Eerste verkenning van de controle-commissie IEMCO „Watergate-proces": een farce immando-acties nadelig "or Arabische politiek Compromis in zicht in Wenen GEVECHTSACTIVITEIT IN VIETNAM VERDER AFGENOMEN Liefdesdrama op Italiaanse school Britse militairen door sluipschutters verrast 2 FEBRUARI 1973 BUITENLAND SAIGON (AFP, Reuter, UPI) De internationale controle commissie in Vietnam zou vandaag haar eerste verkennings vlucht maken. Zij verwacht dat deze spoedig kan worden ge volgd door „concrete activiteit". Van een bestand controleren is overigens nog geen sprake. tngelse premier Heath (linies) brengt op dit ogenblik een bezoek aan president Nixon in Rington. De Amerikaanse president zei bij die gelegenheid dat "de NAVO de hoeksteen blijft ie Amerikaanse politiek in termen van de bevordering van vrede en vrijheidf'. Gisteren kon overeenstemming over procedure-kwesties worden be reikt nadat de leiders van de mili taire commissie (van vier bij de strijd in Vietnam betrokken partijen) in Saigon waren aangekomen. Generaal Tran Van Tra, de leider van het Tet- offensief in 1968, werd gisteren opge pikt in de door de Vietcong bezette stad Lock Nimh. Dat gebeurde met een Amerikaanse helikopter die be schilderd was met de vertlkale witte CATANZARO (AFP) Een liefdes- strepen die de internationale contro le-commissie (Canada, Polen, Hon garije en Indonesië) aanduiden. Volgens Saigon is de gevechtsacti viteit in de afgelopen 24 uur opnieuw verminderd. Het opperbevel meldde 188 aanvallen, dat is 21 minder dan de dag daarvoor. Dinsdag werden 426 aanvallen gemeld. Volgens in Parijs ontvangen be richten zou de Cambodjaanse leider in ballingschap. Prins Norodom Si- hanoek. hebben besloten zijn strijd krachten op te dragen alle aanval len te staken. Hij zou tijdens zijn be zoek aan Hanoi verklaard hebben be reid te zijn zich met de VS te ver zoenen. Krij gsgevangenen In het Britse blad „Evening News" schrijft de journalist Victor Louis, die contact onderhoud met de hoog- *77*77 TT «A rri aexi uciuea- die COntact onderhoud met ae n 'Mijnen moeten zich schikken naar Hoessein SStsKS Ondanks de vorming I gezamenlijk opperbevel legers van Egypte, Syrië anië is de laatste confe- an de defensieraad van de je liga, welke de afgelo- pn in Cairo werd gehou- (r gedeeltelijk een succes D. Dit succes bestaat er p dat de regering in Cairo (r de ongeduldige achter- nieuw bewijs kan aanvoe- er echt wat wordt gedaan voorbereiding van een -j)orlog tegen Israël. voor de interne politiek |ypte belangrijke aspect geen andere winstpunten De olielanden Rebben ge- de financiële steun op ba- de voorstellen van Egypte I (er zou ongeveer 700 mil- Iden per Jaar meer nodig ir wapens) uit te breiden, krijgt naar de opvattingen plielanden al genoeg steun Khartoem-overeen- jan 1967. Syrië zou door de tn over de Golanhoogten laatste maanden wel recht steun. Maar verder dan legging dat Syrië 60 mil- Iden per jaar zal krijgen, iiiet gekomen. Het merk- e is dat Juist Jordanië wel financiële steun heet te van Saoedie-Arabië en Ko .zullen de oliekranen van jerikaanse oliemaatschap- n Saoedie-Arabië en Koe lt worden gebruikt als po- fessiemiddel .De conserva- lelanden lijken met name en Syrië te hebben over- It de olie, ondanks de be- jover tekorten in de VS, een en ook te kwetsbaar wa in de strijd tegen Israël, tt echter niet uit te sluiten, jigingen over het dicht- van de oliekranen in de |e politiek 'zullen worden lijnse commando's zullen Ih moeten schikken naar de ;gj van Koning Hoessein van willen deze uiteindelijk leel buiten spel komen. On- ■et verzet van de comman- |en het aanvaarden van de van Hoessein en de verhit ten op de laatste conferen- de defensieraad van de he liga over de noodzaak Uheid van beweging voor de ■«do's, zijn Egypte, Syrië lanië het erover eens dat de men zich in de Arabische Izelf moeten richten naar liek van de regeringen. gen van beweging voor guer- .jsrs kan slechts in de door et te gebieden ontstaan en ijnen moeten zelf die vrij- r zien af te dwingen van lische leger. Wel zullen de regeringen daarvoor pas- in verlenen als geld en en. Voorwaarde blijft ech- üet scheppen van een oor- nd met Israël moet wor kmen tot het moment Egypte het groene licht nog toe bekende comman- werden nadelig geoordeeld P[Arabische politiek. Dat ko- Idafi van Libië zich tegen He betutteling van de com- heeft verzet, lijkt slechts ervaringen uit het verleden twijfel achtig. Maar dat hoeft echter het stijgen van de spanning rondom Is raël niet uit te sluiten. Na de con ferentie in Cairo zijn de belang rijkste regeringen het erover eens dat via een serie van geconcentreer de incidenten aan de wereldopinie kan worden bewezen, dat het Mid den-Oosten na Vietnam nog uiterst explosief is. Dat nu moet uiteinde lijk Nixon en Kissinger in Washing ton dwingen een voor de Arabieren aanvaardbare regeling voor te stel len. Zuiditaliaanse Calabrië heeft gisteren geleid tot de dood van drie Jonge mensen. Een 22-jarige Jongen vuurde 18 schoten af op een 15-jarig meisje en haar 19-Jarige verloofde, die op het schoolplein temidden van andere sdholieren stonden te wach ten op het begin van de lessen. Toen het tweetal dodelijk gewond neer viel, schoot de Jongen zichzelf dood. Hij was al lange tijd verliefd op het meisje, maar de genegenheid was niet wederkerig. Op oorlogspad In het noorden van Brazilië hebben opstandige Wai- miri-indianen, hun lichamen in oor logskleuren geverfd, dezer dagen een buitenpost in het oerwoud be stormd en drie ambtenaren gedood die waren gezonden om het te paci ficeren. Een vierde ambtenaar maakte de Indianen baing met vuur werk en kon zwemmend over de ri vier ontsnappen terwijl de pijlen hem om de oren vlogen. Hij bereik te gisteren na een tocht van 28 uur door het oerwoud de bewoonde we reld. een aantal Amerikaanse krijgsgevan genen in China worden vastgehou den. Het waren kampen in de pro vincie Yoenan, niet ver van de Noordvietnamese grens. Volgens Victor Louis hadden de leiders in Hanoi de krijgsgevange nen naar China gezonden om te voorkomen dat zij door de Amerika nen zouden worden bevrijd. (Officiële zegslieden hebben van daag een bericht ontkend dat drie Amerikaanse krijgsgevangenen door de Vietcong zouden zijn vrijgelaten en aan boord van een Amerikaanse helikopter naar Saigon zouden zijn overgevlogen) Onbuigzaam President Nixon gaf vorig jaar Kerstmis opdracht Hanoi te bombar deren om enerzijds het onbuigzame standpunt van Zuid-Vietnam los te weken en anderzijds Noord-Vletnam tot serieuze onderhandelingen te dwingen. „Er was besloten beide Vietnamese partijen tot het inzicht te brengen dat voortduring van de oorlog niet zonder grote verliezen kon geschieden". De beslissing echter om Hanoi en Haiphong met de B-52 toestellen te bombarderen toen de vredesbesprekingen in december in Parijs op dood spoor gemakten was de „pijnlijkste, de moeilijkste en ze ker de eenzaamste" die de Ameri kaanse president ooit had moeten nemen. Dit vertelde presidentsadvi seur Kissinger gisteravond tijdens een interview met de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS. Prins Sihanoek ADVERTENTIE Koning Hoessein de uitvoering van een eensgezinde politiek van Cairo, Damascus en Amman uit te stellen. Door de geringe concrete resul taten blijft het nog de vraag of via de conferentie in Cairo het hoofd doel, namelijk het vergroten van de druk op Israël, wel is bereikt. Of de oprichting van een gezamenlijk op perbevel alleen een eensgezinde mi litaire actie kan inleiden, lijkt na de Bij Iemco loopt u zotegen dé lamp Snel scheiden in Zweden STOCKHOLM (RTR) De Zweden zullen binnenkort a la minute kunnen scheiden. Als beide partners met een schei ding instemmen behoeft voor ontbinding van het huwelijk geen reden te worden genoemd. Dit staat in een wetsvoorstel dat de regering donderdag in het parlement heeft ingediend. Een uitzondering wordt ge maakt voor echtparen met klei ne kinderen. Deze moeten %na indiening van een echtscliei- dlngsverzoek een wachttijd van een half Jaar in acht nemen voordat het kan worden inge willigd. Op ihet ogenblik be draagt deze „afkoelingsperio de" een Jaar. Hiertegenover wil de overheid de formaliteiten voor het slui ten van een huwelijk zoveel mo gelijk vereenvoudigen, onder meer door de wachttijd voor de officiële toestemming te verkor ten. In Zweden is het huwelijk snel bezig aan populariteit in te boeten. In 1971 werden nog geen 40.000 echtverbintenissen geregistreerd, een terugval van 20.000 in vijf Jaar tijds. Ruim twintig procent van de vorig jaar geboren kinderen was bui tenechtelijk. BELFAST (AFP/RTR) In Stra- bane, zuidelijk van het Noordierse Londonderry, is gistteravond een Britse soldaat door sluipschutters doodgeschoten. Hij is de eerste Britse militair die sinds het begin van dit Jaar het slachtoffer van de strijd tussen rooms-katholieken en protestanten in Ulster is geworden. De soldaat werd doodgeschoten toen Britse militairen naar aanlei ding van een telefonische melding dat ergens een bom was verborgen ter plaatse arriveerden en door sluip schutters onder vuur werden geno men. Het bomalarm bleek een hin derlaag te zijn. Bij andere incidenten in Noord-Ier- land werd een man in de nek ge* schoten. Hij ligt zwaargewond in een ziekenhuis in Belfast. Op deze stad kwamen in de loop van de dag twee bommen tot ontploffing, waarbij win kels verden beschadigd. In som mige delen van Belfast kwam het tot schietpartijen. Eerder op de dag wierpen onbeken den een bom door een raam van een bus die tjokvol naar hun werk gaan de arbeiders was. De ontploffing kost te één man, roomskatholiek en va der van vijf kinderen, het leven. Ver scheidene anderen werden gewond. De arbeider was het zesde dodelij ke slachtoffer van deze week in Bel fast, vijf van hen waren katholiek. Druk op Roemenie WENEN (ANP) De militaire bondgenootschappen van oost en west zijn dicht bij een compromis akkoord over de vraag hoe ze hun besprekingen over troepenvenmln- De Republikeinse spionage in het Democratische hoofdkwartier WASHINGTON De „Watergate-zaak", die een opzienbarend proces beloofde op te leveren tegen de Republikeinse spionnen die verleden jaar betrapt werden in het Democratische partij hoofdkwartierwerd deze week voorlopig beëindigd zonder dat de belangrijkste vragen aan de orde waren gesteld. Vijf van de zeven gedaagden bekenden schuld al kort na het begin van de rechtszaak, de overige twee werden schuldig bevonden, en daar mee hoopt het ministerie van Justitie kennelijk rechtgesproken te hebben. De affaire kwam op 17 Juni 1972 aan het licht toen vijf mannen door een nachtwaker werden betrapt in de kantoren van de Democratische partij, gevestigd in de dure Water- gate-flats het huisadres ook van vele prominente Republikeinse rege ringsfunctionarissen. Dat men niet met „gewone" inbrekers te doen had, bleek uit de rubberen chirurg handschoenen, die allen droegen de dure fototoestellen en afluisterappa ratuur die zij bij zich hadden, de 53 biljetten van 100 dollar die in him zakken werden aangetroffen en voor al een adresboekje waarin de namen en telefoonnummers voorkwamen van aan het Witte Huis verbonden functionarissen. Door mr. H. Leffelaar Hun arrestatie vond plaats mid den in de verkiezingscampagne, en hoewel ook naar Amerikaanse maat staven gemeten nauwelijks een gro ter politiek schandaal denkbaar was, bleef het te verwachten effect er van op de bevolking uit. Door het kundige speurwerk van dagbladen, als de Washington Post, de New York Times, en de Los Angeles Ti mes kwamen steeds meer feiten aan het licht waaruit bleek dat het niet alleen ging om spionage in het hoofdkwartier van de Democraten, maar om een uitgebreid netwerk van politieke saboteurs die vanuit het Witte Huis werden gedirigeerd om verwarring te zaaien in de gelederen van de Democratische kandidaten voor het Witte Huis. Drie ton Tegelijkertijd kwam aan het licht dat ten minste 300.000 gulden, maar vermoedelijk bijna twee miljoen gul den, uit de verkiezingsfondsen van president Nixon met medeweten van het Witte Huis op slinkse wijze, en ongeboekt, een weg hadden gevon den naar de zakken van hen die bij het Watergate-schandaal betrokken waren. Ondanks al dit belastende materiaal slaagde de Republikeinse regering erin een proces uit te stel len tot een veilige datum na de ver kiezingen, en vermoedelijk niet zon der medewerking van de Democraten zelf, die represaille-onthullingen vreesden die schadelijk zouden kun nen zijn voor hun eigen campagne. In de weken die op het Watergate- schandaal (door Republikeinen on veranderlijk aangeduid ais het "Wa- tergate-capriool") volgden, deed zich een merkwaardige kettingrecatie voor. Daags na de arrestatie vernie tigde een van de gedaagden grote hoeveelheden documenten in een ma chine van het comité ter herverkie zing van de president. De voorma lige minister van justitie John Mit chell, toen leider van het comité nam ontslag omdat zij vrouw een ulti matum stelde. Hugh Sloan, een an dere functionaris van het comité dien de zijn ontslag in omdat zijn vrouw een kind verwachtte. En in Miami, werd een fotohandel opgespoord die films had ontwikkeld waarop gefoto grafeerde Democratische partijdocu menten stonden. Lawrence O'Brien, de toenmalige voorzitter van de Democratische par tij, kondigde een proces aan, sena tor George McGovern maakte er een punt van het schandaal in zijn toe spraken te noemen, de dagbladen, radio en televisie brachten de affai re wekenlang als top-nieuws. Maar de reacties van de kiezers waren on veranderlijk: "Zulke dingen gebeuren in elke verkiezingscampagne, niets bijzonders". Het was een uiting van het cynisme dat bijna alle campag nes voor het Witte Huis begeleidt, omdat dit soort schandalen de nei ging heeft alleen dan op te duiken. Toen het ministerie van Justitie aankondigde een proces te zullen voeren tegen de gearresteerden werd door Democraten in en buiten het Congres geprotesteerd: hoe kon men een objectieve rechtsvervolging ver wachten van een Republikeinse mi nister van Justitie in een zaak waar het Witte Huis bij betrokken dreigde te raken? Ondanks alle protesten en pressie zei president Nixon tenslot te zelf dat hij er niet over peinsde om de onpartijdige rechter aan te stellen om wie werd gevraagd. De rechter die tenslotte met de zaak werd belast, John Sirica, was nog maar kort geleden door president Nixon benoemd. Het proces werd ge kenmerkt door kernvragen die niet werden gesteld. Juridische manoeu vres, en ongerijmde geheugenstoor nissen. Een van de gedaagden was Bernard Barker, een ex-agent van de Amerikaanse buitenlandse inlichtin gendienst en een ex-politieagent in het Havana van Batista, die zoals de meeste gedaagden, betrokken was geweest bij de mislukte Varkensbaai invasie van Cuba. Geheugen De spion die de afluisterappara tuur bediende in een motel tegenover het Democratische partij-hoofdkwar tier, en die transcripties maakte van de afgeluisterde gesprekken, had een fenomenaal geheugen. Hij wisl zioh zelfs de serienummers te her inneren van de gekochte afluisterap paratuur. Maar toen hij gevraagd werd naar de namen van degenen aan wie hij een enveloppe met trans cripties had geadresseerd, bleek hem dat ontgaan te zijn. Enkele dagen na het begin van het proces bekende een van de top spionnen, Howard Hunt, een voor malige Witte-Huis medewerker, schuld. In de Amerikaanse recht spraak betekent dat, dat de gedaag de dan niet langer ondervraagd kan worden. Hunts vrouw was kort tevo ren omgekomen in een vliegtuigonge luk in Chicago en in haar bagage was 10.000 dollar gevonden volgens Hunt bestemd voor een investering in een bedrijf. Met de 100.000 dollar die hij na haar dood van een verze keringsmaatschappij kreeg uitge keerd, was hij in staat de borgsom te storten om voorlopig, tot het von nis, uit de gevangenis te blijven. Gratie Enkele dagen later bekenden nog vier andere gedaagden hun schuld, onder wie Bernard Barker. Maar zij hadden het geld niet om zich vrij te kopen, en werden dan ook opge sloten. Bijna tegelijkertijd werden be richten gepubliceerd dat Howard Hunt hen had overreed om schuld te bekennen, dat hun gezinnen gedu rende hun tijd in de gevangenis uit niet nader aangeduide bronne dui zend dollar per maand zouden krij gen, en dat gerekend kon worden op een spoedige gratie van de president. De geruchten werden niet weerlegd. Tenslotte bleven twee gedaagden over: Gordon Liddy, eens Jurist, verbonden aan het comité voor de herverkiezing van de president, en James McCord, eens hoofd van do veiligheidsdienst van hetzelfde comi té. Liddy bekende geen schuld om dat hij dan nooit meer een advocaten praktijk zou kunnen uitoefenen de motieven van McCord zijn niet be kend. Ze werden na een proces van 16 dagen door de jury schuldig be vonden, en kunnen een maximale gevangenisstraf krijgen van 35 tot 45 jaar. Wie uiteindelijk opdracht gaf tot de spionage, wie de contaotman was, voor de transcripties van de afgeluis terde telefoongesprekken, waar het geld vandaan kwam en door wie het werd uitbetaald het waren vra gen die ook de rechter te weinig in teresseerde om ze te stellen. Maar hoe het vonnis ook mag luiden, de "Watergate-zaak" is er niet mee af gedaan. Op komst is nog een proces van de Democraten, en in de Senaat zal senator Erving met zijn commis sie zelf een onderzoek instellen. Ook daar moet niet meer van verwacht worden dan nu bekend is. dering in Europa moeten beginnen. Diplomatieke kringen in Wenen ga ven gisteravond te kennen dat zo wel de NAVO als het Warschaupact voorzichtige druk op Romenlë een eenling binnen het oosbblok, uitoefe nen niet langer aan te dringen op volledige deelname aan de gesprek ken. Boekarest schijnt te willen toe geven. "De Roemenen beseffen dat zij voor een verloren zaak vechten en bezinnen zich nu op een manier om fatsoenlijk terug te trekken", zo heette het. Deze terugtrekking houdt ln dat Roemenië de status van waarnemer accepteert, maar in ruil daarvoor de verzekering heeft gekregen dat het in de verre toe komst een volwaardig onderhande lingspartner zal zijn wanneer ge sproken gaat worden over troepen vermindering op de Balkan. De meeste delegaties in de Oosten rijkse hoofdstad geloven dat maan dag de echte onderhandelingen zul len beginnen, ook al heeft men dan nog geen oplossing gevonden voor de naam die men de conferentie moet geven. Helsinki De Europese neutrale landen hebben donderdag op de voorberei dende besprekingen voor een Euro pese veiligheidsconferentie in Hel sinki "een behoorlijke stem ln het kapittel geëist", aldus westelijke zegslieden. De neutralen, waaronder Zwedan, Zwitserland, Oostenrijk en Joego slavië, zeiden dit in hun antwoord op een Sowjetrussische toespraak, van woensdag, waarin vraagstukken zoals zelfbeschikkingsrecht der vol ken opzij werden geschoven. De Zwitserse ambassadeur, Campi- che, zei volgens de zegslieden dat het zelfbeschikkingsrecht "er mo menteel misschien niet zoveel toe doet, maar in de toekomst wel de gelijk belangrijk kan zijn". ZIJ wil len daarom dat dergelijke vraag stukken door de komende voltallige conferentie worden behandeld. Amin dreigt President Amin van Oeganda heeft gisteren de 2600 personen tellende Britse kolonie ln zijn land met weerwraak gedreigd als Oeganda het Britse Gemenebest zou worden uitgezet. Hij sprak tot Oegandese Journalisten en verwees naar een voorstel van een Brits par lementslid dat Oeganda moest wor den uitgesloten van het lidmaat schap.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9