ier man edood Ulster öodvonnissen Oeganda LOON VAN MEESTE ZUIDAFRIKAANSE NEGERS BENEDEN ARMOEDEGRENS Proces tegen E lis berg: kater voor de vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne ftpAG 8 FEBRUARI 1973 BUITENLAND G VAN RELLEN EN ANDSTICHTINGEN ,ST (Reuter) Woensdag, de dag waarop Noord militante protestanten hun tanden hebben laten jn vier mensen in de golf van vuurgevechten, rellen, islagen en brandstichtingen om het leven gekomen. er de slachtoffers vielen in stad Belfast. Onder hen was ïdweerman, die was inge- bij het blussen van een van estichte branden. Hij is de andweerman die sinds het van de secretarische oor- 119 op gewelddadige wijze om is gekomen. itse soldaten, die de hele >n avond door zowel katho- protestantse scherpschutters iur genomen werden, ver dat ze minstens elf man- len neergeschoten, van plaatsen in de hoofd- den in de loop van de dag gesticht, onder meer in een lubelzaak in het centrum, m elders in Ulster zijn ge il gemeld. In Dungannon, Lurgan en Larne deden aanvallen op politiebu- Londonderry bekogelden ten en katholieken elkaar j en toen de eersten naar een eau wilden optrekken. ,n irdierse steden toonden gis- beeld van lege en verlaten gesloten winkels en scholen l werkende fabrieken en 'erven. Voor 24 uur was het gelegd als gevolg van een staking die de protestantse organi saties in Ulster hadden uitgeroepen uit protest tegen het zonder vorm van proces arresteren van twee pro testanten op grond van de interne- ringswet. Tienduizenden Noordieren gin gen niet aan het werk. Van vak bondszijde schatte men dat van de 600.000 werknemers er 120.000 thuis zijn gebleven. Aan de protestantse stakingsop- roep is in overwegend katholieke ste den als Newry en Londonderry min der gevolg gegeven dan in Belfast en tal van typische protestantse steden Succes" William Graig, de leider van de rechtse Vanguard-beweging, die sa men met andere militante protes tantse leiders het stakingsparool had gegeven, sprak van een „groot suc ces". Regeringsfunctionarissen ver klaarden dat van de 230.000 werkne mers in Belfast vrijwel niemand werkte. Alleen in katholieke wijken was een enkele winkel open. Volgens een woordvoerder van het Britse le ger waren veel mensen thuis geble ven als gevolg van bedreigingen van protestantse zijde. Taxi's en bussen die Qormaal waren gaan rijden, wer en tegengehouden, omvergegooid en in brand gstoken. sident Amin dreigt weer ALA (ANP) Een mili- chtbank in Kampala heeft vijf Oegandezen te rdood eld omdat ze zouden hebben men aan guerrilla-activiteit. ikendgemaakt na een verga- li an de defensie-raad, onder rschap van president Amin. proces, dat zondag moet ilaatsgehad, is nizts bekend, is er iets gezegd over het vijf anderen die tegelijker- cht stonden. Zeven Oegan- lie al eerder ter dood zijn eld, wachten nog in de ge- op him openbare executie, an de ter dood veroordeel- vorige week gearresteerd in doegandese stad Goeloe. Ze tussisohe wapens in hun be en gehad. Een vierde ver werd ervan beschuldigd dat uit Tanzania was gestuurd )egandese minister van Bui- Zaken en nog enkele leden kabinet en de strijdkrachten wrden. De vijfde, een 24-ja- kunde-leraar, was zaterdag Berd nadat guerrillastrijders .aat hadden gegooid ;n die zijn huis door- li ent Amin heeft gedreigd iijke leiders in zijn land voor aire rechter te slepen, wan- hun invloed zouden gebrui- tweedracht en verwarring" nd te zaaien". Dingen en wrijvingen tussen (omst vulkaan- ndje somber AVEK (RTR) De hoop op van de verwoeste Westman- tt ten zuiden van IJsland lijkt dan ooit nu de enorme lava- ijft voortschuiven in de rich- n de haven van Kaupstadur, e stad op de eilandengroep, istroom, in de vorm van een eter hoge wal van stenen en eeft de voornaamste stroom- terverbindingen tussen het eiland en het vasteland ver- Kaupstadur was woensdag- tijdelijk van licht verstoken, It is inmiddels verholpen door chakelen van een dieselgene- Water komt nog steeds door 8 in tact gebleven kleine lei- waf het vasteland. blijft de vulkaan Helga- zo'n 7000 jaar sliep, actief, d geen tekenen die erop wij- bier spoedig verandering in de verschillende kerken en gods diensten in Oeganda bestaan niet. Berichten daarover komen aldus Amin uit de koker van Britse imperialisten". Naar mening van welingelichte personen in de Oegan- dese hoofdstad Kampala richtte ge neraal Amin zich in zijn uitlatingen vooral tegen de aartsbisschop van Kampala, mgr. Nsubuga. Deze werd een maand geleden al samenspan ning met „Zuidafrikaanse imperia listen en zionisten," verweten. Letterlijk verklaarde Amin in z'n gesprek met de journalisten: „Dege nen, die dergelijke propaganda ver breiden, willen tweedracht en mis verstanden zaaien om de mensen in Oeganda tot onderlinge strijd te brengen. Iedere kerkelijke leider, die onrust sticht, zal door de militaire rechtbank veroordeeld worden". Deze rechtbank werd vorige week ingesteld. Dr. Willy Peers, de Naamse vrouwenarts, is opnieuw naar de gevangenis gebracht, in afwachting van de uitspraak op het beroep, dat de procureur des konings heeft aangetekend tegen het be sluit van de raadkamer in Namen om hem tijde- lijk op vrije voeten te stellen. Dr. Peers wordt er van beschuldigd bij 300 vrouwen abortus te hebben gepleegd. Senaat onderzoekt Nixons campagne WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft gisteren met 77 stemmen voor en geen tegen een commissie van vijf gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de presidentiele verkiezingscampagne van 1972, met de bevoegdheid zono dig getuigen uit het Witte Huis te dagvaarden. Een Republikeins amendement om het onderzoek ook uit te strek ken over de campagnes van 1964 en 1968 werd verworpen. Een tweede Republikeinse resolu- „GEEN MARTELING IN BRAZILIË' RIO DE JANEIRO (AFP) Gene raal Antonio Faustino da Costa, di recteur van de openbare veiligheid in de Braziliaanse staat Guanabara, heeft gisteren verklaard dat er geen politieke gevangenen in Brazilië zijn en dat de „subversieve elementen" die wel zijn gedetineerd, niet gemar teld worden. Da Costa verklaarde voorts, dat er bij zijn weten geen beweging is die zich „brigade des doods" noemt Er zijn wel politieagenten geweest die op de rechterstoel gingen zitten, zei hij, maar ze werden in alle ge vallen door de Justitie ontmaskerd. Het fabeltje van martelingen in Brazilië, zo besloot hij, is in de we reld gebracht door tegenstanders van het regime in het buitenland. tie om de commissie samen te stel len uit drie Democraten en drie Re publikeinen, werd eveneens verwor pen. Senator Sam Ervin, een De mocraat en ex-rechter die de com missie zal voorzitten, had gezegd dat wijziging van de samenstelling van de commissie van de oorspron kelijke voorgestelde drie Democra ten en twee Republikeinen, het ri sico van verlamming van het com missiewerk zou meebrengen. Om het onderzoek was gevraagd door Democratische senaatsvoor- mannen naar aanleiding van spio nage in hun partijbureau in de kantoorflat Watergate door Repu blikeinen in Juni van het vorig Jaar. Nonnen gegijzeld Elf zusters worden door meisjes van de pa rochieschool van Santa Catalina te Bolivar in Colombia gevangen gehou den. De schoolmeisjes willen de pro vinciale overste hiermee dwingen de vroegere schooldirectrice, zuster An gela, terug te sturen. De meisjes la ten niemand de school in of uit. Ook wordt er geen voedsel toegelaten. Zij verklaarden gisteren, dat zij het net zo lang zullen volhouden totdat zus ter Angela is teruggekeerd. De actie wordt ondersteund door de ouders. Zambia heeft geld nodig Zambia heeft de 41 landen van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid meege deeld dat het zeventig miljoen dol lar nodig heeft om de economische druk uit Rhodesië te kunnen weer staan. WASHINGTON Het regerings proces tegen Daniel Ellsberg, die de Pentagon-studie over Vietnam openbaar maakte, is bijna een maand oud en het eind ervan is nog niet in zicht Nu het vredes akkoord is bereikt, heeft deze rechtszaak ook iets van een kater: men is hem liever kwijt dan dat men er over praat. Ellsberg hoopte van het proces een aanklacht tegen de oorlog te maken: de regering stelde alles in het werk de rechts zitting te beperken tot de grote fei ten van de aanklacht: diefstal van regeringsdocumenten, spionage en samenzwering. Toch is de dramatiek moeilijk te ver geten, toen in juni 1971 zowel de New York Times en kort daarna de Washington Post onaangekon digd en onafhankelijk van elkaar paginalange uittreksels brachten van de documenten, die een ont hullende blik wierpen 0p het Viet- mam^beleid van de Verenigde Sta ten. De New York Times, die over een vrijwel volledig duplicaat van alle 47 delen van de studie be schikte, had de publikatie in het grootste geheim voorbereid. Verslaggever Neil Sheehan, die het contact met Daniel Ellsberg was geweest, en een staf van 13 andere Times-journalisten bivakkeerden lange dagen en nachten in enkele suites van een hotel in New York, waar zij de 2,5 miljoen woorden van de studie doorworstelden en verifieerden. Collega's die niet waren betrokken bij het project werd verteld dat zij met bijzondere opdrachten buiten de stad waren. Op de zetterij werd een aparte kamer gemetseld, waarin de kopij werd gezet. De publikatie werd na enkele afle veringen op last van een rechtbank vijftien dagen gestopt, omdat de regering stelde dat de nationale veiligheid in het geding was. Het hooggerechtshof gaf toen met zes tegen drie stemmen de dagbladen ADVERTENTIE Unicura N.V. Amsterdam de vrijheid de publikaties te lier- vatten De onthulling van de stu die had in elk geval 'w e /eer uit eenlopende resultat-*" "-rsla"" - ver Sheehan kreeg de Pulitzerprijs. Daniel Ellsberg werd gedagvaard. Het nationale debat dat in Amerika op gang kwam. ging echter minder over de inhoud van de studie 'door ook maar zeer weinigen in 7i1n ge heel gelezen), dan wel over de vraag wie en wat Ellsberg was: landverrader of intellectuele pa triot. Voordat hij onderdook omdat de Amerikaanse binnenlandse vei ligheidsdienst zijn dagelüks leven onmogelijk maakte, vertelde Ells berg in tv-vraaggesprekken dat h'i zeer geleidelijk tot de overtuiging was gekomen dat de oorlog immo reel was, dat het Amerikaanse volk door zijn leiders werd bedrogen en dat deze leiders zelf tegen de on weerlegbare feiten in een onmen selijke strijd voortzetten uit mis plaatste opvattingen over Amen- ka's „eer" en „prestige". Zes maanden geleden stond de recht bank in Los Angeles klaar om iret een na veel geharrewar geselec teerde jury het proces te beginnen (Ellsberg staat in Los Angeles te recht omdat hij daar het Penta gon-rapport kopieerde). Ellsbergs advocaten dienden echter een klacht in over het afluisteren door de regertng van een van hun tele foons en tegen de tijd dat het hooggerechshof daarover een uit spraak had gedaan, waren weer enkele maanden verstreken In november kon het proces opnieuw beginnen, maar toen werd de rech ter door een hogere rechtbank op dracht gegeven de jury te ontslaan, omdat zij in de lange wachtperiode beïnvloed zou kunnen zijn ten na dele van Ellsberg en zijn medege- daagse. John Russo. Tenslotte kwam het proces een maand geleden op gang met een nieuwe Jury De grootste verras sing waar Ellsbergs advocaten tot nu toe voor hebben gezorgd w-« het produceren van een getuige die verklaarde dat het Pentagon ze.f een onderzoek had ingesteld naar de geheimen die door de publikatie ■van het rapport belangrijke inlich tingen hadden kunnen verschaffen aan „de vijand" en dat dit onder zoek had uitgewezen dat minder dan 150 van de 860 ..geschonden geheimen" van enig belang waren. Deze getuige, een gepensioneerde ko lonel, die aan dit onderzoek zelf had meegewerkt, wist verder te vertellen dat het Pentagon ver volgens gelastte dat dit verslag van het voor Ellsberg ontslastende on derzoek uit de circulatie genomen diende te worden. In het proces kwam verder vast te staan dat ge deelten van het zogenaamd gehei me Pentagon-rapport al in 1969, twee Jaar voordat Ellsberg het de pers toespeelde, al te koop waren geweest in gewone boekhandels, zij het tegen de niet geringe prijs van 20 gulden. Met het einde van Amerika's directe betrokkenheid bij de oorlog in Vietnam lijkt nu ook het proces- Ellsberg een voetnoot te worden in de smadelijke gebeurtenissen die tot de oorlog leidden. Professor geweerd Het Zwitser- de kabinet heeft gisteren geweigerd aan de Belgische linkse filosoof Er- nest Mandel toestemming te geven voor een bezoek aan Zwitserland om dat hij „actief Trotzkist en prediker van de revolutie" is. Mandel kreeg in 1970 ook al geen toestemming voor een bezoek aan Zwitserland. Gezegd werd toen dat hij verscheidene keren in het openbaar had aangezet tot ge weld. Volgens het Zwitserse kabinet is Mandel evenmin gewenst in Frank rijk en de bondsrepubliek. Dwangarbeid Otari Lazisjwili, een zwarthandelaar uit de Sowjet-re- publiek Georgië, is tot vijftien Jaar dwangarbeid veroordeeld wegens ille gale fabricatie van en handel in ny- lon-diaimestassen. Tussen 1968 en 1970 werd de staat op deze manier voor ruim achthonderdduizend roebel opgelicht. Tegen Lazisjwili was de doodstraf geëist. Incident in rosse buurt In de rosse buurt van de Italiaanse haven stad Genua is het gisteravond tot een gevecht gekomen tussen drie surveil lerende agenten en 30 tippelaarsters. De agenten hadden opgemerkt dat de ene prostituee een revolver aan een andere wilde toespelen. Politie- versterking maakte een einde aan het gevecht, dat de drie agenten voor een dag of tien in een ziekenhuis heeft doen belanden. Vijftien niet-Italiaan- se lichtekooien lopen het risico te worden uitgewezen. Drie zijn bekeurd wegens verzet. Schoolbus onder trein In Little- field in de Amerikaanse staat Texas zijn gisteren zeven kinderen gedood en zeventien gewond toen een trein zich in een schoolbus boorde die Juist een spoorwegovergang kruiste. De toestand van de chauffeur van de bus is kritiek. Verschillen tussen blank en zwart worden steeds groter JOHANNESBURG (Rtr, ANP) Bijna eenderde van de negerarbeiders in Zuid- Afrika verdient minder dan tien rand (40 gulden) per week. Slechts één procent van de Afrikanen verdient meer dan 30 rand (120 gulden) per week. Deze cijfers zijn vorig jaar gepubliceerd door de Zuidafrikaanse loon- en produktiviteitsraad, die hierbij wel aantekent dat veel arbeiders kunnen profite ren van gesubsidieerde maaltijden, huisves ting en vervoer. Tachtig procent van de 100.000 ondervraagde Afrikanen verdienden minder dan 70 rand (280 gulden) per maand. De Kamer van Koophandel van Johannesburg stelde dat In de Zuidafrikaanse stad Durban is het gisteren tot een ernstige botsing gekomen tussen de politie en een groot aantal neger arbeiders, werkzaam bij gemeente en in dustrie. Zij eisten een aanzienlijke loonsver hoging. Bijgaand artikel belicht de achter grond van de staking. een gezin van vijf personen in Soweto (het complex negerwij ken bij Johannesburg) in 1972 een maandinkomen van minstens 82 rand (328 gulden) nodig had om rond te komen. Sinds de devaluatie van de rand in decem ber 1971 zijn de kosten van levensonderhoud in Zuid-Afrika snel gestegen. Bovendien blij ken de prijzen in Soweto aanzienlijk hoger te zijn dan die in de blanke binnenstad. Dat prijsverschil is ondermeer te wijten aan de vervoerskosten, gebrek aan concurrentie en hogere bedrijfskosten omdat de meeste winkels maar kleine eenmansbedrijfjes zijn. En dat terwijl de lonen van de blanke Zuid afrikanen vele malen hoger zijn dan die van negers. Volgens een onderzoek van de ILO (de internationale arbeidsorganisatie, een bureau van de VN) verdienen de blanken in het bankwezen en in de bouw vier maal zo veel als de zwarte werknemers, in fabrieken en bij de spoorwegen zes maal zoveel en in de mijnen zelfs twintig maal zoveel. De ILO constateerde in het rapport over 1972 dat de loonversohillen tussen blanken en niet-blanken eerder groter dan kleiner wor den. De Afrikanen hebben dan ook het meest te lijden van de scherpe stijging van de kosten van levensonderhoud: in 1972 ste gen de voedselprijzen met 6,3 procent. De uit gaven voor voedsel eisen het grootste deel op van het loon van de Zuidafrikaanse ne ger: gemiddeld wordt daaraan 40 procent van het loon besteed. De blanke arbeiders hebben eind vorig jaar aanzienlijke loonsverhogingen afgedwongen. Bij de spoorwegen bijvoorbeeld werden hun salarissen met 15 procent verhoogd. De daar opvolgende tariefsverhogingen bij het open baar vervoer hebben belangrijk bijgedragen tot de huidige arbeidsonrust onder de negers in steden als Durban. In negersteden als Soweto zijn de huren over het algemeen niet hoog en ook hoeven de Afrikanen geen hoge belastingen te betalen over hun lage lonen. Maar studiekosten voor hun kinderen moeten ze uit eigen zak be kostigen. Omdat het onderwijs niet gratis is en er voor de niet-blanke kinderen geen leerplicht bestaat komen de Afrikanen gauw in de verleiding een baantje te zoeken voor hun opgroeiende kinderen, in plaats van hen naar school te sturen. Uit de onderzoeken naar de loonstructuur blijkt dat Juist dit gebrek aan opleiding de lonen van de Afrikanen laag houdt. Ander zijds is de stimulans voor het volgen van een beroepsopleiding gering omdat de meeste geschoolde beroepen aan blanken zijn voor behouden. Deze „Job-reservation" (het reserveren van bepaalde werkzaamheden voor een ras) is een van de pijlers van de apartheid. De werk- reservering is de laatste Jaren uit econo mische noodzaak geleidelijk ondermijnd, om dat de vier miljoen blanken in Zuid-Afrika niet voldoende mankracht konden bieden voor de grote behoefte aan geschoold perso neel. Het werkloosheidspercentage onder de blanken is dan ook bijzonder laag, 0,4 proc. Over de werkloosheid onder de Afrikanen bestaan geen officiële gegevens, maar de schattingen liggen rond de 17 proc. De laatste tijd hebben blanke economen, vak bondsleiders en werkgevers zelfs openlijk de strijd aangebonden tegen de werkreservering, omdat deze rassen-barrière in het bedrijf de economische ontwikkeling in de weg staat. De produktiviteitsstijging blijft ver achter bij de mogelijkheden en het kunstmatig tekort aan geschoolde arbeidskrachten stelt blanke werknemers soms in staat loonsverhogingen te eisen die in geen verhouding staat tot het verrichte werk, aldus het ILO-rapport. Tot dusver hebben de regering, en sommige vakbonden, zich echter krachtig verzet tegen deze ondermijning van de apartheid. Maar toen de regering vorig jaar negers toeliet tot functies als metselaar, en rangeerder en kaartj es knipper bij de spoorwegen, liet mi nister Schoemann van Vervoer toch door schemeren dat inbreuken op de .gescheiden ontwikkeling" getolereerd zullen worden als dat uit economisch oogpunt noodzakelijk is. In de industrie wordit de werkreservering nu al op grote schaal ontdoken. Gewaarschuwd Blanke vakbondsleiders hebben de laatste weken herhaaldelijk gewaarschuwd dat de arbeidsonrust onder de negers gemakkelijk tot een uitbarsting kan leiden. Jock Espie, secretaris-generaal van de grote blanke vak centrale TUSCA zei over de arbeidsonrust in Durban: „Ik zie aan deze ontwikkeling geen einde komen. Ze kunnen gewoon niet leven van wat ze verdienen". Hij meende, evenals de Kamer van Koophandel van Natal, dat de zwarte arbeiders zich moeten kunnen aan sluiten bij de bestaande blanke bonden, of zelf vakbonden moeten kunnen oprichten. Op het ogenblik mogen de negers zich niet in vakbonden organiseren en kunnen ze dus geen collectieve onderhandelingen over lonen en arbeidsvoorwaarden voeren. Het bestuur van de TUSCA bepleitte al in 1969 de vakcentrale ook open te stellen voor zwarte werknemers, maar de ledenraad van de vakcentrale heeft dat standpunt pas vorig Jaar overgenomen. De andere grote blanke vakcentrale, de Confederation of Labour, wil echter geen niet-blanke leden, en dringt aan op handhaving van de werkreservering. Anderzijds is vorig Jaar een begin gemaakt met de oprichting van de ..African Workers Union", die alleen openstaat voor negers. Deze unie is meer een beweging dan een per bedrijfstak georganiseerde vakbond. De regering hanteert drie stelregels als voor waarden voor het toelaten van negers tot eerder voor blanken gereserveerde beroepen: gemengd werken is ongewenst en niet toege staan, geen blanke kan onder toezlch staan van een niet-blanke en geen blanke mag door een niet-blanke worden vervangen, tenzij de blanke wordt gepromoveerd. Werkgevers verzinnen soms Ingewikkelde constructies om aan de letter van de wet te voldoen. Een karwei wordt dan gesplitst in eenvoudig werk voor ongeschoolde negers, en de moeilijker en beter betaalde afwerking blijft voorbehouden aan de blanke werk nemers. De vorig Jaar afgetreden minister voor Bin nenlandse Zaken, de gematigde Theo Gerde- ner, waarschuwde toendertijd dat Zuid-Afri ka op een bloedbad moet rekenen als de enorme kloof tussen de lonen voor blanken en zwarten niet wat kleiner wordt. Het ILO- rapport meent dat deze grote ongelijkheden zullen bestaan zolang de Afrikanen worden achtergesteld bij onderwijs, opleiding en toe gang tot geschoolde beroepen en zolang hen het recht op vereniging wordt ontzegd. Als voorbeeld noemde de ILO dat in de periode 1968-'69 gemiddeld 228 rand (912 gulden) werd uitgegeven per blanke leerling, en slechts 14 rand (56 gulden) per neger-leer-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9