'Migros' onderzocht Juiste dick van iterson met Geen collecte voor Vietnam Voor verkoop in grootwinkelbedrijven Groots opgezet feest voor gehandicapten in HiUegom PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 8 FEBRUARI HILLEGOM De Stichting Sport en zorgd. De directie van Recreatie gehandicapten Bollen- heeft de zaal voor het feest streek geeft zaterdag 17 februari een gens gratis beschikbaar gesteld., groots opgezet winterfeest in Tres long. Het wordt een feest van mu ziek. kleur en dans met vele at- KIJNSBURG Migros, het Zwitserse grootwinkelconcern met zo'n 420 verkooppunten in het gehele land, heeft een enorme bloemenomzet. In 1972 beliep deze rond de f 100 mil joen. Hetgeen zoveel wil zeggen, dat men 35 tot 40 procent van de totale Zwitserse omzet op het gebied van het bloemenpak- ket in handen heeft. Tot die bloemen behoren begrijpelijk ook tulpen in allerlei variëteiten. Vooral in deze tijd en in het voorjaar. Nu was men niet altijd even enthousiast over de wijze, waarop deze tulpen uit Nederland werden aangevoerd. Het varieerde van tè groen of tè rijp. Daaraan heeft men paal en perk gesteld, want Migros heeft zijn leveranciers nadruk kelijk opdracht gegeven alleen die tulpen te kopen en af te leveren, die voldoen aan een na een zorgvuldig ingesteld onder zoek juist snijstadium. Dat heeft tot gevolg gehad, dat de om zet in korte tijd met maar liefst 50 procent steeg. De op deze wijze gesneden tulpen hielden het in de huiskamers veel lan ger uit. Migros-directeur Eduard Zingg, Nadrukkelijk wordt door Zingg'< Voor de wagens vol tuigen voor deze veiling klokken in "Flora" worden gebracht worden ze gekeurd op kwaliteit. Daarbij speelt ook de rijpheid een belangrijke rol. Vooral nu het Zwitserse warenhuisconcern "Migros" een snijdatum he eft bepaald. tracties. De deelnemers zijn uitge nodigd in feestelijke kledij te ver schijnen. Voor de meest feestelijke, mooie en originele kledij worden prijzen toegekend. Het ligt in de bedoeling van het bestuur alle minder-validen uit de gehele Bollenstreek in dit feestelijk gebeuren bijeen te brengen. Het be stuur bessJhikt evenwel niet over al le adressen en verzoekt de minder- validen die nog geen uitnodiging hebben ontvangen zich alsnog voor 'dit feest aan te melden. De deelne mers kunnen zich laten vergezellen door ouders of verzorg (st)ers. Het feest zal ook worden bijge woond door de vrijwillige medewer kers van de stichting, zoals zomer kamphulpen, zwemhulpen sooslei- ding, vervoerders etc. Hoe het feest er zal gaan uitzien, wordt voorals nog geheim gehouden. Het bestuur gaat er vanuit dat het een comple te verrassing moet worden. Belang stellenden kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van de stichting onder telefoonnummer 0252113212. Voor rolstoelgebruik(st)ers wordt op aanvraag voor speciaal vervoer ge- Creatieve dag Hillegomse jongeren Zondag 18 februari wordt in Jeugdcentrum achter de St. Jozel een creatieve dag gehouden. Aan 1400 uur, einde 12 uur zom avonds. Als begeleider treedt op gerenpastor Theo de Lange uit 1 die een aantal spelen organii Tussen de middag is er een pa koekuur en 's avonds een snertn tijd. Die zondagavond treedt cabaretgroep op. Deelname vooifol dag bedraagt f 5,-. Inlichtingé i< opgaven bijHanneke Visser, sirtirlaan 11, Hillegom (telef. 16029'». Toos Lieverse, 44, Hillegom, Leo Kok. 32. Hillegom. tel. 16203. Jan van ten. Stationsweg 13, Hillegom 17538 Fer. de Groot, Hoofdstraat telef. 15917, Martien den Troelstralaan 9. geen onbekende in de klingen van bloemenexperts ges»teld, dart, uit het de Nederlandse bloemisterij doordat onderzoek in de Migros-vestiging en hij veelvuldig ons land bezoekt en ge- is komen vast te staan dat tulpen in sprekken heeft met mensen uit het het verleden in zeer uiteenlopende vak, houdt zich met alle sectoren van stadia van rijpheid op de Nederlandse zijn' bedrijf nauwgezet bezig. Dat de veilingen worden aangevoerd; de bloemen daarbij een bijzondere plaats Apeldoorns vrijwel zonder enige uit- innemen komt door de successen, die zondering met kleine groene knop- men in de 25 jaar dat men dit arti- pen en alle andere soorten, hoewel kei in de tot het bedrijf behorende doorgaans nog in gesloten toestand, warenhuizen verkoopt, heeft bereikt. j|| Om ma,ar een voorbeeld te noemen. zijn en dat in de vaas de volle kleu renpracht te zien geeft. Neen, dat onderzoek is bepaald geen zondegeld geweest. Onze leveranciers en de kwekers in Rijns>burg en waar dan de ook in Nederland profiteren er mede Veertig jaar bij bloemen veiling "Flora1 niettemin volkomen rijp. Dat had ge volgen bij de consument. De groenge- In vijf jaar tijds is de bloemenomzet sneden Apeldoorn groeit in de vaas gestegen van f 44.8 miljoen tot f 100 alle kanten uit en bereikt nooit de miljoen. Van die kwart eeuw doet krachtige oranje-rode kleur, doch Migros nu op de kop af 20 Jaar zaken hoogstens" geel, flets oranje. Boven- met Rijnsburg. Nico den Heyer (69 bracht destijds de bloemenexport naar Zwitserland op gang. dien gaan de knoppen niet open en krijgen ze al gauw, nadat ze in de vaas zijn gezet, randjes aan de bloem- d.,, geschenken overladen Sassenheimer Eduard Zingg heeft zijn bloemen- bladen. Het omgekeerde is bij alle experts in het afgelopen seizoen een overige soorten het geval, want de te uitvoerig onderzoek laten instellen laat gesneden tulpen gaan spoedt om te kunnen bepalen wat de juiste helemaal open en zijn heel snel uit- rijpheid van de tulpen moet zijn om gebloeid. Resultaat: een negatieve ze met suecces in de grootwinkelbe- uitwerking op de tulpenomzet. Flora-voorzitter Piet van Delft. "Zo'n onderzoek als door de Migros is verricht is voor ons als veiling en voor de leveranoiers en kwekers na tuurlijk erg belangrijk. We hebben ons voordeel eruit getrokken en onze aanvoerders geadviseerd zich zoveel mogelijk aan het gewenste snijsta dium te houden. Dart, wordt thans algemeen gedaan. Onze keurmeesters letten daar zeer nadrukkelijk op als de wagens met tulpen voor de klok komen. Graag komen we zoveel mo gelijk aan de wensen en verlangens van onze afnemers tegemoet en Door Cees Combee Foto Jan Holvast drijven te kunnen vekopen. Dat heeft heel wat tijd en geld gekost, mede doordat men in Nederland vele malen gesprekken heeft gehad met de leve- W4WI< ranciers en hun producenten. Ooï ztoh dlarl werden de tulpenbloemen m Zwitser- 6 ook met liefde houden, want het land met kleine en grote proeven op ,n d(, eewm3te staat 'aanvoer houdbaarheia getest en werden mei behulp van de verkoopsters in de wa renhuizen enquettes gehouden. Een en ander heeft geresulteerd in het vinden van het juiste snijstadium, waardoor het nu door de langere le- soheelt gauw een aantal centen op een bos. Dus de por tem onna ie vaart er ook wel bij". Migrass-dlrecteur Zingg is blij, dat hij, dat kostbare onderzoek heeft laten verrichten en dat men heeft geluisterd naar de wensen van 2«u wen wel aantrekkelijk is geworden 'n bloemetje mee naar huis te nemer concern ten aanzien van het snij stadium: Hij zegt; „We betrekken nu De Migros-direotie heeft niet alleen alleen nog maar tulpen van het door de leveranciers, maar ook de Neder- ons gewenste snijstadium. Anderen landse bloemenveilingen op de hoogte kunnen we niet gebruiken. Het Zwii- gesteld van de resultaten van de on- serse publiek is er enthousiast over. derzoekingen. Dit, omdat de erva- Dat blijkt wel uit de veel grotere ringen in Zwitserland opgedaan ook omzet in onze zaken, namelijk 50% kunnen gelden voor andere grootwin- meer dan toen we geen voorwaarden belbedrijven in binnen- en buiten- stelden. Het is nu aantrekkelijk een land. Men heeft een middenweg ge- bloemetje meer naar huis te nemen, vonden tussen drie snijstadia, waarbij Deze nieuwe situatie had voor ons geldt, dat de tulpenbloemen niet t«> eveneens gevolgen ten aanzien van groen en niet te rijp mogen zijn, het prijsniveau. Men betaalt nu een maar wel al enige kleur moeten be vatten. maal graag wat meer voor een bosje tulpen, dat langer houdbaar blijkt te eigen schuld SASSENHEIM De vraag "moe ten er beperkende bepalingen wor den gesteld aan het verkrijgen van een bewijs van rijvaardigheid"? is deze week in Sassenheim opnieuw naar boven gekomen. De 82-jarige- J. L. uit Sassenheim raakte dinsdag middag door eigen schuld namelijk ernstig gewond, toen hij in zijn nieuwe auto bij het nemen van een bocht op de afrit van het Klinker- bergerviaduct te veel naar rechts afweek, door de heg heen schoot en in een zes meter lager gelegen ta lud naast het rijwielpad tot stil stand kwam. Hij werd naar het Diaconessenhuis in Leiden ver voerd; zijn wagen was total loss. De Sassenheimse groep van de Rijkspolitie wachtmeester M. J. van der Wees vierde er vorige week zijn 25-jarig jubileum: zijn dienst- jubileum werd in '65 al gevierd, waardoor dit zilveren Jubileum in Sassenheim in interne kring werd, gevierd is de laatste week meer dere keren in actie gekomen bij verkeerso: gevallen. Naast het onge val van de 82-jarige J. L. was er als meest opmerkelijke zaak cte botsing op rijksweg 4 (richting Den Haag, ter hoogte van het Wasbeek- viaduct). Een automobilist wilde een door pedli getroffen automobi list behulpzaam zijn en stopte vrij abrupt. Gedeeltelijk op de rijweg, gedeeltelijk op de vluchtstrook. Hij werd van achteren aangere den door een personenwagen. Beide wagens moesten als total loss wor den weggesleept. De beide uit Am sterdam afkomstige bestuurders werden met hoofdwonden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. RIJNSBURG Dick van Iterson, de hoofdkassier van de bloemenvei ling "Flora", stond gisteravond aan het einde van een meer dan twee uur durende en door honder den bezochte receptie wat verlegen te kijken naar een tafel vol met geschenken en naar de tientallen bloemstukken. Allemaal gekregen van vrienden, kennissen en zaken relaties, die naar ,,'t Centrum" aan de Kerkstraat waren gekomen om Dick, zoals hij allerwege werd ge noemd, te complimenteren met zijn veertigjarig jubileum bij "Flora". Zijn vrouw en kinderen deelden begrijpelijk ook in die spontane hulde. Veilig geborgen in zijn bin nenzak had Van Iterson nog enige enveloppen met inhoud Van het Flora-bestuur en van de Federatie van Bloemen- en Plantenexpor- teurs en -handelaren, de laatste om een kleuren-tv te kopen. Een stroom van bezoekers (sters) drukte Diok en mevrouw van Iter son de hand. Burgemeester B. H. Koomans gaf met de wethouders H. de Mooij en W. L. van der Gug- ten blijk van belangstelling na mens het Rijnsburgse gemeentebe stuur. Het nagenoeg voltallige be stuur van "Flora" was er met aan het hoofd voorzitter Piet van Delft, alsmede talrijke personeelsleden van de bloemenveiling. Cees Leeu wenburg kwam zijn opwachting maken als voorzitter van de Fede ratie van Bloemen- en Planten- exporteurs en -handelaren en van het Rijnsburgse corso-comité, dat ook vertegenwoordigd was door se cretaris Niek Hemmes. Deze laat ste complimenteerde eveneens na mens de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Verder zagen we Natuurlijk kwam ook Niek Hemmes (rechts) de hand schudden van jubilerende hoojdkass Dick van Iterson van "Flora". (Foto Jan Het vijvertje in hei Lissese Nassaupark geeft momenteel een trieste aanblik. Honderden dode vissen drijven er in rond. De oorzaak ligt bij de aanleg van een diep riool in de Gasstraat, een uitvloeisel van een ingrijpend rioleringsplan. Daardoor moet het rioolwater tijdelijk een andere weg lopen, waardoor een overdruk ontstaat, die gedeeltelijk door het vijvertje moet worden opgevangen. (Foto's Jan Holvast) Henk den Haan en Sam Kralt, res pectievelijk als voorzitter en direc teur van de Rabo-Bank, Cees Noort van de woningbouwvereniging „Spi noza", vele kwekers en handelaren en ontelbaar veel Rijnsburgers, on der wie het bestuur van de buurt vereniging Kanaalstraat. "Flora" -voorzitter Piet van Delft wees op de belangrijke functie, die Van Iterson in die veertig jaar heeft vervuld. "Je bent altijd met geld van anderen omgegaan. Van kwe kers, handelaren en wie al niet meer. Niemand kan een vuile vinger op je leggen na deze veertig jaar. Dat is een belangrijk ding, B en IVHazerswoude menen: HAZERSWOUDE Burgemees ter en wethouders van Hazerswoude hebben de plaatselijke Vredeswerk- groep medegedeeld, dat zij geen me dewerking willen verlenen aan het verzoek, om vergunning te geven voor een huis-aan-huls-collecte voor de Stichting Medisch Comité Neder - land-Vietnam. de afwijzing is. al dus het college, na rijp beraad tot stand gekomen. B. en W. kunnen zich niet geheel verenigen met de te „enge" doelstelling van de betreffen de stichting, aangezien deze, menen zij, slechts gericht zijn op hulpver lening aan Noord-Vietnam. De actie van de Stichting is een duplicering van de activiteiten van het internationale Rode Kruis, aldus nog steeds B. en W., die erop wijzen dat deze organisatie een strikte neu traliteit in acht neemt en hulp ver leent aan Noord- én Znid-Vletnam. Het college verwijst naar de afge lopen week gehouden nationale aotie „Heel Vietnam". De door u (vredes- werkgroep, red t gevraagde collecte is dus een dubbel beroep op de offer vaardigheid van het publiek voor hetzelfde doel". B. en W. beroepen zich bovendien op het adviesorgaan van de gemeen te (de stichting archief en inlichtin genbureau inzake het inzamelingswe- zen). Deze heeft, volgens het college, geadviseerd afwijzend te reageren op verzoeken om oollectevergunningen ten behoeve van de Stichting Me disch Comité Nederland-Viet-nam. „Omdat een beroep op de publieke offervaardigheid slechts dan ge rechtvaardigd is, indien de doelstel lingen uitsluitend berusten op zuiver humanitaire gronden en gericht zijn op het verlenen van steun in het be lang van alle noodlildenden. onaf hankelijk van heersende politieke si tuaties". Aldus het Hazerswoudse college in zijn schrijven aan de Vre- deswerkgroep. „Hoewel dit advies niet bindend is, verwachten wij toch dart u begrip voor ons standpunt kunt opbrengen," besluiten B. en W. Vredeswerkgroeip-secretaris Cees Stolwijk (Burgemeester Warnaar- kade 41): „Belachelijk! Bijna overal mag de collecte wel worden gehou den, behalve dan in enkele achterlijke want geld trekt Delft. Hf, gewaagde er dat Dick zijn functie altijd loos heeft uitgevoerd en heeft meegeholpen "Flora" bouwen en daardoor een be rijke plaats heeft doen innem Rijnsburg en verre omgeving. Cees Leeuwenburg dankte name kopers Van Iterson hartelijk de ontvangen steun en advi vooral in die moeilijke dertigi ren. Hij noemde Dick als repi tant van de Kanaalstraat f de eerste en oudste corsodeeln Procuratiehouder Karei Anholfe "Flora" schetste hoofdkassier Iterson als een man van woorden, hetgeen voor het va! hij uitoefent, een goede eigem is. Anholts dankte hem mede mens de collega's voor de pre samenwerking. In zijn uitvoerige slotwoord toonde jubilaris Van Iterson erkentelijkheid voor de enorm langstelling, voor de gesp: woorden en voor de aangei geschenken. "Ik heb altijd plezier bij "Flora" gewerkt en dat de vier jaar die me nog r ook te kunnen doen. De kweki handelaren wek ik op dit jai een wagen aan het corso de nemen", zei hij. gemeenten. Wij willen, dat dit' van B. en W. in de gemeen! aan de orde wordt gesteld". PK se. van de Vredeswerkgroep „In verre kun je op een gegeven m< neutraal blijven?" De Vredes groep had het plan, om de bu voor de te houden collecte in te ten. „In een stencil hadden wi1 willen informeren, voor wie de c te bestemd zou zijn," aldus Vrede werkgroepled °n. Voor de de keer (B. en W. gaven eerde hen en PvdA geen toestemmi j collecteren voor Zuidelijk Afiü vangt de groep bot bij B. en 1

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4