illy Kreuz: 'Ik moet het bben van keihard werken' Leidenaars vooraan in schaaktienkamp WK SPRINT ERG DUUR APPIE HAPPIE olang ik in Nederland voetbal, doe ik dat voor Sparta ÏINO (OF LDWS bijna zeker van titel bij zege op ASC G 6 FEBRUARI 1973 :RDAM Als het aan Sparta en Willy Kreuz zelf gen, was hij vorig seizoen niet tot Oostenrijks top- tgeroepen. Immers toen al wenste de 23-jarige spits Sparta te manifesteren, zoals hij nu doet, een com- iter dan zijn en Sparta's aanvankelijke be was, Admira Wien voorkwam echter een vroegtij- ■jwel, wat wilskrachtige Willy niet weerhield van zijn «driften en Admira nog met 26 doelpunten aan een lir hielp. [langstelling dateerde al ie tijd. De interesse van goeide pas naderhand. :yenoord had ook belang- t me. Happel heeft me dens de interland tegen jTHij had pech, die wed- 1de ik erg slecht". Waar- |ax zich voor de etalage maar zich nimmer bij ,"jldde. „Ik heb wel eens dat Ajax me wilde pol- ik heb nooit contact ge- punten te maken. Het heeft veel geld voor me betaald, ik voel me verplicht daar iets tegenover te ste len". Hij doet het niettemin met plezier. Zozeer zelfs, dat zijn besluit voordat hij ooit weer naar Oosten rijk terugkeert, nu al vaststaat: „Zolang ik in Nederland voetbal doe ik dat voor Sparta. Ik zou boven dien geen andere topclub weten waar ik naar toe zou kunnen". Met hoeveel jaar hij zijn verblijf in Nederland nog zal verlengen, kan hij nog niet bij benadering vaststel len. Wel weet hij: „Wanneer over anderhalf jaar mijn contract af loopt, teken ik bij en het liefst weer voor twee jaar". letreurt de Oostenrijker ilijks, omdat hij vooraf jijden bij Ajax besefte, 't te veel aanvallers van ((n wat Feyenoord betreft: Jj net als ik Oostenrijker. >r toch op moeilijkheden ben bond hij zich voor ifjiian Sparta, waar hij met lalwilskracht en zijn trefge- i (Sparta's sympathie opeis- '^„ik moet het hebben van dan voel ik me het statische spits voelt al- fjerdediger in zijn rug. Ik aan 'm, daarom kan ik lel zijn. Er is geen enkele tr| die me de gehele wed- Na de eerste helft ha- tal af". li< t bestaat intussen zijn I enkel die hij aan de met FC Utrecht over- pedstrijd die hem via drie dertien en daarmee bo- |l lijst van topscorers deed |\|„Ik had dit niet zo snel bekent hij. „Het is hier Hjker scoren dan in Oos- oral in het begin van de was het lastig. Tegen en Excelsior lukte 't me w^iet. Toch had ik in Oos- het laatst twee tegen- ij me. maar ik scoorde, k slechts één bewaker en u iet". iterde over zijn depressie jroeide naar een niveau, Admira nimmer bereikte. I 1de ik de ene week goed, L slecht. Ik ben nu veel Wat zijn produktie ten hoewel hij daar tijdens jd nauwelijks op uit is. beseft dat hij niet voor staan in het rijtje doel- -fcers, maar dat Sparta j orden opgeduwd in de rij J imen die met standenlijst jeduid. V realiseert Kreuz zich: „Ik parta gekomen om doel- Hennie Pleizier naar Polen LEIDEN Hennie Pleizier gaat naar Polen. De vijftienjarige judoka van Leidse sportschool Luiten, is door de Budo Bond gekozen om Ne derland te vertegenwoordigen in een groot internationaal Judotoernooi voo aspiranten en junioren. Dat evene ment zal worden gehouden in Kato wice van 9 tot en met 12 februari. Aspirant-kampioen Pleizier zal uit komen in de zwaargewichtklasse. Bierblikje' treft arbiter ijshockeyduel DEN HAAG De ontmoeting Raak IJshockeyTilburg Trappers, gisberavond voor 1.000 toeschouwers in Den Haag gespeeld, heeft een ru moerig slot gekregen. In de laatste periode waren diverse bezoekers het niet eens met een arbitrale beslis sing. Zij gooiden daarop bierblikjes op het ijs. Scheidsrechter Toemen zag zich genoodzaakt de wedstrijd te staken. Jacques de Heer van Tilburg en scheidsrechter v. Bennekom wer den beiden getroffen. De speler van Tilburg was een tiental minuten bui ten bewustzijn. Later werd de ontmoeting nog uit gespeeld. Tilburg Trappers won deze wedstrijd voor de Cup International met 65, De tussenstanden waren 1—2 4—2 1—1. jtK Kipchoge Keino. de e kampioen op de 3000 role chase en winnaar van ii medaille op de 1500 me- 1 professional. De Keniaan ilknsluiten bij de onlangs in ;de Staten gevormde pro- tletiek groep. De 33-Jarige in Mexico Stad Olympisch de 1500 meter veroverde. 5 de profwedstrijden zijn il, de wereldrecordhouder ontmoeten. Ryun is ook rden na zijn teleurstelling hen. Tijdens de Olympi- n van 1972 kwam Ryun in an de 1500 meter ten val geschakeld. thans 33 Jaar oud. Hij is als inspecteur van poli- ift tot nu de mijl 23 maal 5 vier minuten gelopen, acht wedstrijden sneller uten en 55 seconden, erklaarde in New York dat pordt omdat hij vindt dat ara, de directeur van prof il, een Juiste stap heeft ge- t is het Juiste idee voor de van de atletiek. En omdat e toekomst deel wil uitma- ik prof geworden. Uiiter- ik er zelf met mijn gezin pan te hebben. heeft zes kinderen, vier twee Jongens. Willy Kreuz aan de bal: "Ik moet het hebben van hard werken, dan voel ik me het sterkst. Daarvan kunnen al veel Nederlandse verdedigers meepraten. Ook PSV's Pleun Strik. Recordpoging Jan Kruithof ASSEN Jan Kruithof uit het Drentse Havelte zal binnen veertien dagen op de kunstijsbaan Drente in Assen een poging doen het wereld uurrecord schaatsen te verbeteren. Deze prestatie staat op naam van Tonnie Ferwerda met 34 kilometer, 205 meter en 16 centimeter. De 36- jarige lange afstandcrack uit Havel te heeft bij een training dit record reeds met zeshonderd meter verbe terd. Voorwaarde voor de poging van Kruithof is een uitstekende conditie van het ijs en vriezend weer. PROMOTIE YEGLO II LEIDEN Veglo II heeft deze week definitief beslag gelegd op de derde plaats in de tweede klasse B van de landelijke badminton com petitie. Volgens de nieuwste bonds- voorstellen geeft deze plaats recht op promotie naar de eerste klasse. Na de promotie van BC Leiden I zorgt Veglo dus voor een tweede Leids badmintonsucces. De derde plaats van Veglo werd een feit door de 6-2 overwinning van afgelopen zondag tegen het laatstgeplaatste Duinwijck IV. Door gemakkelijke overwinningen van Tom Wong en Pierre Polderman in het enkelspel en in het herendubbelspel, waarin de Duinwijckers met 15-0, 15-3 aan de kant werden gezet, en een neder laag van invalster Ada Trimp werd Van Reek op gedeelde eerste plaats WIJK AAN ZEE Het 35ste Hoogoven Schaaktoernooi is voor de enkele Leidse spelers, die er tien vrije dagen voor over hadden om aan dit grootste schaakcircus ter wereld deel te nemen, een overwegend succes ge worden. Vooral het eindresultaat van Philidor-speler Van Reek is verras send goed te noemen. Wij herinneren er nog even aan dat Van Reek aan liet begin van de tienkampen voor enige opschudding zorgde door de or ganisatoren mede te delen, dat hij er niets voor voelde om in groep 4, waar hij was ingedeeld mee te spelen, omdat hij zichzelf veel sterker acht- Door A. Münninghoff te. Door een gelukkig toeval kon hü toen inderdaad in groep 1 geplaatst worden, waar hij natuurlijk de zware taak had om zijn gelijk te bewijzen. Dat heeft Van Reek op dubbelzinnige wijze gedaan: als hij in de laatste ronde niet genoegen had genomen met een paar remises, zou hij zelfs deze belangrijke groep alleen gewon nen hebben. Nu eindigde de Joego slavische nationaal-meester Janko- vic, die door de Leidenaar in het on derlinge duel was verslagen, nog juist gelijk met hem. Promotie naar de reservegroep voor beide spelers ligt in de lijn der verwachtingen. In groep 3A speelden de Leide naars Van Loon (Philidor) en Schue- ring (LSG). Van Loon heeft tot en met de laatste ronde kansen op de eerste plaats behouden. Helaas ver knoeide hij zijn betere stelling tegen de Nijmegenaar Oosterwijk, die op dat moment eerste stond, en toen hij in het late eindspel nog een kans op remise miste was het duidelijk dat Oosterwijk op rozen zat. Na ongeveer acht uur ononderbroken schaken (de laatste ronde wordt altijd tot er een beslissing gevallen is doorgespeeld) moest Van Loon opgeven en daarmee berusten in een gedeelde derde tot en met vijfde plaats samen met Schuering. Laatstgenoemde heefteen nogal wisselvallig toernooi achter de rug, enkele goede overwinningen, on der andere tegen de geduchte Kerk meester, werden afgewisseld met min of meer onnodige nederlagen. In groep 4 heeft Münninghoff van LSG bepaald pech gehad, dat één van de deelnemers er na vier ronden een 3-1 voorsprong voor Veglo be reikt. De tweede invalster Helga van Balgooy haalde in een voortref felijke partij het belangrijke vierde punt binnen, belangrijk aangezien het damesdubbel al bijna bij voor baat kansloos was. De Duinwijck-da- mes wonnen deze partij dan ook vrij gemakkelijk: 4-2. De overwinning van Helga van Balgooy betekende ech ter voldoende stimulans voor de bei de gemengde dubbels. Tom Wong en Helga van Balgooy wonnen moeite loos, 15-2, 15-1; Pierre Polderman en Ada Trimp hadden iets meer moeite met hun tegenstanders: 15-11 15-5. Promotie van Veglo II betekent dat Leiden naast Veglo I een tweede landelijke badminton-eersteklasser rijk wordt. OSLO De wedstrijden om de wereldkampioenschappen sprint voor dames en heren hebben het afgelopen weekeinde in Oslo veel geld gekost. In to taal moest de Noorse schaats bond een bedrag van ongeveer 80.000 Noorse kronen (40.000 gulden» bijpassen. Om enigszins rond te komen hadden 15.000 schaatsliefhebbers de poorten van Vallehoving moeten passe ren. Het waren er in totaal slechts 6300. Een geluk voor de Noorse schaatsbond was de om standigheid dat de gemeente Oslo de kosten van het gigan tische schaatsleest, dat na af loop voor 400 genodigden in het fraaie stadhuis werd gehouden, voor zijn rekening nam. Banket en schaatshal vergden in totaal een bedrag van rond 60.000 Noorse kronen (30.000 gulden) waarbij inbegrepen de geschen ken en prijzen voor de deelne mers. Nooitgedacht Na uitvoerige beschouwing van alle aspecten in de doping- affaire rondom Ronnie Nooit gedacht, heeft het dagelijks be stuur van de KNSB geen aan leiding gezien het reeds eerder ingenomen standpunt inzake toepassing van het reglement ten aanzien van dopinggebruik te herzien. Nooitgedacht werd wegens het constateren van do ping tijdens het toernooi om het nationale kampioenschap te Heerenveen. waar hij een vijfde plaats behaalde, uit de klasse ring geschrapt. Het dagelijks bestuur onthoudt zich van verder commentaar in afwachting van de behandeling van het kort geding, dat naar aanleiding van deze affaire te gen de KNSB is aangespannen. Lenteachtig Ook Brandbu. waar het ko mende weekeinde de strijd om het Europees schaatskampioen schap van de dames wordt ge houden, is niet aan de greep van het lenteachtige weer ontkomen. Maar zoals het zich nu laat aan zien zal het toernooi normaal doorgaan. "Het is is op het ogenblik redelijk", aldus Knut Funnemark, één van de plaat selijke organisatoren. "Overdag schijnt de zon en is het vrij warm. maara 's nachts daalt de temperatuur tot iets beneden het vriespunt. Volgens de weer berichten blijft deze situatie voorlopig zo. Als dat zo is komt het Europees kampioenschap niet in gevaar". Landenduel De mogelijkheid dat de lan- denwedstrijd tussen de schaats ploegen van Noorwegen en Ne derland voor heren, die morgen en overmorgen op het program ma staat, van Drammen naar het 35 km oostelijker gelegen Kongsberg zal verhuizen, moet niet gering worden geacht. Zo als in zoveel plaatsen laat de winter het ook in het stoffige Drammen afweten. Gisteren was de temperatuur zelfs negen graden boven nul en scheen de zon uitbundig. De Ijsvlakte in Ronnie Nooitgedacht het Marienlist-stadion kon deze warmte niet verwerken en ver toonde grote waterplassen aan de zijkanten. Een eenzame ijs- maker schudde mistroostig het hoofd toen hem werd gevraagd of er zo wel geschaatst kon wor den. De organisatie heeft be kend gemaakt dat men nog even wiil afwachten en vandaag de definitieve beslissing neemt. De landenwedstrijd, die in de avonduren verwerkt wordt, gaat over een kleine vierkamp (500, 1500. 3000 en 5000 meter) De Nederlandse ploeg die gisteren in Drammen arriveerde bestaat uit: Harm Kuipers, Piet Kleine. Jan Derksen. Hans van Helden. Jappie van Dijk, Sjaak de Ko ning, Jan Palsma, Jos Valentfjn, Eppie Bleeker en Jan Bazen Reserve is Johnny Olof. Net als de amateurs zullen ook de profs htm recordwedstrij den krijgen. Het is de ISSL dit weekeinde in de Noorse plaats Savalen waai- Boei-j es onder meer tweemaal een tijd van 38,7 seconden op de 500 meter liet afdrukken, zo goed bevallen, dat men daar over ongeveer een maand aanvallen wil doen op de wereldrecords. De amateurtop is ongeveer gelijktijdig hetzelfde van plan op de kunstijsbaan van Inzeil. „Wij hebben hier een prachtige ijsbaan gevonden", al dus Svein Erik Stiansen, secre taris-generaal van de ISSL. „Het ijs was nu nog niiet eens van topkwaliteit. Begin maart is het vast nog veel beter. Let maar eens op. Savalen wordt het Noorse Alma Ata". Ook de belangstelling van Savalen was redelijk, gezien de geringe om vang van het plaatsje: 2800 toe schouwers over beide dagen. De premie voor het beteren van een wereldrecord door een beroeps- rijder bedraagt 25.000 kronen mee ophield, waardoor zijn winstpunt tegen deze speler kwam te vervallen, terwijl de Duitsers Schmeling, die remise tegen de uitvaller had ge speeld, daardoor op kop kwam. Zowel Münninghoff als Schmeling bleken veel te sterk voor hun groep, wat him respectieve eindscores van zeseneen half en zeven uit acht wel bewezen. Beiden zullen volgend jaar twee groepen hoger uitkomen. In groep 5A speelde de Leithen veteraan Jan Koet mee, die zich temidden van zo vele oude bekenden uitstekend op dit toernooi amuseerde, maar er helaas niet in slaagde een goede score te behalen. Met drieëneenhalf uit ne gen werd hij gedeeld zes tot negen en zal volgend Jaar dus een groep la ger moeten proberen het verloren terrein te heroveren. In groep 5B tenslotte was de Phi lidor-speler Ketting de grote man. Van het begin af aan nam hij reso luut de leiding, die hij niet meer af stond. Met zeveneneenhalf uit negen finishte hij tenslotte onbedreigd als eerste, wat voor de organisatoren ze ker aanleiding zal zijn om hem vol gend jaar twee groepen hoger in te delen. LEIDEN Er staat voor van avond een uiterst belangrijk duel in de eerste klasse op het programma. Koploper LDWS ontmoet ASC en als de drievoudig kampioen deze wed strijd winnend afsluit lijkt LDWS met nog twee wedstrijden (tegen Lugdunum en Rijnsburgse Boys) te spelen, vrijwel zeker van de titel. Gemakkelijk zal het echter voor de mannen van coach Frans Webbers niet worden, gezien de uitslag van het eerste treffen tussen beide ploe gen: 52 in het voordeel van ASC. Stormvogels, op de tweede plaats met één punt achterstand, speelt te gen De Munnik en zal "gewoon" moe ten winnen. LFC komt in het veld tegen B en T en bij een nieuwe ne derlaag van de 'Kanaries" staat de gradatie zo goed als vast. Rijnsburg se Boys en Lugdunum tenslotte, spe len vanavond slechts om het spel en niet om de "knikkers". EERSTE KLASSE LDWS—ASC (21 uur), De MunnikStormvogels (20 uur), Rijnsburgse Boys—Lugdu num (20 uur», B en T—LFC (21 u.>. RES. EERSTE KLASSE ASC 3— Lugdunum 2 (20 uur), LDWS 2— Stormvogels 2 (22 uur). Regenboog 2 LISC 3 (22 uur). TWEEDE KLASSE Wernink— Regenboog (22 uur), Oranje Groen VWS (20 uur), HanabDurisol (21 uur). VN AGazelle (21 uur), Tegel- handelSLF (22 uur). RES. TWEF.DE KLASSE Gazel le 2Katwijk 2 (20 uur), Wernink —LISC 3 (22 uur). RES. VIERDE KLASSE A Oran je Groen 3—Dynamo L. 2 (19 uur) Stormvogels 4SDO '67-2 (19 uur». Swift 3—Rijnsburgse Boys 2 (20 u.>, Unitas L. 2—Fortuna '71—4 (21 uur). RES. VIERDE KLASSE B - Lei den 3—Zebra's 2 (19 uur). SVLV 2 Padox 2 (21 uur), Swift 4—Tegel- handel 3 (22 uur). Unitas L 3—VNL 2 (19 uur). JUNIOREN A2 Fortuna '72—Uni tas L 2 (19 uur), Oegstgeest 2—Ze bra's (19 uur). Kipchoge Keino "juist idee" P& LÜTIÜO \IOOZ EeCSTE Go/Opg vWfJ OE TO i/u Kfieoaresz cup AC cArevjKJAcc/o 7SS&J, AL$ |K V/B /JM1 te/Jmimste. eoev uit- SPIZEBkr, yi-HI-m-M' UAMFAHSfWt-i.óioyi. V<pYLL UIT WgsLB.-=

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11