uridische strijd over uitlevering Pauksch ieen progressief kabinet ponder premier Den Uyl 'Uw man is omgekomen' aadsman „narcoticakoning" gaat in appel tegen vonnis Er wordt gewerkt aan derde nota voor de ruimtelijke ordening Onderzeeer verstrikt in netten Algerijnse verstekelingen in ziekenhuis Vaste commissie Justitie praat over anti- terreur- commando Aanvaring van tankschepen Landelijk onderzoek voor opsporen van baby-stoornissen ormateur Burger: Stalin meldde mevrouw Trepper: fDAG 2 FEBRUARI 1973 BINNENLAND I PAGINA 7 format HAAG (ANP) Namens l-Jarige Duitse narcoticakoning Pauksch is hoger beroep inge- tegen het vonnis van de bankpresident in Den Haag, die verbod heeft willen opleggen minister van Justitie is te- van het aantekenen van op de hoogte gesteld door raadsman mr. M. Mosz- j de loop van gistermiddag is naar Schiphol gebracht een vliegtuig naar Zweden den gezet. Zweden heeft om zijn uitlevering gevraagd wegens een omvangrijke smokkel in amfe taminen en andere pepmiddelen, die Pauksch in 1968 en 1969 zou heb ben bedreven. Hij is naar Schiphol gebracht vanuit het gevangenis complex in Scheveningen. Pauksch werd op Schiphol door de Nederlandse Justitie aan de Zweedse Justitie overgedragen. Na de uitlevering op Schiphol is Pauksch met een speciaal door de Zweedse autoriteiten naar Schiphol overgevlogen vliegtuig naar de Zweedse hoofdstad gebracht. Om tien voor drie vertrok het vliegtuig, zonder dat de andere bezoekers van Schiphol er veel van merkten. Mr. Moszkowicz had de minister van Justitie in het telegram gewe zen op het feit dat hoger beroep was ingesteld tegen het vonnis van de rechtbankpresident in Den Haag. Hij had er het verzoek aan toege voegd om in verband met het appel de uitlevering op te schorten. Vrij wel op hetzelfde moment dat Pauksch op Schiphol aan de Zweedse autoriteiten werd uitgele verd, kreeg het kantoor van Mr. Moszkowicz bericht van het minis terie van Justitie» dat het verzoek na diepgaand beraad was afgewe zen. Mr. Moszkowicz heeft ook een te legram gestuurd aan de secretaris generaal van de Raad van Europa met de bedoeling dat de zaak- Pauksch aanhangig wordt gemaakt bij het Europese hof in Straats burg. De opzet is een uitspraak van het hof te krijgen over de stelling van mr. Moszkowicz dat uitlevering van Pauksch een schending bete kent van het Europese verdrag over de rechten van de mens (het ver drag van Rome). Volgens mr. Moszkowicz had Pauksch niet mo gen worden uitgeleverd omdat naar zijn opvatting de strafverordening van Zweden op Pauksch al ver- laard is. Mr. Gonsalves, officier van Jus titie in Maastricht, heeft gisteren op Schiphol opgelucht afscheid ge nomen van Pauksch. Mr. Gonsalves onthulde enkele uren later in Maastricht dat leden van de bende van Pauksch hem en zijn gezin her haaldelijk telefonisch hebben be dreigd met doodschieten en kid napping. Zijn gezin is geruime tijd ondergedoken geweest Enkele Engelsen, onder wie een zeeman die nog in ons land moet zijn, hebben verscheidene keren plannen opgesteld om de narcotica koning uit de gevangenis te verlos sen, zo vertelde de officier van Jus titie. Het machtsvertoon bij de rechtszitting in Maastricht een cor don rond het rechtbankgebouw was nodig, omdat aanhangers van Pauksch een bevrijdingspoging wil den ondernemen. Ook ls, zo zei mr Gonsalves, een peppil-list verijdeld. Het was de bedoeling van de bende om Pauksch een overdosis peppil len toe te dienen, zodat Uil naar een ziekenhuis zou moeten De nar coticakoning zou tijdens de rit naar het ziekenhuis wordeD öe- vrijd. Vrienden van Pauksch nebben verder op een terrein bij Schinnen in Zuid-Limburg schietoefeningen gehouden. Er is een grote hoeveel heid hulzen gevonden. DEN HAAG Een derde nota over de ruimtelijke ordening in Nederland zal het antwoord zijn op de ondergangstheorie, dat Neder land reddeloos verloren is. Minister Udiruk heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. HIJ kondigde aan. dat binnenkort door het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening een oriënteringsnota wordt gepubli ceerd. In deze nota legt de regering haar beleidsvoornemens neer voor de rest van deze twintigste eeuw inzake de ruimtelijke ordening en het milieu. Over de nota moet een brede discussie tot stand komen. Na de discussie zal de regering definitieve beslissingen nemen. In het vroege voorjaar van 1974 zul len die in een derde nota ruimte'il- ke ordening worden vastgelegd ~)e tweede nota dateert van 1966. Sindsdien is volgens minister Udink de noodzaak gebleken om ruimte lijk beeld en milieubeleid te inte greren. ROTTERDAM (ANP) De drie Algerijnse verstekelingen die in de nacht van woensdag op donderdag zijn gevonden in een koelruimte van het Spaanse schip Glacia Gris, ver blijven nog steeds in het Rotterdam se havenziekenhuis. De drie 16, 17 en 18 Jaar oud hebben bevrie zingsverschijnselen aan armen en benen. Volgens de politie hebben zij zich een tot twee weken verscholen ge houden in het met sinaasappelen volgepakte koelruim, waar een tem peratuur van ettelijke graden onder nul heerste. Tijdens de reis, cKe in een Algerijnse haven begon, hebben zij zloh in leven gehouden door het eten van sinaasappelen. Het is nog niet bekend wat de Rotterdamse vreemdelingendienst met de Algerijnse verstekelingen gaat doen. De politie zal de Jongelui in tensiever gaan verhoren als him toe stand wat beter is. DEN HAAG Deze maand zal de vaste commissie van justitie in de Tweede Kamer de instelling van een anti-tcrreurcommando behande len. De ministers Van Agt en Geertse- ma hadden in september al de toe zegging gedaan dat de Instelling van een dergelijk commando onder- zooht zou worden. Men wil met een dergelijke eenheid misdrijven als ge wapende overvallen en gijzelingen zo als van Deil, politioneel en Justitio neel coördineren. CHERBOURG .ANP) - De Ne derlandse onderzeeër „Potvis" van de Koninklijke Marine ls in het Ka naal op 45 meter diepte ten zuid westen van Southampton ibbij Port land) ln de netten van een Frans vissersvaartuig verstrikt geraakt. Volgens de schipper is er voor een bedrag van ruim 18.000 gulden scha de aangericht. Een woordvoerder van de Marvo is gisteravond dat het vissersvaar tuig zich bevond in een gebied waar regelmatig Britse zeeoefeningen wor den gehouden. De „Potvis" nam woensdag aan een dergelijke oefening deel. Of het vissersvaartuig op ver boden gebied heeft gevist kon de Marvo-woordvoerder niet meedelen. „Dat zal wel worden uitgezocht". VLISSINOEN (ANP* »>-t Kanaal door Zirid-Beveland rijr- gis teren twee kleine tankschep? t elkaar in aanvaring gekomen "*e botsing, nabii de sluis va- wp ■- dtnge ontstond toen de Maria Jo- sefa (1200 ton) uit Antwerpen acor een defect aan de stuurmachine in aanvaring kwam met de Outremont (1000 ton) uit Bazel. Het Zwitserse schip verloor ln een korte tijd circa 400 liter van een zeer brandbaar chemisch afval (een benzineprodukt)waardoor enige tiid een gevaarlijke situatie ontstond bij de sluis. De Rijkswaterstaat had de zaak na enkele uren onder controle. Het Belgische tankschip liep zeen schade op en kon zijn weg naar Hansweert vervolgen Het andere schip is aan de buitenkant van de sluis in de Oosterschei de afgemeerd. Het gat in de zijwand zal worden ge dicht en verwacht dat dit schip over enkele dagen weer kan vertrekken. AMSTERDAM Bewoners van de Govert Flinckstraat in Amsterdam hebben een zeventienjarige Jongen een hersenschudding geslagen om dat hij bij het parkeren van een auto vier andere wagens beschadigde. De Jongen zette de auto op verzoek van zijn tante een paar meter ver der neer, zonder dat hij een rijbe wijs had. De eigenaars van de beschadigdB auto's haalden de Jongen uit de wa gen en tuigden hem af. DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Volksgezondheid wil in 1974 beginnen met een landelijk onder zoek bij baby's, dat een afwijking kan opsporen, die op latere leeftijd leidt tot „idiotie" in een zeer ernstige vorm", zo heeft het ministerie gis teravond op vragen meegedeeld. De financiering van dit onderzoek vier gulden per baby, is nog niet ge regeld. De afwijking komt bij één op de tien duizend baby's voor. In Groningen en Friesland zijn tot dusver bij een proef zes gevallen opgespoord. Een dieet tot het achtste jaar kan de afwijking een stofwisselingsstoornis cor rigeren, aldus het ministerie. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft de kruisverenigingen in Gro ningen en Friesland gisteren telegra fisch laten weten, dat hij geld voor het voortzetten van het babvonder- zoek beschikbaar stelt. De proef was per 1 Januari afgelopen. De kr r- eniglng. die sindsdien op eigen kos ten het werk voortzetten, berichtten de minister eerder deze week dat zij zouden stoppen, als hij niet de beno digde f 160.000 ter beschikkign zou stellen. Het zgn. PKU-onderzoek bestaat uit een prik in de hiel en een urine- onderzoek. «I HAAG Formateur Burger staat vierkant achter partijgenoot Den Uyl als kandidaat-minister-president z een nieuw kabinet. Na zijn bezoek aan Koningin Ju- deelde Burger onomwonden mee, dat hij gaat werken een progressief kabinet van PvdA, PPR en D'66, aan- ïld met confessionele bewindslieden, onder leiding van Den Uyl. ,,Den Uyl wordt premier of er t geen progressief kabinet", zei Burger ferm. of zeven officieel een verzoek inge diend om naar Israël te mogen emi greren. Polen wil zijn thans 69 Jaar oude verzetsheld, want als zodanig werd hij na de dood van Stalin wel erkend, echter niet missen. Het is niemand precies duidelijk waarom niet. (PvdA, WD) van houden. Als het meisje het uitmaakt met de één (VVD), kan de andere jongen den ken: „Dat zit goed". Ruppert bekende, dat het hem niet duidelijk is geworden, waarom deze opstelling van de KVP niet meteen tot een rooms-rood samengaan heeft geleid. Dat de overeenstemming tussen de partijen niet tot stand is gekomen, wijt de informateur in eerste instan tie niet aan de tegenstellingen tussen de partijen, maar aan de interne ver deeldheid binnen de betrokken fractie in de Tweede Kamer. Programmatisch heeft Burger vol gens Ruppert alle kans van slagen. „Als Je het regeerakkoord van de pro gressieve drie naast het groene boek (programma) van de confessionelen legt is iedereen in staat daar 75 tot 80 pet. overeenstemmende formules in te vinden", merkte Ruppert op. Weinig hoop Minister-president Biesheuvel gaf in zijn eerste reactie formateur Bur ger weinig hoop. Hij herinnerde eraan dat de confessionele drie negatief hebben gereageerd op een „aange kleed rood kabinet". Hij zag dan ook geen andere mogelijkheid, dan dat •Burger „een uiterste poging" zou doen om een extra-parlementair kabinet van confessioneel-progressieve sig natuur te formeren. VVD-fractMeider Wiegel noemde 't „uiterst onwaarschijnlijk" dat Bur ger zal slagen. PvdA-ractieleider Den Uyl zei: „Wie na twee maanden in formeren de formatiepoging van Bur ger laat mislukken laadt *n bijzoonder grote verantwoordelijkheid op zich". Hij vond, dat een progressief minder heidskabinet een faire kans moet krijgen te laten zien wat PvdA, PPR en D'66 de kiezers hebben voorge houden. Den Uyl nomde hetonvoor stelbaar" dat KVP en ARP alsnog hun toevlucht zouden zoeken tot sa menwerking met de liberalen en DS '70. Een gezamenlijke verklaring van KVP ARP en CHU kwam uren later dan was aangekondigd. De kern vain de verklaring is de mededeling dat sa menwerking met PvdA, D'66 en PPR slechts mogelijk is op basis van een gelijkwaardig partnership. DS'70-fractieleider Berger vond, dat Burger als formateur „uit een on mogelijke hoek een politiek doelpunt moet scoren". Mgr. Gijsen: geen martelaar Kabinetsformateur Burger, ex-informateur Rwppert en RVD-directeur Van der Wiel lachen om een grapje van de pas benoemde formateur tijdens de gistermiddag in Den Haag gegeven pers conferentie. EINDHOVEN (ANP) Mgr Gij sen, bisschop van Roermond, heeft gisteren in Eindhoven verklaard, dat hij op het Landelijk Pastoraal Over leg in Noordwij kerhout niet heeft gesproken, omdat hij niet de indruk van een martelaar wilde maken. "In de sfeer die daar hing heb ik het beter gevonden niets te zeg gen. Als men de martelaar wil uit hangen, hoort men bij de psychiater thuis. En daar ben ik nooit geweest" aldus de bisschop van Roermond. Hij sprak aan een koffietafel van de Eindhovense studentenvereniging Demos over de rol van de kerk in de maatschappij. Mgr. Gijsen verklaarde, dat de kerk aan een heroriëntering op het evan gelie toe is, die alleen maar Juist kan zijn als God een kans gegeven wordt. De kerk moet een instituut voor iedereen zijn, een eenheid met als basis het geloof in God. Tijdens de oorlog woonde zij met haar drie zoons in Moskou, terwijl haar man in West-Europa aan het hoofd van de Russisohe spionage stond. Sinds 1944 wist Trepper, wiens "Rote Kapelle" was opgerold, te ontkomen naar het bevrijde Pa rijs en vandaar keerde hij, zich van geen gevaar bewust, naar Moskou terug. Daar liet premier Stalin hem echter zonder meer in de gevange nis van Lubljanka werpen. "Ik zelf ontving van de Russisohe regering een telegram, waarin vermeld stond, dat mijn man in de oorlog was om gekomen", aldus vertelde mevrouw Trepper gistermiddag in Amster dam. "Negen Jaar later, in 1954 ging de telefoon en wie schets mijn ver bazing toen ik mijn man hoorde zeggen: "Daar ben ik weer". Ze had hem toen een Jaar of 15 niet gezien en alleen voor de op groeiende drie zoons gezorgd. "Toch hebben we na 1954 in Polen nog wel een aantal gelukkige Jaren ge had", zo vertelde ze verder. Na de zesdaagse oorlog in het Midden-Oos ten werd het leven voor de Trep- pers wegens een golf van anti-se- ipitisme in Polen onhoudbaar. Van af dat Jaar heeft Trepper een keer AMSTERDAM (ANP) Leopold Trepper, de Poolse Jood die in de oorlog in België en Frankrijk aan het hoofd stond van de Russische spionagegroep „Die rote Kapelle", is door vrijwel alle regeringen voor of tegen wie hij werkte in de cel gezet: voor de oorlog door de Brit ten, die zijn communistische activi teiten in Palestina niet gedoogden, door de Duitsers tijdens de oorlog wegens zijn spionage voor Rusland, door Stalin na de oorlog wegens zijn houding tegenover de nazi's na zijn arrestatie. Nu zit hij in Polen weliswaar niet in de gevangenis, maar hij voelt zich wel een gevangene, want hij mag zijn geboorteland niet verla ten om naar I$raël te emigreren. Zijn echtgenote, de thans 70-Jarige Loeba Trepper, die vorig Jaar van de Poolse regering een uitreisvisum kreeg en tegenwoordig in Kopenha gen woont, heeft gistermiddag in Amsterdam een beroep gedaan op de Nederlandse bevolking om haai man morele steun te geven en op deze wijze druk op de Poolse rege ring uit te oefenen. U DE AANSCHAF VAN ||EN NIEUWE KEUKEN ÓVERWEEGT, MOET U )MAT GEZIEN HEBBEN inateur Burger noemde de fnomen oplossing van de kabi- Ssis „niet onmogelijk, maar jiate moeilijk". Hij vond, dat (et te lang moet formeren als dat zo'n kabinet-Den Uyl er azit. Overigens sloot de forma- ttet uit, dat hij in een latere fa- joekt of een progressief minder- [abinet zonder confessionelen tide steun in de Tweede Ka- lan krijgen. „Of dat nou contre gebeurt, doet er niet toe", Burger. formateur zou het betreuren als (venmansfxactie van de CPN iet bereiken van een meerder- jroor het kabinet-Den Uyl de ag zou geven. „Ik vind, dat voor Jerlandse verhoudingen een on- gste situatie", verklaarde hij. «er meent, dat wil zijn poging u zowel aan progressieve als aan ^sionele kant concessies gedaan a warden, „Elke oplossing zal Itoen; ook deze", zei hij. Even- Jeou een buitengewoon congres j» PvdA de doorslag kunnen ge- Ite beginnen heeft Burger giste- ïmissionair premier Biesheuvel op de hoogte gesteld van Deze luidt, dat kabinet moet formuleren, dat kan worden voldoende steun te in de volksverte- sprak Den Uyl met Verder liet Burger zijn in het duister. Wel zei hij, dossier van informateur in het weekeinde wil bestu- van zijn informataearbeid, dat week dinsdag „een histo- dag" had beleefd, omdat toen wit de breuk tussen KVP en vastgelegd. Hij vergeleek de 'n meisje, waar twee jongens

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7