Kritiek PAK op onderwijsbeleid van Duyverman 10 J jeen stank en eluidshinder" ANKERBESTRIJDING VERGT NTERNATIONALE AANPAK "In verandering jezelf blijven" BALLY Leidse begroting aangenomen Kuyper uit raad ONGRES IN LEIDEN FEBRUARI 1973 us if was Ham's eerste begroting als wethouder. Hij kreeg van raad lof en steun. (Foto Jan Holvast) hlitie in Korevaarstraat EN Behalve de begrotings- 00 eling kwamen er gisteren in se raad nog twee onderwerpen •leider Van Aken toonde zich over het voorstel van B >m de benedenverdieping van ld Korevaarstraat 30 te be- n voor opslagruimte en ruim- het keuren van in beslag ge- 1 voertuigen ten behoeve van de ,Vj politie .„De ruimtenood bij de zo groot dat dit alleen maar middel is", aldus de socialist, liever dat men de politie zou 'engen in een lege garage aan ot! Italiaansetour 5 ®|Ze fles LPOLICELLA", 1.6 liter f4,15 Selecto MOUTH „Costorico" per fles f 3,95 r«3tCO - Rosso 5CATO ITALIANO literfles f4.95 Muscatel _(U»snei J STEENSTR 8 TEL 21361 O^WERENSTR 6 - TEL. 3 00 69 HAARLSTR 204 TEL. 21611 LEIDEN Tamelijk onverwacht er was op tenminste nog één avond vergaderen gerekend heeft de Leidse raad gisteravond de behandeling van de begroting voor 1973 afgehandeld en deze aangenomen. Slechts één nog te behandelen onderwerp leverde daarbij stof tot uitgebreide discussie: wethouder Duijverman van Onderwijs kreeg felle kritiek te horen van mevrouw Van Seters (PvdA). ,,Deze wethouder ziet de grote lijnen niet, en hij geeft niet altijd juiste informatie", was de slotconclusie van het raads lid. Met name was mevrouw Van Se- die bepaalt welke leerlingen naar ters geschokt door de uitspraak van welke vorm van middelbaar onder- de wethouder, dat hi] maar twee wijs kunnen. De toets die nu wordt grote problemen ziet voor het onder- toegepast is mensonterend, vond wijs in Leiden: het feit dat het moei- zij. Duyverman: "Ik kan deze toets J IC onanhorp sr.holftn in lijk is om leerkrachten te huisves ten. waardoor de aantrekkings kracht van Leiden op leerkrachten niet voor de 15 openbare scholen in Leiden gaan verbieden." Van een andere, landelijke toets, gering is, en het langzame tempo verwachtte hij weinig heil: "Onze waarin nieuwe schoolgebouwen Leidse onderwijsmensen hebben "van de grond komen". daarop geen enkele invloed".Met Een discussie over het beleid dat de aanduiding "mensonterend" was bij de afdeling onderwijs van de ge- de wethouder het niet eens: "U be- meente wordt gevoerd leek hem, in doelt dat kinderen van de scholen in tegenstelling tot het PvdA-raadslid, de probleemwijken van Leiden niet weinig zinvol: "Dat wordt oeverloos dezelfde toetskunnenL™»ken gepraat." De wethouder toonde zich deren in andere wijkem Maar het overigens wel bereid om over be- is voorgekomen dat k.nderen uit leidskwesties te gaan praten naar Leiden-noor n West" aanleiding van geschriften die ande- ten dan kinderen uit Zuid-West re gemeenten hebben opgesteld, zo- Op vragen van mevrouw Van Seters als meerjarenplannen voor het on- over democratisering van het onder- derwijs "Maar dat moet wel op een wijs liet de wethouder weten dat hel zinnige manier gebeuren", voegde slechts éénmaal is voorgekomen dat hij daaraan toe. een lerarenraad een gesprek met hem heeft gewenst. Zwanenvlucht de Morssingel. Daarnaast speelde hij mét de gedachte om eventueel naar de huidige brandweerkazerne uit te wijken als de brawweer een nieuw onderkomen heeft. Burgemeester Vis meldde weinig heil te zien in de plannen van Van Aken. „De Korevaarstraat ligt dichter bij het politiebureau dan de Morssingel, en om over mogelijkheden in de brandweerkazerne te denken is het nog wel wat vroeg. Dat lijkt me een gok", aldus de burgemeester. „Boven dien zal de exploitatie van het pand Korevaarstraat 30 volgens ons plan gewaarborgd zijn". Hij deelde de angst van Van Aken voor stank of geluidsoverlat in de Ko revaarstraat en omgeving als de po litie daar zou komen niet. Flats PvdA-er Waal stelde vragen aan wethouder Kret v. stadsontwikkeling en verkeer over de bouw van 60 twee kamerflat aan de Hoagweg. Hij zei verontrust te zijn over het feit, dat een particuliere ondernemer kon gaan bouwen zonder dat het college daar iets aan zou hebben kunnen doe als dat ongewenst was. Wethouder Kret: „De praktijk wijst uit dat het met ongewenste ontwik kelingen in de binnenstad wel mee valt". Op het voorstel van Waal om voor de hele binnenstad een voorbe- reidingsbesluit te nemen reageerde hij afwijzend: „Bestemmingsplannen kosten veel tijd, waardoor er rem mende factoren in de plannen kun nen sluipen, en veel geld". Hij beaamde de steüling van Waal, dat er artikelen in het bestemmings plan van 1933 voor het gebied rond dp Haagweg zijn te vinden, die on gewenste ontwikkelingen onmogelijk maken. Lof voor Ham Boze reactie van PAK-fraotóelei- De overige portefeuilles konden zon der In 't Veld: "U voert een fraaie £,er erg veel moeite worden afge- zwanenvlucht uit de verantwoorde- handeld. Wethouder Ham van volks- lijkheid uit. Over allerlei punten, zo- huisvesting en openbare werken kon als het werk van de BAVO-commis- de Van PSP-er Amptmeijer in ont- sie leen commissie die zich bezig- vangst nemen voor zijn "vele en houdt met de aansluiting van basis- harde werk". onderwijs op voortgezet onderwijs) De wethouder verklaarde zich ak en het functioneren van de toetsen, koord met een voorstel dat was in- zegt u dat u geen verantwoordelijk- gediend door PvdA-er Waal om een heid draagt. Nu komen wij met een volkshuisvestingsplan op te stellen voorstel, en nu gaat u weer "maa- Dat plan zal echter wat langer op ren- zich laten wachten dan Waal had gedacht: "Er is veel en intensief Mevrouw Van Seters had aan de ov€rleg nodig Voor zo'n plan", al- hand van een groot aantal voorbeel- dus Ham Hij dacht wèi nog dit jaar den trachten duidelijk te maken, dat met het plan te kunnen komen. Aan discussie gewenst was en dat het be- een voorstel van PSP-er Amptmeijer leid van Duyverman naar haar oor- een overzicht geven van aantal deel op veel punten te wensen over- huizen dat de diverse woningbouw - laat. Zeer zwaar woog voor haar verenigingen in Leiden bezitten en met name de zg. seleotieve toets, waar zij die hebben, nagaan welke maatstaven er door de woningbouw- h-imttf- verenigingen worden gehanteerd bij de selectie van nieuwe huurders, en of er daarbij maatstaven zijn die buiten de gemeente om worden aan gelegd en de verenigingen rekenin gen en Jaarverslagen laten overleg gen wilde Ham gevolg geven. dus het voorstel, alleen worden ge sloopt of voor bewoning onbruikbaar gemaakt worden als er onmiddellijk gevaar voor instorting is, of als er zeer gegronde redenen zijn om aan te nemen dat er binnen drie maan den begonnen zal worden met het werk waarvoor de panden gesloopt moeten worden. LEIDEN D'66-raadslid Kuyper zal de Leidse raad binnenkort ver laten. Dat heeft hij gisternacht na afloop van de begrotingsbehandeling aan B. en W. en de raad meegedeeld. Als reden voor zijn vertrek noemde Kuyper de onenigheid tussen hem en het afdelingsbestuur van D'66. In te genstelling tot het bestuur is het raadslid van mening, dat het PAK samengaan ha de raad van D'66 met PvdA niet meer de waarde heeft die het samenwerkingsverband zou moeten hebben. Over de opvolging van Kuyper in de raad bestaat in D'66-kringen nog onduidelijkheid. De naam wordt ge noemd van „binnenstadsopposant" Wil van Rooyen. BEWONERS MINNEHUIS MEE NAAR LORENTZHOF KVP-er Cornelissens heeft waarschijnlijk niet geweten dat hij zo snel zijn zin zou krij gen. "Hou toch op, man", riep hij D'66-er Kuyper toe toen de ze zich mengde in een discussie tussen wethouder Kret en PvdA-er Waal. En zowaar, aan het eind van de avond liet Wou ter Kuyper weten dat hij inder daad op zou houden. Het "enfant terrible" van de raad, vooral opvallend door zijn vaak clowneske optreden, heeft het wel gezien. "Weer één", denk Je, gealarmeerd door be richten over de sterk afnemen de animo in het hele land voor het raadswerk. Tooh valt het allemaal mee. Rekenaars heb ben zch eens over verloop on der de raadsleden in Leden ge bogen, en vastgesteld dat we ruim onder het landelijk ge middelde zitten. De oorzaak van de betrekkelijke standvastigheid van de Leidse raadsleden werd me gisteravond onder Franse kaas en wijn traditioneel slot van de begrotingsbehandeling uit de doeken gedaan door PvdA'er Duivestein. "Kijk", zei hij „in de moeilijke stuatie waarin Leiden zich bevindt, is het niet makkeljk om er zo maar uit te stappen, midden in de rit". Wat somber voegde hij daaraan toe, dat er een vrij groot aantal raadsleden van plan is om na deze raadsperio de op te houden. Het raadslid maatschap, en zeker dat in Leiden, is niet iets dat je even snel "meepikt". Het aantal ver gaderingen is enorm, en wu het raadswerk wil behandelen heeft daarnaast de handen vol aan lezen van stukken, verza melen van informatie en wa: dies meer zij. Voeg daarbij de frustratie die veel raads leden oplopen omdat ze zeei enthousiast aan het werk begin nen, om straks te merken dat veranderingen niet of niet snej tot stand komen, en het zal duidelijk zijn dat het lidmaat schap van de raad bepaald een erebaan meer is. Het ligt voor de hana, dat er dan ook een moment zal ko men waarop er gewoon te wei nig kandidaten zijn die ten minste vier jaar mee wllen zwoegen. Als oplossing wordt door ve len gesuggereerd dat het raads lidmaatschap een volledige, be taalde dagtaak zou moeten worden. Misschen za] dat wel onvermijdelijk zijn. Maar voor lopig vrees ik dat op de manier verrukkelijke amateurs, de naast hun dagtaak nog met hart en ziel in de raad werkzaam zijn. snel als een uitgestorven ras te boek kunnen worden gesteld. Dan zal het niet snel meer voorkomen dat een raadslid zijn betoog begint met het spelen van de Internationale, socialis tisch volkslied, zoals PvdA-er Verboam dat gisteren deed. De strakke zakelijkheid zal het dan, vrees ik. tegen dit soort op rechte eenvoud moeten afleg gen. BERT VAN DOMMELEN schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden Doorstroming Een voorstel van KVP-er Corne lissens, dat mede was ondertekend door alle andere fracties, om steun te betuigen aan Hams verzoek aan het rijk om dezelfde doorstromings faciliteiten als de vier grote steden om daar ook zelf bij de Tweede Ka mer op aan te dringen en om ook andere in aanmerking komende re gelingen onder de aandacht van de minister te brengen, werd door Ham dankbaar overgenomen. "Ja", zei het college ook tegen een voorstel van de PvdA'ers Waal, Wep- ster en mevrouw Kerling om sloop of onttrekking aan de woonbestem ming van goed bewoonbare panden \an de gemeente tegen te gaan. Pan den die aangekocht of bestemd zijn voor sloop mogen in Ihet vervolg al- LEIDEN Vrijwel alle bewo ners van het Minnehuis in De Kaarsenmakerstraat kunnen mee naar Lorentzhof. Het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land heeft toestemming gegeven het personeel van het binnen kort te openen bejaardenhuis Lorentzhof uit te breiden. Het betreft een uitbreiding van de verplegingsmogelijkheden en een uitbreiding van de mogelijkhe den om samen te leven, zoals men dat in het Minnehuis ge wend is. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat slechts 15 van de be woners van het Minnehuis zou den kunnen verhuizen naar Lo rentzhof, maar na publicaties in deze krant en na een uitzending van AVRO's Televizier bleek dat er méér kon, dan men aanvan kelijk dacht. LEIDEN „De veranderingen, die mei 1969 aan onze universitei ten heeft ingeleid, heb ik niet slechts waargenomen, maar ze ook in een symbiose van tijdgenoot, historicus en bestuurder ervaren. Waren de ze in onze academische wereld diep ingrijpende veranderingen er niet geweest, dan zou ik niet voor u heb ben gesta/in." Dat zei rector magnificus prof. dr. A. E. Cohen vanmiddag in een re de, die hij uitsprak ter gelegenheid van de 398ste dies natalis van de Leidse universiteit. Als historicus haakte de recotr magnificus in op de geschriften van de kortgeleden herdachte Huizinga. Hij zei een nog steeds onvoltooide verwondering over en geboeidheid door de intense samenhang van ver leden en heden en evenzeer de on verbrekelijke band van de kijk. die men als historicus op het bestudeer de verleden heeft met de eigen erva ringen in de eigen tid. Het wezenlijke van de geschiede nis is de verandering. Verandering is een kernwoord van onze tijd; ze dringt zich aan ons op en de moei lijkheid is, erin jezelf te blijven, dat wil zeggen: voor wie naar een innerlijk geestelijk evenwicht stre ven. de veranderingen in de wereld buiten hen om zodanig in zich op te nemen dat men ze verwerkt. Dat is niet slechts een individueel proces maar ook een collectief. In die sfeer ligt de historie van de tot standko- ming van onze nationale autoweg E8. die van begin af aan door aotie- groepen begeleid is, eerst door die van de burgemeesters en zakenlei- Nieuwe woorden Een waardevolle bron voor het er varen van verandering is de taal. Bombrief en randvoorwaarde zijn nieuwe woorden die voortkomen uit een nieuwe politieke en sociale rea liteit en een meer verfijnd weten schappelijk inzicht, maar soms gaat een maatschappelijk ontwikkeling zo snel dat een pas ontstaan woord een volgende fase van het proces al niet meer toereikend uitdrukt. Prof. Cohen wierp ook een blik naar de toekomst. In onze tijd die zich als één van crisis en overgang beschouwt, verneemt men zelfs de klacht, dat ook de toekomst niet meer is wat hij vroeger was: vroeger kwam hij vanzelf, nu moet Je hem gaan maken, en als Je dat niet doet. dan doe Je toch Iets. De lectuur van futurologische boeken wekt de in druk dat de huidige en toekomstige generaties voor belangrijke en zelfs voor ons besef essentiële en schok kende veranderingen zullen komen te staan. Maar niet zonder een lichte be kommernis over het métier van de historicus in de toekomst, vraag ik mij af of die veranderingen een zo danige kloof zullen betekenen dat hij niet meer in staat zal zijn tot parti cipatie in de ervaringen van de men sen die voor hem hebben geleefd. Is de huidige groeicrisis er één van een andere kwantiteit of van een andere kwaliteit dan vorige? Ik houd het voorshands op het eerste alternatief. N1| EN Morgen begint aan de Leidse universiteit een in- tionale cursus om de Europese samenwerking bij het zoe- laar kankervirussen te bevorderen. Aan de cursus nemen lensen uit zeventien landen deel. De cursus is georgani- door de Boerhaave-commissie van de medische faculteit ^eiden in samenwerking met de European Organization search on Treatment of Cancer. latste jaren is bij onderzoeken J"schillende diersoorten, zoals Jn, kippen, muizen, katten en vastgesteld dat diverse vor- n kanker door een virus wor- roorzaakt. Een van de metho- D dat uit te zoeken was het ii Z van de virus, aangetrof- "j, i een aan kanker lijdend dier g^rbeeld een muis) bij een soort- En dat dier kreeg dan inder daad ook dezelfde soort kanker. Ook ontdekte men, dat veel dieren al voor hun geboorte door het virus zijn be smet maar pas op latere leeftijd aan kanker gaan lijden. Vaccinatie bleek in veel gevallen (niet in alle) de kan ker te kunnen voorkomen. Het is vrijwel zeker dat bepaalde vormen van kanker ook bij mensen door een virus worden veroorzaakt. Alleen kan de methode: inspuiten niet virus en kijken of je kanker krijgt, bij mensen niet worden toege past. Men probeert nu onderzoeken te verrichten op apen en op levende menselijke tumoren die van de ope ratietafel komen en in stikstof wor den opgeslagen. Het definitieve be wijs voor het bestaan van menselijke tumorvirussen is nog niet geleverd. Tijdens de cursus die de komende dagen in Leiden wordt gehouden zul len vooraanstaande geleerden uit vele landen (ook Verenigde Staten en Rusland) over hun ervaringen vertel len. De noodzaak om tot een vergaande Europese samenwerking te komen is het feit dat er zoveel verschillende soorten van kanker voorkomen dat het in klein verband onmogelijk is daar medicijnen op uit te proberen. De Europian Organization for Re search on Treatment of Cancer wil bereiken dat patiënten die aan de zelfde soort van kanker lijden en die verspreid over heel Europa wonen, in gespecialiseerde klinieken worden be handeld, waarmee de kans op gene zen of stopzetting van het voort gaande virus-proces veel groter is. Het is op het ogenblik vrijwel onmo gelijk bepaalde behandelingen uit te proberen om dat ziekenhuizen een grote verscheidenheid aan soorten kankerpatiënten hebben die allen een eigen behandeling nodig hebben. De verschillende landen hebben elk apart te weinig patiënten van één soort kanker, gezamenlijk zou het probleem wed kunnen worden aange pakt. LEIDEN Moederdag 1972 zondag 14 mei) zal diep gegrift blijven in de herinnering van me vrouw M. M. v. d. Marei-Van den Hoven van Genderen te Voorschoten en haar schoondochter, woonachtig in Amsterdam. Met de Amsterdamse aan het stuur en nog twee inzittenden reden zij op de Kanaalweg ter hoogte van het fabriekscomplex toen de auto in een slip raakte en in de Nieuwe Vaart terechtkwam. De twee inzittenden wisten spoedig op het droge te komen, doch met de beide dames liep het minder goed af. De bestuurster wist zich uit de auto te wer ken, maar was daarbij ver naar het midden afgedreven. Mevrouw Van de Marei kon zich echter niet bevrijden en bleef in doodsangst in de auto achter. Terwijl veel mensen bleven kijken sprong de 16-jarige Arnold Vleerbos uit Leiderdorp het wa ter in om eerst de drenkelinge te redden, waarna het hem na een moedige poging ook gelukte om mevrouw Van de Marei uit de auto te halen. Redder en geredden waren gistermiddag in het stadhuis bijeen om daar in de kamer van de bur gemeester nog eens over het ongeluk en de daarop gevolgde redding na te praten. Burge meester Vis prees het moedig optreden van Arnold en reikte hem namens het Carnegie Helden fonds een oorkonde (foto Holvast) en een zilveren asbak met inscriptie uit, waaraan beide da mes een boeket bloemen toevoegden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3