reertsema voor hervatting overleg msterdam licht inisterie in ,er metro-zaak "Laat ze maar elke week komen" [EGEN JAAR GEEIST TEGEN ENADELOOS STRAFPELOTON Hogere rente èn gratis Spaar-Q-bus voor elke nieuwe spaarder bij deNMB Hogere rente )CU MOTIE VAN KAMERLID ROOLVINK (ARP): ok Utrecht wil het troene hart" sparen Pres-commissaris van afvaliabriek neemt ontslag gpAG 7 FEBRUARI 1973 BINNENLAND HAAG Minister Geertsema is bereid het overleg e centrales van overheidspersoneel in een volstrekt rorm te hervatten. „Het kost me geen moeite en geen om met een uitgestrekte hand tot een overleg te ko- zei de bewindsman gisteravond in de Tweede Kamer. nbtenaren op de volgestamp- ines hoorden hun bewinds- [gen dat de verhouding tus- kabinet en de centrales niet oord was, dat daarvoor der- 5 üg zijn om dit vertrouwen 3 tellen. Volgens de bewinds- 7 iu een dergelijk college van trouwen en mannen "het slechts vertroebelen", het tweede-kamerlid Rool- toonde zich met de toe- Ijin van de minister gelukkig. I aanzienlijk meer dan tijdens otingsbehandeling over uw gekomen", zei hij. danks kwam hij toch met tie, waarin hij aandringt op ter discussie stellen getroffen maatregel, waar ambtenaren inplaats van 10 rocent pensioenpremie moe- betalen. en kwam niet zozeer het igsbesluit zelf ter sprake e wijze waarop dit tot stand is gekomen. Roolvink merkte op dat in het algemeen rijksambtenaren reglement is vastgelegd dat eerst na overleg met de centrales beslissin gen door het kabinet kunnen wor den genomen. Een groot deel van de Tweede Ka mer sprak zich tijdens de debatten vóór heropening van het overleg uit. Alleen het SGP-lid, Abma, keur de de massale demonstratie die gis teren door de ambtenaren vóór de behandeling in de Tweede Kamer werd gehouden, af. Over de verhoging van de pen sioenpremie op zich was weinig kri tiek. Drees (DS'70) vond het ver keerd dat de politieke ambtsdragers veel pensioen krijgen. "De politie ke pensioenen zullen moeten wor den herzien", zei hij. De moties van Roolvink, Laban en Meis zullen vandaag in stem ming worden gebracht. JERDAM (ANP) De be- iugen die de heer N. Broker, khouder van de Amco (Am - se Metro Combinatie) tegen iemerscomibina/tie heeft geuit termiddag besproken in een ring van B en W van Amster- wethouders Lammers (Pu- Perken) en Polak (Financiën) hierbij verslag van het uit- tesprek dat zij maandag mee Broker hebben gevoerd. Ds een gisteravond verstrekt liqué is besloten het minas- Verkeer en Waterstaat en lier van Justitie in de hoofd- te lichten over de door B en imen stappen en het verloop onderzoek, omdat bij de ook rijiksgelden zijn betrok - desbetreffende commissie u t de gemeenteraad zal korte termijn worden ge- erd en de beschikking krijgen over de door de boekhouder ver- Volgens B en W concentreren de beschuldigingen van de heer Broker zich in hoofdzaak op de volgende punten: bepaalde extra kortingen die aan nemers hebben bedongen en die naar zijn mening aan de gemeente als op drachtgever ten goede zouden moeten komen, zoucen worden weggeboekt en daardoor aan de gemeente worden onthouden; aannemers zouden bepaalde docu menten (met name facturen afkom stig van de partners in de Amco» achterhouden of te laat bij B en W inzenden; de controle van Puiblieke Werken op de uit te betalen bedragen zou onvoldoende zijn en moeten worden versterkt. De boekhouder heeft aan gegeven hoe de controle naar zijn mening zou kunnen worden verbe terd. Molly kon kiezen. Het afgeladen Binnenhof de klont ambtenaren daar telde al 15.000 koppen liet van alles tegen de gouvernementsmuren daveren. Door Thom Olink Molly was de gebeten hond en bleef binnen. Liet zelfs zijn ge zicht niet zien voor de ramen, maar moet toch wel iéts hebben vernomen van de joelende spreekkoren, die uit de hemel daalden. De boze drom spaarde Geert sema niet: „Kom er 'ns uit dui tendief" en natuurlek de klas sieke, die Piet Romeyn voor de vergetelheid bewaarde en door gaans voor scheidsrechters wordt gebruikt. Veel meer dan zingen, schreeu wen en een bord in het zwerk steken kon de eindeloze schare ook niet doen. De grootste de monstratie in Den Haag was hoofdzakelijk een aanwezig zijn. Zo hadden de bestuurderen het ook gewild. Vorige week waren ze nog niet zeker van het succes. Van der Ploeg toen: „Als het misgaat en er komen maar een paar men sen staan we voor aap". Zijn gezicht stond gisteren om streeks de noen op vrolijk; liefst veertigduizend kruisvaarders maakten duidelijk, dat beter overleg met him organisaties snel moet komen. Het waren mannen in uniform die eventjes de uitstekend be stuurde rust doorbraken Am sterdamse brandweerlieden wil den hun krachten meten met de Haagse politie en moesten even later tot winnaar worden uitge roepen, want de dranghekken begaven het. De ambtenaren; de onderwij zers, de anders zo bedaarde lo- kettisten schreeuwden wel boze en vieze dingen en een enkeling wond/ich op zoals hij vermoede lijk nog nooit had gedaan, maar alles bleef binnen de palen en de perken. Gelijk wij dat van amb tenaren verwachten. Goed, een aantal jonge meiden sloeg hitsi ge taal uit en een naamloze uit de met borden en spandoeken doorspekte rijen probeerde jene ver uit een heupfles kwijt te ra ken aan een politiepaard. Goed, 2 fietsen en een bijbehorend rek gingen krom onder al dat emo tioneel getrappel, en ook waar is, dat er een ruitje naast de ingang brak, maar met veertigduizend boze mensen op de been kan daarover niemand klagen. Ook de politie kon gisteren bij het dunnen van de kolonnes la chen. Verkeersopstoppingen en nog al wat afgerukte Jaskno pen. Meer niet. Naarmate de verveling, de dreigende verre reis terug en de rommelende maag Molly meer en meer naar de vergetel heid dreven, groeide het aantal open plekken op dat Binnenhof. De schare draaide een handvol hardnekkigen de rug toe en zet te de borden aan de kant. Dat deed ook die ene ambtenaar met het bord, dat velen door zijn tekst zal hebben gefascineerd. Tussen de snelle rijmen en ver bale voltreffers hing daar op een bruine ondergrond stapel tjes in de lucht; "Chocolade ha gelslag is lekker" Sterk, tussen al die waarschu wingen aan Molly, was ook de kaart van heel Afrika, op z'n zijkant. Niet alles was te door gronden. Koe Een kartonnen koe op maat, die eerder bijna in het kamerge bouw kon worden geduwd, ging ook niet mee terug. Wie later op de middag over het verstil lende binnenplein liep, kon haar zien staan in de schaduw van de Raad van State. Toen al kon de Haagse mid denstand de kassa's wel kussen. De keurige demonstranten ke ken bij het dagje uit in de resi dentie niet op een losse stuiver. Wie omstreeeks vier, vijf uur een Chineesje wilde pakken kon wel bij de parkeermeter gaan zitten, broodjes waren in de bin nenstad niet meer te krijgen en de clientèle van de stamcafé's zag het kalme borreluur ver bleken, toen zeer dorstige amb tenaren in rotten van vier hun drempelvrees negeerden. "Laat ze maar elke week de monstreren" kon Je op vele plaatsen horen. De ambtenaren hebben voor het eerst met de vuist op het bureau geslagen en dat bete kent veel. Dat zullen ze Molly inmiddels ook wel hebben ver teld. ECHT (ANP) Het Provin- estuur van Utrecht wil de s ande verstedelijking van het bied in het westen van de zoveel moge111 k afrem - et westelijk weidegebied deel uit van het zogenaam de hart van Holland, het ge- wordt omgeven door de j>te steden Amsterdam, Rot- Den Haag en Utrecht. Öe "vlucht uit de grote stad" eeds meer mensen in dit nog dijk groene, open, rustige ffle gebied wonen waardoor ke plaatsjes als Kamerik Lo- IHeskop, Zegveld, Benschop en Kookengen langzaamaan drei gen te verstedelij ken. In de jaren 1960 -tot 1970 is de be volking in het westelijk weidegebied al sterk toegenomen, met een groei van 3,6 procent per Jaar. Een en an der blijkt uit de structuurschets voor het westelijk weidegebied, die het provinciaal bestuur van Utrecht, vandaag, woensdag, het licht heeft doen zien. Met deze schets gaan de provinciale bestuurders in maart "de boer op". De bewoners van het gebied kunnen dan in een aantal bijeenkomsten hun zegje doen over de plannen ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) De presi dent-commissaris Joh. de Jong van de NV Afvalverwerking "Rijnmond" heeft met ingang van heden dins dag zijn ontslag genomen. Hij kan zich niet verenigen met het feit dat de afvalfabriek draait zonder de ver eiste hinderwetvergunning. Zijn voorstel om de fabriek, die maandag van Start ging, stil te leg gen werd gisteren weggestemd door 7 van de 9 commissarissen. In een brief aan de aandeelhouders van de vuilverwerkende onderne ming dat zün de 23 Rijnmondge meenten plus het openbaar lichaam Rijnmond laat de heer de Jong weten, dat hij geen verantwoordelijk heid meer kan dragen voor de thans ontstane situatie. Hij meent, dat de commissarissen die de fabriek draai ende willen houden zonder de wette lijke vergunning handelen in strijd met een artikel van de statuten van de vennootschap. De drie mannen beklaagdenbank van de Arn- rechtbank speelden gisteren 6! Ik geen thuiswedstrijd. De tri- - af officier van Justitie Pie lt ande een ovatie, alsof hij met het winnende doelpunt had of 8: aegen Jaar gevangenis- et aftrek vooi Jan (43). Ernst Klnny (36), de drie zonen woonwagenkoning Pila K. Een gold *ls waardering voor wat de ln de vroege avond van 20 ^72 m het woonwagenkamp. Klomp onder Ede; met een h, een revolver en een pistool de broertjes daar de' 46-Ja- et Smid als een kleiduif aan Lwas allemaal twee jaar gele ien. Bij vader PUa was ton aan geld en kostbaar- gegapt iee" zo verklaarde later op psychiater dr Leloup, Ina de ziel uit deze samen leving weggevallen, met die dief stal had het gezin zijn bestaan ver leren". De K.'s gingen zelf daders zoeken, beschuldigden links en rechts door hen verdachte figuren. Ook Piet Smid. Misschien geen lekkere Jon gen maar, zo had hij in een persoon lijk gesprek de officier bezworen, "Jongens op de reis begappen el kaar niet". Bram Smid, zeventien jarige zoon van Piet, die bij de Jongens van de v/agens als "De Witte" bekend staat, had op die 20ste junidag genoeg van het gekonkel. Hij spoedde zich naar de woonwagen van Pila K. om hem er zijn vrouw Tante Mokkel nog eens duidelijk te maken dat zijn vader v an de diefstal niets af wist. Bij Kinny, jongste zoon, rees toen het plan om de Smidjes een hak te zetten; als ze nu eens aan de politie zouden vertellen dat De Witte de oude Pila en Mokke: met een pistool had bedreigd? Het werd niet duide lijk of broers Jan en Ernst echt in die duimzuigerlj hebben geloofd, 't voerde ln elk geval de spanning ten top. Piet Smid hoorde in zijn woonwagen in Harderwijk van het praatje over zijn zoon. HIJ ging naar de politie, bood aan om met zijn vrouw en zon der wagens naar De Klomp te gaan om de zaak voor goed met Pila uit te praten. Er moest toch eens een einde komen aan al die ellende, niet waar? Dat einde kwam. Maar anders dan Pièt en zijn vrouw Geertje hadden vermoed. Pila, door de politie getipt dat Smjd eraan kwam met de vre despijp, deed door de telefoon aller vriendelijkst. In slagorde stonden zijn drie zoons echter de goodwill-missie op te wach ten; tot aan de tanden gewapend. Er waren maar een heel kleine woordenwisseling en een simpele slagwisseling tussen Kinny en Piet voor nodig om het vuur te doen los branden. "Ik zag dat-ie m'n broer tje wou vermoren", zo motiveerde Ernst zijn eerste schot. Smid probeerde te vluchten. Ver geefs. Doorzeefd met vijftien kogels uit drie wapens werd hij al op de grond liggend als een beest af geslacht. "Angst, we zaten al die tijd ln angst", was het enige verweer dat de broertjes hadden. President Van Houten moest drei gen de morrende tribune te ontrui men. "Jij wórdt ook afgedroogd, longlijer", huilde een oude man woe dend, voordat een hand van een vriend op zijn mond de emoties smoorde. Uiterlijk vrij onbewogen getuigde Geertje van de laatste minuten van haar man. Toen de officier gedetail leerd de genadeloze executie nog eens door nam zat zij handenwrin gend te snikken en bij de eis van ne gen Jaar brieste ze „Wel wat weinig, twintig moeten ze krijgen". De recht bank laat op 20 febmari horen hoe zij over dit alles denkt. Zo'n gezellige, handige, kleurige spaar- Q-bus. Met een afsluitbaar spaarvak en een open zakgeldvak. Compleet met notitieblokje en ballpoint. Uit Zwitserland, dus precisie-kwaliteit. Staat helemaal gratis klaar bij de NMB voor elke nieuwe spaarder die minimaal 50,- inlegt. Oók voor de jeugdige spaarder, zodat die spelenderwijs kan leren dat zakgeld ook spaargeld kan worden. En dat is dan nog maar één voordeel van sparen bij de NMB. Nóg belangrijker misschien is de De NMB heeft bijna alle spaarrentes verhoogd. Dat is een mooi extra voordeeltje! Bij de NMB kunt u nu zelfs 7% rente van uw geld krijgenStap eens binnen j bij de NMB voor een spaarrekening. We vertellen graag wat de gunstigste vorm is voor u. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7