voor bouw Rijnsburg kassen in pleit Kloostersciiuur Postzegels worden dag nacht door leden en bewaak Voor afdeling geschillen van bestuur van Raad van State Afscheid van mej. Timmers dienstencentra Steekpartij Nog geen verzoek om steun vanuit Surinan Meer dan 50.000 zegels in Boskoopse Florida-hal SLUITING HOLLANDIA OPGESCHORT VRIJDAG 9 FEBRUARI 1973 DEN HAAG/RIJNSBURG Burgemeester B. H. Koomans heeft gisteren voor de af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State in de vergaderzaal aan het Haagse ,Binnenhof met vee^ overtuiging de belangen van de Rijnsburgse kwekers verde digd. Onder voorzitterschap van mr. J. M. Kan behandelde de Raad het beroep van de gemeente Rijnsburg, ingesteld tegen de onthouding van goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan een gedeelte van het bestemmingsplan „Buitenkist". Er waren ook bezwaarschriften ingediend door de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap, de afdeling Rijnsburg van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond en de bloemenveiling „Flora". Het ging om het gebied „Kloosterschuur", dat men graag be stemd wil zien als agrarisch gebied A. met kassenbouw. G.S. hadden bezwaar aangete kend tegen de bouw van kassen in dit gebied. Rijnsburgs eerste burger legon sen gemeente, "Flora" en C.B.T.B. met te stellen, dat de bloementeelt - in EEG-verband bezien - in Neder land een ongekende groei ondergaat, welke ver uitspringt boven die van andere agrarische produkten, ook ten aanzien van de export. Daar staat echter tegenover, dat in West- Nederland de ernstige bedreigingen toenemen voor wat het doelmatig bodemgebruik betreft en met name G. van Veen uit 1969 blijken niet Juist te zijn geweest. Zeker niet ten aanzien van de produktie door de redelijke eisen van landschappelijke Rijnsburgse kwekers en de omzet aard kan worden tegemoetgekomen, van "Flora". Door Cees Combee Foto Jan Holvast Reden waarom Koomans met klem verzocht het daarheen te leiden, dat men vernietiging in zoverre van het besluit van G.S. alsnog goedkeuring aan de bestemming van het onder havige gebied wordt verleend. Namens het Landbouwschap ging secretaris D. van den Bosch uitvoe rig in op de gedachten van de ad viseur en constateerde met nadruk, dat de tuinbouw heel slecht uit de bus is gekomen. Hij wees erop, dat dit gebied moet dienen als compen- Ir. H. Deen van de Provinciale Planologische Dienst, sprekende na mens G.S. meende, dat door de in dieners van de bezwaarschrif ten weinig met cijfers was aange toond. Hij concludeerde, dat het G.S. niet speciaal om dit gebied gaat wat het landschappelijk schoon betreft, maar om het totaal in de provincie. Als nu al die open gebieden worden volgepakt met kas sen, wat blijft er dan nog over? Daarom zullen G.S. zich blijven ver- satie voor het in de toekomst te ver- zetten tegen een gesloten kassenge- ten aanzien van de voor de tuinbouw geschikte grond. Deze is bijzonder schaars geworden. De laatste tien jaar moest bijvoorbeeld in Rijns burg bijna veertig hectare grond op geofferd worden voor wegenbouw, woningbouw etc. en in de omliggen de gemeenten eveneens vele hectaren voor uitbreiding, industrie en wat al niet meer. Niets meer Voor deze niet-agrarische doel einden, waarvoor de tuinders wer den opgejaagd, is nu alle reserve opgebruikt en werden de kwekers- bedrijven veel te nauw samenge perst, zodat er in Rijnsburg nog slechts één gebied, namelijk "Kloos terschuur". als bruikbare tuin bouw grond in reserve kon worden gehou den als proauktiegebied voor de verdreven tuinders, voor de lüt hun voegen barstende kassenbedrijven en voor Jeugdige aanwas, merkte burgemeester Koomans nadrukke lijk op. Hij illustreerde dat met tal rijke voorbeelden en wees erop, dat diepgaande studies hebben uitgewe zen, dat het gebied "Kloosterschuur" uitermate gunstig is en ligt voor de geconcentreerde tuinbouwbedrijven. Nu wordt alles door G5. wegge wuifd, omdat het college in dit geval meer waarde hecht aan de land schappelijke dan aan de agrarische belangen. Koomans met klem: "Onze ge meenteraad staat geheel eenstem mig achter dit beroepschrift en ook de gewestelijke raad voor Zuid-Hol land van het Landbouwschap, die mede namens de C.B.T.B. en "Flo ra" dit beroep instelde, wil u - als laatste adviesorgaan voor de Kroon- er met nadruk op wijzen, dat volle dig aan de zo zwaar naar voren ge brachte landschapsbei angen kan worden tegemoet gekomen." Blij was burgemeester Kóomans, dat de raadsadviseur althans wat de verdreven tuinders aangaat, in dit gebied de uitkomst ziet liggen, maar verontrust door de geponeerde stel ling: "het gebied is zo beperkt, dat er voor nieuwe vestigingen geen plaats zal zijn", die hij met klem be streed. Niet alleen moet worden ge zocht naar mogelijkheden voor ver dreven tuinders, doch van niet min der belang is het scheppen van ves- tigingsmogelijkheden voor nieuwe bedrijven van beginnende kwekers en voor bedrijven, aan wie genood zaakt door de behoefte aan schaal vergroting, elders in de gemeente een nieuwe vestigingsmogelijkheid dient te worden geboden. Daarbij kaai worden tegemoetgekomen door 'Kloosterschuur" aan te wenden voor de totstandkoming van een ge concentreerde t/uinbouwvest'iging. B. en W. hebben zich by deze ge- da-1 -gang laten leiden door de uit gangspunten in het rapport "Kas en Landschap", een uitgave van de Di rectie voor de Tuinbouw en Staats bosbeheer van het Ministerie van Landbouw en Visserij, handelende over de kassenbouw in westelijk Ne derland. Ontsluitingsweg Tenslotte wees Rijnsburgs eerste burger erop, dat de onsluitingsweg, een sinds mensenheugenis reeds openbare weg. bijzonder gunstig is gelegen, omdat zij praktisch geheel is geprojecteerd op de huidige ka dastrale oerceel scheidingen van de ten westen en ten oosten zelegen percelen. Mede daardoor is dit ge bied op vrij eenvoudige en niet te kostbare wijze tot ontwikkeling te brengen. Er zouden bij een per ceelsbreedte van ongeveer vijftig meter kavels ontstaan van 7500 tot 12.500 m° T,«t totaal aantal kavels bedraagt 45. In goed samenspel tus- wachten verlies aan grond door de tuinders. Van den Bosch was het eens met de adviseur van de Raad van State, dat voor de bestemming van juist dit gebied het fraaie open landschap bepaald niet zo'n grote rol speelt. Daarom verzocht hij 'Kloosterschuur" alsnog te bestem men als agrarisch gebied A. met kassenbouw. CBTB en Flora C.B.T.B.-afdelingsvoorzitter Jac. Vianen gaf een toelichting op het plan, waarbij hij als voorzitter van de Rijnsburgse afdeling nadrukke lijk wees op de ontwikkeling, die gaande is op het gebied van de schaalvergroting van de bedrijven. Het is iets, dat de Rijnsburgse kwe kers sterk aanspreekt. Met het oog op de uitbreiding van bestaande be drijven en fusies. We zullen dus in de toekomst de zaak moeten toespit sen op die schaalvergroting, want Naad van State. Temeer omdat anders raakt Rijnsburg als tuin- 1 bouwgebied ver achterop. Daarom Juist hebben we 'Kloosterschuur" hard nodig. bied in "Kloosterschuur" in het be lang van het open landschap. Deen hield zich daarbij vast aan het ge stelde in het Streekplan Rijnstreek- West, dat in 1966 is uitgebracht. Hij wees er voorts op, dat er in Rijns burg de laatste Jaren nogal wat woningen zijn gebouwd, waardoor eveneens gronden aan de tuinbouw zijn onttrokken. Nadat er nog gelegenheid was uitgegeven tot repliek, waarbij van Rijnsburgse zijde werd opgemerkt, dat woningbouw noodzakelijk was mede om kwekers, handelaren en exporteurs in de gelegenheid te stellen dicht bij hun werk te wo nen, zegde mr. Kan toe de stukken nauwlettend te zullen bestuderen. Hij was blij, dat er zo'n uitvoerige toelichting was gegeven. Rijnsburg wacht nu in spanning op de uitspraak van de afdeling voor de geschillen van bestuur van LEIDEN Even hartelijk als on gedwongen was gistermiddag in Huis van 't Hoff aan het Gerecht het afsoheid, dat de Stichting Dien stencentrum Leiden nam van mej. Timmers, die zich drie jaar als pro- jeotleidster van het centrum met veel pionierswerk heeft bezig gehou den. Onder haar leiding en met en thousiaste medewerking van de da mes Nieuwenhuizen en Van Brax- hoven kwamen enkele dienstencen tra en een hulpdienst tot leven en kreeg het dienstencentrum „een ge zicht". Na haar Leidse tijd, waaraan zij kostelijke herinneringen bewaart, treedt zij in functie bij de Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Nij megen. Zij krijgt daar een preven tieve en voorlichtende taak. Onder de velen, die maar 't Huis «Nieuw Leve vierde 55- jarig feest LEIDEN In li-et clubhuis' terkwartier "Lardeetuin" vierdê muziekvereniging „Nieuw gisteravond haar 55-jarig jubilea Van het jubileumcomité Icree twee grote t-roms, een tuba, fluit en een nieuw uniform aa boden.j Ook ter gelegenheid van het jarig bestaan van "Nieuw zal er op 17 februari a.s. in Anthonius Clubhuis een feesta' worden gehouden. Daarvoor uitgebreid programma opge dat naast natuurlijk een treden van het muziekgezelsf zelf o.m. opgeluisterd zal door de aanwezigheid van het joretten- en tamboercorps onde ding van mej. Rijnsburg ei structeur Van Egmond. Na de ze treedt het Cabaret "Van A t LEIDEN Een ruzie tussei j aantal boze automobilisten werJ terochtend met het mes beslecht van de automobilisten raakte di zo ernstig gewond, dat hij naai ziekenhuis moest worden bracht. it< over 't Hoff waren gekomen, bevon- 0p, dat bestaat uit Betty Best, den zich o.a. afgevaardigden van Jansen, E. v.d. Veg-t en Jan Klein dienstencentra, Interkruis, Stichting Gezinszorg, de sociale raadsvrouw, wijkcommissies en een aantal dienst verlenende organisaties. Aan deze afscheidsreceptie ging 'n intieme bijeenkomst met contactper sonen vooraf en werd een film over de dienstencentra vertoond. Namens alle medewerkenden dankte de heer Westerman mej. Timmers voor haar fijne en bijzonder deskundige lei ding. Enkele geschenken werden aangeboden. In de bestuurskring was reeds woensdag afscheid van mej. Timmers genomen. De voorzit ter, de heer P. A .Harteveld dankte haar voor de hechte fundering, dh zij aan haar werk heeft gegeven. Een boek over Leiden was de tastbare dank van het bestuur. JÊ(^ Burgemeester B. H. Koomans heeft gisteren voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State met veel over tuiging gepleit voor de belangen van de Rijnsburgse kwekers. Met als doel: het gebied "Kloosterschuur" in tegenstelling tot de zienswijze van G.S. toch te bestemmen als agrarisch ge bied A. met kassenbouw. S.V. "Concordia" heeft nu een afdeling Handbal, waarvan een da- mes-seniorenteam reeds aan een competitie deelneemt. Er komen af delingen voor pupillen van 8-11 jaar; adspiranten van 12-14, junioren van 15-17 en senioren boven de 18 Jaar. Training: vrijdagavond, gymzaal MAVO-school, Molenlaan. Inlichtin gen: Mariastraat 56. zijn wagen in de Oosterkert naar het linkerweggedeelte st en daar vervolgens stopte. Dr tegenovergestelde richting nade automobilisten zagen zich daa in hun vrije doorgang belemmeiE stapten uit en er ontstond veohtpartij met de bestuurder v plotseling aan de kant van df1 neergezette wagen. Deze besta' stak een van zijn tegenstande bewoner van de Oosterstraat, met een stiletto in zijn been. Df stapte na zijn daad in zijn aui vervolgens met gedoofde lioht de richting van de Waardgrach te rijden. De neergestoken automobilist moest voor behani worden overgebracht naar het demisch Ziekenhuis. DEN HAAG (ANP) Minister Geertsema van Suri naamse en Antilliaanse Zaken heeft vanochtend in de ver gadering van de koninkrijksministerraad meegedeeld dat geen verzoek van Suriname is binnengekomen om in de een of andere vorm bijstand te verlenen, kassenbouw in "Kloosterschuur" dringend nodig is om als tuinders- Da koninkrijksministerraad sprak van de ministerraad meegedeeld, gebied bij te blijven en om aan de kort over de situatie, die in Suriname Van officiële zijde in Paramaribo schaalvergroting gevolg te kunnen als gevolg van de stakingen is ont- was gisteren geen bevestiging te krij- geven. staan, aldus heeft de woordvoerder gen dat bij de hevige vechtpartijen tussen demonstrerende stakers en de politie een demonstrant om het le ven was gekomen. Wel is bevestigd dat twee mensen gewond raakten. Het zijn een 23-jarige bosneger en een 28-jarige Hindoestaan. Zy liepen schotwonden op. Rond drie uur plaatselijke tijd heerste een gespannen sfeer in de Surinaamse hoofdstad. De politie had verscheidene straten in de binnen stad afgezet. Er was veel volk op de been. Het „Landelijk orgaan van naamse organisaties in Nedei heeft vandaag verklaard dat dij dlge stakingen aantonen, dat eenvolgende regeringen op gee kele wijze tegemoet zijn gekonu de rechtvaardige eisen van het naamse volk. „Het blijkt steeds delijker dat ze niet de belangen nen van het Surinaamse volk, rechtstreeks onder controle van het Amerikaanse en Nederli imperialisme", aldus de verklari H. J. den Haan, secretaris van "Flora", herinnerde aan de bedrijfs ontwikkeling van de land- en tuin bouw in Zuid-Holland, waarbij hij erop we *-"t gegevens van in 1966 uitgebrachte rapporten reeds zijn achterhaald. Er werd toen gezegd, dat het gerechtvaardigd lijkt te ver onderstellen. Wat is nu het geval? Eind 1972 kwam men al op f 79.600.000. Voorts betreurde hij het, dat de planologen alle moeilijkhe den waarmee de steden te kampen hebben op het gebied van recreatie en landschappelijk schoon afwim pelen op de kleinere gemeenten. Als bezwaar noemde Den Haan, dat de rapporteur van G.S. geen enkel alternatief voorstel heeft ge daan en niet gezegd heeft, waar de tuinders zich dan wel kunnen ves tigen. Rijnsburg heeft geen andere mogelijkheden voor zijn kwekers. 'Kloosterschuur" is geen nieuw agrarisch gebied, doch eerder een aansluiting op dat wat reeds be staat. Vele prognoses van de toen malige rijkstuinbouwconsulent ir. ALPHEN AAN DEN RIJN De directie van Ilollandia Tricotagefa- briek BV heeft het besluit tot sluiting van het filiaal in Alphen aan den Rijn ingetrokken. De vakbonden en de ondernemingsraden z^jn hiervan op de hoogte gesteld. Het voornemen van de directie tot sluiting van het Alphense filiaal blijft gehandhaafd. Hierover zal opnieuw overleg worden gevoerd en bij de ondernemingsraden advies worden ingewonnen, aldus een communiqué van Hollandia. De Industriebond NVV (Alphen aan den Rijn) heeft gisteravond besloten alle mogelijke medewerking te verlenen om te voorkomen dat Hollandia Trico wordt gesloten. Zij heeft haar 480 leden opgeroepen zich solidair te verklaren met het personeel van dit bedrijf. Zoals bekend heeft de direc tie het plan opgevat het bedrijf per 1 mei a-s. te sluiten. De Communistische Partij Neder land heeft er inmiddels bij de ge meenteraad van Alphein op aange drongen zijn Invloed bij de directie van Hollandia aan te wenden om deze te bewegen van bedrijfssluiting af te zien. Ook wil de CPN dat het Gewestelijk Arbeidsbureau geen ver gunning afgeeft voor ontslag van het personeel. BOSKOOP Er Is iets bijzonders te zien in de beurshal van Florida. De Boskoopse Postzegelverenigng Boskoop houdt wegens haar 40-Jarig bestaan een filatelistische tentoon stelling .Boskofila' genaamd. De tentoonstelling wordt gehouden op 8 9 en 10 februari en is vrijdag avond van half zeven tot elf uur en zaterdag van 's morgens 10 uur tot 's middags 6 uur geopend. Er zijn meer dan 50.000 zegels te bezich tigen, de waarde van de inzendingen bedraagt circa f 400.000,-. De vereni ging telt 130 leden, er zijn 79 in zenders waarvan de helft van bui ten Boskoop. Donderdagmiddag 4 uur kwam de vereniging in de Lidozaal van Flo- riada bijeen (G. C van Kleef, voor zitter van de vereniging, sprak een welkomstwoord en wel een speciaal welkomstwoord tot 4 van de twaalf personen die de vereniging op 16 Ja nuari 1933 hebben opgericht. J. Rooftman, P. Koster Hz, J. A. Su san en A. de RooiJ. Wegens hun 40- Jarig lidmaatschap ontvingen zij 'n bloemenhulde De heer Smit, afgevaardigde van het hoofdbestuur van de Ned. Ver eniging van Postzegelverzamelaars, was bijzonder blij met deze tentoon stelling, daar het en mogelijkheid is eens naar buiten te treden. Hij bood het bestuur van Boskoop we gens dit 40-1arlg Jubileum een ge schenk aan, een documentatieboek. De Jubilarissen ontvingen leder de „verzilverde plaquette" wegens het 40-Jarig lidmaatschap. De voorzitter van de tentoon stellingscommissie, A. C. van Wil gen, dankte het bestuur voor het vertrouwen in hem geschonken. „Met mijn mede-leden is het my een genoegen geweest dit te organi seren". Hij bracht vooral dank aan J. de Lange, secretaris van de ten toonstellingscommissie, voor zijn vele arbeid. Ook bracht hij dank aan de leden die zich beschikbaar hebben gesteld om de tentoonstelling dag en nacht te bewaken. De heer De Meyer afgevaardigde van de Bond van Fi- 1 e telist en vereniging en, feliciteerde de vereniging met het Jubileum en wenste veel succes met de tentoon stelling. De heer Woestenburg-direc- teur van het Postkantoor te Boskoop bracht eveneens gelukwensen en hoopte op het slagen van de ten toonstelling. Aangeboren Burgemeester Van Dedem zei, dat het verzamelen de mens is aangebo- en. De mens is van nature een ver zamelaar. Hij wil wat bezitten. De doeleinden van dit verzamelen zijn ojn. bijeengaren, kennis en inzicht vergaren op veel terrein. Met deze hobby raakt men zijn geld niet kwijt, het brengt mensen met zelfde interessen bijeen ongeacht ras, stand kieur. Hij was van mening, dat er vele verzamelaars in Boskoop van „landen" postzegels z'jn Dit wegens de aard van Boskoop (internatio naal). „Deze tentoonstelling is iets unieks en ik heb het meeste respect voor deze riskante en organisatori sche moeilijke onderneming. Ik feli citeer U met het 40-Jarig bestaan en wens de tentoonstelling, een gro te belangstelling toe. Hiermede ver klaar ik de tentoonstelling voor ge opend". Hierna begaf het zich naar de beurshal om keni nemen van het tentoongestelde. Burgemeester Van Dei belangstelling voor de ji telistische tentoonstelü Zijn echtgenote wordt t voerig door enkele i stuursleden van de Bi koopse vereniging voort gelicht. (Foto Wim Dijkma

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4