VATICAAN ZIT IN ROTE GELDZORGEN ■jjmjiiiüijni.'i Uit geld van Kom over de brug Ziekenhuisproject in Semarang voltooid Miljoenen vrouwen in gebed !_ste kans «pcylla Guerilla-acties uit Zambia Philidor tegen DD om topplaats Verlies voor heren van Leython AC caan verkeert in financiële moeilijkheden. De buiten- leggingen brengen niet op wat men ervan verwacht de kerkelijke autoriteiten zullen wellicht al op korte iet kapitaal van het Vaticaan moeten aanspreken om ii jkse kosten te betalen. i FEBRUARI 1973 iren geleden viel het be- idelen in Italiaanse maat- en de Italiaanse staats- n verkopen en het geld in buitenlandse effecten, chbte toen dajj die meer veren, maar die verwach- uitgekomen :omt dat de r .katholieken wereld en vooral in je Staten minder geld het Vaticaan dan vroe- (isschoppen geven er de an de aan de kerkelijke verstrekte bijdragen te er verlichting van de ar- un diocesen. Ook de jaar- van de katholieken voor ng van de onkosten van die als de "Sint-Pie- bekend staan, vermin- atste jaren sterk. De kos- egen vliegen omhoog. Wel veel van de pracht en a, het pauselijke hof afge- r de kosten hiervan ichts een betrekkelijk van het budget. Boven- Vaticaan in de loop van aren met een aantal in- gebreid, zoals het secre de christelijke eenheid, ■iaat voor de betrekkin- niet-christenen, de com- _de leken en de commis- righeid en vrede", herstelwerkzaamheden ■raanse paleis, waar vroe- zetelde en nu de ker- airchie van Rome is ge- et paleis van de Paus zelf ke bedragen gevergd, osten van de nieuwe au- [n het Vaticaan tien ar en de maandelijks nj uitgaven voor het on- de exploitatie van deze Ineens zwaar tegengeval- •auie ook nog de zware finan ciële last die de pauselijke filantro pie met zich mee brengt. Paus Pius de elfde heeft eens gezegd: "Wij ge ven met éën hand wat wij met de andere krijgen". Dit geldt ook nu nog, zegt men in Vaticaanstad. Men wijst in dit verband op de hulp aan de Palestijnse vluchtelingen, Bang- Ta Desj. Biafra en rampgebieden, zoals Nicaragua. Paus Paulus verklaarde nog niet zo lang geleden, dat het heel gemak kelijk is om aan te tonen dat de fa belachtige rijkdom waarover de kerk volgens sommigen beschikt, vaak niet toereikend is om in de beschei den behoeften van het dagelijks le ven te voorzien. Gemakkelijk of niet, er is nooit iets aangetoond en het Vaticaan heeft ook nimmer een balans gepu bliceerd. Toen het Vaticaan in 1929 een con cordaat met de regering- Mussolini sloot, kreeg het een eigen stuk grond met gebouwen in het hart van Rome plus 40 miljoen dollar in contanten en een nog groter bedrag in Italiaan se staatspapieren. Het betrof hier een compensatie voor het verlies van de pauselijke gebieden in de vorige eeuw. Het geld en de effecten vormden de grondslag voor de latere beleggin- van het Vaticaan in aandelen en onroerende goederen. De afgelopen jaren heeft het Vaticaan een deel van zijn eigendommen verkocht om speciale projecten te kunnen finan- ciëren. Het fonds voor hulp aan Latijns- Amerika (één miljoen dollar groot) kon worden gevormd door de verkoop van de apostolische nuntiatuur in Parijs. Een project voor de bouw van huizen met een lage huur in Rome wordt gefinancieerd met de opbrengst van de verkoop van pauselijke eigen dommen in deze stad en nog maar kortgeleden verkochten de autoritei ten van het Vaticaan aandelen en onroerende goederen om de ruim dui zend burgers die bij het Vaticaan in Vertegenwoordigsters van nonnenkloosters boden dezer dagen Paus Paulus grote kaarsen aan op het feest van Maria Lichtmis (2 februari). Dan ivordt kerkelijk herdacht wat in Lucas 2: 22 aldus beschreven wordt: "En toen de dagen hunner reiniging naar de wet van Mozes vervuld waren, brachten zij (n.l. Jozef en Maria) Hem naar Jeruzalem om Hem den Here voor te stel lenMaria Lichtmis (zuivering van Maria) valt veertig dagen na Christus' geboorte (Kerstmis). dienst zijn een loonsverhoging van tien procent te kunnen geven. Kunstschatten Natuurlijk is het Vaticaan fa belachtig rijk aan kunstschatten. De Britse kardinaal Heenan heeft dan ook het voorstel gedaan een deel van deze kunstwerken te verkopen. Verscheidene kerkelijke functionaris sen zijn hier echter tegen, omdat de waarde van deze kunstschatten nau- welijk te schatten is. Zij wijzen in dit verband op de pas gerestaureerde Piëta van Michelangelo. Paus Paulus zelf heeft gezegd, dat de kerk niet alleen arm moet zijn, maar dat de mensen ook moeten zien, dat ze arm is. Maar er is ook een bisschop ge weest die heeft gezegd: „Men kan de kerk niet draaiende houden met weestgegroetjes". In Semarang op Java is vorige maand het grootste ziekenhuispro- Jeot voltooid, dat met Nederlands geld in Indonesië wordt gebouwd. Het is de kraamkliniek annex ge zondheidscentrum "Panti wilasa" (huis van erbarmen). De gelden voor dit bijna vier miljoen tellende objeot zijn afkomstig van de eerste interkerkelijke aotie "Kom over de brug" en van de Nederlandse rege-, ring in het kader van de ontwikke lingshulp. "Kom over de brug I" droeg in 1968 800.000 bij; de Nederlandse rege ring verstrekte als medefinanciering 2.4 miljoen. De arts A. Hoogerwerf. uitgezon den door de gereformeerde zending in Baarn, heeft de bouw grotendeels geleid en begeleid. Voor de bouw- plannen was een Indonesische archi tect aangetrokken, terwijl dokter Hoogerwerf naast zijn medische werk in de oude kraamkliniek er de taken van aannemer, uitvoerder en financieel rapporteur aan de Neder landse regering bij nam. "Het is hard werken geweest. In 1966 begonnen we in Semarang met de voorbereidingen voor de bouw. in 1968 konden we gaan bouwen toen via "Kom over de brug I' het start kapitaal binnenkwam. We hebben de bouw in eigen hand gehouden om kosten te besparen en nu. na ruim vier Jaar bouwen, kunnen we zeggen dat er slechts een uitloop in de kos ten van tien procent is geweest', al dus dokter Hoogerwerf. Het nieuwe gezondheidscentrum Panti Wilasa is zeer ruim opgezet. Op een groot terrein zijn de gebou wen gesitueerd: de kraamkliniek, het opleidingsinstituut en internaat voor de Indonesische meisjes die hier voor vroedvrouw gaan stude ren, een grote poli-kliniek voor zie ke vrouwen en kinderen met een af deling voor prenatale zorg en een centrum voor geboorteregeling, een van de hoogste prioriteiten in de me dische zorg in het huidige Indonesië. Het nieuwe 'Panti Wilasa' heeft ook de beschikking over uiterst moderne kraamklinieken, operatiekamers, couveuse-afdelingen en verloskamers. De bouwmaterialen en een groot deel van de huishoudelijke inrichting zijn uit Indonesië zelf afkomstig. 'We hebben verder ook alles met In- Streven naar verzoening in Noord-Ierland FRANKFORT De conferentie van Europese kerken wil samen met het overlegorgaan der katholieke bis schopsconferenties in Europa bijdra gen tot toenadering en verzoening tussen r. katholieken en protestanten in Noord-Ierland. Overeengekomen werd, dat de ker ken elkaar op de hoogte zouden hou den van maatregelen tot herstel van een vredelievende samenleving van beide confessies in Noord-Ierland, en hulpacties zoveel mogelijk samen zouden ondernemen. Ruim zeventig miljoen vrouwen in bijna 170 landen zullen op 2 maart deelnemen aan de wereldge bedsdag der vrouwen onder het motto 'Waakzaam in deze tijd". Thema en gebeden zijn afkomstig van anglicaanse, protestantse en katholieke vrouwen in Nieuw-Zee- land. Zij zullen niet alleen bidden. Het is ook de bedoeling dat zij finan cieel bijdragen tot de oplossing van grote noden. Zo zal een belangrijk deel van de opbrengst besteed wor den aan hulp voor de vrouw in Bangla-desj. Maar ook wordt geld uitgetrokken voor hulpverlening aan de vrouwen van bevolkings minderheden zoals de Maori's in Nieuw-Zeeland en de Australische inboorlingen. donesische arbeidskrachten gedaan: in een land waar de werkloosheid zo groot is, heeft dit ziekenhuispro;"ct dus ook een bijdrage geleverd aan een stukje economische opbouw hier op Java', aldus dokter Hoogerwerf. In de komende lente keert hij met zijn gezin naar Nederland terug om dat zijn werk, de bouw van een mo dern, op de toekomst gericht zieken huisproject, dan is voltooid. Dan zal Indonesische leiding in 'Panti Wila sa' gaan werken. De tafeltennissers verdedigen morgenavond vi igebouw aan de Catha- Zemn laaitste kans op het nel ïap tegen DeltaLloyd. nsloos zijn de Lei denaars Scker Bert v. d. Helm en el) niet. Dat bewees de ett trijd in Amsterdam wel nsterdamse profs, die in jkspel eindigde. De wed den begint om 18.30 uur. est zaterdag de uitwed- Never Despair in Den erde team ontmoet Swift, favoriet tegen Vrien- Gouda, terwijl 't Noord twee punten aan Am- lienen. De Treffers wei- iben om via Maasbree met de top te behou dt zal weinig illusies het duel tegen kop- rfstkampioen Tempo Telefoons in Italië afgeluisterd ROME (AFP) In Italië is een be langrijke zaak aan het licht geko men van gevallen van afluisteren van telefoongesprekken. Volgens ge gevens die zijn uitgelekt van het re sultaat van een langdurig onderzoek door een Romeinse rechter van in structie, zijn o.a. de telefoons van banken, enige dagbladen, politici en mensen uit de toneel-en filmwereld afgetapt. In de berichten hierover wordt ge sproken van de centrale bank van Italië, drie industriële onderne mingen, drie kranten (de socialisti sche "Avanti", de communustisohe "Paese Sera" en de gematigde "II Messagero"), o.a. de filmactrice Sil- vana Mangano, de echtgenote van de producent Dino de Laurentiis, de po litici Andreotti (premier) en Almi- rante. Over degenen die achter deze zaak moeten worden gezocht, lopen de gissingen uiteen. Volgens Paese Sera is de Italiaanse geheime dienst bij Oude schedel In Ecuador zijn de resten aangetroffen van de oudste tot dusver gevonden mens in Latijns Amerika. Onderzoekingen van de universiteiten van Cambridge en Birmingham hebben aangetoond dat deze mens, van wie de schedel al 14 jaar geleden bij opgravingen op acht kilometer van de stad Otavalo werd gevonden. Onwettige lezing Een van de voornaamste Spaanse kunstcritici, de 49-jarige Galvan, is gisteren in Madrid tot twee J'aar gevangenis straf veroordeeld omdat hij op 25 ok tober 1971 aan de universiteit van de hoofdstad een onwettige lezing had gehouden over Pablo Picasso. Hij deed dit ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van de beroemde schil der die in Zuid-Frankrijk woont. Gevechten Tijdens geveohten met guerrillastrijders dn het bergachtige zuidelijk deel van de Dominicaanse republiek zijn drie militairen van de regeringstroepen gedood en drie ge wond. Dit is gisteren bekendge maakt door een legerwoordvoerder in Santo Domingo. De gevechten hadden zich maandag af gespeeld. de zaak betrokken. In een andere ver onderstelling wordt gesproken van particuliere inlichtingenbureaus, die PTT-personeel zouden hebben om gekocht. JOHANNESBURG (DPA) Vanui Zambia opereren ruim 5000 opgelei de Afrikaanse guerrillastrijders te gen de Portugese gebieden Angola en Mozambique, Zuidwest-Afrika (Na mibië voor de Verenigde Naties) en Rhodesië Dit berichtte donderdag het inter nationale tijdschrift "To the point", in Johannesburg. De guerrillastrijders zijn uitgerust met Russische en Chinese wapens, van moderne makelij en zijn ver deeld over tachtig steunpunten aan de Zambiaanse grens. Luchtruim gesloten De regering van Libië heeft besloten het Libische luchtruim te sluiten voor Portugese. Rhodesische en Zuidafrikaanse vliegtuigen bij wijze van protest te gen het „racistische beleid" van de regeringen dier landen, zo meldde het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten gisteren. Buiten kijf Volgens dr. Heinz Spengler, directeur van het instituut voor gerechtelijke geneeskunst, staat het buiten kijf, dat het kort ge leden in West-Berlijn opgegraven geraamte werkelijk dat van Hitlers assistent Martin Bormann is. Het skelet werd, aldus „Bild", samen met dat van een andere man bij toeval ontdekt door werklieden die eeen kabel legden langs een spoorlijn dichtbij de Berlijnse Invalidenstrasse. LEIDEN Philidor ontmoet mor gen voor de zesde ronde van de KNSB-competitie het Haagse DD. De wedstrijd wordt gespeeld in de Adler- kantine. Beide teams zagen hun po sitie aanmerkelijk verbeterd door de nederlaag van Charlois in de vijfde ronde tegen Eindhoven en het gelijk spel van koploper en landskampioen Watergraafsmeer tegen VAS/ASC. LSG gaat in de eerste klasse B op bezoek bij het matig spelende DD II In de tweede klasse B ontmoet het op de vijfde plaats staande Voorscho ten het yrij zwakke Max Euwe/ Morphy H, terwijl de reserves van Philidor het aan de leiding gaande Max Euwe/Morphy I als tegenstander hebben. fke tweeling, Janette en Sibelina Stopka, die eind november in het VU-ziekenhuis werd pi, vliegt vandaag naar de ouders in New York. De twee meisjes worden begeleid door de Stewardess Janette Sibelina v. d. Bosch, naar ivie de tweeling werd genoemd, die zich ont- l over 't Poolse emigrantengezin toen tijd ens de reis van Polen naar Amerika de tweeling lerweg in Amsterdam veel te vro eg aankondigde. Hoofdklasse: BSG I—Moerwijk I 5—5; Rotterdam I —Philidor I (Leiden) 3%—6Vp.; DD I—Unitas I 7%—2%; VAS/ASC IWatergraafsmeer I 55; Eindho ven ICharlois I 5%4%. Eerste klasse B: Dordrecht I—DD H 3%—64; Over- schie IEuropoort I 46; WGA I—Breda/Max Euwe Comb. I 73; VAS/ASC H—Utrecht I 3%—6%: VHS I—LSG I 5%—4%. Tweede klasse B: BSG IIMoerwijk II 4%5%; Pur inerend IVoorschoten I 64; Max Euwe/Morphy D-VW I 5%—4%; Kijk Uit I—Het Oosten 14-6; VHS n—vas/asc m 6%—3%. Tweede klasse C: NRSG/Wilhelm Steinitz I—«chic- broek I 5','24Rotterdam TI— Philidor n (Leiden) 37Max Euwe/ Morphy I—DSC I 6—4; SV Den Haag I—Utrecht n 5%—4%; Utrechtse Studenten - V tanen I 514—4%. LEIDEN De dames van Ley thon/AC 2 konden zich in de volley balcompetitie naar een gemakkelijke 3—0 zege spelen tegen het zwakke Jupiter. Met 15—12, 15—8, 15—10 bleefde Leidse ploeg bovenaan de ranglijst van de promotie-klasse. De voorsprong op de eerste concurrenten Gemini en De Valken bedraagt resp. één punt en drie punten. De heren van Leython AC zullen alle zeilen moeten bijzetten om degradatie te ontlopen. Met 13 (setstanden 16 14, 915, 815, 1015) werd verlo ren van GVC. En dat was een ver diende zege van GVC op een ploeg die een sterke aanvaller node mist. Het team van LUSV won met 32 van het in de promotieklasse hoog- genoteerde Zevenklappers. De set standen waren: 1215, 157, 157, 12—15, 15—0. Het jaarlijkse boekenbal, waarmee de Boekenweek 1973 wordt geopend, heeft ditmaal plaats op vrijdagavond 23 februari in het studentencentrum Uilenstede in Amstelveen. In diverse 'zalen van het gebouw zullen geheel volgens de bestaande tra ditie allerlei bands, combo's en groepen optreden. De aankleding is in handen van Metten Koornstra (op de foto druk bezig een namaak-vrouw te versieren), de muzikale or ganisatie wordt verzorgd door Chris Hinze en Ernst van Altena. Behalve in Amstelveen staan ook feestelijkheden op het pro gramma in Utrechteen forum over "schrijven tegen de bier kaai?" op 23 februari in het Jaarbeurs Congrescentrum), een boekenfeest op 17 februari in de Stadsschouwburg van Maas tricht en een boekenbal in de Stadsschouwburg van Tilburg. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11