erkgev er s in het geweer gen inkomensnivellering Federatie dreigt te van vakcentrales worden vertraagd ELASTINGOPBRENGST OVER 1972 ORDT HOGER DAN VERD VERWACHT gaat boycotters van Milj oenenschade boorplatform uit takels gevallen adres CNV Universiteit Utrecht collegegeld kkenist: "In strijd met centraal akkoord iftig afval staat Dg steeds bij grens Burgemeester Matser (68) overleden Onderzeeboot „Zeehond" kreeg averij manen POGING TOT GIFMOORD: 2% JAAR geknipt voor u... Boekhouder van metro sprak met wethouders Kunstgebit LEVENSLANG VOOR MAN DIE VROUW VAN ROTS DUWDE Verwijten van NV V aan )AG 6 FEBRUARI 1973 BINNENLAND I LAAG (ANP) De totale "Ibpbrengsten over het jaar en, naar minister Nelissen ,nciën verwacht, hoger uit- in vorig jaar op Prinsjes- amd werd. Hij rekent op re opbrengst van f 218 mil- lusief wiebeltax en van v oen exclusief wiebeltax. Al- t uit een gisteren aan de Kamer aangeboden nota, wiebeltax f 380 miljoen meer opbren- opbrengst f 182 miljoen lager uit valt en f 16.843 miljoen bedraagt. De belasting op inkomen, winst en vermogen (loon en inkomstenbelas ting, dividend-, kansspel-, vennoot- schaps-, commissarissen- en vermo gensbelasting, successierechten, en personele belastingen) zullen, zo verwacht minister Nelissen, inclusief Het begrotingstekort over 1972 is, zoals het zich thans laat aanzien, met f 127 miljoen toegenomen, al dus heeft minister Nelissen de kamer meegedeeld. Op prinsjesdag-1972, toen de laatste raming werd opge steld, werd geen rekening gehouden met de op dat moment in overwe ging zijnde uitkering aan het over- Tweede Kamer blijkt ondermeer het en Waterstaat had 10 miljoen i wiebeltax f 400 miljoen en exclusief heidspersoneel ad f 330 miljoen in volgende: op het departement van Justitie werd 10 miljoen niet uitgegeven wegens het onvervuld blijven van vakatures bij de burgerlijke en mi litaire rechtspraak, de rijksasielen, de raden voor de kinderbescherming en de reclassering, herziene begrotingscijfers rengst van de kostprijs- Ie belastingen (invoerrech- accijnzen, diverse rechten ibelasting) is tot dusverre illen. In de op Prinsjesdag en miljoenennota 1973 m uitgegaan, dat deze be- in 1972 inclusief wiebeltax ïiljoen zouden opbrengen, er van uitgegaan, dat de gen. Op prinsjesdag-1972 werd ver wacht dat de opbrengst inclusief wie beltax f 21.596 miljoen zou zijn maar thans wordt gerekend op een op brengst van f 21.996 miljoen. De tabakaccijns bracht f41 mil joen meer op dan op de derde dins dag van september jongstleden werd verwacht. Minister Nelissen acht 't mogelijk dat hier sprake is van een inhaal na de stagnatie in het tabaksverbruik in de jaren 1969 tot en met 1971. verband met de loonontwikkeling in het bedrijfsleven in het tweede half jaar van vorig Jaar. Deze uitkeringen van 330 mil joen vormt de belangrijkste factor voor het groter worden van het be grotingstekort. Bij de verschillende departemen ten zijn er in het afgelopen jaar mee- en tegenvallers geweest, die het begrotingstekort hebben bein- vloed. Uit de opsomming van minis ter Nelissen in zijn nota aan de nodig voor het verzenden van dienst- stukken., Dit departement gaf 14 miljoen minder uit voor onderhoud en aanleg van scheepvaartwegen en havens dan geraamd werd, het departement van Landbouw gaf, in verband met de stormramp van november jongstleden f 20 mil joen uit, waarmee in de begroting het departement van Onderwijs geen rekening was gehouden. moest 24 miljoen meer uitgeven wegens hogere huren en grotere on derhoudskosten van schoolgebouwen als gevolg van de groei van het aan tal leerlingen. het departement van Financiën bezuinigde door het aanhouden van een geringere werkvoorraad nikkel bij het staatsmuntbedrijf, omdat in 1973 geen rijksdaalders behoeven te worden geslagen. het departement van Verkeer de gerechtelijke boeten hebben in 1972 6 miljoen meer opgebracht dan geraamd werd, in 1972 is voor 5 miljoen meer aan staatsloten verkocht dan aan vankelijk gedacht werd. dank zij een hogere afzet van het aardgas werd in 1972 5 mil joen boven de raming ontvangen. voor een bedrag van 5 mil joen meer dan de raming is afgelost op renteloze voorschotten bij de rijksstudietoelagen. ÏAAG De twee centrale werkgeversverbonden teren in het geweer gekomen tegen de eisen van de [ebonden voor een verstrekkende inkomensnivelle- de onderhandelingen over een aantal cao's. ingname van het verbond immers dat de koopkracht van de rlandse Ondernemingen en verschillende groepen iwkomenstrek- rlands Christelijk Werkge ld betekent een flinke steun van de metaalwerkgevers, andermaal geconfronteerd et de industriebonden bij de ïg van het vrijwel vastge- prek over een nieuiwe me- kers zo veel mogelijk moet worden gehandhaafd. „Discriminatie op dit punt zullen de werkgevers niet aan vaarden". De werkgevers voelen er ook niets voor om het hoger personeel tegen hun zin onder de werkingssfeer van een cao te brengen. Dat zou volko- fezamenlijke verklaring van, men in strijd zijn met de beginselen van inspraak, die de industriebonden met kracht bevorderen. Drs. Bakkenist: „Als de vakbewe ging herverdeling van de inkomen- voorrang had willen geven boven in- flatiebestrijding dan had dat maar bij 'het afsluiten van het centraal akkoord moeten worden gezegd. Dan was er geen akkoord gekomen, maar in dat geval had tenminste iedereen geweten waar hij aan toe was". De werkgeversverbonden menen dat het geen zin heeft deze voor te leg gen aan de begeleidingscommissie die moet waken over het centraal ak koord en in voorkomende gevallen ook kan worden ingeschakeld bij in terpretatieverschillen. Zij overwegen op dit ogenblik ook geen andere stap pen. ig toegelicht door drs. S. C. (VNO) en mr. P. van Bo- V) worden een maximum rtecampensatie en uitbrei- ie werkingssfeer van de cao irknemers (dus ook het ho- leel) volstrekt onaanvaard- erna. kkenist: „Het centraal ak- plicht ons niet aan deze livellering mee «te werken k zeker geen logische uit- an hét akkoord", irstel van de industriebon- urtecompensatie boven een afcomensgrens aan een ma- binden is volgens VNO en itrijd friet de uitgangspun- het akkoord. Daarin staat m. Dit is het boorplatform dat gisteren bij de werf Gusto Schiedam uit de trossen van drie drijven de kranen viel. UTRECHT «ANP» Het college van bestuur van de Rijksuniversi teit in Utrecht gaat studenten die nog geen collegegeld hebben be taald, daartoe op korte termijn ma nen. Een ontwerp-brief wordt mor gen voorgelegd aan de universiteits raad. In de brief staat onder meer: "Het college van bestuur van de Rijksuni versiteit in Utrecht ziet zich, even als alle andere colleges van bestuur, genoodzaakt de collegegeldwet on danks de daartegen bestaande be zwaren, uit te voeren. Het college is van oordeel dat iedere student die gebruik maakt van onderwijsfacultei- ten, zich dient te laten inschrijven en aan de verplichting tot betaling van de vereiste gelden moet voldoen, niet alleen omdat dit bij de wet is vastgelegd, maar ook uit overwegin gen van billijkheid ten opzichte van het zeer grote aantal studenten dat dit wel deed". ARNHEM In zijn woning in Arn hem is gistermiddag de heer Chr. G. Matser, oud-burgemeester van deze stad, door een hartaanval getroffen en overleden. Hij is 68 jaar geworden. De heer Matser was burgemeester van 1946 tot 1969. Onder zijn bezie lende leiding werd de wederopbouw van het in 1944 verwoeste Arnhem voltooid. Velen noemden hem de bouwmeester van het nieuwe Arn hem. De heer Matser was tevens geruime tijd lid van de Eerste en Tweede Ka mer. DEN HELDER De Nederlandse onderzeeboot „Zeehond" heeft gister middag voor de westkust van Schot land tijdens een draaimanoeuvre ave rij opgelopen. De boot zat te dicht onder de kust en raakte de zeebodem. De Zeehond voer op dat ogenblik op periscoopdiepte. Niemand werd ge wond, maar wel werd de Sonar-ra- darapparatuur beschadigd. De onder zeeër keert voor reparatie naar Ne derland terug.' In de brief wordt verder gewezen op de ernstige budgettaire gevolgen die de collegegeldboycotters voor de universiteit kan hebben en dat de minister van Onderwijs en Weten schappen heeft gesteld dat als gevolg van de boycot gederfde inkomsten niet door de rijksoverheid worden bijgepast. Gevraagd wordt waarom men nog geen collegegeld heeft be taald. De reden kan worden opge geven op een formulier, dat wordt bijgesloten. Heeft men geen reden als studie-beeindiging of voorberei ding op een examen zonder dat men gebruik maakt van de onderwijsvoor zieningen, dan moet men de duizend gulden betalen. Wie geen antwoord zendt, ontvangt een tweede brief, waarin komt te staan dat wordt aangenomen dat de betreffende persoon geen onderwijs volgt, tenzij men alsnog binnen veertien dagen de duizend gulden be taalt. In het uiterste geval volgt uit sluiting. BREDA De Bredase rechtbank heeft de 25-jarige M. N. uit deze stad, wegens meermalen gepleegde poging zijn schoonmoeder te vergif tigen, veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De eis was drie jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De man, die bij zijn schoonmoeder inwoon de, heeft enkele malen rattegif in haar thee gedaan omdat zij zijn hu welijk tot een hel zou hebben ge maakt. Hij heeft steeds ontkend haar te hebben willen doden. De bedoeling zou alleen geweest zijn haar ziek te maken. De rechtbank heeft dit ver weer echter niet aanvaarden hem veroordeeld wegens poging tot moord. ADVERTENTIE KWALITEITSSTOFFEN VOOR ECHTE VOORDEELPRIJZEN Bil stoffenhandel driessen Turfmarkt 5, Leiden RDAM (ANP) Op een mandsland" bij de grens- rgh aan de Snelweg Arn- rhausen staan nog steeds rachtwagens met in totaal it West-Duitsland afkom- rllium. Volgens het minis- sgezondheid is ndering gekomen in welk afval het ging weigerde dit be drijf de lading te accepteren. Beryllium was overigens al bij de grens geweigerd, omdat deskun digen van het korps gevaarlijke stoffen de verpakking niet deugde lijk achtten. In Elten werd het af- er val overgeladen en eind vorige week werd het opnieuw bij de DuitsNe- Ise standpunt dat het gif derlandse grens aangeboden. Weer de Nieuwe Waterweg vlak voor de werf in Schiedam. Op een gegeven ogenblik brak er iets bij een van de bokken. De andere bokken konden de zware last niet houden en het stuk booreiland stortte naar beneden. Een gedeelte kwam in het water te recht. Het booreiland werd in opdracht van de Amerikaanse oliemaatschap pij Philips Petroleum op de Gusto- werf gebouwd. Nu ligt het volkomen vernield aan de waterkant, waar sleepboten het wrak naar toe hebben gebracht. De schade loopt in de mil- AMSTERDAM ANp) ..De be roemdste boekhouder van Nederland" zoals hij 's avonds in Avro's Telervizier joenen guldens, zo deelde de politie werd genoemd, de 52-jarige N. Broker uit Amsterdam, is gistermiddag op hun speciale uitnodiging in het stad huis van Amsterdam op bezoek ge weest bij de wethouders Polak van in Schiedam mee. Later op de avond deelde een Pwoordvoerder van IHC Holland, tot beding het land binnen- werden de vrachtwagens tegenge- SCHIEDAM (ANP) Op de werf Waterweg werd ongeveer twintig mi- welk concern de Gustowerf in Schie- houden. Nu omdat de gevaarlijke Gusto in Schiedam is gisteren voor nuten gestremd. Er vielen geen dam behoort, mee dat by benadering niet te bekijken hoe groot de schade is, vooral niet omdat zich kostbaar boormaterieel aan boord van het platform bevond. In hoeverre dit is van het eiland met een gewicht van beschadigd zal door experts moeten de boekhouder aan het adres van de enkele duizenden tonnen op het pon- De heer Broker nam vorige week op staande voet ontslag bij de Amcc, omdat hij niet langer wilde deelne men aan zijn inziens onoirbare prak tijken. waarmee de aannemers yan de metrobouw woekerwinsten zouden behalen. Intussen hebben B en W van Amsterdam de gemeentelijke i ;eren was er druk overleg issen de Nederlandse en gezondheids- autoriteiten jraag wat er met het gif ïuren. Volgens een woord- an het Nederlandse minis- stoffen niet hermetisch van de bui tenwereld waren afgesloten. De Nederlandse gezondheidsauto riteiten verzetten zich tegen de komst van het gif naar ons land omdat het hier niet mogelijk Volksgezondheid bestaat stof gevaarloos af te breken. Uit mi- lieu-hygienisch standpunt is het onverantwoord om het beryllium in de vaten Beryllium terug zee te storten. Nederland en Duits- enkele miljoenen guldens schade slachtoffers, aangericht, toen een gedeelte van een Het ongeluk gebeul de omstreeks booreiland (een boorplatform) in vier uur maandagmiddag. Mensen aanbouw hangend aan drie drijvende van de werf waren bezig het gedeelte bokken naai' beneden viel en een drijvend ponton beschadigde, waarop het iets zachter terecht had ton te hijsen. Zij deden dit met be- moeten komen. Het verkeer op de hulp van drie drijvende bokken op Financiën en Lammers van Publieke countantsdienst opdracht gegeven een Werken. onderzoek in te stellen. In een persoonlijk gesprek wensten de beide wethouders zich ervan te vergewissen of de beschuldigingen die worden bekeken. Het platform, dat Amsterdamse Metrocombinatie (Am- in zijn soort ongeveer 6 a 10 miljoen oo) heeft gericht, al dan niet steek- gulden kost, is verzekerd. houdend moeten worden geacht. Voor de televisie hield de heer Brö- ker vol dat van hem was geëist boe kingen te verrichten en dat van een dergelijke controle door het gemeen tebestuur op de financiële manipu laties van de Amco geen sprake was. bracht naar Duitsland, zoeken naar een oplos- de directeur van EMK en, de heer G. Bernouw, jeg. Dit bedrijf is juridisch de eigenaar van het gif. ut ht het afval en zou het naar de Roteb in Rot- aar het zou worden ver- 'oen de Roteb hoorde om ADVERTENTIE edele dag onwrikbaar plaats! r( rilt, dat Uw kunstgebit de ge- - door gemakkelijk, stevig en i neem dan Dentofix - een eproefd, antiseptisch poeder oi een weinig op de gebits- zult meer dan tevreden zijn ongemakken van Uw kunst beten, want U kunt lachen, jn eten zoals U wilt! Dentofix ij verfrissend, voorkomt on- reuk uit de mond en is ood voor Uw gehemelte; Wij en, dat U tevreden zult zijn. oar in discrete, neutrale pias- is, prijs f. 2,71 bij apotheken 41 'e"ien- land zoeken nu met behulp van EMK directeur Bernouw naar een bedrijf dat het gif via een bepaald proces kan terugwinnen. UTRECHT (ANP) Het NW heeft nomisch beleid en gezamenlijke huis- federatie weer uit te kleden tot een volledige integratie van het sociaal- gens het NKV ten onrechte te door- officieel besloten, de vorming van de vesting. Als het CNV daar geen ja veredeld soort overlegorgaan. economisch beleid. Maar het CNV breken: „Het CNV heeft zich evenals federatie van vakcentrales uit te stel- tegen zegt, dan zullen wij niet met De heer De Boon zegt verder, dat een legt zo sterk de nadruk op eigen iden- het NW geconformeerd aan het fe- duiteer "Ernst" D.we"g<^"moorV op len.^.Wat ons betreft zullen we niet het CNV een federatie vormen", zijn echtgenote tot levenslange ge- I LONDEN (DPA) De rechtbank in Edinburgh in Schotland heeft gis teren de in Nederland geboren West- vangeniisstraf veroordeeld. De meerderheid van juryleden was in een interview met Ruim Zicht van wil vermijden dat de federatie wordt hoopt dan ook, dat de stichting we van oordeel dat de 21-jarige beklaag- het NKV, Het NW wil afwachten of l~i" 1 jtfj 1 J de zijn 19-jarige vrouw Helga op fret CNV nog „Ja" tegen de federatie 13 oktober 1972, van een rotsblok zegt als het efficiency-rapport van gen gemaakt die nergens in het fe- formuleren. het onderzoekbureau Bosboom en deratievoorstel zelf staan en even- Een federatie moet echter geen lege waren overeengekomen, de federatie breken met verwijzing naar de op- federatie alleen maar kan slagen als titelt en heeft zoveel reserves, dat ik deratieplan van het NKV". Het NKV staat op het standpunt dat het CNV lijke maatschappijvisie komen. HU Het bestuur van het NKV noemt uit- tot nu toe het federatieplan zoals het stel van de federatie door het NW door de drie vakcentrales is aange nomen, niet heeft aangetast. Het meent dan ook, dat er geen reden is cedure-afspraken. De vakcentrales om de afgesproken planning te door- tenschappelijk onderzoek vakcentra- In tegenspraak met de door de vak- les zo'n gezamenlijke visie aal kunnen centrales gezamenlijk gemaakte pro- Hegener medio 1973 wordt ge kende, probeerde een dag voor het publiceerd. drama een levensverzekering van „Wij willen een zware federatie", al- tot het behoud van eigen identiteit 412.000 pond sterling op zich en zijn dus de heer De Boon, „en dat bete- dat het er langzamerhand op begint vrouw af te sluiten. kent integratie van het sociaal-eco- huls zijn, aldus de heer De Boon. HU dit voorjaar af te stemmen op de re- stelling van het CNV. Het NKV hoopt vraagt zich echter af, of het CNV er sultaten van het efficiency-onder- dat de federatiegedachte niet zal wor- ook zo over denkt: „WU hebben Ja zoek door het bureau Bosboom en den aangetast door wat het „voorlo- gezegd tegen het federatievoorstel Hegener. te lyken dat het CNV probeert, de van het NKV. Dat wil zeggen een Het NW dreigt deze procedure vol- pig maar als „misverstanden" wil om schrijven".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7