iovag: nderhoud an auto niet duurder geworden Roest heeft van M.L. niet terug personenauto VOLKSWAGEN 412 LE Wat kost auto rijden per km PAG 7 FEBRUARI 1973 AUTO PAGINA 1» De Bovag heeft becijferd welke kosten verbonden zijn aan het (gemiddelde) particuliere autobezit over de jaren 1972 en 1973. 1972 1973 Catalogusprijs (incl. belastingen Jaa r k ilometrage 9.000 17.000 9.210 17.000 per 1972 100 km 1973 KOSTEN EXCL. BELASINGEN Afschrijving Verzekeringspremie A.R 6.86 2,12 5,29 20,6 6,4 15,9 6,86 2,16 5,29 20,0 6.4 15,4 Onderhoud en reparatie Olie Stalling, diversen 3,82 0,25 2,86 11.4 0,8 8,6 3,93 0,25 2,86 11,4 0,7 8,5 Totaal BELASTINGEN 23,30 10,00 70,0 30,0 23,45 10,80 68,5 31,5 Totale kosten per 100 km Uit het bovenstaande blijkt dat 31,5% naar de schatkist vloeit. 33,30 100,0 van de totalt 34,25 rijkosten 100,0 De Bovag, waarin zo'n 95 procent van alle garages in Nederland zijn verenigd, gaat in deze RAI-tijd meer dan ooit aan de bel hangen. Dat gebeurt door middel van een folder, die in de oplaag van een miljoen exemplaren wordt verspreid en waarin toch eigenlijk wordt verteld, dat garages echt niet zo duur zijn. Althans gezien in het licht van andere gestegen kosten. m m de RAl-primeurs voor is de Triumph Dolomite. pe is dit model een com- tn de 1854 cc 92 DIN-pk 4- otor met bovenliggende zoals die aan SAAB werd met een luxueus uitgevoer- erie op basis van de 1300/ ïaar langer en met een ge- gezicht. Het brede front koplampen. omite heeft een onderstel, is de fabriek volledig tegen d van de forse viercilinder ssen. Rondom zijn schroef - gepast en de vaste achter- ap zijn plaats gehouden door agarmen in langsrichting chuingeplaatste reactiestan- de bewegingen naar opzij, te besturing met slechts 3 entelingen van uiterst ir uiterst rechts bij een ;1 van 10 m stellen de be- in staat volledig gebruik te de acceleratie en snel- uissneliieden rond de 150 geen probleem voor de Do le acceleratie van 0 tot 80 emt slechts 8Y2 seconde in de top ligt over de 160 km introduktieprijs bedraagt Roest is eh blijft autovijand nummer één. Vooral in ons klimaat met d'e voortdurend zoute zeewind. En in de winter doet de pekel op de wegen daar nog eens een flinke schep bij. Het duurt nooit lang of een nieuwe auto begint te roesten. Van binnen uit. Op onzichtbare en doorgaans nauwelijks te bereiken plekken. Deskundigen zeggen, dat een auto zonder bescherming na vier tot zes jaar volledig is doorgerot. Het valt dan ook niet te verbazen, 120 dealers over speciaal we automobielen. dat steeds meer mensen ertoe over- personeel. Er wordt door de impor- gaan hun wagen een z.g. M. L. be- teur voortdurend controle op de be handeling te laten geven. Voor een tiviteit van de M.L,-stations uitge- Fiatje 500 kost een gejhele „kuur" oefend. Daar wordt gewerkt aan de thans 135 gulden en de prijs loopt hand van spudtschema's, die voor elk op met de grootte van de auto. Het type auto speciaal worden samen- inspuiten van een Audi 100 b.v. kost gesteld. Door deze stevige aanpak 219 gulden. heeft Marcasol binnen drie Jaar de Maar daarvoor kan de importeur derde plaats op de Nederlandse markt (Perquin Import B.V in Leiden) bij bereikt. Ongeveer 50.000 auto's wor- zo'n Mercasol M.L'.-behandeling dan den er per jaar mee behandeld, want ook een garantie van drie Jaar ge- naar schatting ongeveer twintig ven. Althans bij uitvoering op nieu- procent van de totaalomzet betekent. In totaali zijn in Europa al meer dan Bij een gebruikte auto, die wordt een miljoen auto's met dit Zweedse voorzien van zo'n „roestpantser" produkt behandeld, wordt een certificaat afgegeven, dat Om het produkt nog grotere be- wel van belang kan zijn bij inruil, kendheid in ons land te bezorgen Perquin begon in augustus 1970 heeft Perquin voor de eerste maal Wij zullen niet alle cijfertjes, die de Bovag heeft opgerakeld om tot de samenstelling van die brochure te ko men, op tafel leggen. Dan ziet men door de bomen het bos niet meer. Slechts enkele krentjes uit de koek. In 1955 bedroeg het werkplaatstarief 4 gulden per uur, in 1972 twintig gul den (uurloon monteur f 10). Maar in 1950 stond een auto normaal voor onderhoud 55 uur in een garage, vo rig Jaar nog maar 12^ uur. Dus is volgens de Bovag het bedrag voor on derhoud slechts gestegen van 220 tot 250 gulden per Jaar. Althans voor de gemiddelde auto, die ongeveer 9000 gulden kost en per Jaar niet meer dan 17.000 kilometer rijdt. Wat de onderdelen betreft had de Bovag helaas geen gegevens over de jaren van vóór 1965. Dat Jaar be droeg de (post onderdelen f 300, in '72 was dat gedaald tot f 250 gulden. Daar de Bovag-cijferaars in 1965 een onderhoudsbedrag 252 gulden becijferden, betekent een en ander dat van 1965 tot 1972 de totale onder houdskosten waren gedaald van 552 naar 500 gulden. In guldens zou vol gens de Bovag het totale onderhouds- pakket dus zelfs lager zijn komen te liggen. Dat gezien in het licht van de welvaartsverbetering en de alge mene prijsstijgingen zou dus in fei te inhouden, dat de garages aanzien lijk goedkoper zijn geworden Dat de werkplaatstarieven de laat ste Jaren aanzienlijk gestegen zijn, zelfs meer dan de algemene prijsin dex aangeeft, wil de Bovag niet ont kennen. Maar de bond zegt, dat men de onderhoudskosten niet per uur, maar per Jaar of per kilometer moet berekenen. Door goede investeringen van een garage is het best mogelijk, dat het uurtarief stijgt, maar door het snefller werken toch minder kan worden berekend. Dan komt de Bovag met een indruk wekkende lijst van cijfers, waaruit blijkt, dat de personeelskosten vorig Jaar al 66 procent van de lasten van een garagebedrijven uitmaakten. Men verwacht, dat dit percentage nog zal stijgen. Dat drukt zo zwaar op het budget, dat de Bovag meent, dat de werkplaats van een garage in het gunstige geval quitte kan spelen. Meestal moet men daar echter verlies incasseren. Alleen verwerking van on derdelen kan de werkplaats uit de ro de cijfers halen. Maar het zou ook enorm bijdragen aOs de klanten zich aan afspraken zouden houden, op tijd zouden ko men en wat meer zouden willen la ten doen in vroege ochtenduren of de late middag. Maar er is nog een ander facet, dat duidelijk uit de cijfers van de Bovag naar boven komt. In 1950 was 95 procent van het Nederlandse auto park in onderhoud, in 1972 nog maar 70 Mede door het dalen van de gemid delde ondeihoudsduur is het totale aanbod met ongeveer negen procent gedaald. Er zijn vele oorzaken voor aan te geven: verbetering van kwaliteit van de auto's betere toegankelijkheid tot de verschillende onderdelen betere wegen en verkeerstechnie ken toenemende veiligheidseisen Occasion met keuring vooraf En in de roep om meer veilig heid op de weg dient elk initia tief. dat daartoe wordt genomen te worden toegejuicht. Zo ook de actie van garage Kamsteeg om alle gebruikte auto's, die te koop worden aangeboden, te voren te te laten keuren door de A.N.W.B. Het rapport wordt de koper zon der verder kosten aangeboden, zodat die van een onpartijdige derde hoort, wat er mankeert aan carrosserie, elektrische in stallatie, motor, remmen, stuur inrichting en wielophanging, koppeling en aandrijving. Een voorbeeld, dat navolging ver dient. meer en meer doe-het-zelvers Maar er blijft ook een fiks deel van de Nederlandse auto's weg uit de garages. Voor de autobedrijven betekent dat geringer onderhoud verminderde op brengst tegenover stijgende kosten. Want Je kan een werkplaats niet naar believen zomaar inkrimpen of uitbreiden. Voor het personeel van de werkplaats betekent het onzeker heid over het bestaan, wat onrust geeft. Voor de automobilist is elke ver minderen van kosten welkom, maar zodra die vermindering is te verta len door bezuiniging op onderhoud dan kan het een griezelige zaak wor den. Het gaat niet om een keertje minder poetsen of wassen, maar wel om het onderhoud dat direct met het rijden heeft te maken. Immers daar van hangt voor een groot deel eigen veiligheid en die van een ander af. Een van de bijzondere auto's op de RAI (in totaal staan er zo'n stuk of vier is de Toyota RV-2. Speciaal voor deze tentoonstelling per KLM van Japan naar Amsterdam overgevlogen. De RV-2 is een experimen tele vrijetijds auto met di verse toepassingsmogelijk heden. In de eerste plaats als gewone stationwagen in de tweede plaats voor de recreatie. Door de zijkan ten van het achterste ge deelte opzij te klappen ont staat een redelijk comfor tabele ruimte, waarin vier volwassenen kunnen sla pen. Bij slecht weer kan de re creatieve ruimte worden afgesloten met bijpassende tent. De wagen, die ruim 4>/2 me ter lang is, heeft een ge wicht van 1430 kilo. Audi NSU «uk hij Kamsteeg (Karand) Audi NSU behoort tot het Volkswa- genooncein. Tot voor kort heeft dat voor de buitenwacht weinig conse quenties met zich meegebracht maar langzamerhand begint de relatie ook naar buiten gestalte te krijgen. Het nieuwe model, dat Volkswagen dit jaar zal uitbrengen, lijkt niet voor niets bijzonder veel op de met zoveel succes kortgeleden gelan ceerde Audi 80. In onze contreien vindt men de relatie terug bij het kortgeleden in Voorschoten van de grond gekomen automobielbedrijf Karand B.V., dat nu verkoop en ser vice van Audi NSU in Leiden en een aantal omliggende plaatsen ver zorgt. De naam is afgeleid van Kam steeg (VW) Randstad en het bedrijf is gehuisvest in het pand van Kam steeg Watersport. I I I I I I I I I L rai 8 t/m 18 februari, RAI amsterdam 1 Verzoek van de politie I I I I I I I I Wie per auto Tiaar de perso nenauto RAI gaat doet er goed aan deze sticker uit te knippen en op de voorruit te bevestigen. Bij grote drukte zal men dan door de politie naar de par keerterrei nen in de om geving van de RAI worden geleid, van waar gratis busvervoer naar het RA1- gébouw plaats heeft. In het ven-leden heb ben deze stic kers uitste kend gewerkt. Men kan zeggen, wat men wil van de Volkswagen 412 LE, het is toch echt een mooie auto. Een sierlijke lijn, veel glas en goed geproportioneerd. Straalt bovendien degelijkheid uit. Maar in feite had zijn voorganger de 411 dat ook alle maal. Misschien is wat mindere mate. maar dat was uiterlijk toch oos één brok soliditeit. Toch wilde 't model niet zo erg. Of de in- en uitwendige verbeteringen het koperspubliek nu zullen kunnen overhalen, moet worden afgewacht. Het grote bezwaar, dat voor de 411 gold. is ook in deze versie gebleven: de zijwindgevoeligheid; Of missohien beter: de ongeluk kige gewichtsverhoudingen. Want ook als er geen wind van be tekenis is blijft de wagen bij hogere snelheden erg speels in het stuur. Men. moet vrijwel voortdurend met het stuurwiel in de weer blijven. De stevige 1,7 liter motor die aan de achterkant bijna onderaan de carrosserie hangt zorgt voor een onbalans, die de bestuurder normaal misschien alleen als irriterend ervaart, maar b\j hardere wind toch ook erg vermoeiend werkt. Natuurlijk, zoiets is voor een groot deel te ondervangen door voor een flink gewicht in de neus te zorgen. „Vijfentwintig kilo voorin en Je merkt er niets meer van", merkte een dealer op, maar ook hij kan dat toch ook niet als ideaal zien. Overigens is het wel bijzonder jammer, dat Volkswagen geen kans heeft gezien dat euvel te verhelpen. Want voor het ove rige is het een verdraaid prettig vervoermiddel. Een degelijk stuk werk. Een echte Volkswagen om zo te zeggen. Royaal van afmetingen met voldoende ruimte zowel voor- als achterin. De zwaar gepolsterde stoelen zouden helemaal ideaal zijn als de zittingen wat langer waren geweest. Nu blijft er voor de boven benen wat steun te wensen over. Maar de leuningen omslui ten de inzittenden als het ware. zodat me ook in de scherpste bochten niet aan het stuur behoeft te hangen. Het dashboard is uitermate overzichtelijk, de bedieningsknoppen gemakkelijk te bereiken en de versnellingsbak werkt zeer soepel. De besturing levert (behoudens dus bij wind en hoge snelheden) geen enkel probleem op. Het geluidsniveau is zeer acceptabel, ondanks die luchtgekoel- de motor. Metingen schijnen te hebben uitgemaakt, dat op zijn top (wij kwamen niet verder dan zo'n 150 op de teller al zegt de fabriek, dat er 155 uit te halen is) de motor niet meer lawaai produceert dan concurrenten van gelijke klasse. Wat wij grif willen geloven. De motor van 1679 cc inhoud, die een vermogen van 80 DIN-pk kan leveren, deed zijn werk geheel naar wens, vooral dankzij die elektronische inspuiting. Geen carburateurs meer, maar een computertje, dat precies voor het Juiste mensel van benzine en lucht zorgt onder alle gevraagde omstandigheden. Bij koude start (voortreffelijk), bij acceleratie (ook erg goed), bij hogere of lateren snelheden. Op de druppel nauwkeurig afgemeten. Volgens de boekjes geeft dat ook benzinebesparing. Eén liter benzine op zo'n 8% kilometer haalden wij, maar we hebben het al meer gezegd, dat is altijd een kwestie van rijstijl. WIJ dachten, dat ons verbruik voor zo'n auto in normaal gebruik dus ook bij herhaling in de stad en op volle snelheid wel aanvaardbaar was. Aan comfort heeft deze 412 LE veel te bieden. Niet alleen de fijne stoelen en prettige ruimte, maar ook een uitstekende ve ring en een goede wegligging. Alles bij elkaar een wagen die zijn 13 mille (f 13.096) zeker waard is. Vooral wanneer men gewend is over grotere afstanden te rijden. Hij laat zich wel gemakke lijk manoeuvreren, maar het blijft toch eer. stevige bak in het stadsverkeer. Dubbel Jammer van dieneen, we beginnen met weex.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19