Leidse kunstenaars kraken deel van het K&O-complex Na vijf uur een commissie met drie vraagtekens... Na 30 tot 40 glazen bier achter stuur kost nog géén Ook Hollandse Constructie Gr< Samenwerking vier apparatenfabrieken AFSCHEID DSMACKAAY VANL.S.G. A. J. Stolp overleden Sterke winst daling Leidsche Wol NV Wie het weet mag het zeggen DINSDAG 6 FEBRUARI 1973 LEIDEN LEIDEN Een groep van tien Leidse kunstenaars heeft gis teravond de oude, aan de Caeciliastraat gelegen kloosterschool, dat deel uitmaakt van het K O-complex, gekraakt. De kun stenaars zijn tot deze actie, die zorgvuldig was voorbereid en volkomen geruisloos verliep, overgegaan, omdat zij niet langer slachtoffer willen zijn van de ateliernood in deze stad. vooral kwalijk, dat zij zich nooit tot school zo het uiterste heeft ingespannen Door Pieter C. Rosier mogelijk 2 seren. De groep van tien is bereid om de kloosterschool, die al ruim drie jaar leeg staat, zelf op te knappen Rotterdam, en er ook huur voor te betalen. De kunstenaars vinden hun actie, gezien de moeilijke situatie, waarin zij al jarenlang geplaatst zijn, zeker ge- LEIDEN Vier fabrieken van apparaten en installaties voor de chemische .petrochemische en aan verwante industrie gaan samenwer ken bij de export. Het zijn: Bronswerk ketel- en appara tenbouw BV, Amersfoort (behorend tot de VMF». Hollandse Constructie Groep BV, Leiden (behorend tot de HBG>. Nederlandse Constructiebedrijven en Machinefabrieken <N CM) BV, Gouda (behorend tot de VBN) Rijn-Schelde-Verolme Machine fabrieken en Scheepswerven N.V., het gebrek aan atelierruimte op te reohtvaardigd, temeer omdat K&O heffen. Zij menen in het drie verdie- met de ruimte in de oude klooster- pingen tellende kloostergebouw een school voorlopig niets kan doen. Ze geschikte woon- en werkgelegenheid te hebben gevonden. De kunstenaars hopen dat de gemeente begrip zijn er bij de voorbereiding van deze kraakactie van uit gegaan, dat de voorgenomen verbouwing van het kunnen brengen voor hun moeilijke kloostergebouw tot cultureel centrum in verband met de zorgwekkende fi nanciële positie van de gemeente op korte termijn niet verwezenlijkt kan worden. Het kloosterhuis is er vol gens hen voor geknipt, ook al in ver band met de lichtval, om als atelier- ruimte dienst te doen. De groep hoopt als 'naaste buur' van K&O ook op de sympathie van de Leidse Volks universiteit. De actie voerende kun stenaars hebben de voorzitter var. K&O, prof A. Brouwer, nog dezelfde avond teiefonisoh op de hoogte ge steld van de situatie. De actie heeft de volledige steun van de voorzitter de Stichting Kunstenaarshuis- LEIDEN In verband met zijn vertek naar het Overijsselse Lemele heeft ds. P. J. Mackaay gisteravond afscheid genamen als voorzitter van vesüng, Bert"oöstennan7~Het D~66- L.S.G. In zijn toespraak herinnerde raadslid juicht de actie daarom toe LEIDEN Een 35-jarige steigerbouwer uit Leiden was, zo las de kantonrechter, mr. J. I. van Dijke, in diens dossier, al diverse malen eerder veroordeeld wegens het besturen van een auto zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn en het maken van min of meer grove verkeersovertredingen. "Des ondanks reed u weer met een auto rond en nog wel, volgens uw eigen verklaring na het drinken van zo'n 30 a 40 glazen bier. Bovendien liep er op diie auto geen W.A.-verzekering", stelde de rechter ditmaal aan de hand van het proces verbaal vast. Dat verdachte weder om met een auto eigendom van zijn broer de weg op was gegaan, kwam aan 't licht nadat hy op de Beestenmarkt enige geparkeerde auto's had aangereden en flink be schadigd. Zijn broer kreeg eveneens twee "bonnen", omdat hij hem met zijn onverzekerde auto had la ten rijden. "Mijn broer treft geen schuld. Hij wist van niets. Want ik pakte de sleutels stiekum weg", zo trachtte de steigermaker zijn broer, een 30-jarige metselaar, vrij te plei ten. "Uw broer had de sleutels zo goed moeten opbergen, dat U er niet de stuurinrichting in ondeugdelijke staat verkeerde en het chassis op vele plaatsen totaal was doorgeroest. "U reeds dus met een gevaarlijk vehi kel", stelde de rechter vast. Aan het clandestiene ryden van deze ver dachte kwam een einde doordat hij op de Willem de Zwijgerlaan te Oegstgeest in een slip raakte en daarbij een lantaarnpaal ramde. "Dat zal wed niet de eerste en enige keer zijn geweest, dat u met die auto de wegen onveilig maakte", veronder- dat het ryden zonder rijbewijs hand stelde de officier. Verdachte protes- Zonder rijbewijs over hand toeneemt. In de eerste zaak kwam naar vo ren, dat een 22-jarige bloemenhan delaar uit Leiden zonder rijbevoegd heid met zijn auto rondtufte en bo vendien niet in het bezit was van een W.A.-verzekerine en kentekenbewijs. Hy liep „tegen de lamp" omdat hy op de Morssingel een botsing veroor zaakte. Hij moest de feiten uiter aard toegeven. "Ook deze verdachte behoort tot de clandestiene autorijders, die een ont stellend gebrek aan verantwoorde- teerde niet. Even later protesteerde hy wel. Tegen de zijns inziens veel te hoge eis: een voorwaardelijke hechtenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en een totale geldboete van f 210 subs 21 dagen. "Gezien de ernst van uw overtredin gen heb ik een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf overwogen. Ik zal het Mackaay nog eens uitvoerig, hoe hij de vice-voorzitter, dr. J. H. Meilink eraan, dat ds. Mackaay niet minder dan 17 jaar de voorzittershamer van het LSG hanteerde. In die tijd is schaakgrootmeester M. M. Botwinnik vier maal op bezoek geweest. Eerst gaf de Russische schaker een simultaanseance bij wel ke gelegenheid hij het erelidmaat schap van het LSG ontving. In 1965 deed Botwinnik mee aan de acht- kamp van het Noteboomtoernooi in Noordwijk. In 1969 gaf hij een klok- séance in „Het Witte Huis". Het jaar daarop was hij weer in Leiden voor een vierkamp met Boris Spasski, Bent Larsen en Jan Hein Donner. -Gedurende het voorzitterschap van ds. Mackaay verhuisde het LSG vier maal. De laatste maal was in janu ari van dit Jaar. Het nieuwe home werd toen en is nu de zaal van de Rijnlandflat. De scheidende voorzitter ontving een cadeau-bon als afscheidsge schenk, terwijl zijn vrouw in de bloe men werd gezet. Ds. Mackaay werd het lidmaatschap van verdienste aangeboden. In zijn afscheidswoord vertelde ds. omdat enerzijds een belangrijke groep Leidse kunstenaars met het klooster - huis geholpen is en anderzijds K&O nu niet langer een groot deel van haar ruimte hoeft te zien vervallen. Deze samenwerking werd reeds aanbevolen in een rapport van vo rig jaar over de perspectieven van de Nederlandse apparatenbouw voor de procesindustrie, uitgebracht op initiatief van de Federatie me taal- en electrotechnische industrie FME. De samenwerking heeft ten doel de export te vergroten door kwali tatief, kwantitatief en wat variatie en bereik van de produkten betreft, gebundeld op te treden. De ondernemingen menen, dat hun kansen groter zullen zijn, om dat zij nu in staat zijn een zo groot mogelijke sortering van produkten aan te bieden en volledige fabrieks- installaties te leveren. Zij zullen zich krachtiger tegenover buiten- LEIDEN Terwijl hij met zijn Hij betreurt het evenwel, dat zulk echtgenote in Oostenrijk op vakantie soort urgente zaken ook in een stad als Leiden steeds opnieuw afgedwon gen moeten worden. was is gistermiddag plotseling over leden de heer A. J. Stolp (34) pen ningmeester van de Stichting Huis vesting werkende jongeren. GEEN LAST De heer Stolp, die indertijd bij het eveneens plotseling overlijden van s adjunct-directeur Tjitte zijn vader oud-wethouder van Lei- bii kon. Hem treft dus wel degelijk lijkheidsgevoel aan de dag leggen", schuld", diende "mevrouw de offi cier", mej. mr. A. Heiwig, verdachte van repliek. Omdat verdachte kennelijk onge voelig was voor vaak vrij hoge geldboeten, eiste zij ditmaal naast een geldboete van f 200 subs. 20 da gen een onvoorwaardelijke hech tenisstraf voor de tijd van twee we ken alsmede een dito straf doch voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. "Dat is nogal wat", aldus verdach- tes laatste woord. "Inderdaad" antwoordde de kan tonrechter. "Maar wat u weer uit haalde was bijzonder ernstig en voor een geldboete schijnt u nu eenmaal ongevoelig te zijn". Na de geldboete tot f 100 subs. 10 dagen te hebben teruggebracht, von niste hij geheel conform. De metselaar werd conform de eis, veroordeeld tot een boete van f 200 subs. 20 dagen en de voorwaardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van zes maanden met een proef tijd van twee jaar. zei de officier in haar requisitoir, dat resulteerde in de eis van een on voorwaardelijke hechtenisstraf van één week, een voorwaardelijke hech tenisstraf van twee weken met een proeftijd van bwee jaar en een totale geldboete van f 250 subs. 25 dagen. "Ik ben inderdaad fout geweest. Maar zo'n straf is toch wel te hoog", protesteerde verdachte. Hoewel de kantonrechter de eis niet "veel te hoog vond" ("wat u deed .was gevaarlijk en volstrekt on toelaatbare)liet hij de onvoor waardelijke hechtenisstraf ditmaal nog achterwege en stelde hier een geldboete van f 150 subs. 15 in de plaats. Voor het overige niste hij conform. "Ga nu niet meer met die auto op stap, anders moet u als u weer be trapt wordt, onherroepelijk twee we ken gaan zitten", zo waarschuwde hy verdachte. Zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs begaf ook een 22-jarige automonteur uit Leiden zich op weg en nog wel met een auto waarvan ditmaal nog bij de geëiste straf laten en daarmee kunt u uiterst tevreden zyn", zo beantwoordde de kanton rechter verdachtes protest. Waarna hij geheel conform vonniste. Te hoge snelheid "Ik reed niet zo hard. Ik wist al leen niet, dat die bocht zo scherp was en werd daardoor volkomen ver rast", aldus het "pleidooi" van een 22-jarige monteur uit Noordwijk. Hij moest zich verantwoorden voor het fedt, dat hij volgens de getuigen destijds met een veel te hoge snel heid over de Oegstgeesterweg reed en daardoor uit de bocht en tegen een tegenligger was gevlogen. "U reed wel veel te hard en gezien het feit, dat beide auto's vrijwel totaal ver voorzitter van het LSG was gewor den. Toen hij nog maar een jaar lid van het LSG was, werd hem ge vraagd het voorzitterschap op zich te nemen, want zoals hij zei„Ik kan niet zo goed schaken". Waarop de leden toentertijd reageerden met: „Wij schaken nog wat beter, maar jij kan goed praten, want het is je vak". Tot september zaJl dx. Meilink pro beren de taak van voorzitter van het LSG even voorbeeldig als ds. Mac kaay dat deed te vervullen. Daarna zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Weber zei vanochtend in een com mentaar op de kraakactie geen cent last van de kunstenaars te hebben gehad. Hij verklaarde he,t wel jammer te vinden dat geen van de in het pand verblijvende kunstenaars eerder met K&O over deze kwestie contact heeft opgenomen. Hij noemde de toestand, waarin het oude schoolgebouw op het ogenblik verkeert, levensgevaarlijk. „De krakers beseffen kennelijk niet voldoende dat ze er veel gevaar op lopen. Toen ik er laatst een kijkje nam kwam er plotseling van een van de bovenverdiepingen een radiator zo maar naar beneden". De adjunct directeur van K&O was overigens gisteravond al door de politie ervan in kennis gesteld dat er 'vreemd volk' in het oude gebouw was gesignaleerd. Hij heeft op zyn beurt vanochtend de den aan het hoofd kwam te staan van het accountantskantoor Stolp, was VQoral ook in A.R.-kringen een bekende figuur. Deskundigen terug De Joegosla vische leiders hebben gisteren maat regelen aanbevolen om hooggekwali ficeerd personeel in het buitenland zoals ingenieurs en artsen, over te halen naar Joego-Slavië terug te ke ren en de banden van deze mensen met hun land te versterken. Ambassadeur vraagt ontslag De Chileense dichter Pablo Neruda die de Nobelprijs voor letterkunde heeft gekregen, heeft ontslag gevraagd als ambassadeur van Chili in Frankrijk. President Allende van Chili die dit politie er van op de hoogte gebracht, °P een massabijeenkomst in Santia- dat er zich nog steeds een groep jongeren in het complex bevond. Het Bureau Voorlichting van de gemeente Leid'en kon vanochtend niet meedelen of er al of niet maat regelen tegen de bezetters worden ondernomen. go bekendmaakte, zei dat Neruda om ontslag had verzocht omdat hij in Chili wil zijn nu het linkse ver bond voor zo'n grote krachtmeting staat met de uit conservatieven en centrumgroeperingen bestaande op positie. landse opdrachtgevers kunnen stellen en meer invloed kunnej oefenen bij de Nederlandse ai teiten die zeggenschap over de lening van exportfaciliteiten ben. Aldus wordt in een comi que meegedeeld. Het secretariaat van het i orgaan is gevestigd in het ka van de Federatie metaal- en trotechnische industrie FME k Haag. LEIDEN In de eerste maanden van het boekjaar 1973 van de Leidsche Wolspii NV (Neveda) is de winst van f. 1.36 min tot f 0,75 min. gebruikelijke interim dividend 6 pet. zal het bestuur onverai handhaven zonder daaraan evi conclusies ten opzichte van het dividend te verbinden, aldus bericht van het bedrijf. Over het vorige boekjaar wei totaal 20 pet. dividend in coi ten uitgekeerd en 5 pet. in aa len. In de eerste negen maa (april tot en met december komt het exploitatieresultaat u f 2,0 min tegen bijna f 3,1 n dezelfde periode van het vorige Jaar. De winst voor belastinges draagt f 1,4 min (f 2,5 mini De sterk gestegen wolprijzei daarmee verband houdende t houdendheid bij de afnemers ei zachte najaars- en winterweer ben de verwachtingen van een gende omzet niet bewaarheid omzet in de genoemde periode is gedaald en wel met ongeveer de nadelige factoren zijn van vloed geweest op het resultaat, bestuur noemt het behaalde saldo niettemin „nog alleszins bi digend". Het verschilt tussen de koopwaarde van de aanwezige i raden en de marktprijs aan het van 1972 is ongeveer f 3.5 mil De realisering van dit bedrag is ter afhankelijk van de mogelijk tot doorberekening in de verk prijzen. Vergeleken met 1971 bedroege stijgingen van de wolprijzen 175 tot 200 pet. In deze situatie bijzondere aandacht gevraagd de instandhouding van de liquii om de continuïteit niet te verst aldus het bestuur van Leidsche spinnerij. ADVERTENTIE Zuinig zijn De Turkse minis ter voor Energie Kodamanogloe heeft nield werden, mag u nog blij zijn, dat gisteren een beroep gedaan op alle er geen doden zyn gevallen", kwam burgers om zuinig om te gaan met t- de rechter tot de conclusie. "Een zeer elektrische verwarming en verlich- ernsbige overtreding. Als u weer eens ting, aangezien het energietekort, zo iets uithaalt komt uw rijbewijs ab- steeds grotere omvang aanneemt als soluut in het geding", aldus de offi- gevolg van de aanhoudende droogte. Hij zei dat het offer van de bevol king noodzakelijk is om te zorgen, De kantonrechter zag geen reden dat de Turkse industrie niet zonder tot enige clementie en vonniste der- elektriciteit zou komen te zitten. Wa- halve conform. Waaraan hy nog de terkrachtcentrales werken op halve LEIDEN Op papier is de "bre de commissie" die het onderzoek dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten gaat houden naar opbouw en werking van het Leidse bestuur lijke en ambtelijke apparaat sa mengesteld. In de nraktijk kunnen er nog wel een paar verrassingen volgen. Want na een maar liefst vijf uur durende, door twee schorsingen van ruim drie kwartier en één van tien minuten opgeluisterde raadsver gadering vroegen drie gekozenen om uitstel van beslising. Elsgeest (pro testants-christelijk) en In 't Veld (PvdA) wensten nog 24 uur na te denken over de vraae of ze al of niet KVP-er Driessen verwoordden de mening die later door de meerder heid van de raad bleek te worden aangehangen: de raad zou de leden van de commissie moeten kiezen, en burgemeester Vis zou geen voorzit ter mogen worden. De andere pun ten die de raad naar voren bracht konden na korte of langere dis cussie genade vinden in de ogen van B. en W. Het college ging akkoord met de wens van de raad om ook een amb tenaar van de dienst gemeentewer ken in de commissie op te nemen, had geen bezwaar tegen opneming i directeur financiën. De chef van in de commissie willen. Wethouder de dienst personeelszaken mocht Harmsen, die voorzitter zou moe ten worden, vroeg zelfs 48 uur be denktijd. Twee breekpunten maakten de ver gadering gisteren tot één uur de ergste die de Leidse raad ooit heeft meegemaakt. PvdA-er In 't Veld en voor het college van stemhebbend lid tot adviserend lid worden, en als hielden eveneens voet bij stuk. De trekken. Verder ging het college niet. Wet houder Harmsen van personeelsza ken: "U wilt de raad haar eigen vertegenwoordigers laten kiezen. De adviesraden mogen zeggen wie zij als vertegenwoordiger in de commis sie willen zien. Maar het college gunt u datzelfde recht niet". Nietes-welles Het eindeloze nietes-wellesspelle- tje dat de avond behalve de schor singen vulde, veranderde niets aan de standpunten van beide partijen. Het college bleef erbij dat het zelf wilde uitmaken wie er als haar ver tegenwoordigers in de commissie zouden komen, Driessen en In 't Veld secretaris mocht een man van het organisatiebureau van de VNG fun geren. Hij zou wel snel moeten wor den opgevolgd door de organisatie raadsleden kwamen daarom na drie ronden met een serie voorstellen tot wijziging van het voorstel van B. en W. Toen alle raadsleden zich had- deskundige die de gemeente wil aan- den uitgesproken bleek dat B. en W. niet de leden van de commissie buiten de raadsleden zouden benoe men. Van het college van B. en W. zou er slechts één vertegenwoordi ger komen in de persoon van wethou der Harmsen, die daarop om be denktijd vroeg. Als iedereen mocht besluiten tóch in de commissie zit ting te nemen zal zij er als volgt uit gaan zien: de raadsleden Van Aken en In 't Vele' «PvdA), Elsgeest en Ampt- meijer (PSP) de laatste met één stem meer dan DS'70-er Zunderman. de ambtenaren V. d. Poel (ge meentesecretaris), Visser Ten Na pel als voorzitter van het instituut, van de hoofden van dienst en Vos. Als adviserende leden de ambte naren V. d. Velde en gemeenteac countant Batenburg. twee mensen van de vereniging van Nederlandse Gemeenten, van wie één tijdelijk als secretaris. Seven-Up.de beste manieromje dorstte lessen, kost 99 cent Als trouw volger van de ge beurtenissen in de Leidse raadszaal verbaas ik me zo langzamerhand vrijwel nergens meer over. Vrijwel, want er is één ding dat me telkens weer met stomheid slaat: dat er al tijd wel mensen op de publieke tribune zitten, en, wat nog won derlijker is, dat ze de hele avond blijven zitten. Boven aardse belangstelling voor het politiek gebeuren of het ont breken daarvan in Leiden, of openbare zelfkastijding op ideële gronden? Of misschien, zoals gemeente-voorlichter Le- lieveldt het gisteravond noem de. het "vaste avondje erger nis", een soort Barend Servetef fect? Wat het ook moge zijn, de dapperen hielden weer stand. Als dank voor hun uithou dingsvermogen kregen ze aan het eind van de avond een overwinning van KVP en PvdA te zien, waarvan nog lang niet zeker is of het geen Phyrrus- overwinning zal zijn, een zege die zo grote schaduwzijden heeft dat men nauwelijks van een zege kan spreken. Want waar gaat het allemaal om? "Ons ambtelijk en het be stuurlijk apparaat werkt niet naar behoren", roept Leiden al Jaren. "Kan het niet wat doel matiger, wat goedkoper ook"? Er wordt een instelling ge vonden, die de zaak zal gaan doorlichten, het onderzoekbu reau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Leiden wil echter daadwerkelijk mee denken en doen, en besluit een "begeleidende" commissie in het leven te gaan roepen. In die commissie moeten de groeperin gen die bij het onderzoek be trokken zijn zitting hebben. Voorwaar een loffelijk streven. Dit idee wordt uitgewerkt, op de raadsagenda gezet, en En toen ging het mis. De raad ••'1 ook bil dp benoeming van leden van het college een vin ger in de pap hebben, het colle ge is daarvan niet gediend. De raad wint, maar de enige geko zene uit het college, wethouder Harmsen van personeelszaken, die al heeft aangekondigd dat het wel eens nare gevolgen kan hebben als de raad aan de be voegdheid van het college om zelf mensen te kiezen komt vraa>gt om 2 dagen uitstel van de beslising of hij wel of niet in de commissie zal gaan zitten Het lijkt niet uitgesloten, dat hij er bij nader inzien niets voor zal voelen om als éénling het college te gaan vertegen- v~-"""?en tegen zijn zin. Het lijkt evenmin onmogelijk dat het dan wel eens heel m™«Wk zou kunnen zijn om een ander lid van het college bereid te vinden. Wat er dan moet ge beuren? Wie het weet mag het zeggen. BERT VAN DOMMELEN

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4