)e wet heeft niet de bedoeling m zinloos leven te beschermen Progressieven willen niet met confessionelen onderhandelen dvocaat in euthanasieproces orgen beslissing er open overleg ribtenarenpensioen Schrijvers en Broer van de kruidendokter uitgeleverd Studenten bezetten hoofdge bouw VU. Aangenaam kennismaken met/ Ellen Betrix kost 5,95. de Bijenkorf Kans op kabinet-Den Uyl praktisch verkeken ptDAG 8 FEBRUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 WARDEN „Zij keek mij aan als een wanhopig en reddeloos dier dat wilde waarom doe je niets. Zij kon nooit meer genezen en haar toestand werd steeds ti. Haara lijden was ondraaglijk en onbeschrijflijk. Zij had ons al herhaaldelijk ge- i haar te verlossen. Zij rekende er op. Nu moest ik mijn belofte gestand doen. Zij sn sterven toe. Vérder leven zou mensonwaardig zijn geweest". even simpele als dramati- •klaring die de Friese huis vrouw Geertruida Postma - ren (45) aflegt voor haar Zij lijkt volkomen kalm. gehandeld naar eer en ge- als kind en als arts. Zij indvastig in de strijd die zij heeft ontketend. Een strijd het tumult tot ver buiten dsgrenzen hoorbaar is. is haar door het pgelegd. Want zij is slechts de zeer vele artsen in Ne- die al sinds vele jaren eu- plegen. Alleen al in het |Heerenveen hebben 27 art- klaard, dat zij het óók heb- kan. staat deze Ijke huisarts in de volgepak- Jpaal te Leeuwarden alls in Formeel gaat het alleen f zaak, om de beoordeling vraag of haar daad van igheid, die zij voor haar «der meende te moeten ple- strafbaar misdrijf is. Maar hoofd heen woedt de jen machten, waaraan zij deel heeft. |rij Postma erkent zonder zij op 19 oktober 1971 ier op haar veelvuldig en lijk gedane verzoek met ie-injectie om het leven 'bracht. Daarmee is zij aan overtreding van artikel - ifrecht. Alle juristerij gaat raag of er een rechtvaardi- nd bestaat die in dit spe ll val het gepleegde misdrijf, l| aderes zelf, straffeloos kan «laad heeft ooit eens een ewezen waarbij een vee-arts ing die in strijd met de wet had besmet met mond en ir. HU werd straffeloos ver- omdat hij het feit had be de betreffende dieren im- maken. Populair gezegd het doel hier het middel. ment van toepassing kan zijn op iemand die al of niet op verzoek van de betrokkene een ongeneeslijke patient verlost uit ondraaglijk lij den. Gecompliceerd De kanonnen van voor- en tegen standers zijn naar aanleiding van de Friese euthanasie zaak pas goed in volle hevigheid losgebarsten. Ter wijl buiten de rechtszaaJl demon stranten en leden van actiegroepen hun ongenuanceerde meningen ken baar maken, bestrijden binnenska mers officier van Justitie mr. G. R. Nubé en de Groningse advocaat mr. A. T. Vos eikaars standpunten met een veelheid van doordachte argu menten Slechts één ding wordt duidelijk: de problemen rond euthanasie zijn onvoorstelbaar veel gecompliceerder dan „en" denkt; een bruikbare regeling is (nog) niet in zicht. Het persoonlijke drama rond me vrouw Postma en haar moeder dreigt er soms bijna door uit het zicht te raken. Toch besteedt de rechtbank vele uren aan het horen van „de verdachte" en de vijf ge tuigen Want om over de in het ge ding zijnde principes te kunnen oordelen, moeten eerst de' feiten vaststaan. Geen kans Dit lijkt geenszins het geval. Was het lijden van mevrouw Van Boven ondraaglijk? Was de dood de enige uitweg? Mevrouw Postma, haar echtgenoot dokter Postma en haar zuster zeggen van wel. Kroongetuige dokter Gol meent van niet. Dokter J. Gol, geneesheer-directeur van het verpleeghuis Mariënhof, is de man die deze zaak door zijn aangifte aan het rollen heeft ge bracht. Hij verklaart, dat de door een beroerte half verlamde me vrouw Van Boven nog gerevalideerd had kunnen worden, maar dat men door haar dood de kans niet heeft gekregen. Verpleger G. Smilda zegt dat de toestand van de patient „op en neer ging" en dat hij op de dag van haar overlijden niets bijzonders aan haar heeft gemerkt. Zij was gedeprimeerd, zoals veel oude mensen dat zijn in haar toe stand. Maar van een ondraaglijk geestelijk lijden was volgens dokter Gol geen sprake. Ware het wel zo geweest, dan had hij haar met psy- cho-farmaceutische middelen kun nen helpenals hij maar was ge consulteerd. Ook dr. H. T. Kijlstra, geneeskun dig inspecteur voor de volksgezond heid te Friesland getuigt dat psy cho-farmaca met goed gevolg tegen geestelijk lijden kunnen worden aangewend. Maar psychologische begeleiding vindt hij wel zo belang rijk. Uitvoerig ondervraagd door presi dent mr. C. J. Veder, acht ftiij het toelaatbaar om de levensverkortende werking op de koop toe te nemen van middelen die worden aange wend om ondraaglijk lijden te ver zachten. Het stopzetten van medi sche behandeling als er reeds spra ke is van cerebrale dood acht hij alleen toelaatbaar als dit is bespro ken met de familie en met een team van artsen. Wanhoop Uit de verklaringen van mevrouw Postma, haar echtgenoot en haar zuster blijkt dat de oude dame her haaldelijk heeft gezegd dood te wil len. Zelfs broeder Smilda erkent dit te hebben geweten. De drie familieleden getuigen dat de verlamde, half blinde en bijna sprakeloze vrouw in haar wanhoop een zelfmoordpoging heeft gedaan dcor zich met haar hoofd naar be neden van bed te laten vallen. In Mariënhof meende men dat dit een ongeluk was geweest. Officier van justitie mr. Nubé stelt voorop niet te twijfelen aan de vol strekt integere persoonlijkheid en de zuivere motieven van mevrouw Postma. Maar hij meent dat zij als kind de situatie van haar moeder niet objectief heeft beoordeeld, we gens haar emotionele gebondenheid. Verwijt HAAG De vijf centrales rheidspersoneel beslissen vrij- zy alsnog eenopen overleg met minister Geertsema ambtenarenpensioenen ns de algemene centrale van dspersoneel zei J. van Dijck i, dat de toezegging die de mi- dlnsdag in de Tweede Ka- daan, terwijl tienduizen- btenaren demonstreerden, niet oeg gaat. Heen de stemmen van de twee amerledcn tegen onderstreep- lamer gisteren de toezegging ertsema door een motie-Rool- RP) aan te nemen. In de mo lt, dat in een volstrekt open llli'CrPVPT'Q VOOT ;slissing van de regering V tlo V V/VJJ. iremie te verhogen van 10 tot 1 1 icent ter discussie gesteld moet 1 pypfCCll hm Hl P In beide gevallen viel D'66 uit de progressieve boot. De KVP-er Weij- ters steunde de PvdA-motie. In zijn commentaar zei vakbonds bestuurder Van Dijck, dat de rege ringsbeslissing geschorst of ingetrok ken moet worden. Geertsema's toe zegging, dat de verhoging als „een voorlopige heffing" beschouwd zal worden, was voor Van Dijck niet ge noeg. Uit de verklaringen van dokter Gol en verpleger Smilda leidt de officier af dat hier bepaald geen sprake ia geweest van een ondraaglijk lijden, waaruit alleen de dood een uitweg kon bieden. Hij verwijt mevrouw Postma dat zij zonder het consulte ren van een specialist of zelfs maar van de behandelende arts op haar eigen houtje te werk Is gegaan. Mr. Nubé meent dat een beroep op straffeloosheid niet opgaat, omdat er geen buitenwettelijke rechtvaar digingsgrond is (zoals in het geval van de vee-arts) en omdat er even min sprake was van noodtoestand. Uitvoerig schetst de officier de ge varen die het toestaan van eutha nasie met zich brengt. Degenen, die nu zo ongenuanceerd het sein voor euthanasie op groen willen zetten, realiseren zialh niet alle mogelijke nare consequenties. De officier noemt het overigens opvallend, dat verzoeken om euthanasie bijna al tijd afkomstig zijn van familieleden en zelden van patiënten. Catastrofaal Nadrukkelijk waarschuwt mr. Nubé dat de rechtbank door een even tueel ontslag van rechtsvervolging voor een hele categorie van gevallen de wet buiten werking zou stellen, met catastrofale gevolgen. „Het hek zou van de dam zijn", roept de of ficier, „en vele patiënten zouden er door in paniek kunnen raken". Een goede stervensbegeleiding maakt eu thanasie zijns inziens overbodig. Rekening houdende met de geëmo tioneerde toestand en sterke bewo genheid die mevrouw Postma tot haar daad hebben gebracht, wil mr. Nubé geen onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eisen, terwijl hij het van dit drama een te laag bij de gronde benadering zou vinden om een straf uit te drukken in „een aantal guldens". De eis luidt: één maand gevangenisstraf, echter ge heel voorwaardelijk, met een proef tijd van twee Jaar. Grondrecht Advocaat mr. A. T. Vos noemt de daad van zijn cliente een daad van menselijkheid en van barmhartig heid, die buiten jhet bereik van de strafwet behoort te liggen. Dat vindt ook het Nederlandse pu bliek, dat geschokt is door deze ver volging. Artikel 293 stamt uit het midden van de vorige eeuw; het is niet bedoeld om ook het volstrekt zinloze leven te beschermen. Het recht hoort te worden aangepast aan de gewijzigde maatschappelijke omstandigheden. Hoewel in strijd met de wettekst, was de daad van mevrouw Postma iii feite goed en derhalve niet on rechtmatig. Het recht van de bur ger om over eigen leven te beschik ken is een grondrecht. Pleiter haal de talrijke gezaghebbende auteurs san om zijn standpunt te schragen. Van Agt Hij citeerde zelfs minister Van Agt: „Een mens doet een beroep op zijn medemensen hem in staat te stellen een leven dat hij verafschuwt, om dat hij het als eerloos en ontluiste rend ervaart, te verlaten. Als wij dat beroep beantwoorden, honoreren wij zijn zelfbeschikkingsrecht en vervullen tevens onze plicht van so lidariteit. Zelfs actieve euthanasie kan uiting van echte medemense lijkheid zijn". Een ongeschreven rechtvaardigings norm maakt deze daad straffeloos, aldus mr. Vos, die bepleit dat me vrouw Postma door liefde en eer bied voor haar moeder in gewetens conflict en in een noodsituatie was geraakt, zodanig dat men van deze dochter, die tevens arts was, niet mocht eisen dat zij doof zou blij ven.. Uiterlijk nog even kalm, met opge heven hoofd, verlaat mevrouw Post ma de rechtszaal, aan de zijde van haar man, haar zuster en de advo caat. Pas na dit proces glinsteren voor het eerst tranen in haar ogen, die zij wijd open houdt, ondanks het onophoudelijke geflits van de fotolampen. De rechtbank zal op 21 februari uitspraak doen. T rouw doodt dochtertje AMSTERDAM Een 26-1ariee vrouw heeft in haar huis in *m »r- dam-noord haa*- vijftien maan''-u oude dochtertje in een vlaag van verstands-—bijstering met een --'w gewurgd. De vrouw, die is gearresteerd, was volgens de politie onder behan deling van een psychiater. DEN BOSCH Frans van de Moosdijk, de 51-jarige broer van de kruidendokter uit Casteren (NB' is gisteren door West-Duitsland aan Nederland uitgeleverd. De broers Van de Moosdijk over vielen op 10 november vorig Jaar in het huis van de kruidendokter een employee van een grenswisselkantoor die werd beroofd van 1,2 miljoen gulden. Van dat geld is nog altijd bijna een miljoen gulden zoek. Frans heeft tegen de Duitse justitie gezegd dat hij bereid is de plaats aan te duiden in de bossen bij Vessem waar het geld is verstopt. De kruidendokter werd na vijf da gen in zijn woning gearresteerd. Zijn broer werd tijdens een routi necontrole eind november in Neu renberg aangehouden. AMSTERDAM (ANP) Het hoofdgebouw van de Vrije Univer siteit aan de Boelelaan in Amster dam is sinds gisteravond door ruim 300 studenten bezet. De studenten' waren op uitnodiging van de studen tenraad van de V.U. in vergadering bijeen geweest om zich te beraden over een brief van het college van bestuur. Daarin werd in overleg met de fa culteitsbesturen aan de faculteiten opdracht gegeven om de namen van de zg. tentamen-studenten (zij zijn vrijgesteld van het betalen van de f 1000) door te geven aan de centra le studentenadministratie. De studentenraad verzet zich tegen deze opdracht omdat men na het be kendmaken van de namen van de tentamen-studenten gemakken iv de boycotters van de f 1000 zou kunnen selecteren. Om kracht bij te zetten aan de eisen hebben de aanw-Hge studenten na afloop van de vergade ring het hoofdgebouw bezet. Aan de VU hebben 7500 studenten de f 1000 betaald. Volgens de studen tenraad zouden er bovendien nog on geveer 350 tentamen-studenten en ruim 4000 boycotters aan de VU stu deren. ADVERTENTIE Ellen Betris is de naam van de nieuwste cosmeticalyn in de Bijenkorf. Een komplete lijn. Met een uitgebreide make-up sei-ie. Met zonnebrand artikelen. Met een bad- serie. Met een eigen reeks voor meneer. En niet te vergeten: wel dadige huidverzorgings- artikelen, die allemaal op natuurlijke kruidenbasis zijn samengesteld. Op onze afdeling Parfumerie treft u een speciale adviseuse ELLEN BETRIX COSMETIC MERNATIONAi. aan die u alles en alles over Ellen Betrix kan vertellen. Ter kennismaking is er een speciaal introduktiesetje. 't Kost 5,95. En 't bevat een cleanser, vochtinbrengende cream, skin regeneration cream en een potje make-up. Aangenaam! En dat kun je ook van de normaleEllen Betrix- prijzen zeggen. Afd. Parfumerie. lljlflnotie van CPN en PPR, waar- li Intrekking van de maatregel P' 'erzocht, verwierp de Kamer. n motie van de PvdA waarin lorsing van de maatregel werd 1, haalde de eindstreep niet. en peuters op iterschool HA^g (ANP) Er komen geen experimenten met :n op kleuterscholen. De leidster Stefanie Brokerhof, it heeft diiit gisteren meege- ia een gesprek van ruim een et staatssecretaris Schelfhout toderwijs. De motie, die de i Kamer aanvaardde en waar- te} het experiment was gevraagd ermee onder tafel gewerkt, ^ar zullen ook geen bijzon- ïaatregelen worden verwacht, leuters tot de kleuterscholen .laten, die jonger dan vier jaar ldus mej. Brokerhof. AMSTERDAM (ANP) De Ko ninklijke Nederlandse Uitgeversbond en de Vereniging van Letterkundi gen hebben bij de minister van CRM voorgesteld een subsidie in te voe ren die doorwerkt in de verkoop prijs van literaire boeken. Tot nu toe verleent de overheid al leen incidentele steun, enerzijds aan auteurs en vertalers via het fonds voor de letteren, anderzijds aan uit gevers in de vorm van subsidie voor werken. "De lezers delen echter op geen enkele wijze in de steun aan de literatuur" Bij de prodiuktiesubsi- die die doorwerkt in de verkoopprijs zou de uitgever zijn normale uitge versrisico en margemogelijkheden, behouden, "zij het over een lagere investering en een dienovereenkom stig lagere verkoopprijs". Een subsidie aan de lezer zou niet tot vermindering van het auteursho norarium mogen leiden", aldus de nota. Om te voorkomen dat het schrijvershonorarium daalt met de verkoopprijs omdat de verkoop dan zou stijgen wil de commissie een honorariumgarantie instellen. DEN HAAG De progressieve drie hebben gisteravond duidelijk ge steld dat er over het progressief regeerakkoord met de confessionelen niet onderhandeld wordt. Daarmee is de kans op een kabinet Den Uyl praktisch verkeken. PvdA-fractie- voorzitter Den Uyl verklaarde na 't bezoek van de PvdA, PPR en D'66 aan formateur Burger: "Als de con fessionelen de onderhandelingen op basis van gelijkwaardigheid willen zien, dan is dat typerend voor hun opvattingen over gelijkwaardigheid. We praten uitsluitend over het pro gramma van de progressieve drie". De uitlatingen van Den Uyl c.s. hebben er gisteravond toe geleid dat de drie confessionele fractieleidèrs op dit ogenblik weinig heil zien in het opstellen van een aantal urgen- tiepunten. Vandaag zullen de chris telijke partijen zich eerst eens bera den of het nog zin heeft om met het programmateam onder voorzitter schap van Tilanus door te gaan. Zij constateren "een fundamenteel ver schil van Inzicht" tussen de opstel ling van de progressieven en hun eigen standpunt. De progressieve fractieleiders ver klaarden zelfs dat geen van hen "de confessionele aanvulling van het kabinet Den Uyl zal wensen te zien als vertegenwoordigers van de con fessionele fracties". Maar ook in het progressieve kamp heerst geen volkomen eensgezind heid. De Gaay Fortman heeft met de gehele PPR-fractie een duidelijke voorkeur voor een progressief min derheidskabinet zonder confessionele aanvulling. De PPR-farctie heetf zich voorts gepasseerd gevoeld doordat forma teur Burger wél een gesprek met Den Uyl in het verkennende sta dium had gevoerd maar niet met hen en met D'66. Burger heeft hier op beide fractieleiders alsnog voor een persoonlijk gesprek voor aan staande maandag uitgenodigd. Vol gens de PPR is dat nu niet meer no dig. omdat men thans al in het pro grammatische stadium zit. De Demo craten hebben het nooit geambieerd. Formateur Burger zal op korte ter mijn van de progressieve partijen nadere inlichtingen krijgen over de wijze waarop zij him voorgenomen programma denken te kunnen uit voeren. De progressieve drie heb ben de informateur laten weten dat zij vasthouden aan hun regeerak koord en dat zij niet bereid zijn om hieraan concessies te doen. Volgens planning zou Burger vrij dagavond of uiterlijk zaterdagoch tend van de confessionelen een pro gramma met hoofdzaken plus eventueel een toelichting ontvan gen. Zondag spreekt hij met Den Uyi en maandag met Van Mierlo en De Gaay Fortman.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7