irote beroering ond Belgische erste-minister Opzoek naarh rente? Concurrentiestrijd Egypte en Israel U krijgt tot 61% bij )emier Leburton beheerst ederlandse taal niet goed... altijd safe Nixons medewerkers schuldig bevonden aan politieke spionage Astronauten voor de Apollo-Sojoez-vlucht Nu Suezkanaal zijn waarde vrijwel heeft verloren ■SDAG 31 JANUARI 1973 RUSSEL De nieuwe Belgische premier Leburton heeft gisteren in het parlement ilijke ogenblikken beleefd tijdens het afleggen van de regeringsverklaring van het ïartijenkabinet (katholieken, socialisten en liberalen). problemen begonnen al toen dat niet alle zesendertig leden nieuwe ploeg een plaats kon inden op de regeringsbanken in lgische kamer van afgevaardig- deel van hen moest een be- doen op de gastvrijheid van de itie, die zich niet erg inschik- toonde. lat iedereen tenslotte was ge- begon de premier aan het af- van zijn in zeer algemene i gestelde verklaring. Zoals te ichten was deed hij dat in het aangezien hij het Nederlands goed beheerst. Het was veelbe- lend dat niet alleen leden van Volksunie, maar ook Ne- .ds-taligen in de regeringsfrac- lemonstratief een beroep deden gelijktijdige Nederlandse Leburtons betoog te de premier halverwege zijn :h nog steeds niet op het Neder- overgegaan, zoals hier vorstelijke personen en politici ikelijk is, werd de volksunie ;tig. Met Joelen en schreeuwen Leburton het verder spreken tijd belet. Tegelijkertijd van de stampvolle publieke ies pamfletten van militante studentenorganisaties neer, onder meer een tweetalige ter-president werd geëist. De ie verrichtte een tiental arres- •lemaal aan het eind van zijn aal had Leburton toch nog en- alinea's in het Nederlands opge- en. Onder opnieuw genadeloos swellend gejoel sprak hij: „Wij een gematigd volk". Op dat mo lt grepen vele Franstalige naar de telefoon. £amer bing tenslotte akkoord met voorste] van de voorzitter om debat over de regerinbsverkla- en de gebruikelijke motie van irouwen vanavond te houden en sluiten. derlands de Senaat sprak Leburton ver ens maar liefst de helft van zijn st in het Nederlands uit. Mede rdoor verliep deze bijeenkomst rustiger dan die in de Kamer, waren er ook hier wel onderbre- gen. De senatoren bleken n haast te hebben en besloten volgende week dinsdag een de- te houden over de regeringsver- ring. Leburton had ook die hin- nis nog graag deze week willen nen. )e regeringsverklaring kwam in jfdzaak neer op een samenvatting de reeds tijdens de langdurige matieperiode gemaakte afspra- op het gebied van de gewest- ming, de onderwijsproblemen en sociale politiek. Bekend is dat de •oting met ruim tien miljard ik zal stijgen, in hoofdzaak als jvolg van de voorzieningen die de [tholieken voor het bijzonder on- irwijs in de wacht hebben ge lept. Het is nog niet zeker op wei manier men de uitgavenstijging 1 dekken. Gedacht wordt aan een men omgehakt Milieubewuste eeden hebben gisteren in Stock- sim een nederlaag moeten tnoasse- Beschermd door 300 politiea- snten met speurhonden hakten ge- leentewerklieden de olmen om die de weg van een nieuwe snelver- eersweg stonden. De strijd om het ihoud van de olmen werd door 200 Lilieubewuste Zweden sinds 1971 ïvoerd. Ze gingen daarbij zo ver de loge Raad in te schakelen. Maar in tie gevallen moesten zij het onder- pit delven. Meer succes hebben de lilieubewuste Zweden gehad in hun >m het behoud van de olmen parte in Stockholm waar de emeente een nieuw metrostation 'ilde bouwen. De olmen staan er og. eheim agent Israël heeft giste- het zwijgen verbroken over de rij dag in Madrid vermoorde I aë- gezegd dat hij lid was van de 'eiligheidsdienst. In een regerings- wordt i "1 dat hij Ie 37-1arige Baruch Cohen uit Haifa Pas diie tot vorige maand in Brussel de Israëlische ambassade was "erbonden. Hij laat een vrouw en Her kinderen na. Sowjet-strijder voor burgerrecht "krallkzinnig,, MOSKOU (UPI) Een recht bank in Kiew heeft de strijder voor burgerrechten Leonid PlyoesJtsJ krankzinnig verklaard en veroordeeld tot opneming voor onbepaalde tijd in een inrichting voor geestelijk ge stoorden, zo is uit zijn omgeving ver- De 33-Jarige wiskundige werd 14 ja nuari gearresteerd door de geheime politie en in staat van beschuldiging gesteld wegens anti-SowJet-activiteit. PlyoesJtsJ, die half invalide is, was stichter van de initiatiefgroep voor mensenrechten in de SowJ et-Unie. Sedert de oprichting in 1969 zijn de meeste leden gearresteerd. Onder hen bevindt zich ook de Moskouse historicus Pyotr Yakir. Andersdenkenden in de Sowjet-Uni hebben herhaaldelijk geklaagd dat de psychiaters van het Serbsky-insti- tuut in Moskou samenwerken met de geheime politie. PlyoesJtsJ was door artsen van het instituut in de cember schizofreen verklaard. Diefstal in Antwerpen In de Ko ninklijke Vlaamse Opera in Antwer pen heeft men gisteren de verdwij ning van ruim 196.000 gulden vast gesteld. Het was het loon van de le den van het koor en het orkest van de opera. Maandag was dit bedrag in de brandkast gedeponeerd. Uit een tweede brandkast wordt nog een bedrag van bijna 11.000 gulden vermist. In de eerste brandkast be vond zich nog een aanzienlijk bedrag aan geld maar dat is door de inbre kers over het hoofd gezien. Bevolking Sowjet-Unie Het cen trale bureau voor de statistiek in Moskou heeft bekend gemaakt, dat op 1 Januari de bevolking van de Sowjet-Unie 248,6 miljoen mensen telde. Voor een schonere Rijn Schippers op de Westduitse rivieren zullen voortaan hun afval in speciale vuil niszakken moeten doen, die dan op bepaalde plaatsen aan de oever kun nen worden neergezet. Dat staat in een ontwerp-regeling voor vuilnisbe handeling voor de binnenscheep vaart, dat door de minister voor Mi lieubeheer van Hessen, Werner Best, gisteren is gepubliceerd. De postspaarbank fs altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Treinongeluk in Hongarije In het oosten van Hongarije heeft zich gis teren een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan waarbij volgens de eer ste berichten 24 mensen het leven hebben verloren. Het ongeluk ge beurde toen een personentrein zich op een onbewaakte overweg in Kecs kemet in een Juist passerende auto bus boorde. Niet schuldig Een Afrikaanse vrachtautochauffeur, die vorig Jaar december ln Kaapstad de bekende hartchirurg professor Barnard en diens vrouw Barbara zou hebben aan gereden, is niet schuldig verklaard aan roekeloos of onachtzaam rijden. De rechter zei dat geen directe be wijzen zijn gevonden dat de 27-Jari- ge Kally Lufele's auto het echtpaar '^ÏÏjT uitsproken In Watergate-proces Barnard had geraakt. WASHINGTON (Reuter) De Jury ter heeft nog geen vonnis gewezen. Watergate-proces heeft Liddy en McCord kunnen veroor deeld worden tot maximum gevan genisstraffen van resp 50 en 60 Jaar en 40.000 en 60.000 dollar boeten. De verdediging had aangevoerd dat men getracht had te ontdekken of er tijdens de verkiezingscampag ne gevaar bestond voor geweldple ging tegen de Republikeinen en vooral tegen president Nixon. In een dergelijk geval achtte zij het ge rechtvaardigd de wet te schenden om groter kwaad te voorkomen. HOUSTON (AFP) De NASA heeft de astronauten aangewezen, die in Juli 1975 een ruimtevlucht zullen maken in een Apollo, die in een baan om de aarde aan een Rus sische Sojoez zal warden gekoppeld. Het zijn Tom Stafford, Duke Slay- ton en Vance Brand. Stafford zal daarmee als twee de Amerikaan (de eerste was Ja mes Lovell) zijn vierde ruimtevlucht maken. Tijdens zijn eerste vlucht samen met Schirra in de Gemini-6 maakte hij in 25 uur en 51 minu ten 15 omwentelingen om de aarde, waarbij het eerste ruimte-rendez- vous tot stand kwam. Dat was ln twee voormalige medewerkers van het comité voor de herverkie zing van president Nixon. Zij waren aangeklaagd voor de inbraak in het hoofdkwartier van de Democratische partij in Washington om er afluister apparatuur te plaatsen. Het zijn de 42-jarige Gordeon J.iiddy, voormalig medewerker van het Witte Huls, en de veiligheids chef van president Nixons verkie- zingscomité, de 48-Jarige James Mo Cord. De Jury had slechts anderhalf uur nodig om tot haar uitspraak te ko- De Jury, bestaande uit acht vrou wen en vier mannen achtte beiden .schuldig aan politieke spionage". Watergate-affaire, die haar maakt. Daarbij maakten Stafford en Cernan een solovlucht met de maanlander, die tot op 15 km. hoog te van de maan kwam. Dit was de generale repetitie voor de eerste maanlanding, twee maanden later. Die vlucht duurde 192 uur en 3 mi nuten. Samen heeft Tom Stafford naam ontleent aan de oude zetel daardoor een ruimte-ervaring i het hoofdkwartier van de De- De 68-jarige mevr. Doris Binfield uit het plaatsje Worthing heeft het gigantische bedrag van twee mijoen gulden gewon nen in de Engelse voetbalpool. Zij had voor vijf gulden kruis jes gezet op het poolfor muiierDoris trad ruim een jaar geleden in het huwelijk met de broer van haar dertien jaar geleden overleden eerste man, Henry Binfield, en heeft nu besloten alsnog op huwelijksreis te gaan. Haar prijs haalde zij gisteren af in een rijtuigje. december 1965. Nog en 15 minuten, dat is ruim mooratische partij, heeft veel stof 12 etmalen. Deke Slayton is nog niet in de ruimte geweest. Hij hoorde bij het eerste astronautenteam van 7 man en zou de tweede eenpersoons Mer cury hebben gevlogen in Juli 1961, schuldigd in juni 1972 te hebben inge- werd jaar later, in Juni 1966, vloog hij met Cernan 44 maal om de aarde met de Gemini-9 in 72 uur en 21 minuten, ""mslotte vloog hij in mei 1969 samen met Young en Cernan in de Apollo-10 tweemaal om de aarde, vervolgens naar de maan waar 32 omwentelingen werden ge- kleine hartaf wij- broken op het hoofdkwartier een half king geconstateerd. Sindsdien is hij afluisterapparatuur te plaatsen. het astronauten-team Vijf van de zeven hadden al een vol- geweest, tot hij onlangs een nieuwe ledige bekentenis afgelegd, maar opleiding begon omdat zijn hart Gordon Liddy en James McCord zich geheel had hersteld. Vance Brand is ook ling in de ruimte. Hij is e hielden vol dat zij onschuldig wanen. Beiden waren tot nu toe onder borg tocht op vrije voeten, maar werden weinig burgerastronauten van de onmiddellijk na het uitspreken Amerikaanse ruimtevaart. het schuldig gearresteerd. De rech- Amerikaanse Senator Stennis neergeschoten WASHINGTON (ANP) Op de Amerikaanse Democratische senator John Stennis is gisteravond een aanslag gepleegd. Voor zijn huis in die in Washington werd hij getroffen door twee kogels, een in de maag en één in een been. Hij zou er ernstig aan toe zijn. De 71-Jarige senator uit Mississippi, die voorzitter is der commissie voor de strydkrachten, werd naar 't Wal ter Reedhospitaal overgebracht. De politie vermoedt dat hij het slacht offer was van een roofoverval. De politie zoekt twee mannen die het horloge, de portefeuille en wat wisselgeld van de senator zouden hebben gestolen. Het pessimisme in het Midden-Oosten over de kan sen op succes voor de verwachte heractivering van de Amerikaanse bemiddelingspogingen voor de heropening van het Suezkanaal heeft een dieptepunt bereikt. Ge lijktijdig is er een toeneming van speculaties over mogelijke plannen van Kissinger. Voor de oplossing van het conflict zouden de kwesties van Russische of Amerikaanse invloed, de erkenning van Israël en een gedeeltelijke terugtrekking van Israëlische troepen niet meer het belangrijkste zijn. Berekeningen van voor- en nadeel leiden ook in de Arabische wereld tot de conclusie dat de huidige status-quo, zeker voor Egypte, voordeliger is dan de aanvaarding van zelfs een gun stig compromis. Het Suezkanaal heeft volgens opvattingen in gezag hebbende internationale transportkringen zijn functie geheel verloren. Maar het is voor de regering in Cairo nog veel te vroeg om dat in de volle openbaarheid te brengen. Er zou meer verlies van prestige en geld volgen. Bovendien komt er een nieuwe economische concurrentiestrijd tussen Egypte en Israël op gang, Juist door de geringe belangstelling voor een her opening van het kanaal. Het intercontinentale transport is bezig met het scheppen van een nieuwe vervoersmogelijkheid, dit keer over land, tussen de Middellandse Zee en de Rode Zee. Stukgoederen uit Europa, bestemd voor Azië, Australië of Oost-Afrika, kunnen naar een haven aan de zuidoostkust van de Middellandse Zee worden gebracht, daar uitgeladen en per vrachtauto over een traject van 200 tot 350 kilometer naar een haven worden vervoerd die toegang geeft tot de Rode Zee voor verder vervoer over zee. Door de ontwikkeling van het containervervoer is in- en uitladen van schepen geen tijdrovende kwestie meer. Een aantal containers de weg kan samen met laad- en lostijd sneller gaan dan de 15 uur durende vaart door het Suezkanaal. Hierbij zijn de wachttijden bij de vorming van kon vooien niet meegerekend. De totale kosten van het gebruik van een landroute tussen de Rode en de Mid dellandse Zee worden zelfs lager geschat dan de tol die voor een doorvaart door een eventueel heropend Suezkanaal zal moeten worden betaald. Voor het eerst sinds 1948 staan Egypte en Israël in gelijke concurrentiepositie by plannen voor een nieuwe wereldhandelsroute. Omdat het tot zich trekken van het internationale containervervoer niet alleen de economische bedryvigheid verhoogt, maar ook ten goede komt aan de strategische waarde van een land als Egypte en Israël, is het gevecht hierom volgens gezaghebbende transportkringen zeer fel. De activi teiten by de uitbreiding van havens in het Midden- Oosten worden in verband met de nieuwe concurren- tiestryd geplaatst. De uitbreiding van de zuideiyke haven van Gaza door Israël is niet alleen bedoeld om de sinaasappelexport van de Arabieren in de be zette Gazastrook te bevorderen of te dienen als aan- voerhaven voor Jordanië. Ook de plannen voor het herstel van de haven van Suez gaan verder dan het bieden van een aanlegplaats voor supertankers, wier olie door de geprojecteerde Egyptische oliepypleiding moet worden gepompt. Naast de stagnatie in de vredesonderhandelingen zyn het vooral de berekeningen van de onvermydeiyke in vesteringen voor een heropening van het Suezkanaal geweest, die het denken over nieuwe transportmetho- denin het Midden-Oosten hebben gestimuleerd. Met het weer bevaarbaar maken van het Suezkanaal, het uitdiepen en verbreden en het bergen van de gezon ken schepen zal een bedrag van enkele honderden miljoenen guldens zyn gemoeid. De kosten hiervan zullen samen met die van de onderhoudswerkzaam heden na de heropening alleen door het stukgoederen- vervoer moeten worden opgebracht. Voor het overgrote deel van de grondstoffentransport, voor olie, heeft heropening allang geen waarde meer. De supertankers zyn er en nieuwe oliepypleldingen zyn of worden aangelegd. In 1966 werd in totaal 194 mil joen ton vracht door het Suezkanaal vervoerd, waar van 154 miljoen ton ruwe olie. Derhalve büjft er voor de toekomst slechts 25 procent van het intercontinen tale vervoer voor het Suezkanaal gereserveerd. De benadering van de transportwereld tegenover het zakeiyke aspect van de heropening van het kanaal heeft in de toch al verwarde politiek van het Midden- Oosten vergaande consequenties. Gaat Sadat in op eventueel herziene bemiddelingsvoorstellen van Ame rika, dan dreigt in de sfeer van de Arabische emoties te worden bevestigd, dat door de oorlog in 1967 toch een definitief verlies is geleden tegenover Israël. De geringe activiteit in het Suezkanaal zou daarvan de dageiykse bevestiging zyn. Zou Sadat dat verlies met zyn nadruk op abstracte argumenten als herstel van eer, rechten, het afstraffen van Israëlische arrogantie in de volle openbaarheid willen en durven brengen? Gezaghebbende diplomaten achten dat zeer onwaar- schyniyk. Maar aan deze wat vage politieke argumentatie wor den opnieuw harde zakeiyke factoren toegevoegd. Door een heropening van het Suezkanaal, volgens een inte rim-regeling, worden ook de ryke olielanden ontslagen van hun plicht die vastgelegd is in de overeenkomst van Khartoem in augustus 1967, om compensatie aan Egypte te betalen voor het verlies van de oorlog tegen Israël. De regering van Cairo krygt hiervoor Jaariyks ongeveer 750 miljoen gulden van Saoedi-Arabië, Koe weit en Libië. Deze schenkingen zyn geiyk aan de verdiensten in 1966 aan de doorvaarten door het Suez kanaal. De verwachting dat de schenkingen van de ryke olielanden zullen worden stopgezet is niet geheel onrealistisch, gezien de voortdurende tegenstand er tegen in Koeweit en Saoedi-Arabië. Het te verwachten geringe rendement van het heropende Suezkanaal zal het verlies van de schenkingen nooit kunnen goed maken. De grote vraag is nu welk compromis voor een vredes regeling tussen Egypte en Israël nog aantrekkeiyk voor beide partyen kan worden gemaakt. De nadelen voor Sadat van de ontwikkelingen rond het Suez kanaal kunnen waarschyniyk alleen worden goedge maakt door een totale omkeer in het Israëlische stand punt, namelyke een volledige ontruiming Ineens van alle bezette gebieden. Daardoor krygt Sadat het pres tige, nodig om zyn vyanden in de Arabische wereld het zwygen op te leggen en om het verlies te ver bloemen. Het terugvallen van Egypte op de door Ro gers eens overwonnen harde positiebepaling van Sa dat, zoals dat in de huidige politiek van Cairo tot uiting komt, moet ook serieus worden beoordeeld. De oplossing voor de ingewikkelde situatie in het Mid den-Oosten waarin voor- en nadeel van Egypte en Israël steeds meer door absolute stellingen worden be paald, heet zelfs voor een man als Kisinger uiterst moeiiyk. Toch biyft men het gevaar voor een nieuwe en totale oorlog ln het Midden-Oosten als relatief klein beschouwen. Hetzelfde geldt voor de hervatting van de gevechten over het Suezkanaal. Met het ver trek van de Russische adviseurs uit Egypte is de drei ging van een confrontatie tussen de supermachten afgenomen, terwyi de huidige status-quo zonder een reële kans op een beslissende militaire of diploma tieke overwinning voor Sadat enig voordeel oplevert. Dit laatste geldt nog sterker in het kader van con- currentiestryd om de bemachtiging van het intercon tinentale containervervoer. De weg AlexandriëSuez ligt immers dichter by het front dan die van Gaza of Haifa naar Eilat. Intussen Ujkt het Suezkanaal, eens een onmisbaar ge achte waterweg, thans een by na onneembare politieke en militaire scheidingsiyn. Als daarmee een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten wordt voorkomen of voor lange tyd uitgesteld, dan heeft het levenswerk van Ferdinand de Lesseps ook in zyn geblokkeerde vorm toch nog een zeer nuttige functie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9