EIDSCH m DAGBLAD mbtenaren tassaal op e been in 'en Haag NEDERLAND MOET EURATOM REDDEN vandaag Verzet personeel tegen sluiting Hollandia Trico NIEUWE AANVAL OP DE DOLLAR WTEST VAN 35.000 MAN ÏL WIND LEID5CH HÉ DAGBLAD Controle commissie kon niet controleren VRIJDAG KABINETSBERAAD Conferentie over Vietnam toch in Parijs JEUGDBENDE OPGEROLD IN LISSE *G 6 FEBRUARI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No- 33924 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JAAG Naar schatting 35.000 tot 40.000 ambte- üi't het gehele land zijn rond het middaguur op de [ekomen voor de grootste demonstratie die ooit in laag is gehouden. De demonstratie (voor een beter l, tegen de verhoogde pensioenoremie^ leidde tot igrijke verkeersopstoppingen. tenden ambtenaren, die met ruim 400 autobussen, alle be- re extra-treinen en op eigen gelegenheid naar Den Haag /ekomen droegen op hun mars van het Malieveld naar het lof spandoeken mee waarop vooral minister Geertsema noordelijk voor het personeelsbeleid van de overheid) er gs kreeg. teksten luidden: „Geertse- raal plukt de ambtenaren J sluit de rijksbegroting niet, baar geeft geen krediet", en van ons pensioen". Al noordenhoutseweg, die geheel was af gesloten, geparkeerd. Tegen half twaalf was het op het Malieveld zwart van de mensen. In de grote tent van Boltini spraken de b eigenlijke demonstratie op leiders van de vier centrales van gekomen was het ambte- indrukwekkend. Van i verre stroomden duizenden overheidspersoneel de demonstranten toe. Daarna begon de mars naar het Binnenhof, waar kamervoorzitter nten, meest mannen, naar Vondeling, een petitie in ontvangst vijfentwintig autobussen, uit grote schaal deelgenomen door on- arriveerden 3000 man met derwyzend personeel. Alleen al in nen en nog eens eenzelfde Rotterdam hadden vandaag bijna ander vervoer. De hon- 9000 scholieren vrijaf omdat de le raren van de vyf scholengemeen schappen in de havenstad meedoen aan de betoging. Op de drie hoogste verdiepingen van het belastingge bouw in Eindhoven stond vanochtend in manshoge letters te lezen „Protest It verwacht van vanavond tot tegen onrecht". ron<*: In de loop van de middag begon- zwaar bewolkt met plaatse- nen in de Tweede Kamer de debatten over het ambtenarenpensioen. Bij de centrales van overheidspersoneel zijn telegrammen binnengekomen van buitenlandse ambtenarenbonden die de protesterende Nederlandse ambte naren succes wensen met hun actie. lutobussen werden op de Be- iitemperaturen omstreeks 4, morgen ongeveer 7 graden. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijr Ik word abonnee per 20 februari '73 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. jares: ats: lironummer: >kje zwart maken, bon Invullen in open envelop ïder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, |»twoordnummer 214, Leiden. Capel. „Ook de andere drie ateliers (ondernemingsraden) reageerden ne gatief. Toch heeft de directie haar zin doorgezet" Men heeft alles in handen van de vakbond gegeven waarmee vanmid dag een gesprek plaatsvindt. Van avond om acht uur wordt er in ge bouw Nabij een vergadering met het personeel belegd. „We vechten niet alleen voor Alphen", zei Van Capel, „maar voor alle ateliers voor Hol landia. Tenslotte gaat het niet zo best in deze industrie". Voorzitter Berkemeier van NVV- Industriebond stelde: „Ik ben bang dat straks het voltallig personeel op straat komt te staan. Voor het be drijf is er geen redding meer moge lijk. dacht ik. Op het gedrag van Hollandia valt overigens niets aan te merken. De directie heeft de juiste procedure gevolgd" De NW-Indus- triebond-voorzitter heeft een christe lijk raadslid benaderd om te probe ren via de gemeente nog wat te redden. (Foto Wim Dijkman) HAI LANG (RTR) Een eerste poging van een groep van de Inter nationale Controle Commissie om op het slagveld in Vietnam toezicht op naleving van het bestand te houden, is vandaag mislukt door een artillerie-duel. Drie leden van elk van de vier lan den in de ICC (Canada. Polen. Hon garije en Indonesië) waren per auto uit Hoeé "-ar Quang Tri ver trokken. Tien kilometer buiten Hoeé kwam het konvooi tot stilstand toen een kilometer verder granaten in sloegen die vermoedelijk afkomstig waren van Noordvietnamees 130 mm geschut. Toen na 20 minuten het schieten werd gestaakt, keerde het konvooi terug naar Hoeé. De Zuid- vietnamese artillerie beantwoordde daarop het vuur. Een Amerikaanse delegatie on der leiding van schout-bij-nacht Mc- Caulley heeft in de Noordvietname- se havenstao Haifong met de Noord- vietnamese autoriteiten overleg ge pleegd over het opruimen van de Amerikaanse mijnen in de Noord- vietnamese wateren. McCaulley heeft 5.000 man mari nepersoneel tot zijn beschikking voor het opruimen van de mijnen- Het karwei kan 2 maanden gaan du- De regeringstroepen in Laos hebben een ernstige nederlaag te incasse ren gekregen. De communicatische Pathet Laotroepen veroverden na melijk niet ver van de Chinese grens een belangrijk aanvoercomplex in het noordoosten van Laos. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft tegen premier Li van Singapore gezegd dat er volgens de regering-Nixon in Thailand Ame rikaanse militaire bases moeten blij ven om de verdere verspreiding van het communisme in Azië te voorko men. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van de Vereniging van Neder landse Ondernemingen heeft gis teren samen met zijn collega mr. P. van Boven van het NCW een aanval geopend op de vakbonden die bij de onderhandelingen over de nieuwe cao's willen komen tot een verstrekkende inkomensnivel lering. Men verzet zich tegen de plannen van de vakcentrales om ook het hoger personeel onder te brengen in een cao. PAGINA 7 De Vlaamse troubadour Micl Cools verwacht geen revolutie door zyn liedjes. PAGINA 5 Willy Kreuz moet het vooral van heel hard werken hebben PAGINA 11 ALPHEN AAN DEN RIJN Het atelier van Hollandia Tricotagefa- briek wordt in mei naar Veenendaal overgeplaatst (onze krant publiceerde dit zaterdag reeds). Het personeel is vanmorgen om tien uur van de slui ting van het bedrijf aan de Van Foreestlaan op de hoogte gesteld. Van de ongeveer honderdzeventig personeelsleden, grotendeels vrouwe lijke, moeten de meesten afvloeien. Voor een deel van de produktie- werknemers (tussen de veertig en vijftig) bestaat de mogelijkheid om met een bus tussen Alphen en Vee nendaal te gaan pendelen. In het atelier zijn tussen de honderddertig en honderdveertig modinettes werk zaam. Wat er precies met de leiding en het administratief personeel ge beurt, wilde directeur Van der Ree niet vertellen. „We zullen in elk geval alles doen om tot een voor iedereen aanvaard bare regeling te komen. Wanneer iemand direct weg wil en het schaadt het bedrijf niet, zullen wij deze werk nemer niets in de weg leggen. Maar de mensen hoeven niet weg want we hebben voldoende werk", aldus de directeur. Waarom verlaat men ondanks een hogere omzet toch Alphen? Directeur Van der Ree beweert met grote stelligheid „Dit besluit is beslist niet hals over kop genomen. Ons eigen apparaat heeft maanden de hele gang van zaken nauwlettend op de voet gevolgd en is daarna tot de conclusie gekomen, dat dit be drijf moet worden gesloten. Maar het had net zo goed één van de drie andere ateliers kunnen zijn De hoofdfactor voor de sluiting van het Alphense atelier is volgens direc teur Van der Roe geweest, dat er hier een vrij sterk verloop in het personeelsbestand is. „De gemiddelde diensttijd ligt op ongeveer één jaar. En het verversen van bloed kost rou tine. Vanzelfsprekend wordt daardoor de produktie gedrukt". De ondernemingsraad heeft gister middag een negatief advies uitge bracht over de overplaatsing van het bedrijf. Directeur Van der Ree wei gerde commentaar te geven op het waarom de ondernemingsraad zich tegen opheffing van het atelier heeft gekant. Het enige wat hij kwijt wilde was: „Ik kan me voorstellen dat de leden het niet eens zijn met de slui ting. Tenslotte verdienen zij ook hier ook him boterham".. ,De motivering, die de directie voor de overplaatsing gaf was zo ondui delijk, dat de ondernemingsraad heeft geadviseerd het bedrijf niet te sluiten", vertelde voorzitter Van Tienduizenden ambtenaren swamen vanochtend naar Den Haag om te protesteren. Maar niet overal konden de ambtena ren zich vrij maken. De leer lingen van de openbare mavo hi Hendrik Ido Ambacht heb ben vanmorgen zelfs enkele uren gestaakt als protest tegen het feit dat hun leraren geen toe stemming hebben gekregen om deel te nemen aam het protest. De staking daar was algemeen. Alle leerlingen werden buiten de school door posten tegengehou den, zodat bij de aanvang van de schooltijd geen mens binnen was. Later op de morgen zijn de leerlingen toch naar binnen ge gaan om met de leraren over de zaak te discussiëren. (Foto Jan Holvast) Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkemadelaan 1 Herengracht 79 01718—2866 01710—33861 BRUSSEL (ANP) Het gemeenschappelijk onderzoek in Eu ratom (de Europese gemeenschap voor atoomenergie) is gered als het Nederlandse kabinet vrijdag de principe-besluiten van de Europese ministerraad, vandaag in Brussel, aanvaardt. Bijna 1650 van de ongeveer 2000 we tenschapsmensen die op het ogenblik in vier onderzoekscentra werkzaam zijn (Karlsruhe in Duitsland, Geel in België, Petten in Nederland en Is- pra üi Italië) kunnen dan aan het werk blijven. "Gaat het kabinet niet akkoord", FRANKFORT/AMSTERDAM De monetaire crisis is vanochtend opnieuw in alle hevigheid losgebars ten. Op de Duitse wisselmarkten moest de Bundesbank opnieuw in grijpen om te voorkomen dat de koers van de dollar, evenals vorige week vrijdag, beneden het minimum zakte. Volgens voorlopige schattingen kocht de Bundesbank tussen de 800 en 1200 miljoen dollar op. Ook op de Nederlandse wisselmarkt stond de dollar duidelijk op de tocht. In de ochtenduren nam de Nederlandsche Bank ongeveer 20 miljoen dollar uit de markt, voor f 3,1720 per stuk. Ook de Bank of England moest in Londen 45 minuten na het opengaan van de markt ingrijpen om de scher pe stijging van het pond ten opzichte van de dollar in toom te houden. De goudprijs naderde daar vanochtend het naoorlogse recordpeil In Japan zijn de controlemaatregelen op de geldmarkt verscherpt om een onge wenste dollarstroom naar het land te voorkomen. Volgens monetaire deskundigen in Bonn is het enorme dollaraanbod zeer waarschijnlijk afkomstig van de zogenaamde Eurodollarmarkt. Ver moed wordt dat de bezitters van Eurodollars ervan uitgaan dat de Westduitse regering wel tot een reva luatie of een vrije koers voor de mark zal moeten overgaan als de maatregelen die tot nu toe zijn geno men niet afdoende zijn. Bondskanselier Brandt vanmorgen een spoedvergadering met de minister van Financiën Helmut Schmiedt en zijn ambtgenoot van Economische Zaken Hans Friderichs. Hoewel tegen het middaguur geruch ten de ronde deden dat enkele wis selmarkten gesloten zouden worden, gaf de Westduitse regering instructie aan de banken om de dollar te blij ven steunen. aldus staatssecretaris Westerterp (Buitenlandse Zaken, vanochtend dan staan we voor een fikse crisis in Euratom waarvan Nederland dan de schuldige zal zijn. Over de uit komst van dait kabinetsberaad op vrijdag wilde de Nederlandse staats secretaris zich vanochtend, na een slopende vergadering die van maan dagmiddag 3 uur tot vanochtend 6.00 uur geduurd had, niet wagen. De Nederlandse staatssecretaris maakte er vanochtend geen geheim van dat het hem speet dat hij niet bij machte geweest was de Europese commissie en de ministerraad te dwingen het aantal personeelsleden bij het gemeenschappelijk onder zoekscentrum van Euratom verder terug te dringen. Nederland had lie ver gezien, zo verklaarde hij, dat er slechts ongeveer 1225 man van het totaal van 2000 man waren overge bleven. Als de Nederlandse regering vrij dag met de besluiten van de Eura- tomraad akkoord gaat betekent dat tevens dat er geen vijfjarenbegro- ting voor het gemeenschappelijk on derzoek komt, maar een vier Jaren- begroting. Dat betekent ook dat de raad van het oorsoronkélilk dooT de Europese commissie voorgestelde ter beschikking te stellen bedrag van rond 720 miljoen gulden. 144 mil joen gulden heeft afgeknabbeld. Het principiële raadsbesluit bete kent echter ook dat het Euratomcen- trum in het Nederlandse Petten, in clusief de daar aanwezige hoge flux reactor, niet gesloten behoeft te worden. SAIGON (AP) De Zuidvietna- mese regering heeft vanmiddag be kendgemaakt dat zij akkoord gaat met Parijs als plaats voor de inter nationale conferentie over handha ving van de vrede in Vietnam. De conferentie zal 26 februari beginnen. In een communiqué verklaart het Zuid Vietnamese ministerie van Bui tenlandse Zaken dat Zuid-Vietnam in eerste instantie afkerig was van Parijs „omdat daar demonstraties waren georganiseerd die een schade lijk effect zouden hebben op de voor een dergelijke internationale confe rentie onontbeerlijke sfeer van objec tiviteit en rust". LISSE De -ijkspolitie van Lisse heeft een jeugdbende opgerold die in een jaar tijds dertig inbraken heeft gepleegd. De bende bestond uit negen jongemannen van achttien tot een entwintig jaar, afkomstig uit Lisse en Sassenheim. De inbraken werden voorAamelijk gepleegd in Lisse, maar ook in Sassenheim, Voorhout en Ha- zerswoude. In Hazerswoude werden de grootste kraken gezet: voor f. 7.000,- en daar na voor f. 3.000,- aan radioappara tuur. De politie kwam de Jene^hende op het spoor nadat drie var jon gemannen waren betrapt by een in braak in Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1