Leiden met binnenstads gebit naar (dure) tandarts auesaar agenda Van Rooyen in raad voor D'66 Rioleringwalkant- en wegdekvernieuwing in 15-jarenplan (kosten 65 miljoen) :ii Boerekoolfuif Beatrixschool Willemsen voorzitter van Gezondheidszorg FORESTER- PRIJS VOOR PROF. BASTIAANS VRIJDAG 9 FEBRUARI AMSTERDAM Een jury, be- (Vervolg van pagina 1 LEIDEN Het gemeentebestuur is van plan met zijn slechte gebit binnenstad naar de tandarts te gaan. Tot nogtoe gebeurde dat incidenteel als een rotte kies bet begaf als een walkant instortte: Dan werd de walkant vernieuwd en tegelijkertijd een stukje binnenstad aangesloten op de centrale riolering. Nu ligt er een plan voor een systemati sche vernieuwing van rioleringen, walmuren en verhardin gen. Dat gaat 1 5 jaar duren en f 4,5 miljoen per jaar kosten. Weer dringt zich de vergelijking op: een dure tandarts. Aansluiting van de binnenstad op riolering Steenstraat e.o.: df; riolering zal het einde betekenen 1976: walmuren en riolering van het open riool, dat de grachten marktenroute vormen, een situatie, die alleen al om redenen van het milieu onhoudbaar is. Voor deze aansluiting is een z.g. eilandenplan gemaakt, waar ringlei dingen komen. De bestaande riole ring binnen de negen eilanden in de binnenstad moet daarop worden aan gepast en aangesloten. Walmuurvernieuwing moet tegelijk met rioleringsaanleg tot stand ko men. In samenhang hiermee moeten de wegen worden voorzien van nieu we verhardingen. De walmuren da teren uit de zeventiende en acht tiende eeuw en zijn afgestemd op hét verkeer van toen. Als gevolg van het zware en intensieve verkeer staan de walkanten op instorten. Alle wal muren moeten op een paalfundering komen. Daarnaast overweegt wet houder Kret van stadsontwikkeling en verkeer een maximale belasting van auto's voor te stellen voor de wegen langs het water. Ook ziet hij in de toekomst het busverkeer in twee richtingen door de verder afge sloten Breestraat gaan, waardoor de marktenroute langs het water de be lasting van het busverkeer gaat mis sen. De totale kosten van het vijftien jarenplan zullen f 66.400.000 bedra gen. Daarin is niet begrepen het werk in het gebied Herengracht-Zijl singel, dat moet worden uitgevoerd als uitvloeisel van de rehabilitatie van de wijk. Openbaar vervoer Coördinatie wordt gemaakt met de prioriteiten met het oog op het openbaar vervoer: reconstructie van de Breestraat en van de Steenstraat, alsmede het tot stand brengen van busbanen omgeving Stationsplein Rijnsburgerweg, Jan van Houtbrug Geregracht, Levendaal, Prinssese- eindeplein (Galgewaterbrug). Voorzieningen op grond van het busbanenplan zullen met het oog op de behandeling van in te dienen sub sidie-aanvragen dit jaar niet meer tot uitvoering komen. Daarom wordt aangesloten bij werken, die in uit voering zijn of kort geleden zijn uit gevoerd. De f 4j/2 miljoen wordt be steed aan het maken van een riool zinker door de Rijnsburgersingel, ver nieuwing wailmuur, riolering en ver harding langs de Oude Vest tussen Jan Vossenbrug en Meermanshof, langs de Oude Singel tussen Markt straat en Nieuwe Mare, tussen Korte Mare en Oostdwarsgracht, langs 1977: walmuur en riolering ge deelten Rapenburg, Oude Vest, Turf markt en Oude Rijn; 1978: walmuur en riolering He rengracht, Oude Herengracht. Tot dat Jaar heeft wethouder Kret de vernieuwing in groen inge tekend op kaarten. Dan is de restau ratie van de binnenstad in grote lij nen gereed en kan worden begonnen aan het invullen van de verschillen de vakken. De wethouder hoopt, dat tegelijkertijd restauratie van gebou wen van de grond kan komen, waar bij hij eerst denkt aan de Zijlpoort en vervolgens aan het Herenloge ment. Ook particuliere initiatieven kunnen zich ontplooien, waardoor combinatie van werk mogelijk wordt. De wethouder heeft twee zaken in getekend, die momenteel onder de loep worden genomen: de aansluiting van de noord-zuidroute op de Meren - wijk en van de oost-westroute op de Herensingel. Voor beide aansluitin gen zijn alternatieven nu bezwaren zijn gerezen tegen de aanvankelijke plannen. De noordzuidroute kan worden „afgerond" via een oversteek over het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken, waardoor er een „kniek" in deze doorgaande verkeers- route komt. De oost-westroute zou kunnen uitmonden via de Oude He- Rooseveltstraat 45 Centrum voor opleiding van volwassenen. Voorli ting over opleiding tot vakman 8 namiddag. Jazz-zolder Hot House (Rapen burg 24) Suite 4 met Rob v.d. B (elek. piano) en Ronald Snij (fluit) 10 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat staande uit de heren J. Kleerekoper Long Tall Ernie and the Shakj (voorzitter Foresters), Henry Knap uur nam. ciné-club 9 uur nam. en R. Dorrepaal. heeft de Foresters- prijs 1972 toegekend aan prof. dr. J. nam j uur .s nachts> Bastiaans, hoogleraar in de psychia- ^Leiderdorp (Fred. Hendrikpiani trie te Leiden. De Foresters is een organisatie, die zich tot doel stelt iedereen (ongeacht geloof en af- komstf, die steun ol raad nodig heeft. degjcJj'r1a2atu^ te helpen. De prijs, bestaande uit een beeldje voorstellende een hertje (zinnebeeld van zachtmoedigheid) en een bedrag van f 1500 wordt één keer per jaar toegekend aan degene, die naar het oordeel van de jury op bijzondere wijze heeft bijgedragen tot leniging resp. opheffing van maatschappelijke noden. Prof. Bastiaans krijgt de prijs voor de bijzondere wijze, waarop hij heeft bijgedragen tot het beter begrijpen van slachtoffers van oorlog en verzet. Zijn studie over de psychomatische gevolgen van onderdrukking, waarin werd aangetoond hoe de moderne be vindingen van de psychomatiek van belang zijn voor het begrijpen van het oorlogspathologie (waaronder het KZ-syndroom), is van grote in vloed geweest voor de behandeling van de verzets- en oorlogsslachtof- als sociaal ge- Jeugdschaaksocieteit 25.30 uur fers, zowel op medisch ais sociaai ge Doopsgezinde kerk Zevendaag bied. ventisten bibelstudie 10 uur De prijsuitreiking zal maandag 26 prediking li uur februari te Amsterdam geschieden n' r door prof. dr. A. de Froe. De Forestersprijs, die werd inge steld ter gelegenheid van het 90-jang bestaan van de Foresters, werd in 1971 voor het eerst uitgereikt aan VARA-ombudsman Marcel van Dam. 25) Gespreksavond Baha'l Breestraat 19 Sociëteit Twent kamerbewoners en alleens» Breestraat 19 Jeugdhaven. Mirakel 811 uur nam. Bevrijdingskerk (Montgonl straat) Ruilbeurs Het Boshuis r uur nam. Oegstgeest (Lijtweg 7) SpreeJ bejaarden Soc. Adviesbureau 2 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) verjassen en sjoelen 8 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal) Spr. H. Kirchheiner over "De ombuds centraal of regionaal"? 8 uur nam.F Oegstgeest (Zendingshuis) scheidsreceptie ds. MacKaay uur nam. Zaterdag Oegstgeest (Gemeentecentrum) l reldwinkel 11 uur voorm.3 uur I Oegstgeest (Geversstraat 65) Je| sociëteit v.a. 16 jaar 8 uur naif uur 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit Twe (voor kamerbewoners en alleens den) 912 uur nam. B^J molen De Valk Postzegel] Schaakzolder (Morsweg 114) De Vink Dansen 9 uur nam.— 's nachts. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soos kei 811.30 uur nam. LAK-theater (Levendaal) Salvo met Cartoon 8.15 uur nam Rijnlandslyceum (Oegstgeest teris Sacrum. Opv. "Wie van d ren?" door Toneelgroep Randsta Valkenburger wint grote jeugdprijsvraag Zondag. Stadsgehoorzaal Koffieconcert man Uhlhorn/Sas Bunge (piano Oegstgeest (Geversstraat 65) Sc voor kamerbewoners 8.30 uur n uur 's nachts. Leiderdorp (Wilhelminastraat 10 spreksavond Baha'i 8.15 uur nam. I Midldelweg 19c Leid's Poppentlu kindervoorstelling 2.30 uur. nam. Breestraat 19 Sociëteit Twent (voor kamerbewoners en alleens den) 9-12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, Soos kei 11 uur voorm.-1.30 jeugdcafé 8-10.30 nam. Ant. Clubhuis Dansen 8-11 uur ns Doktersdiensten Leiden. Tot zaterdagmorgen tie: LEIDEN Zeven moeders hebben gisterochtend voor de leerlingen van de Beatrix-school aan de Morsweg een boerekoolfuif georganiseerd. Dat betekende voor 185 hongerige inagen koken. Om een idee te geven wat daar allemaal voor nodig is: de moeders schilden 90 kg aardappelen en maakte 35 kg boerekool schoon. Daar zijn ze wel de hele morgen, van negen tot kwart over twaalf aan bezig rengracht, waarbij het mogelijk is de- geweest. Zoals u op de foto van Jan Holvast kunt zien, viel het bij de jeugd bijzonder in de smaak. ze gracht en de Haven terug te brengen in de oude vorm, vóór de verandering i.v.m de industrialisering in de vorige eeuw. Dat laatste is toekomstmuziek. Veel reëler is het vijftienjarenplan, waar voor burgemeester en wethouders willen inschakelen het Rotterdamse bureau Drexhage, dat eravring heeft met aanleg van riolering en vernieu wing van walkanten. Prot. clir. school in openbare school Binnenhof VALKENBURG Door de voor zitter van het bestuur van de Coöpe ratieve Raiffeisenbank Valkenburg Z.H., J. v. d. Meij, is deze week aan Gerhard van Delft, wonende Hoofd straat 56 te Valkenburg, de 137ste prijs van de Internationale Jeugd- ,De prijs bestond uit een natuurboek daarna ^tot zondagnacht" twaall uitsluitend voor spoedgevallen de i terstelefoon 22222 (wijkzusters Rigters, Witte Singel 58, tel. 310 C. J. v.d. Graaf-Onvlee, van Wiji denlaan 19. Voorschoten, tel. 2337 Leiderdorp Dokter Ouwerkerk, dompstraat 20, tel. 34924 (wijk C. W. Prins. Wilddreef 250, tel. 24! Oegstgeest Dokter E. J. Roela Frans Halslaan 10, tel. 53747 zuster L. de Bruyne-Fontein, Va fendreef 26, Leiderdorp, tel. 5146 g. 54500) Voorschoten Dokter J. Vrijen! Veurseweg 20. tel. 2356 (wijkv i ging Gezondheidscentrum Wiji denlaan Geregracht, Levendaal, prmssese- »t t kade, aansluiting Galgewater/Noord- 0StkclS tlCS eindeolein (Galgewaterbrug). J wedstrijd Oegstgeest OEGSTGEEST De wedstrijd in het maken van nestkastjes door de Oegstgeester Jeugdnatuurwachters heeft de volgende prijswinnaars op geleverd: M. B. v. Leenen, Hofdijck- school; A. J. M. v. Luksenburg, Ma- riaschool; J. G. J. Koelman, Maria- sohool; E. Stubbé, Mariaschool; O. Schweizer, TerweeschoolF. Tinke- lenberg, Oudenhofschool; E. Zeg- Nieuwe Rijn tussen Hartesteeg en waart> Oudenhofschool; T. Eppink, LEIDERDORP Wanneer de Openbare kleuter- en basisschool in het Binnenhof binnen afzienbare tijd z'n poorten opent zal deze school tij delijk gastvrijheid verlenen aan direc teur Stolk en zijn leerlingen van de prot. christelijke kleuter- en basis school, die nu noodgedwongen onder dak heeft gevonden in de Houtkamp- school. Met de bouw van de christe lijke school wordt, zoals eerder in dit blad vermeld, begin maait begonnen. Omdat het lager onderwijs in Neder land verplicht is en kleuteronderwijs niet zal de lagere, schoolkinderen voorrang gegeven worden in de loka len. Misschien dat enkele kleuters dan even moeten wachten voordat zij in de Binnenhofschöol terecht kun nen. LEIDEN Wil van Rooyen wordt de opvolger van Wouter Kuyper in de gemeenteraadsfractie van D'66. De twee leden van de partij die voor hem op de kandidatenlijst stonden hebben zich niet beschikbaar gesteld voor het raadswerk. De stoel van Kuyper is, zoals wij dinsdag meldden, vrijgekomen door dat het „enfant terrible" van de raad zich niet kan verenigen met het be sluit van de ledenvergadering om de samenwerking met de PvdA in het PAK ook na de verkiezingen voort te zetten. Het bestuur van D'66 heeft verklaard het vertrek van Kuyper te betreuren. .Wij zijn hem dankbaar voor het feit dat hij zich drie jaar met veel Hoogstraat, riolering en verharding Steenschuur en tussen Nieuwsteeg en Langebrug en vernieuwing walmuur en riolering langs de westzijde van het Rapenburg tussen Noordeinde en academie. Van jaar tot jaar De belangrijkste werken in de vol gende jaren zijn: 1974: riolering i.v.m. aanleg bus banen Jan van Houtbrug/Korevaar- straat/ Geregracht, reconstructie Breestraat en Ir. Driessenstraat; 1975: riolering i.vjn. aanleg bus- Kamperfoelieschool; W. Mandema, Kamperfoelleschool. Wehouder Thorn, voorzitter van de Jeugdnatuurwacht in Oegstgeest, zal de prijzen op maandag 12 februari om half vijf uitreiken in het gebouw C.R.M., Wilhelminapark 21, Oegst geest. De jeugd zal nog bericht krijgen wanneer de nestkastjes zullen wor den opgehangen; het wachten is na melijk op de gebroeders Copijn (boomchirurgen) die binnenkort in Oegstgeest komen om diverse bomen onderzoeken. Dan zal ook de Porcelein en geld gestolen i een taart. Er waren in totaal meer dan 100.000 inzendingen binnengeko men uit binnen- en buitenland, zodat Gerhard met zijn werkstuk, voorstel lende een giraffe gemaakt van kop- spijkertjes, er niet slecht vanaf is gekomen. Bowlingcentrum Noordwijkerhout wordt geopend NOORDWIJKERHOUT As. zaterdagmiddag zal burgemeester H. J. M. Bosma, in het bijzijn van zijn enthousiasme in het raadswerk heeft echtgenote, de officiële opening ver- gestort", aldus het bestuur. richten van het nieuwe bowlingcen- De nieuwe man, Wil van Rooyen, la trum ,3owling Oostdam" aan de niet onbekend met het raadswerk. Kerkstraat. De voormalige tennishal Naast zijn activiteiten in de Werk- is totaal op z'n kop gezet en thans groep Binnenstad was hij een trou- uitgerust met 8 originele volauto- we bezoeker van de publieke tribune matische bowlingbanen van het type in de raadszaal. Hij is vroeger bekend Brunswick. Zondag 11 februari om geweest door zijn activiteiten in 14.00 uur wordt het centrum voor het „Leefbaar Leiden". publiek opengesteld. tn Warmond Apotheken baan Prinsessekadeen aansluiting Galgewater-Noordeindseplein, wal- u" muur Apothekersdijk en Oude Rijn tussen Hooigracht en Schluwbrug, om bij het ophangen behulpzaam te zijn. LEIDEN Inbrekers hebben zich in de afgelopen nacht toegang ver schaft tot een kunstzaak in de Haar lemmerstraat. Zij maakten voor zes duizend gulden aan porceleinen voor werpen buit. De ruit van de toe gangsdeur bleek te zijn geforceerd. In de nacht van woensdag op don derdag werd een inbraak gepleegd in een schildersbedrijf in de Morsstraat. Uit de winkelkassa verdween een be drag van ruim driehonderd gulden, Uit het kantoortje op de eerste etage een geldkistje met tweeduizend gul den alsmede tweehonderd postzegels van vijfendertig cent. Ook is deze week een diefstal ge pleegd in het Bonaventura college. Daar mist men twee luidsprekerkas- ten en een tijdopnemer met een ge zamenlijke waarde van ruim twaalf honderd gulden. Er zijn geen sporen van braak aangetroffen. WARMOND Het voornaamste punt dat in de vergadering van de „Gezondheidszorg „Warmond op de agenda stond was het kiezen van een nieuw bestuur. Na stemming bleek dat tot voorzitter was gekozen A. A. Willemsen, tot secretaris L. J. Ser- lie, tot penningmeester J. J. Bonnet; bestuursleden werden A. G. Merks, A. Verkaik en mevrouw Kiel. Als medisch adviseur zal optreden dok ter F. Walenkamp. De contributie werd bepaald op f.20.per Jaar per gezin, echtparen boven 65 Jaar be talen f. 16.alleenstaanden van 30 tot 65 Jaar f. 12.en alleenstaan den boven 65 jaar f.9.per Jaar. Er was gelegenheid tot vragen stel len. Hiervan werd zeer matig ge bruik gemaakt, zodat men wel mag aannemen dat de vereniging tot vol doening van haar leden werkt. Besloten werd dat de beide wijk zusters in het vervolg zullen worden uitgenodigd de bijeenkomsten van de vereniging bij te wonen. De avond-, acht- en zondags» wordt waargenomen door apc Centraal Breestraat 74. Apot! Voorschoten, Leldseweg 66 en theek Oegstgeest, Wlllielminapar) Wets winkelt je Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres Lelds Volkshuls Apothi ik 33 Openingstijden: dagelllk 9 uur voorm tot 1 uur nam (b ve maandag) Dagelijks te bereikt clens de kantooruren tel 30775 e~ derdagavond van 7-9 uur SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdiens (01710)—25202 Voor alle die In lijkheden verkeren bereikbaar werkdag van acht uur n.m tol1 uur vm doorlopend In het weel d.w.z van vrlldag acht uur nr maandag acht uur v.m Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden eu durig zieken en gezinsverzorging 45, tel. 49441 (maandag t.e.m. i 910 uur voorm.). Aanvragen voor naJve dagen cerkerkelljke opleidingsschool vo zlnsverzorglng, Rllnsburgerweg f 55336 virarm 910 uur Dienstverlening Humanltas, gracht 246a Spreekuur maand» 2.3G nuur nam., woensdag 9.S voorm. tel 26277. Koord-studio LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055. Telefoon directie en administra tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur Han Mulder. Maandabonnement f 9,28 Kwartaalabonnement f27,45 Per post f29,85 Losse nummersf 0,35 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten. Nabezorglng tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Met medewerking van Ronald Veerefi Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Koord-studlo, gewoon huls vo wone mensen met gewone en oi ne vragen. Hooigracht 52a, 1 46109. Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a, tel 24555. Maan! donderdag 20-22 uur. zaterdag Dienstencentrum voor 6 lsple kwartier Wil kinformatie 9-10 u clubs hulpdienst DIJkstraat 2i 49698 Binnenstad Wljkinforma: Collegegeld I Het college van bestuur van de Leidse universiteit, tot nog toe steeds erg schappelijk in de collegegeldpro- blematiek, gaat binnenkort toch stappen ondernemen tegen de stu denten die zich tot nog toe niet heb ben laten inschrijven en dus geen elfhonderd gulden collegegeld en in schrijfgeld hebben betaald. In de universiteitsraad van maandag zal een voorstel van het college worden besproken om alle mensen, van wie men vermoedt dat ze studeren maar van wie dat niet zeker is, een briefje te sturen. Een lief briefje hoor, echt zonder dreigementen enzo. De elfhonderd gulden wordt er niet eens in ge noemd. Na het verzoek om „aangehecht formulier" met de nodige gegevens terug te sturen naar de administratie van de universiteit staat de zinsnede „Wij vertrouwen dat u, na kennis neming van de in de bijlage gegeven uiteenzetting, begrip zult hebben voor dit verzoek en dat u, welke ook uw opvattingen of bezwaren t.a.v. de verhoging van de inscliryvings- en collegegelden zijn, door uw hou ding ertoe zult willen bijdragen dat de aandacht van de universiteit thans meer gericht kan worden op vele andere belangrijke problemen waar voor zij zich gesteld ziet". Collegegeld II Uit de concept-nota die de con cept-brief begeleidt blijkt, dat het allemaal echt wel menens is. Daarin wordt uitgelegd dat het niet betalen van het collegegeld leidt tot finan ciële tekorten voor de Leidse univer siteit: „De universitaire gemeen schap, die terecht verlangt zijn za ken zelf te mogen regelen, zal in het oog dienen te houden dat zij ook be grip moet tonen voor de noodzaak een zo groot mogelijke opbrengst uit de collegegelden te verkrijgen". Het college legt er de nadruk op, dat zowel universiteitsraad als het college van bestuur nog steeds be zwaren van principiële en praktische aard tegen de wet hebben, maar, „het universiteitsbestuur kan niet voor bijgaan aan beslissingen die terzake door de volksvertegenwoordiging zijn genomen bij de afwegingen van prioriteiten". Wat zijn nu de gevolgen voor de mensen die zich niet laten inschrij ven en dus niet betalen? Wel, van hen, die zich op 1 maart niet heb- ben ingeschreven, wordt aangenomen JxOrt dat ze niet de bedoeling hebben het onderwijs bij te wonen, dus zullen ze niet meer als student aan deze universiteit worden beschouwd. Geen aanmeldingsbriefjes, geen actief en passief kiesrecht, geen colleges (over controle wordt weinig gezegd). 10 uur); clubs hulpdienst Gerei Tel 43503 De Kool Wljklnform -10 uur): clubs hulpdienst Dell 49a tel 49726 Zeeheldenwljk I telefoonnummers (9-10 uur): Moeders voor moeders Actie "Moeders voor moedert gaven zuster E. Janssen-NK Hofdilck 32, 53652. Storm Het liep storm, gisteren op het Leiderdorpse stadhuis. Er was een advertentie geplaatst voor een voor lichtingsambtenaar en daarop kwa men, met tussenpozen van een half uur, sollicitanten aan ,,'t loket". Lei derdorp heeft volop keuze voor zijn tweede voorlichter. Eerste voorlichter Het Leids studenten-toneel speelt zaterdag 10 februari in de toneelzaal van sociëteit Minerva een eenakter van Berthold Brecht, geregisseerd door Carel Struycken en de eenak ter „zolang de Jongen thuis is", van Dolf de Vries. De voorstelling begint om acht uur en is toegankelijk voor iedereen. In onze filatelistische rubriek meldden wij, dat de Leidsche Ver- eeniging van Postzegelverzamelaars bijeen zou komen op 21 februari. MeJ. Luyendijk van deze vereniging ver- N.K.V.-bestuurder J. J« telde ons nu, dat er een misverstand spreekt over "De Belasting in het spel is. De bijeenkomst Is dins- Wij", tijdens een NKV-bijes dag 27 februari, plaats en aanvangs- in huize Weltevreden, vrijdag tijd blijven ongewijzigd. bruari. De postzegelverzameling telica houdt op woensdag 14 fi om 20.00 uur een ledenvergade café Het Wapen van Noordwjjt in de Dorpsstraat. Na afhai van het huishoudelijke gedee len er zegels worden verloot veild. Gelegenheid tot ruilen vanzelfsprekend. Ten slotte is gezellig samenzijn.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2