AI toont: aat het waarste egen veiligheid L.I.A.M. B.V. L.I.A.M. VERPLICHTE KEURING KAN NIET WACHTEN Per trein naar de auto Kies uw auto DATSUN ji£ affiche van de personenauto- I is niet helemaal in goede aarde vallen. "Is de auto speelgoed en at dat jongetje voorin zitten?", men zich af. Morgen opent de perso nenauto RAI '73, wel ke tot en met zondag 18 fe bruari zal duren. De ten toonstelling is alle werkda gen geopend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur, op zaterdag en zondag alleen van 10 tot 17 uur. Er worden personenau to's, ambulances, combina tiewagens, onderdelen, toe behoren en handgereed schappen geëxposeerd. Om alles te kunnen herbergen heeft men alle hallen van het RAI-gebouw moeten in schakelen, inclusief de bal kons. In totaal zijn 155 exposan ten naar Amsterdam geko men. Aan auto's zijn 68 merken vertegenwoordigd uit zestien landen: België, West en Oost-Duitsland, En geland, Frankrijk, Italië, Japan, Oostenrijk, Polen, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Amerika, Rusland, Joego slavië. Zweden en natuur lijk produkten van eigen bo dem. Men moet vier gulden neertellen om de loketten van het RAI-gebouw te mo gen passeren. Zij, die in het verleden de ze pelgrimstocht naar de glimmende goden van onze tijd al eens hebben ge maakt, weten, dat het in de omgeving van de RAI dan verschrikkelijk druk kan zijn. Vooral in de weekein den is er een grote stroom bezoekers, die naar de RAI willen. De politie is daar ter dege op voorbereid. Zij heeft vele maatregelen genomen om die bandjir van auto's in goede banen te houden. Het kan gebeuren, dat men op parkeerterreinen terecht komt, die hemelbreed nog een flink stuk van de ten toonstelling zijn verwijderd. Maar tijdens de show zullen van en naar de parkeerter reinen in de omgeving van het RAI-gebouw bussen rij- len, die door bezoekers van de show gratis kunnen wor den benut. Bij vorige gele genheden hebben deze bus diensten uitermate goed ge functioneerd, zodat men niet behoeft te schromen met het opvolgen van de aanwijzin gen van de in groten getale aanwezige politiemensen. Toch raadt de politie aan om als het even mogelijk is het openbaar vervoer (trein of tram) te gebruiken. Zelfs om deze tentoonstelling van personenauto's ta bezoeken.. sonenauto RAI 73 brengt meer primeurs dan we de jaren gewend zijn. Zelfs twee wagens, die nog nooit op een autoshow te zien waren: de Chrysler 2 liter itomaat en een sportmodel van Fiat, die X 1 /9 wordt nd. nog drie Japanners, die voor het eerst in Europa op het \erschijnen-' de Datsun 2400 GT, de Mazda 818 stationcar lub aru 1400. een heel lijstje modellen van allerlei merken, die nieuw ior Nederland. Ook drie tot nu toe volledig onbekende y. de Tomaso uit Italië, Gilbem uit Engeland en Puma uit is wordt dus alsmaar gro- op zichzelf niet zo verwon- s. Nederland telt op dit mo- D"n slordige drie miljoen iauto's. En ingewijden zijn rertuigd, dat het verzadi- nog niet is bereikt. Zij ten, dat kort na 1980 de enste personenauto op de verschijnen. gezegd: we hebben nu een itheid van één auto per 4% dat zal binnen tien Jaar tot één auto per drie inwo- lesondanks liggen we nog wee jaar adhter op het ge- van de Europese Gemeen- )at komt door onze achter inkomensniveau, massamotorisering is geen ids privilege, maar een in- lale ontwikkeling, waarmee ide landen als Verenigde (autodichtheid 1 op 2) en Australië (1 op 3) reeds l]n gevorderd. Om nog cijfers te geven: in Neder- eft één op de 16 werknemers van de auto en vormt de eet tien procent van het na- inkomen (indirect is die bij lig veel groter) ipzichte van andere vervoer- neemt de personenauto «■aanstaande plaats in. Meer ekwart van al het vervoer q in reizigerskilometers) ge- ter personenauto. Zou men igen door het overstappen i naar openbaar vervoer de van dat openbaar vervoer procent te verhogen dan nog it aantal autokilometers net twee procent afnemen, én keer bovendien, want de se stijging van het aantal tsingen ligt vrijwel geheel in ionenautovervoer. SOCIAAL ooruitgang, die de auto heeft 'it, is niet slechts econo- doch ook sociaal van be- In 1970 verdiende de helft alle Nederlandse autobezitters er dan 15.000 gulden per Het is voor de lagere lnko- klassen wel steeds moeilijker ■kt om te blijven rijden, niettemin nam het aantal /ook relatief naar het in- rtal, toe. Idt op een grote behoefte eigen gezinsvervoermiddel [de gehele bevolking, ook daar auto verkeersproblemen Zoals in de grote steden westen, waar de autodicht- altijd groter is dan over het [land. ILEMEN deze massamotorisering enor- oblemen met zich meebrengt nieuws We denken aan meer er verstopt raken van wegen den, an toenemende lucht en steeds groter worden- eüigheid in het verkeer, tagelen op verscnlliende ge- tullen nodig zijr om deze te kunnen >eteugelen. Dat °constructeurs daarvoor aan- ;e bijdragen kunnen leveren, vooral op gebied van luchtvervuiling en veiligheid ligt voor de hand. Een nieuw verschijnsel is, dat zij daarbij onder druk komen te staan van de overheid, die heel lang de vingers van autoconstructie heeft afgehou den. De autofabrieken zijn druk in de weer. We denken daarbij niet in de eerste plaats aan de produktie van complete veiligheidsauto's. Dat zijn vaak miljoenenprojecten, waaruit wagens komen, die zo zwaar en zo duur zijn, dat ze niet voor gebruik geschikt zijn. We denken vooral aan de detailverbeteringen, die zowat overal ook op deze RAI kan tegen komen. Verbetering van het ge luidsniveau (Citroën GS)min der luchtverontreiniging (meei en meer elektronische inspuiting en ontwikkeling van andere motoren) en vooral talloze verbeteringen op het gebied van de veiligheid. Om er een paar uit te pakken: betere weg- ligging door andere achteras (DAF 66), kooiconstructie (talrijke mer ken) achterruitverwarming (op een groot aantal auto's standaard) diagonaal gescheiden remsyste- men (b.v. Audi 80)ingebouwde hoofdsteunen (vele Japanners en nu ook Renault 12 TS), bumper- schokdempers (o.a. Volvo) wissers op koplampen (Saab) en de geavan ceerde remsystemen, zoals Mercedes die heeft toegepast. Ook zien we steeds meer lichte compacte en zui nige gebruiksauto's verschijnen, die minder plaats innemen: Renault 5, Peugeot 104, Alfa Sud, Datsun Cher ry Oresip. 730, 740, 840, 645 kg). Deze ichtgewiohtjes staan in geen verhouding tot de veiligheidsauto's, zoals die Amerika zijn geconstru eerd en die van 1500 tot 2600 kg we gen en die bovendien een enorme slok benzine lusten. BESEF Alles bij elkaar: op de drempel van het laatste kwartaal van „deze eeuw van de auto" blijkt, dat we toch anders tegen het voertuig gaan aankijken. Ook het grote publiek begint te beseffen, dat mooie lijnen en veel chroom niet het belangrijk ste zijn.Men krijgt meer aandacht voor veiligheid. Een aspect, dat vroeger in Ame rika onverkoopbaar was. Ford heeft het eens met flinke verliezen ge probeerd. Toch blijven overheids maatregelen nodig. Men kan wel autogordels in de wagen maken, maar als ze niet worden gedragen heeft dat weinig zin. De snelle modelwisselingen in de Verenigde Staten, die vroeger ook wel nut hadden in verband met doorgevoerde verbeteringen, zul len nu wel langzamer komen. Alle aandacht van de constructeurs gaai naar de voorschriften op gebied van veiligheid, luchtverontreiniging e.d Gelukkig wel. In Europa volgen de autof abrieken al een veel meer con tinue modelpolitiek. Natuurlijk wi) het oog ook wat, maar we moeter niet veranderen omwille van de ver andering en estetisch minder fraait voorzieningen accepteren als daar mee hogere doelen als veiligheid worden gediend. Dit is een van die z.g. we reldprimeurs op de R.AJ. Een produkt van Chrysler France. Een uitbreiding van de 160-180 serie. Het model verschilt niet zo bijster veel, maar er zit een twee liter motor in en een automa tische versnellingsbak. Standaard wel te verstaan. De motor kan 110 pk produceren. Deze twee li ter wagen is zeer luxueus uitge voerd wordt ook "prestigemo- del" van Simca genoemd heeft nieuw ontworpen stoelen, een vi- nyldak en ronde halogeen vér- stralers. In de loop van deze maand reeds zal de auto lever baar zijn. Maar toen wij dit schreven wisten we nog niet, wat dit vlaggeschip van Simca zou gaan kosten. Een van de zeer milieubewus te loagentjes, die men op de RAI zal kunnen aantreffen, is de nooit eerder in ons land vertoonde Ci- tadine Electrique. Het autootje ivordt zoals de naam wel zegt en de foto laat zien uit Frankrijk ge ïmporteerd door het Haagse au tomobielbedrijf F. van der Valk en Co, dat in dit "toekomstdroom pje" wel toekomst ziet. Elek trisch aangedreven. Geen uitlaat gassen. Vrijwel geruisloos. Vlotte acceleratie tot 50 kilometer. Ui terst wendbaar. Geen luchtver- vuilend stationair draaien voor stoplicht of spoorwegovergang. Polyester carrosserie. Plaats Zeer milieu bewuste auto voor twee personen. Onbelemmerd uitzicht. Lengte 2.12 meter, breed te 1.38 m., hoogte 1.55 meter, ge wicht 500. Motor 48 V gelijkstroom Oplaadtijd normaal zes uur ver sneld ongeveer 3 uur. Maximum snelheid, tevens kruissnelheid 50 kilometer per uur. Actieradius ongeveer 75 kilometer. Accele ratie van 0 tot 50 km in tien se- ADVERTENTÏE UW OFFICIAL MERCEDES BENZ DEALER voor PERSONENWAGENS BESTELWAGENS BEDRIJFSWAGENS Altijd een grote collectie occasions voorradig R.A.I.-pagina's samengesteld door Koos Post met foto's o.a. van Jan Holvast Wim Dijkman conden. Draaicirkél nog geen zes meter. "Ideaal voor individueel woon-werkverkeerals tweede au to voor de vrouw of als toeristen auto bij hotels", zegt de impor teur. Maar hij kan nog niet zeg gen, wat men voor dat ideaal moet betalen. Dat krijgen we pas na de R.A.I. te horen. Dan zal ook bekend worden gemaakt, hoe lang het kan duren voor het wagentje kan worden geleverd. Als personenautootje of in de be- steluitvoeringwaarin het zou kunnen worden benut voor klein stadsbestelwerk. Wat door lage kosten van energie en onderhoud wel eens erg goed zou kunnen. VONDELLAAN 45 LEIDEN 01710—69303 De veiligheidskeuring van auto's moet verplicht worden gesteld. Zeker voor wagens van respectabele leeftijd. Zo spoedig mogelijk. Hoe sneller hoe beter. Elke dag uitstel kost nodeloze slachtoffers. De Bovag de organisatie van garagehouders komt met spijker harde cijfers, dat het onderhoud van het Nederlandse wagenpark terugloopt. Zo'n dertig procent van de op Nederlandse wegen rijdende auto's is bij geen enkele garage in onderhoud. Een deel, omdat dat van bedrijfswege in eigen beheer gebeurt. Een ander klein deel is in handen van serieuze en bekwame doe-het- zelvers. Maar de politie heeft onlangs met al even harde cijfers aangetoond, dat een niet te verwaarlozen aantal auto's in vrij-, zeer- of abominabel slechte toestand verkeert. Het zijn feiten, waaraan de overheid niet kan en mag voorbijgaan. Zekc niet, nu de kosten van het autorijden steeds hoger worden. En het ziet er niet naar uit, dat daar in de toekomst verbetering in zal komen. Vele kabinetten in het verleden hebben de auto als een melkkoe gezien en men kan niet verwachten, dat toekomstige kabinetten een ander visie aan de dag zullen leggen. In 1970 had de helft van alle Nederlandse automobilisten een jaar inkomen beneden de vijftien mille. Wellicht is daar de laaste jaren enige verbetering in gekomen, maar veel zal het niet zijn. We kun nen rustig aannemen, dat ook nu het aantal z.g. margerijders nog zeer groot is. Met het duurder worden van het autorijden zal dat aantal ongetwijfeld toenemen. De overheid kan niet doorgaan met het steeds weer verzwaren van de lasten aan de ene kant zonder aan de andere kant ervoor te zorgen, dat de yeiligheid op de weg niet nog meer in het gedrang komt. Dat kan onder meer door instelling van die verplichte keu ring. Touwtrekkerij over wie die keuringen moeten gaan verrich ten moge dan voor de betrokkenen van belang zijn, niet voor de algehele verkeersveiligheid. Die vraagt om een beslissing. Om een zeer snelle. K.P. Wie doodmoe van het slenteren van de RAI terugkeert zal het mogelijk vergaan als zovelen voor hem. Door de veelheid van opgedane indrukken kan hij zich nauwelijks bijzonderhe den meer herinneren. Het is geen vonder, dat de meesten met het ko pen van een auto toch maar liever vachten tot de beslotenheid van een >howroom of verkoopkantoor bij ;en dealer. Maar misschien kan men bet nog rustiger doen aan de hand van het autojaarboek van de KNAC, vaarin men foto's en technische ge- ïevens van alle personenauto's die >p de Nederlandse markt zijn, kan .inden. Op zijn gemak bladerend, tan meA zich dan weer de beelden /an de RAI voor de geest halen. Een goede gids in het autolabyrint. En eer dankbaar object voor verzame laars. Van vorige drukken is geen exemplaar meer te krijgen. ADVERTENTIE AUTO HEEMSKERK- Officieel DATSUN- DEALER LEIDEN Herengracht 79 Telefoon 01710—33861—20987 ROELOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1 Telefoon 01713—2#66

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13