Traangas bij macaber slot van gijzeling tT We zijn voor 7 blok gezet Zesentwintig uur angst n gezin Smits Prof. Jahn stopt ENSDAG 31 JANUARI 1973 BINNENLAND ,r is dan toch een einde gekomen aan de lange en slopende uren waarin twee jonge- ïnen Nederland in angstige spanning wisten te houden. Drie traangasgranaten en de )fte van nog meer en nog sterker spul waren de middelen waarmee de Haagse po- de overvallers op de knieën wist te krij gen. Deil en Den Haag kunnen verlicht adem n: Daan Denie en Jantje Brouwers zitten achter slot en grendel in het Bossche tiebureau. Aan Neerlands meest spectaculaire gijzeling is een dramatisch einde ge- raalf uur in de middag. Juist als waterig zonnetje probeert iets iranderen aan de sombere sfeer belegerde boerderij |jt luitenant P. Vellinga van de lolitie met slecht nieuws: "De Ld verslechtert." •olitie doet een psychologische twee pantserwagens van de Hjke landmacht weer naar de veehouder Smits te diri- over twaalf. Advocaat mevrouw Denie, de laat- de zenuwen, arriveren bij oerdery. Mevrouw Denie gaat binnen. Tien minuten later veer de voordeur uit. haar zoon en Jan Brou- ien instorting nabij is, on- indelt zij met mr. Schipper, die achter een boom staat. twee. Mr. Schipper keert lig bij de commandopost, 500 me- verderop bij de boerderij van de jiilie Van der Veen. Hij vertelt lui- jaait Vellinga dat de bankrovers fn dat de pantserwagens worden luggetrokken en de politiefcroepen [dwijnen. i>e advocaat gaat terug naar de iegerde boerderij om liet negatieve fwoord van de politie over te bren- 1 aan mevrouw Denie. ïet spel van eisen en tegen-eisen rrint weer. De rovers eisen nu flere gijzelaars, een snelle wagen twee uur voorsprong. Ook deze wordt afgewezen. fewart voor drie. Moeder Denie |nt terug bij de commandopost. Ze •slaJ huilt. "Het gaat slecht", is het enige wat ze wil zeggen. Drie uur. Generaal W. de Gast van de rijkspolitie snelt weg richting Deil-dorp. Tien over drie. Mevrouw Smits wordt vrijgelaten. Voor een half urn tje maar, als ze niet terugkomt wor den echtgenoot en dochter doodge schoten. Ze arriveert per politiebusje bij buurman Van der Veen. Dochter Ida (16) werpt zich huilend in haar Luitenant Vellinga kondigt aan dat hij "voorzichtig optimistisch" is dat de gijzeling "voor het vallen van de duisternis" afgelopen zal zijn. De ro vers kunnen rekenen op "volledige vrijgeleide voor onbepaalde duur, waar ze ook naar toe willen". Voor waarde is dat ze hun wapens afge ven en de gijzelaars achterlaten. Vijf over vier. Mevrouw Smits is weer gijzelaar. Snikkend onder haar jas wordt ze teruggereden naar de boerderij. Vijf minuten later krijgt dochter Jannie (23) "vrij" van de bankrovers. Vijf over half vijf. Een donker groene BMW drie liter, ter beschik king gesteld door bandenimporteur Van der Kleine uit Zijdeveld en voorzien van een mobilofoon, een zwarte Mercedes van de Haagse po litie en een groene Vauxhall, even eens van de politie, staan gereed. In deze wagens zullen de overvallers naar Den Haag ryden. Op de achterbank van de BMW zit een scherpschutter van de Utrechtse politie, zijn karabijn schietklaar onder een Jas. Vijf uur. Alleen de Mercedes rijdt naar de belegerde boerderij. Alle ver keer in de wijde omgeving wordt stopgezet. Kwart voor zes. De bankrovers ko men naar buiten, de handen omhoog. Ze laten zich fouilleren, zwaaien nog even naar de drie doodsbange leden van het veehouders-gezin en stappen in. In razendsnelle vaart, de Haagse recherccheur Syriër aan het stuur, gaat- het richting Den Haag. De herenigde familie Smits huilt van geluk. Mr. Hustinx, de procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof, zegt later op de persconferentie "achter af dolgelukkig" met de afloop te zijn. Zijn verklaring voor het feit dat het agressieve tweetal met onmiddellijk in de kraag is gegrepen toen het on gewapend de boerderij verliet, luidde: "We hadden een afspraak gemaakt op basis van wederzijds vertrouwen". Een vertrouwen dat noodzakelijk was' buitengewoon gevaarlijk heeft bankrover een schot door het pla fond loste om ons te imponeren. Zes uur. In Den Haag worden de eerste dranghekken uitgezet. De mot regen daalt gestaag over het huis waarts kerende volk. Het kordon dat wordt gelegd om de afbraakwonink jes aan de Lange Beestenmarkt baart weinig opzien. Om kwart over zes zijn de twee ringen hermetisch geslo ten. Geen kip kan erin, geen kip kan eruit. Zes uur vijftien. Mannen van het GEB leggen kabels om straks het pand van de familie Denie in een baaierd van licht te zetten. Mannen van de politie beklimmen de daken, scherpschutters nemen him posities in. Ziekenwagens en brandweerauto's staan klaar. De meute fotografen, verslaggevers, radio- en tv-mensen worden „het is in uw eigen belang en voor uw eigen veiligheid" op grote afstand gehouden. Twee minuten over half zeven. Po. litieman Syriër draait de zwarte Mer cedes het troosteloze straatje in, waar het inmiddels hard is gaan regenen, Op de achterbank, aan weerszijden van moeder Denie, zitten beide over vallers. Erg onder de indruk lijken ze niet. Daantje zwaait zelfs vrolijk naar de fotografen. Kwart voor zeven. Een kleiner broertje van Daan Denie wil argeloos het kordon doorbreken. Hlij wordt uitvoerig gefouilleerd en mag door lopen naar huis. Zeven uur. Een rustpauze van een uur valt in. Zestig minuten waarin de beide mannen „tot zichzelf mogen komen". De wurgende affaire nadert zijn dramatisch hoogtepunt. Acht uur precies. Een politieman sommeert de bankrovers naar buiten te komen. Achter elkaar, met de han den omhoog. Er gebeurt niets. De Mobiele Eenheid zet zich schrap, wachtend op de dingen die komen gaan. Acht uur zeven. De eerste traan gasgranaat knalt door de ruiten. Bin nen begint een vrouw angstig te hui len. Door de geluidsinstallatie van een politiewagen roept een metalen stem: „Geeft u over. Kom eruit, of er wordt meer gas gegooid. Dit was nog maar een voorproefje, we zullen niet schromen om nog meer te ge bruiken." Acht uur vijftien. De bewoners van het pand zetten de kinderen voor het raam van de tweede verdieping. De kinderen huilen luid, him ma caber geluid sterft weg in de knallen van nog twee granaten. Schijnwer pers zetten het pandje in een helder licht. Acht uur achttien. De blinde man komt als eerste naar buiten schuife len. Direct daarna volgen de vrou wen met de luid en angstig huilende kinderen. Zij verdwijnen direct naar het politiebureau. Acht uur twintig. Met de handen hoog boven him hoofd komen Daan Denie, Jan Brouwers en het zestien jarig broertje Aad van Daan naar buiten. Rechercheurs springen toe, zetten de mannen tegen een muur en fouilleren hen van onder tot boven. Dan komt de overvalwagen, waarin zij worden afgevoerd. De nacht bren gen zij door op het politiebureau aan het Burgemeester De Monchyplein en de volgende morgen gaan ze op transport naar Den Bosch. Bij de foto's: Rechts hoven: macaber beeld nit de Lange Beestenmarkt in Den Haag. Het eerste traangasschot is gevallen en de kolenkit wordt te ruggegooid (links naast de auto). Een karabijn-ploeg van de Mobiele Eenheid houdt de woning onder schot. Links onder: Boer Smits die zes entwintig uur lang als gijzelaar werd gebruikt met zijn gezin door de bankrovers. Midden onder: weggedoken in haar jas zoekt de vrouw van de boer een weg naar de gereed staande auto die haar naar een dokter bracht. Door Henk Ruigrok en Jaap Vissering Foto's Henk van Westering Omstreeks kwart voor zes kwam de drie leden van het gezin lits een eind aan de gijzeling, die m ruim 26 uur had geduurd. Met handen omhoog kwamen Jan >uwer en Daan Denie de voordeur de boerderij uit. Zij lieten zich fouilleren door een specteur van de Haagse politie en ipten toen, samen met- mevrouw enie, advocaat mr. N. A. M. Schip- en de Haagse rechercheur- >ofdagent Syriër in een gereed- aande zwarte Mercedes van de aagse politie. De Mercedes nam aanvankelijk een idere route dan gepland was waar door grote opschudding ontstond omdat men meende dat het tweetal plotseling het plan om naar Den Haag te gaan had gewijzigd. Later bleek dat deze vrees ongegrond was. In de woning van het dolgelukkige gezin Smits troffen politiemensen vier geladen pistolen, twee handgranaten en een grote voorraad munitie aan. In de auto die zij maandagmiddag in de steek lieten werden, zoals eerder gemeld, twee mitrailleurs en een grote hoeveelheid munitie aangetrof- fen.Onmiddellijk nadat de bankrovers de boerderij hadden verlaten gingen de huisarts van de familie Smits en twee psychiaters naar binnen om het gezin op zijn gemak te stelen. Vader Piet (56), echtgenote Gerrie (56) en de getrouwde dochter Jan nie (23) maken het redelijk. De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. J. P. Hus tinx, vertelde gisteravond op een persconferentie in het gemeentehuis van Deil dat hij voortdurend in con tact had gestaan met minister Van Agt van Justitie over he* te voeren beleid.Minister Van Agt hield op zijn beurt regelmatig voeling met 't kabinet. Ook waren bij de onderhandelin gen met de bankrovers twee psychia ters betrokken die alle voorstellen en tegenvoorstellen beoordeelden op de risico's. De onderhandelaars hielden er re kening mee dat Jan Brouwer en Daan Denie onder invloed van drugs zouden kunnen verkeren. Mr. Hustinx vertelde dat de con tacten met de bankrovers vaak „spannend en zeer gevaarlijk" wa ren geweest. Grote bewondering had de procureur generaal voor de be middelingsacties van de advocaat van Daan Denie, mr. Schippers. Mr. Hustinx: .Wat deze man in zijn eentje heeft verricht is met geen pen te beschrijven. „Zijn bemidde ling heeft de doorslag gegeven voor de goede afloop". De politie van België en Duitsland hadden hun medewerking reeds toe gezegd voor het geval dat de bank rovers zouden hebben besloten uit te vijken naar het buitenland. Haagse politie "De Haagse politie is voor het blok gezet, we konden gewoon geen enkele kant uit. U kimt rustig van ons aannemen dat wij besilist niet zo happig waren op deze moeilijke en gevaarlijke klu6. We waren er niet gelukkig meer maar handelden slechts in opdracht". Dit waren de woorden van commissaris Bontje van de Haagse politie gisteravond aan het einde van de 28 slopende uren die voorafgingen aan de dramatische ontknoping op de Lange Beestenmarkt. De Haagse politie was aan handen en voeten gebonden door de afspraken die de twee over vallers hadden weten af te dwingen. Al veel eerder eerst in Dedl en later op de Lange Beestenmarkt hadden zich momenten voorgedaan waarop men tot arrestatie had kunnen overgaan. Maar de Haagse po litie heeft deze afspraak niet willen schenden. Dat het uiteindelijke ultima tum - vrijaf tot middernacht om op verhaal te komen en daarna vrijwillige overgave toch met vier uur is bekort hebben Daan Denie en Jan Brouwers aan zichzelf te danken. Toen de zwarte Mercedes stil hield voor het pand aan de Lange Beestenmarkt met op de achterbank Daan, Jan en in het midden de moeder van Daan bevonden zich in de woning zeven man van de recherche die eerder 's middags het huisje van onder tot boven hadden uitge- kamt op zoek naar wapens. VLEESMESSEN De rechercheurs waren in een zoals de politie het noemt geanimeerd gesprek gewikkeld met de blinde man van moeder Denie, de heer De Jong. "Ik was vier minuten binnen toen beide mannen zwaaiend met vleesmessen de kamer bin nen stormden. Eén van hen sloeg het dertig centimeter lange mes in de lambizering en prikte daarna he»t mes in mijn zij, roe pend dat er eerst twee politie mannen zouden sterven eer ze zich over gaven, aldus hoofd inspecteur Hasselman. Ook de 16-jarige Aatje Denie had een dolk in zijn hand". Hasselman: "Ik stond voor een dilemma, wat moest ik doen? Aan de ene kant moest ik de mannen wegens bedreiging in rekenen, maar aan de andere kant had ik rekening te houden met gemaakte afspraken. Op grond van die gemaakte af spraak vrijaf tot midder nacht en op grond van de labiele gesteldheid van de hele familie, heb ik toen besloten weg te gaan." Nog even dreigde er nieuwe moeilijkheden toen de heer Has selman bovenaan de trap werd beetgegrepen, omhoog werd ge trokken en opnieuw het mes op de borst kreeg. GEEN UITSTEL Met het oog op de opgelaaide agressieve houding werd be sloten de twee niet langer te ontzien. Om ongeveer 8 uur werd aan de heer De Jong tele fonisch meegedeeld dat men de twee geen langer uitstel zou toe staan. Het gevaarlijke duo zou nog vijf minuten krijgen. "Dan gaan jullie zeker traan gas gebruiken?" vroeg de 55- jarige stiefvader. Toen er bevestigend werd ge antwoord, zei De Jong: "Ik steek het huis in brand, alle verantwoording voor de kinde ren en het huis zijn dan voor jullie". Vrijwel precies om acht uur formeerde zich een groep kara- bijnschutters rond de woning. Om zeven over acht na diverse malen geroepen te hebben dat men zich beter kon overgeven, schoot een politieman met zijn karabijn de eerste traangasgra naat via het raam op de eerste verdieping naar binnen. Het schot wordt gevolgd door ge schreeuw en gehuil, maar de po litie zou later melden dat men vrij optimistisch reageerde". KOLENKIT Het eerste schot werd vrijwel direct beantwoord met naar bui ten vliegende kolenkit, asbak ken en vazen. Nogmaals schalde de geluids installatie "Geef u over. Kom achter elkaar naar buiten". Men reageerde niet. Nog twee traangasgranaten knalden het rokende pand binnen, ondanks de vier kleine kinderen die de familie als afweermiddel voor de ramen had geposteerd. Onmiddellijk hierna kwamen de familieleden naar buiten. De huilende en schreeuwende rij werd gesloten door de beide overvallers die met de handen omhoog naar buiten schuifelden. Aan een zenuwtoestand van 28 martelende uren was een eind gekomen. LEIDEN Prof. dr. K. E. O. Jahn, die als buitengewoon hoog leraar in de Turkse en Nieuw-Per- zische taal- en letterkunde sinds 1953 aan de Leidse universiteit ver bonden is geweest, is met ingang van 1 februari eervol ontslag ver leend. Prof. Jahn werd in 1906 in Tsje- cho-Slowakije geboren. Hij kwam na de tweede wereldoorlog als assistent bij de sectie algemene taalweten schappen van de Utrechtse univer siteit. Hij werd daar toegelaten tot het privaatdocentschap in Turkse en Slavische talen. In 1951 volgde zijn benoeming tot wetenschappelijk ambtenaar en in 1953 zijn benoeming tot hoogleraar. De heer R. A. van de Poll, notaris te Rotterdam, is benoemd tot bui tengewoon lector in het notarieel recht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7