Reeds zeer veel boekingen voor het bolbloemenseizoen Meer bloemenverkoop bij agressieve aanpak Voorbereidingen voor badseizoen reeds volop aan de gang in kustplaatsen HERDENKING STORMRAMP Soldaat onder pantserwagen Geldkistje gestolen Johnny Halliday liet in Luik broek zakken Leidato-W isselprijs de 15de uitgereikt GESPREK CAO HOOGOVENS VASTGELOPEN DESERTEUR PLEEGDE AL 4 MOORDEN Oostduitse agenten in West-Berlijn gearresteerd Spaarbank Enschede overvalleni buit van f120.000 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1973 KATWIJK/ NOORD WIJK/ BOL LENSTREEK Nog maar zes we ken. Dan .begint de bedrijvigheid aan de kust weer. Het ombouwen van de strandpaviljoens en de zeebaden. Al lemaal voorbereidingen voor het bad seizoen 1973, dat zoals ieder jaar voor Katwijk en Noordwijk begint met het ontluiken van de bolbloemen op Keu kenhof en op de uitgestrekte velden tussen Wassenaar en Haarlem. In die Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn zes, zeven bollenweken worden hon derdduizenden buitenlandse vakan tiegangers in de streek en dus ook aan de kust verwacht. Als de voortekenen tenminste niet bedriegen. Het aan tal aanvragen om logies voor enige nachten in de bolbloementijd is aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Vooral de periode van 20 april tot en met 4 mei met paas- en corso- met 1 meiweekeinde belooft zeer druk te worden in de kust- en bollenstreek. Hoewel men er niets van ziet, wordt er achter de schermen heel hard ge werkt aan de voorbereidingen voor 't badseizoen 1973. In de V.V.V.-kan- toren worden dagelijks veel inlichtin gen gegeven en reserveringen geboekt. Zonder uitzondering zij de V.V.V.'s aan de kust en in de streek het er over eens, dat het afgaande over de gegevens, waarover men thans beschikt wel eens een uitzonder lijk goed bolbloemenseizoen zal kun nen worden. Van uitverkocht is nog- wel geen sprake, maar wel staat vast dat het bepaald niet mee zal vallen voor het Paas- en 1 mei- weekeinde in hotels en pensions onderdak te vinden. Men moet er dan wel heel erg vlug bij zijn. Engelsen Verhuur-sector Noordwijks V.V.V.-directeur Wim Rovers: „Het lukt ons al enige tijd niet meer om voor de weekeinden, waarin Pasen, corso en 1 mei val len, groepen in onze badDlaats ondei te brengen. Daardoor moeten we uit wijkmogelijkheden buiten Noordwijk zoeken. We hebben ontzettend veel aanvragen van groepen binnen gekre gen uit Duitsland en Engeland. Ik constateer een belangrijk sterkere be langstelling bij de Engelsen voor een verblijf aan onze kust. Het aansluiten \an Engeland bij de EE.G. is daar naar mijn mening niet vreemd aan. Bovendien valt Pasen (22 en 23 april) dit jaar zeer gunstig. De bollenvel den staan in bloei en er is kans op beter weer. Het Bollenstreekcorso, dat op 28 april rijdt, blijkt toch altijd nog een grote trekpleister te zijn voor de buitenlanders. De V.V.V.'s steunen dit corso met een bijdrage van een r 3200,-, bijeengebracht door een ac tie onder de V.V.V.'s in dit gebied en aan de kust". Rovers Katwijkse collega Chris Verplancke is al even optimistisch. In zijn kantoor liggen de lijsten met de verschillende wijken waai de particulieren ondergebracht zul len worden. Er staan al heel wat kruisjes op als teken van be zette bedden. De Katwijkse V.V.V. heeft eveneens al heel wat aanvra gen en reserveringen ontvangen. Vooral voor de periode van Pasen tot enige dagen na 1 mei. Hoe het allemaal precies zal uitpakken is nog niet met zoveel woorden te zeg gen, toch vast staat wel dat alle op dat moment bij particulieren be schikbare bedden bezet zullen zijn. Dat geldt eveneens voor de hotels en pensions. In Noordwijk doet men heel veei op het gebied van het verhuren van huizen, villa's, flats, appartementen 'etages en zomerhuisjes. Daarvoor ontvangt het V.V.V.-kantoor thans overstelpend veel aanvragen. Voor namelijk uit Noord-Rijn-Westfalen Rovers: "Wij nemen de tendens waar, dat de belangstelling steeds meer naar deze sector uitgaat. De aanvragen gelden niet alleen het voor-, maar ook en in belangrijke mate het hoogseizoen. Het is voor het hoogseizoen momenteel heel erg moeilijk een gaatje te vinden in de huizenverhuursector. We zouden best nog wat aanbiedingen kunnen gebruiken om aanvragers te helpen. Aan het begin van het jaar is er altijd een sterke stijging van. het aantal binnenkomende poststukken waar te nemen. De aanvragen voor huizen, villa's, appartementen etc. gaan nog een week of vier door. Dan begint de drukte voor het hoog seizoen voor de hotel-, pension- en privésector. Het ziet. er allemaal veelbelovend uit. Dat moet ik zeg gen". In de badplaatsen Katwijk en Noordwijk begint men nu al de hui zen, hotels en pensions een goed beurtje te geven door ze te voor zien van een nieuw verfje en behan getje. 't Moet er immers uit de kunst uitzien als straks de gasten komen. Met een week of acht, tien is het zover. De strandexploitanten en de man nen van de zeebaden zijn druk doende met het repareren en schil deren van de paviljoens, de houten opbergloodsen, de omkleedgebouw- tjes, de strandcabines en, wat Noordwijk betreft, de badkorven. Er komt heel wat voor kijken om de zaak tijdig en keurig in orde te hebben. Een fleurig aanzicht van al die bouwsels op het strand wil ook wat. In Katwijk aan Zee gaan de eerste exploitanten rond 19 maart met de opbouw beginnen. Als het weer goed is misschien al eerder! Katwijks strandexploitant Jaap Parlevliet, die met collega Pok de Best stond te filosoferen over het komende seizoen: "Er wordt zo ge makkelijk over gedacht. Met het opbouwen en afbreken mee staan we zes maanden op het strand. Dan moeten we onze administratie bij werken en een paar weken vakantie nemen. Er blijven zodoende nog maar een maand of vier over om te knappen in de schuren. Hoe de prijzen dit jaar zullen ko men te liggen weten we nog niet. Het is namelijk nog steeds niet bekend welke pachtsom we aan de gemeente moeten betalen. Als we dat weten worden in overleg met 't gemeentebestuur de prijzen vastge steld voor de verhuur van de cabi nes en voor de consumpties. Laten we hopen op een beter seizoen dan 1972. Dat hebben we wel nodig". OUWERKERK (ANP) In vele plaatsen op de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden zijn gisteren de slachtoffers herdacht van de storm ramp die twintig jaar geleden in het Deltagebied aan ruim 18000 Neder landers het leven heeft gekost. Vele Zeeuwse autoriteiten waren gisteravond in de kerk in Ouwerkerk op Duiveland, waar Commissaris der Koningin mr. J. van Aartsen een te legram voorlas van Koningin Juliana SCHALKHAAR De twintigjarige dienstplichtig soldaat R. A. Ferwer- da uit Gouda is om het leven geko men toen hij onder een pantserwa gen kwam, die door een collega in beweging werd gezet. De omgekomen soldaat was bezig met onderhoudswerkzaamheden aan het voertuig. De Koninklijke Mare chaussee stelt een onderzoek in. LEIDEN In de nacht van woensdag op donderdag is ingebro ken in een plasticfabriek aan de Rijndijk. Uit een bureau werd een geldkistje met f 230 weggenomen. Men is binnengekomen door aan de achterzijde van de fabriek aan ruit te forceren. Bevel tot aanhouding BRUSSEL (ANP) Een Luik se onderzoeksrechter heeft gis teren een bevel tot aanhouding en voorgeleiding uitgevaardigd tegen de Franse zanger Johnny Halliday. De zanger (zijn wer kelijke naam is Jean-Philippe Smet) wordt er van beschul digd een vergrijp te hebben ge pleegd tegen de openbare zeden in België. Tijdens een optreden op 21 december in Luik, zou hij zijn broek hebben laten zakken. In het tumult dat daarna ont stond zou de Franse zanger ook nog een Belgische politie-agent hebben geslagen. Het uitvaar digen van het aanhoudingsbevel betekent dat de Franse zanger zich niet meer naar België kan begeven zonder het risico te lo pen door de politie te worden opgepakt. LEIDEN De Sportstichting organiseert 15 februari weer eei sportavond waarop de uitreiking van de Leidato-wisselprijs voor d sportman, -vrouw of vereniging (amateur of professional» van he afgelopen jaar zal plaatsvinden Een jury bestaande uit: P. Kruit, oud-international korfbal A. Versnel, oud-raadslid (commissie sport- en jeugdzaken R. H. V hoofd sportredactie Leidsch Dagblad heeft zich de afgelopen wek! beraden over de toekenning van de prijs. De beslissing zal worden bekend gemaakt op 15 februari 1973 in i Vijf Meihal tijdens een sportavond die om 19.30 uur begint. Het programma voor die avond vermeldt o.m. de revanche-baske balwedstrijd The Bona Stars wedstrijd Leiden Den Haag E.B.B.C. en de steden-zaalvoetba: NIEUIVE OMROEP Katwijkse strandexploitan ten zijn in de schuren vol op bezig met het repareren en schilderen van hun eta blissementen en cabines. Over een week of zes gaan de eersten bouwen op het strand. VELSEN (ANP) Tijdens de on derhandelingen over vernieuwing van de cao bij Hoogovens zijn moei lijkheden aan de dag getreden. Die hebben ertoe geleid dat de vertegen woordigers in de werknemer:-onder handelingsdelegatie van de drie in dustriebonden de directie van hoog ovens hebben meegedeeld dat zij de onderhandelingen afbreken. De af gevaardigden van de drie industrie bonden zullen maandag met hun le den in gezamenlijke vergaderingen overlegggen wat nu te doen staat. De vertegenwoordigers van de twee beambtenbonden hebben in de houding van de directie van hoog ovens aanleiding gevonden tot op schorting van de onderhandelingen, deze twee beambtenbonden zal vol- volgende week woensdag in een ge zamenlijke vergadering met de le den de verder te nemen stappen be spreken. Gif in zee De Amerikaanse ambassade te Rome heeft de Ita liaanse autoriteiten gewaarschuwd dat 36 vaten met hoogst ontplofbare inhoud in de Middellandse Zee drij ven in de buurt van de kust met Europa. Ze waren enige tijd gele den „verloren" in de Atlantische Oce aan door het Amerikaanse vracht schip Montevideo, dat het eigendom is van de Dupon-t Company te Wil mington, in Delware Het bestuur van de Nederlandse Radio- en Televisie Stichting (NRT) hoopt half maart het vereis te aantal van 15.000 leden voor de status van Aspirantenomroep te hebben behaald. De NRT werd eind 1969 opgericht met het doel „tegenwicht te bieden aan de destructieve krachten die vrijwel in heel de Ne derlandse radio- en tv-wereld de overhand hebben". In dit verband noemt het bestuur onder meer de Barend Servetshow. Van het begin van de oprichting af aan heeft het NRT gestreefd naar opvoering van het ledental door bundeling van minderheden. Tot de deelnemende groeperingen behoren thans radio Michael, uit Amster dam, Militaire Omroep Nederland. Vrije Omroep, van de heer Koekoek en Vrije Omroep Nederland die in liquidatie gaat. SPENCERVILLE (Maryland) (Reuter) Een deserteur van de Amerikaanse marine, de 22-jarige Bruce Shreeve, die door de politie „een wandelend arsenaal" wordt genoemd, wordt gezocht wegens vier moorden, een ontvoering en het ver wonden van een politieman. De man heeft een geweer met een afgezaagde loop. zodat hij er onge zien mee kan schieten (het zit aan zijn arm onder de mouw) 'en min stens twèe pistolen. Hij heeft drie mannen die aan een koffietafel zaten doodgeschoten, na dat hij hen eerst gedwongen had een kussen voor de borst te houden opdat het geluid zou smoren. De kogels bleken gelijk aan die waarmee maandag een andere moord was gepleegd. WEST BERLIJN (Reuter) Twee Oostduitse politiemannen, die woensdag in West Berlijn wer den gearresteerd, zijn gisteren naar een huis van bewaring overge bracht. Inmiddels vindt overleg plaats tussen westberlijnse en geallieerde functionarissen naar aanleiding van een Oostduits protest. West- Berlijn wil de agenten alleen tegen een borgsom in vrijheid stellen. De Oostduitsers werden aange houden op een spoorwegstation in West-Berlijn waar zij een onder zoek instelden naar een ongeval waarbij een arbeider om het leven was gekomen. De bovengrondse spoorweg in de stad wordt door Oost-Dui'tsland geexploiteerd, doch de justitiële autoriteiten van West- Berlijn zeggen dat dit de Oostduit- sers nog niet het recht geeft zich in Westberlijnse zaken te mengen. Het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geprotes teerd tegen het Incident, het eerste van deze aard dat zich in de ge schiedenis van West-Berlijn heeft voorgedaan. Het eist de onmiddellij ke vrijlating van de twee politie functionarissen. Oude betaal cheques binnenkort buiten gebruik AMSTERDAM Binnenkort zull( de banken hun betaalp" verzoeken nieuwe betaalcheq--^ te vragen, voor zover men noe ir bezit »c ven betaalcheques van oude "odel. Dit is nodie »n met de geautomatiseerde verwe king "»n ^"tealohermes. 1971 een nieuw mode) mhp gegc-m. De banken stre-en er r het oude mndei per 1 april buiten bruik te stellen. Het .n't dp circulatie nemen het oude model is mede wenselijk omdat het voor de b«- ken in 11 buiten'"»-"1 bezwaarlijk is sr<-dnr*m langere tijd met twee modellen N derlandse bot°alcheques te word< geconfronteerd. Tafeltennis Het Nederlands ti feltennisteam (heren) heeft gist ren in Kladno (bij Praag) met 9- gezegevierd over de Tsjechische ch Sonp Kladno. Karei Deken v enige, die een partij verloor. ENSCHEDE (ANP) Twee mai nen hebben gisteren tegen een ui een overval gepleegd op de Bond) spaarbank voor Twente aan Hoedemakersplein in Enschede. Onder bedreiging van een waj gelukte het Jiun 120.000 buit maken. Zij zijn gevlucht in blauwe Simca. Een jongeman van begin twii met een klein postuur sprong een pistool in de hand over de lie. Hij heeft het geld weg graaid en in een blauwe katoem zak gestopt. Ondertussen hield zijn maat, man met een flink postuur de geveer vijf bezoekers in de hal c der schot met een karabijn n afgezaagde loop of een pistoolm trailleur. Volgens de politie droegen bei< mannen pruiken. De jongste, d ook de auto bestuurde, had e< bruine sjaal over het gezicht g bonden. De grote man droeg valse baard. De Simca waarmee zij in d 'chtii Haaksbergen (vanwaar zij ve schillende kanten, ook Duitsland uit konden) zijn weggerede bleek te zijn gestolen. LISSE Het is mogelijk, dat bin nen niet al te lange tijd de Neder landse exporteurs van bloembollen zullen trachten hun klanten te hel pen bij de afzet van de bloemen. Dit zal dan gebeuren in nauw overleg met de Duitse organisaties. De oor zaak van het onderzoek ïn die rich ting zit in het feit. dat men in Ne- Door André Geljon derland de overtuiging is toegedaan veel meer bloemen te kunnen verko pen bij een agressieve aanpak. De buitenlandse producenten hebb*" 'n passieve wijze van verkoop. Men wi! onze straathandel, die enorme hoe veel»'"den bloemen verwerkt, ook in andere landen min of meer invoeren door het inschakelen van waren huizen, supermarkets enz. als bloe menverkoopplaats. Dat is niet ge makkelijk en het vergt een geweldi ge organisatie. Het grappige is. dat een bloemenminnende verkoopster bepaalt of die pogingen zullen sla gen, of niet. Ir. Hofman, eens marktonderzoe ker voor het Produktschap voor Siergewassen, had vastgesteld door middel van proefverkopen in Enge land. Oostenrijk en Frankrijk dat slechts die winkels een goede omzet zouden kunnen halen, die iemand bij een stand hebben die met plezier de bloemen verzorgt en verkoopt. De voorzitter van de Coöperatieve vei ling CCWS te Honselersdijk, de heer P. A. J. Enthoven, zei tijdens een lezing voor Theorie en Praktijk, dat het bewijs daarvan wel te zien is. Vooral in Rijswijk in een winkelcen trum zet V en D geweldige hoeveel heden bloemen om. Tien meter ver der op is trouwens nog een bloemen- stalletje, dat ook niet weg te kopen is. Ze kunnen dus nog naast elkaar bestaan ook, wat de straathandel overigens niet gelooft. Bloemenbui De heer Enthoven sprak onafhan kelijk van de Bond van Bloembol lenhandelaren over de verkoop van bloemen. De tulpe- en narcissebloe- men behoren eigenlijk niet in het as sortiment dat over een veiling moet worden verkocht. Ze horen nauwe lijks thuis in de bloemenwinkel, want daar is de omzet te gering voor de enorme massa's, die binnen een be trekkelijk korte periode worden aan geboden. Men zou, aldus deze veilingman, een speciaal soort veilingen enkele dagen voor de bloei moeten houden. Men kent dan de marktwaarde en kan daarnaar aan de reuzeninkopers aanbieden en op afroep leveren. De hoeveelheden zijn net zo gemakke lijk te wijzigen als in een zakje si naasappelen. Men moet echter vrij vroeg aan deze giganten aanbieden, want zij kunnen hun weekendaan biedingen hiermee versieren. Het vergt een hele organisatie om alle winkels van een concern of met een grossiersbinding van bloemen te voorzien. De heer Enthoven zei ech ter niet te begrijpen, waarom de bloembollenexporteurs, die over ve lerlei mogelijkheden beschikken, ze hebben talenkennis, ze hebben vak kennis en zeer, zeer vele relaties niet zelf de handel aangepakt hebben. Ze zouden bij warenhuizen naast de verkoop van de bollen in de herfst bloemen in de eerste maanden van het jaar kunnen aanbieden. De heer Enthoven is niet de enige die 'n beetje benauwd is voor de bloe men. In Rijnsburg ziet men ook een grote bui hangen, maar doet dat al tine, vijftien Jaar. Heel lang geleden sprak een bekende Rijnsburger, se cretaris van de veiling Flora de heer de Haan. over de noodzaak bloembol lenexporteurs in te schakelen bij de verkoop van bloemen. Hij sprak ook voor Theorie en Praktijk. De grote leverancier »'an de Migros in Zwit serland de heer J. de Heijer, gooide er later 'n schepje bovenop „als Je te veel bollen teelt maak dan met elkaar een grote broeierij bij een stad in Duitsland en zorg dat Je wekelijks 'n miljoen bollen of daaromtrent kunt leveren. Het moet groots aangepakt worden". De heer Enthoven uit het Westland sei, dat de groententelers het niet zo best maken en dan al gauw over stappen naar de bloemen. Er is nog een geweldige hoeveelheid „glas" (kassen) die geschikt is voor de bloe menteelt. Men zal moeten zorgen dat die bloemen wegkomen. Tulpen en narcissen zullen dus niet via de nor male veilingklok verhandeld kunnen worden. Afzethulp Bloembollenexporteurs zijn lieden die over mogelijkheden in het buiten land denken. Het zou overigens niet onpraktisch zijn om in Nederland eens wat leergeld te betalen. Er wor den wat pogingen gedaan om super markten van bloemen te voorzien. De kwaliteit is echter niet altijd dave rend en wat we hebben vernomen van de verkoopbegeleiding is ook niet om aan het buitenland ten voorbeeld te stellen. En er is nog ruimte genoeg in Ne derland, behalve dan in het westen van het land. In het buitenland is de situatie vol gens Nederlandse begrippen hopeloos De producenten komen met een hoe veelheid bloemen op de markt en wachten op kopers. We lezen weke lijks in Duitse vakbladen dat er van tulpen wat te veel wordt aangevoerd Bij ons zakken de prijzen dan tot 'n de kelder, daar houdt men de prijs er op en neemt zijn niet verkoch deeltje weer mee naar huis. Natuu lijk is een prijsdaling niet altijd V gen te houden en merkt de kope dat er nogal grote overschotten zijl Men mag echter wel aanneme dat een chef-inkoper van een si permarkt, die niet'iedereen genadij lijk toestaat in zijn kantooi zijn wi ren aan te 'üeden, een korp? van ii kopers gaan oprichten om bioemetj op de groothandelsmarkten bij e kaar te peuteren. In de bloembollensector ziet me geen verbetering komen als de buite landse afnemers niet steviger in aï tie komen. De kreet var de blo« menmensen on? hulp van de bodet jongens is lang geleden geslaakt, e gehoord, maar niet onmiddelijk do< gedrongen. Nu gaat men er seriei aan werken. Het is 'n voornaam pui In het werkprogramma. Hebben bloemenmensen gelijk dan zal me toch wel hard moeten opschieten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4