vorig Jaar met een speciale afgezant van VN-secre- taris-generaal Waldheim, de Zwit ser Escher, overlegd over de toe komst van Namibië. Escher bracht eind vorig jaar rapport uit aan de veiligheidsraad, die nog geen be sluit heeft genomen over voortzet ting van de missie-Escher. De Ver enigde Naties hebben zich echter al- hulp wordt gebruikt voor wederop bouw en niet voor versterking van de mogelijkheden van de betrokken landen om oorlog te voeren. „Als wij het verstandig aanpakken kan William Rogers Fulbright verklaarde dat de V.S. wel rose zitbaden leveren aan Cam bodja, maar geen federale gelden voor waterzuivering in eigen land beschikbaar stellen. Losgeld De rijke Italiaanse in dustrieel Pietro Toriello (34), die 18 december werd ontvoerd, bevindt zioh weer op vrije voeten. Voor zijn in- vrijheidsstelling is een losgeld van bijna zeven miljoen gulden betaald hulp een investering voor de vrede De auto van Toriello werd 19 decern- "t Dur^" =Trt„= ,5 ,h<„ nmnnniaat, meester Williams dat iedereen die DURBAN (Reuter) Het groot ste deel van Durbans (in Zuid- Afrika) Indiase en Afrikaanse ge meentewerkers heeft besloten de staking voor hoger loon te beëindi gen na het ultimatum van burge zijn," aldus Rogers. Blokkade De Amerikaanse senator Full- bright wil de Amerikaanse hulp aan het buitenland stopzetten als presi- ber op 25 km van zijn woonplaats Vigevano im Lomfoardije gevonden. Na een week schortte de politie de speuracties op om de ontvoerders in staat te stellen contact met de fa milie op te nemen om over een dent Nixon volhardt in het blokkeren geld te onderhandelen. sabijeenkomsten in het havendis trict. Op de markt voor verse pro- dukten, waar blanke vrijwilligers inclusief huisvrouwen de laatste a,— weken de treinen hadden helpen Fullbngth, voorzitter van de se- sCjJ|waarbij tenminste 21 slacht- lossen, waren zelfs al enkele zwar- naatscommissle voor buitenlandse ntto-m viAi«n (s in rie ten weer druk in de weer. De staking voor zwarten ver boden in Zuid-Afrika heeft vier brand getroffen. Dankzij een snel weken geduurd en vond woensdag MONTEVIDEO 'Reuter» In Uru guay is een openlijke crisis uitgebro ken tussen de regering en de strijd- niet binnen een dag weer aan het krachten. De opperbevelhebbers van werk zou zijn wordt ontslagen. Het landmacht en luchtmacht hebben besluit om weer aan het werk te door radio en televisie een commu- ni<ïué laten uitzenden waarin ze het - aftreden van de nieuwe minister van Defensie eisen. van gelden die het Congres voor bin nenlandse projecten heeft bestemd. Weer schoolbrand Nog geen twee dagen na de brand in een Parijse offers vielen, is gisteren in de betrekkingen, heef een amendement Noordfranse Satot Saulve bij tagediend dat uitgaven voor buiten- Valenciemles weer do0r landse hulp na 30 april verbiedt. Tenzij Nixon tegen me tijd de 15 &larm kond<m totOTle miljard dollar, die het Congres heeft in, M.aal haar hoogtepunt toen 16.000 ge meentewerkers en duizenden zwar te arbeiders in de privé-sector niet op het werk verschenen. De stakers Stakers verwijderd Ongeveer 1460 eisten een loonsverhoging van en uitwonende leerlingen - int totaal 700 - bijtijds het gebouw verlaten. toegewezen aan projecten voor be strijding van waterverontreininging, onderwijsprogramma's enz. ook wer- kelijk daaraan besteedt. Tot dusver studenten in de medicijnen zijn van rand per week bij een gemiddeld de Nar Mohammed universiteiö in strafkamer die een Frans verzoek om zijn uitlevering in behandeling heeft. In mei 1973 schreef een Bra ziliaanse krant dat Altmann had toe gegeven dat hij in werkelijkheid Bar bie was .maar dat hij schuld aan oorlogsmisdaden in Frankrijk had ontkend. Altmann vestigde zich een Jaar of twintig geleden in Bolivia en heeft er een im- en exportbedrijf. Barbie is in Frankrijk bekend als de "slager van Lyon". In Lyon was hij in de tweede wereldoorlog hoofd van de Gestapo. Hij werd bij verstek ter dood veroordeeld wegens moord op Franse verzetsstrijders, onder wie maquis-held Jean Moulin. Namibië in afzonderlijke staatjes voor de afzonderlijke bantoestam- men. weigert de regering dat met het ar gument dat het geld bevroren moet Rabat verwijderd wegens deelne- blijven uit het oogpunt van inflatie ming aan een staking. Het gaat om bestrijding en beperking van de overheidsuitgaven. gulden). Maar zonder de vakbon den en dus ook een stakingsuitke- drie kwart van de studenten die in de ring werd een beslissing om de ac- President Bordaberry heeft de ge pensioneerde generaal Francese woensdag benoemd tot minister van Defensie, maar gisteren liet de le gerleiding weten de orders van de nieuwe minister te zullen negeren. De minister zou op zijn beurt het ontslag van de opperbevelhebber hebben verlangd. De marine zou de kant van de president gekozen heb ben. Volgens welingelichte kringen Montevideo zijn de militairen don- weekloon van 13 rand (ongeveer 50 derdag in staat van verhoogde waak- ze faculteit zijn ingeschreven. tie voort te zetten steeds moeilijker. zaamheid gebracht. Ze moeten in de kazernes blijven. In Uruguay heerst al maanden een sluimerende crisis, tussen leger en burger-regering De moeizame werkwijze van de militaire commissie in Vietnam SAIGON Michel Gauviu, missie, waaruit de Amerikanen en het onderhandelingsgebouw in de de Canadese leider van de interna- Noordvietnamezen zich over zeven tropische zon en hun vlaggetjes wa- tionale controle-commissie in Zuid- weken terugtrekken, geeft een be- ren sneeuwwit. Vietnam, keek ons met een ver- langwekkende aanduiding over de ADVERTENTIE moeide blik aan. „Wij zijn van heel gevoelens die de Sadgon-vertegen- ten die het er eens lekker van ne men. Vaak staken de lopen van hun camera's door de autoraampjes naar buiten en niet zelden trof men hen in ernstige gesprekken met ver gekomen om de militaire com missie van Amerika, Noord-Viet nam, Zuid-Vietnam en het Bevrij dingsfront te assisteren", zei hij, woordigers en de communisten el kaar toedragen. De beide partijen, die straks samen de weg naar een duurzame vrede moeten vinden, zit- was de kleur van de overgave, zo straathandelaren aan over hun lieten ze zich niet rondrijden in de meest geliefde bezigheid: het wisse- „maar zo lang zij niet vlug bewegen ten elkaar al een week lang driftig voor ons weinig te doen. Al en onverzoenlijk in de haren over „ene en ongedeelde natie van Viet nam". Misschien dat deze domme vlaggetjes nu nog steeds de onder handelingen beheerst zouden heb- len van roepia's tegen dollars. „Voor dollars heb je hier heel goedkope radio's", zei een sergeant. een organisatie met een vaag en zinloos leven. Dat kwam door gebrek aan mede werking van Saigon en Hanoi, maar ook door de procedure die voor schreef dat de rapporten op een unaniem oordeel van de partijen (India, Canada. Polen) gebaseerd moesten zijn. Maar dat was bijna nooit het geval. De Polen en de Honga- De leden van de nieuwe commissie die discussies tussen de Zuidvictna- honderd-en-een formaliteiten: de ben, wanneer enkele Amerikaanse ren ziet men veel minder. De be- hebben het recht individueel te mese en de communistische delega ties betekenen uitstel voor het werk van onze teams. Vietnamese slag die ook al voort- woedt op de schrijftafels. „Weer een weekje sightseeing" wachtposten wier geduld ten einde richten van de waarnemers spreken rapporteren. Maar voor de feitelijke over musea-bezoek en hardloopwed strijden. De Hongaren dragen In elk zwaaiden Indonesische militairen dundoekjes van de standaardjes af geval saaie en stijve Sowjet-pakken zeggingskracht van de verslaggeving is opnieuw unanimiteit vereist. „Dat betekent alleen maar grote proble- De sceptische houding van de grijze Saigon vaarwel toen ze naar het en wierpen ze achterin een Jeep van dikke stof terwijl ze zweten als men", aldus diplomatieke kringen in ossen. Soms ziet men hoe kleine Saigon. De commissie heeft ^en Canadees moet zelfs voor een kind begrijpelijk zijn: de vredesmachine komt in Zuid-Vietnam wel zeer traag op gang. De 1160 mill tarnen van de teams uit Canada, Indonesië, Polen en Hongarije hadden de vori ge week maandag al in het véld moeten zitten om de eerste logboek velletjes in te vullen. observatiecentrum in Hoeé vertrok ken. „We hopen zo spoedig mogelijk Het voorval werd onmiddellijk ge rapporteerd aan de verhitte ge- I groepjes met neergeslagen ogen een grootse taak. maar de geloof waar in het veld te zitten", zed overste sprekspartners: even later Heten die bar betreden. Niet veel later klinkt digheid van zijn werk is na eet) Suhiro, „maar het zal in het begin wel weer uitdraaien op het verken nen van de hotels". Zo werkt ruim anderhalve week na het ingaan van het bestand de tra giek van Vietnam door in de hou- „Maar het gaat niet al te ding van de vijandelijke kampen. Maar ze begint tegelijkertijd bela chelijk te worden in de met zoveel dat men de volgende dag een nieuw onderwerp kon gaan aansnijden. Een kleinzielig bestands-incident in Zuid-Vietnam, waar men er wel er gere meemaakt. Maar om te lachen was het niet geweest: er was im- opnieuw een dag voorbij ternabionale commissie de bar-reke- De ochtend is altijd een mooi moment om over aantal dingen na te denken. Paar overwegingen: Roxy Dual Filter is misschien kif zo lekker als uw eigen merk. Misschien lekkerder. Alleen: u moet er even aan wennen. Dat kost pakweg een week. Eén luttel weekje a rookt werkelijk nicotine-arm. Is dat iets om héél even f na te denken of niet Roxy Dual Fillet Nicoline-arm. vlug, zoals u wel gemerkt heeft", zei Gauvin met een bittere glimlach, „wij moeten de leden van de mili- haast en hoop opgetrommelde vre- waarop de manschappen van de in- taire commissie nog steeds om vei- desmachine, ligheidsmaatregelen en transport en verbindings-middelen vragen. Als ze ons dat meteen hadden gegeven Onuitputtelijk hadden we een paar uur later al kunnen werken". Lachen De zwaargebouwde Canadezen zaten met hun lichtgroene overhemden, hun donkergroene korte broeken en hun kniekousen op de barkrukken van Saigon alsof er een Beierse week werkloosheid al tot een mini mum gedaald in Saigon. ..Ze Is aan beide kanten niet welkom. Ze zal niet effectief kunnen werken", zel den ons militaire experts. Amerikaanse officieren vooral loen zeer cynisch over het werk van de 1160 detectives die de wereld naar de Jungle van Zuid-Vietnam heeft geaonden. Zij zeggen„Als wij met honderdduizenden mannen en onze ningen in Saigon spekten in plaats avond gevierd moest worden. „Als enorme technische uitrusting de Pas begin deze week vlogen vanuit in de doolhoven van de bureauora tie te vluchten: zonder dat de Thieu-delegatie daar overigens al tijd even soepel op reageert. Het aantal strijdvragen is natuur- het bestand. Deze militairen uit Canada, Indone- Vooral de communisten lijken, ein- sië, Hongarije en Polen zijn in Sai- aelijk In Saigon gearriveerd, gaarne gon plotseling opgedoemd als de kaanse fotograaf terwijl hij zich de de Vietcong dat straks nog eens te zien krijgt, laten ze de wapens val len van het lachen", zei een Ameri- koeriers van de vrede. Maar hoewel tranen uit de ogen wiste. communisten ail niet on he* spoor kunnen komen, hoe willen die 1160 jongens dat dan doen'"' De waarheid is nog erger: niet al leen is de bewaking van de grenzen Saigon de eerste controleteams naar zeven regionale posten in Zuid- Vietnam. „Maar", zo besloot Gauvin dit gesprek vlak voordat er weer een van die vele bloedhete en zinloze persconferenties ging plaats vinden, „we moeten nu weer met Saigon een hele middag getuige van ons hele werk wachten totdat ook hoe er eindeloos en vruchteloos ge- de teams van de gemengde militaire discussieerd werd over een vraag- het na een week nog steeds oorlog De Canadezen waren de enigen die met Cambodia e-n Laos en d*> eed" lijk onuitputtelijk. Men was er, om deze nieuwe gasten, die verlegen en maar één voorbeeld te noemen, in onhandig door de straten schuifel- niet meelachten. Van de 4 equipes die nog eens hun rapporten over de keek Saigon zich de ogen uit op bestandsschendingen de wereld in hopen te zenden is onder hen de commissie op de observatiepunten zijn aangekomen". Aanduiding De werksfeer in deze militaire com- den. De Indonesiërs eerst. Al gauw militariseerde zone aan slechts 20 pelotonnetjes van elk acht man toe vertrouwd, maar van de 1160 nan moet ook nog de helft ln "in- twijfel over de observatie-taak het toren de boeken gaan bijhouden grootst. Canada herinnert zich nog Ge tekenen lijken erop t* wijzen maar al te goed de totale misluk- de king van de vorige internationale stuk van belang: de kleur van de meesten van hen in de hotelkamers controle-commissie. Deze begon in dat in Hanoi de „duiven" de „havi ken" hebben afgelost Maar zelfs vanuit Noord-Vietnam staat de ln- vlaggetjes op de auto's van de in- het soldatengroen voor een kleurige 1954 in Vietnam te werken om de ternationale commissie voor een ho- ternationale waarnemers. Deze voer- vakantiedracht. Men zag hen in tuigen waren verblindend van taxi's door de straten flaneren ter- pracht en prijs; ze stonden buiten wijl ze hartelijk lachten als toeris- akkoorden van Genève te controle ren. bestaat in theorie nog steeds, maar is nooit anders geweest dan peloze taak men moest de man schappen zfln olez^rtles in Saigon maar van harte gunnen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9