ind februari verkiezingen Ierse v publiek ir Thieu maakt van Vietnam politiestaat Conferentie in Wenen Verrassende stap van premier Lynch T erugkeersyndroom bij VS-gevangenen Yerdelgingskrijg tegen communisten en progressieyen ing-Allende nteert program I FEBRUARI 1973 BUITENLAND (Reuter) In Ierland zullen 28 februari alge- rkiezingen worden gehouden voor het 144 zetels Jlail (parlement)zo heeft premier Jack Lynch gis- 'endgemaakt. kiezingen (een jaar eerder uitgeschreven dan voor- Igen op de toetreding van Ierland tot de Europese hap 1 januari. waarnemers zijn van Lynch zijn kleine meer- j. vergroten nu zijn rege- (nstige politieke en eco- oblemen staat, geleidende verklaring zegt |dent De Valera te heb- t het dail te ontbinden erkiezingen te laten hou- emt nieuwe verkiezingen [om een langdurige pe- [olitieke onzekerheid en te vermijden. Kien en jaren die voor izullen van doorslagge- voor de toekomst van n", aldus Lynch. ientaire positievan Lynch laatstgehouden algemene op 19 juni 1969 geleide- t. Zijn regeringspartij ia Fail behaalde bij die een meerderheid. Maar loeg Lynch twee minls- >cht een derde zijn ont- dienen, omdat ze betrofc- ;ijn geweest bij de smok- >ens naar de rooms-ka- liderheid in Noord Ier- een proces, dat eindig- lijspraak voor oud-minis- bouw Blaney en oud-mi- Pinanciën Haughey. Een Dinetslid, Boland. ging )test tegen het optreden I en stichtte een nieuwe faren andere overlopers. premier het moest zien et een minderheidsposi- jtels in het parlement. jrnch heeft in een vraag de B.B.C. aangedrongen Dd van de militante pro lter Defence Association •land. Hij sprak zich ook algeheel verbod op wa ter. dat Londen door maat- de protestanten orga- directe confrontatie tus- »r en protestante extremisten riskeert. Dat risico moet men maar nemen, aldus Lynch, die zelf niet geloofde dat een dergelijke maatregel tot een bloed bad zou leiden. Hij meende dat de katholieke minderheid in Noord-Ier- land eindelijk moet kunnen zien dat ze overeenkomstig haar verwachtin gen als gelijkberechtigde staatsbur gers worden hehandeld. De laatste Amerikaan (kolonel William Nolde), die in Zuid-Vietnam sneuvelde voor het vredes akkoord werd gesloten, werd gisteren met militaire eer op de nationale begraafplaats Arlington ter aarde besteld. CLARK (Reuter) De vrij gelaten Amerikaanse krijgs gevangenen die lijden aan een "terugkeersyndroom" zul- 'en met de uiterste zorg worden omringd wanneer zij binnenkort lit Hanoi aankomen op de 'uchtmachtbasis Clark op de Philippijnen. het eerste opvang centrum. Er zullen de komende week al enkele kunnen aankomen, de eerste van bijna 600 die door Noord-Vietnam worden vrijge laten. Zodra zij op de luchtmacht basis zijn worden zij onder streng toezicht gesteld. "We willen niet dat een van hen in het openbaar wilde dingen gaat verkondigen die de Jongens die nog op him vrijlating wachten in gevaar brengen", zei een der betrokken functionarissen. "Het parool is: mond dicht totdat de laatste man is aangekomen". De mannen met een "terug keersyndroom" krijgen een speciale verzorging. De bedoe ling hiervan is, de fouten die in het verleden zijn gemaakt zo veel mogelijk te vermijden. Een woordvoerder zei tegen verslaggevers: 'Na de Koreaan se oorlog hebben we enkele vrijgelaten krijgsgevangenen onherstelbaar leed berokkend na hun afgezonderde leven". Iedere man die nu terugkeert wordt van het tijdstip van aan komst afzonderlijk en persoon lijk behandeld. Sommigen kun nen al na vier dagen naar hub Iedere gevangene reageert ver schillend op de strenge, uit zichtloze gang van zaken b: Internering. Wie met zijn ge dachten de hele dag b»zig kar zijn komt er het bestp 4oor heen. Maar heeft men het "terugkeer syndroom" dan is na vrijlatin? elk conflict, elke verwarring er zelfs elk hard geluid onver draaglijk. Sommigen zijn zelf- trager gaan denken en spreken Hun reactietijd is langer geworden en een snel gesprev kunnen zij niet meer volgen. Aangetoond is dat elke vrij ge laten krijgsgevangene een be paalde "psychologische curve' doorloopt. Eerst ondergaat hit een geluksgevoel dat hem om hoog stuwt, dan komt er eer terugslag wanneer gevoelens van werkelijke of vermeende schuld de overhand krijgen. Afhankelijk van de persoon lijkheid gaat dit verscheidene periodes achtereen op en neer. Het "terugkeersyndroom" Is de voornaamste reden waarom alle teruggekeerde krijgsgevan genen een persoonlijk begeleider krijgen, die als helper, ver trouweling en vriend optreedt een buffer tegen de eerste schok van de vrijheid. De vrijgelatene krijgt prak tisch alles wat hij wenst. Een officier zei: "Als de man voor lopig liever niet naar de VS te ruggaat. laten wij hem rustb hier. En wil hij niet in een vliegtuig, dan vinden we wel een schip voor hem". D (UPI) De regering it Allende van Chili, n het programma gepu- irmee ze de verkiezin- maart hoopt te winnen, irt de oorlog aan het e", wil de rekening van presenteren aan de rij- haffing van de bestaan- en invoering van het ler bestaande parlement, rechtigde Chilenen zullen een heel nieuwe kamer rdigden van 150 leden en van de 50 senatoren politieke allebei de huizen de maar niet de twee- lerheid die nodig is om stemmen en de marxis- flent het leven zuur te ft de afschaffing van de ndwet, stelt het pro- het verlenen van de po- conomische macht aan n nieuwe grondwet ver- schrappen van de huidi- ;"-grondwet nodig igende institutionele ver- ïdt het document ver- de huidige kamer en een volksvertegenwoor- Saigon In Zuid-Vietnam begon vrijdagnacht het Jaarlijkse Tet- feest, de week waarin het nieuwe jaar wordt verwelkomd met eeuwen- oudep lechtigheden. Voor het eerst sedert meer dan 30 Jaar is het tij dens Tet geen oorlog in Vietnam. Maar voor het volk van Vietnam, dat ook nu weer een week vakantie heeft genomen, is deze vredes-Tet er een zonder openbaar vreugdes- vertoon: president Thieu heeft zelfs een verbod afgekondigd op Ihet ont steken van vuurwerk. Door Ary Jassies Elk gezin in Saigon komt in deze dagen van de markten huistoe met bloeiende abrikozen- en perziken- boompjes: de ret-symbolen van voorjaar en vrede. Maar ondertus sen beseft iedereen hoe broos deze wapenstilstand is; niet het minst omdat Thieu geen enkele gelegen heid voorbij laat gaan om op dui velse communistische gevaren te wijzen. „Wanneer in het huis van uw buurman een communist komt schiet hem dan dood", zei hij toen in alle huizen van Saigon de men sen rond de altaartjes met de gele perzikbloesems zaten. „De oorlog hebben we gewonnen", vervolgde het staatshoofd, „de volgende fase zal de politieke strijd zijn waarin we de communistische atheïsten zullen verslaan" De Parijse akkoorden maken, wat de toekomst van Zuid-Vietnam betreft, o.m. melding van de vrijheid om politieke activiteit te bedrijven en van het verbod om vergeldings maatregelen te treffen. Maar tien dagen na het ingaan van de wa penstilstand wijst er nog niets op dat Thieu van plan is zijn commu nistische tegenstander in de „fase van de politieke strijd" veel anders te behandelen dan tijdens de oor log. De president wilde wat hem lukte sterk uit de oorlog te voor schijn komen, maar streeft de poli tieke winst nu ook na met het oog op de algemene verkiezingen die ooit wel eens gehouden zullen wor den. Oude wet Thieu maakt o.a. gebruik van een precies zeven Jaar oude wet volgens welke „burgelijke verdachten" uit veiligheids-overwegingen achter slot en grendel kunnen worden gezet zo lang Thieu het goeddunkt. Kort voor de wapenstilstand heeft de president aan de politie lijsten la ten uitreiken met de namen van et telijke duizenden personen, die gearresteerd moesten worden voor de eerste vredesdag Sedert 1 november zijn er al 20.000 politieke tegenstanders van Thieu in de gevangenis beland. Als „bur gerlijke verdachte" uiteraard: het vredesakkoord had het immers su leen maar over politieke en militai ren gevangenen. En Thieu sloot niet alleen communistenvrienden op, maar vooral ook studenten en an dere intellectuelen die de vleugel van de neutralen, de „derde macht", wilden versterken. Volgens de communisten zuchten er onder het Thieu-bewind op het ogenblik 350.000 gevangenen. Bron nen in Saigon spreken over 130.000 een cijfer waarin de oorlogsge vangenen niet zijn opgenomen. ïd tegestelling tot de zes oorlogskam pen mogen de paar honderd bur ger-kampen niet door internationale waarnemers bezocht worden: de be richten over martelpraktijken kon niemand in Saigor ons bevestigen of ontkennen. Maar Thieu en zijn rijkeluisclub geven de democratische vrijheid in zijn land voorlopig in elk geval nog geen kansen Het staatshoofd is op dit ogenblik naarstig bezig hoge le gerofficieren over te hevelen naar de politie. Het is deze organisatie die meer en meer op de voorgrond zal gaan tre den in de verdelgingskrijg tegen communisten en progressieven. Het aantal manschappen bedraagt al 125.000. Vijtien legergeneraals staan op de nominatie om binnenkort naar het politiebureau te verhuizen. En een speciale anticommunisten brigade van 25.000 man heeft de opdracht gekregen de communisten op te sporen en uit te schakelen. De president hoeft het spel niet eens al te ölim te spelen. De ak koorden van Parijs bieden hem im mers voldoende ontsnappingsmoge lijkheden om zijn machtspositie nog verder uit te bouwen. Alle neutrale waarnemers in Saigon zijn het in elk geval over één ding hartgrondig eens: nog nooit is de positie van Thieu zo sterk geweest als in de eerste weken van het bestand. De president kan zijn tegenstanders aanpakken en geniet tegelijkertijd de onvoorwaardelijke steun van het Zuid Vietnamese leger: meer dan een miljoen manschappen die het land voor het grootste deel onder contro le hebben. De Vietcomg is weliswaar de baas in een vierde gedeelte van het landoppervlak, maar in deze ge bieden woont slechts tien procent van de achttien miljoen Zuidvietna- mezen. Thieu verdeelt verder de baantjes onder de leden van zijn Democrati sche Partij. Deze partij en het leger regeren dus in feite Zuid-Vietnam: alsof het om een communistische staat gaat! „Iedereen is van Thieu afhankelijk. Hij heeft een pyramide opgebouwd, waarin hij iedereen aan zich verbonden heeft", zei ons een buitenlandse diplomaat. Thieu is echter in Zuid-Vietnam al lesbehalve populair. De vriendjespo litiek, de terreurpraktijken en de corruptiemethoden zijn zo groot en zo welbekend onder het volk dat hij zelfs in deze nieuwe en belangrijke periode van de Zuid Vietnamese his torie allesbehalve de vader des va derlands is, die juist in dit soort si tuaties zo vaak opstaat. De gewone mensen in de straat glimlachen be leefd wanneer men het met hen over hun president heeft: maar bij niemand komt er ook maar één woord van waardering over de lip pen. Die onverschilligheid houdt echter niet in dat er voorlopig ook maar één kans op een machtsgreep zou bestaan. Niet alleen heeft Thieu de wapens en het staatsapparaat ge heel in handen, maar zijn vele poli tieke tegenstanders missen op het ogenblik ook alle durf en hoop op een aanval op zijn macht. Zowel de boeddisten als progressieve katholie ken haten de communisten nog veel meer dan ze de Thieu-dictatuur af wijzen. Deze potentiële vijanden van de neutrale vleugel, aldus wes telijke woordvoerders in Saigon, be seffen heel goed dat alleen Thieu de sterke man is die Zuid Vietnam kan behoeden voor een communisti sche machtsovername. Thieu kan voorlopig rustig zijn gang gaan met zijn offensief tegen alles wat naar communisme ruikt of al te vrijmoedig zijn stem durft te verheffen. De militaire krijg blijft omdat het Parijse akkoord geen enkele van de politieke vraag stukken heeft opgelost en Thieu niet zal rusten voordat aan de com munistische dreiging voorgoed een eind is gemaakt. En ook in die si tuatie staat hij sterker dan ooit te voren: in feite is natuurlijk de Viet-Cong de grote verliezer van Parijs geworden. welingelichte kringen in Saigon vermoeden dat Hanoi voor de opbouw van zijn land zeker de helft van zijn troepen uit Zuid-Vietnam zal terugtrekken waarvan het aantal nu op 150.000 wordt geschat. In de Zuidvietnamese hoofdstad doet al enige tijd een toevallig ont dekt pamflet van Hanoi aan de rode strijders in het zuiden de ron de: „Na de wapenstilstand moet elke soldaat een propagandist zijn. die aktief de zege van de revolutie verspreidt en die de strijdkrachten van de marionetten-regering om gooit". Maar nu Hanoi heel goed van de grote broers in Peking en Moskou begrepen heeft dat de Zuidvietnamese zaak minder urgen tie heeft gekregen, kunnen die woorden hoogstens tot het instand houden van de guerilla-acties bij dragen. Er zijn bovendien ook de massa's in de steden (65 procent van de bevol king) die meer en meer afkering worden van de communistische idealen. .Deze mensen hebben van de dollars geprofiteerd. Ze zijn wel varender dan in enig ander land van Zuidoost-Azië", zei een diplo maat. „Zie ze allemaal maar eens op him Honda's rijden. Dat geven ze niet meer op voor de communis ten". WENEN (ANP) De door procedurale en andere kwesties opgehouden voorbereidende conferentie in Wenen over ver mindering van de troepensterkte in Midden-Europa, zit volgens diplomatieke kringen verder in het slop door een verzoek van de Sowjet-Unie om Franse deelneming aan de feitelijke be sprekingen. Frankrijk heeft van begin af aan heeft niet te kennen gegeven daar- gewelgerd aan voorbereidend overleg van te zijn teruggekomen, over wederzijdse en evenwichtige ver- Het grote struikelblok blijft intus- mindering van het aantal soldaten in sen de tegenzin van de NAVO-lan- centraal-Europa mee te doen en den om Roemenië en Bulgarije op ADVERTENTIE iodesië De missie van n de Veiligheidsraad die afliet tussen Zambia en h een nader onderzoek Perpen. bestaat uit ver iers van OostenrS1k. In- en Soedan, zo heeft een van de volkeren ~rga- ew York meegedeeld. voet van gelijkheid aan de conferen tie te laten deelnemen, zoals het Warschaupact wil. Geen van beide landen is rechtstreeks betrokken bij het probleem van de troepensterkte in midden-Europa. De NAVO be perkte haar uitnodigingen voor de conferentie tot de Sowjet-Unie, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije. Polen en Oost-Duitsland Zij is wel bereid Bulgarije en Roemenië op waar nemersbasis toe te laten. Westerse woordvoerders in Wenen spraken niettemin de hoop uit dat de procedure- en andere kwesties nog in de loop van deze week uit de weg geruimd zouden worden. Helsinki Op de oonferentie van 34 landen in Helsinki ter voorbereiding van een grote Europese veiligheidsconferen tie is een begin gemaakt met de be spreking van de economische samen werking tussen deze landen. De lei der van de Russische delegatie, am bassadeur Maltsew, diende een ont- werp-agend&punt in, waarin de in stelling van een commissie voor de economische samenwerking wordt bepleit. Het Russische voorstel werd van Westerse zijde „pover, maar toch welkom" genoemd Het zou de vol gende punten omvatten: 1) uitbreiding van de handel op basis van gelijkheid; 2) samenwerking op het gebied van de industrie, de energie-opwek king, de mijnbouw en het ver keer; 3) wetenschappelijke en technologi sche samenwerking; 4) samenwerking op het gebied van milieubescherming. De ambassadeurs van de 34 landen hebben maandag het beraad over het eerste pakket agendapunten be treffende de veiligheid afgesloten. Naar in conferentiekringen is verno men, zijn Oost en West niet nader tot elkaar gekomen al zou er op een groot aantal punten wel overeen stemming bestaan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9