Actie sluimert onder personeel van Hollandia 'Dit hadden we nooit verwacht'' Chirurg9 H. Copijn opereert linden in Noordwijl EISENPAKKET PANKLAAR Commissaris der Koningin in Sassenheim Opdracht vooi "De Dageraad Burgerlijke stand WOENSDAG 7 FEBRUARI g ALPHEN AAN DEN RIJN Met gebogen hoofd verlieten ze gebouw Nabij. Niet alle maal want er waren optimisten, die weer een vleugje hoop koesterden na de uitspraken van de vakbondsbestuurders. Maar allemaal voelden ze toch overduidelijk dat ze door hun directie met een kluitje in het riet waren gestuurd. Ook zij die maandag nog in dienst waren getreden, hoorden met stijgende verbazing dat Hollandia op 1 mei de poorten defi nitief sluit. Het Alphens/Leidsch Dagblad, de krant die als eerste het be richt over de sluiting lanceerde, ging bij de personeelsleden van hand tot hand. (Foto Wim Dijkman) Maar er staan acties te wachten. Men is beslist niet van plan met de handen over elkaar te gaan zitten. De eerste 'kwam eigenlijk gisteravond al op gang. Voordat de Hollandia- werknemers Nabij binnengingen kre gen ze een pamfletje in de handen gedrukt met de oproep een actiecomi té te vormen. Hollandia mag niet dicht en hoeft niet dicht, stond er met vetgedrukte letters op te lezen. De vakbonden hebben voorlopig de touwtjes stevig in handen genomen en doen alles om de sluiting onge daan te maken. Aan drie punten zal de directie moeten voldoen: overwegen de eventuele sluiting uit te stellen; een waardevol advies vragen aan de ondernemingsraad en hem niet voor een voldongen feit stellen, zoals nu wel is gebeurd; de directie moet zelf met een goe de afvloeiingsregeling komen. EISEN En als eisen werden er aan toege voegd: verstrekken van nadere gedetail leerde cijfers en gegevens omtrent de positie tot de andere ateliers in het concern; wachten met sluiten tot nood zaak is aan te tonen; alle maatregelen, die vooruitlopen op de sluiting, opschorten tot een de finitieve beslissing is gevallen (na ge sprek ondernemingsraad, directie en bonden) Muisstil was het in de grote zaal ALPHEN AAN DEN RLJN „Dit hadden we nooit verwacht. We wisten wel dat er moeilijk heden waren, maar dat het op een sluiting zou uitdraaien is bij iedereen als een slag bij hel dere hemel aangekomen". „Ik werk al elf jaar bij dit be drijf en de sfeer is er altijd bij zonder prettig geweest. Maar nu is het voorbij al hoop ik dat er nog een wonder gebeurt. Je kunt merken dat er bij de directie een twijfel is ontstaan. Het is een strohalm die ik grijp, dat weet ik maar je moet niet opgeven tot de strijd is gestreden". Sterk geëmotioneerd komen de woorden uit de mond van voor zitter Van Capel van de onder nemingsraad van Hollandia Tri- cotagefabriek, het bedrijf dat in mei zijn deuren voor goed zal sluiten. „Waarom moet- juist het Alphense atelier elders wor den ondergebracht? Er is geen enkel argument over naar voren gebracht. Alles wat we kregen te horen werd zo uit de mouw ge schud. We hebben niet eens in zage in de papieren gekregen". „Een wassen neus" noemt Van Capel de ondernemingsraad bij Hollandia. „We hebben totaal geen inspraak gehad in de hele procedure. Vorige week vrijdag Van Capel: hoop op een wonder. (Foto Wim Dijkman) kregen we te horen, dat het ate lier zou worden gesloten. En 's maandags moesten we een ad vies uitbrengen. Amper een paar uur hebben we ons over de hele situatie kunnen beraden. Dat kun je toch geen inspraak noe men?" Van Capel is van mening dat de sluiting van het bedrijf niet vvn de laatste maanden is. „Waar om heeft men ons niet direct ingeschakeld toen dit ging spe len? Zoiets zie je toch minstens een jaar van tevoren aanko men?" Veel werknemers lopen volgens de voorzitter van de onderne mingsraad met het idee rond, dat er niet alles aan gedaan is om het atelier te behouden. „En dat willen wen u wel eens haar fijn uitgezocht zien. Er zullen feiten op tafel moeten komen. Voor de moeilijkheden waarom het bedrijf nu wordt gesloten hoeft het niet. Alle personeels leden die hier werken, zijn meer dan een jaar in dienst. Dus het grote verloop valt echt wel mee". Worden er nog acties gehouden? „Nee", zegt Van Capel resoluut, „we hóuden het rustig. Aan een bezetting als destijds bij Enka Breda denken we beslist niet. We hebben niets tegen de di rectie. De ondernemingsraad staat open voor overleg en-even tuele afvloeiingsregelingen. Dat een deel van de werknemers mee kan zie ik niet zo zitten. Theo retisch gesproken is dat alle maal erg mooi. Maar wat zal er in de praktijlk van terechtko men? Veenendaal ligt hier zeker Kan de klok nog worden terug gedraaid? „Ik geloof dat die mogelijkheid aanwezig is. Het zou niet de eerste keer zijn als een directie op zijn beslissing terugkomt. Een mooi voorbeeld is Enka. Dit be drijf draait thans nog met winst ook. Eerlijk gezegd verwacht ik wel iets van de vakbonden. Het is natuurlijk een vage hoop die ik koester, maar je kunt nooit weten. Als we alles op z'n beloop laten had Hollandia zonder meer verdwenen". Vreem noemt Van Capel het dat het besluit van de directie al vaststond toen zij en de onder nemingsraad vergaderden. „Het advies van de ondernemingsraad heeft men gewoon naast zich neergelegd. Ik vraag me af waarom er dan nog om een ad vies is gevraagd". 'De andere drie raden hebben geen advies gegeven). Tenslotte vertelt Van Capel, dat een Zwitsers bedrijf Hollandia heeft doorgelicht. ,De 'uitkomst' zou eind deze maand bekend worden gemaakt. Dit onderzoek zou echter niets met de sluiting te maken hebben van Nabij toen deze conclusie aan het grotendeels vrouwelijke personeel werd voorgelegd. Unaniem stond men hier achter. Dit werd nog eens met een klaterend applaus onderstreept, waarna men zich in groepjes, al pra tend over de precaire situatie, naar de uitgang begaf. De bonden stelden zich gisteravond krachtig op achter de argumenten zoals die door de ondernemingsraad bij de directie van Hollandia waren aangekaart. Bovendien hebben zij de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau verzocht geen enkele ontslagaanvraag in behandeling te nemen, voordat de hele zaak in kan nen en kruiken is. Tevens heeft men een klacht gedeponeerd bij de Be- drijfscommissie van de SER, dat de directie van Hollandia niet aan haar wettelijke plicht heeft voldaan om de ondernemingsraad advies te laten uitbrengen. Zij had een beslissing ge nomen, die van tevoren vaststond. PAT-STELLING Daarom stelde vakbondsman Van der Windt: „Er is op dit moment, om het maar eens in een schaakterm uit te drukken, een zogenaamde pat stelling bereikt. Niemand kan wat doen. We zullen moeten wachten tot de Bedrijfscommissie een uitspraak heeft gedaan". De bonden, die samenwerken in de Industriebond, zullen geen mid del onbeproefd laten om de sluiting van het bedrijf aan de Van Foreest- laan te voorkomen. Zij willen klaar heid over waarom Hechtel (Bel gië) boven Alphen wordt verkozen. De directie heeft verzwegen, dat er in Alphen thans een onhoudbare si tuatie zou zijn. Er zou in het atelier, dat negentig procent van de totaal- produktie levert, het afgelopen jaar zelfs een kleine winst gemaakt. „De Hollandia-directie heeft zich tot vrijdagmiddag correct gedragen. Men hield zich aan de regels maar toen gesteld werd, dat er bij de on dernemingsraad om advies moest worden gevraagd ging het mis. Daar wilde de directie niet aan", vertelde Van der Windt. „Ze heeft ook gepro beerd de bonden in te RAMPSTAD Zelfs de werkgelegenheid is ter sprake gebracht toen men met de di rectie om de tafel zat. Er werd ge steld: „Leiden is een rampstad in de Randstad. De Sleutelstad is blij, dat Alphen er met zijn industrie is. Als deze zaak wordt gesloten betekent het dat er nog meer mensen zonder werk komen, die niet zo gauw aan de slag zullen komen". Er zijn plannen om met de gemeente Alphen te gaan praten of zij stappen kan ondernemen om deze werkgelegenheid te handhaven. Daar naast is er vrijdagmorgen negen uur in Veenendaal een gesprek met de directie van Hollandia. Hierna komt men opnieuw in Alphen bijeen om zich te beraden wat er moet gebeu ren. Het eerste gesprek met de bonden vond plaats op 17 januari, nadat men aanvankelijk had geprobeerd deze he le zaak via Veenendaal te regelend) Nadat er een topfunctionaris was overleden is men gewoon doorgesuk keld tot de „moeilijke financiële si tuatie" om de hoek kwam kijken .Na een onderzoek bleek dat men in een te ruime jas liep waar de rafels bij hingen. Toen kwam het hoge woord „sluiting" er uit. SASSENHEIM Mr. Maarten Vrolijk, de commissaris van.de ko ningin in Zuid-Holland, zal maandag 12 februari een werkbezoek aan Sassenheim brengen. Mr. Vrolijk, die dit bezoek aflegt in het kader van zijn officiële rondreis langs de Zuidhollandse gemeenten, zal de middag in Sassenheim doorbren gen. Over het programma wordt nog overleg gepleegd. WOUBRUGGE Op de scl werf De Dageraad heeft mei, order geplaatst voo-r de bouw va kotter voor rekening van de Ri C. Varkevisser te Katwijk. Het tuig zal worden uitgerust me, 1200 pk Deutz-motor en de 1( afmetingen bedragen 34 x 8 x 4 Met hoopt het schip nog dit Js oktober af te leveren. Kerkeveiling in Sassenheir SASSENHEIM De herv< gemeente in Sassenheim houd dit jaar weer een kerkevi waarvan de opbrengst tem komt van het restauratiefond: veiling, die de afgelopen Jaren f23.000 f28.000 en f32.000 opb zal vrijdag 6 april in gebouw moeting worden gehouden. He bouw van de hervormde gem dat al méér dan een Jaar doo bereik is, zal binnenkort weer de diensten beschikbaar zijn. r>Dn\Y/l W nk;rKerk was men gisteren met een de slechtste, na een uitgebreide en NOORDWIJK Boomchirurg Herman Copijn uit Groe- nekan is bezig met een gigantische operatie. Zes van de voor de dorpskern van Noordwijk-Binnen zo karakteris tieke lindebomen komen één voor één op Copijns 'snijtafel'. Ze staan in de Voorstraat. Twee hebben de operatie al ach ter de rug en andere vier komen de komende dagen aan de beurt. Het zijn zeer oude bomen. Ze stonden er al, toen de nu tot de oudste generatie van ,,Binners" gerekende inwo ners nog kinderen waren. Die zes zijn in ernstige mate aan getast door de tand des tijds en hebben in het verleden waarschijnlijk niet de behandeling gehad, die vereist was. Copijn staat er echter borg voor, dat die zes linden na de forse ingreep nog tientallen jaren meekunnen. Tenmin ste als er zich geen complicaties voordoen. Door Cees Combee Foto Jan Holvast De drie broers Copijn, verenigt in de firma Gebrs. Copijn, boomchirur gen en tuinarchitecten in Groenekan bij Utrecht, genieten wijd en zijd vermaardheid door het tot nieuw le ven roepen van ten dode opgeschre ven staande bomen. In heel ons land voeren ze van dergelijke operaties uit. Het beroep, dat zij uitoefenen, is wel eens uniek. Na veel studie en door hun liefde voor alles wat groeit en oloeit hebben ze het zover ge- Leiderdorp Geboren: Maartje S. d. v. L. A. A. Bardie en S. M. M. Jansen. Johannes J. M., z. v. J. J. A. de Rijck en A. D. P. M. Ansems. Ma nie M.. d. v. J. C. Bedaux en H. J. W. Brokmeler. Petronella E., d. v. C. J. C. Hop en P. J. A. M. Mom Arte C. I., z. v. R. J. Grit en J. Steenwljk. Andor C. C., z. v. J. P. C. Wortman en E. Schwarz, Cornelia G. A., d. v. J. J. M. Vrolijk en C. J. M. Paridon. IJsbrand G. J. z. v. G. C. van der Bent en J. A. Vos. Jeroen A. F., z. v. A. F. Bal en C. E. Ver hoeven. Kok-Wah z. v. C.-S. LI en K. H. Lui. Miranda P., d. v. A. Zweerls en T. K. van der Snoek. Llnda d. v. M. A. Diehl en J. de Wolf. Michel z. v. J. Verdoes en A. C. E. Beer. An- dré z. v. A. J. Guljt en M. E. J. Bouwman. Jacqueline d. v. A. Barn- hoom en M. L. van der Heden. Joost A., z, v. J. P. van der Berg en A. M. Mols. Erwln J. P., z. v. F. J. W. Roelofs en E. S. M. Cornellssen. Overleden: G. van Dllk 81 Jr. echtg v. J. Noordermeer. C. J. M. Bunnik 65 Jr., echtg. v. P. C. F. de Jong. E. van Eeden 74 Jr. echtg. v. G. Bogerd. H. Groen 86 Ir. echtg. v. A. M. Brug man. J. C. Boer 76 Jr. J. Warmer dam 63 Jr., W. J. Hoogervor6t 79 jr. geh. gew. m. J. van der Post. A. J. Dekker 84 Jr. echtg. v. H. G. v. Oos ten. A. J. R. Lampo 51 Jr. echtg. v. C M. C. Kok. OndertrouwdD. van der Kwaak en J. van Iterson. bracht, dat bomen, die rotte plek ken - vaak veroorzaakt door schim mel en zwamvorming - vertonen niet meer behoeven te worden om gehakt om als brandhout te dienen. De Copijns zijn, na een grondig on derzoek, dat resulteerde in een uit voerig advies, graag ingegaan op het verzoek van het Noordwijkse ge meentebestuur om die zes Voor straat-linden chirurgisch te behan delen. Daarmee is een bedrag van rond 24.000,- gemoeid, waaronder 5000,- aan kosten voor hulp van gemeentewerken voor bemesting, etc. Bijzonder cachet Burgemeester J. M. Bonnike heeft het voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet van 24.000,- met hand en tand in de Noordwijkse raad verdedigd. Immers, die linden geven een apart cachet aan het cen trum van het binnendorp. Ze staan niet alleen in de Voorstraat, maar ook in de Douzastraat, de Van Lim burg Stirumstraat en het Linden- plein. Noordwijks eerste burger is begrijpelijk blij, dat de boomchirur gen Copijn thans de operatie aan de zes uitvoeren. Lukt het, dan is het niet uitgesloten dat meerdere linden in de toekomst een chirurgische in greep zullen ondergaan. Er gaat geen dag voorbij of burgemeester Bonnike, die altijd gestreden heeft voor het behoud van de bomen en duinen, gaat even een kijkje nemen bij de werkzaamheden. Trouwens, dat doen de wethouders Van Duijn, Jansen en Van Leeuwen ook. Ze zijn al even enthousiast. Uit de aangetaste linden worden alle rotte plekken met grote en klei ne bijtels en andere instrumenten verwijderd. Een heel precies werk je, dat grote vakkennis vereist. Niets laat> men zitten, want dan zou er weer een rottingsproces kunnen op treden. Ter hoogte van de Grote Kerk was men gisteren met een linde bezig, waarvan de stam tot een centimeter of zeventig, tachtig van het wegdek was aangetast. Door het wegsteken van de zieke stukken in het inwendige van de boom was er een gleuf ontstaan van enige tientallen centimeters tot aan de kruin. De chirurgen brachten na de in greep een stalendraadhechting aan, op verschillende punten in de stam om de twee wijkende delen bij el kaar te houden, zodat ze niet afbre- ekn als het biJvoorbeeK stormt. Op de kale binnenzijden van de stam, waaruit het zieke hout was verwij derd, werd een wéersbestendig con serveringsmiddel aangebracht. Door de hechtingen komt de ringspan- ning van de stam terug en wordt afbreken tegengegaan. Hechtingen Op onze vraag of de stammen ge spleten blijven of dat zij worden op gevuld antwoordde Copijn: 'Die stammen blijven open. Wanneer er gevaar bestaat, c'-1- kinderen er tus sendoor kruipen zetten we er wel eens een plombe (opvulling) in. Dat doen we echter zeer zelden. Alleen wanneer vernieling tot de reële mo gelijkheden behoort. Vroeger werden de stammen wel eens opgevuld met een soort cement. De bast van beide delen groeit na verloop van tijd weer om de wonde heen en ook komen de stamdelen wel weer naar el kaar. Wanneer er echter veel is 'geamputeerd" natuurlijk niet he lemaal. Die staaldraad hechtingen houden de zaak bij elkaar en de be handelde bomen gaan weer gewoon bloeien. De voedingssappen kunnen door beide stamdelen tot de kruin komen, zodat zich daar nieuwe uit groeisels gaan vormen met blad. De boomchirurg vervolgt: "Ziek ten in bomen zijn in het verleden meestal ontstaan door een verkeer de behandeling nadat er takken door de storm waren afgewaaid of worden afgezaagd. Het afzagen deed men vaak vijf centimeter van de stam. Dat was de oude snoeimetho- de. Nu doet men het direct langs de 6tam. Daarbij kwam nog, dat de af gezaagde delen niet afdoende werden behandeld met wondbehandelings- middelen. Met als gevolg, dat de nog in de stam zittende stukken van de tak gingen afsterven en ten slotte een rottingsproces veroorzaak ten, dat zich voortzette tot diep in de stam. Uiteindelijk loopt dat na vele Jaren uit tot een totale vernieling van de boom". Copijn heeft de Noordwijkse linde bomen grondig onderzocht. Zijn diagnose was, dat alle bomen, ook de slechtste, na een uitgebreide en deskundige behandeling nog jaren meekunnen. Hij gaf de Noordwijk se dienst gemeentewerken, waaron der beplantingen ressorteert, ook eni ge waardevolle adviezen: in de stra ten waar linden staan mag niet meer met pekel worden gestrooid, het direct aansluitende asfalt om de bo men rond het Lindenplein moest 1 worden verwijderd om zuurstof toetre ding mogelijk te maken en in de Douzastraat en eventueel ook in de andere straten zou het wenselijk zijn de boomspiegels te verruimen om ingroeien tegen te gaan. Daar heeft men zich dan ook nauwgezet aan gehouden, want die linden betekenen wel iets voor Noordwijk-Binnen. Ze zijn het visitekaartje van dit dorps- deel. Vooral binnen- en buitenlandse bezoekers (sters) dolen zomers graag door die met linden overkoe pelde straten. Wethouder Cees van Duijn nadruk kelijk: „Met B. en W. was de raad ervan overtuigd dat 't zeker verant woord was dit relatief grote bedrag rond f 25.000,- in de bomen te pom pen. Ze zijn zeer oud en geven cachet aan het „Binnen"-cemtrum met zijn fraaie Grote Kerk en karakteristieke huizen. We hadden voor dit werk graag subsidie v. Monumentenzorg en Staatsboschbeheer gehad, doch die aanvraag is gestrand door het dicht draaien v. de subsidiekraan. Wel had men veel begrip voor ons standpunt dat de bomen onder monumenten zorg vallen door de omgeving waar ze staan. We hebben de adviezen van Copijn graag opgevolgd. Het is de bedoeling de in het verleden ontsta ne lege plekken door het rooien van linden stelselmatig op te vullen met bomen van aanzienlijke grootte en dikte, zodat men het verschil tussen oude en nieuwe bomen niet zo sterk ziet. De Dienst Gemeentewerken is met een proef bezig en wil tevens na gaan hoe de bomen zich aanpassen aan het klimaat van de kust". Boomchirurg Copijn noemde te genover ons de Voorstraat in Noord wijk-Binnen één van de mooiste straatjes die ons land rijk is. Hij zei; ,,'t Zou zonde zijn als die linden aan weerszijden van de Voorstraat en ook van de andere straten gedoemd zijn te verdwijnem Je haalt iets spe cifieks weg. Iets wat zo'n centrum anders, heel anders, doet zijn dan an dere dorpscentra. Daarom heeft de Noordwijkse raad destijds op voor stel van B. en W. een zeer Juiste beslissing genomen. Die linden be horen bij Noordwijk-Binnen. Het zou doodzonde zijn ze ten offer te laten vallen nu, in tegenstelling tot vroeger de mogelijkheid bestaat de zieke linde door een ferme ingreep te herstellen". Eén van de assistenten van "boomchirurg" H. Copijn uit Groenekan bezig met de nabehandel\ van één van de oude linden aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen. Aan de gespleten stam i men hoeveel ziek hout is verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4