rand in Parijse school ost 18 mensenlevens 100% 7UP won 99 cent Herleving van McCarthy-isme Boomgaardmoordenaar krijgt levenslang Moskou wil Hongarije buiten controle houden El Gevangenisstraffen voor SD-officieren Nixon moedigt agressieve aan sfeer DAG 7 FEBRUARI 1973 BUITENLAND UUR GREEP RAZENDSNEL OM ZICH HEEN JS Een felle brand in d jdelbare school in Parijs isteravond het leven ge- e! ayijftien kinderen en drie rJ enen. Vijf personen wor st vermist. kinderen werden met onden en verschijnselen ikvergiftiging in zieken- opgenomen. Voorts werd jt ndweerman bij het blus- e rk ernstig gewond. 5 t nu toe gevonden slacht- it aijn dusdanig verminkt dat D atie vrijwel niet meer mo- Toen het vuur 's avonds heen greep, bevonden zich r zestig personen voor het el kinderen in het vier ïgen tellende gebouw. 7 ort fj joggetuige verklaarde even Pi ;en uur een kleine vlam te gezien op de eerste verdie- d de school, waar 's avonds ssen werden gegeven. De ie raarschuwde de brandweer, 5- tog voor deze arriveerde. 16 de gehele verdieping al als ?(tel. Volgens de brandweer het vuur zich razendsnel. ouw, dat uit betonblokken 'j etrokken en pas twee jaar stortte in toen het eerste aon nog maar nauwelijks was gebracht. Twee uur c litbreken van de brand waren !tr 100 brandweerlieden nog neig met het blussingswerk. Meerling van de school heeft d, dat een goslucht zich t gebouw had verspreid. An- uigen zeggen, dat by het uit- van de brand een ontploffing T j/~\ i maar men weet niet of Voorstel voor INAVU onaanvaardbaar loffing aan de brand voor- Ik is of er op volgde. csfront loopt Polls" uit Gaullisten id •fi is (AP) Uit het laatst WENEN Moskou wü Hongarije opinieonderzoek van ihet als flankland buiten de controle van Figaro blijkt dat 47 per- een eventuele MBFR-troepenreductie gevraagden zijn stem zal uit houden. Dat heeft de Russische dele- op de socialistisch-commu- gatieleider Chlestow gisteren tegen over de Amerikaanse en Nederland se delegatieleiders Dean en Quarles van Ufford verklaard. Dit voorstel heeft de NAVO als absoluut onaan vaardbaar van de hand gewezen. De voorbesprekingen voor de weder zijdse troepenvermindering zijn daarmee in het slop geraakt nog voor ze officieel zijn begonnen. Quarles van Ufford en Dean had den gisteren als woordvoerders van het Westelijke bondgenootschap hun Russische collega opgezocht in de hoop daarmee de tweede ronde van de informele voorbesprekingen op gang te brengen. De eerste ronde was maandag met een zgn. vdenk- pauze", waarin de meeste delegaties op nieüwe instruoties uit hun hoofd stad wachtten, afgesloten. a combinatie, Volksfront) en -ent op de regeringscoalitie, jrkiezingen voor de nationale king zullen in twee delen .wor- u< ouden, op 4 en 11 maart aan- van Le Figaro, dat lis gepubliceerd, toont in ver met het vorige een winst combinatie van 4 per een achteruitgang der rege- Aibinatie van 6 percent. J sengroep, bekend als de „her- behaalden bij het vorige ek en ook bij dit laatste 14 la este politieke waarnemers in f geloven dat als de Gaullis- alleen niet meer kunnen rooi- Bullen trachten een alliantie middengroep aan te gaan. FAIRFIELD <Rtr) De „boomgaardmoordenaar" Juan Corona is in Fairfield in Cali- fornië tot 25 maal levenslange gevangenisstraf veroordeeld we gens moord op 25 landarbeiders, maar niemand kan zeggen hoe lang hij in feite in de gevange nis zal moeten blijven. Het is niet duidelijk wat het vonnis nu precies betekent. De 38-jarige Mexicaanse Ameri kaan was op 18 Januari schuldig bevonden aan 25 gevallen van moord in de eerste graad. Hij had 25 zwervende losse landar beiders doodgestoken en aan stukken gehakt en daarna in een boomgaard begraven die bekend werd als ,de boorp- gaard der doden". Wanneer iemand levenslang heeft moet hij minimaal zeven jaar in de gevangenis blijven. Gemiddeld wordt dit echter wel twaalf Jaar en mensen die ver oordeeld zijn voor het doden van een politieman moeten wel 18 tot 20 jaar uitzitten. De rechter sprak het vonnis uit na een dag vol verwarde, tegenstrijdige getuigenverklarin gen, zoals tijdens het proces al herhaaldelijk was voorgekomen. De rechter wees voorts de eis van advocaat Richard Hawk voor een nieuw proces van de hand en beval hem onmiddellijk voor 54 dagen gevangen te zet ten wegens 18 gevallen van min- ichting van de rechtbank. De verontwaardigde advocaat werd prompt weggevoerd. De zaak-Corona begon in mei 1971, nadat in de vochtige perziken- en pruimenboomgaar- den langs de rivier Feather, on geveer 40 km ten noorden van Sacramento, de graven van 25 landarbeiders werden gevonden. De slachtoffers waren op wrede manier gedood. Corona werd gearresteerd na dat er elf lijken waren opge graven. Voornaamste bewijzen tegen hem waren vleesbonnen op zijn naam, die op de lijken werden gevonden, een „doden- Juan Corona lijst" met de namen van zeven slachtoffers, en een met bloed besmeurd kapmes dat in het huis van Corona werd gevonden. Bedrijven gesloten in deel van Rhodesië Brandweerlieden bij de resten van dé middelbare school in Parijs, waarin een groot aantal kinderen omkwam. SALISBURY (RTR) De Rhode- sische regering heeft uit „veiligheids overwegingen" de sluiting gelast van Afrikaanse scholen, winkels en be drijven in het stamgebied, dat grenst aan het centenary district. In dit district hebben guerrillastrijders ac ties ondernomen tegen plantages van blanken, waarbij zondag een 72-Jari ge Britse bezoeker werd gedood. Afrikanen in het gebied zien de sluiting als een collectieve straf fing. De autoriteiten menen dat de Na proces van 14 maanden FRANKFURT (DPA) Na een proces van veertien maanden heeft een rechtbank in Frankfort oud-of ficieren en leden van de Sicher- heitsdienst wegens medewerking aan massamoord in de Sowjet-Unie tot gevangenisstraffen veroordeeld. de in opdracht van de "Reichsführer SS", Heimrich Himmler. Hun man schappen moesten 30.000 Joden brengen naar de loopgraven waar zij zouden worden neergeschoten. Plantius werd veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf. Teltz kreeg De beklaagden werden be- 3*4 E<*ert drie laar Kuhr £ne^wS„krt)!!t V8n de Plaat" schuldigd van medewerking aan het 214 jaar. selijke bevolking. tweederangsstatus op de conferentie genoegen te nemen. In NAVO-kringen is men niet be- Kahane beschuldigd Rabbijn Meir Kahane, leider van de Joodse Defensie Liga, en drie anderen zijn gisteren in Tel Aviv formeel beschul digd van een poging om wapens te smokkelen uit Israël. De Joodse De fensie Liga verklaarde al eerder op een persconferentie dat zij wapens naar het buitenland wilde smokkelen voor vergeldingsacties tegen Arabi- liquideren van 30.000 Joodse vrou wen, kinderen en grijsaards en 6000 politieke commissarissen van het Rode leger in de Jaren 19411942. De hoogste straf (15 jaar) kreeg de Walter Gross werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Hij had als commandant van een klein Pools station een Jonge Jood door een nek- 68-jarige Adolf Petsoh, die destijds schot gedood toen hij door Poolse en volgens zijn opgaven 12.000 Joden Duitse reizigers uit een compartt- door een nekschot om het leven had ment van een trein was gegooid Hij catie veel te substantieel. Zij vrezen dat de zaak behoorlijk vastzit. Het sche vestigingen en diplomaten in Westen zet zich schrap, maar nu er de Verenigde Staten en Europa, naar gebracht. De beklaagden Johan Kuhr (56), Heinrich Plantius (58), Heinz-Die- ter Teltz (56) en Rudolf Ecekrt (58>, die tien Jaar geleden uit actieve beriep zich op een bevel, alle buiten de getto's aangetroffen Joden on- middelijk te doden. Rechters, openbare aanklager en verdedigers hebben tijdens het dienst als commissarissen van poli- maandenlange proces bezoeken ge- tie werden geschorst, hadden in het bracht aan de VS, Israël, Oostenrijk reid deze zet van de Russen alleen al zoveel tijd is verdaan, komt het aianleiddng van het bloedbad van voorjaar van 1942 deelgenomen aan en ook aan de Sowjet-Unie waar de voor de NAVO op nog een paar da gen ook niet meer aan. München tijdens de Olympische zo merspelen van vorig Jaar. het opruimen van tien getto's in het Russische gebied Pinsk. Dit gebeur- ADVERTENTIE Seven-Up.de beste manier om je dorstte lessen,kost 99 cent De NAVO hoopte de tweede ronde meer structuur te geven door de contacten systematisch tussen twee Oost- en twee West-landen te laten verlopen. Vroeger dan verwacht werd dit contact met de Russen opgeno men: er moest zelfs een NAVO-biJ- eenkomst voor worden uitgesteld. Daarbij hervatte de Rus geheel on- niet-blanke personeelsleden verwacht een onderwerp dat al eni ge malen, maar slechts zeer ter loops en zijdelings, ter sprake was gekomen: Hongarije zal aan de MBFR-conferentie slechts als waar nemer mogen deelnemen en dus in feite de status van flankland krijgen. De NAVO kan met dat voorstel on mogelijk akkoord gaan. I stakingen s luid-Afrïka ,5 SAN (Reuter) Met stok- vo wapende Afrikanen hebben "kantoren van het bantoebe- 3o|to Durban gedwongen hun verlaten. De staking van 'rte gemeente-ambtenaren is a geheel compleet. ensten worden op gang gehou- or blanken. De vuilnisdienst 4 ere essentiële openbare dien- bben onder de staking te lij- g Dgeveer 4000 stakende ge- werkers hebben een aanbod, e: 1 gemeentebestuur dinsdag had gedaan, resoluut verwor- oi üorgesteld was alle neger-ar- Betekenis In Hongarije zijn sinds vele Jaren Russische troepen gestationeerd. Het bezit door zijn geografische lig- een directe loonsverhoging güig grote strategische betekenis, procent met een minimum De uitnodiging voor deelneming aan de MBFR-besprekingen, die de NAVO op 15 november vorig Jaar heeft uitgestuurd, is door Hongarije aanvaard, zonder dat het toen te kennen heeft gegeven liever als flankland te willen meedoen. Hongarije bood gisteren aan met iid'ee rands per week te geven, «toen zijn gemiddeld ongeveer !j is per week (ongeveer f.50) eisen tien rands per tdustriewyk Jacobs van Dur- ,u aken ongeveer 5000 textiel arbeiders, de groentemarkt weigerden flse arbeiders bijna 70 Sfagens met aan bederf on- levensmiddelen te lossen. „MS" De Amerikaanse regering Et tekort dat de staking ver- heeft voor al haar publikaties nu ook [t zijn de prijzen van vers de aanduiding „Ms" aanvaard als groenten al met 25 procent voorvoegsel voor de namen van vrouwen, ongeacht of rij getrouwd of niet getrouwd zijn. En als zij geen bezwaar hebben, kan dit zowel gelden voor Ms. Nixon als Ms. Ame- met wapens Met 120 ton rika, voorheen Mrs. Nixon en Miss !Ü,en waPens aan boord is America. De nieuwe betiteling is op- genomen in de herziene editie van het titulatuurboek der staatsdrukke- 'tische vrachtschip „Sabrin" cht van maandag op dins- de Cyprische haven Ammo- rij. Over het algemeen wordt ms uit- gesproken als „Miz". De laatste der tig Jaar werd de term algemeen ge- bruikt door bijv. firma's die rekenin- ken de autoriteiten op Cyprus gen uitsturen om te voorkomen dat bding misschien illegaal voor een vrouw foutievelijk mej. of mevr. wordt genoemd. aan de grond gelopen. Hoe lading volgens de Egyptische 11 voor Syrië bestemd was, on- bestemd was. WASHINGTON Een vrede mag dan be reikt zijn in Vietnam, maar vrede tussen hen die in de Verenigde Staten voor en tegen de oorlog waren, is er allerminst. Gesteund door het Witte Huis zijn de supporters van presi dent Nixon er nu op uit diens critici in het nauw te drijven. Hun aanvallen hebben in korte tyd een nationale atmosfeer gecrëerd, die overeenkomsten begint te vertonen met de communistische heksenjachten van wijlen senator Joseph McCarthy. Nixons „eervolle vrede" is voor de reactio nairen een rechtvaardiging aan het worden voor hun Jarenlang gekoesterde wrok tegen de progressievere en links-radicale elementen van de Amerikaanse samenleving die zich tegen de oorlog verzetten. In deze stemming van hovaardig gelijk („I always told you so") dreigt een algemeen reactionair klmaat van onverdraagzaamheid te ontstaan, dat met alleen ten koste kan gaan van de progres sieve ideeën en programma's maar zelfs ten koste van carrières. Deze ontwikkeling was na afloop van een oorlog die Amerika aan de rand van interne chaos bracht, te voorzien en er was dan ook reden om aan te nemen dat president Nixon daarop doelde, toen hij in zijn rede, waarin het akkoord werd afgekondigd, zei dat er nu een tyd aanbrak om de nationale wonden te helen. Het tegendeel blijkt het geval te zijn. Niet alleen onderneemt het Witte Huis niets om deze rancuneuze „victorie-stem ming" onder de reactionairen in een Juist perspectief te plaatsen, maar president Nixon moedigde deze agressieve sfeer zelfs aan door op zijn persconferentie enkele dagen later te spreken over de moed van zijn supporters om tegen het oordeel van „de zogenaamde betere vertegenwoordigers" (lees: linkse) van de nieuwsmedia in ,in zijn Vietnam-beleid te blijven geloven. Daar bleef het niet bij. Op dezelfde persconferentie legde de presi dent er nog een uitdagend schepje bovenop. HU voegde de journalisten toe, dat zij er uiteraard van zouden kokhalzen om zijn term „eervolle vrede" op te moeten schrijven maar, zei hij, het was dan toch maar de waarheid. Het leek wel, zei hij, alsof zij die altijd zo de mond vol hadden over het be ëindigen van de oorlog nu de meeste kritiek hebben op het bereikte akkoord, en deze cri tici waren het dan in ieder geval niet die de nationale wonden wensten te helen. „Wij wel", voegde Nixon er nog aan toe. In de daarop volgende dogen werden congresleden, Journalisten en ex-regerings functionarissen door verschillende Republi keinse zegslieden ervan beschuldigd met htm kritiek het beëindigen van de oorlog ver traagd te hebben, dat zij valse geruchten in omloop hadden gebracht over een verschil van mening tussen president Nixon en dr. Kissinger, en dat zij meningen vormden over de kerstbombardementen zonder de feiten te kennen. Enkele dagen geleden werd namelijk met instemming van het Witte Huis een van Nixon's staf - assistentenCharles Colson, op een televisieprogramma losgelaten, waar hl] zei dat de kritiek op de oorlog de onder handelingen üi Parijs hadden belemmerd. Als er steun van beide partijen was geweest voor het beleid van de president, zei hij, „denk ik dat de oorlog veel eerder beëindigd zou zijn geweest". Colson (die overigens genoemd wordt in verband met de door het Witte Huis geleide politieke sabotage van de Democratisch par ty gedurende de afgelopen verkiezingen) noemde Clifford Clark, president Johnsons laatste minister van Defensie, als typisch „voor een groep mensen die de positie van dit land (Amerika) in Vietnam hebben ge compromitteerd". Deze mensen, aldus Colson, wensen een „oneervolle vrede". Tot deze groep rekende hij de senatoren Fulbright, McGovern en Kennedy. Colson had ook een naam voor ze bedacht: „De uitverkoop-bri gade". Barry Goldwater Ongeveer tegelijkertijd werd door de aarts conservatieve senator Barry Goldwater een pamflet in omloop gebracht over Vietnam, dat volgens insiders in het Witte Huis was opgesteld. Daarin was te lezen: „Gedurende vier moeilijke Jaren stond Richard Nixon vrijwel alleen in de hoofdstad van het land, terwijl pietluttige, kleinzielige mannen hem geselden over Amerika's betrokkenheid bij Vietnam. Geen enkele president is meer blootgesteld aan constante, niet aflatende bestokingen". Het vredesakkoord is voor deze reactionai ren een vrijbrief geworden voor vergelding, niet voor de verzoening die het Witte Huis in het vooruitricht stelde. Dat is ook de be tekenis van president Nixons onverzoenlijke uitspraak over de dienstweigeraars die liever het land ontvluchten dan dat zij deel zouden nemen aan een oorlog waarin zij niet ge loofden. Zij kunnen niet' vergeven worden, zei Nixon, en als ze welkom zijn in een ander land, laat ze daar dan maar blijven. Tom Wicker, de columnist van de New York Times, die zich al Jaren heeft verzet tegen de oorlog, schreef onlangs: „Het is dus misschien Juist, zoals de president vermoedt, dat zij die tegen de oorlog zyn nu „de min ste bevrediging" ervaren van de overeen komst die zo breekbaar in stand wordt ge houden. Bly zyn dat de ellende voorbij is, is niet hetzelfde als er trots op zyn dat de oorlog werd gevoerd en hetzelfde kan mis schien gezegd worden van de manier waarop Nixon er een eind aan heeft gemaakt „nog één zo'n vrede en we overleven het niet". Nobelprijs Een debat over de noodzaak van de „ta- pytbombardementen" in december, of de oor log niet sneller beëindigd had kunnen wor den, of de bereikte vrede wel de „eervolle vrede" is die president Nixon voor ogen staat een dergeiyk debat kan, tenminste in de vorm van een tweespraak, een helende functie hebben. Maar het Wite Huis geeft er de voorkeur aan de critici nu eens en voor altyd in het ongeiyk te stellen en hen liefst, de mond te snoeren. Als dat niet het geval was, zou het Witte Huis er ook nooit in hebben toegestemd om president Nixon kandidaat te laten stellen voor de Nobelprijs voor de vrede een gebaar van monumen tale ongevoeligheid Jegens de internationale reactie die Nixons Vietnam-beleid Jarenlang heeft opgeroepen. Het kenmerk van de vertwyfelde Jaren van het McCarthyisme, toen iedere liberaal auto matisch verdacht was en even automatisch dus niet vaderlandslievend, was de onver draagzaamheid Jegens de oppositie. Dit dreigt ook het kenmerk te worden van deze naoorlogse periode. Het is dan ook niet min der dan een supreme ironie dat Juist in deze dagen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken onlangs een receptie werd gehouden ter ere van de diplomaten die door wyien senator McCarthy in hun car rières voorgoed werden geruïneerd, omdat zy voorzagen dat Mao Tse-toeng het van Tsjang Kai-tsjek zou winnen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9