an Wolkers: verfilming van Fruit is meesterwerk K( )EI JIl JIS.l BOTER# J Hallo, hallo. >en keven mee in1000gulden in onze ébruari-ronde. TVmörgm vanrfar» ...en gisteren i programma] Leids boek over Zeskamp-Sport9 Makarios weer president Cyprus ffl FEBRUARI 1973 3RDAG Monique v. d. Ven In een Amersfoortse boekhandel verscheen enige tijd gele den een dame, die informeerde naar "De Turken eruit". Een boek van Jan Wolkers. Zij had de titel naar haar eigen problemen omgebogen. De boekhandelaar kon haar niet helpen. De verkoper kreeg ook wel Turkse gastarbeiders binnen, die met hun geringe Nederlandse kennis het adjectief uit de titel van 'Turks fruit" wel konden plaatsen. Maar ook zij vonden niet wat zij zochten, want het verhaal van Olga en haar minnaar biedt een heel Nederlandse geschiedenis over een tragische liefde, met veel humor uitgediept tot één van de beste romans uit onze naoorlogse literatuur. "Turks fruit" wordt het eerste boek van Wolkers dat is verfilmd. Terwijl de regisseur en technici nog druk bezig zijn aan de laatste afwerking zochten wij Jan Wolkers op in zijn atelier in het Amsterdamse nieuw-zuid, een grote ruimte, die beheerst wordt door een immense tropische boom. Wolkers stapt er vitaal in rond met een beletterde trui of hij juist wegliep van een Amerikaanse campus. Met de film heeft hij zich niet teveel bemoeid. Hij is enkele malen bij de opnamen gaan kijken, hij heeft zijn instem ming kunnen betuigen met de keuze van de hoofdrollen. In afwachting van de première verdeelt hij zijn tijd tussen werk in zijn studio en het volkstuintje, dat hij aan de rand van Amsterdam met zijn vrouw samen beheert. t aar of twaalf geleden liet olkers de stofwolken om «ldhouwwerken in wording- In die aangebroken hei- ging hij schrijven. Zijn pig, "Serpentina's petti- was bijna meteen goed n prijs. een hele reeks romans ge- lie hem de verdiende faam bezorgd één van onze financiers te zijn. Schrij- eigenlijk een wonderlijk Je zet donkere tekentjes papier en die moeten bij k een zelfde beeld voor oepen bij de lezer als de toen hij ze neerschreef, lat gebeurt nooit precies >r schrijft met een steun- le rug al lezend zijn eigen Jan Wolkers het zelf zegt: can zijn eigen boom invul- er heeft wel een boom ter ing". Nooit zal een roman- men ervaren hoe een ander «•stellingen verwerkt. Bijna it voor Wolkers echter één heid op. Paul Verhoeven samenwerking met Gerard I een film gemaakt naar fruit", die van 22 maart af bioscopen te zien zal zijn. Wolkers' kans om door >gen te kijken. e berichten, welke deze filni snellen, vinden bij hem een Hg. Hij is één van de heel die deze nieuwe Neder- peelfilm hebben gezien. Dat en via een klein venstertje mijtafel, als werkkopie. In zonder muziek, is enthousiast. „Een mees- Dat mag wel aan de balk gekerfd, want het leger van s, dat romans uit handen zich na de verfilming boos lijn minst teleurgesteld af- blijkt talloos. En Wolkers .gemakkelijk. Toen hij „Ser- petticoat" in achthonderd exemplaren voor het eerst publi ceerde hoorde 'hij een academiele raar totzijn leerlingen zeggen: „Nou is er een schrijver. Die kan Je zo verfilmen." Fr is vaak door cineasten aan hem getrokken, maar hij gaf zijn kinde ren niet uit handen. „Feest" van Paul Verhoeven deed hem toegeven. De regisseur had een bepaalde aan pak. die hem tot tranen kon ont roeren. „Puberteit is de grace liefde. De Jongen zoals die alleen achter-blijft". Verhoeven durft hij zijn werk toe te vertrouwen. Als hij het over de verandering van boek in film heeft komt hem steeds weer een schilderij van Breitner voor ogen, gemaakt naar Rem- brandts anatomische les van Nico- laas Tulp. Breitner volstond niet met een nauwgezette kopiëring, maar voegde er ook zijn eigen visie aan toe. Zo is het ook in de film gegaan, waarbij de afwisseling in erotiek en wreedheid, in mystiek en natuurge beuren met inzicht in beelden is vertaald. „Je moet het Juist wel op een af stand houden. Ik zou het griezelig vinden als de hoofdpersoon op mij lijkt. Alhoewel ik me rotschrok, zegt hij, toen Wirn Zomer als één van de gagadigden voor de hoof rol me precies wist te karakterise- hoe enkele andere figuren uit de film angstaanjagend veel op hun voorbeelden lijken. Dat is toeval en waarschijnlijk ook wel het gevolg van zijn beeldende manier van be schrijven, die vanzelf naar een be paalde spelerskeuze heeft gevoerd. Voor de schrijver als enige zit er natuurlijk ook een stuk eigen verle den in het verfhaal. Maar dat heeft zich bij het zien van de film niet opgedrongen, .,'t Is het helemaal en 't is het nergens". „Turks fruit" berust op een afwij kend procédé als roman: door de ogen van de schrijver ziet men voornamelijk de Jonge vrouw Olga, voor wie hij een passie heeft opge vat. De scenarioschrijvers hebben de beeldhouwer, die door Rutger Hauer wordt gespeeld, voor een aanzienlijk deel moeten Invullen. De auteur schrijft vanuit zijn eigen gelijk. Wolkers gelooft echter niet dat hijzelf helemaal blank is geble ven. Als hij in een bepaalde situatie schrijft: „Ik ging onder de douche staan" is dat ook al een aanwijzing. Het publiek zal hem zeker vanuit zijn ervaring daarin projecteren. Opgelet, hier is de vraag. Hij is hemelsblauw en J ïergens vies van. Als hij in de keuken verschijnt, d; tunnen de smoezelige vaatdoekjes wel inpakken haha. Hij is dol op vette gasfornuizen, maar blijft daarbij - verschrikkelijk schoon op zichzelf. Hij heeft hetzelfde t arakter als de beroemde oranje Enka Vloerdoek en lijkt jj ook wel 'n beetje op de Enka zeem. Nou? 3oe heet deze blauwe ehschoonmaker? Geen idee? fammerjammer. Tot de volgende keer dan maar weer, ?s ia deze krant. Dagdag. Weet u't? Dan voor i maart uw antwoord opsturen in (esloten envelop plus één Enka-verpakkings-merk mèt®. 'recies als hieronder.Merken zonder® tellen niet mee! 'ij uw antwoord ook een Enka slagzinnetje bedenken. Een deskundige jury honoreert de beste oplossing ■'it ffiet iooo gulden. De overige inzenders/sters ontvangen V allen een kleurige Enka-sticker. M Enka Postbus 6o Arnhem. „Zeskamp-Sport" is de titel van een boek, dat de uitgeverij Meander in Leiden op de markt heeft gebracht. Het boek geeft in veel foto's en weinig woorden het verloop van het seizoen 1971-1972 weer van één van de populairste tv-programma's, die ons land kent. Het NCRV program ma blijkt nog elk jaar aan popu lariteit te winnen zelfs. Behalve het seizoen-verloog heeft de uitgever ook het idee ge had om beschrijvingen en schemati sche tekeningen in het boek op te nemen van de spelletjes, die er bij de verschillende „Zeskampen" zijn gespeeld. Het wordt uit het boek niet duide lijk of het de bedoeling is dat de koper van het Zeskamp-werk zelf aan de slag gaat om Zeskamp-sport te bedrijven. Het is bekend, dat ge meenten die ooit aan het spel heb ben deelgenomen nog wel eens graag buiten de tv om de strijd met elkaar willen aanbinden. Wellicht hebben de gemeenten, or ganisaties of welke grotere groepe ringen 'dan ook, die nog niet de kans hebben gekregen op tv hun kunnen te vertonen, met dit boek in de hand een kans om zelf een Zeskamp-circuit op te bouwen. Het boek kan voor de deelnemers in het seizoen 1970-1971 een aardig naslagwerk zijn, maar wat de doorsnee-kijker er mee aan moet is vooralsnog niet duidelijk. Wie Zes kamp-sport wil behouden als tv- programma, kan het in het boek bijgevoegde kaartje invullen en zich opgeven als lid van de NCRV. Dat kort vijf gulden. Het boek kost 16,90. NICOSIA (AFPt De Nationale Democratische Partij, de enige oppo sitiepartij van de Grieks-Cyprioten, heeft laten weten geen kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezin gen van 18 februari. De party meent dat er geen garanties zijn voor „vrije uitdrukking van de wil van het volk". Eerder had het „coördinatie-comité voor de enosis" (aansluiting bij Grie kenland) de beweging van generaal Grivas, al een boycot van de verkie zingen aangekondigd. Nu president Makarios (sinds 1960 al president) de enige kandidaat blijkt, hoeven er geen verkiezingen gehouden te worden. Hij zal tijdens een grote manifestatie van zijn aan hangers een nieuw mandaat van vyf jaar krijgen. Bij de vorige verkiezingen kreeg de kandidaat van de Nationale Demo cratische Partij slechts vier procent van de stemmen. Scène uit "Turks Fruit": de massale trouwpartij met Rutger Hauer middenen Monique v. d. Ven zeer in formeel tijdens deze plech tigheid. „Turks fruit" komt niet zomaar uit de lu^ht vallen. Het boek is nu al in tweehonderd duizend exemplaren verkocht in ruim drie jaartijd. Het vindt nog steeds met enkele duizenden exem plaren per maand aftrek, los van de invloed van de film. Wie nu wacht op ene filmeditie met de foto's uit de film zal moeten blijven wachten, want Jan Wolkers wil dat niet en heeft dat ook in het contract laten zetten. „Turks fruit" heeft als compleet boek alles in zich. Foto's, dat moet je geloof ik niet doen". Dit werk is wel in verband gebracht met Segal's „Love story". De Ameri kaan heeft in 1969, toen „Turks fruit" Juist uit was, lezingen gehou den in het zuiden van ons land. HIJ is een talenwonder. Zou hij soms? Wolkers heeft zijn twijfels, maar hij mag zich in elk geval realiseren, dat zijn werk van wezenlijker bete kenis is dan het uiterlijke geschie- denisje van de twee Amerikaanse studenten. „Turks fruit" is in het Engels ver schenen en een Scandinavische edi tie staat op stapel. Wat Wolkers het meest intrigeert is dat er ook een clandestien gedrukte Turkse editie blijkt te bestaan. Hoe de ver taling is en wat er eventueel is weggelaten blijft vooralsnog een gioot raadsel. Hij werkt al enige tijd aan een nieuwe roman, „De walgvogel". Dat hij van sterk autobiografische erva ringen uit heeft geschreven, voelt Wolkers niet als belemmering. „Ik heb meer pijlen op mijn boog." „Ik heb zoveel om over te schrijven." Daar behoort waarschijnlijk ook een detective bij. Of misschien wel weer eens een toneelstuk. Met zijn eerste op theatergebied had hij een vreemde ervaring. Toen Kees van Iersel het bij Studio had ingestudeerd en men er mee in Maastricht kwam werd „De Babel" door Jongeren heftig aangevallen en door de geestelijken verdedigd. „Ik begreep dat ik goed mis was." 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 EO-Kinderkrant (E.O.) 19.30 Land in zicht, spelprogramma (E.O.) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Nader bekeken (E.O.) 20.35 Koorzang: geestelijke liederen (E.O.) In de Broederkerk in Kampen zingen het Christelijk mannenkoor Soli Deo Gloria uit Wapenveld en de Heerder mannen- en meisjeskoren od.v. Henk IJzer man: „Zum Credo", „Ster die ik aanschouwe". „Mijn herder is de Here God", U bid ik aan. o macht der liefde", „Go down Moses", „The angel rolled the ston away", Russisch Vesperkoor, „Zijn er veel wegen?" ei „Glory, glory, hallelujah". 21.05 Waldenzen, het Israël van de Alpen, documentairt- film, dl. 2 (E.O.) 21.55 Tenslotte (E.O.) 22.00 Het gat van Nederland (VPRO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Baobab/Apebroodboom, natuurfilm (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Mannix: Vrije Vogel, TV-film (VARA) 21.10 Wij en.... het geluk (VARA) Cabaretesk programma met Pleuni Touw, Wrieteke van Dort, El sa Leoni, Luc Lutz, Frans Vorstman, Aart Staartjes. Fred Florusse, Rob van Reyn en Paul Klare. 21.55 Van Onderen! een aktie aan de basis van de samen leving (VARA) 22.35 Den Haag vandaag (NOS) 22.45 Journaal (NOS) 22.50 Europese Kampioenschappen kunstrijden te Keulen (NOS) Oorspronkelijkheid valt niet na te bootsen. De Trepper-serie stipt dat weer eens duidelijk aan. Leopold Trepper zelf heeft bij monde van zijn vrouw la ten weten dat het in de door de Franse, Duitse en Italiaanse tv vervaardigde filmserie we melt van de historische onjuist heden. En dat zal ook beslist zo zijn. Volgens de makers wordt aan de persoon Trepper echter niets tekort gedaan. De NOS zal aan het eind van de zeven afleveringen (dus nog drie) een documentaire uitzenden om die oneffenheden glad te strijken. De Trepper-serie is voor velen en ook voor mij, meer een knap spannende avonturense- rie, waarin men zich verbijt over de ongelooflijke stupiditeit van de underdog, het spioimge- net van Trepper, en men met zweet in de handen de Gestapo per aflevering diohter bij ziet komen. Geen Mannix, geen Col umbo, geen Cade's County, geen en kele avonturenserie kan een dergelijke spanning oproepen. Misschien is de oorzaak daar van, dat de ondergrond van de serie niet zo maar een script is, maar berust op een waar ge beuren. Die authenticiteit geeft er een extra spanningselement aan. De neo-nazistische elementen die het echtpaar Trepper be speurt zitten er wellicht in Maar duidelijk is dat de Duitse inbreng in de serie niet is geweest dat men de Gesta po slimmer heeft doen voor komen, dan zy in werkelijk heid is geweest. In onwetend heid en verblind door het doel strooit de Trepper-groep nogal twistig met sporen. Als een behoefte moet blijken uit de respons die er op een programma komt, dan heeft Studio Vrij van de KRO alle reden van bestaan. Men kan overigens zijn twijfels over het sydstip van uitzending hebben Het is te weinig ontspannend en informatief tegelijk om avond- iet meer op zijn plaats. Als vooravondprogramma lijkt het mij meer op zijn plaats. Wie van alles op wil steken iver droogbloemen en planten zoekt daarvoor echt zijn pro gramma wel uit. Wie gewoon *lke week bij de bloemenman verse bloemen gaan halen, kan zich nauwelijks amuseren met een standwerker die de markt voor droogloemen probeert te vergroten ten koste van kunst bloemen. Het is een typisch groepsgericht programma doe-het-zelvers en anderen, die wat om handen willen hebben). Die groep weet het programma in de vooravond ook best te vinden. INVALLER VRIJDAG 9 FEBRUARI 1973 Hilv. I. 402 m en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 9.20 N.O.S. 9.40 AVRO. 12.00 N.O.S. 13.11 V.A.R.A. 13.25 NOS 17.00 VPRO. 19.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek.. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nieuws: 8.11 Radiojournaal en 8.30 De groenteman. 9.00 (S) moder ne en klassieke kamermuziek. 9.20 Wat heeft dat kind? pedagogische rubriek. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Pianorecital. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00 Nieuws: 11.03 Radiojournaal). 11.30 (S) Het Rotterdams Phllharmonisch Koperensemble. 11.55 Beursberichten. 12.00 informatief programma. 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 (S) Licht orkest (gr). 12.50 praatje. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 toeristische Informatie uit binnen- en buitenland. 13.50 een ru briek over het leven in de taal. 14.00 (S) Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance. 14.35 muziek en nieuws van onze zuiderburen. 15.00 (S) re portages en commentaren uit alle de len van het land en veel muziek. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 recht streeks programma met politieke analyses, reportages, achtergrondin formatie en telefonische reaktles, waarin om 17.30 Aktualiteiten; 17.55 Mededelingen: 18.00 Nieuws: 18.11 Aktualiteiten en om 18.20 uitzending van D.S.'70. 19.00 (S) Springplank. 19.30 serie gesprekken over kerk en kerk-zijn in onze tijd. 19.45 De zin gende kerk. 20.00 (S) verzoekplaten- programma. 22.00 (S) licht program ma. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22,40 (S) een sportprogramma met veel muziek. 23.56 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr). 7.30 Nieuws. 7.41 Echo. 7.50 (S) klassieke muziek (gr). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 Moeder wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) klassieke en moderne muziek, met om 10.30 Nieuws. 11.00 Voor de zieken. 11.65 Mededelingen. 12.00 (S) gevarieerd programma met om 12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Echo en 13.00-13.05 Raden maar14.00 Schoolradio. 14.30 S) licht muziekprogramma met om 15.30 Nieuws. 17.00 rubriek over missie en zending. 17.10 (S) Metropole Orkest. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 18.00 (S) Licht orkest met solisten. 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Nieuws, fei ten en achtergronden op sociaal maatschappelijk terrein. 18.58 Markt berichten. 19.00 rechtstreeks program ma met sociaal-kulturele aktualitei ten en berichten en verder om 19.60 Den Haag vandaag en om 20.00 Nieuws. 20.15 (S) Paust, opera van Gounod. 23.55 Nieuws. Ililv. III. 140 en 298 m. en FM-kana len. 7.00 EO. 11.00 NCRV. 14.00 NOS. 15.00 AVRO. 18.00 NOS. 21.00 VPRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Gospelsound. 8.00 Nieuws. 8.02 Tussen thee en koffie. (9.00 Nieuws). 10.00 Nieuws. 10.03 verzoekplatenprogramma van en voor zieken. 11.00 Nieuws. 11.03 Popcorn. 12.00 Nieuws. 12.03 Bij Barend. 13 00 Nieuws. 13.03 Internationale hitlij sten. 14.00 Nieuws. 14.03 Fellx Meur- ders. 15.00 Nieuwe. 15.03 De Ameri kaanse hit-parade. 16.00 Nieuws. 16.03 De Engelse hit-parade. 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojounraal. 17.06 verzoekpla tenprogramma. 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. 19.02 verzoekplaten. 20.00 Nieuws. 20.02 Dr. Wiener's Meat Show. 21.00 Nieuws. 21.02 gevarieerd muziekpro gramma. (22.00, 23.00 en 24.00 Nieuws en aktualiteiten; 22.55 Mededelingen). 00.55-01.00 Nieuws. book Coup d"Europe 1972 (K( Entre Nous: Jan Brusse lee6t voor. N08: 20.00 (K) Journ. 20.21 (K) De Moun- tlesshow. 21.10 (K) Voor de Vuist weg. 22.25 (K) Ontdek Ie plekje NOS: 22.40 (K) Uit de Kunst. 23.10 (K) Journ. 23.15-23.50 (K) Europese kampioen schappen kunstrijden te Keulen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5